Studiebeurzen worden ruimer; aanvraag-moeilijkheden kleiner Na de de leut beklaagden eenzamen" hun lot Nederland heeft gebrek aan goed geroutineerde verbindingsmannen DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Onder: van links naar rechts. Mejuffrouw E. M. J. Pinault, stewardess eerste traject, L. J. M. Hermans, le steward, eerste traject en J. H. Hoftijzer, 2de steward, eerste traject, Mejuffrouw M. S. J. Kremer, stewardess laatste traject; M. de Jongh, eerste steward, laatste tra ject en J. A. van Praagh, 2e steward laatste traject. Laat ste groep van drie: Mejuf frouw N. T. B. Jaspers, ste wardess tweede traject; J. Stil, le steward tweede tra ject cn W. J. Jobse, 2e ste ward tweede traject. b. de vrijgezel (lin) heeft recht op een zelfstandige woongelegenheid; c. de ongehuwde vrouw heeft vol komen gelijke rechten als de man, ter verkrijging van een maatschappe lijke functie. Het is noodzakelijk de rechten van de ongehuwde vrouw ge lijk te stellen met die van de man, wat haar maatschappelijke bewe gingsvrijheid betreft. Ook werden tijdens de bijeenkomst suggesties gedaan voor wat betreft de oprichting van een contactblad voor vrijgezellen en van vrijgezellen- clubs. .en dan de belasting! Regeringvoorstel De hoger-onderwijswet en artikel 12 van de wet tot regeling van het hoger landbouw-onderwijs bepalen, dat aan studenten, ingeschreven aan de technische hoge school, de rijks universiteiten, de bijzondere univer siteiten, de bijzondere economische hogescholen of de landbouwhoge scholen beurzen kunnen worden ver leend, ieder ten bedrage van niet meer dan 1500. In verband met de allerwege ge voelde behoefte de mogelijkheid te openen beurzen toe te kennen tot een bedrag, waarbij meer rekening wordt gehouden met de reële kosten van levensonderhoud, komt het wen selijk voor een meer soepele aanpas sing van het maximumbeursbedrag daaraan mogelijk te maken. In een memorie van antwoord, uit gebracht aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen medegedeeld de indiening van een wetsontwerp te zullen be vorderen, waardoor het maximumbe drag van de beurs in de toekomst bij algemene maatregel van bestuur kan worden vastgesteld. Kruiswegstatie in kleimassa veranderd De Vughtse kunstenaar Charles Grips was dit weekeinde gereed ge komen met een kruiswegstatie in klei, welke in opdracht door hem was vervaardigd voor de nieuwe H. Gemmakerk te Sittard. De veertien staties, waaraan de kunstenaar onge veer negen maanden hgd gewerkt, werden op een open vrachtwagen geladen en vervolgens met een zeil afgedekt. Bij het vallen van de avond was men met dit werk gereed gekomen, waarna nog een grote Ma- donna-figuur moest worden ingela den. Dit zou men de volgende dag doen, zodat de wagen met zijn kost bare lading 's nachts buiten bleef staan. Daarna lag het in de bedoe ling de kruiswegstaties te vervoeren naar de ovens te Tegelen. Zover is het helaas niet gekomen. Het zeil bleek namelijk niet bestand tegen de hevige regenbui die zich 's nachts ontlastte. Het water had de kruiswegstatie zodanig aangetast, dat men de volgende dag slechts een grote kleimasse vond. Begrijpelijk, dat de kunstenaar Grips door deze vernieling van zijn werk ernstig is gedupeerd. De schade wordt op plm. drie duizend gulden geraamd. Uit het door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde ge gevens blijkt, dat het nijverheidson derwijs thans 274.000 leerlingen telt tegen 268.000 in het vorige jaar. De omvang van het dagonderwijs steeg van 140.000 leerlingen tof 146.300 leerlingen; die van het avond onderwijs bleef stationnair (128.000 leerlingen). De lagere technische dagscholen voor jongens tellen thans 58.000 leerlingen. De avondnijver- heidscholen voor jongens 54.700 leer lingen en het nijverheidsonderwijs voor meisjes 127.700 leerlingen. Bij het leerlingenstelsel zijn 25.800 leer lingen in opleiding. In 1952 verkregen bij de lagere technische dagscholen voor jongens 20.300 leerlingen een eindgetuig- schrift, bij de huishoudscholen 27.700 leerlingen en bij de M.T.S. 1.736 leerlingen. Ook de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening kan zich met deze overwegingen vereni gen. De ministers stellen derhalve voor de bepaling t.a.v. het maximum bedrag van 1500.per beurs uit de hoger-onderwijswet en de wet tot regeling van het hoger landbouwon derwijs te schrappen en te vervan gen door een regeling, waardoor voor de toekomst de vaststelling by algemene maatregel van bestuur mogelijk wordt gemaakt. Tenslotte merkt de minister van Onderwijs op, dat een vereenvoudi ging van de administratieve proce dure gewenst wordt geacht. Daarom wordt voorgesteld de beur zen door de minister te doen toe kennen gelijk ook reeds in de wet tot regeling van het hoger landbouw onderwijs is bepaald. NAAMBORDEN LANGS WATERWEGEN. De Toeristenbond A.N.W.B. zal Dinsdag, 22 September een begin ma ken met het plaatsen van naambor den by bruggen en veren, over de voornaamste vaarwaters in ons land. De komende weken zullen honderd twintig borden worden aangebracht, terwijl het in de bedoeling ligt dit aantal geleidelijk uit te breiden. De uitvoering van deze borden is met opzet anders gekozen dan die, welke plaatsnamen aangeven. De door de A.N.W.B. te plaatsen borden bij waterwegen zijn wit met blauwe letters, en bovendien geeft een drie tal golflynert onder het opschrift aan, dat dit op een rivier of kanaal betrek king heeft. Door middel van deze naamborden, die zullen worden aangebracht op punten waar belangrijke wegen vaar waters kruisen, zal het zowel binnen- als buitenlandse toeristen mogelijk zijn, zich op hun route te oriënteren. Het eerste bord, dat Dinsdagmorgen bij de Hoornbrug aan de rijksweg Den HaagRotterdam zal worden neer gezet, draagt het opschrift „Rijn- Schiekanaal". n Het vrij-gezellige Grevenbicht Ook vrijgezellen hebben rechten! Had het vrijgezellencongres te Gre venbicht aanvankelijk meer weg van een feest dan van een congres, zij het dan ook een feest met een belangrijk folkloristische inslag, op de laatste dag ervan kreeg het wel degelijk het karakter van een congres. Dat was een gevolg van de Zon dagavond gehouden lezing over de psychologie van de vrijgezel. Zondagavond werden problemen zoals de wijze waarop de huwelijks angst en huwelijksremmingen te overwinnen, en de juiste partner te vinden ter sprake gebracht. De ge- dachtenwisseling van gistermiddag handelde vooral over de houding, welke de burgerij en in mindere ma te ook de overheid aanneemt ten op zichte van de vrijgezel. Men meende wat dit betreft een zekere discrimi natie te kunnen constateren in die zin, dat men zich niet steeds voldoen de realiseert, dat ook een vrijgezel be hoefte heeft aan behoorlijke huis vesting, dat hij bij het verwerven van een positie gelijke rechten dient te hebben als gehuwden en dat ook de ongehuwde vrouw zich vrij moet kunnen bewegen zonder dat zij daar op aangekeken wordt. Wij, vrijgezellen, eisen Het resultaat vari deze gedachten- wisseling was, dat men enkele con clusies opzette, zoals: a. De vrijgezel (lin) heeft recht op Het congres van de vrijgezellen unaniem accoord met een door een Amsterdamse congressist ingediende motie betreffende vrijgezellenbelas ting. Deze motie zal ter kennis van de regering worden gebracht. De tekst ervan luidt: „Het congres van de vrygezllen en vrijgezellinnen uit vijf verschil lende landen in Grevenbicht bijeen, dringt voor wat de Nederlandse vrijgezellen en vrijgezellinnen be treft, er bij uwe regering op aan de vrijgezellenbelasting dermate te verlichten, dat daardoor het leven van de vrij gezel (lin) in mogelijk heden gelijk wordt aan dat van de andere Nederlandse staatsburgers. Het congres verzoekt de regering bovendien de congressisten de kos ten van verwerving in mindering te laten brengen van het te gelas ten inkomen over 1953". Tegen de avond werd het congres in tegenwoordigheid van de toen nog aanwezige deelnemers, ongeveer 200, officieel gesloten met een aantal toe spraken waarin verschillende congres sisten, onder wie een Duitser, de be. volking vay Grevenbicht huldigden voor haar initiatief en voor haar gulle gastvrijheid. DE „GEVECHTEN" IN DUITSLAND Vandaag gaat het grote gevecht beginnen (Van een speciale verslaggever.) Ondanks de goede prestaties van de Nederlanders is men nog niet ten- volle tevreden. De verbindingen heb ben namelijk niet altijd gewerkt, zo als men dat gewenst heeft en daar bij ligt de fout niet bij de appara tuur, maar bij de mensen. Er is een groter beroepskader van onderoffi cieren nodig, vooral bij de wapens, waar een specialistische scholing is vereist. Dit geldt dan wel in het bij zonder voor de verbindingsdienst, waar het gemis aan goed getrainde specialisten zich telkens openbaart. Het gebrek aan routine speelt een grote rol. Daarbij komt nog, dat de radio apparatuur van Amerikaanse make lij, die men thans bij het corps ge bruikt, nog niet zo lang geleden ont vangen is, waardoor de training er mee niet altijd even grondig heeft kur.nen geschieden. Een typisch ge brek aan routine was ook het feit, dat op een gegeven moment de corps staf geen telex-verbinding had met de divisie-staf. Toen men de fout ging opsporen, bleek, dat men bij de divisie het telex-apparaat bij het verplaatsen had ingepakt, doch la ter vergeten had, het weer uit te pakken. Overigens valt er tot dus verre een grote vooruitgang te con stateren met de vorig jaar gehouden oefening „Hold Fast", die door de defensieve rol veel minder spectacu lair was. Het gebrek aan goede ver bindingen heeft ook de legercorps artillerie parten Camouflage was te goed. De algemene indruk is, dat de ca mouflage der beide partijen zeer goed verzorgd is en in een vlucht langs het riviertje de Hunt, waarvan de Westelijke oever geheel door de troepen van Westland bezet is, heb ben wij dit nog eens weer kunnen constateren. Het was moeilijk, de troepen van de lucht uit te zien en langs de gehele oever van het rivier tje was maar weinig beweging te merken, terwijl wij wisten, dat er duizenden militairen langs lagen. Soms was de camouflage al te goed. Dat was het geval, toen we midden in een dennenbos eikenblaren, die als camouflagemateriaal waren ge bruikt, door de takken zagen ko men!. Daarnaast hoorden wij een gé val, dat zelfs eigen verkenningen de prachtig gecamoufleerde leger corps artillerie niet heeft kunnen ontdekken, hoewel men wist, waar het materiaal opgesteld stond. Nederlanders bleven optrekken. Gisteren heeft Westland een be langrijk deel van de tijd besteed aan het versterken van de posities langs de Hunte en de Delme, langs welk laatste riviertje de Canadese infan terie brigade zich heeft genesteld. In de loop van de dag is de Canadese brigade vrijwel geheel over de Del- me gekomen, via de brug bij Harp- stedt. die de genie daar op papier had moeten leggen. De eerste Cana dese eenheden waren al over de brug, toen de scheidsrechters hen er opmerkzaam op maakten, dat de zaak opgeblazen was. De troepen moesten weer terug en enige wacht ten, totdat de genie geacht werd, daar weer een nieuwe brug te heb ben gelegd. Op de linkervleugel staken klei ne Nederlandse eenheden op drie punten de Hunte over en vormden daar kleine bruggenhoofden. Wildes- hausen, dat men Zondagnacht had moeten ontruimen, werd weer ge heel bezet. Over de lijn, die gevormd werd door de Hunte en de Delme had men gisteren in totaal vier bruggen in handen, terwijl bij Wildeshausen werd gewerkt aan het herstel van de vijfde. Alleen de brug over de Delme echter was geschikt voor zwaar materiaal. Voorts verkenden patrouilles de sterkte van de vijand, die zich zo langzamerhand schijnt terug te trekken op een zwaar ver sterkt bruggenhoofd langs de imagi naire kust. Het grote gevecht. De Britse gepantserde divisie, die Zondag in de achterhoede was ge houden, zou de afgelopen nacht op de rechtervleugel naar de frontlijn oprukken en links zou een als tanks vermomde Nederlandse voertuigen eenheid optrekken. Deze fictieve tanks zijn een krijgslist van de Ne derlanders, waarmee men de aan dacht van de vijand hoopt af te lei den. Vandaag hoopt Westland de Hunte te overschrijden en zal de strijd tegen het bruggenhoofd, waar de Denen en Engelsen zich zwaar versterkt hebben, in alle hevigheid kunnen losbarsten. En tenslotte is gisteren het atoomwapen even om de hoek komen kijken. De leiding van de oefening heeft namelijk aan de bevelhebbers aan beide zijden gevraagd, elk drie punten aan te wijzen, waartegen hun inziens atoom wapens kunnen worden gebruikt. Aan de oefening zal dit overigens niets veranderen daar men deze ge gevens alleen wil gebruiken als oe fening voor de stafofficieren. Het weer was gisteren niet al te best. Er hing vaak een laag wolkendek, dat de luchtaperaties be'em^°rde. Voorts viel er nu en dan een buitje. Van Eindhoven uit hebben 32 Neder landse Thunderjets aan de operatie deelgenomen. Hoog bezoek. Generaal Juin, de bevelhebbér der geallieerde strijdkrachten in Cen traal Europa, heeft gisteren in gezel schap van de Chef-staf van de geal lieerde landstrijdkrachten in Cen traal Europa, generaal Carpentier, en van de bevelhebber van de geal lieerde luchtstrijdkrachten in Cen- raal Europa, Sir. Basil Embry, een bezoek aan de oefening en aan het hoofdkwartier van luitenant-gene raal Opsomer gebracht. Zij werden oo het vliegveld, waar zij landden, ontvangen door generaal Sir James Gale, commandant van de Noorde lijke legergroep en door air-chief- marshal. Sir Robert Foster, com mandant van de tweede geallieerde tactische luchtmacht. Vandaag ver wachtte men bezoek van generaal Gruenther, chef staf van de Nato- strydkrachten. De militairen van het 1ste Nederlandse Legercorps, die deelnemen aan de oefening „Grand Repulse" In Di ~- land, kennen niet het probleem der huisvesting. Hier zien we een aantal twee persoons „kamers" in lut Nederlandse kamp. De IrDamme" en haar bemanning voor de Christchurch-race Op 8 October a.s. zal het toe stel van de KLM, de Liftmas- ter „Ir Damme", als eerste vertrekken in det Christ church-race. Een race voor vliegtuigen, van Londen naar Christchurch, een plaats je op Nieuw-Zeeland. De foto toont de voltallige bemanning van het vliegtuig, geschaard om het toestel, dat zij naar Christchurch zullen brengen. Boven van links naar rechts: J. v. d. Bos, 2de ra dio-technicus; J. Kiepe, le radio-technicus; J. Noomen, 3de officier; P. J. Aarts, 2de officier; H. A. A. Kooper, gezagvoerder; J. F. Griffith, le officier; H. v. d. Ham, le boordwerktuigkundige; J. Boomsma, 2e boordwerktuig kundige en D. A. Visser, chef vliegtechnisch Bureau, Gene ral Operations KLM. Midden: de „Ir Damme". MINDER EERSTE JAARS MEDICIJNEN IN NIJMEGEN. Met een uitvoerige rede heer prof. mr. Oh. J. J. M. Petit Maandag het rectoraat van de Katholieke Universi teit overgedragen aan prof. dr. J. H. Robbers S.J. De Katholieke Universiteit telt 1313 ingeschreven studenten, aldus prof. Petit, iets meer dan vorig jaar. De medische faculteit telt reeds 151 stu denten, 75 eerstejaars en 76 tweede jaars. De andere faculteiten hebben hun aantallen ongeveer gehandhaafd. Hij constateerde echter verheugd een verdere daling in het te grote aantal studenten in' de rechten. Er bestaat een toenemende voor keur voor de leraarsvakken, bepaal delijk voor de klassieke talen en on der de moderne voor het Frans. Het vrouwelijk contingent blijft vrijwel constant 19 pet. van het geheel. Hij betreurde echter de jaarlijkse schaars heid, ten vorige jare het verstek, van promoverende juristen.. De Katholie ke studenten profiteren te weinig van de officiële beurzen, die er voor een eventuele promotie beschikbaar zijn. Met voldoening vermeldt mr. Petit de behoefte van studenten van Nij megen aan internationaal contact. Er is echter nog een te geringe uit wisseling tussen studenten. zijn/haar vrijgezellen-staat, dit dient ook in de practijk tot uiting te ko men;

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5