3)e CcidóeSoii^cmt Koop nu een j waterstofbommetje Werkgevers en werknemers gebruikten andere cijfers Zou dat voldoende zijn? Ex-premier voor de rechters Planters hebben Atjeh verlaten Israël geeft niet thuis Waterstofbommen tegen voordeliger prijzen Bijna gekookt in de cockpit Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 13001 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Medisch onderzoek vóór het huwelijk DIJ de behandeling van de vierde serie vraagpunten voor een nieuw Burgerlijk Wetboek in de Tweede Kamer is het probleem van het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk ter sprake gekomen. Een buitengewoon belangrijk onderwerp, omdat er tal van huwelijken niet zouden zijn gestrand, indien cN; hu wenden zich vóór het huwelijk me disch hadden laten onderzoeken en een eventueel advies van de arts om' van het huwelijk af te zien hadden opgevolgd. De laatste beperking indien zij dit advies zouden hebben opgevolgd dient men wel goed in het oog te houden. Prof. Meyers, die zich met de her ziening van het Burgerlijk Wetboek heeft belast, had deze voorziening niet in zijn ontwerp opgenomen, maar er was een amendement inge diend door de socialistische afge vaardigde mej. Zeelenberg, die in dit amendement het medisch on derzoek vóór het huwelijk verplicht had gesteld, maar zo, dat hij de huwe lijksvoltrekking alleen het bewijs zou moeten worden overgelegd dat dit medisch onderzoek had plaats gehad en meer niet. Het was immers duide lijk, dat dit verplicht onderzoek niet zou mogen leiden tot een huwelijks verbod, aangezien dit een niet toe laatbare inbreuk zou betekenen op de persoonlijke vrijheid en verant woordelijkheid. Ook in het amende ment van mej. Zeelenberg werd er dus vanuit gegaan, dat zonder toe stemming van de betrokken persoon geen mededeling van de resultaten van het medisch onderzoek aan der den, ook niet aan de andere partij bij het huwelijk betrokken, zou mo gen worden gedaan. Men kent intus sen het resultaat. Alleen de P. v. d. A. heeft zich vóór dit amendement verklaard, de overige partijen, uit gezonderd enkele leden persoonlijk stemden tegen, óók de chrstelijke partijen, hoewel toch zelfs de Synode van de Nederlands Her vormde Kerk in een adres aan de minister van Justitie en aan de Sta ten Generaal daarmee haar instem ming had betuigd. *70ALS wy reeds zeiden is dit vraagstuk van groot gewicht. Maar de moeilijkheid is .aUereerst deze. dat het hier een overheidsin grijpen betreft in een zuiver parti culiere aangelegenheid. Natuurlijk kan het niet anders dan goed zijn voor de verantwoordelijkheid van degene, die wil gaan trouwen, in dien men zich van te voren op de hoogte stelt of er bezwaren van me dische aard zijn, waarvan het goed zou zijn, dat beide partijen daarvan oo de hoogte waren. Maar men kan nu eenmaal niet het al of niet door gaan van het huwelijk daarvan af hankelijk stellen, daar deze beslis sing dienaangaande geheel in de per soonlijke sfeer moet worden geno men. Men kan dit betreuren of niet, maar het hoge goed van de persoon lijke vrijheid vereist dit. De practijk echter maakt deze zaak nog moeilijker. Men gaat nu een maal niet tot een medisch onderzoek over zo gauw men iemand heeft ont moet of zo spoedig twee jongemen- sen enige tijd met elkander omgang hebben. Dan komen zulke zaken niet ter sprake en het zou ook niet van welgevoeglijkheid getuigen, indien dit wel zou geschieden. Op zijn vroegst zou deze verplich ting onder het oog worden gezien, indien beide jongemensen reeds ge ruime tijd zijn verloofd en nadat de omgang zich reeds heeft verdiept tot liefde. Dus eerst pas op het ogen blik, dat z\j er aan denken te zullen gaan trouwen, komen het medisch onderzoek en de resultaten daarvan in het geding. IJET is duidelijk, dat indien het on- derzoek ongunstig zou uitvallen, de beide huwelijkspartners voor een zeer zwaar gewetensconflict zouden worden geplaatst. Maar dit dan al leen, indien de partner, voor wie het medisch onderzoek ongunstig zou zijn uitgevallen, de andere partij dienaangaande op de hoogte zou heb ben gesteld. Men kan dat immers nooit eisen en zou hij of zij dat niet doen uit angst, dat het huwelijk daar op zou kunnen afspringen en zou dan later dit gebrek zich openbaren in het huwelijk zelf of in de kinderen, dan zou juist dat medisch onderzoek een bron worden tot tweespalt, om dat de een deander dan zou ver wijten, dat hij of zij tegenover haar of hem de uitslag van het medisch onderzoek zou hebben verzwegen. En dan is men nog verder van huis. Met zulk een wettelijke bapaling mengt de overheid zich dus in een conflict tussen twee verloofden zon der daarbij een oplossing tc kunnen geven. Bovendien weet de medicus ook niet alles. Hij zal onmiddellijk de natuurlijke feiten kunnen vaststellen, welke een huwelijk zeker ongewenst maken, maar dit is slechts een zeer klein percentage van de huwelijks moeilijkheden. Hier spelen tal van zielkundige en erfelijkheidskwesties een rol, waarvan de achtergronden ook een medicus kunnen ontgaan. Hij zal deze zeker serieus onder de ogen zien, maar als hij de achter gronden niet kent, zal hij het geval ook niet zuiver kunnen beoordelen. Een ander gevaar is dit, dat hiermee een begin van dwang in handen van de overheid wordt gelegd in een zuiver Loonoverleg is weer op gang Professorale adviezen Dc bijzondere vergadering van de ministerraad heeft besloten drie des kundigen te verzoeken advies te verstrekken omtrent de Ioonkwestie. Tot de aangezochten behoren prof. dr. F. de Roos van de Vrije Uuiversi- teit te Amsterdam, prof. dr. H. J. Wifteveen van de Economische Hoge school te Rotterdam en prof. dr. J. J. J. Dalmulder van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Dit advies wordt op korte termijn, van Maandag a.s., ingewacht. Zaterdag zal er nog een nieuw contact plaats hebben tussen werk gevers en werknemers in de Stich ting van de Arbeid. Beide partijen hebben zich ver bonden geen mededelingen hierover te verstrekken, om de nieuwe be sprekingen niet te bemoeilijken. NIEUWE BECIJFERINGEN De hoogte der te verwachten stij ging van de kosten van levensonder houd na de huurverhoging en de an dere maatregelen, die de prijzen van het levensonderhoud zullen beïn vloeden, vormt een punt van geschil tussen werkgevers- en werknemers organisaties. Dit geschil wordt geweten aan de uiteenlopende berekeningen, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft verstrekt. Aan verscheidene hoofd-ambtena- ren is opdracht gegeven de becijfe ringen, die van de zijde der werk gevers en werknemers tijdens de loononderhandelingen werden ge bruikt na te rekenen. Gistermorgen vond in het ge bouw van het Centraal Bureau voor de Statistiek een conferentie plaats, waaraan werd deelgenomen door de adjunct-directeur van het CBS, prof. Versteeg, prof. Brouwers, secretaris generaal van Economische Zaken, dr. Pen, hoofdambtenaar van Econo mische Zaken, dr. Van Dierendonck, hoofdambtenaar van Sociale Zaken, en prof. Koopmans, raadadviseur aan het ministerie van Financiën. Het kabinet stelt vooral belang in de juiste becijfering van de con sumptiebeperking, die bij de loon onderhandelingen een zo belangrijke rol speelt. Blijkbaar wordt getwij feld aan de juistheid van de cijfers, die werkgevers- en werknemersor ganisaties als basis hebben geno men. Nieuwe becijferingen, die met gro te spoed en na langdurig overwerk op het CBS zijn gemaakt, zullen par tijen wellicht in staat stellen, alsnog nader tot elkaar te komen. Minister-president dr. W. Drees, die met minister J. Algera volgende week de eerste vlucht naar Johan nesburg zal meemaken, wil gaarne voor zijn vertrek de gehele Ioon kwestie geregeld zien. De bezittingen van ex-koning Fa- roek van Egypte paleizen, land huizen, jachten auto's en landerijen die naar schatting ruim vijftig millioen waar zijn, blijken voldoende te zijn om de. schulden te dekken, aldus meldt de dienst voor de belas tingen, die er aan toevoegt, dat mis schien nog iets zal overblijven. De dienst der t belastingen maakt aanspraak op ruim dertig millioen gulden. Egyptische en buitenlandse firma's eisen ruim vijftien millioen. Wegens hoogverraad moet de voor malige premier van Egypte, Ibrahim abdel Hadi Zaterdag verschijnen voor het revolutionnaire tribunaal. Hij wordt er van beschuldigd, on- geoorlloofde verbintenissen te heb ben onderhouden met buitenlandse kringen en te hebben samengezwp- ren tegen de veiligheid van de staat, waardoor hij het nieuwe ré- giem in gevaar bracht. De toestand is nog vrij verward Op advies van de gouverneur van Noord-Sumatra zijn alle employé's van de bij de Avros (Algemene vereniging van rubberplanters ter Oost kust van Sumatra) aangesloten ondernemingen in Atjeh naar elders over gebracht. De vrouwen en kinderen der employé's waren reeds enige dagen geëvacueerd. Het personeel van de ondernemingen is thans voorlopig voor een deel ondergebracht in de vacantiecentra van Oost-Sumatra: Brastagi en Prapat. Uit andere berichten, welke Djakarta bereikten, blijkt, dat ook een aantal ambtenaren en ambtenaarsgezinnen uit plaatsen in Atjeh naar Medan zijn geëvacueerd. MEESTER VAN DE SITUATIE? DJAKARTA, 24 Sept. „De toe stand in Atjeh is sinds Zondag niet slechter geworden", zo verklaarde de Indonesische premier, Ali Sastroa- midjojo, vandaag. Maar zijn minister van Voorlichting, dr. Tobing, was voor de radio heel wat optimistischer: „Wij zijn de toestand meester". Naar thans bekend is geworden, zijn Zondagavond de eerste-luitenant Ibrahim Saleh en 87 man van zijn compagnie, die in Sidikalang in Ta- panoeli was gelegerd, van hun onder deel, gedeserteerd en naar Atjeh ver trokken. Saleh en de 87 manschappen zijn alle Atjehers, de overige 31 mi- weet waar deze dwang zal ein digen. Het is een kwestie van: prin- cipiis obstal! Wees voorzichtig met het binnenhalen van de overheid in deze gevoelige en persoonlijke ma terie. Toch is het goed, dat deze zaak weer eens aan de orde is gekomen. De aandacht is weer eens gevestigd op een zaak, die voor tal van mensen en ook voor de maatschappij van het hoogste belang is. En men is daarbij dan tot de conclusie geko men, dat de moeilijkheden aan een huwelijk verbonden alleen in de per soonlijke sfeer kunnen worden opge lost. Hier ligt namelijk een taak voor de religie. De zielzorgers zijn het, die hun jeugdige volgelingen op zaken, als hier aan de orde zijn, attent kunnen maken. Zij alléén zijn het, die hen ervan kunnen overtuigen, dat zij goed zullen door zich bijtijds door een me dische keuring ervan te overtuigen of hun lichamelijke en psychische toestand zo is, dat zij met recht en reden niet alleen op een bovenna tuurlijk maar ook op een natuur lijk goed huwelijk zullen kunnen ver^ trouwen. En daarom zullen de ouders in belangrijke mate kunnen mede werken in de overtuiging, dat het be ter is, dat hun kinderen geen huwe lijk sluiten dan een- ongelukkig hu welijk. Maar omdat dit alles zal moe ten blijven in de persoonlijke sfeer, zal de overheid hier buiten moeten blijven en kan dit alleen worden overgelaten aan die instanties, die door persoonlijk contact dienaangaan. de invloed kunnen uitoefenen. Er daarom kan deze zaak alleen in de geestelijke sfeer tot individuele op- persoonlijke zaak zonder dat men lossing worden gebracht. litairen van de compagnie waren niet van Atjeh afkomstig. De deserteurs zijn met een jeep van het leger en in twee burger jeeps naar Kotatjane in Zuid-Atjeh getrokken. Zij gaven voor, op oefening te gaan en namen ook de wapens mee van de 31 andere manschappen van de com pagnie. Voor hun vertrek verbraken zij de telefoonverbindingen Van Ko tatjane zijn zij naar Matjam Koem- bang getrokken en vandaar naar Blang Kedjeren. HOE HET BEGON. Volgens evacué's die te Belawan zijn aangekomen, begonnen de ge vechten te Lhok Seumawe in de nacht van 20 op 21 September. De aanvallers, die met vuurwapens, kris sen en messen waren gewapend, kwa men zowel met auto's als met prau wen. Zij waren gekleed in zwarte en khaki uniformen en droegen op hun mouwen kentekenen van de „Tentara Islam Indonesia". De opstandelingen zouden zware verliezen hebben gele den. Bij de haven had men vele ge sneuvelden zien liggen. Volgens de „Tangsa" een blad te Medan is een overval op de po litiekazerne te Langsa mislukt, waar bij 21 van de aanvallers werden ge dood of gevangen genomen. De re bellen slaagden er echter wel in, het spoorwegstation tijdelijk in handen te krijgen. Het is thans uit in beslag genomen documenten gebleken, dat de opstand onder leiding staat van Teungkoe Dabed Beuroeh, de voormalige mili taire commandant van Atjeh. Volgens vroegere berichten zou hij reeds zijn gearresteerd, maar dit blijkt niet juist De Israëlische regering heeft de haar door generaal Vagn Bennike, chef-staf van het waarnemerskorps der Verenigde Naties in Palestina, ge geven opdracht om het-werk aan een kanaal in de aan Syrië grenzende gedemilitariseerde zóne te staken, verworpen. Dit is door de Israëlisdie minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjaret, schriftelijk aan generaal Bennike medegedeeld. De tekst van Sjarets I antwoord is Donderdagavond te Tel Aviv gepubliceerd. De Noorderlijkste nederzetting op aarde rappr /ff; Enige journalisten en fotografen, die per helicopter naar de vliegbasis Thule in Groenland waren gekomen, na men de gelegenheid waar, om een bezoek te brengen aan de Noordelijkste nederzetting op aarde, het Eskimo dorp Kanak, in Noord-Groenland. In de lente van dit jaar verlieten 70 Eskimo's Thule, op zoek naar een plek, waar het lawaai van de luchtbasis, het wild deze Eskimo's leven van de jacht niet zou afschrikken. De Eskimo's stichtten Kanak, waar zij gingen wonen in pre-fabricated woningen, hun beschikbaar gesteld door de Deense regering. Een gebouw moet van Thule naar Kanak worden gebracht; dat is de kerk, men hoopt dit werk de volgende zomer te kunnen doen. Thans wordt de school gebruikt als kapel. De 28-jarige predikant onderwijzer, Peter Jensen. Hij staat voor de school in Kanak, die thans ook als kapel dienst doet. (rechts). Een van de inwoonsters van Kanak is Simekag (15 jaar). Eskimokinderen van alle leeftijden ziet men roken. Ook geschikt voor smalle beurzen De Amerikaanse specialisten in atoomenergie zijn met hun onderzoe kingen zo ver gevorderd, dat Amerika binnen afzienbare tijd de waterstof bom (het vernietigendste wapen, waarover de mensheid thans be schikt) veel eenvoudiger en vooral veel goedkoper zal kunnen fabrice ren dan zelfs de gewone atoombom- Bovendien zal niet alleen Amerika dat kunnen ,want het nieuwe pro cédé zal elk land met een niet te klei ne militaire begroting in de toekomst in staat stellen zelf een voorraad wa terstofbommen te vervaardigen. Dit nieuws heeft gisteren in de Amerikaanse hoofdstad enige op schudding gewekt, hoewel het uiter aard in het stadium nog niet van re geringszijde is bevestigd. Volgens A.P. is het nieuws uitge lekt, nadat president Eisenhower ge durende ruim drie uur besprekingen Schade in Normandië door springvloed De springvloed van Donderdag heeft langs de kust van Normandië schade veroorzaakt. De zee brak door dijken bij de baai van Veys, na bij Isigny, die reeds stormschade hadden opgelopen en die nog niet waren gerepareerd. Meer dan dui zend hectaren land zijn ondergelo pen. Er vielen geen slachtoffers, doch talrijke boerderijen zijn door 't water van de buitenwereld afgeslo ten. In de havenstad Lorient kwamen enige huizen langs de kade onder wa ter te staan. Bij Rouaan werd de 48- jarige Edouard Doura, vader van 3 kinderen, door het hoge water in de Seine meegesleurd. Het slachtoffer kwam om het leven. HERTOG VAN ALVA OVERLEDEN. De hertog van Alva, voormalig Spaanse ambar.adeur in Groot-Brit- tannië en een van de bekendste mo narchisten, is gisteren in de Cecil- kliniek te Lausanne overleden. had gevoerd met leden van zijn na tionale veiligheidsraad (het hoogste militaire orgaan van het land) en het opperbevelhebber van leger, luchtmacht en vloot. Het moet een zeer bijzondere zitting zijn geweest, want er waren tweemaal zoveel des kundigen en adviseurs bij aanwezig als normaal. Tot dusver was de moeilijkheid, die het vervaardigen en tot explosie brengen van een waterstofbom tot zulk een kostbare en omslachtige on derneming maakte, dat voor de ex plosie van de nieuwe bom een tempe ratuur van een millioen graden moest worden opgewekt. Die temperatuur kon slechts bereikt worden met be hulp van een afzonderlijke „s hoedje", dat op zichzelf een kleine atoombom moest zijn. Men schijnt nu een andere mogelijkheid te hebben gevonden. Welke, is uiteraard nog ge heim. Het nieuwe principe moet volgens experts echter gebaseerd zijn op fei ten, die reeds m de jaren 1930 be kend waren en waarvan de Sovjet- Unie en andere landen dus wel op de hoogte zullen zijn. Naar schatting heeft Amerika op de Sovjet-Unie een voorsprong van tenminste twee jaar, maar die achterstand kan thans elk ogenblik worden ingehaald. En de Sovjet-Unie? Gordon Dean, de voormalige voor zitter van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie, heeft in een rede verklaard, dat Rusland binnen „een paar jaar" in staat zal zijn Ame rika te vernietigen. „De tijd wordt kort. Kunnen wij de Sovjet-Unie toe staan deze machtspositie te berei ken?" aldus Dean. Luitenant ter zee eerste klasse Lithgow van de Engelse marine tui melde gistermiddag half bewusteloos uit de cocpit van zijn Vickers F-4, nadat hij veilig was geland op het Engelse vliegveld van Tripolis in Li- bye. Hij had een vlucht boven de Sahara gemaakt in het vooruitzicht morgen of overmorgen als het weer gunstig is een aanval te doen op het wereldsnelheidsrecord dat met 1171 kilometer per uur op naam staat van zijn landgenoot Ne ville Duke. Maar de afkoelingsinstal- latie van de Vickers was onderweg defect geraakt en dooh de wrijving was de hitte in de cockpit gestegen tot meer dan 82 graden Celsius, 18 graden beneden het kookpunt. Het zweet gutste de 33-jarige test- piloat von het gezicht, toen hij 20 minuten na de start van zijn oefen- vlucht boven de gloeiende woestijn terugkeerde. Zijn hand trilde zo, dat hij na deze test, die wel het zwaarste was geweest wat men van het weer standsvermogen van een mens kan vergen, bijna geen sigaret kon aan steken. De temperatuur op de hoog te waarop Lithgow vloog bedroeg ruim 42 graden. Door de wrijving van de lucht langs de straaljager kwam er nog 42 graden bij. „Ik zat als in een bakoven, toen de koel installatie uitviel", zei Lithgow. De installatie is de laatste vinding van de Engelsen op dit gebied. De lucht wordt via een met ijs gevulde filter in kanalen gevoerd, die in het pilo- tenpak zijn ingenaaid. De piloot zelf blijft dan fris, maar dt tempera tuur in de cockpit niet. Nog meer minnaars der vrijheid Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft medegedeeld, dat Jan Galewicz, voormalig consul-gene raal van Polen te New York, heeft gebroken met de Poolse communis tische regering. Hij is 19 Juni jl. uit New York vertrokken en hij zou zich thans te Montevideo bevinden. Voorts wordt te Washington van welingelichte zijde vernomen, dat twee leden van de staf van de Pool se voorlichtingsdienst te New York, Michat Wionczek en Henry Gall, enige maanden geleden ontslag heb ben genomen. Zij zouden zich thans in Mexico bevinden. DE BALANS VAN CYPRUS. Uit een voorlopig overzicht van de schade, die door de recente aardbe ving in het district Paphos op het eiland Cyprus is aangericht, blijkt dat er 110 dorpen getroffen zijn, 1300 huizen zijn vernield en 3500 ernstig beschadigd. Enkele van de beschadigde hui zen kunnen niet meer hersteld wor den. Geen enkele zal gedurende de ko mende winter bewoonbaar zijn. Er zijn tenten nodig om 33.000 men sen onder te brengen. HOE wordt het weer? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt 'te 10 uur). VRIJ KOUDE NACHT. Vrij koude nacht met plaatse- 1 lijk mist. Morgen overdag licht 1 tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen - Zuid-west en Zuid. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 25 Sept.: zon op 6.32 en onder 18.30; maan op 19.28 en onder 11.25 uur. Het weer in Europa van Vrijdagmorgen 7 uur luiden: STOCKHOLM mist 13 c KOPENHAGEN mist 16 AMSTERDAM licht bew. 17 EDINBURGH nevel. LONDEN mist. 17 LUXEMBURG zw. bew. 15 PARIJS licht bew. 19 BORDEAUX mist. 20 GRENOBLE regen. 20 NICE regenbui 25 GENEVE regen. 17 ZURICH regen. 15 LOCARNO regen. 15 BERLIJN nevel. 17 FRANKFORT nevel. 16 MUNCHEN regen. 15 WENEN geheel bew. 23 INNSBRUCK geheel bew. 20 ROME zwaar bew. HELSINKI regen. 10 OSLO regen. 9 Korreltje Het nastreven geeft meer vreugde dan het bezitten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1