Kath. middenstandsvrouwen uit Leiden en Omg* bijeen De melksanering unstleven m Leiöen Zomerconcert in Pieterskerk RIJNSTREEK Beria in Spanje 7 Positieve t.b.c.-reacties nemen af; struimagevallen nemen toe WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 UE LE1DSE COURANT EERSTE BIAD PAGINA 3 Vrouwenbeweging en middenstand „Ik weet zeker, dat als het een bijeenkomst van mannen geweest was, de opkomst veel minder zou zijn", zei de heer F. C. de Hosson, voorzitter van de Ned. R.K. Midden standsbond in het Bisdom Haarlem, toen hij gistermiddag in Den Burcht een aantal kath. middenstandsvrou wen uit Leiden en omgeving verwel komde, die de hevige regen getrot seerd hadden om deze bijeenkomst te kunnen bijwonen, welke georgani seerd was door de N. R. K. M. in samenwerking mét de Kath. Ned. Vrouwenbeweging, groep Gilde. De dames werden eerst toegespro ken door mevr. B. Kortekaas-Den Haan, presidente van de groep Gilde in het Bisdom Haarlem, die er op wees, dat de vrouw een „hulpe hem gelijk" is. Vooral in middenstands kringen geldt dit, waar man en vrouw samen het dagelijks werk in winkel of bedrijf doen. Spr. schetste vervol gens de drieledige taak van de kath. vrouw ten opzichte van Kerk, gezin m maatschappij. De vrouw vindt haar voornaamste taak in het gezin. Het voordeel echter, dat de midden standsvrouw met haar man in het werk een eenheid vormt, heeft tot nadeel, dat haar taak in het gezin veel moeilijker wordt. Zij zal er aan moeten denken, dat het huishouden niet het belangrijkste is, maar de mensen. Zij zal voor haar man een gezellige kameraad moeten zijn, voor haar kinderen een belangstellende moeder. Zij zal haar kinderen de kans moeten- geven zich te ontwikkelen, niet tot loopjongens van de zaak ma ken. Zij zal het gezin tot een hechte eerheid moeten verbinden. Om de vrouw bij deze taak te hel pen, bestaat er een organisatie. Geen vereniging, die uitgaansavondjes or ganiseert, maar een beweging, die de vrouwen helpt haar problemen door gezamenlijke bespreking op te lossen. De vrouw van tegenwoordig kan zich niet meer opsluiten in haar gezin, want de buitenwereld bemoeit zich met haar. Mevr. Kortekaas schetste tenslotte de grote betekenis van de Kath. Vrouwenbeweging, die deel uitmaakt van de internationale unie en als zo danig haar vertegenwoordigsters heeft in de Ver. Naties, de Unesco, enz. Ook in talrijke Nederlandse or ganen is de Kath. Vrouwenbeweging vertegenwoordigd, zoals in de Huis houdelijk Voorlichting, de Huishoud- raad, de Voedingsraad, enz. In sa menwerking met alle andere vrou wen organisaties in het land behar tigt zij speciaal de belangen van de kath. vrouwen. De Kath. Vrouwenbeweging kent weliswaar drie afaondejrlijke groe pen: K.A.V. voor arbeidersvrouwen, Boerinnenbond voor plattelandsvrou wen en Gilde voor middenstands- en intellectuele vrouwen, maar is in haar verscheidenheid toch een een heid. Wat lezers schrijven Leiden, 21 Sept. Door middel van uw blad zou ik als Leidse huisvrouw gaarne iets willen zeggen over de komende melksanering en, in tegenstelling met de anderen, die daar actie tegen voe ren, een lans willen breken voor onze melkhandelaren. Vele ingezetenen menen de melk handelaren te moeten waarschuwen voor de komende verandering en be- zorging, dat zij voor de betrokkenen er een groot verlies in zien. Mij dunkt, als men de. melkhandel aan het werk ziet en door bij verschil lenden eens iets te kopen en zo doende kennis maakt met dezen, men veilig aan de melkhandelaren over kan laten te oordelen wat wel en wat niet goed voor hen is. Leiden is niet de eerste stad waar gesaneerd wordt, ruim 200 gemeen ten gingen reeds voor en ziet eens, welke grote verbeteringen de sane ring heeft gegeven. Iedere melkhandelaar bij welke ook1 ik iets koop, hetzij een fles melk, hetzij een pakje boter, be dient mij correct: waarlijk, ik zou heus niet weten, aan wie ik de voor keur zou moeten geven. Wat het woqrd vrijheid betreft, meen ik, dat men dit grote woord in deze kwestie niet moet gebruiken. Wil men het toch over vrijheid heb ben. Hoe velen bezitten deze vrijheid nog? Door een veel te ruim nemen van crediet, hebben de meesten hun vrijheid totaal verloren en zich ge heel aan hun leveranciers verplicht. Maak daarom van het genoemd cre diet zo min mogelijk gebruik en u is in het volledig bezit van de zo hoog geroemde vrijheid, welke bij de sa nering geheel niet verloren gaat. De wan-orde, die nu met de bezor ging heerst, door met 25, ja zelfs met meer handelaren, één straat van melk te voorzien, vraagt toch v/el degelijk een oplossing, en deze is in een goede sanering tot stand te brengen. Informeert u eens bij familie of kennissen in een gesaneerde plaats en werkelijk, u zult verbaasd zijn over de waarderende antwoorden, die u krijgt. Wat de sortering van producten betreft, meen ik, dat de meeste melkhandelaren de producten be trekken van verschillende fabrieken en dus aan de vraag kunnen voldoen. Geachte medeburgers, hebt ver trouwen in de Leidse melkhandel en allen zullen er mede gebaat zijn. Een weldenkende huisvrouw. Middenstand en maatschappij. Na de pauze sprak rector J. Th. M. Kraakman, geestelijk adviseur van de Dioc. Kath. Middenstandsbond, die de belangrijkste taak van de mid- stand in de maatschappij schetste als bindend element tussen de hogere stand en de arbeiders. De midden standers zullen daarom met hun tijd mee moeten gaan. Velen mankeert het echter aan een juist standsbe wustzijn en in offervaardigheid voor hun eigen organisatie staan zij ver achter bij andere groepen. Vervolgens zette spr. uiteen waar om de kath. middenstanders een hechte organisatie moeten hebben in het belang van gezin en zaak. Geen enkel bedrijf immers is zo kwetsbaar als het middenstandsbedrijf; er moet daarom grote solidariteit zijn. Daar boven staan echter nog de geestelij ke belangen, die eveneens door de organisatie gediend worden. Rector Kraakman besloot mét de vrouwen op te wekken hun mannen te stimuleren tot een goed lidmaat schap van hun kath. middenstands bond. Brandende kwesties. Na beide toespraken was er gele genheid tot vragen stellen, waarvan aanvankelijk aarzelend, doch later druk gebruik gemaakt werd. Achter eenvolgens kwamen de melksanering (voor en tegen), de leveringen aan kath. instellingen en de kwestie van middenstanders, die in het grootwin kelbedrijf kopen, aan de orde. Slechts met moeite kon voorzitter De Hos son er boven uit komen. Hij had te midden van zoveel vrouwen echter toch het laatste woord om allen te danken voor hun belangstelling, die er van getuigde, dat het initiatief van beide organisaties goed is geweest. GEM. AANKONDIGING SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op Donderdag 1 Oc tober 1953 krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van 6 Juli 189J (Gemeenteblad no. 15), laatste lijk gewijzigd bij verordening van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad no. 22) op wegen, lanen, straten enz. en wate ringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, pa den, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gan gen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en an dere kunstwerken, voorzover die bij zonder eigendom zijn, en zonder ver hindering door of vanwege rechtheb benden voor het publiek verkeer openstaan, alsmede over alle wate ringen en sleten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, bene vens de daartoe behorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voorzover die bijzonder eigendom zijn. 616 DE HEER H. KEUNEN f. In de ouderdom van 77 jaar is overleden de heer H. Keunen, oud chef van de technische telefoondienst in Leiden. In 1912 werd de heer Keu nen bevorderd tot opzichter te Lei den, welke functie hij tot 1938 onaf gebroken heeft vervuld. Onder zijn leiding werd een groot kabelplan uit gevoerd. Hedenmorgen heeft de cre matie plaatsgevonden op Westerveld. Leidse Universiteit Geslaagd voer het doctoraal examen Klass. Taal- en Letterkunde mej M. W. Terstroet, Rotterdam; voor het prop. examen Godgeleerdheid de heer C. H. Epker, Den Haag. Woensdag 23 September. Hedenmorgen heeft de heer I de Graaf, besteller le klasse bij de P.T.T. te Leiden, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid genomen van de dienst. Samen met zijn echtgenote werd hij op het directiekantoor ontvangen en toegesproken door de directeur, de heer J. Habermehl, die memoreer de, dat er in de 33 dienstjaren van de heer De Graaf zeer veel is veran derd. Namens het staatsbedrijf dank te spr. de scheidende besteller voor zijn eerlijke en trouwe dienst, ter wijl hij namens het jubileumfonds een geschenk onder couvert aanbood. De heer D. A. v. d. Ven, voorzitter van de Leidse harmoniekapel De Post, dankte de heer De Graaf voor zijn toegewijd lidmaatschap geduren de vele jaren en bood hem het ere- dat de reeds vóór de vacantie vast gestelde bijeenkomst op Maandag 28 September verschoven wordt naar een nader bekend te maken datum. De raad zal het v/interprogramma openen met eer sociale Zondagmor gen op 18 October as. Om 9 uur een H. Mis in de kapel van de zus ters Carmelitessen aan de Oude Vest. Daarna ontbijt in het St. An- tonius Clubhuis en een inleiding door een der leden van het Kath. So ciaal Kerkelijk Instituut. STADSKOK. Het Palestrina-koor zong De Zomerconcerten, door Leo Mens verzorgd, mogen dan al niet talrijk zijn, het artistieke peil (zo kan men horen) is gestegen tot iets bijzonders. Het Haagse Palestrinakoor onder lei ding van Jaap Vranken verleende gisteravond in de Pieterskerk me dewerking op dit concert, dat (schan de voor de Leidse muziekken ners) maar al te slecht was bezet. De organist Leo Mens begon met een Prelude van Frescobaldi (1583 1643), zelf organist van wereldnaam. Met anderen heeft deze een stijl ge schapen, naar de type en mogelijk heden van het instrument. De toe hoorder werd onmiddellijk geboeid door deze voorname inleiding en dan zong het voortreffelijke koor de Missa 1 „Ecce Sacerdos" van da Palestrina, opgedragen aan Paus Julius III. Pa lestrina leefde van circa 15251594. De cantabilata (de mooie ligging voor de menselijke stem) en de voca- bilata (het losmaken van elke instru mentale bijgedachte) zijn de novitei ten, die de componist in hoofdzaak bracht; gebruik makend tevens van rustige homophonie en ingewikkelde polyphonie, in volkomen evenwicht samengaand. Van de hierboven ge melde Missa hoorden wij Kyrie en Gloria, Sanctus, Benedictus en Agnus Dei. Er is met meesterschap gezongen. Niettegenstaande de lege kerk een handicap moet geweest zijn, vibreer de bewogenheid licht en glans. Tech nisch tot in de perfectie verzorgd zonder gebreken, eentonigheid of log heid, moet de toonzuiverheid hogelijk gewaardeerd worden. Ook de totale overgave aan de dirigent, een inhou den en geven van de stemmen, welke leidt tot voortreffelijke samenzang. Beheerst is de directie, maar nooit verstandelijk koel; elke uiting tot haar recht komend, 't Was een gloed volle Palestrinavertolking; gloedvol en met devotie. Nog hoorden wij een ander werk van da Palestrina: „Lapidabant Ste- phanum", waarin de declamatie een grote rol speelt. Intens klonk het „Adoremus" van Clemens non Papa (.GOLF Door brand is de kapitale boerderij van B. E. te Nieuwlande totaal ver woest. De verzekering dekt de scha de. De Koningin zal Donderdag een bezoek brengen aan de tentoonstel ling tuberculosebestrijding welke in de Dierentuin in Den Haag wordt ge houden. ALPHEN AAN DEN RIJN AMOR OP HET RIJWIELPAD De 13-jarige wielrijder G. J. v. d. M. te Alphen aan den Rijn ontkwam lidmaatschap van De Post aan met j Dinsdagmiddag op wonderlijke wijze bijbehorend insigne Mevr. De Graafaan een ernstig ongeval, dat hij an- ontving bloemen. Voor dit alles j ders overigens wel aan zich zelf te dankte de heer De Graaf met een I wijten zou hebben gehad, kort en hartelijk woord. I Hij fietste in de Wilhelminalaan, Op -de Rij ns burger weg heeft^ gister. I ter hoogte van het Kantongerecht, J"~ 'mj| toen hij op het trottoir enkele vrien dinnetjes opmerkte. Hij riep, al rij dende, de meisjes aan en greep in het voorbijgaan de arm van een der meisjes. Deze maakte een reflexbe weging, waardoor de jongen op de fiets plotseling naar links zwenkte. Een hem achteropkomende auto, be stuurd door een Fransman, welke in de richting Leiden reed, kon de knaap ternauwernood ontwijken. Doordat de knaap door de auto weer naar rechts is gedrukt, kwam hij met rijwiel en a] naast de auto te vallen Hij had slechts enkele schram men aan zijn gelaat. Zijn rijwiel werd vernield. middag een ernstige aanrijding plaats gevonden. De 35-jarige wielrijder J. J. B., wonend aan de Rijnsburgerweg, kwam uit de richting Oegstgeest en stak ter hoogte van de Kagerstraat plotseling de rijweg over, zonder op het verkeer te letten Eveneens uit de richting Oegstgeese naderde een bestelwagen en hoewel de bestuur der krachtig remde, kon hij een aan rijding niet voorkomen De wielrij der liep een hersenschudding en eni ge wonden aan zijn gezicht op. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. Minder ernstig was hetgeen zich gistermorgen om kwart over acht aan het Utrechtse Veer afspeelde. Een paard, da* aan de hand geleid werd, liep achteruit de Rijn in. Spoe dig was de brandweer met een kraanwagen aanv/ezig om het paard uit het bad te tillen. Zonder letsel kwam het dier weer op het droge. De heer J. F. Voorbij uit Leiden, adjudant-onderofficier en magazijn beheerder in de Nieuwe Frederiks- kazerne te Den Haag, heeft in het bijzijn van jrigadc-generaal H. Krom hout, inspecteur der intendance, de gouden medaille voor 36-jaar trouwe dienst ontvangen van luit.-kol. W. A. Scheuermann. Er werden vele goe de woorden gesproken en talrijke herinneringen opgehaald. De leden van dc Plaatselijke Raad van Maatschappelijk en Cultureel Overleg (overkoepeling van Leidse R.K. organisaties), moeten weten, Bumerliike Stand Geboren: Robertus Jacobus Leo- naruus, z. van C. Faas en C. H. J Bik; Maria Catharina Elisabeth, dr. van F. J. van Ballegooi en M Vonk; Pieter, z. van C. Segaar en C. de Tombe; Jaap Cornelis, z. van E. Scho- neveld en N. Plug; Lydia, dr. van J. van der Plas en K. E. van der Plas; Mariene dr. van P. Langeveld en M. Nieuwenhuizen; Gijsbertus Gerardus, z. van G. N Overdevest en M. Th. Langezaal; Cornelia Georgette, dr. van C. G. Hogewoning en E. J. van der Zwet. Overleden: A. Faas, man, 41 jaar. Becker, zcon, 2 dagen. TER AAR BUS EN VRACHTAUTO IN BOTSING Op de brug nabij café Kramer aan het Papenveer kwam een autobus van de N.A.L. in botsing met een vracht wagen. De bus reed richting Katten burg en de vrachtwagen kwam van tegenovergestelde richting. De vracht wagen kwam eerst voor tegen de bus en greep deze later nog in de flank. De schade aan dev bus is vrij aan zienlijk. Persoonlijke ongelukken kwamen bij de botsing niet voor. ROELOF ARENDSVEEN Door de slechte weersomstandig heden konden de vermakelijkheden op het feestterrein niet tijdig opge bouwd worden. Hierdoor heeft het Oranje-comité moeten besluiten de feesten één dag te verschuiven, zodat de nvuzikale wandeling, waarbij uit genodigd zijn tot deelname de sport en jeugdverenigingen, eerst heden middag te 5.30 uur de feestelijkheden zullen inluiden. Het programma van Woensdag, zo als in de feestgids is aangekondigd, wordt nu verschoven naar Donderdag en het programma van Donderdag naar Vrijdag. Hopenlijk zullen dé weergoden de Veense feestvierders ZEVENHOVEN Mej. M. v Fulpen 25 jaar onderwijzeres Na het zilveren jubileum van het hoofd der R.K. school, de heer W. Kerkhoven, zal thans mej. M. van Fulpen, onderwijzeres aan die school, de dag herdenken, dat zij vóór 25 jaar haar beste krachten aan de jeugd van Zevenhoven ging geven. Maria van Fulpen werd geboren te Waarder en heeft met uitzon dering van de eerste paar maanden van haar loopbaan, gedurende welke zij elders aan een school is verbonden geweest vanaf 1 September 1928 te Zevenhoven in de klas gestaan. 1 September jl. was eigenlijk de datum, waarop zij jubileerde, doch daar deze dag de eerste was van het nieuwe schooljaar is de viering van het feest uitgesteld op 27 September a.s. Op deze Zondag zal om 10 uur een Plechtige H. Mis tot haar intentie worden opgedragen, waarna om 3 uur de receptie in het R.K. Bondsge- bouw zal plaats vinden. Op Maandag, 28 September, is er om 2 uur kin- derhulde en om 7,30 uur gezellige avond voor en door de oud-leerlingen. Het zal de jubileresse op deze da gen zeer zeker niet aan belangstel ling ontbreken en velen zullen de ge legenheid aangrijpen om haar, hun dankbaarheid te tonen. WOERDEN, 23 September. Kaas. Aanvoer 220 partijen. Prijzen: le soort 2.162.25, 2e soort 2.09 2.15, zware tot 2.43 per kg. Han- op deze dagen gunstiger gezind zijn. del matig. en een hooggestemde verrukking lag in Handel's „Jubilate Deo". Naast de vocale muziek schreef da Palestrina ook instrumentaal, waarvan de organist .Ricercare" I en II speelde, een dialoog van de clave- cinist Couperin, rustig en voornaam. Nogmaals Frescobaldi in Toccata- Adagio en als waardig slot het mooie speelstuk „Grand feu" van Guilmain. Leo Mens treedt wel nooit op de voorgrond, maar zijn programma was uitmuntend gekozen als intermezzi tussen de delen van de klassieke zang. 't Is moeilijk om naast muziek van da Palestrina de juiste orgelmu ziek te plaatsen, maar Leo Mens heeft niet alleen goed gekozen, hij heeft ze ook met het van hem be kende meesterschap gespeeld. J. KORTMANN. Onder zeer grote belangstelling vond hedenmorgen in de St. Willi- brorduskerlc te Oegstgeest de plech tige uitvaartdienst voor de heer H. F. A. Walenkamp, die Zondag in de ouderdom van 74 jaar is overleden, plaats. De H. Mis van Requiem werd opge dragen door pastoor J. J. C. M. Looyaard met assistentie van pater B. de Goede, O.F.M., en pater W. Geurts, O.F.M., resp. oud-directeur en rector van het R.K. Lyceum te Leiden. Ceremoniarius was kapelaan L. Wüst. Onder de verder aanwezige geestelijkheid bevond zich ook pas toor Th. Beukers uit Leiden. Het versterkte parochiële zangkoor voerde de drie-stemmige Requiem mis van Perosi uit. Na afloop van de H. Mis werd de absOute eveneens door pastoor Looyaard verricht met de zelfde assistentie. Talrijke bloem stukken dekten het graf. Laatste Berichten DRIE ONTSNAPTE NEDERLANDSE JONGENS IN PARIJS GEARRESTEERD. In Parijs zijn drie Nederlandse jon gens, die op 3 September jl. zijn ont snapt uit een opvoedingsgesticht te Heer bij Maastricht, door de Franse politie gearresteerd. Het zijn de 19- jarige A. Eekels. de eveneens 19-ja rige A. Touissaint en de 18-jarige I. Dijnsen, die al liftend de Franse grens zijn gepasseerd. Zij trachtten Mar seille te bereiken om te pogen daar een schip te vinden. Zij zullen naar Nederland worden teruggezonden. Volgens het Spaanse blad „A B C" houdt Lavrent Beria, voormalig Sowjet-minister van binnenlandse za ken, zich schuil in Spanje, waarheen hij gevlogen zou zijn door Sowjet-pi- loten, die deel hadden genomen aan de burgeroorlog. Het blad schrijft, dat het verhaal „waarschijnlijk waar" is. Beria zou in Midden-Spanje per parachute uit het vliegtuig zijn ge sprongen en door eer wachtende auto naar een plaats aan de kust gebracht zyn. Volgens „A B C" zijn vertegen woordigers van de Amerikaanse fe derale recherche in Spanje aangeko men voor een onderhoud met Beria, die van de regering toestemming zou hebben gekregen Spanje te verlaten. In de meeste kringen te Madrid noemt men het verhaal van „A. B. C" fantastisch, maar men vraagt zich af, waarom de censuur het heeft doorgelaten. Deze onderzoekt ge woonlijk berichten, waarin besluiten van de regering worden aangehaald, zeer zorgvuldig. Schoolartsendienst district Katwijk Marktberichten De schoolarts van het district Kat wijk, dokter P. Vermet, heeft weer zijn verslag uitgebracht over de werkzaamheden in zijn district in het jaar 1952 In dit district, waaronder Katwijk, Voorschoten, Leidschendam en Valkenburg ressorteren zijn nu alle scholen bij de districtsschoolart- sendienst aangesloten. Dat betekent, dat dokter Vermet het toezicht heeft op 47 scholen met in totaal 9448 leerlingen! Vijf jaar geleden waren het nog maar 37 scholen met 6349 leerlingen. Een respectabele stij ging, die het werk van de schoolarts wel zeer verzwaart. In regeringskrin gen zijn er echter plannen ontwor pen om tot vorming van kleinere districten te komen. In het district Katwijk zouden dan twee gemeenten meer opgenomen worden, terwijl er tevens een tweede schoolarts aan gesteld zou worden. Het bijzonder interessante verslag geeft vele tabellen met opmerkingen over de werkzaamheden van de schoolarts, die we echter niet alle kunnen vermelden, de belangrijkste zullen we hieronder memoreren. Dokter Vermet heeft in 1952 in totaal 751 kleuters en 2163 kinderen van de-lagere scholen geheel onder zocht, terwijl 2696 kinderen van la gere scholen en 664 van de ULO- en Nijverheidsscholen gedeeltelijk on derzocht werden. Bij de geconstateerde afwijkingen vallen vooral de afwijkingen van het gezichtsvermogen op: 21 bij de kleu ters, 72 in de eerste klassen van de lagere scholen en 192 in de andere klassen! Het aantal geconstateerde TBC-gevallen bedroeg slechts 5. Ook het aantal spraakgebreken was no; vrij groot, n.l. 112. En slechts ii Katwijk zal spraakles gegeven wor den, tenminste de mogelijkheid zal daartoe open komen. De toestand van de schoolgebou wen kan in sommige plaatsen nog wel wat verbeterd worden. Speciaal de Ds. de Liefdeschool in Katwijk is bijzonder slecht gehuisvest. In Voor schoten is de toestand goed. Speciaal wordt in het verslag van dokter Vermet aandacht gewijd aan het onderzoek naar het voorkomen van TBC, Asthma en Struma. Het percentage positieve reacties is vergeleken bij 1947 nogal sterk gedaald. Bedroeg in 1947 het totaal 16,2 pet. in 1951 12.3 pet., in 1952 was dit 11,5 pet. Een mooie vooruit gang. Slechts Leidschendam-Stomp- wijk geeft nog een hoog percentage te zien, n.l. 32.5! De meeste kinde ren op de scholen komen uit gezin nen van veehouders En er komt nog steeds vrij veel tuberculose onder het vee in deze,streken voor! De daling van het aantal positieve reacties op de kleuterscholen in Stompwijk n.l. van 17 pet. in 1947 tot 4.3 pet. in 1952 geeft echter hoop, dat de da ling op de lagere scholen in de toe komst door zal werken. Van de lagere scholen geeft Kat wijk aan Zee het laagste percentage, n.l. 8.6. Het onderzoek naar het voorko men van asthma (al of niet genezen) leverde tot resultaat, dat dit dis trict gerekend kan worden te beho ren tot de „gemiddelde" districten. Het gemiddeld aantal gevallen be droeg bij de jongens 13.4 pet. en bij de meisjes 7.5 pet (Leiden 28.2). Dokter Vermet merkt verder op, dat het vrij veel voorkomen van schildkliervergrotingen zeker ver band houdt met het geringe percen tage jodium in het drinkwater. De behoefte van een mens aan jo- lium is nl. 125 gamrrra (d.i. 1/1000 mg) per dag. In ons voedsel zit gemiddeld slechts 4050 gamma. Dc rest moet op andere wijze, bijv. in het drink water opgenomen worden. Aange zien het joderen van drinkwater zeer duur en bovendien oneconomisch is, omdat zoveel water voor andere doeleinden wordt gebruikt, is de beste oplossing de hoeveelheid jodium op te voeren, het in het brood te verwer ken. (gebruik van Jozozout). De inspecteur van de Volksgezond heid heeft naar aanleiding van de onderzoekingen in dit district een verzoek tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gericht, om de gemeenten in dit district aan te wijzen voor het verwerken van Jozozout. De bakkers zijn dan ver plicht alleen gejodeerd brood te ver kopen. Op dit verzoek is gunstig be schikt, zodat de bakkers in dit dis trict verplicht zijn Jozozout te ver werken en zo te trachten het aantal kropgezwellen te verminderen. LISSE (de Engel) 40 JAAR MOLENAAR. 1 October zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Kerkvliet, als op volger van de heer J. Verhaar, aan gesteld werd als molenaar van de Lissepoelpolder. Uiterst nauwkeu rig vervulde de alom bekende ju bilaris zijn plicht om met wind- en machinekracht het waterpeil con stant te houden, tot grote tevreden heid der ingelanden. Het zal de jubi laris de volgende week Donderdag dan ook niet aan belangstelling ont breken. VALKENBURG AUTO-BOTSING. Dinsdag kwamen 2 zandauto's die elkaar moesten passeren, op de Hoofdstraat nabij garage Poot met elkaar in botsing. De klap was zo hevig, dat het achterstel van een wagen werd weggerukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Geboren: Jan, zn van H. Mak en N. van Dijk. .Ondertrouwd: Willem Pouw, 24 jr en Kuintje Heus, 18 jr. Getrouwd: H. Riezeweide en E. Gravekamp. Glorie van de oude dag „Brug der zuchten", zo werd de kleine, tv/ee-klaps, handbe- dieningsorug, sedert lang uit de mode geraakt in de smalle trech ter over de Rijn te Alphen ge doopt vanwege het vele weekla gen der automobilisten, die vaak gedwongen, waren meer dan 15 a 20 minuten te wachten als de brug het weer eens had bege ven. En dat kwam met het stij gen der jaren meer en meer voor Die brug pinkte Donderdag een dikke traan weg toen de nieuwe Koningin Julianabrug werd ge pend. Maar gisteren heeft de brug der zuchten wellicht de prettigste dag van haar leven gehad.; Laat nu de klap van de nieuwe brug geweigerd hebben. Net toen de klap voor de scheepvaart geopend was, viel de electrische stroom uit. En de auto's maar wachten, in een lange rij, wel een half urn- lang En de brug der zuchten maar lachen

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3