Leidens burgemeester installeerde blokhoofden v. wijk VI Omgeving Prof* drA.W. Nieuwenhuis - bijna 90 jaar - overleden ÏÏUniur H00GENB0SCH Bestrijding aardappelmoeheid Promotiebakker Gerrit Hulst wordt Zondag tachtig jaar Prof. dr. A. D. Fokker morgen 25 jaar hoogleraar te Leiden Feest in Lisse /RIJOAG 25 SEPTEMBER 1953 UE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 BESCHERMING BEVOLKING Organisatie neemt vaste vorm aan De organisatie van de BJ5. in de A-kring neemt geleidelijk meer vaste vorm aan. Deze voortgang in de afge lopen maanden is voor de bevolking niet altijd even tastbaar geweest. Veel interne werkzaamheden zijn verricht moeten worden om de ver schillende B.B.diensten zo volledig mogelijk te maken; nog steeds is hier in het eindpunt niet bereikt. Naar mate een onderdeel dit eindpunt na bij is gekomen, treedt het ook meer zichtbaar naar buiten in de vorm van de opleiding der noodwachters, door middel van cursussen, waarop in een verder stadium dan weer de oefe ningen zullen volgen. Zo kon in de maand Juli reeds tot installatie van de blokhoofden en hun plaatsvervangers in de Wijken IV, V en VII worden overgegaan, waarop voor alle noodwachters van deze wijken de zgn. basiscursus van 3 avonden is gevolgd. De formatie van de verschillende speciale diensten, de overheidsdien sten, zoals brandweer enz. verkeert thans in een vergevorderd stadium, zodat ten dele hierbij, met de oplei ding reeds een begin is gemaakt. Ook de wijk- en blokbescherming vordert gestadig. Woensdag kon we derom tot verdere installatie van blokhoofden worden overgegaan; thans voor de Wijk VI. Hiertoe was een vergadering belegd in restaurant De Doelen. Het wijkhoofd, de hear B. J. Huur man, opende deze bijeenkomst met zijn erkentelijkheid uit te spreken jegens de aanwezige blokhoofden en hun plaatsvervangers, die bijna vol tallig waren opgekomen. Hij bracht dank aan de burgemeester voor diens bereidheid de installatie der heren te willen verrichten. Geen overijlde organisatie. Het Hoofd Bescherming Bevolking, de heer S. W. Hagedoorn, belichtte in enkele woorden de gang van za ken bij de organisatie B B. Hij legde er de nadruk op, dat deze niet over ijld dient te geschieden, doch wel overwogen; niet in oorlogsstemming, maar in een goede geest van paraat heid, waarin een hechte basis ge vormd kan worden voor het bieden van hulp, waar en wanneer dit nodig mocht zijn. Een groot verschil tussen de thans door het Ryk opzette orga nisatie en die uit de afgelopen oor logsjaren vormen wel» de veel verder strekkende sociale voorzieningen, die nu voor de noodwachters getroffen .zijn. In verband hiermede werd de betekenis van de „vrijwillige ver bintenis" nader uiteengezet. Leidse Universiteit burg (Overveen). Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht mej. J. de Sa- vornin Lohman (Santpoort). V riendenkring" vraagt aandacht Jaarvergadering en Vrienden kringdag 1953 staan beide in het teken van voorbereiding op het Gou den Jubileum in 1954. De Vriendenkring, in 1904 opge richt door twintig Leidse Katholie ken, daartoe gestimuleerd door hun Geestelijk Adviseur, de tegenwoordi ge Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, telt thans ruim 1600 le den. Deze vereniging beoogt de verdie ping van het Eucharistisch leven, wekt haar leden op tot veelvuldige H. Communie, tot meerdere deelna me aan de H. Mis, zorgt bij H. Sacra mentsfeesten voor bloemen in de pa rochiekerken enz.; de kosten daar voor worden bestreden uit de jaar lijkse contributie der leden mini maal 0.60 voor heren en 0.50 voor dames (buitengewone leden). Iedere Katholiek boven 18 jaar is welkom in de Vriendenkring; de jaarlijkse contributie zal voor nie mand een bezwaar zijn! Op Zondag 27 September a.s. wordt de jaarlijkse Vriendenkring-dag in de parochiekerken gevierd met'een bij zondere H. Mis; onder dc H.H. Missen zal een feestpredikatie worden ge houden over de H. Eucharistie, waar in o.m. doel en belang van de Vrien denkring worden uiteengezet en wel in de: St. Jozefkerk door de zeereerw. zeergel. heer A. V. M. Eyckelhoff; St. Petruskerk door de weleerw. heer A. Vreeburg; St. Leonarduskerk door de zeer eerw. heer L. G. Brandenburg O. Praem. Wegens bijzondere omstandigheden buiten de wil van het bestuur, zal in de Hartebrug gee;, predikatie vanwe ge de Vriendenkring worden gehou den. Het jubileum in Juni 1954 moet worden een grootse hulde van alle Leidse Katholieken aan Christus in Zijn H. Sacrament; zij, die nog geen lid zijn van de Vriendenkring kun nen zich opgeven aan onderstaande adressen: J. Silvester, Haven 38B. P. Develing, v. d. Waalstraat 28. J. Pollmann, Hoogstraat 4a. F. Driessen, Hoge Morsweg 97. Op verzoek van het wijkhoofd wer den hierop deze verbintenis gete kend en ging burgemeester Jhr. mr, F. H. van Kinschot over tot de in stallatie der aanwezigen. Plicht voor iedere burger. De burgemeester bracht dank aan alle heren voor hun getoonde bereid heid tot deelname aan de B.B. door het tekenen van de verbintenis. Hij besprak de taak die voor allen is weggelegd meer speciaal in algeme ne zin in het licht van het verleden en de sinds 1940 opgedane ervaring. Nu het Rijk een zoveel zwaardere taak op zijn schouders heeft geno men, is ieder burger eigenlijk ver plicht aan de uitvoering hiervan mee te werken. Hulp aan medeburgers is plicht, niet enkel in oorlogstijd, doch ook in geval van andere rampen. De ze hulp kan ten allen tijde gevraagd worden; we moeten dus paraat zijn en blijven. De inzet van de eigen per soonlijkheid zal in hoge mate bepa lend zijn voor het te behalen succes. Volgaarne gehoor gevend aan het tot hem gerichte verzoek verklaarde de burgemeester de blokhoofden en plaatsvervangers voor geïnstalleerd, daarbij hen de beste resultaten wen send bij de vervulling van hun taak. Doel en werkwijze. De heer Hagedoorn gaf in grote trekken een uiteenzetting van het doel en de werkwijze van de organi satie in al haar geledingen. Bespro ken Wjerd achtereenvolgens de ver deling van het Rijk in A- en B-gebie den; de verhouding georganiseer de zelfbescherming-overheidsdien sten; de voorziening van materieel, hetgeen door de overheid zal geschie den (in Leiden zijn intussen reeds 8 extra bluseenheden gearriveerd). Bij dit alles is veel profijt getrokken uit de ruime ervaring gedurende de vori ge oorlog, zowel hier als elders opge daan. De opbouw van de huidige or ganisatie mag niet in geforceerd tem po geschieden. Een gestadige goed voorbereide voortgang in deze zal een goede waarborg zijn voor de toe komst. In de blokken en wijken moet een stevige onderlinge band ontstaan; deze kan er komen indien eenieder een juist begrip heeft van eigen en andermans plaats in de organisatie en bereid is zijn volle medewerking te geven. Met de mededeling van een komen de, uit drie avonden bestaande, basis cursus voor alle blokploegleden be sloot de heer Hagedoorn zijn betoog. Op bijna 90-jarige leeftijd is dezer dagen overleden prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, oud hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de geschiede nis, letterkunde, oudheden, instellin gen, zeden en gewoonten der volken en natuurkundige aardrijkskunde van de Indische Archipel. Overeenkom stig de nadrukkelijke wens van de overledene werd het stoffelijk over schot gisteren in alle stilte op de be graafplaats „Rliijnhof" te Oegstgeest ter aarde besteld. Prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, de bekende Borneoreiziger, die twee keer als eerste Europeaan dit op een na grootste eiland ter wereld door trok en die door zijn optreden als arts en vriend zelfs het vertrouwen der gevreesde koppensnellende Da- jaks wist te winnen, zodat hij de grote onbekende gebieden in Cen traal- en Oost-Bomeo niet slechts exploreerde, maar zonder militair vertoon onder Nederlands gezag kon brengen, werd op 22 Mei 1864 in Pa- pendrecht bij Dordrecht geboren. Hij bezocht de lagere school en de H.B.S. te Deventer en vertrok daarna naar Leiden om in de medicijnen te gaan studeren. In 1890, na in 1889 het artsdiploma te hebben behaald, pro moveerde hij in Freiburg (Beieren) tot doctor in de medicijnen. Hetzelf de jaar ging hij naar Nederlands- Indië als officier van gezondheid. Tot 1894 was hij eerst in Batavia, daarna in Sambas (West-Borneo) als arts werkzaam, waai* hij wegens zijn ken nis der Borneose toestanden toege voegd werd aan de wetenschappe lijke expeditie van Molengraaf-Büt- tikofer en Hallier naar Centraal- Borneo. Na 11 Yl jaar verblijf in Indië keer de Nieuwenhuis met verlof naar Ne derland terug. De eerste doortocht werd in 1897 beschreven en ver- :cheen als werk „In Centraal-Bor- neo" in 2-delen. Gedurende de bewer king der politieke en wetenschappe lijke uitkomsten dezer reizen in „Quer Durch Borneo" eveneens in 2 delen, werd dr. Nieuwenhuis in 1904 benoemd tot hoogleraar in Land- en Burgerlijke Stand Geboren: Yvonne d. v J. van Dijke en M. van Wezel; Carolina Agnes d. v. L. Hack en C. S. Sloover; Cathari- na Wilhelmina d. v. A. Janse en S. Karreman; Elisabeth Cornelia d. v. J. van Voorst en L Spaargaren; Wilma d. v.: J. de Kruis en J. M. van der Waals; Hendrikus z. v. H. J. Sloos en H. C. Klotz; Martinus Cornelis z. v. P. Versteeg en M. van der Velden. Ondertrouwd: H. J. Abrahams en A. M. Flippo; W. Bekooij T. de Leen J. G. Bogaards en G. Kleer; P. van Dijk en A. Bentveld; T. Heetveld en M. Jansen; D. P. Hinnen en J- B. de Wit; M. P. J. Kallenberg en J. M. van der Kwartel; J. A. van Kempen en O. M. Th. Meijers; J. Lette en P. Rij- nart; J. F. van Nes en J. J. M. van den Bergh; C. Slegtenhorst en J. C. G. van Bers; J. Tukker en M. van Rij; C. G. Verhoeven en J. J. M. Hensing; N. van der Burg en E. J. T. Goossen. Gehuwd. A. Nijhuis en W. Verwer. Overleden: C. Bosman man, 65 j.; H. van Bergen huivr. van: van der Meij, 67 jaar. WIJNHANDEL COSTEE OPENDE EEN NIEUW FILIAAL In het pand Haarlemmerstraat 204, waar reeds jarenlang een dergelijke zaak gevestigd was, heeft wijnhan del Coster gistermiddag een nieuw filiaal geopend, de derde zaak in Lei den. Met behoud van het typisch oud- Hollandse interieur heeft men de winkel enigszins uitgebreid en van een moderne etalage voorzien. De he ren Coster mochten gistermiddag vele relaties, vrienden en bekenden begroeten, die allen vol lof waren over de keurige inrichting van de zaak. Volkenkunde van Nederlands Indië aan de Universiteit te Leiden, welk ambt hij gedurende 30 jaar vervulde. Gedurende die tijd publiceerde hij reeks wetenschappelijke werken op medisch gebied, bekleedde hij het voorzitterschap der Vereniging van Tropische Geneeskunde Rottendam Leiden en der Ned. Anthropologische Vereniging. Bovendien voerde hij de redactie van drie tijdschriften: Inter nationaal Archief voor Ethnogra- phie", „Janus" en „Tropisch Neder land". Na de eerste doortocht door Borneo benoemde H.M. de Koningin dr. Nieuwenhuis tot Ridder van de Ne derlandse Leeuw. Ook werd hem door verschillende wetenschappelijke instellingen het ere-lidmaatschap verleend, terwijl de stad Deventer hem haar gouden medaille toe kende. SCHOENEN VAN de ttimlur specialist Haarlemmerstraat 131, Leiden (Advertentie) APOSTOLISCH INSTITUUT Het tweede jaar van het Aposto lisch Instituut, dat door de „Vrou wen van Bethanië" in 't leven is ge roepen ter voorlichting van meer ontwikkelde jonge Katholieken, zal op 30 October ingaan. Bij de opening van de voortzetting van deze cursus zal de deken van Leiden in de kapel van „Verbum Dei" een Avondmis opdragen. Moderator van het instituut is we derom pater J. de Rooy S.J. De lyst van docenten zal binnen kort. worden gepubliceerd. Gelijksoortige instituten hebben de „Vrouwen var Bethanië" in Am sterdam, Rotterdam en Utrecht. LEIDSE SMALFILM OPENDE HET WINTERSEISQEN. In 'n zeer ganimeerde bijeenkomst in In den Vergulden Turk kwamen de leden van de de Leidse Smalfilm Liga gisteravond voor het eerst in dit seizoen bijeen. De voorzitter de heer H. Kleibrink begroeitte verschil lende nieuwe leden en deed medede ling, dat de door de leden zelf ver vaardigde detective film „Fatale Druppels" voor het eerst voor een groot aantal genodigden in de Stads gehoorzaal gedraaid zal worden om streeks half November. Hij hoopte, dat de leden zich bijzonder zouden inspannen, om een lang gekoesterde wens, n.l. een eigen clublokaal, nu eens tot werkelijkheid te maken waarvoor spr. suggesties van de le den verwachtte. In de maand Octo ber worden de Gentenaren verwacht, waarvoor nog verschillende zaken besproken werden. zHierna ving voor een groot aan tal leden het nationale programma aan, bijna alle bekroonde films. Met genoegen zagen de leden het vele werk, besteed o.a. aan ,De brief", „Wonderolie" en Is weer puik". De verkiezingsfilm van de heer Ti- man deed de tongen los komen door onbegrijpelijke passages. Al met al gaat het met de smalfilm de goede kant uit door beter werk en meer leden. Mogelijk dat de komende „Fatale Druppels" menigeen doen besluiten deze niet dure en prettige hobby te gaan beoefenen. GEM. AANKONDIGING e Burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bij zijn beschik king van 5 September 1953, no. L/P. A. 1001,, de lijst, behorende by de „Beschikking gebieden Aardappel moeheid 1952' voorzover de gemeen te Leiden betreft thans als volgt heeft vastgesteld: 1. Het gebied gelegen ten Noorden van de spoorlijn LeidenWoerden, tussen deze spoorweg en de Kastan jekade. Vanaf de overweg bij de He renstraat tot aan de kruising met de tramlijn LeidenDen Haag. 2. De volkstuin gelegen ten Zuid- Westen van de Kaasmerkenfabriek en oegrensd door Kaasmerkenfabriek, sloot, perceelsscheiding woonhuis Roomburgerweg no. 4 en Roombur- gerweg. 3. Het terrein gelegen ten Zuid- Westen van het woonhuis Burggra- venlaan 30 en begrensd door de eerste sloor evenwijdig aan de Burggraven- laap vanaf genoemd woonhuis tot dwarss!oot op pl.m. 200 m., dwars- sloot, 2e sloot evenwijdig aan Burg- gravenlaan en pad langs genoemd woonhuis. 4. Van de volkstuin „Ons Genoe gen" de tuinen 31 tot en met 38 en begrensd in het Noorden door de Stinksloot, in het Westen door pad (Koendert Mulderlaan) en in het Zuiden door sloot langs pad (Linde laan) in het Oosten door sloot langs weiland. 5. Volkstuinen gelegen langs de Sumatrastraat en begrensd in het Westen door Sumatrastraat, in het Noorden en Noord-Oosten door jacht haven, in het Oosten door fabrieksge bouw in het Zuiden door toegangs weg naar Scheepswerf Boot. 6. Van de Volkstuinvereniging „Roomburg" de tuinen 48, 49 en 50 en begrensd in het Zuiden en Oosten door een sloot en in het Noorden en Westen door paden. Binnen het aangewezen gebied is de teelt van aardappelen en tomaten verboden. Ook is verboden de teelt van bloembollen en -knollen, boom kwekerij-producten, koolplanten, koolraapplanten, stekbieten en der gelijke gewassen, voorzover zij be stemd zijn om als voortplantingsma- teriaal te worden gedistribueerd. Van deze verboden wordt onthef fing verleend voor de teelt van aard appelen en de hierboven genoemde gewassen, indien deze teelt reeds was aangevangen vóór de datum van deze bekendmaking, en wel onder de volgende voorwaarden: a. dat voor het rooien en vervoeren van deze gewassen ten minste 48 uren van te voren schriftelijk toe stemming wordt gevraagd aan de ambtenaar van de Plantenziektenkun- dige Dienst, binnen wiens ressort de gewassen worden geteeld; b. dat het rooien en vervoeren van deze gewassen slechts geschiedt na verkregen toestemming als bedoeld onder a., en met inachtneming van de daaromtrent door of vanwege de Directeur der Plantenziektenkundige Dienst gegeven aanwijzingen. Leiden, 25 Sept. 1953. 746 TAARTEN VOOR DE GROTEN DES LANDS „Een grootmeester in de banket bakkerskunst", hebben de collega's hem eens genoemd, promotiebakker Gerrit Hulst aan de Breestraat, die a.s. Zondag zijn tachtigste verjaar dag viert. Een grootmeester omdat hij in de loop der jaren talloze fraaie promotietaarten gemaakt heeft, sie raden op feestelijke tafels bij de promotie-diners van gepromoveerde studenten. Het heeft hem tot een bekende figuur in de Leidse studen tenkringen gemaakt en wie dat weet, verwondert er zich niet over, dat een aantal reünisten een comité heeft gevormd om bakker Hulst ter gele genheid van zijn tachtigste verjaar dag hartelijk te huldigen, hetgeen op 3 October zal geschieden. Gerrit Hulst kwam op 22-jarige leeftijd naar Leiden en vestigde aan de Hoogewoerd een bescheiden ban ketbakkerij met lunchroom. Op ze kere dag kwam niemand minder dan de later legendarisch geworden student Himpe met een aantal vrien den binnen. De heren dronken er thee en vroegen -toen of bakker Hulst misschien ook sherry in huis had. Er kwam een fles te voorschijn en de studenten voelden zich zó goed thuis in de kleine lunchroom, dat zij er spoedig terugkwamen en anderen meebrachten. Zo kreeg bakker Hulst binnen korte tijd een grote studen- tencliëntèle, reden waarom hij zijn zaak verplaatste naar Breestraat 54. Ook daar wisten de studenten en professoren hem te vinden. Honder den grote mannen heeft hij in zijn zaak ontvangen, o.a. Prins Hendrik. Wie de herinneringsalbum van pro motiebakker Hulst naslaat ontmoet er bekende namen van studenten, die thans minister, diplomaat, gezant of beroemd wetenschapsbeoefenaar zijn. Voor de Kroonprinses en Churchill. Het hoogtepunt in zijn carrière kwam in 1930, toen Gerrit Hulst een telegram ontving met de opdracht een promotietaart te maken voor Prinses Juliana, die op 31 Jan. pro moveerde. Onder zijn kunstenaars handen kwam een prachtig bouw werk te voorschijn, het huis 't Wael- re te Katwijk aan Zee waar de toenmalige prinses tijdens haar stu diejaren woonde. Allerwege werd de grandiose promotietaart, een symphonie van room, cake, suiker en marsepain, geprezen als een waar meestertuk. Het bleef er niet bij. Toen Win ston Churchill in 1946 aan de Leid se Universiteit tot eredoctor promo veerde, was het vanzelfsprekend pro motiebakker Gerrit Hulst die de pro motietaart moest maken. Hij beeld de het Academiegebouw uit en toen Churchill aan het diner de prachtige taart zag, maakte hij de opmerking, dat het zonde was zo'n prachtig stuk kapot te moeten snijden Honderden taarten heeft Hulst in de loop der jaren gemaakt. De op dracht kon zó vreemdsoortig niet zijn, of de Leidse promotiebakker speelde het klaar: gebouwen, koetsen en mensen, zelfs een Bhudabeeld met tempel heeft hij eens gemaakt. Sinds enige jaren heeft hij zich weliswaar uit het zakenleven terug getrokken, maar het werk blijft hem trekken en toen verleden jaar mr. K. Wiersma, secretaris van curato ren, promoveerde, was het Hulst weer die de taart maakte. Het werd een afbeelding van de Academie met toegangshek, promovendus en promotor, prof. Cleveringa. De Kynologenclub „Rijnland" open de gisteravond het seizoen met een druk-bezochte ledenvergadering café-restaurant „Zomerzorg", waar mevr. B. Nachenius—de Jong uit Den Haag een vlotte causerie hield over „Dressuur". Op onderhoudende wijze vertelde zij over de elementaire opvoeding van de hond, het africhten voor een voudige opdrachten, het aanleren van kunstjes, enz. Ook deelde zij ver schillende bijzonderheden mede om trent de opleiding voor het diploma, dat bevoegdheid verleent instructie te geven aangaande de gedragingen van honden bij keuringen en ten toonstellingen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk en geanimeerd gebruik werd gemaakt. Bij ontsteltenis van de voorzitter, dr. ir P. C. Lindenbergh, werd de bijeenkomst geleid door de heer Mas tenbroek. Laatste Berichten KINDEREN SPEELDEN MET VUUR Het dorpje Dobersdorf in Burger- land (Oostenrijk) is voor de helft verwoest door brand., die was ver oorzaakt door overwaaiende vonken uit een brandje, dat kinderen op een open veld hadden gesticht om aard appelen roosteren. Meer dan twintig huizen en boer derijen werden verwoest en veel vee kwam in de vlammen om. De aange richte schade wordt geraamd op vele millioenen schillings. DE CHRISTCHURCH-RACE In Londen is officieel bekend ge maakt dat de Australische mevrouw Gertrude McKenzie uit Melbourne zich heeft teruggetrokken uit de Lon den—Christchurch race. Zij zou in de handicap-afdeling van deze wedstrijd zijn uitgekomen met een Douglas „Dakota" toestel, dat een vrouwelijke bemanning aan boord zou hebben. In de handicap-afdeling blijven nu nog over de „Viscount 700" van de British European Airways, een Handley Page „Hastings" van de luchtmacht van Nieuw Zeeland, een Lockheed „Lodestar" van Rausch Avialion uit de Ver. Staten en de Douglas DC-6a „Liftmaster" van de KLM, de „Dr. Ir .M. H. Damme". Veel Hutspotnleuws hebben we vandaag niet te vertellen We heb ben alleen maar vernomen, dat de heer W. Buizen, amanuensis A aan het Organisch Chemisch Laboratorium te Leiden, op 6 October herdenken zal, dat hij er 40 jaar geleden in dienst trad. STADSKOK. Leerling van Einstein en Lorentz Het zal Zaterdag a.s. een kwart eeuw zijn geleden, dat proi dr. A. D. Fokker het ambt van bijzonder hoogleraar in de natuurkunde van wege de Teylersstichting te Haar lem aan de Leidse Universteit aan vaardde. Dit jubileum zal niet of ficieel worden gevierd, aangezien prof. Fokker thans buitenlands ver toeft. Zijn zilveren jubileum in dienst van de Teylersstichting werd reeds vorig jaar gevierd en bovendien heeft prof. Fokker reeds 30 jaar ge leden in Delft zijn eerste professo raat aanvaard. Prof Fokker, geboren in Indone sië, kreeg zijn schoolopleiding in Den Haag, studeerde enkele jaren in Delft mijnbouwkunde, daarna bij 'n Haag se leermeester Grieks en Latijn en uiteindelijk in Leiden natuurkunde. Deze laatste studie bekroonde hij in 1916 door een promotie bij prof dr H. A. Lorentz. Nadien werkte dr Fok ker bij prof. Einstein in Zürich en bij professor Rutherford in Man chesier, waarna hij enkele jaren om gezondheidsredenen in Zwitser land verbleef. Na een kortstondig leraarschap in Delft was hij van 1923 tot 1927 hoogleraar aan de Techni sche Hogeschool aldaar. In 1927 werd hij conservator van de Teylersstich ting. Het jaar daarop werd hij op ini tiatief van prof Lorentz benoemd tot bijzonder hoogleraar in Leiden van wege deze stichting. Prof. Fokker heeft belangrijk werk verricht op het gebied van de verdere uitbouw van de relativiteits theorie van zijn vroegere leermees ter Einstein en heeft bovendien op een breed natuurkundig en wiskun dig terrein zijn grote gaven in prac- tijk gebracht. Hij is een der groot ste Nederlandse autoriteiten op het gebied van geluidsleer en acoustiek, van wiens adviezen ontelbare malen werd gebruik gemaakt bij de inrich ting of de erbouwing van gebou wen waarin de acoustiek een be langrijke rol speelt, zoals o.a. de Leidse Stadsgehoorzaal. Voorts heeft prof. Fokker op wiskundige basis een nieuwe toonladder samengesteld, welke geheel afwijkt van de in de muziek gebruikelijke octaaf indeling. Een op die nieuwe beginselen geba seerd orgel werd vorig jaar in dej Teylersstichting in gebruik genomen. I zoek. HILLEGOM ERNSTIGE AANRIJDING Op de Venneperweg w^rd de heer Smit door een auto uit de richting Ringvaart aangereden -De bestuurder raakte nml. de macht over zijn stuur kwijt. De wagen schoot op zij en Smit kwam ernstig gevond in de voor tuin van een der woningen terecht. In het ziekenhuis constateerde men een ingedrukte borstkas, een hersen schudding en andere kwetsuren. Zijn toestand is vrij ernstig. LISSE J. D. BAKKER f De heer J. D. Bakker, medewerker aan het laboratorium voor Bloem bollen-onderzoek te Lisse, is te Zü rich plotseling overleden. De weersomstandigheden van de laatste dagen vóór de grote harddra verijfeesten te Lisse waren in het ge. heel niet ideaal en voorspelden niet veel goeds. Tot de laatste avond had het geregend en gelukkig klaarde Woensdagmorgen de lucht enigszins op, zodat het feest Woens dagmiddag werd ingezet met de ope ning van het feesterrein behorende 1 by het harddraverij terrein. Op dit terrein waren tal van ker misvermakelijkheden en de Lissese jeugd was in de middag goed verte genwoordigd. De kermisjolijt was reeds spoedig in volle gang en de vrolijke liedjes van de draai- en zweefmolen schalden over het terrein. Al naar gelang de avond naderde kwamen de grote mensen ook de ge lederen versterken en het was een gezellige drukte. De verschillende spelen, als touwtrekken, de kleef- wand, de poffertjeskraam, het varié té de enkele kansspelen vonden gre tig aftrek, terwijl de draai- en zweefmolen goede zaken maakten. Jammer was het, dat in de avond van Woensdag het feest om ongeveer tien uur werd afgebroken door een fikse regenbui, gepaard gaande met on weersbuien Het terrein was dan ook spoedig leeg en de zaken sloten reeds uit zichzelf. De café's hadden het evenwel druk en de stemming was hierin uitstekend. Des middags vond de hardraverij plaatse waaraan men het verslag vindt op de sportpagina. OEGSTGEEST INBRAAK IN PASTORIE Hedennacht hebben ongewenste gasten een bezoek gebracht aan de R.K. Pastorie. Zij kwamen binnen door het openschuiven van een raam in de eetkamer. Dat raam was bij mensenheugenis nog nooit open ge weest en gold voor niet-opschuif- baar, doch de heren van het gilde wisten het van buitenaf open te krij gen. Het moeten wel gewiekste kerels zijn geweest, want zij wisten zelfs de hond van de pastoor om de tuin te leiden, zodat dit anders zo waakse dier hen rustig hun gang liet gaan. Voorzover tot nu toe kon worden nagegaan is alleen wat geld ontvreemd. De politie heeft de zaak in onder-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2