De „Londen-Christchurch-race" Wonderlijke gebeurtenis te Syracuse BACCHUS Vermoeide grond van de Keukenhof-kas werd gestoomd Overmorgen springtij Kapelaan overleden Ka-melig voorval WOENSDAG 23 SEPTEMBER 19S3 JE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Steeds toenemende belangstelling De mededingers van de KLM in de Londen-Christchurch race zijn de Royal New Zealand Air Force, Bri tish European Airways, Rausch Avia lion (USA) en mrs G. J. McKenzie. Zoals men weet zijn de deelnemers aan de race ondergebracht in twee groepen, de zgn Transport Handicap Section en de Speed Section. De K LM is ondergebracht in de Transport Handicap Secton. In deze section komt het niet zozeer aan op snelheid, als wel op de verhouding van lading en snelheid. Voor ieder vliegtuig wordt rekening gehouden met la ding, aantal passagiers en snelheid van het toestel een bepaalde vlieg- tijd vastgesteld. Het kan zijn dat de BE A of de RN ZAF eerder aankomen dan de KLM. Daarmee is echter nog niet gezegd dat zij dan gewonnen zou hebben. Dat hangt geheel af van het aantal uren dat het toestel op de vastgestelde tijdsmarge weet uit te sparen. De belangstelling voor de race neemt enorm toe. Honderden winke liers zullen kaarten in hun etalages hangen, waarop men de stand van de race kan aflezen. Het KLM-toestel, de Douglas DC 6a gaat op 2 October al naar London Airport. De pass&giers volgen 7 Oct. met de DC6b. In Londen stapt men in de DC6a. Van de aankomst der passagiers op London Airport zal de BBC een televisie-reportage geven. Radio-amateurs niet nodig. Hoewel de sportieve activiteit van de Nederlandse radio-amateurs, wel bekend en graag gezien is en zij zich waarschijnlijk ook thans reeds spitsen om hun steentje bij te dra gen bij de a.s. bijzondere Christ- churchvlucht, moet hun ongevraagde medewerking, naar men ons van de DE RUS WAS AMERIKAAN. „Een Russische vliegenier is met een MIG-straaljager in Illinois ge land. Hij heeft zich ter beschikking van de autoriteiten gesteld." Dit nieuws werd vandaag ver spreid door alle Amerikaanse radio- en televisiezenders maar het bleek niet in overeenstemming met de werkelijkheid te zijn. De „Rus" was een lid van de Ame- kaanse Intelligence Service (Inlich tingendienst), die deel nam aan een experiment, om de samenwerking tussen politie en luchtmacht te be proeven. Voor deze gelegenheid had hij een Russisch uiterlijk gekozen. Hij droeg een dik met bont gevoerde tuniek, en daarenboven een hamer en sikkel insigne. Toen hij zich overgaf aan de politie toonde hij een officiële kaart, waarop (duidelijk in net Engels) stond: „Ik neem deel aan een luchtverdedigings oefening. Desondanks verspreidde zich over het gehele land het bericht, dat hij „geïdentificeerd was als een Rus sische vliegenier, een vreemde taal sprak, en een niet thuis te brengen uniform droeg." Het duurde uren voor het heden daagse sprookverhaaltje rechtgezet was. 1 zijde der KLM mededeel, toch met stelligheid van de hand gewezen worden. Ten eerste heeft het vlieg tuig, dat aan deze vlucht deelneemt, noch de gelegenheid, noch de vrij heid om over een der kanalen, die aan de radio amateurs zijn toegewe zen, uit te zenden of op deze kana len met de amateux-s in Nederland contact op te nemen. Het zal duidelijk zijn, dat de ra dio telegrafisten aan boord zelf voortdurend berichten op de route etc zullen moeten verzamelen en dat zij verder uitsluitend contact met het moederland opnemen via de of ficiële kanalen. Ten tweede zullen de berichten met het moederland over en weer kortheidshalve uiter aard in code worden uitgezonden, zodat radio-amateurs aan het mee luisteren niets zouden hebben. Voor de goede orde moet hieraan toegevoegd worden, dat aan radio amateurs wettelijk verboden is om zowel opgevangen berichten wereld kundig te maken, als om zich op de officiële kanalen in eventuele radio correspondentie te mengen. De meest sportieve daad, die radio-amateurs tijdens deze vlucht dus kunnen ver richten is, aldus de KLM, het zich ten enenmale onthouden van enige zogenaamde inmengende berichten over het verloop van de vlucht en de positie van het vliegtuig zullen met de grootst mogelijke spoed door de KLM zelf worden bekend ge- ENSCHEDE HEEFT EEN STROP. „Ernsitge fouten" van een Bussums Architectenbureau zijn oorzaak ge weest dat de Enschedese raad gister avond in een spoedeisende vergade ring bijeenkwam om zijn .goedkeu ring te hechten aan het verlenen van een aanvullend crediet van 327.500 voor de bouw van een open luchtzwembad. Vorig jaar had de raad voor het bad een crediet van 609.000 ver leend. De bouwkosten waren door het architectenbureau H. Wesselo en J. J. Voorst te Busum begroot op 400.000. Deze begroting bleef echter 254.000 beneden de laagste inschrij ving bij de onderhandse aanbeste ding, waarop de raad besloot toch te gunnen en ƒ254.000 als aanvullend crediet te verstrekken. In de raadsvergadering werd me degedeeld dat een schriftelijke ver klaring van het architectenbureau was binnengekomen, waaruit bleek, dat door het bureau, aldus de bur gemeester „op onbegrijpelijke wijze ernstige fouten" waren gemaakt. Men had in het geheel geen begro ting gemaakt, doch deze ingediend aan de hand van een taxatie. In Hoofddorp wordt een tweede ambachtsschool gebouwd, waarvoor mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal voor het nijverheidsonderwijs, Dins dagmiddag de eerste paal heeft ge- Een wenende madonna Onder het door het Kerkelijk Ge zag in dergelijke omstandigheden voorgeschreven voorbehoud maken wij melding van een wonderlijk voor val, door het neutrale telegraaf- agentschap Reuter gerapporteerd. Te Syracuse (op het eiland Sicilië in Zuid-Italië) bevindt zich namelijk, volgens Reuter, een 30 cm. hoog Ma donnabeeld, dat enige tijd geleden tranen begon te schreien. Ofschoon de berichten ook van andere zijde dan Reuter, over dit voorval zich in de laatste dagen ophoopten, hadden wij voorzichtigheidshalve van het gerapporteerde geen melding ge maakt. Reuter bericht thans evenwel, dat er verschillende wetenschappelijke maatregelen worden genomen om het gebeurde te onderzoeken, zodat het thans tijd wordt tot publicatie over te gaan. Een viertal gezaghebbende Italiaan se chemici, heeft de tranen, welke uit de ogen van het Madonnabeeldje vloeien, onderzocht en zij kunnen on der ede bevestigen, dat de door hen onderzochte vloeistof dezelfde samen stelling vertoont als menselijke tra nen. De aartsbisschop van Syracuse zal nu in de loop dezer week naar het Vaticaan vertrekken met een proef- buisje, inhoudende een hoeveelheid van het vocht, dat in de vorm van tranen uit de ogen van het beeidje gevloeid is. De aartsbisschop van Syracuse, mgr Baranzini, zal ook naar het Vaticaan een rapport meenemen, ondertekend door de vier bovenbedoelde chemici, Miniatuur drukker ij en rekenmachine dat een bevestiging van hun bevin dingen omtrent de door hen onder zochte tranenvloeistof bevat. Het tranenverschijnsel werd drie weken geleden geconstateerd door mevrouw Antonia Giusto. Het beeldje hing boven haar bed, vlak boven haar hoofd. Plotseling voelde zij wa ter, althans vocht, op haar voorhoofd druppelen. Zij zag, dat het kleine Madonnabeeldje weende. Zij ijlde naar haar buren om het voorval te vertellen, waarvan de tij ding zich natuurlijk snel verspreidde, De aartsbisschop van Spracuse stelde een commissie van doctoren en priesters in om het geval weten schappelijk te onderzoeken. Volgens plaatselijke berichten, al dus Reuter, zouden lammen zijn ge nezen, stommen hun spraak en blin den het gezicht terug gekregen heb ben na hun bezoek aan de „wenende Madonna." Zondag zijn in totaal een 100.000-tal pelgrims naar Syracuse gestroomd. De Directexxr van de W. S. M. te Loosduinen, de heer H. J. Bienemann, heeft een miniatuurdrukkerij en rekenmachine uitgedacht, welke thans in grote hoeveelheden door een fabriek in Brummen worden ver vaardigd. Dit Beckson apparaat heeft 999 mogelijkheden en betekend een groot gemak voor de conducteur van bus en tram. De begin- en eindpunten van het traject, het tarief, enkele reis, retour, enz., datum en uur worden op een kaartje aangetekend, bovendien dei eindbedragen op een duplicaatstrook opgeteld, hetgeen de conducteur bij het afrekenen een grote tijdsbesparing geeft. Het toestel weegt bijna drie kg. maar de kaartjes en kniptang kun nen nu vervallen. Het Bcckson apparaat is nu al in gebruik bij de W. S. M., maar alle dochterondernemingen van de Ned. Spoorwegen zoals N. Z. H. zullen binnen enkele jaren dit toestel gebruiken. AMBTENAREN EN GEMEENTE CLASSIFICATIE. De centrale commissie voor het ge organiseerd overleg in ambtenaars zaken heeft besloten tot het indienen van een protest bij minister prof. dr. L. J. M. Beel in verband met diens voorstellen tot verandering van de gemeente-classificatie. Minister Beel heeft onlangs de or ganisaties van ambtenaren voorge steld de huidige classificatie in vier gemeenteklassen aan te passen aan die van het vrije bedrijfsleven en te vervangen door de vijf gemeente klassen, zoals deze vastgesteld zijn in de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Gelijk men weet, is de laatste classificatie gebezigd bij de voor stellen tot verhoging der huren op 1 Januari. De ambtenarenorganisaties willen reeds lang van deze gemeenteclas sificatie af en althans voorlopig de bestaande verschillen met 50 pet. verkleinen. Zij zijn zeer teleurge steld over de voorstellen van minis ter Beel en beschouwen deze als een stap terug. KONIJNEN-ZIEKTE OP SCHOUWEN—DUIVEL AND Te Burg op Schouwen-Duiveland is een geval van de zo gevreesde konij nenziekte geconstateerd. Uit veilig heidsoogpunt werden alle konijnen van de eigenaar, de heer Bremmers, afgemaakt. Gretchen mag niet meer op proef komen werken Het komt nog al eens voor, zo deelt het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede, dat men een buitenlandse huishoudelijke arbeids kracht eerst op bezoekvisum laat overkomen, de persoon daarna te werk stelt en naderhand de vereiste werkvergunning aanvraagt. Wie aldus handelt brengt de bui tenlandse arbeidskracht, maar ook zichzelf in moeilijkheden. Daar de be trokken overheidsinstanties (rijks ar beidsbureau en rijksvreemdelingen dienst) elke aanvraag om een werk- resp. verblijfsvergunning weigeren, indien de aanvraag is ingediend ten behoeve van personen en dit geldt voor alle beroepen die voor andere doeleinden dan het bezetten van een arbeidsplaats reeds tijdelijk in Ne derland zijn toegelaten. Overigens wordt voor buitenlandse huishoudelijke arbeidskrachten slechts een werkvergunning verleend, indien de omstandigheden daartoe aanlei ding geven en er geen geschikte Ne derlandse arbeidskracht voor de be trokken huishouding beschikbaar is. De arbeidsbureau's zien er ook op toe, dat de oorzaak hiervan niet is gelegen in onjuist optreden van de huisvrouw of in de weigering om aan Nederlandse werkkrachten gangbare arbeidsvoorwaarden te bieden. Tenslotte worden in beginsel geen personen jonger dan 21 en ouder dan 40 jaar voor het verrichten van huis houdelijke arbeid toegelaten. Kamervergadering uitgesteld Op verzoek van de regering is de vergadering van de Kamer, die voor vanmiddag was vastgesteld en waar in ook de kinderaftrek voor de loon belasting behandeld zou worden, tot nader order uitgesteld. deed water bij de wijn De Nedei'landse wetgeving, die soms zo echt huiselijk-genoegelijk kan zijn, heeft bij haar bevel, dat de tempels van Bacchus te twaalf uur moeten sluiten, een klein regeltje geschreven, waarin wordt bepaald, dat de klanten nóg eventjes na dit sluitingsuur hun borreltje mogen leegdrinken. Nu is het opmerkelijk, dat heren, die toch doorgaans hun mannetje staan, zo verbazend lang over die I laatste slokjes doen en daar dc lank moedigheid van Vrouwe Justitia niet] onbeperkt is, gebeurt het wel eens, j dat een agent komt waarschuwen, dat er nu toch werkelijk eens even tjes doorgedronken moet worden. Bezield met dit voornemen, stap ten enige tijd geleden twee Deven ter politie-mannen naar een kroegje, waar ver .na twaalf uur nog licht brandde. j Om het terrein even te verkennen, gluurden zij eerst even door een kier- i tje van het gordijn. Er bevonden zich geen klanten in het kroegje, maar achter de tapkast stond de baas en deze had een aan tal gedeeltelijk gevulde flessen uit Schiedam voor zich staan die hij vol maakte met een vocht, dat minder krachtig, stukken goedkoper en meestal via een koperen kraan ver krijgbaar is. De volgende dag stapten de die naren van Hermandad het kroegje binnen en informeerden, uit welke flessen geschonken werd. Vol trots toonde het kroegbaasje een rijtje kruikjes, maar even later bleek deze trots volkomen misplaatst te zijn, want hoe heerlijk water ook moge zyn voor een aan dorst bezwijkende woestijn-reiziger, wanneer het in een klein glaasje met Schiedams trots i vermengd wordt, is er geen aardig heid meer aan. Voor de politie-rechter van Zutfen vertelde de man, die daar via een woedende brouwerij terecht geko men was, dat hij er heus niets aan doen kon, want dat er een blokje ijs in de fles gevallen was. De politie-mannen hadden echter gezien, dat het water op een andere manier in de flessen gekomen was en de rechter veroordeelde ten slotte deze merkwaardig mixende barkee per tot 100.boete of 1 maand. 50.000STE BEZOEKSTER BIJ „VENETIAANSE MEESTERS" Om twee uur gistermiddag kocht mevr. J. KronenburgBorreman uit Langbroek bij Dooi'n aan de cassa van het Rijksmeuseum te Amsterdam het 50.000ste kaartje, dat haar toegang verschafte tot de tentoonstelling „De Venetiaanse Meesters?" Zij was met haar dochter die gis teren haar vijftiede verjaardag vierde, speciaal voor deze expositie naar de hoofdstad gekomen. De waarnemend hoofddirecteur, dr. A. van Schendel, heette nrevr. Kro nenburg welkom. Hij overhandigded haar twee in kleuren geillustreerde uitgaven over de schilders Andrea Mantegna en G. B. Tiepolo. In Zierikzee treft men momen teel voorbereidingen om het komende springtij/ van a.s. Vrijdag, dat klei ne verrassingen met zich mee kan brengen, daar het weer langs de zee kust stormend is, het hoofd te bie den. Op bedreigde punten worden vloedplanken aangebracht en af dammingen voorbereid, die de zee bij abnormaal hoogwater een tijdig halt zullen kunnen toreoepen. Bij Kon. Besluit is aan de heer E. J. A. A. Quaedvlieg in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd met ingang van 1 November 1953 eervol ontslag ver leend als veterinair hoofdinspecteur van de volksgezondheid tevens di recteur van de Veeartsenijkundige Dienst, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen belangrijke dien sten^ Dierenliefde Op een station in Milaan bracht een licht geluid uit een schoenendoos het aanwezig per soneel in opschudding. Sommi gen dachten aan schoenen, die onbetaald, spontaan begonnen te kraken. Anderen, de meer muzi kaal begaafde en wie is dat niet in de stad van de scala wisten vogelgezang te conclude ren, zij het dan in minor en enigszins gestopt. Er bleken inderdaad vier jonge zwaluwen in de doos te zitten. Eerst vermoedde men dat de beestjes gemakshalve of omdat ze het verkeerd begrepen had den de trein naar het warme Zuiden genomen hadden, maar later bleek dat een dierlievende Duitser de schuldige was. Men liet de fluiters vrij, zonder de kosten van het vervoer op hen te verhalen. Tulpen vielen van de graat Het was geen geheim: de tulpen in de Keukenhof-kas vertoonden de laatste jaren een stand, waarover men nu niet bepaald luidkeels „hoe ra" kon roepen. Dat konden in som mige -gevallen zélfs volslagen leken op bollen- en bloemengebied zien. Het gebeurde nog al eens, dat diver se soorten tulpen als een slappe vaat doek tegen de wereld gingen, nog voor de bloem goed en wel op kleur was. Verder kon men, vooral het vorig se;zoen veel vurige punten aan de bladerenzien en voor het overige tobde men nog met enige andere vraagstukken. Men probeerde van alles en nog wat, maar niets hielp. En nu heeft men een middel te baat genomen, waarbij mislukken vrijwel uitgesloten is: men liet de grond van het warenhuis stomen. Was te voorzien. Tussen twee haakjes: men had het Keukenhof-bestuur deze moeilijk heden met het tulpengewas in de kas voorspeld. Dat was, toen bekend werd, dat het een warenhuis met vast glas zou worden. Men rekende de stichting voor, dat de grond op deze manier nooit behoorlijk zou doorspoelen en dat men binnen en kele jaren met een kas zou zitten, Het ongeluk bij A'dam Op weg naar Nieuwveense bruiloft Zoals wij gister reeds kort be richtten, is in de morgenuren een personenauto, waarin zes personen zaten, die op weg waren naar een bruiloft te Nieuwveen, op de Am- steelveenseweg in botsing gekomen met een taxi. De gevolgen waren verschrikke lijk. De pasagiers in de luxe auto werden allen zwaar ge wond, waarvan een, de 33-jarige, ka pelaan P. Tetteroo, van de parochie H. Johannes de Doper te Amsterdam, in' de loop van de avond aan zijn ver wondingen is bezweken. Een meisje, dat bruidsmeisje zou zijn bij de brui loft te Nieuwveen werd levensge vaarlijk gewond. De 40-jarige Am sterdammer en zijn 49-jarige echtge note kregen beiden een wervelfrac tuur, terwijl de eerste eveneens een schedelbasisfractuur kreeg en zijn vrouw een shock. Voorts zijn ook de twee zoontje uit het gezin 4 en 6 jaar zwaar gewond. In de taxi, die uit Amstelveen kwam en de door slipping dwars over de weg komende personenauto in de volle flank reed, werd voorts nog een 26-jarige jongeman licht ge wond; hij moest met een kaakfrac- tuur in het ziekenhuis opgenomen worden Kapelaan B. N. Tetteroo werd 23 Augustus 1918 te Schiedam geboren. Hij werd priester gewijd 3 Juni 1944 en was na een assistentie te Pur- merend, achtereenvolgens kapelaan te Akersloot, Wormer, Heiloo en Am- i sterdam. Deze week is de grond met stoom tot op 100 gr. Celcius verhit, waar door de tulpen straks weer op ver se grond zullen staan en in het voor jaar vrij vran vreemde smetten in bloei zullen komen. Foto: De Boer. waarin geen tulp meer behoorlijk zou willen groeien. Bovendien was men zeer terecht van mening, dat de grond door ieder jaar maar weer tulpen wel erg gauw oud-bakken zou zijn. Er waren echter ook experts die er anders over dachten en o.m. meenden, dat men door voortdurend diep te delven de zaak ook wel goed zou houden. Het lukte niet. De tul pen stonden vooral de laatste twee jaar bedenkelijk slecht. En degenen, die hiervoor de verantwoording hebben, begingen in de showtijd bo vendien de fout de bloemen veel te lang op de steel te laten staan. In sterke mate overbloeide tulpen waar van een deel bovendien plat tegen de grond lag, vormen geen reclame voor het bollenvak. Integendeel! Men probeerde de moeilijkheden eerst nog op te vangen door een flinke begie ting. Eerst goot men in de paden, maar later liet men draineerpotten ender de bedden leggen en die wer den dan volgepompt, waardoor men dus min of meer een onderaardse be vloeiing kreeg. Ook dat gaf niet het gewenste re sultaat en zo ging men et nu toe over de grond te laten stomen. De „stoomwals" Het was anders een heel gevaarte, dat voor dit doel de sloot kwam bin nenvaren: een schuit met verwar mingsketel en een oliebrander, waar voor weer een tank met olie nodig was. Van de ketel uit liep een grote, zware pijp de kas in en eindigde daar in een verdeelstuk met zes kleinere pijpen. Hieraan zaten weer zes horizontaal liggende pijpen, die op ongeveer 30 cm. in de grond wer den ingegraven. Via de stoomketel op de schuit werd de stoom in deze pijpen geperst en ontsnapte aan het einde door kleine gaatjes in de on dergrondse pijpen. Grond-thermome ters vertelden de heer K. Smits uit Lisse, die deze apparatuur bediende, hoe warm het in de grond werd en da heer Smits liet de temperatuur vrolijk oplopen tot 100 graden Cel cius! Dan kunnen er vrijwel geen le vende bacteriën meer in de grond zitten, die het tulpengewas kunnen belagen. Tijdens deze behandeling verdween ook het onkruid als sneeuw voor de zon. De heer Smits ging uitermate secuur te werk, op dat er geen on gestoomde grond op de reeds behandelde terecht zou ko men en daardoor weer besmet zou kunnen worden. Zo zal de grond van de Keuken hof-kas naar alle waarschijnlijkheid weer kerngezond zijn en mag de stichting er vrijwel zeker van zijn, dat de tulpen dit voorjaar zó zullen prijken, zoals het werkelijk kan. De grote kas is voor de bezoekers altijd een attractie geweest en zal dat ook stellig blijven. En bovendien: deze glazen show ruimte, als we de kas zo mogen be titelen is in de ..aanlooptijd" een niet te vervangen trekpleister. Dan im mers bloeien er buiten nog niet veel bolgewassen cn het gros der bezoe kers verlangt nu eenmaal bloemen „en masse". In de kas krijgt men gelegenheid prachtige collecties te bewonderen in een kleurenpracht en mengeling, zoals vermoedelijk nergens ter we reld te zien is. Tijdens het verblijf van het circus Althof in Groningen hebben de studenten getoond een ruim begrip te bezitten voor de mogelijkheden van zo'n vreemdsoortige veestapel De rectoraats-overdracht is namelijk voor hen de gelegenheid de mistoestanden in de stad Groningen op een hartige manier aan de kaak te stellen. Ze leende daarom van de gemüt- liche Herr Althoff een kameel en reden daarop de stad binnen. Wat ze nu eigenlijk met dit „schip der woestijn" voor mistoestanden wilden hekelen is ons niet geheel duidelijk, waarschijnlijk zien zij Gro ningen als een woestijn der wetenschap. Wij trouwens ook. Maar goed, ae politie vond het maar vreemd en verbood het beest de toegang tot de stad. Nu kan je met een kameel alles doen behalve hem iets verbie den-. Om deze reden liet het dier zich aan de studenten /oor 60. verkopen. Zo was er ineens van hét eerst geopperde bezwaar over recla me, geen sprake meer. Voor de rector echter mocht de kameel, die z'n bult inmiddels met Schiedams nat gevuld had, niet defileren. Men trachtte aan te tonen dat het dier niet echt wild was, maar een gezegge- lijk huisdier. Tevergeefs! Wat nu met dit huisdier aan te vangen? Dat is de vraag, die menig kiein-behuisd intellectueel brein nu bezighoudt. Het inrichten van een gerieflijke bar in de bult, lijkt ons een oplossing

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2