S)e ÊddóeSoivtcmt Heelt Frankrijk een nieuwe Blauwbaard'? De toestand in Atjeh is ernstiger Ongeregeldheden breiden zich uit Neutraal verenigd Korea? Alweer sneller W cr vclstormen in het Oosten Vandaag weer overleg in stichting van de Arbeid „Grand Repulse" Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TAAIE PRATERIJ van de week de situatie in de in ternationale politiek kunnen noe men. Afgezien dan van een storm in Atjeh, waarvan wij de eigenlijke betekenis of de intensiteit nog niet precies kunnen vaststellen. Overigens is 't wat druilerig, doch niet bepaald stormachtig. Zoals echter in de herfst steeds de ver wachting leeft van de naderende winter, zo kijken wij ook in de in ternationale politiek met zorg naar de toekomst en vragen ons af. wan neer de winterstormen zullen inzet ten. Zwarte onheilspellende wolken zijn er genoeg. Bijv. de naderende conferentie over Korea; nota bene een vredesconferentie, maar desal niettemin een vat zo vol mogelijk heden, dat men er omheen draait als een kat om de hete brei en er 0 nauwelijks aan durft te be ginnen. De moeilijkheid is, dat de Zuid-Koreaanse president Syng- man Rhee de geallieerden niet lan ger de tijd heeft gegeven dan tot 28 October a.s. en dat dan de vredes conferentie begonnen moet zijn, an ders zal Rhee de vijandelijkheden heropenen. Nu is Rhee een klein blaaskaakje, maar hij weet, dat hij het de Amerikanen in Korea tame lijk lastig kan maken, als hij zijn be dreiging probeert uit te voeren. Voor een serieuze heropening der vijan delijkheden is men niet zo bang, of schoon niemand in de Koreaanse ge schiedenis van tegenwoordig graag voorspelt wat er kan gebeuren. In elk geval is het prettiger het zekere voor het onzekere te kunnen nemen en daarom wordt er van geallieerde zijde gestreefd naar een zo vlot mo gelijk verloop van zaken. Het is Syngman Rhee erom te doen, te be wijzen, dat er met de rode Noord- Koreanen en de Chinezen toch niet valt te praten en dat elke wapen stilstand niets anders is dan een no deloos traineren. Vandaar dat de ge allieerden er waarde aan hechten op tijd te kunnen beginnen en waarlijk niet alleen omdat zij bang zijn, dat Syngman Rhee op z'n eentje weer zal gaan vechten. De ervaring heeft evenwel ge leerd, dat de rode heren onhandel bare lieden zijn, die een eindeloze volharding aan de dag leggen op het stuk van sabotage en een uitgespro ken talent hebben om van ieder kie zelsteentje een onoverkomelijke steen des aanstoots te maken. Zo dreigt de hele Korea-conferentie nu reeds vóór de aanvang vast te lopen op de vraag, wie aan die conferen tie moeten meedoen. MERIKA STELT ZICH OP HET standpunt, dat aan de vredes- Vluchtelingen verlaten het rumoerige land Van regeringszijde verneemt A. P., dat de toestand in Atjeh zeer ern stig geworden is. Deze zegslieden voegden er echter aan toe, dat de re-, bring de toestand meester is en dat militairen, zee-, luchtmacht en po litie, in het gehele gebied paraat zijn. Het burgerlijk bestuur in Atjeh functionneert nog normaal. Districtshoofden die gemene zaak met de opstandelingen hebben gemaakt zijn al vervangen- De Indonesische mimster van Voorlichting, dr. F. Loembantobing, heeft in een radiorede verklaard, dat men in Atjeh te doen heeft met ee» „rebellie om onze staat omver te werpen." Voor zover bekend zijn op zijn minst elf van de voornaamste steden van Atjeh gelijktijdig gevechten uitgebroken. VERBINDINGEN VERNIELD. De totale verliezen aan beide kan ten zijn niei bekend, maar verwacht Deze steden liggen langs de slech- wordt, dat deze cijfers hoog zullen te, maar enige weg van de provincie, zijn. welke langs de kust loopt. De weg loopt van Medan in Noordwestelijke STROOM VAN VLUCHTELINGEN, richting naar de hoofdstad Kotoradjal en draait dan naar het Zuid-Oosten Volgens de berichten stromen de naar de provincie Tapanoeli. In Atjeh zijn de weg-, spoor- en telefoonverbindingen vernield. De spoorweg van Medan naar Kotorad- ja is op drie plaatsen opgebroken en de telefoonlijnen zijn op veel meer plaatsen vernield. De berichten uit het gebied zijn met elkaar in strijd. Zij zouden de regeringsfunctionnarissen echter niet verontrusten. Talrijke functionarisen gaven ech ter in particuliere gesprekken uiting aan hun vrees, dat de ongeregeldhe den zich tot de gehele provincie zul len uitbreiden. De leider van het verzet tegen Djakarta is Tengkoe Daud Beuroeh, de vroegere militaire gouverneur van de provincie. Hij is voorzitter van een vereniging van Mohammedaanse priesters in Athjeh en heeft in dit gebied grote invloed. Het doel van de opstand is van Atjeh een deelstaat te maken van een „Mohammedaanse Indonesische staat" (Daroel Islam) onder leiding van Kartosoewirjo, die ergens in de bergen van West-Java zijn hoofd kwartier heeft. De Atjehers staan bekend om hun koppigheid en fanatisme. De Neder landers slaagden er pas na 40 jaar in hun onbetwist gezag in het gebied te vestigen. Dat was eerst in het begin van deze eeuw. Tijdens de tweede wereldoorlog zijn de Japanners er ook nooit in geslaagd het Gehele zwaar beboste gebied onder de knoet te brengen. De huidige opstand is de climax van het algemene verzet tegen de onderhandelingen, welke een einde centrale regering in Djakarta? moeten maken aan de Koreaanse oorlog, dienen deel te nemen die landen, welke een actief aandeel hebben gehad in de oorlogvoering. Een alleszins redelijk standpunt, zou men zeggen. Maar niet in de ogen van de communisten. Zij hebben nu een maal een hartstocht voor ingewik kelde en tot in 't oneindige te rekken conferenties, waarvan zij een levens positie kunnen maken. Hoe meer on derwerpen zij op de agenda kunnen stouwen des te mooier. En nu willen zij niet alleen de beëindiging van de Koreaanse oorlog bespreken, maar bovendien het gehele probleem van Azië met alle vraagstukken die ver band houden met Korea. En dan zouden ook Rusland en India aan de conferentie-tafel moeten aanzitten. Wie enige ervaring heeft van de na-oorlogse conferenties, voelt met klompen aan, dat zo'n conferentie over tien jaar nog zou zitten te bek vechten als-ie inmiddels niet in slaande ruzie zonder resultaat was opgebroken. Geen wonder danook, dat de geallieerden onder aanvoering van Amerika er niets voor voelen. Zij willen best eens praten over al lerlei Aziatische problemen, maar dan na de liquidatie van de Kore aanse oorlog. Inmiddels is men aan 't proberen om een mouw te passen aan de beide uiteenlopende standpunten. Het nieuwste is in dit opzicht een voor stel, vervat in de jongste Ameri kaanse nota aan Peking, inhouden de, dat de beide partijen op de Ko rea-conferentie het t.z.t. eens zouden moeten zien te worden over uitno diging van derden. Ook dit voorstel zal wel weer ver worpen worden en als de lijn van Panmoendjon moet worden doorge trokken, zal er nog wel een jaar of wat mee heengaan alvorens men weet wie er nu eigenlijk met elkaar zullen gaan confereren. Inmiddels blijft het deksel van het Koreaanse kruitvat open staan en houdt men z'n hart vast, dat een of ander Syngmannetje er spelender wijs een brandende lont in gooit. In Atjeh neemt men Djakarta de vele beloften kwalijk, die nooit in gelost worden en men voelt zich als stiefkinderen van de bevoorrechte Javanen. De financiële en economische toe stand is in Atjeh zeer slecht. De eni ge hoofdweg is slechts een eindelo ze rij kuilen. In gisteren uit Medan ontvangen be richten wordt bevestigd, dat 34 lei ders van de rebellen bij de gevechten van Maandag om het leven gekomen zijn. Overeenstemming Spanje en V.S. Spanje en de Verenigde Staten zullen vandaag de verdragen tot mili taire en economische bijstand onder tekenen. Reeds lange tijd heeft men over de overeenkomst onderhandeld. Thans schijnt men het over alle pun ten eens te zijn en zal de onderteke ning geschieden. evacué's met boten uit de steden langs de Oostkust van Atjeh naar Me dan. Dit zouden hoofdzakelijk fami lieleden zijn van regeringsfunctionna rissen, zakenlieden en van personeel van plantages Volgens de evacué's uit de stad Lhok Seumawe zijn daar honderden fanatieke rebellen gedood en ge wond. Volgens een ander bericht hebben de rebellen hun hoofdkwartier ge vestigd te Peureula, ongeveer hal verwege Medan en Kotaradja. Dit zou er op lijzen, dat zij deze stad aan de Oostkust veroverd hebben. Volgens de jongste berichten hebben de regeringstroepen 500 mensen ge arresteerd. Volgens Antare zijn vijf schepen met vluchtelingen uit Atjeh onder weg naar Medan. De passagiers zou den na het begin van de zeereis in drie dagen geen voedsel hebben ge had. Hakin, plaatsvervangend hoofd van het Noordsumatraanse departeemnt van Sociale Zaken, is in verband met de opstand gearresteerd. Hakim is ook voorzitter van een politieke Mo hammedaanse organisatie. In een communiqué van de gou verneur van Noord-Sumatra, Abdoel Hakim, wordt gezegd, dat vele per sonen het leven hebben verloren of gewond zijn geraakt. De strijd is het bloedigste geweest in Lhok Seuma we waar met klewangs en krissen gewapende mannen, vrouwen, en kinderen, onder wie schooljongens en padvinders, gebouwen bestormden waarin militairen gelegerd zijn. Het mysterie der zeven damestasjes Het heeft er alle schijn van, dat de politie in het Zuidfranse stadje Dra- guignan de ontknoping nadert van een luguber „Blauwbaard-mysterie". In de boerderij van een Duitse arbei der vond zij nl. zeven damestasjes en er bestaat gegronde vrees, dat de eigenaressen door de uit Frankfurt geboortige arbeider, zekere Jean Ber nard Becker (57), om het leven zijn gebracht. De man is Dinsdag jl. in Metz ge arresteerd, omdat hij er van wordt verdacht, schuldig te zijn aan de dood van zijn vroegere echtgenote, die Zondag levenloos uit een rivier in het departement Var werd opge haald. Tijdens een huiszoeking wer den de damestasjes gevonden. Het is al gebleken, dat Becker die vader is van zes kinderen in het laatste jaar geregeld in Duitse bladen advertenties liet opnemen van de volgende inhoud: „Welgesteld heer, vijftiger, jeugdig Hij probeerde de stroomversnelling In de naJbijiheid van de enorme Victoria-watervallen in N. Rhodesia (Afrika) heeft zich een drama vol trokken, waarvan de Ierse assistent regisseur Tony Kelly het slachtoffer is geworden. Bij de voorbereiding van de opnamen voor de film „Duel in the Jungle" met als „sterren" Dane Andrews en Jeanne Crain is hij nl. met zijn kano in een stroom versnelling van de rivier de Zambesi omgeslagen en verdronken. Kelly was in gezelschap van de be roepsjager Cilve Sussens de stroom versnellingen gaan verkennen om na te gaan, of zij veilig genoeg waren om er te filmen. Een half uur na de tragische ge beurtenis werden de opnamen voort gezet. Klaar voor recordpoging Houtworm-invasie" it De inwoners van Beuel, een dorpje naby Bonn, moeten de politie onmid dellijk waarschuwen, wanneer zij enige schade ontdekken, die door houtwormen is aangericht. Beuel wordt n.l. bezocht door een „hout worm-invasie". Van officiële zijde kregen de be woners verder nog te horen, dat een mkele vrouwelijke worm in 35 jaar 100 kubieke meter hout kan verorbe ren een hoeveelheid, genoeg om 1600 arbeiderswoningen te bouwen. uiterlijk, met bezittingen aan de Cöte d'Azur, zoekt kennismaking met al leenstaande vrouw, 4050 jaar, niet onbemiddeld, met het doel, een hu welijk aan te gaan". In het huis van Becker vond de politie niet minder dan 131 ant woordbrieven, benevens zes lege va liezen. En dan -de zeven handtasjes. Andre Wisjinski, de Sovjet-afge vaardigde by de Ver. Naties, heeft in een vraaggesprek met de ,.New York Times" Zaterdag verklaard, dat de houding van de Sovjet-Unie ten op zichte van een Verenigd Korea, welks neutraliteit door internationale ga ranties zou worden gewaarborgd, zou afhangen van „concrete voorstellen". „Bijvoorbeeld", aldus verklaarde Wisjinski volgens de „New York Ti mes", „van wie zouden de garanties uii gaan? Welke vorm zouden de ga ranties krijgen", enz. MIJNONGELUK BIJ ESSEN. In een kolenmijn bij Essen zijn Vrijdag acht mijnwerkers bedolven, toen een gang instortte. Er bestaat geen hoop, dat er overlevenden zijn. Een Supermarine Swift, een der modernste Britse straaljagers, is er gisteren in geslaagd om een nieuw snelheidsrecord te vestigen. Het toe stel behaalde een snelheid van 1183 kilometer per uur. Mike Lithgow, de 33-jarige invlie- ger, die het toestel vloog boven de Lybische woestijn heeft hiermee het record, dat sinds kort stond op naam van Neville Duke met de Hawker Hunter, met twaalf kilometer per uur verbeterd. Zuivering in Georgië gaat voort Vrijdag zijn weer drie ministers het slachtoffer geworden van de zuive ring in de regering van de Sovjet republiek Georgië. Enige dagen gele den werd de premier Bakradze ont slagen, omdat hij een „aanhanger van Beria" was. De nieuwe ministers worden als onvoorwaardelijke aanhangers van Malenkof beschouwd. Hoewel radio- Tiflis geen rechtstreeks verband leg de tussen de regeringswijzigingen en de val van Beria, schijnen, aldus Reuter, de nieuwe maatregelen er op te duiden, dat Malenkof vastbesloten is, alle invloed van Beria in Georgië te doen verdwijnen. Ook uit Kazakhstan, een Sow jet- republiek in Centraal Azië, wordt een reorganisatie van de regering ge meld. Volgens een radiostation uit dit gebied zijn vier vice-premiers ontslagen. Zij zullen „andere taken" krijgen. Voorts zijn de benoemingen van twee nieuwe vice-premiers en zeven nieuwe ministers bekendge maakt. Een van de hevigste wervelstormen uit de geschiedenis van Japan heeft Vrijdagavond de steden Osaka en Kio to geteisterd. Vervolgens trok de wervelstorm langs de kust van Hons- jioe in de richting van Tokio. De politie van Tokio meldde, dat alle verbindingen met de steden in Zuid-Japan waren verbroken. Spoor lijnen, wegen en telefoonpalen zijn door het geweld van de storm ver nield. Toen de wervelstorm Tokio nader de, was de stad bijna geheel van de buitenwereld afgesloten. Volgens de laatste gegevens zijn 100 personen om het leven gekomen en 97 gewond. 311 Mensen worden nog vermist. Tienduizend huizen werden geheel of gedeeltelijk vernield Ook wervelstorm-en in Vietnam Volgens vliegers, die Vrijdag bo ven een door een wervelstorm geteis terd gebied in Midden-Vietnam vlo gen, zijn verscheidene duizenden mensen verdronken. Volgens berichten uit de oude hoofdstad Hue van Annam zijn 90 procent van de houten huizen en 60 procent van de van licht metselwerk gebouwde huizen door de overstro mingen, waarmee de wervelstorm gepaard ging, meegesleurd. Nieuwe commissie van deskundigen Thans is de bathyscaaf van Professor Piccard gereed om er een record- poging mee te ondernemen. Na de eerste proefdu'kingen van de Trieste werd het vreemde, sigaarvormige vaartuig gereviseerd. Professor Piccard zal, voor de onderzee-waarnemingen, gezeten zijn in de „zeepbel" onder aan het vaartuig. Gisteren zijn onverwacht drie nieuwe deskundigen door het kabi net aangewezen om advies uit te brengen over de loonkwestie. Er zij n.l. bezwaren gerezen tegen de eerder aangezochte drie hoogle raren, F. de Roos, H. J. Witte veen en J. J. J. Dalmulder „die teveel we tenschapsmensen en te weinig figu ren uit de sociaal-economische we reld worden geacht. Vrijdagmorgen zijn op het ministe rie van Sociale Zaken en Volksge zondheid de nieuwe deskundigen bij een gekomen, t.w. prof. mr. P. Borst hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam; ir. Z. Th. Fetter, voorzitter van het dagelijks bestuur der TNO, en prof. mr. E. de Vries, voorzitter van de Sociaal Economi sche raad en hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. De commissie van advies, welke het kabinet heeft ingesteld, bestond aanvankelijk uit prof. dr. J. R. M. van den Brink, de oud-minister van Economische Zaken (v^ ..zitter) met als plaatsvervanger prof. De Vries; prof. mr. W. F. de GaayFortman met als plaatsvervanger prof. Borst, en ir. Fetter, met als plaatsvervan ger prof. dr. Th. Limperg uit Am sterdam. Aangezien de heren Van den Brink en de GaayFortman verhinderd waren zitting te nemen, namen hun plaatsvervangers de heren De Vries en Borst hun plaatsen in het drie manschap in. In de loop van de morgen hebben de deskundigen afzonderlijk de ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers ontvangen. Het resultaat van hun ervaringen zouden zij hedenmorgen ter kennis brengen van minister Suurhoff en staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn, om daarna hun advies voor te leggen aan de Stichting van de Ar beid, die vanmiddag opnieuw over de loonkwestie zal vergaderen. Dagorder aan de troepen Aan alle onderdelen van het eerste Nederlandse legerkorps, welke deel genomen hebben aan de oefening „Grand Repulse" is de volgende dag order bekendgemaakt: „Nu de oefening „Grand Repul se" is geëindigd, is het mij een diep gemeende behoefte alle deelnemers aan deze zware oefening mijn grote waardering te betuigen voor het- gen door hen is gepresteerd. In nauwe samenwerking met elkaar hebben Britse, Canadese en Neder landse troepen het bewijs geleverd, dat zij in het raam van de West- europese defensie 'n scherp zwaard kunnen vormen ter verdediging en handhaving van de vrijheid van de geest en de rechten van de nvens Het was mij persoonlijk een eer en een groot voorrecht Britse er Canadese troepen tijdens deze oefe ning onder mijn bevelen te hebben gehad, terwijl het mij daarnaast een even groot genoegen was te kunnen constateren, dat de Neder landse troepen zich een wardige partner van hun geallieerde wa penbroeders hebben getoond. Het onvermoeide en doortastende op treden van u allen vormt een grote bijdrage voor het behoud van de vrede en de vrijheid". De luitenant-generaal comman dant eerste Nedelandse legerkorps A. T. C. OPSOMER. Het dr. Poelsmonument voor Heerlen De beeldhouwer W. van Hoorn een in Amsterdam wonende Limbur ger heeft het standbeeld vervaar digd, dat de Ned. Kath. Mijnwerkers- bond te Heerlen binnenkort zal op lichten. ter nagedachtenis aan wij len Mgr. Dr. U A Poels. Het stand beeld zal komen te staan op het Em- maplein in de mijnwerkersstad. De beeldhouwer legt de laatste hand aan het standbeeld. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). LATER WAT MEER WIND. Vooral aanvankelijk nog flin ke opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Over wegend droog weer. Zwakke tot matige, in de kustprovincies la ter vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. 27 Sept.: zon op 6.34 en onder 18.28; maan op 20.08 en onder 12.48 uur 23 Sept.: zon op 6.35 en onder 18.25; maan op 21.01 en oner 13.57 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI nevel 10 C. STOCKHOLM nevel 14 OSLO licht bew. 11 KOPENHAGEN onbew. 18 AMSTERDAM wist 18 EDINBURGH geheel bew. 14 LONDEN mist 20 PARIJS licht bew. 20 BORDEAUX zwaar bew. 21 GRENOBLE zwaar bew. 15 NICE regen 21 GENEVE zwaar bew. 16 ZURICH mist 16 LOCARNO onbew. 16 BERLIJN onbew. 20 FRANKFORT nevel 20 MUNCHEN mist 18 WENEN nevel 22 INNSBRUCK mist 16 ROME onbew. Morgen meer wind Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Nederland is de laat ste dagen onder invloed van een ho- gedrukgebied gekomen, waarvan het centrum zich boven Tsjecho-Slowa- kije bevindt. Dit hogedrukgebied neemt nog voortdurend in betekenis toe en beheerst het weer in grote delen van West-Europa. Op de Oceaan is de depressie-acti viteit weer toegenomen. Een van deze depressies beweegt in Noord-Oostelijke richting naar de omgeving \jan IJsland. Een koufront hiervan dringt in Oostelijke richting naar de Britse eilanden op. Ver wacht mag worden, dat onder in vloed hiervan morgen in de loop van de dag de wind in ons land wat in kracht zal toenemen uit Zuid tot Zuidwest. Het is echter niet waar schijnlijk, dat dit front morgen vóór het einde van de middag reeds regen zal kunnen veroorzaken. Korreltje Het aantrekkelijke in de mens is zijn vriendelijkheid, maarbeter stug dan vals.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1