kippensoep Reclassering doet een beroep op de gehele Ned. bevolking Zorg voor hen, die een misstap begingen Andriessen vraagt ontslag als voorzitter van de K+V*P* Dreischor weer veilig CLARK Vijf milliard in industrie belegd Nederl. tandartsen achten volksgezondheid bedreigd ^""AKKERTJE Centralisatie SNIJDERTJE VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 DE LElUSfc COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 SOCIAAL WERK VAN DE EERSTE ORDE Iedereen kent er wel een in eigen omgeving een man of vrouw, die wegens een meer of min ernstig ver grijp veroordeeld is en een bepaalde tijd in de gevangenis heeft moeten doorbrengen. De kwestie gaat van mond tot mond, de buurt zegt er het het hare van, de vrouwen in de win kel of de mannen in de fabriek sto ten elkaar aan bij bet weerzien van de ontslagene, in huis is hij of zij een vreemde geworden, wie welis waar geaccepteerd wordt, maar an ders dan voorheen. Is het een won der, dat zo iemand tot de verzuch ting komt: „De gevangenis is erg, Je tijd daarna is erger"? Daar ligt in korte trekken een van de problemen waarvoor de Reclasse ring zich gesteld ziet: terugkeer van de delinquent in de maatschappij. De maatschappij, die vaak zo on barmhartig is, is eerder geneigd tot achterbakse praatjes dan tot verge ven. Waarbij dan vergeten wordt, dat het recht zijn loop gehad heeft, dat de betrokkene zijn straf heeft uitgezeten en dat niemand het recht heeft hem of haar daarna nog eens even op eigen manier te straffen door I hem of haar op welke wijze dan ook J telkens weer te laten merken, dat men het niet vergeten is. Terugkeer in de maatschappij. Wat kan de Reclassering er aan doen? Reeds tijdens de straftijd wordt de gevangene bezocht door een vrijwilliger van een der talrijke Reclasseringsverenigingen die Neder land kent. In een open gesprek wor den de moeilijkheden besproken, die zich straks vermoedelijk zullen voor doen. Misschien moet er ander werk gezocht worden. In andere gevallen gaat de Reclassering spreken met de vroegere werkgever om deze te be wegen de betrokkene straks weer in dienst te nemen. Er kunnen nog an dere moeilijkheden zijn, b.v. in het gezin. De gestrafte misdaad kan het gevolg geweest zijn van ongunstige gezinsomstandigheden; in dat geval zal de Reclassering moeten trachten de moeilijkheden in het gezin op te lossen. Zo zouden er talloze voor beelden te geven zijn van werkzaam heden, die de Reclassering verricht om de terugkeer van de gedetineer de 'in de maatschappij zo goed mo gelijk te laten verlopen. Voorlichtingsrapporteri. Maar er is meer. In vele gevallen vraagt de Rechtbank een voorlich tingsrapport over de persoon van de verdachte en de omstandigheden, die hem of haar tot het ten laste gelegde feit hebben gebracht. Dit rapport is van zeer groot belang voor het be palen van de strafmaat, die voor ieder geval anders ligt. Bij het vast stellen hiervan dient de toekomst van de verdachte in het oog gehou den te worden. De Reclassering be last in zo'n geval een ambtenaar met het samenstellen van eep rapport, dat soms een verrasende kijk geeft op de verdachte en de aanleiding van het vergrijp. Niet altijd volgt er een veroorde ling tot gevangenisstraf. Mede naar aanleiding van het rapport kan, be sloten worden tot voorwaardelijke seponering of tot een al dan niet gedeeltelijke voorwaardelijke straf. In beide gevallen zal de Rechtbank een der Reclasseringsverenigingen (R.K., Prot. Algemeen, enz.) aan stellen om toezicht te houden op de delinquent, al of niet in een Reclas- seringsinstelling. Het kan namelijk goed zijn, dat een voorwaardelijke veroordeelde niet direct in zijn oude omgeving terugkomt. Particulier initiatief. Wij geven slechts enige voorbeel den. We zouden ook nog kunnen wij zen op hetgeen de Reclassering doet in de gevangenissen, b.v. kleine trac- taties verzorgen op feestdagen, enz. Het bovenstaande zij echter voldoen de om aan te tonen, dat de Reclas sering sociaal werk van de eerste orde verricht en daarom de steun verdient van de gehele bevolking. Men kan weliswaar opmerken, dat het op de weg van het rijk ligt de reclasseringswerkzaamheden finan cieel mogelijk te maken er wordt trouwens een belangrijke subsidie verleend maar dan zou de Reclas sering een werk van ambtenaren worden, terwijl het particulier ini tiatief dient te blijven, ontsproten aan de naastenliefde, welke men ge voelen moet ten opzichte van de medemens, die door ons vaak on bekende drijfveren een misstap heeft begaan. Daarom doet het Nationaal Re classeringsbureau, waarin alle Ne derlandse Reclasseringsverenigingen samenwerken, ieder jaar tijdens de Reclasseringsweek een beroep op het Nederlandse volk om financiële steun. Dit jaar wordt deze week gehouden van 28 Sept. tot 3 October, maar in Leiden wegens het 3 Oc- toberfeest een week vroeger. De jaarlijkse collecte zal reeds morgen, Zaterdag 26 September, worden ge houden en we mogen vertrouwen, dat ook de Leidenaars in dit opzicht hun plicht zullen verstaan. „Reclassering, een nieuwe levens kans", is het motto waaronder de actie dit jaar wordt gevoerd. Laat niemand achterblijven wanneer hem gevraagd wordt mee te helpen zijn medemens een nieuwe levenskans te geven! Op medisch advies Na 7 jaren voorzitter te zijn ge weest van de Katholieke Volkspartij in Nederland, heeft de heer An driessen zich op medisch advies ge noodzaakt gezien aan het dagelijks bestuur van de K.V.P. zijn ontslag als voorzitter aan te bieden. De 59-jarige heer Andriessen, die reeds 'n jaar ziek is en in deze periode slechts enkele malen zijn werkzaam heden, verbonden aan het voorzit terschap van de K.V.P. en aan zijn functie als volksvertegenwoordiger in de Tweede Kamer, heeft kunnen ver vullen .heeft in het schrijven, waarin hij zijn ontslag aanbiedt, verklaart, dat het hem onmogelijk is beide functies nog langer te combineren. Hij heeft daarom besloten zijn voor zitterschap op te geven en zijn func tie in de Tweede Kamer te blijven vervullen. In bevoegde kringen acht men het uitgesloten, dat het dagelijks KVP- Prinses Wilhelmina op het KNCV-congres Het kleindochtertje van de voorzitter van de Vereniging, Fransje Westerman bood H. K. H. een bouquet anjers aan. bestuur reeds op de a.s. partijraad van 10 October een nieuwe voorzitter candidaat zal stellen. Daar de volgende gewone partij raad eerst in Februari zal plaats vin den, acht men het niet uitgesloten, dat er een tussentijdse speciale ver gadering belegd zal worden om over het benoemen van een nieuwe voor zitter te beslissen. Bij de vele namen, die genoemd worden i.v.m. de mogelijke opvol ger van de heer Andriessen, bevindt zich die van mr. H. W. v. Doorn, subst.-off. van Justitie en voorz. van de K.V.P. in de kring Rotterdam. Aan de critieke situatie, die als ge volg van de storm van de vooraf gaande dagen aan de dijk van de Vierbannenpolder bij Dreischor was ontstaan, is een einde gekomen. Dag en nacht heeft men hier met enkele honderden mensen gewerkt om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Over grote afstanden was het rijs werk weggeslagen, waardoor de gol ven hun vernielend werk aan het dijklichaam konden doen. Hier en daar werden grote happen uit de dijk geschuurd. Deze is thans weer met duizenden zandzakken en vele kubie ke meters grond versterkt. Men heeft dit werk direct aangepakt, waardoor een doorbraak kon worden voorkomen. Het werk aan de dijk bij Dreichor gaat nog steeds dag en nacht door. Zwakke plekken worden opgevuld, terwijl men op enkele plaatsen reeds is begonnen met het aanbrengen van een nieuw noodbeslag op de dijk. Op slechts enkele honderden meters af stand van dit werk is men aan het haventje bij Stevensluis bezig met het plaatsen van grote pompen met buisleidingen, die zullen worden ge bruikt voor het leegpompen van de Vierbannenpolder, wanneer de slui ting van Ouwerkerk een feit zal zijn geworden. Van Ouwerkerk werd van daag nog gemeld dat daar de werk- zaamheden zijn hervat. „doet" Nederland De filmacteur Clark Gable, die in ons land is gearriveerd voor het ma ken van opnamen voor de film „The true and the brave", zal hedenmid dag om twee uur ten stadhuize te Delft door het gemeentebestuur worden ontvangen. Bij deze ont- vargst zyllen ook de andere hoofd rolspelers (speelsters) aanwezig zijn. In Delft zal, ten behoefte van de film, het fusileren van een verzets man worden opgenomen. Vanmiddag om vier uur wordt de Amerikaanse filmster in de diergaar de Blijdorp te Rotterdam verwacht. Hij wordt vergezeld door de heer Mills van de MGM. Omdat de MGM een leeuwenkop als embleem voert zal hem een vorige week geboren leeuwtje ter naamgeving worden aangeboden. Hij mag het dier alleen vasthouden. H. M. de Koningin op K.N.C.V.-congres Donderdagmorgen hebben H. M. Koningin Juliana; H. K. H. Prinses Wil helmina en Minister-President Dr. W. Drees een bezoek gebracht aan liet congres van de K. N. C. V., dat is georganiseerd ter ere van het 50-jarigJ bestaan van de vereniging. H. M. Koningin Juliana besloot deel te nemen aan de rebusprijsvraag, die op het ogenblik door de Centrale Vereniging wordt gehouden. H. M. bezig met het ontcijferen van de rebus; achter de Koningin Dr. W. Drees, naast hem mevrouw de VriesBruins. Wol is ze krachtig 1 Werk voor 135.000 De busdienst Amsterdam-Den Haag opent op 19 October a.s. De Nederlandse Spoorwegen zul len de autobusdienst tussen Amster dam en Den Haag, waarvoor door de commissie vergunningen personen vervoer, vergunning is verleend, openen op Maandag 19 October a.s. Van 6.30 uur tot 23.00 uur zal een half uur dienst worden gereden. Dus ons bericht van gisteren, waarin 4 October a.s. als begindatum wordt genoemd, was niet geheel juist. Op Zondagen zal om het uur een bus rijden: van Amsterdam van 8.30 uur tot 22.30 uur en een laatste rit om 23.00 uur en van Den Haag van 8 uur tot 23.00 uur. Het begin- en eindpunt van deze busdienst te Amsterdam zal, zo als gemeld, worden bevestigd op het Surinameplein en dat te Den Haag op het Savornin Lohmanplein. Te Amsterdam zal voorts worden ge stopt op het Hoofddorpplein en te Den Haag op de Joh. de Wittlaan, nabü het Gemeentemuseum en op de van AlkemaÖelaan nabij de Wasse- naarseweg. Het tarief voor de busdienst Am sterdamDen Haag visa versa zal gelijk zijn aan dat voor de trein Am sterdamDen Haag. Voor de auto busdienst zullen evenwel speciale enkele reis- en retourbiljetten en trajectsabonnementskaarten gelden. De houders van algemene abonne mentskaarten der N. S. zullen op het traject AmsterdamDen Haag zo wel van de treinen als van de bussen gebruik kunnen maken. man meer Het jaarverslag over 1952/53 van het Verbond van Nederlandse Werk gevers stipt aan dat de industrialisa tie van Nederland in de algelopen 4y2 jaar een belangrijke ontwikkeling heeft doorgemaakt. In deze periode in prijzen van 1948 voor 5H milliard gulden geïnvesteerd (in hui dige prijzen voor 7 milliard gulden). De Nederlandse industrie heeft in dit tijdvak nieuwe werkgelegenheid geschapen voor 135.000 arbeiders, ter. v/ijl de beschikbare apparatuur nog opneming van 30.000 arbeidskrachten mogelijk maakt. De arbeidsproducti viteit passeerde het vooroorlogse peil, terwijl de productie-index van de Nederlandse industrie eind 1952 in verhouding tot 1948 met 34 per cent was gestegen. De industriële export bereikte in 1952 een omvang, welke in waarde gerekend bijna drie maal zo groot was als die in 1948^ Deze terugblik moge, aldus het ver slag, voldoening rechtvaardigen, het bereikte is nog maar een deel van de taak, waarvoor Nederland zich ziet gesteld. Voor de komende vijf jaren zijn 9 milliard gulden aan investerin gen nodig, waarvan de helft voor ver nieuwing en de helft voor vervan ging van het productie-apparaat. In dezelfde periode zal de industrie nog 150.000 tot 175.000 arbeidskrachten in haar bedrijven te werk moeten stellen. De industriële prestaties van de afgelopen jaren, doch ook de ont wikkeling. die Nederland gedurende de laatste halve eeuw op industrieel gebied heeft ondergaan, geven het Verbond het vertrouwen, dat hetgeen in de toekomst nodig is, ook volbracht zal kunnen worden. Maar aan dat vertrouwen verbindt het als belang rijke voorwaarde dat in de toekomst het scheppen en het instandhouden van een gunstig industrieel klimaat de voortdurende aandacht van de overheid zullen hebben. DE RESTAURATIE VAN DE OUDE KERK TE DELFT. De restauratie van de Oude Kerk te Delft, de bekende kerk met haar scheve toren, is thans zo ver gevor derd dat de viering klaar is, zodat de steigers konden worden verplaats' naar het zware schip, waarvan thans het bovengedeelte onder handen wordt genomen. In cijfers uitgedrukt is nu, nadat er vier jaren aan de restauratie is gewerkt, 3/5 gedeelte Busreizen en muziek voor „Evipan" De Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de tandhëelkunde heeft voor het eerst in het openbaar haar stem verheven tegen het optre den van tandheelkundige instituten, zoals het Evipaninstituut in Rotter dam. De maatschappij acht deze een bedreiging voor de volksgezondheid. Tandarts J. Stork, voorzitter der Maatschappij, heeft er bij de rege ring op aangedrongen maatregelen te nemen. Deze blijkt echter niet van zins op korte termijn stelling te ne men tegen deze inrichtingen. Wel be staan er bij de regering plannen om tot een betere wettelijke regeling voor de uitoefening der tandheelkun de te komen. Deze zijn echter nog in een stadium van voorbereiding, zodat het nog wel enige tijd kan duren voordat paal en perk gesteld kan worden aan het onbevoegd uitoefe nen van de tandheelkunde. In het bijzonder waarschuwt de Maatschappij van bona-fide tandart sen tegen het Epivaninstituut te Rot terdam, dat, 'aldus de Maatschappij, het grootste deel van zijn patiënten uit België aantrekt met gratis bus reizen, opwekkende muziek en een „schone dame" bij het ontwaken uit de verdovingsslaap. De heer Stork vestigde er de aan dacht op, dat de instituten niet stre ven naar het behoud van het natuur lijk gebit, doch zich alleen occuperen met het plaatsen van kunstgebitten en gros. Bovendien voldoen de kunstgebit ten niet aan door de wetenschap ge stelde eisen. De wijze van narcose- toedienen noemde de heer Stork on verantwoordelijk. In België wordt de Epivanbehande- ling huis aan huis gepropageerd door pseudo-verpleegsters in uniform. De patiënten worden per bus naar Rot terdam gebracht. Tal van klachten zijn uit België gekomen. Er is zelfs een verwijdering ont staan tussen de Nederlandse en Bel gische tandartsen-organisaties, welke laatste ten onrechte meent, dat de Nederlandse maatschappij achter de Evipan-practijken staat. Bloedingen en ontstekingen van in Rotterdam behandelde patiënten worden herhaaldelijk gerapporteerd. Er is zelfs een geval bekend, dat wortelresten onder een nieuw kunst gebit werden achtergelaten. De prijzen, die het Rotterdams in stituut rekent, liggen ver boven de honoraria der bona fide tandartsen. Spit in de rug Rheumatiek Lendenpijn? (Advertentie) klaar. Met het resterende deel hoopt men einde volgend jaar gereed te komen. Daarmee zal de eerste fase van het restauratieplan zijn gereali seerd. Wanneer er geen nieuwe cre- dieten beschikbaar worden ggesteld zullen de dan nog te restaureren ge deelten (n.l. de koren en het schip met de zijbeuken) tot latere datum moeten worden uitgesteld. Zoals is gemeld zullen met de in voering van de nieuwe winterdienst- regeling op 4 October a.s. de treinen Rotterdam-Utrecht en verder rich ting Groningen, Enschede, Nijmegen of Maastricht niet meer aankomen of vertrekken van het Maas-Station maar van het DP-station dat van die dag af Rotterdam CS zal heten. Het Maasstation wordt opgeheven. Deze verlegging betekent de be hartiging van drie groepen van be langen: voor Rotterdam vrijmaken van de zeer waardevolle Maasoever die op het moment in beslag genomen wordt door het Maasstation. Dit opent de mogelijkheid van de aan leg van een z.g. Maas-Boulevard; door omlaag brengen van het em placement DP en bouw van de Dier gaarde-tunnel beter contact tussen de stadswijken ten noorden en ten zuiden van het emplacementen; door gelijktijdige verhooging van het via duct Schiekade eveneens beter con tact tussen Noord en Centrum, te vens betere uitvalspoort richting Den Haag en Amsterdam. De consequenties, van de ophef fing van het Maasstation zijn onder andere een stijging van het reizigers- vervoer op DP met 35 prcent, en van het bagage- en fietsenvervoef van 400 procent. Men verwacht dat in 1959 het ge hele bouwproject gereed zal zijn. Rotterdam CS zal dan zes perrons omvatten. Wij vinden het jammer dat Rotter dam gemeend heeft een naam, die voor velen een begrip geworden was, te veranderen in 'n fantasieloos klin kend „Centraal Station". Voor ons zal het altijd Delftse Poort blijven, uitgebreid of niet! ging in de autohandel Een 45-jarige tailleur uit Amster dam, die in het bezit was van een auto, verkeerde in financiële moei lijkheden. Hij reed met zijn auto naar een hem bekende zakenman. Tegen een schappelijke prijs bood hij deze de wagen te koop aan. De zakenrelatie ging op het aanbod in en betaalde de koopsom. De tailleur zeide, dat hij de auto alleen uit geld nood had moeten verkopen en de wagen eigenlijk voor zijn bedrijf heel moeilijk kon missen. Hij stelde voor, de juist verkochte auto tegen een tamelijk hoog bedrag van de za kenman te huren. Deze stemde toe en de tailleur vertrok met zijn auto en de koopsom. Hij reed echter nog niet naar huis en bezocht nog even een andere relatie, aan wie hij de auto ook verkocht en van wie hij de wagen ook weer huurde. Daar de zaken met de auto beter gingen dan met de kleermakerij, trachtte hij voor zijn auto nog twee kopers te vinden, het geen hem gelukte. Thans is de tailleur met vier koopsommen voortvluchtig. Vermoedelijk is hij naar het buitenland uitgeweken. De wagen is opgespoord. Hun diamanten huwelijksfeest vierde gisteren het echtpaar J. Idres en H. Idres-Niks te Delft. De groot ste verrassing voor de oudjes, die van toeten noch blazen wisten was de serenade gebracht door het mu ziekgezelschap „Corbulax".

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7