Landelijk ziekenhuisplan is noodzakelijk Arbeidsconflict in bouwbedrijf Plaggen aan de dijk zetten Hoe een Australisch huis eruit ziet HET ZINGENDE NIJLPAARD VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Vereniging Katholieke Ziekenhuizen Geen directe staatsinmenging Donderdagavond is in de SchouW' borg te Maastricht het driedaags Congres van de Vereniging van Ka tholieke Ziekenhuizen geopend, waarop de deelnemers zich bezin nen over het vraagstuk: „Het Ka< tholieke ziekenhuiswezen en de maat schappelijke orde". Over dit thema hebben na de begroeting der vele autoriteiten door Jos. Maenen, voor zitter der Vereniging en lid der Uweede Kamer, verscheidene pro minente sprekers hun licht doen schijnen. Allereerst voerde het woord prof. G. H. L. Zeegers, directeur van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Insti tuut, die te zamen met prof. D. A. Ol- aendorff een rapport heeft opgesteld, waarin planologische en sociogra- phische inzichten over het zieken huiswezen waren neergelegd. Zij vormden de vrucht van studie en be sprekingen, welke de afgelopen jaren in interne kring waren verricht, doch nu rijp schijnen voor meer openbare discussie. Juiste besteding van de gelden. In een uitvoerig betoog overtuig de prof. Zeegers zijn toehoorders van de onvermijdelijkheid, de wenselijk heid en van de mogelijkheid van planning in het ziekenhuiswezen. In de wijze, waarop de exploitatie en de nieuwbouw van ziekenuizen wordt gefinancierd meende prof. Zeegers een element te kunnen aan wijzen, dat moet leiden tot een per manent worden van de planmatig heidsgedachte. De ontvangsten dezer inrichtingen zijn grotendeels afkom stig uit collectieve kassen, hetzij van de Ziekenfondsen, hetzij van de overheid. Zij, die voor het beheer van deze kassen verantwoordelijk zijn, moeten het principe huldigen, dat de uit te geven gelden zo efficiënt mogelijk zullen worden besteed. „De efficiëncy-gedachte is niet slehts op het afzonderlijke zieken huis toepasbaar, maar evenzeer op het ziekenhuiswezen als totaliteit gezien, op het functionneren van het gehele landelijke ziekenhuisapparaat. Voor af gaat echter de vraag, of die gel den aan de bouw van dat ziekenhuis, van dié aard en diè grootte op diè plaats, gezien in het kader van de ziekenverpleging in haar geheel, op dè beste wijze zijn besteed". „Men kan er van overtuigd zijn, dat men die vraag zal blijven stel len zolang collectieve kassen een groot deel van de middelen zullen verschaffen, die de bouw en de ex- ploitatieve inrichtingen mogelijk moeten maken, hetgeen gelet op de ontwikkelingstendenzen in de maat schappij en in de medische tech niek, die steeds hogere financiële offers vraagt wel betekenen moet: tot in lengte van dagen. En nu komt het er maar op aan wie die vraag zal beantwoorden. Met een variatie op een beroemd gezegde: to plan or to be planned, that's the question, of in goed Nederlands: door u of over u. En hier is vanzelfsprekend maar één antwoord mogelijk: het ziekenhuis wezen moet de planning in eigen handen nemen. Inzicht in noodzaak van samenwer king tot betere taakvervulling is niet meer voldoende. Het besef van rui mere verantwoordelijkheid kan groeien tot een ruimer gemeenschaps gevoel. Bovendien worden de betrok kenen geconfronteerd met het pro bleem' of men de maatschappelijke ontwikkeling zo maar aan haar lot mag overlaten. Het ligt in de aard van de met rede en inzicht begaafde mens, dat ook op dit gebied de plan matigheidsgedachte in toepassing zal worden gebracht. Aldus bezien komt de idee der sociale planmatig heid niet alleen op geen enkele wij ze met de Katholieke normatieve maatschappijbeschouwing in strijd. Integendeel moet men haar zien als een logische consequentie daarvan. Het sociale plan kan de practische richtlijnen inhouden voor een vor ming der samenleving naar de Chris telijke maatschappij-idealen. Daarom acht ik planning niet alleen onver mijdelijk, maar ook gewenst". Onderling overleg. Aan het slot van zijn rede gaf. prof. Zeegers aan, dat de idee der sociale planmatigheid op twee manieren kan worden verwezenlijkt: hetzij door de staat of door de staat in het leven geroepen diensten, hetzij door de maatschappelijke organen zelf. Al leen deze laatste vorm achtte prof. Zeegers voor de Katholieken aan vaardbaar. Iv die gebieden van Nederland, waar de verschillende gezindten in voldoende getalssterkte samenwonen, waardoor de naast elkaar staande groepen zich eigen ziekenhuizen ver oorloven, is deze wedijver tussen de gezindten derhalve zeer vruchtbaar en belangrijk gebleken. „Men stuit slechts op moeilijkhe den in die streken, waar een der ge zindten in sterke minderheid leeft. En wij zouden er een lans voor wil len breken, dat men in deze streken de moed en de kracht opbrengt bij de oprichting van de ziekenhuizen slechts het oog te richten op het be lang van de ziekenverzorgingen op het algemeen belang, dat geen ver spilling en afbrekende wedijver van krachten dulden kan. In minderheids- gebieden vraagt dus de situatie wijs overleg en wederzijds begrip. Op die basis alleen zal de particuliere ge zondheidszorg met recht kunnen be togen, dat de staatsplanning krach tens het subsidiariteitsbeginsel over bodig en ongewenst is. Maar mocht de wedijver van het particuliere zie kenhuiswezen tot situaties aanleiding geven, die met het algemene belang strydig zjjn, omdat op onverantwoor de wijze krachten worden verspild, dan heeft de staat het volle recht zijn planning te stellen in de plaats van het particuliere initiatief, dat ge toond heeft niet bij machte te zijn een evenwichtig en nationaal verant woorde oplossing te vinden". De verantwoordelijkheid van de maatschappij. Na prof. Zeegers voerde het woord mr. dr. J. J. Loeff, secretaris van het R.K. Kerkgenootschap in Nederland, die zich verdiepte in de plaats, 'wel ke het moderne ziekenhuis inneemt in de maatschappelijke orde. De mens verwacht van de maatschappij, dat zij hem het volle menszijn mogelijk zal maken. Terecht kon de inleider aan knopen bij de verklaring van de Rechten van de Mens, zoals die door de Ver. Naties is opgesteld; zij om vat in details dat de mens weet, wat zijn rechten zijn. De mens wenst deze rechten èn door eigen inspanning èn door hulp van de maatschappij te verwezenlijken. Nu wij zover gekomen zijn, loopt de discussie voornamelijk over de vraag: welke taak moet hierin aan de staat worden toegekend; onder staat wordt verstaan de gemeen schap, welke haar grondslag vindt in de gezamenlijke erkenning van een met dwangmacht uitgerust gezag en van de door deze gestelde normen. Moet de personalistische gemeen schap verwezenlijk worden binnen deze staatsgemeenschap? Een reso luut neen is het antwoord, omdat het menselijke streven in zijn totaliteit niet ondergeschikt behoort te zijn aan een orgaan, dat dwang kan uit oefenen. In beginsel heeft de overheid een roeping op alle terreinen van het maatschappelijk leven, maar aller eerst om de pogingen van individuen en organisaties te steunen. Er is dus een politiek sfeer en een afkeer van de vrije maatschappij. Maar daar tussen in is een nieuwe sfeer bezig zich te ontwikkelen als eer» democra tisering der staatsgemeenschap. De sociale orde moet in principe zoveel mogelijk blijven berusten bij de vrije burgers in het vrije maatschappelijke leven. Komend tot het ziekenhuiswezen zeide dr. Loeff, dat voor de particu liere ziekenhuizen op dit moment de kansen nog zeer gunstig zijn. Het Katholieke ziekenhuis kan een bol werk blijven tegen materialistische tendenzen van de perfectie der tech niek, maar het mag er geen roof bouw op plegen. Ook mag het zich niet isoleren, want dat zal het ge vaar voor socialisatie nader brengen. De samenwerking der ziekenhuizen is niet gewenst om technische of eco nomische voordelen te behalen, maar op grond van de hogere geestelijke waarden. Bloempot" en Zuidwester voor modieuze vrouw Dit zfjn twee hoedjes, die de Parij- se ontwerpster Jeanne Paget tijdens haar herfstshow in Londen liet to nen door de mannequin Maria. De hoeden zijn buitengewoon en opval lend, maar zullen lang niet iedereeen staan; het bovenste model, dat Mne Paget „bloempot" noemde, is ge maakt van zwart glanzend bont. Het heeft een golvende rand en een grote boL De grijze „Zuidwester" (onder), is geïnspireerd op de modellen, die de Hongaarse filmster Eva Bartok tegenwoordig draagt. Hij is gemaakt van velours, en, hoewel zijn naam erop duidt, dat hij wel tegen een stootje zal kunnen, is hij in het ge heel niet bedoeld om ermee in de re gen te gaan lopen. Men hoort zo'n hoed op te hebben, wanneer aen uit gaat. Of men er dan op zijn voorde ligst uitziet durven wij niet te zeg gen. De drie vliegen Drie vliegen in één klap, dat is zelfs voor een politieman een gewelddaad, waar allicht een streepje mee te verdienen valt. Het begon zo. Een Apeldoorns agent hield uit tijdvullende be langstelling een vrachtwagen aan, waarvan de bestuurder geen rijbewijs bleek te bezitten. Dat was de eerste vlieg. Nu is, zoals men weet, één vlieg nog geen streep en dus ging de wak kere diender enige onderdelen van de wagen op deugdelijkheid controleren. De remmen deden het niet, proces voor mijnheer. Twee vlie gen, een halve streep. Dit maak te de remmen eerste goed los en de politieman, streep rui kend, ging zich aan de inwendige wagen te buiten. Èn, jawel hoor, een loodzware zak, die dan ook lood bleek te bevatten, afkom stig van onoirbaar sloopwerk. Dit maakte het drietal val en drie vliegen en streep, of niet Eindhovens pseudo-agenten Voor een ton verzekerd Premie bedraagt f 2.50 In Eindhoven is een werkwaardige verzekering afgesloten, die ongetwij feld uniek is in Nederland; uniek zo wel vanwege de prijs, als de korte duur en het onderwerp. De twintig pseudo-verkeersagenten van Philips, die Vrijdagmiddag het woelige verkeer in Eindhoven in goe de banen zullen trachten te leiden, zijn voor 100.000.— verzekerd in dien zij (met dodelijke afloop) wor den aangereden, voor f 50.000.in dien zij als gevolg van een ongeval blijvend invalide worden en nog maals voor 100.000.— indien derden schade óndervinden wanneer de di recteur, de ingenieur, de glasblazer of de boekhouder een verkeerde ma noeuvre maakt met het verkeerslicht of de stopborden. De verzekering gaat in om precies 17.00 uur en ein digt klokslag 18.50 uur. Een Nederlandse verzekerings maatschappij was bereid het risico van de pseudo-agenten te dragen voor zeggen en schrijve een rijksdaal der per persoon. ONTHEFFINGEN VAN HET VER PLICHT VEE-ONDERZOEK OP T.B.C. Blijkens een beschikking van de minister van Landbouw, kaai in be paalde gevallen (ernstige religeuse bezwaren) aan veehouders onthef fing worden verleend v van de ver plichting tot aansluiting bij de pro vinciale gezondsheidsdienst voor die ren. Voorwaarde is dan echter, dat het vee niet langer dan 16 maanden ge leden met „t.b.c-vrije verklaring" werd aangekocht. Is deze termijn van 16 maanden verstreken dan moet dit vee onderzocht of opgeruimd wor den. De tegenstellingen tussen werkge vers en werknemers in het bouwbe drijf zijn sinds Woensdagmorgen toe gespitst. In een door de Stichting van de Arbeid belegde vergadering zijn beide partijen niet tot overeenstem ming kunnen komen. Van werkne merszijde is hierop verklaard, dat wanneer de looneisen niet worden in gewilligd, de mogelijkheid bestaat, dat met ingang van de volgende week het werk zal worden neergelegd. Naar men weet hebben de werk nemers in het bouwbedrijf enkele weken geleden een ultimatum gesteld Beide partijen zijn door de Stichting van de Arbeid daarop enkele malen bij elkaar gebracht, doch de onder handelingen liepen vast met boven genoemd gevolg. Harskamp^rfenis Sergeant vrijgesproken van dood door schuld Een oude zaak, „opgegraven" uit de zogenaamde „Harskampschandalen", diende gistermorgen voor de Krijgs raad te Arnhem. Het was in de tijd, toen de gevangen genomen SS-ers in de Harskamp waren onderge bracht, dat een toenmalige sergeant bij de stoottroepen tijdens een straf- exercitie enkele waarschuwingsscho ten loste, waarbij een der gevange nen, die zich weerspannig toonde, do delijk werd getroffen. Dit gebeurde op 1 Juli 1945. De sergeant was thans dood door schuld ten laste gelegd. Ter zitting van de Krijgsraad kwam vast te staan, dat hij belast was geweest met de bui tenbewaking en de opdracht had toe zicht te houden op de straf exercities, welke onder bevel van SS-ers werd uitgevoerd. Hij had voorts de op dracht waarschuwingsschoten te los sen, indien dit nodig mocht blijken. Toen een der gevangenen zich weer spannig toonde had hij met een tom- mygun van de heup een waarschu wingsschot gelost. Dit had echter niet het beoogde resultaat. Ook verdere waarschuwingsschoten, die werden afgevuurd zonder aan te leggen en met de opzet dat zij geen doel zou den treffen, hadden g»efi effect. Het laatste schot trof de man echter dodelijk. De auditeur-militair zeide, dat deze zaak thans precies en goed is uit gezocht. Hij achtte geen opzet aan wezig en vroeg daarop vrijspraak. De afgevuurde schoten zag hij inderdaad als waarschuwingsschoten bedoeld. De Krijgsraad sprak beklaagde vrij. Het is natuurlijk een curieus ge zicht, zo'n heuse dijk midden op de hei te Rucphen. En toch kan men er een bij het dorp vinden, compleet met kundig gevlochten rijswerk en keurig in de stenen gezette be schoeiingen. Deze dijk is het meester stuk van een aantal ongeschoolde ar beiders uit de omgeving, die zich in de Rijks werkplaats van het dorp be kwamen in het dijkvak. Dat het werkstuk inderdaad een meesterstuk is geworden valt wel af te leiden uit de waardering die „des kundige" aannemers, die dezer dagen een bezoek kwamen brengen, voor het geval hadden. Aan alle veertien cursisten, die nog maar driekwart van hun lessen achter de rug hebben, wer den reeds betrekkingen aangeboden. Burgemeester P. Alberts, op wiens initiatief de Rijkswerkplaats is opge richt, was daar mee bijzonder in zijn nopjes, vooral ook omdat kortgeleden de eerste geschoolde timmerman de Rijks werkplaats heeft verlaten. De r groeiende belangstelling voor deze i vorm van onderwijs in het West-Bra bantse noodgebied heeft de leiding j van de Rijkswerkplaats doen besluip ten binnenkort naast de cursussen timmeren, dijkwerken, -steenzetten, rietvlechten, metselen en straten ook nog een cursus bankwerken in te voeren. FEDERATIE VAN SIGAREN WINKELIERS-ORGANISATIES OPGERICHT. Met het oog op de liquidatie van de vakgroep detailhandel in tabak, is Woensdag tijdens een bijeenkomst in het Jaarbeursgebouw te Utrecht op gericht de federatie van samenwer kende vrije sigarenwinkeliers-organi saties. Aan deze oprichting is een vrij langdurige tijd van voorbereiding vooraf gegaan. In de federatie gaan samenwerken de drie erkende lande lijke vrije organisaties t.w. de Neder landse algemene bond van sigaren winkeliers, de Ned.' Kath. Bond van sigarenwinkeliers en de Nat. Christe lijke Bond van sigarenwinkeliers. Het bestuur wordt gevormd door de drie voltallige hoofdbesturen van de deelnemende organisaties. In het dagelijks bestuur hebben twee afge vaardigden van elk hoofdbestuur zit ting genomen. Als secretaris is benoemd de heer E. J. F. Manse te Den Haag, voordien secretaris van de vakgroep detail handel in tabak. (Het federatie-secre tariaat wordt gevestigd Toussaint- kade 71 Den Haag). H.B. bracht boekhouder van regen in de drup Een 30-jarige boekhouder uit Bus- sum, die sinds eind Februari is gede tineerd, heeft zich gisteren in hoger beroep moeten verantwoorden voor verduisteringen in dienstbetrekking van 18.000, die'hij als boekhouder bij een rijwielfirma te Hilversum in eigen zak had gestoken. De rechtbank had hem tot twaalf maanden, waarvan zes voorwaarde lijk, veroordeeld, doch, de officier tekende hiertegen hoger beroep aan. De procureur-generaal verenigde zich met het standpunt van de of ficier, doch eiste niettemin bevesti ging, echter zonder aftrek van de preventieve hechtenis. Indien het hof over veertien dagen het recht- bankvonnis bevestigt, dan zal de ver dachte dus alsnog zes maanden on voorwaardelijk moeten ondergaan, aldus bijna dertien maanden in de cel doorbrengen en dan in vrijheid komen met zes maanden voorwaar delijk boven zijn hoofd. De boekhouder bekende ter zit ting het hem ten laste gelegde. Hij had zich het geld door allerlei knoeierijen weten toe te eigenen. De uitspraak is bepaald op 8 October STERKE VERHALEN VAN „DE PRESIDENT". De verhalen van de zich nog altijd in preventieve hechtenis bevindende „President Robert" blijken van dien aard te zijn, dat een psychiatrisch onderzoek wordt verwacht. Een des betreffende beslissing van de Maas trichtse rechtbank is eerstdaags te verwachten, zo vernemen wij uit be trouwbare bron. ,Het lijkt wel of er overal do jen zijn" (Van onze correspondent in Australië). „Het lijkt wel of hier allemaal dó- jen in huis zijn; overal bennen de gordijntjes dicht", zo sprak onlangs een Nederlandse immigrant,nog maar kort geleden in Australië ge arriveerd, tegen mij zijn verwonde ring uit over de wijze, waarop de Australische woning zich aan de vreemdeling vertoont. Inderdaad, de woningen hier be zorgen emigranten bij de eerste aan blik de schok van hun leven. „Moe ten wij daarin gaan wonen?" huive ren zij. Doch zoals aan alles, men went niet alleen aan de aanblik van de huizen, doch óók aan de gedachte daarin te moeten wonen. Uiteindelijk is zo'n Australische woning zo kwaad nog niet. De woningen in Australië hebben alle dit gemeen; ze zijn voorzien van kleine en smalle ramen, die boven dien nog spaarzaam in het huis zijn aangebracht. En alsof zij de bewoners nog te veel zijn, heel vaak zijn de overgor dijnen gesloten of de jaloeziën neer gelaten. Vandaar bovengemelde op merking. Al zijn de redenen dan ook van geheel andere aard dan hij veronde- stelde. De. Australiërs zijn n.l. heel erg bang voor de zonnestralen, waar mee dit land zo rijk is bedeeld. De zonnestralen worden echter niet buiten de woning gesloten om naar het thema van de zuinige Hol landse huismoeder verschieten van de stoffering tegen te gaan, doch teneinde het in huis zo koel mogelijk te houden. Iets, waarin men wonder wel slaagt! Nadeel van stenen. Men vindt in Australië buiten de grote steden de woningen meestal van fibro-platen of weatherboard op getrokken. Er is daarvoor behal ve uit financieël oogpunt goede reden. Men heeft n.l. vastgesteld dat van steen gebouwde woningen lan ger de warmte vasthouden dan die van ander materiaal gebouwd, ter wijl bovendien eerstgenoemde wo ningen vochtiger zijn. Architecten prefereren weather- board-woningen, omdat dit houtma teriaal hun veel ruimer gelegenheid geeft een woning bij het landschap te doen aanpassen wat vorm, kleur enz. betreft dan mogelijk is bij een stenen huis. Er is voorts geconstateerd, dat fi- bro- of weatherboard-huizen bij be hoorlijk onderhoud minstens zo lang „mee gaan" als van steen gebouwde woningen. De prijzen. Het prijsverschil tussen de diver- Strik deed reebok de hongerdood sterven De politie speurt naar stropers Donderdag kwam de politie ter ore, dat er in Huppel (gem. Winterswijk) een dode reebok was gevonden met een strop om de nek. Blijkens mede deling van een in de omgeving wo nende landbouwer had deze het dier ongeveer twee weken geleden nabij zijn bouwland gezien. Het was toen erg mager. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat het dode dier om de nek een lus aan een twee meter lang strik had zitten, welke zodanig was dichtgesnoerd, dat het dier wel wat adem kon halen, maar geen voedsel tot zich kon ne men. Aangenomen wordt, dat de ree bok ongeveer drie weken geleden in de strik is gelopen en zich toen van de boom, waaraan de strik was be vestigd, heeft kunnen losrukken. De strik was waarschijnlijk een half jaar geleden geplaatst. Het dier is de hon gerdood gestorven De politie stelde een uitvoerig on derzoek in. In een bosperceel in de omgeving trof men, eveneens in een oude strik, een jonge, levende reebok aan. Met behulp van een tweetal personen is dit dier uit de strik ge haald en de vrijheid hergeven. Het behoeft geen betoog, dat de politie een ernstig onderzoek instelt naar de dader (s), die deze strikken hebben geplaatst. se woning-typen is niet zo buitenge woon groot. Waar een normale woning op plm. 1400—2000 13.000—18.000) komt, was tot voor kort de prijs van een stenen huis in hetzelfde type plm 600 duurder. Mede als gevolg van het feit, dat stenen thans zeer ge makkelijk zijn te verkrijgen, is dat prijsverschil intussen belangrijk ver minderd. De emigrant en ook de Austra liër in het algemeen, volstaat met een eenvoudig huis, meestal bevat tend twee slaapkamers. Merkwaar dig is n.l. dat de „standaard" van een huis gewoonlijk door het aantal slaapkamers wordt aangegeven! De rest van de woningen verschilt gewoonlijk niet veel. De prijzen voor de woningen hou den daarmee verband en uiteraard ook met omgeving, de „stand", uit zicht enz. Onlangs werd de voor Australië recordprijs van 9000 80.000) betaald voor een stuk grond voor de bouw van een woning in Belle- vue Hill nabij Sydney. Vraag niet wat dan het huis gaat kosten! Want op zulke plaats vindt men gemakke lijk woningen, die tienvouden van die in het normale genre kosten. Gebouwd op de zon. De Australische huizen zijn ge bouwd op de zon, d.w.z. men houdt enerzijds rekening met een zo koel mogelijk huis en anderzijds met het volle genot der natuur. Vrijwel elk huis buiten de grote steden, heeft een front warande, sommige bo vendien een back warande of ter ras. Heetft men gebrek aan ruimte, dan plaatst men glas in de warande en heeft er een kamer bij. Trouwens, heel vaak worden de waranda's des zomers als „sleep-out", gebruikt; er wordt dus een bed op de waranda gezet en men slaapt practisch in de open lucht. De meeste huizen zijn voorzien van eén golf-plaat-ijzeren dak, het welk niet alleen sterk is, doch ook bij goed verfwerk, snel afkoelt des avonds. Het prijsverschil met dakpannen is practisch nihil, doch men ziet nu eenmaal voordelen in het plaat-ijzer. De nieuw aangekomen emigrant, lijkt dat houten huis met plaatijze ren dak maar een armoedig geval, doch weet later er beter de waarde van te schaten. Ook wanneer hij de prijs verneemt.... Een verveloze boel Verf is in Australië heus niet zo duur, doch wie er de meeste huizen ziet krijgt de indruk, dat genoemd artikel goud kost. Het is soms meer dan verschrikke lijk zoals de woningen er aan de bui tenkant uitzien; klaarblijkelijk vele jaren verstoken van een verfje, doen zij haveloos en armoedig aan. Men vindt zulke woningen wel in het hartje van de grote steden doch niemand die zich daarover bekom mert. Trouwens: „It is my property" (Het is mijn eigendom) zou de be woner van het huis snel mededelen. Voorzover de woningen dan nog zijn geverfd, heeft men een vrij sma keloze uniformiteit; de weather board-huizen zijn vrijwel alle voor zien van een bruine kleur met groen dak; fibro-huizen geel met grijs dak. En toch lenen de huizen aangepast bij de prachtig groene omgeving zich voor rijke kleuren-varitaties. Doch, men neemt het leven gemak kelijk; bruin en geel zijn weinig be smettelijke kleuren, geven dus niet zoveel werk. Mede door de invloed van de „nieuwelingen" in dit land, ziet men de laatste jaren zeer langzaam enige verandering optreden in de nare ge lijkvormigheid. Men ziet hier en daar ook de hand van de architect tot uitdrukking ko men bij bouw van nieuwe woningen. Doch een semi-overheidsinstelling als b.v. de Housing Commission, die het vorig jaar plm. 50.000 woningen liet bouwen, negeert in haar wonin gen alle architectuur en doet wonin gen in weinig afwisseling aaneen rijen. Hetgeen men echter vaak aan schoonheid bij de huizenbouw moet missen, wordt wel vergoed door een verzorgde bloemen- en plantentuin, welke verlevendiging aanbrengt. Dat vrijwel alle woningen voorzien zijn van jaloezieën of andere tegen de zon beschermende voorwerpen, laat zich in dit land van de zon wel begrijpen. Welnee, domme - jongen - ven- me f Zo/eng er mensen 2'jn, zullen er goe de - ikken zün.en slechte ook!Meer... ...wie gelukkig wil zün 'of gelukkig wil makenluistert alleen naar zün goeie f Je ziet wel, hé, égoïs ten zoals die Jfinx kun ie er mee... ^7 klein krjgenfZo-n aardige als ik heeft tenslotte ieder mens...alleen heeft niet iedereen -n gouden trom pet om z'n. dn nu... vaarwel, vrienden!... Ik ga voorgoed heen .'Maar voor alle gevaar ga ik eerst met de trompet nog even j langs de Sfinx... Jullie weel... er -J zit nog iets in!! ^OORRLEER nrrr het P/7- le/'s terug te keren, grrn onze vrien den eventjes bü de Sfinx küken... en drrr 8lükt rlles dïk ïn orde te zün. 7*5-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8