RIJNSTREEK Televisie springt weldra over de Oceaan Zon verhoogde de stemming bij feest te Roelofarendsveen Men zag één oplossing: teruggave van de kerk Atoomkanonnen naar Europa VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Bedrijfswedstrijden E.H.B.O. gedert geruime tijd worden in diver se plaatselijke bedrijven personeels leden opgeleid voor het diploma E. H.B.O., teneinde bij voorkomende ge beurtenissen deskundige hulp te kunnen verlenen. Teneinde deze theoretische kennis aan de practijk te toetsen en om te zetten in parate kennis is het vorig jaar, bij het 20- jarig bestaan van de pl. afd. E.H.B. O. het plan gerijpt om telkenjare een onderlinge EHBO-wedstrijd te or ganiseren voor bedrijfsleden. De eerste van deze avonden, welke elk jaar zal worden herhaald, vond Don derdagavond plaats in het oefenlo kaal van de pl. afd. van het Ned. Roode Kruis aan de Hooftstraat on der auspiciën van de pl. afd. van de E.H.B.O. De bijeenkomst werd ingeleid door de heer A. Marbus, voorz. van de wedstrijdcommissie, welke voorts bestond uit de dames mevr. G. v. d. Meer-Valenteijn, mej. A. den Hertog en de heren J. de Raat en D. L. L. Kal. Aan deze eerste wedstrijdavond na men deel een gecombineerde ploeg van de N.V. Oosthoek en Zn., de N. V. Betonfabriek v. Dijk jr., voorts van Rijk en Gemeente (P.T.T. en Gemeentewerken) een ploeg van de dakpannenfabriek D. v. Oordt en twee ploegen van N. Samson N.V. Elke ploeg bestond uit drie personen w.o. één commandant. De jury werd gevormd door de doktoren P. C. W. Jongebreur, H. v. Kooten en A. J. Zwartendijk. De wisselbeker, beschikbaar ge steld door de pl. afd. van de EHBO werd verworven door Samsom I per 261 punten, de leider kreeg 77 pun ten. Voorts ontving deze ploeg een verguld medaille, beschikbaar ge steld door de pl. afd. van het Ned. Roode Kruis, terwijl de leider een vulpen ontving, beschikbaar gesteld door N. Samsom N.V. De tweede prijs werd behaald door de gecombineerde ploeg Oosthoek- Van Dijk met 224 pnt, de leider 50 punten. Deze ploeg ontving een zil veren medaille, beschikbaai gesteld door Drogisterij C. Maartense. De leider ontving een vulpotlood van N. Samsom N.V. De derde winnaar was de ploeg Rijk en Gemeente met 222 punten en 66 punten voor de leider. Deze ploeg viel een bronzen medaille te beurt en aan de leider-eveneens een vulpotlood van N. Samsom N.V. Als vierde eindigde Samsom II met 166 punten en 30 punten voor de lei der en als laatste de ploeg van de fa. Van Oordt, die 141 punten be haalde en aan wier leider 23 pun ten werden toegekend. Bam-tientallen. De twee tien tallen' van de Hoornse Damclub te Alphen aan den Rijn voor de a.s. competitie zien er als volgt uit: le. tiental: C. Zijlstra, C. Verboom. M. de Groot, H. de Vos, J. Dissel, G. van Winkel, R. v. Klaveren, W. Baart, W. Ravensberg en W. Ver boom. 2e tiental: A. de Groot, C. van 'Looijenstein, C. Masmeijer, A. Bijl, T. Spek, M. v. d. Vaart, K. Voorts, A. Verboom, C. v. Klaveren, A. van Vliet. Als reserve zijn opgesteld A. v. d. Ent, E. Megchelse, F. v. Doorn, N. Uithol en T. Vergunst. BOSKOOP Geboren: Frits Albert zn van R. Oudijk en E. C. le Feber; Maria Mar- garetha dr van A. J. Kuijf en M. F. Stigter; Johannes Jacobus Maria van W. H. Vermeulen en J. Th. van Gerven; Margaretha Johanna dr van G. Ch. Duinker en M. J. Kloeke; Klaasje dr van A. Ringenier en A. Hunink; Johanna dr van J. Busser en J. Assenberg; Adriana Trijntje dr van A. Pelekooren en C. van der Starre. Ondertrouwd: Arie Cornelis Dul- laart 33 jr en Cornelia Johanna Dirk je de Bruijn, 29 jr. Cornelis Matthijs Meiderwijk '35 jr en Klaasje Loef 29 jr; Johannes Warrink 26 jr en Maria Goudriaan 23 jr. Getrouwd: H. J. Hendrikman en C. J. v. d. Zon. NIEUWVEEN Geboren: Theodoras, zn van H. A. Leliveld en G. Kuijf; Henricus Her- manus Aloysius zn van H. Th. de Lange en A. C. v. d. Hoorn; Corne lia Wilhelmina Gerarda Maria, dr van J. van Acker en H. K. Lenting; Wilhelmina, dr van B. J. Kok en W. Mol. Biljarten. De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijden om 't persoonlijk kampioenschap van de biljartvereniging „Dito" waren als volgt: H. LeliveldA. v. Eijk 2 0; G. KeijzerJ. Bader 20; J. v. EijkA. J. v. Trigt 02; G. Keijzer Kesting 20; J. PietersenJ. v. Eijk 02; A. StraathofA. J. van Trigt 0—2. NIEUWKOOP Geboren: Hendrika Johanna Mar garetha, dr van A. Vork en A. M. Verbaan; Elisabeth, dr van J. Rij laarsdam en R. de Jong. Overleden: J. van den Bosch, 87 jr., weduwn. van C. Hoogendoorn. NOORDEN Afgesloten rijweg. In verband met de vernieuwing van het water- leidingbuizennej is de Voorweg tot nader order afgesloten. Het door gaand verkeer wordt omgeleid over de Prolkade, Achterweg en Noordse- dorpsweg. De bushalte van de NAL is overgeplaatst naar de Ned. Herv. Kerk. TER AAR Bazar Groene Kruis De afd. Ter Aar van het Groene Kruis vertoont in de laatste tijd een bijzondere ac tiviteit. Dat dit zo is, vindt zijn oor sprong in de plannen, die het bestuur der afdeling heeft om te komen tot stichting van een wijkgebouw. Deze plannen zijn reeds ontworpen. Door de gemeenteraad werd steun hier voor verleend. Maar als het gebouw er staat is het nog niet klaar. Dan moet het gemeubileerd en gestof feerd worden. Om hiervoor de nodi ge gelden bijeen te krijgen werd er door verschillende dames een Bazar- comité gevormd. Dit comité heeft de Bazar, die gisteren officieel geopend werd, voorbereid. Hiervoor zijn ber gen wei'k verzet. Maar de dames hebben eer van hun werk. De heer P. Langhout heeft voor het houden van de bazar geheel be langeloos een gedeelte der garage's beschikbaar gesteld. Deze ruimte is omgetoverd tot een zaal, die zich uitstekend voor dit doel laat gebrui ken. Om vier uur vond de officiële ope ning plaats, waarbij tegenwoordig waren: B. en W. de raadsleden, depu taties van Groene Kruis afdelingen, uit Woubrugge en Nieuwveen en de heer G. Hoogervorst, voorzitter Wit Gele Kruis. Burgemeester Hogenboom ver richtte de officiële opening. Ook de gemeente heeft een taak op het ge bied van volksgezondheid en daar om veel belangstelling voor vereni gingen, die op dit terrein werkzaam zijn Het bezit van een eigen Groe ne Kruis-gebouw is een groot ver langen van het bestuur. De gemeente heeft hier willen steunen en het wachten is alleen nog op goedkeu ring der raadsbesluiten door Ged. Stalen. Op de bazar is er gelegenheid te over om zijn geluk te beproeven. Er is een loterij en in verschillende stands kan men voor zijn geld een kansje wagen. De bazar is geopend op 24, 25 en 26 September. WOUBRUGGE Gemeenteraad. De raad komt 29 September om 19.30 uur bijeen. De agenda vermeldt o.a. Benoeming van de leden van de Woonruimte commissies; Ambtenaren van de bur gerlijke stand; Openbare lagere school: a. Benoeming van een nieuw hoofd der school; b. Ontslag van J. A. Keuken als hoofd dier school; Rei niging waterleidingtoevoer; Wacht huisjes N.A.L.; Ontslag brugwach ters. De dag komt nader, waarop de Amsterdammer zijn televisietoestel inschakelt om een bokswedstrijd in Chicago te zien en de Newyorker in staat zal zijn, de autoraces in Zand- voort van zijn woning in Menhjtan uit te volgen. Reeds op het ogenblik werken geleerden en technici aan plannen voor transatlantische tele visie. Zij noemen hun systeem „Nar- com" (Nort Altantic Relay Commu nications System). En zij beweren, dat Narcom binnen vier of vijf jaren is te verwerkelijken. Alles wat er nog voor nodig is, is geld. De kosten worden geraamd op ongeveer 300 millioen gulden en zijn dus niet veel Schreven wij gisteren bij de ope ning der Oranjefeest in een mineur stemming, thans kunnen wij aan het einde van de eerste volle dag een op timistisch geluid laten horen. Immers de grootste factor van het welslagen van het feest, de weersomstandig heden, waar zeer goed. Vooral de kinderen hebben een prachtige dag gehad. Getooid met oranjesjerpen, haarstrikken, feestpet- ten e.d. genoten zij van een stralend Oranje-zonnetje, toen zij onder ge leide van Liefde voor Harmonie in optocht door het dorp trokken. Smullend van de tractaties trokken zij naar het feestterrein waar zij met de gratis rittenkaarten gebruik maakten van draaimolen e.a. en deelnamen aan de kinderspelen. Voorts had 's morgens te 10.30 weer een geslaagde zanguitvoering plaats van de gemengde zangver. „Vox Laeta". Voor een ruime belangstel ling bracht zij o.l.v. directeur Toon Vranken een populair programma, waarbij als solisten optraden mej. Lize Schoo, sopraan en Jan v. d. Meer, piano. Wielerwedstrijden. Te 10 uur des morgens begonnen in de Spoorstraat de wielerwedstrij den op de korte baan. De deelname had iets groter gekund, maar de FRAUDE IN HEUMEN. In verband met de op het P.T.T.- kantoor in Heumen ontdekte fraude is behalve de ambtenares thans ook een daar werkzame brievenbesteller gearresteerd. Hoewel de fraude in de duizenden moet lopen, is de juiste omvang nog niet vastgesteld. Zij schijnt voorna- mélijk gepleegd te zijn bij girobeta lingen, waardoor vele inwoners van Heumen ernstig zijn gedupeerd. REIZEN VAN KINDEREN BENEDEN 16 JAAR NAAR HET BUITENLAND Tot nu toe konden kinderen bene den 16 jaar slechts naar het buiten land reizen in gezelschap van de ouder of voogd, op wiens paspoort de kinderen waren bijgeschreven. Thans heeft zo bericht de Toe ristenbond ANWB de minister van Justitie besloten, dat kinderen be neden de 16 jaar nu naar het bui tenland kunnen reizen, indien zij het (geldige) paspoort, waarop hun na men zijn bijgeschreven, kunnen to nen, alsmede een door de houder van dat paspoort getekende verklaring, dat deze geen bezwaar heeft tegen de voorgenomen reus van het kind. wensen. Wat lezers schrijven Nogmaals Hampton Leiden, 24 September. Naar aanleiding van de geschre ven artikelen van 22 en 24 Septem ber, zouden wij nog gaarne een en ander er aan toevoegen. Goede jazz-liefhebbers zullen ook niet het betreurenswaardig voorval bij het optreden van het orkest Lio nel Hampton tolereren. Onze grootste verbazing gaat ech ter uit naar het feit, dat onze Leidse Courant er deze keer zo vlug bij was, om dit voorgevallene over te remen, daar wij bij alle tot nu toe voorgekomen jazz-evenementen te vergeefs gezocht hebben naar een re laas in onze vertrouwde krant. En nu waren de heren er direct voor ge ïnteresseerd. Aangezien wij dit niet zo fair vin den, zouden wij voorstellen in het vervolg jazz-commentaren te geven, overgenomen uit andere bladen. Al met al is het nu wel bewezen, dat er ook onder onze lezers liefhebbers van jazzmuziek zyn. Hoogachtend, G. J. LENTING A. SCHOUTEN Naschrift redactie: Ook deze lezers gaan van het standpunt uit, dat wy een gunstige gelegenheid hebben aangegrepen, om de jazz even in een kwaad dag licht te stellen. Dat is niet waar! Als er jazz-venementen in Leiden zijn, geven we daarvan natuurlijk een verslag. Wij hebben niets tegen jazz. Het feit dat wij het betreffen de verslag uit „Het Parool" overna men houdt ook geen verband met onze gevoelens ten aanzien van der gelijke muziek. Wij hebben het ech ter wel belangrijk gevonden, om on ze lezers te laten weten, wat er in het Concertgebouw, nog altijd een cultureel centrum, op de planken is gebracht. Dergelijke voorstellingen dienen geweerd te worden. Mis schien is dat in sommige gevallen niet mogelijk, maar in het Concert gebouw had het zeker gekund. Als wij met het artikel bereikt hebben, dat mensen, die zalen verhuren, zich weer eens op hun verantwoording bezinnen, dan zijn wij tevreden. De goede jazz heeft daarbij onze beste Stadhuis te Klundert gerestaureerd groter dan die van een modern oceaanschip, zoals de „United Sta tes". Inderdaad is ook met de financiële voorbereiding reeds een begin ge maakt. Zodra Narcom eenmaal in bedrijf is, zal het zich, gezien zijn commerciële mogelijkheden, zelf kunnen bedruipen. Gedétailleerde technische plannen werden reeds enige maanden geleden aan het State Departement en het Amerikaanse ministerie van defen sie overhandigd. Sindsdien zijrv zij ook voorgelegd aan hoge militaire en civiele ambtenaren van de N.A. T.O. over het algemeen vonden zij warme instemming. Experts zijn van mening, dat de plannen practisch zijn en met de thans beschikbare technische middelen zeer goed kun nen worden uitgevoerd. Een eilandenketting. De meest in aanmerking komende methode ter bereiking van transat lantische televisie berust op het ge bruik van ongeveer zeventig tussen stations van grote sterkte, gelegen op bergtoppen tussen New York en Londen. Een keten van eilanden ver bindt Noord^Amerika met Europa. De grootste sprong over de Oceaan in deze keten is die tussen IJsland en de Farör-eilanden een afstand van 290 mijlen. Andere systemen zijn ook moge lijk bij voorbeeld met gebruikma king van vliegtuigen of van een on derwaterkabel maar daar zijn meer nadelen aan verbonden, dan aan het boven geschetste. Het doel van Narcom is vijfvoudig: In de loop van de volgende maand zal in Klnndert op feestelijke wijze het gerestaureerd Stadhuis officiéél worden geopend. De restauratie van het stadhuis geschiedt onder auspiciën van Monumentenzorg. De werk zaamheden zijn thans zo goed als beëindigd; de restauratie nam drie jaar in beslag en kostte bijna vierhonderdduizend gulden. Klundert, dat in 3583 door Prins Willem van Oranje tot vestingsstad werd verheven, ont ving in 1621 van Prins Maurits vijfduizend gulden van de bouw van een stadhuis, dat de gemeente waardig zou zijn. In dat jaar werd een aan vang gemaakt met de bouw, die een tiental jaren in beslag zou nemen. Door de oorlogshandelingen in 1944 werd het stadhuis zwaar beschadigd. Financiële moeilijkheden waren er oorzaak van dat met de restauratie eerst tegen het einde van 1949 kon worden begonnen. Toen voteerde de gemeenteraad de eerste grote credieten. De bevolking van Klundert schonk een tweetal gebeeldhouwde leeuwen, die inmiddels een plaats hebben gevonden. De watersnoodramp van 1 Februari bracht de restau ratie nieuwe moeilijkheden. Het stadhuis kwam namelijk enkele meters in het water te staan. De schade aan het juist herstelde interieur was groot. Klunderts stadhuis, zoals het er thans uitziet. grote groep belangstellenden werd hiermede toch nog een uurtje bezig gehouden. Het feestterrein trok veel belangstelling. Des avonds te half acht ging de muziekvereniging „Door Gunst Verkregen" uit Nieuwe Wete ring in lampionoptocht door 't dorp. Tot na middernacht duurde de uit bundige feestvreugde en wij kunnen wel zeggen, dat deze eerste dag voor 100 pet geslaagd is. Vermelden wij tenslotte nog de aardige geste van de kermisexploitanten bij de opening van het feestterrein. De kleinste man van het aanwezige theater sprak na mens de kermisexploitanten Oranjecomité by gelegenheid van uitwisseling van televisie- en radio- haar veertig jarig jubileum toe, over- programma's, overbrenging handigde alle comite-leden een doos - - sigaren, voorts een bloemstuk en als blijvende herinnering een prachtige voorzittershamer. Ook de plaatse lijke muziekvereniging „Liefde voor Harmonie liet zich niet onbetuigd en bracht het comité een serenade. Haar voorz. sprak een woord van geluk wens en bood een bloemstuk aan. De voorz. van het Oranje-comité, de heer Nic. van Berkel, sprak zowel de kermisexploitanten als „Liefde voor Harmonie" in een kort dank woord toe. Uitslagen: De uitslagen der spelen voor de jongens waren: 1ste klas. blokjesra- pen: 1. Ben de Prie. 2. Hans Verdel, 3. Adri Verdel 4. Th. van Es, 5. Wim Hoogenboom, 6. Jos Koek, 7. Leo de Jong. 2e klas. Vlaggetje steken: 1. Joep de Jong, 2. Jan Loon, 3. J. Hoogen boom, 4. S. v. Velzen. 3e klas. Busje dragen: 1. Wim van Wieringen, 3. Martien v. d. Meer, 3. Kees v. d. Poel, 4. Louki Koek, 5. Dirk Huigsloot. 4e klas. Zaklopen: 1. Jos v. Veen, 2. Jopie Hoogenboom, 3. Hein van Berkel, 4. Sjaak v. d. Meer. 5e klas. Balletje dragen: 1. Nico Spierenburg, 2. M. Hoogenboom, 3. G. Wesselman, 4. Theo v. d. Zwet. 6e klas. Hardlopen met hindernis sen: 1. Jan van Veen, 2. Jan v. Dijk. 3. Jac. v. Ruiten. 4. Herman Schou ten. 7e en 8e klas. Behendigheidswed- strijd: 1. Harry v. d. Meer, 2. Kees Bakker, 3. Wil Droog, 4. Kees Pouw. De uitslag der wielerwedstrijd was: 1. P. Buschman sr. 2. Theo v. d. Meer, 3. Arie v. Rijn Toekomstdroom. De mannen, die Narcom hebben ontwikkeld, hebben nog veel verder gaande, bijna fantastische plannen voor een televisienet, dat de gehele aarde omspant. Zij hebben hiervoor de naam Unitel gekozen: Unified Te lecommunication. Het is gebaseerd op dezelfde methode van sprongen van eiland naar eiland en het ge bruik van tussenstations op berg toppen zoals het bij Narcom toege paste. Narcom en later ook Unitel ope nen onbegrensde mogelijkheden tot het leren kennen van vreemde lan den en daarmede tot het wekken van meer begrip voor de levenswij ze en de ideeën van andere volken. Aan de zaak van de wereldvrede moet dit op de duur ten goede ko men. Zo was Wassenaar (Slot). De commissie van de katholie ken, die het voorstel van Van Hoog straten moesten bestuderen, waren helemaal niet zo enthousiast, als de voorsteller misschien verwacht had; men wees er op, dat de opbrengst van 510 gulden vooreerst geen vrij geld was; er moest nog de extra ver ponding van betaald worden. De drie uit de statie toegevoegde parochia- onderhandelen met de tegenpartij. Toen kwam van Hoogstraten met een tweede voorstel; behalve de boerde rij, waarvan de opbrengst het laatste jaar inderdaad maar ruim 29 gulden was geweest, wilde hy aan de ka tholieken ook nog een bedrag groot 1200 gulden geven, waarmee zij dan hun schuld konden aflossen. Pas toor Pauwels en de twee kerkmees ters aarzelden dit aanbod te accep teren; men vond het aantrekkelijk, nen meenden dat hun kerk te klein maar men wilde het niet eens was en eisten het kerkgebouw van de hervormden op. Daarmee was de pastoor met zijn kerkmeesters het niet eens; nog nooit had men te voren geklaagd over een te klein zijn van hun eigen kerkje en zeker was dit niet waar, nu er een kapel gekomen was op het huis in 't Bosch. Maar de andere drie wa ren halstarrig en bleven de oude kerk opeisen, hoe de ambtenaren er ook op wezen, dat dit een onmoge lijke eis was, aangezien men de kerk als persoonlijk eigendom van de her vormden beschouwde. In de commis sie zelf kwam men niet tot een een heid en de beide partijen gingen elk op eigen houtje afzonderlijk aan het Enige atoomkanonnen zijn uit Amerika op weg naar Europa, waar zij zul len worden gebruikt door de Amerikaanse strijdkrachten. De foto toont een atoomkanon, en de explosie, die een 280 m.m. projectiel veroorzaakt. Ook hier ziet men de bekende „paddestoel". van de navigatie en inschakeling in 1 hy door Haarlem's eerste bisschop het militaire verdedigingsplan van benoemd tot deken van Den Haag. I Hij stierf er op 26 Augustus 1863. Geprezen. Het verslag van aartspriester Ger- ving in 1842 opgesteld, zegt van de statie Wassenaar tijdens het pasto raat van Siegfried: de static telde toen 1220 communicanten. De kerk werd geroemd om haar mooie orna menten en de pastoor werd bovenal geprezen, vooral omdat hij zijn ka pelaan prees. De aartspriester schreef, dat een pastoor, die zelf door ieder een werd geëerd en die dan ook zijn kapelaan wist te prijzen, zeker alle lof toekwam. Natuurlijk was er een schaduwzijde; het opkomend Den Haag, dat zich ging uitbreiden naar de kant van Wassenaar en waardoor het karakter van de landelijke sta tie totaal ging veranderen met de nu eenmaal onvermijdelijke geeste lijke nadelen daarvan. Toen pastoor Siegfried naar Den Haag ging werd hy in Wassenaar opgevolgd door Gerardus Bergman. De president van het Warmond's se minarie wilde er professor Brink man tot pastoor benoemd zien, maar de nuntius, die als vice-superior van de missie het recht van benoemen had, vond de statie Wassenaar te gering voor een professor van het groot seminarie. Bergman, een man van „weinig talenten, maar ijverig", werd in 1798 te Vogelenzang gebo ren en in 1827 priester gewijd. Tot 1835 was hij kapelaan in Beverwijk om dan pastoor te Krommeniedijk te worden. Hij stierf in Wassenaar op 31 Maart 1857. Pastoor van de parochie Wassenaar bij het herstel van de kerkelijke hiërarchie in ons land werden de oude missiestaties parochies in de ware zin van het kerkelijke recht werd toen Everardus de Jong, die van 1855 waarnemend pastoor was geweest te Amsterdam in de kerk van ,,'t Hert", of de St. Nicolaas- kerk en daarvoor pastoor te Schoon hoven was geweest. Nieuwe opvolger. Pastoer de Jong overleed op 28 Juu 1865 te Wassenaar; hij werd op gevolgd door Wilhelmus van der Hurk, geboortig uit Leeuwen (1819). In 1843 was hy te Tilburg priester gewyd en op verzoek van Mgr. Zwijsen ging hij over naar de Hol landse Missie; hij werd kapelaan in Noordwyk en daarna te Gouda. In 1845 riep Mgr. Zwijsen hem terug en werd hij kapelaan te Mil, maar twee jaar later zien we hem opnieuw in de Hollandse Missie, nu als ka pelaan te Den Haag in de St. Wil- librordusstatie. In 1850 kreeg hij van de toenmalige nuntius toestemming om voor goed in de Missie werkzaam te blijven. Van der Hurk werd in 1853 benoemd tot pastoor te Den Burg co Texel, waar hij door zijn voorzichtig en gemoedelijk optre den de daar heersende ontevreden heid en kwesties wist tot bedaren te brengen. Twee jaar later werd hij pastoor in de Beemster en tien jaar daarna nastoor in Wassenaar, waar hij op 27 Mei 1895 stierf. Onder het pastoraat van zijn op volger, Joannes Jacobus Bruystens, die kapelaan was geweest te Weesp, Wateringen, Beverwijk en Amster dam en pastoor te Noordwijkerhout en Nieuwveen, werd er in Wasse naar een nieuwe kerk gebouwd in de zogenaamde neo-gothieke stijl, vol gens de plannen van architect Nic. Molenaar Deze kerk werd op 28 Aug. 1905 door Mgr. Callier geconsacreerd. Het jaar daarop, de 30ste Januari stierf pastoor Bruystens. Zijn erfge namen beschikten over een vrij groot bedrag, naar goeddunken te beste den voor godsdienstige of liefdadige doeleinden Een deel werd gebruikt om in de buurtparochie Voorscho ten een jongens- en meisjesschool te bouwen. Met ce dood van pastoor Bruystens besluiten we de kerkelijke geschie denis van Wassenaar. zyn met van Hoogstraten dat de oude kerk zonder meer als eigendom van de hervormden werd aangemerkt, omdat de restauratie destijds niet uit eigen middelen was betaald. Vastgelopen. De andere drie leden van de com missie wilden er eenvoudig niet aan denken het tweede voorstel aan te nemen; voor hen bleef er slechts één oplossing: de kerk terug. Toen gaf Van Hoogstraten het op; hij meldde het mislukken van al zijn pogingen aan Lodewijk Napoleon, die inmiddels koning van Holland was geworden. De zaken in Wasse naar bleven zoals zij waren geweest. Alleen kreeg de Statie in 1827 een eigen kerkhof. Tot 1832 bleef Engelbertus Pau wels pastoor van Wassenaar! Hij stierf er op hoge leeftijd (87 jaar oud) in April van dat jaar en kreeg tot opvolger Joannes Judocus Siegfried, in 1789 te Amsterdam geboren en in 1813 te Munster priester gewijd, waarna hij werd benoemd tot kape laan in de statie van het Maagden huis in zijn geborteland. In 1819 werd hij pastoor te Bovenkerk, waar hij als liefhebberij meubelen maakte en voor het kerkje een preektoel timmerde van eikenhout met mahonie ingelegd. In Mei 1832 kwam hij naar Wassenaar, waar hij in 1838 de kerk liet vergroten. Pastoor Siegfried was een devote, nederige en zeer beminnelijke man; geëerd door een ieder. In 1839 was hij candidaat om president te wor den van het seminarie te Warmond en in 1843 behoorde hij tot de can didaten voor het aartspriesterschap van Holland en Zeeland. Kervel werd toen aartspriester en hy ijverde om de sedert jaren in onbruik geraakte priesterretraites in het Hollandse kerkdistrict weer hersteld te krij gen. Het werd aan pastoor Siegfried opgedragen, die enkele jaren zelf de retraites gaf. In 1843 werd Siegfried verplaatst naar Den Haag, waar hij pastoor werd van de statie van St. Jacob in de Oude Molstraat, de zo- f genaamde Hofkerk. Bij het herstel i van de kerkelijke hiërarchie werd P.S. Het voorgaande artikel ver scheen in de krant van 29 Juli.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9