ATJEH IS IN OPSTAND TEGEN DE REGERING VAN DJAKARTA Korea-conferentie niet op de agenda Zware stormen woedden op de Oceaan ATJEH „Daroel Islam" deelt de lakens uit op vele plaatsen wordt gevochten Straatsburg achter E.D.G* Poolse bisschop veroordeeld Verkiezingen in Denemarken leiden tot impasse Zuivering in Georgië WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12999 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN roert zich weer Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverb: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 POLITIEKE LEVENSKUNST rvE heer Geert Ruygers heeft in het blad van de Kath. werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid een beschouwing geschreven over de een heid, in aansluiting op een beschou wing, welke hij in Juli 1.1. in het zelfde blad liet opnemen. Het is de vraag, of het goed is „aan de voor avond van het gesprek" over de een heid onder de Katholieken nogmaals de toch over-en-weer bekende stand punten in zake de politieke eenheid te belichten. De heer Geert Ruygers heeft goed gevonden het wèl te doen en dat is zijn recht, want wij leven in een vrij land en in een vrije Kerk voegen we er onmiddellijk aan toe in een vrij politiek partijver band. Iemand houdt op Nederlan der te zijn als hij zich in een ander land laat naturaliseren. Iemand weigert Katholiek te zijn, als hij de Christelijke leer, zoals deze op Pe trus' rotsgestoelte wordt geleraard, verwerpt. Iemand kan uit de partij van de Katholieke politieke eenheid, de K.V.P., treden, wanneer de be ginselen van die partij niet stroken met zijn beginselen Evenmin als iemand, die zich in een ander land laat naturaliseren zijn Katholiciteit verliest, evenmin verliest zijn Katho liciteit iemand, die zich bij een an der geoorloofd politiek verband aan sluit. Hij is daarin vrij, evenals wij ons de vrijheid veroorloven in volle vrijheid overtuigd lid van de partij der Katholieke politieke eenheid te zijn. De heer Ruygers schrijft in de zelfde geest, dat iedereen het volste recht heeft zijn standpunt niet-over- tuigend of verkeerd te achten, maar men kan niet zeggen, „dat het een on katholiek standpunt is". En hij ver volgt: „Het is ons niet duidelijk, waarom daarover tussen katholieken niet een open en zakelijke discussie mogelijk zou zijn, zonder dat dege nen, die van de gangbare opvattin gen afwijken, direct in de hoek van de minder goede katholieken worden gedrukt". Eerder in hetzelfde arti kel schrijft hij, dat het „er soms op lijkt alsof men een stembriefje van de K.V.P. nodig heeft om in de he mel te komen". Uit de toon van dit artikel spreekt een niet geringe ver bittering en gegriefdheid over wat er in' genoemd wordt „ketterjagerij" en die verbittering en - gegriefdheid kunnen wij aanvoelen en nemen wij over. Wfj zijn het hoegenaamd niet eens met het politieke standpunt van de heer Ruygers c.s., maar zijn van mening, dat diegenen in de hoek van de minder goede katholieken ge drukt dienen te worden, die anderen in die hoek willen dringen. Wij twij felen meer aan onze eigen recht zinnigheid dan aan de rechtzinnigheid van de heer Ruygers. Wij betwijfe len echter, of de voormannen in de werkgemeenschap van de P. v. d. A. door sentiment en ressentiment be- invloed, voldoende duidelijk voor de geest staat het ideaal van een Katholieke werkgemeenschap buiten de P. v. d A., een Katholieke werk gemeenschap onafhankelijk van iedere niet-Christelijke partijgroe pering, een werkgemeenschap, waar in de evangelische maatschappij-ge dachte ook politiek het zuiverst kan worden benaderd. Dat ideaal van een Katholieke politieke werkgemeen schap buiten de P v. d. A. is bereikt en 'n bereikt ideaal is geen ideaal meer. Maar wij geven de verzeke ring, dat als dit door het hoogste kerkelijk gezag aangeprezen „be reikte ideaal" verloren ging, het weer een echt ideaal zou zijn, waar naar alle Katholieken, de heer Geert Ruygers c.s. inbegrepen, hartelijk zouden terugverlangen. De mannen in de werkgemeenschap van de P. v. d. A. zijn al te idealistisch. Zij wen sen een bereikt ideaal prijs te ge ven, omdat het. vanzelfsprekend, geen ideaal meer is. Hetgeen zij nu als ideaal nastreven, zou, eenmaal bereikt en zijn bekoring verloren, hun eenheid-vliedende krachten doen zwenken tot eenheid-zoekende krach ten en leiden tot heroprichting van een Katholieke werkgemeenschap buiten de P. v. d A., dus tot een K.V.P. Het is levenskunst, bereikte idealen nog als idealen te waarde ren. Die levenskunst wensen wij ook in politicis de heer Ruygers en vol gelingen toe. Pastoor Haver f Gisteren is in Huize St. Bavo te Heemstede in de ouderdom van ruim 80 jaar overleden em. pastoor H. J. C. Haver. Pastoor Haver werd geboren te Amsterdam 13 Juli 1873. Hij werd priester gewijd 15 Augustus 1898 en was achtereenvolgens kapelaan te Naaldwijk. Den Haag (O.L. Vrouw van Goede Raad). Delft. (H. Hipno- lytus) en Beverwijk (H. Agatha). Tij dens zijn werkzaamheden in de laat ste parochie ontving de thans over ledene opdracht tot oprichting van een nieuwe parochie en 11 Mei 1915 werd hij tot pastoor van deze nieu we parochie TO L. Vrouw van Goede Raad) te Beverwijk benoemd. In 1922 volgde zijn benoeming tot pastoor te Rotterdam (H. Lambterus). April 1947 werd de overledene be noemd tot ere-kanunnik van het H. Kaüittel. Op 26 Nov. 1949 verkreeg castoor Haver eervol ontslag, en ves tigde zich te Huize St. Bavo, waar hü gisteren is overleden. De reeds gepubliceerde ongeregeldheden in Atjeh blijken een ernsti gere ondergrond te hebben dan vermoed werd. In Atjeh blijkt een for mele opstand te zijn uitgebroken tegen het gezag van Djakarta. Op veie plaatsen (Sigli, Peureula, Lhok Seumawe, Langsa en Molabo) zijn ge vechten gemeld tussen de opstandige groepen, veelal slechts bewapend met messen en speren, die vlakken met een maansikkel op een groen veld met zich meevoeren, en leger en politie. Bij een van deze gevechten, te Lhok Seumawe, zou één militair zijn gedood en werden 60 opstande lingen gevangen genomen. Volgens een woordvoerder van het leger te Kotaradja zouden alleen de hoofdplaatsen van de regentschappen en de omgeving daarvan nog in handen van het leger zijn. Bij onderdelen van het leger, zo voegde hij er nog aan toe, zoude» pamfletten zijn verspreid, waarin wordt medegedeeld, dat Atjeh met ingang van 21 September tot deel van de „Negara Islam Indonesia" (In donesische Islamietische staat) is geproclameerd. Dit zou betekenen, dat de „Daroel Islam-beweging" van Kartosoerwirjo zich thans ook over Atjeh heeft verbreid, nadat kortgeleden reeds uit Makassar werd gemeld, dat Kahar Moezakkar (een bendeleider) zich met zijn troepen bij de „Daroel Islam" had aangesloten. Intussen heeft het Indonesische kabinet na een spoedzitting leger en politie opdracht gegeven, maatregelen te nemen ,,om de toestand weer in banden te krijgen". In Kotaradja is reeds een avondklok ingesteld van 20.00 tot 6.00 uur. VERBINDINGEN VERBROKEN. In een communiqué van de rege ring werd gesproken over zes plaat sen, waar de opstandelingen leger en politie zouden hebben aangevallen. Maar volledige berichten ontbreken, daar alle telegraaf- en telefoonver bindingen tussen Medan, Kotaradja en het binnenland, zijn verbroken. Ook de spoorlijn tussen deze twee plaatsen is op drie plaatsen opgebro ken. De trein, die Zondagavond 19 uur te Kotaradja had moeten aan komen, is nog steeds niet op zijn be- Na een kort debat over de stand der Europese verdediging, ingeleid door de Nederlander Fens (K.V.P.), heeft de Raadgevende Vergadering te Straatsburg Dinsdagmiddag met 47 tegen 10 stemmen, bij 18 onthoudin gen, een aanbeveling aanvaard, waar in op spoedige bekrachtiging der E. D.G. wordt aangedrongen. Het aangenomen besluit legt na druk op de dringende noodzaak om de bewapening voort te zetten. Het betuigt instemming met de toezeg ging van de NAVO, het gehele gebied der aangesloten landen te verdedigen. Voorts vestigt het de aandacht op de gevaren voor de Europese economie, die zouden voortvloeien uit vermin dering van de hulpverlening der Ver enigde Staten, tenzij hier tegenover zou staan een vrijere invoer in de Verenigde Staten en meer Ameri kaanse investeringen in Europa. stemming gearriveerd. De busdien sten tussen de Atjehse hoofdstad en de omliggende plaatsen zijn gestaakt. Tekenend is ook, dat de regenten van Langsa, Sigli en Takengon naar Medan zijn gevlucht, evenwel niet zonder hun bezittingen, voor zover die te vervoeren waren, mee te ne men. Verder, dat er in de straten van Kotaradja door leger en politie wordt gepatrouilleerd en tevens, dat de be volking is opgeroepen, rustig te blij ven en normaal haar werk te blijven doen Te Djakarta heeft intussen pre mier Ali Sastroamidjojo (die onder meer met stafchef kolonel Bambeng Soegeng heeft geconfereerd) „maat regelen" aangekondigd om de moei lijkheden op Atjeh op te lossen. Door welke motieven de opstandelingen worden geleid, is evenwel niet ge heel duidelijk. De gevonden pam fletten zouden wijzen op activiteit van de „Daroel Islam": in regerings kringen te Djakarta sprak men ech ter van een federalistische beweging. En een woordvoerder van het leger te Kotaradja, een zekere majoor Prajatna, verklaarde voor de radio: „Er zijn blijkbaar mensen, die een staat in een staat willen vormen". En „Merdeka" schrijft in een hoofdartikel, dat de ongeregeldhe den, althans voor een deel verklaard kunnen worden uit de stiefmoeder lijke behandeling, die Atjeh van de regering zou krygen. „De regering zal repressief moe ten optreden", zo schrijft het blad, „en wij weten niet, wat dan de ge volgen zullen zijn. West-Java werd een probleem, daarna Zuid-Celebes en West-Borneo en nu Atjeh...." Mgr. Kaczmarek, bisschop van Kielce, is door een Pools militair ge rechtshof te Warschau veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, aldus heeft radio-Warschau Dinsdag omge roepen. Zijn voornaamste „medeplich tige", pater Jan Danilewicz, kreeg tien jaar. De 58-jarige bisschop stond met drie geestelijken en een kloosterzus ter terecht, beschuldigd van „spion- nage en tegen de staat gerichte pro paganda". De beide andere geestelijken, Da- browski en Widlak, werden veroor deeld tot respectievelijk negen en zes jaar gevangenisstraf en de klooster zuster Niklewska tot vijf jaar. De zuster werd evenwel onmiddellijk in vrijheid gesteld, gezien de tijd, doorgebracht in voorarrest. Ook voor de andere veroordeelden geldt aftrek van voorarrest en tevens recht van beroep. Volgens het Vaticaanse blad „Os- servatore Romano" luidt het proces „een grotere aanval op de katholieke geest van Polen" in. Winst voor de socialisten In Denemarken zijn Dinsdag alge mene verkiezingen gehouden voor het „Folketing", d.i. de Deens volksver tegenwoordiging, die thans slechts uit één enkele vertegenwoordigend lichaam bestaat, (daar de senaat kort geleden is opgeheven). De uitslag is als volgt: Partij stemmen perc. oude pet. Sociaal-democr. 895,038 41.3 40.3 Radicalen 168.794 7.8 8.6 Conservatieven 365.270 16.8 17.3 Boerenpartij 499.975 23.1 22.1 Neen voor Visjinski De Verenigde Naties hebben gis teren besloten de voorbereiding van de politieke conferentie over Korea niet opnieuw in behandeling te ne men en daarmee hebben zij de Rus sische eis verworpen. Het besluit werd genomen in de uit vijftien lan den bestaande agendacommissie met slechts twee stemmen tegen en één onthouding. Andrei Visjinski staat geheel ach ter de Chinese eis, dat de conferen tie over Korea een ronde-tafelcon ferentie moet zijn met niet alleen de oorlogvoerende partijen, maar ook neutrale Aziatische landen als In- Eeuwfeest Utrechtse Sterrenwacht De sterrenwacht te Utrecht, het astronomisch observatorium van de Rijksuniversiteit, dat gebouwd is op het eeuwenoude bolwerk Zonnen- burg, bestaat op 28 September honderd jaar. Op die dag zal een kleine herdenkingsplechtigheid plaats vinden met korte toespraken en zal er gelegenheid zijn tot bezichtiging van het laboratorium. Ter gelegenheid van het eeuwfeest maakten wij enige foto's. Prof. M. G. J. Minnaert, de directeur van het observatorium, gezeten bij het ondereinde van de zonnekijker met grote spektograaf, oorspronkelijk gebouwd door Prof. W. H. Julius. dië, indonesië, Birma en Pakistan. Amerika houdt vast aan het eer der door de Verenigde Naties geno men besluit, dat de conferentie over Korea een tweezijdig karkter zal hebben en dat alleen de oorlogvoe rende partijen daaraan deel zullen nemen, met dien verstande, dat de communistische partij eventueel Rus land zou kunnen uitnodigen. Vol gens de wapenstilstandsovereenkomst moet de conferentie uiterlijk op 28 October bijeenkomen en omdat men nog slechts vijf weken van die da tum is verwijderd, wensen Amerika en zijn bondgenoten het debat over de organisatie niet te heropenen. Wel heeft de Amerikaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge, gisteren een concessie gedaan: men zou eerst de conferentie kunnen beleggen en op die conferentie zou men kunnen be slissen, of er eventueel neutrale lan den zouden worden uitgenodigd. Wij zijn bovendien bereid, aldus Cabot Lodge, onmiddellijk een vertegen woordiger naar San Francisco Ge- nève of Honoloeloe te zenden om tezamen met vertegenwoordigers van Rood-China en Noord-Korea voor bereidingen voor de conferentie af treffen. Visjinski vond dat voorstel echter onlogisch en onredelijk. Sel- wyn Lloyd, de Britse vertegenwoor diger in het debat, achtte de houding van Rusland „droevig, zeer ongeluk kig en hoogst betreurenswaardig". Enkelvoudige belastingpartij 75.201 3.5 Communisten 93.706 4.3 Onafhankelijken 58.522 2.7 Duitse partij 9.734 0.5 Op grond van deze cijfers is de zetelverdeling: Partij aantal zetels Sociaal democraten 74 Radicalen 14 Conservatieven 30 Boerenpartij 42 Enkelv. belastingpartij 6 Communisten 8 Onafhankelijken Duitse partij 1 De socialisten hebben in de nieuwe Deense volksvertegenwoordiging dus twee zetels meer dan de Conservatie ven en de Boerenpartij tezamen. Dit betekent in de practijk een impasse, daar een louter uit socialisten samen gestelde regering in het Folketing de mindere zou zijn van de andere par tijen. Het enige vooruitzicht op het vor men van een stabiele Deense regering schijnt gelegen in een uitbreiding der huidige regeringscoalitie van Conser vatieven en Boerenpartij met de Ra dicalen. De voorzitter van de Deense Socia listische Partij heeft echter reeds ge- eist, dat de regering zal aftreden en dat hem zal worden opgedragen een nieuwe regering te vormen. Radio-Tiflis heeft gisteren bekend gemaakt, dat de premier van de Georgische Sowjet-republiek, Bah- radze, en de eerste secretaris van de Georgische communistische partij ont slagen zijn. De premier zal vervangen worden door „kameraad Jawak- jisjwili". De premier werd afgezet door een decreet van het presidium van de opperste Sowjet van de Georgische Sowjetrepubliek. Georgië is het vaderland van wijlen Joseph Stalin en de voormalige chef van de geheime Sowjet-politie Beria. Deze reorganisatie wordt blijkbaar door het Kremlin in Moskou van veel betekenis geacht. Het is de tweede reorganisatie in de strategische repu bliek Georgië in drie maanden. In Juli j.l. werd de minister van Binnenlandse Zaken van Georgië, Vladimir Dekanozov, uit de partij ge zet, op beschuldiging handlanger van Beria te zijn, nadat Beria ten val ge komen was. Geen opwaaiende rokken De Duitser Bruno Bürgel uit Nien- burg/Weser, heeft een handig appa raatje bedacht, en in fabricage ge bracht, dat de vele fietsende Neder landse vrouwen misschien van het lastige euvel van de opwaaiende rok ken bij het fietsen, kan afhelpen. Hij construeerde een instrumentje, bestaande uit twee glazen balletjes, die door een klem tegen elkaar wor den gedrukt. Met een houder wordt het apparaatje aan de stang van de fiets bevestigd. Men hoeft niets an ders, te doen, dan de zoom van de rok tussen de tegen elkaar geklemde bol letjes te leggen. De rok wordt vast gehouden zolang men op de fiets ziet. Stapt men echter plotseling af, dan hoeft men niet bang te zijn daardoor de rok te scheuren, want de bolletjes laten onmiddellijk de stof los. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND VRIJ KOUD. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk krimpend naar Zuid, later draaiend naar West. Weinig verandering in tempera tuur. 24 Sept.: zon op 6.29 en onder 18.35; maan op 18.35 en onder 8.23. Het weer in Europa De weerrrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI regen 9 C. STOCKHOLM zwaar bew. 14 OSLO geheel bew. KOPENHAGEN onbew. 16 AMSTERDAM regenbui 13 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN half bew. 17 LUXEMBURG zwaar bew. 14 PARIJS regenbui 19 BORDEAUX regen 20 GRENOBLE zwaar bew. 20 NICE zwaar bew. 26 GENEVE zwaar bew. 20 ZURICH zwaar bew. 18 LOCARNO regen 20 BERLIJN half bew. 18 FRANKFORT zwaar bew. 17 MUNCHEN onbew. 18 WENEN nevel 16 INNSBRUCK mist 16 ROME half bew. 27 Scheepvaart had veel te lijden De zwaarste storm sedert die van de vorige winter, met windvlagen van maximaal 130 km. per uur, heeft de Westeuropese kusten in de nacht van Maandag op Dinsdag geteisterd, veel schade op de Britse eilanden veroorzaakt en de zeescheepvaart in dit gebied vrijwel tot stilstand ge bracht. In Engeland heeft de storm vijf mensen het leven gekost. Een der weinige schepen, die de storm trotseerden, was het grote Franse luxe-passagierschip „Ile de France" en 't heeft onderweg naar New York op twee na alle 26 opva renden van het zinkende Liberiaanse vrachtschip „Greenville" opgenomen. De „Ile de France" zal met bijna 36 uur vertraging in New York aan komen. De 83.000 ton metende „Queen Elizabeth" kon Maandagavond de ha ven van Southampton niet binnen lopen en ging bij het eiland Wight met haar 973 passagiers voor anker. In Wales blies de storm eeh 3-tons vrachtauto, die langs de zee reed, van de rotsen. De chauffeur kwam om het leven toen de vrachtauto 300 voet naar beneden stortte en in brand vloog. De zee sleurde drie mannen mee, die aan het werk waren in de haven van Lynmouth (Devon). Een van hen verdronk, de twee anderen wer den gered. Dijkwachters hebben de wacht betrokken op de nog zwakke dijken die Vrijdagavond een spring vloed te verduren krijgen. Volgens berichten van Franse kust- radiostations is de 90 ton metende Franse treiler „Anne Gaston" op de kust van Ierland geworpen. Een van de negen opvarenden, de hoofdelec- tricien, verdronk. Een reddingsboot redde de zeven opvarenden van het lichtschip „Saint Goven" in het Kanaal van Bristol, nadat het vaartuig water was begon nen te maken. Veertien passagiers ontsnapten aan een ongeluk toen een windvlaag een toestel van de BEA tydens een landing op het eiland Guernsey in Het Kanaal omverblies. Het landingsgestel werd in de vleu gels gedrukt en de neus boorde zich in het vliegveld. Onbestendig weer Het K.N.M.I. deelt mede: De oude stormdepressie neemt ver der in betekenis af. Vanmorgen werd het centrum met een druk van 987 mb. boven Schotland aangetrof fen Het storm veld is vrijwel verdwe nen. Toch blijft deze storing indirect nog invloed op het weer uitoefenen. Randstoringen ervan trekken name lijk via het Kanaal over de Noord zee, waaroor de wind nu en dan toe neemt en, vooral in de kustgebie den, enkele buien vallen. De wind blijft echter in hoofdzaak in de Zuid westhoek, zodat de aangevoerde lucht, hoewel polair van oorsprong, een vrij lange weg over betrekkelijk warm zeewater nroet afleggen. Een verdere daling van de temperatuur is daardoor de eerste paar dagen niet waarschijnlijk. Korreltje Verontschuldiging van het kwaad betekent vaak de vermenigvuldiging ervan.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1