„Onzichtbare" de autoriteiten Nederlanders door om strijd geprezen Grote verbetering sinds ,Hold Fast' In drie jaar 174+000 woningen Chefarine „4" doet wonderen Het trilt toch nog een beetje aan de top van het bedrijf Dir. van „Levensavond" verduisterde pensioentjes Het faillissement van de Oudewaterse Bank Politie is nog barmhartig voor bromfiets Kinderthuisfront - Kinderkruistocht 50 jaar t.b.c*- bestrijding WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE „GEVECHTEN" IN DUITSLAND (Van de speciale verslaggever). „Wat ik hier heb gezien is veel be ter dan alles wat ik tot dusverre bij manoeuvres heb gezien", zo zeide ge neraal Gruenther, chef staf van de N.A.V.O.-organisatie bij zijn vertrek op het vliegveld Ahlhorn, na zijn be zoek aan het oevergebied van „Grand Repulse". En daarbij toonde hij zich speciaal zeer enthousiast over de verbetering en vooruitgang die er bij de Neder landse troepen te constateren viel. „Ik ben van mening, dat de Ne- Nederlanders daar een groot com pliment mee verdienen", zo zeide hij. „De vooruitgang gedurende de laatste jaren is geweldig en als ik de laatste 20 maanden be schouw zijn er verbeteringen van zeer grote betekenis geweest. Dit is ongetwijfeld een van de dingen die mij bij deze oefening het meest heeft getroffen". Toen uitte hij zijn lof over de sa menwerking tussen de luchtmacht en de landmacht en hij was verder van mening, dat het taalprobleem, dat in de gehele N.A.V.O.-structuur nog steeds complicaties met zich meebrengt, bij „Grand Repulse" tot een minimum beperkt was gebleven. Over het atoomwapen zeide hij, dat ook bij de komende oefeningen het punt van vérspreiding en camouflage er een van de eerste orde moet zijn. „Iedere militair moet er van door drongen zijn, dat hij in het veld blóot staat aan een aanval met atoomwapens" aldus Gruenther. Loftuitingen aan lopende band. „U kunt nu werkelijk verheugd zyn", zo begroette de commandant van de noordelijke legergroep, de Britse generaal Sir James Gale, mi nister Staf bij zijn aankomst in het manoeuvregebied. Vorig jaar bij „Hold Fast" had deze zelfde gene raal gezegd, dat de Nederlanders goed waren geweest bijhet verlaten van de defensieve stellingen. „Maar dat was geen wonder", zo zeide ons de minister van Oorlog later, „want toen gingen zij naar huis. Daarom heeft dit compliment over Grand Re pulse voor mij veel meer betekenis". Met Gale, Gruenther en de Franse generaal Carpentier, chef staf van de landstrijdkrachten Centraal Euro. pa, was minister Staf over het oefen terrein gevlogen, waar de troepen van „Westland" zaten. „Het opmer kelijke van deze vlucht was wel", aldus de Nederlandse ministervan Oorlog, „dat in dit gebied waar toch een 40 tot 50 duizend troepen za ten. door de uitstekende camouflage en verspreiding vrijwel niets te zien was. Dit was volgens generaal Car pentier de meest opmerke.lijke voor uitgang", aldus minister Staf. Babel bedwongen! Een ander punt, dat bij deze oefe ningen duidelijk is gebleken, is het feit dat de integratie in zover is ge vorderd, dat thans geen legerorps met Nederlanders, Engelsen en Cana dezen onder een Nederlandse com mandant uitstekend kan werken. „Het is een teken", zo zeide minister Staf „dat de integratie ook van andere zijde gewekt wordt". „Ik heb altijd vertrouwen gehad in de Nederlandse soldaat en ik ben daarom steeds nogal optimis tisch geweest", zoo verklaarde ver genoegd lachend de Nederlandse minister van Oorlog. „En het ver loop van deze oefening bewijst mij dat mijn optimisme bevestigd is". 2 Uiteraard zijn er wel een paar fou. ten gemaakt, maai die kwamen bij de anderen ook voor en oefeningen als deze zijn er om ze te verbeteren, Een openbaring voor mij is nog steeds de ruimte die men hier heeft, verge leken bij het beperkt terrein waar over men in Nederland kan beschik ken. Het blijkt nodig dat we in de Ir. Staf wees er voorts op, dat alle buitenlandse experts, die hij had ge sproken, zeer getroffen waren door het hoge moreel van de Nederland se soldaten. „Zij hebben vaak moe ten lopen op momenten dat gerekend werd, dat ze reden, soms wel 40 km., maar zij hebben dit prachtig genomen". Het ergste vonden de Hol landers de scheidsrechters, die soms gedwongen waren ze tegen te hou den als het te snel ging. Soms kwa men ze voor een brug die volgens papieren opgeblazen was" en dan zeiden ze vaak", aldus minister Staf, „als de brug er niet meer is kunnen we er zo we) door en dan gin gen ze er inderdaad door; soms tot de hals toe in het water". .behalve de verbindingen. De verbindingen zijn volgens de minister nog steeds een vrij zwak punt. „De verbindingsdienst moet opgebouwd worden in twee jaar en dat is te weinig. Het zou goed zijn als het lagere kader van de verbin dingsdienst uit beroeps-personeel bestond en daar moeten we op den duur ook wel naar toe. Er komt in derdaad meer beroespersoneel bij, maar dat moet dan toch een langere opleiding hebben dan twee jaar". De corpsartillerie kreeg tenslotte van de minister nog een bijzonder compliment voor haar rijdiscipline, een opmerking die overigens ook gold voor alle Nederlandse colonnes. „En ik ben er bij geweest, dat dit van de anderen wel eens niet zo goed werd bevonden", aldus minister Staf. De staatssecretaris van oorlog, mr. Kranenburg zeide nog, zeer tevre den te zijn over het werk van het legercorpsonderdeel, dat voor een groot deel uit herhalingsmensen be stond (7 Decemberdivisie). Ook roemde hij de technische dienst, de medische dienst en in de intendance. 1 nada en Engeland! werden in die tijd De Nederlandse Centurion-tanks 36 ongelukken gemeld, waarbij ech- waren nog niet in deze oefening in I ter geen doden te betreuren vielen. gebruik, zo verklaarde hij, omdat de Amerikaanse radio's nog ingebouwd moeten worden. Voorts prees hij de goede resultaten, die met het Ame rikaanse bevoorradingssysteem wer den bereikt, waardoor men met gro te soepelheid had kunnen werken. Scheidsrechter waren té lastig. Minister Staf werd gistermiddag bij 'n Nederlands onderdeel ontvan gen met explosies van donderbussen. Het meevoeren van donderbussen is in deze oefening het privilege van de scheidsrechters, die ze gebruiken om artillerievuur aan te geven. Dit deden ze gistermiddag dan ook, toen Hollanders bezig waren een brug De Nederlandse troepen maakten zich over het riviertje de Hunte te slaan, daarover op een gegeven ogenblik zo kwaad, dat ze de scheidsrechters met donderbussen en al gevangen namen en juist de bussen afstaken, toen de auto met de Nederlandse mi nister aankwam. 76 ongelukken. Gisteravond om 9 uur is de laatste klap gevallen. De troepen van Noordland hadden zich verschansd in een bruggenhoofd en waren aan drie zijden omsingeld door de vijand. De situatie was zo, dat de vierde divi sie, die grote druk uitoefende op de linkerflank, om de commandant van de Noordlanders in de verleiding te brengen de grote macht van zijn troe pen daarheen te voeren. Wanneer dit gelukt is, dan zullen op de rech tervleugel de Canadezen van Harp- stedt uit opgerukt zijn, daarbij ge steund door de Britse gepantserde divisie. Zij hebben getracht een gat in de verdedigingsring van het brug genhoofd te stoten, waardoor dan voor de troepen van Noordland de toestand onhoudbaar zou worden en zij, zo waren althans de plannen van generaal Opsomer, in „zee" gedre ven zouden worden In de laatste 24 uur van de oefening gebeurde bij de zijde van Noordland (Engelse en Deense troepen) 40 ongelukken, waarbij twee militairen werden ge dood. Bij Westland (Nederland, Ca- UTRECHTSE AUTOMARKT BEDREIGD. Als de Hoge Raad de conclusie van de procureur-generaal overneemt, wordt de Utrechtse automarkt, die elke Donderdagavond van 5 tot 10 uur op het Veemarktplein wordt ge houden, ernstig in haar bestaan be dreigd. In het cassatieberoep van de Nieuw-Loosdrechtse autohandelaar S. van V., die bij een proefproces voor de economische politierechter te Utrecht geacht werd de Winkelslui tingswet te hebben overtreden door het verkopen van een auto na 7 uur, concludeerde de p.-g. mr. dr. L. H. K. C. v. Asch van Wijck, tot ver werping. Volgens deze autoriteit verschillen automobielen in beginsel niet van an dere „waren" die te koop worden aangeboden, zodat de Utrechtse auto markt onder de markt- en straathan del valt en dus ook onder de bepa lingen der winkelsluitingswet. frfr. he TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 Minister Witte verdeelde Minister Witte heeft gistermorgen in een persconferentie mededeling gedaan over de verdeling van de provinciale woningbouwcontingen- teu voor de jaren 1954 tot en met 1956. De provincies krijgen over de ze drie jaren in totaal 174.000 wonin gen toegewezen of 58.000 per jaar: Groningen in totaal over drie jaren 4200 en gemiddeld per jaar 1400; Drente 4500 en 1500; Overijsel 11.400 en 3.800; Gelderland 18.300 en 6.000; Utrecht 9.900 cn 3.300; Noord Hol land 25.200 en 8.400; ZUID HOLLAND 36.900 en 12.300; Zeeland 1.500 en 500; Noord Brabant 22.500 en 7.500; Limburg 15.000 en 5.000; N.O. Polder 2.300 en 700; reserve voor migratie en vervanging 19.500 en 6.500. In de bovengenoemde richtcontin- genten zijn begrepen de woningen, die met herbouwfinanciëring zullen worden gebouwd. De minister verklaarde, dat in eerstkomende drie jaren bovendien 7000 woningen zijn gereserveerd, o.a. voor militaire woningbouw, gerepa- triëerden, plotselinge industriële ont wikkeling. herstel watersnoodschade Rondom „De Ommelanden" Pensioen-kwestie is bijna geregeld Twee jaar geëist Voor de Alkmaarse Rechtbank heft gisteren terecht gestaan do voorma lige directeur van het tehuis van Ouden van Dagen te Medemblik „Le vensavond", wegens verduistering van ongeveer 3.800, gedurende de maan den Januari tot April van dit jaar. De gelden waren bestemd voor de betaling van uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening aan inwonenden van het tehuis. In 1950 was verdachte als directeur aangesteld, reeds eerder had hij zich aan een kleine fraude schuldig ge maakt, doch dat werd toen door de vingers geeni. Hoewel hij voortdu rend onder controle stond, heeft hy kans gezien zich de gelden toe te eigenen. Toen hij meende zijn knoei erijen niet langer te kunnen verber gen, nam hij de wijk naar België, waar hij tenslotte werd gearresteerd. De Officier van Justitie, eiste we gens misbruik van vertrouwen en verduistering twee jaar gevangenis straf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Uitspraak 6 October. Te Groningen werden gistermid dag besprekingen gehouden tussen het bestuur van de Coöperatieve fa briek voor zuivelproducten »,De Om melanden" en de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond. Het ging om enkele voorcieningen, die nog getroffen moesten worden in zake de pensioenen van de arbeiders die destijds bij „De Ommelanden" hebben gestaakt. De besprekingen, die op een pret tig niveau stonden, zullen vanmid dag worden voortgezet. Actiecomité. Inmiddels heeft zich de laatste we ken weer een groep uit „De Omme- landen"-gelederen losgemaakt, die zich het „actiecomité" noemt en waarin onder meer zitting heeft de onlangs afgestemde waarnemende beheerder van ,.De Ommelanden", de heer J. Th. Wierenga: Dit comité heeft handtekeningen verzameld, teneinde het bestuur statutair te verplichten binnen drie weken een vergadering uit te schryven, waar voor het comité enkele agendapun ten heeft samengesteld. Men kan n.l. volgens de statuten van „De Omme landen" een vergadering eisen, wan neer een vijfde deel hieraan mede werking verleent. Deze medewer king nu, heeft men verkregen en de vergadering zal op Zaterdag 3 Oc tober a.s. gehouden worden. De agenda. Het actiecomité heeft als agenda punt opgenomen de motivering van het bestuur, waarom de verplichte jaarvergadering, die voor 1 Septem ber moest worden gehouden, niet werd uitgeschreven. Verder verlangt dit actiecomité te weten welke maatregelen zijn geno men met betrekking tot de arbitrale uitspraak, daarbij doelende op de pensioenkwestie. Ook wordt als agendapunt opge nomen het opmaken van een drietal waaruit de leden de nieuwe direc teur zullen moeten kiezen. (De oude directeur, de heer F. de Boer, is waarnemend beheerder). Tenslotte wil men nader worden ingelicht over de politiek van de melkinkoop. Volgens het actiecomi té is de thans gevoerde melkpolitiek te duur. Bestuur is niet bevreesd. Naar aanleiding van deze agenda punten deelt de voorzitter van „De Ommelanden" mede, dat de ver plichte jaarvergadering, die steeds tussen Juni en September statutair v/ordt gehouden, dit jaar door de staking niet zo vroeg kon worden uitgeschreven. De accoutant is nog niet gereed met het jaarverslag. Men zal even wel voldoen aan het verzoek van het vjjfde deel van de leden om een ver gadering uit te schryven. Ook zal het bestuur met de voordracht van een drietal komen, waaruit de leden een directeur zullen kunnen kiezen. Over de maatregelen die nog geno men zullen worden inzake de arbi trale uitspraak, deelde de voorzitter van ,.De Ommelanden" nog mede, dat reeds gisteren en ook vandaag nog besprekingen met de ANAB over de pensioen kwestie worden ge voerd. De melkpolitiek noemde de voor zitter van „De Ommelanden" zeer goed, omdat men practisch uit alle delen van Groningen melk naar „De Ommelanden" aantrekt. Of het nu Appingedam of Stadskanaal is, de hoofdzaak is, dat er melk komt, al dus de voorzitter van .,De Ommelan den". Anderhalf millioen aanwezig Toen in December 1949 het fail lissement van de Oudewaterse Bank werd uitgesproken is overeenkomstig de Faillissementswet een commissie uit de crediteuren benoemd, welke de curatoren zou hebben te advise ren. Leden van deze commissie wa ren dezefde heren, die het bestuur der „Stichting gedupeerden Oude waterse Bank" vormden. Zoals dezer dagen is bericht, is de penningmees ter van deze stichting, Van L., te Gouda gearresteerd, omdat bij een door de overheid ingestelde controle de boeken van het borgstellings- fonds voor Gouda en omstreken, waarvan L. districtscommissaris was was vastgesteld, dat een bedrag van f 300,— vermist werd. Met het oog op deze arrestatie heeft de commissie in het faillisse ment van de Oudewaterse Bank een vergadering van crediteuren belegd welke gisteravond te Oudewater is gehouden. De voorzitter van de- commissie, de heer L. Vos uit Rijs wijk, die tevens voorzitter is van de Stichting gedupeerden Oudewaterse Bank, heeft in deze dubbele functie mededelingen gedaan omtrent de stand van het faillissement en de toestand, geschapen door bovenge noemde arrestatie. Uit zijn mededelingen bleek, dat er anderhalf millioen aan liquidatie middelen in het faillissement is. De nieuwe regeling voor de effectenre gistratie schrijft voor, dat het waar- (1500 voor 1954) en de vrye sector. Voor elke provincie is de toename van de woningbehoefte geraamd van 1 Januari 1954 tot 1 Januari 1957. Aan de betrokken provincies zyn extra toewijzingen verleend voor de dekking van de woningbehoefte ten gevolge van de migratie (vestiging en vertrek). Daarbij is de geraamde migratie achteraf gecorrigeerd door de werkelijke migratie op de voet te volgen. Als migratie-reserve is cen traal een contingent van 5500 wo ningen per jaar vastgesteld. Ver- schllende gemeenten kunnen thans de migratie behoeften ruimer dek ken. Gemeenten met de grootste pro centuele woningtekorten zullen rond 46 pet., en gemeenten met de klein ste tekorten ongeveer 13 pet. van haar totale tekort kunnen inlopen. Wil men op deze wyze de woning- tekortverschillen zoveel mogelyk ge lijk trekken, dan is het noodzakelijk aldus minister Witte, dat de provin ciale besturen eemzelfde methode toepassen bij de verdeling van de provinciale contingenten over de gemeenten. k Minister Witte wees er op, dat de a.s. huurverhoging geen wijziging brengt in de premieregeling. Her bouwfinanciëring zal door de huur verhoging wel wijziging ondergaan, omdat de bijdrage van het rijk auto matisch vermindert, aangezien deze wordt bepaald door het onrendabele gedeelte, dat door de huurverhoging verandert. DATA VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: M.S. „Celebes" (30 Sep tember). Ned. Antillen: ms „Willemstad", (20 September). Suriname: ss „Cottica" (30 Sep tember). Unie van Z. Afrika cn Z. W. Afrika; ms „Sterling Castle" (26 Sep tember. Canada; ss „Zuiderkruis" (26 Sep tember); ss „Veendam (30 Septem ber); ms ..Westerdam" (1 October). Zuid Amerika: ss „17 Octubre" (26 September); ss „Tucuman" (1 October). Brazilië en Uruguay: ss „17 Octu bre" (26 September); ss „Alpherat" (29 September). Australië: ms „Johan van Olden- borgfonds voor het rechtsherstel aan iedere bezitter voor ieder effect eert apart aanbod tot afkoop doet. De curatoren hebben bij het waar borgfonds aangedrongen op afwik kel ihg en gevraagd de mensen van de Oudewaterse Bank nu eens een aanbod te doen. De aanbiedingen van het waarborgfonds zouden in Sep tember uitgaan, maar vermoedelijk is dit nog niet geschied, aldus de heer Vcs. Wanneer eind September de aanbiedingen de deur uit zijn en ze snel worden geaccepteerd, hoopte spreker, dat het mogelijk zal zijn op korte termijn het percentage van de eerste uitkering vast te stellen. De heer Vos hoopte, dat in de loop van de volgende maand de curatoren in staat zullen zijn een globale be rekening te maken van de verplich tingen ten aanzien van de effecten crediteuren. Dan zal het geen dag langer duren dan nodig is om tot verificatie over te gaan. Een voorstel, om het zittende be stuur van de Stichting gedupeerden Oudewaterse Bank zijn arbeid te j barnevelt" (29 September); Nieuw doen voortzetten, werd met grote I Zeeland; Via Engeland (26 Septem- meerderheid aanvaard. *ber). Fiscus bedacht zich Reizigers naar buitenland roken niet meer voordelig Deze zomer hebben vele reizigers naar het buitenland kunnen profi teren van een regeling tot restitutie van de tabaksaccijns. De uit te voe ren sigaretten moesten dan ten min ste een waarde hebben van 25, ten einde aan het minimumbedrag aan accijns van 15 te komen, waarvan men restitutie ontving Met ingang van 1 October a.s. ech ter, zo bericht de A.N.W.B. zal dit accijnsbedrag worden verhoogd tot 30. het gevolg hiervan is. dat de uit voeren sigaretten tenminste een waarde moeten hebben van 50, het geen voor reizigers moeilijk te be reiken, daar slechts 200 sigaretten per persoon in de omliggende lan den mogen worden ingevoerd. Slechts wanneer reizigers de uit te voeren hoeveelheid sigaretten met een mininrumwaarde van f 50 bijeen kunnen voegen, en daarbij niet boven de norm van 200 sigaretten per per soon komen, bestaat nog de mogelijk heid van deze restitutie gebruik te maken. Alle merken nog niet gekeurd Voorshands zal de politie geen op dracht krijgen nauwgezet op de na leving van de bepalingen inzake de rijwielen met hulpmotor toe te zien. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat die deze toezegging van zijn ambtgenoot van Justitie heeft verkregen, de ANWB medegedeeld. Reeds vóór de inwerkingtreding van het gewijzigde Wegenverkeers reglement had de ANWB er de mi nister reeds op gewezen, dat talloze bromfietsers ook na 1 Augustus in twijfel zouden blijven, hoe zij zich zouden hebben te gedragen, daar het zich liet aanzien, dat voorlopig ver schillende bromfietsmotoren nog niet, overeenkomstig de eisen van het Wegenverkeersreglement, in de Staatscourant zouden kunnen wor den opgenomen. Tot dat tijdstip zouden zij niet we. ten of zij waren onderworpen aan gedragsregels vartgesteld voor wielrijders, anderzijds konden zij zich ook piet beschouwen als berij ders van motorfietsen, daar de daar voor vereiste papieren niet in hun bezit waren en zy die ook niet kon den verkrijgen. De minister heeft thans medege deeld, dat de minister van Justitie eerst aan de politie zal opdragen op stipte naleving van de bromfietsbe palingen toe te zien, wanneer de bekendmaking van de gekeurde bromfietsmotoren in de Staatscou rant zal zijn beëindigd. N.E.S.B.'ers voor hun rechter Paul van Tienen, de algemeen lei der van de NESB voor Nederland en Vlaanderen, en mr. J. Wolthuis, lan delijk leider dezer partij, zullen op Woensdag 30 September a.s. des mor gens half tien voor de Amsterdamse Rechtbank terecht staan. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij hebben deelgenomen aan een verbo den vereniging. De rechtbank zal dus dienen uit te maken of de NESB in derdaad als zodanig nroet worden be schouwd. VRIJDAG BEGINT NOVENE Vrijdag 25 September begint op alle katholieke scholen de gebedshovene van het Kinderthuisfront, waarbij de meer dan een half millioen katho lieke kinderen zullen bidden voor het welslagen van de bedevaart der zie ke kinderpelgrims, die van 28 Sep- terber tot 5 October per kinderzie- kentrein naar Lourdes gaat. Zeven tienduizend noeveboekjes hebben in middels hun weg gevonden naar de evenveel onderwijzers en onderwij zeressen, die op school de kinderen zullen vertellen over de betekenis van de verschijningen van O.L. Vrouw te Lourdes en hen zullen opwekken voor hun zieke vriendjes en vrien dinnetjes, zowel voor hen die met de Limburgse bedevaart meegaan als voor hen, die thuis moeten blijven, te bidden. Bij pastoor Tilmans, Mariaberg, Maastricht, zijn reeds ver over de duizend brieven binnengekomen met daarin een gesloten enveloppen be vatten intenies van zieke kinderen den zal worden. of hun ouders; welke intenties tij dens de bedevaart door een delega tie der kinderen bij de grot zullen worden geplaatst. Deze week bestaat voor zieke kin deren of hun ouders nog gelegenheid intenties te zenden naar pastoor Til mans. Tijdens de voorbereidende novene der deelnemers van 1928 September en gedurende de bedevaart met de zieke kinderen, wordt in de kapel van „Klein Lourdes" te Tienray (L) iede re dag een H. Mis opgedragen voor de intenties der zieke kinderen. Na deze H. Mis worden de aanroepin gen van de Sacramentsprocessie van Lourdes gedaan. Tijdens de Volksgczondheids- week te Zwolle wordt momenteel een ziekentriduum gehouden, waarvan de Hoogmis in de St. Michaëlkerk morgen te 8.15 via de KRO uitgezon- beschrij vingen. Van verscheidene merken kon en kan echter, aldus de ANWB, geen keuring plaats vinden, omdat de gegevens niet zijn of zul len worden verstrekt. Dit vindt zyn oorzaak in het feit, dat sommige van deze nog door velen bereden mer ken niet meer worden gefabriceerd of geïmporteerd, deels ook in het feit, dat de fabrikant om importeur in gebreke blijft. In de Dierentuin te 's Gravenhage wordt vandaag en morgen een jubi leum-congres gehouden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse centrale vereniging tot bestrijding der tuberculose (N.C.V.). De voorzitter, dr. mr. Heynsius van den Berg, heeft vanochtend na de openingsrede van minister Suurhoff de herdenkingsrede uitgesproken. Spreker beschreef hoe de tubercu lose reeds duizenden jaren vóór onze jaartelling in Azië heeft bestaan en zich vandaar in de loop der eeuwen als een golf over de landen aan de Middellandse Zee, Griekenland en Italië naar West-Europa heeft ver spreid. De wijze waarop de ziekte van de een op de ander overging bleef onbe kend en dit maakte het onmogelijk afdoende middelen ter bestrijding te treffen. Dit kon eerst geschieden na de ontdekking in 1882 door Robert Koch van de tuberkelbacil als oor- x zaak der ziekte. Pas in het begin van Pe ANWB tekent hierbij aan, dat]deze eeuw heeft men die strijd in Nederland en in de gehele beschaafde dit niet betekent, dat de politie in het geheel niet zal toezien op de handhaving van de verkeersvoor- schriften. Zo zal stellig worden op getreden tegen bromfietsers, die door hun wijze van rijden het verkeer in gevaar brengen of zouden kannen brengen. Bij de keuring van bromfietsen doet zich de moeilijkheid voor, dat de keuring plaats vindt aan de hand van door de fabrikant om impor teur overgelegde tekeningen en Zonder discussie of stemming heeft de Eerste Kamer Dinsdagmiddag het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de Telegraaf- en Telefoon- wet 1904 aangenomen, waardoor de particuliere radio-distributie voortaan door de PTT zal worden geëxploi teerd. Gelijk bekend, heeft minister mr. J. Algera met de voormalige eigenaren der te naasten bedrijven een schadevergoedingsregeling weten te treffen. wereld aangebonden en de geschie denis van de Ned. Centr. Vereen, tot Bestrijding der Tuberculose in de af gelopen 50 jaar omvat tevens die van de tuberculosebestrijding in Neder land. Na in het kort het wel en wee van de vereniging in de afgelopen 50 jaar te hebben gememoreerd, gaf spreker kijk op de toekomst. Al behoort het sterftecijfer aan tu berculose in Nederland tot de laagste van de wereld en bedraagt dit slechts 6 pet. van dat in 1900, toch is spre ker niet zó optimistisch te verwach ten, dat de tuberculose hier te lande in een generatie zal worden uitge roeid. Er worden hier jaarlijks nog 14000 nieuwe gevallen van tubercu lose bij de mens ontdekt en dit aantal daalt nog slechts langzaam. Bovendien is het gevaar van be smetting uit omliggende landen, waar men nog niet zulke goede resultaten heeft bereikt, zeer groot, om nog niet te spreken van de enorm hoge sterftecijfers in het Midden-Oosten en Azië, welke die van ons honderd ma len overtreffen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5