Laatste avond LEIDATO - Groot Slotfestijrt Bijna verlooid paartje beleeide een bijna onwezenlijk sprookje Hedenmorgen vetvee van zeer goede kwaliteit op de Vebo Leden van het R.K. Vrouwengilde maakten hun wensen kenbaar Ontvangst van de 30.000ste bezoeker. Zeer fraaie en waardevolle geschenken! BETROUWBARE KRACHT Uitslag verloting M.M.O. „Don Bosco" „Sursum Corda" VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 25.000ste OP DE LEIDATO VIJF DAGEN NAAR PARIJS EN VIER HANDEN VOL GESCHENKEN Wie gelooft, dat de tijd van sprook jes voorbij is, had gisteravond op de Leidato moeten zijn, waar een bijna verloofd paartje het sprookje van zijn leven beleefde, waarover het wel nooit uitgepraat zal raken. „Ik kan het nog maar niet geloven", zei mej. R. Planken, Munnikenstraat 34, Lei den, gisteravond om elf uur, nadat zij anderhalf uur over de Leidato was rondgeleid, getracteerd, gehuldigd, toegejuicht en met geschenken over laden als 25.000ste bezoeker (ster) van deze succesvolle tentoonstelling. Haar verloofde, de heer B. Devi- lee, 2e Looierstraat 78, Leiden, zei niet veel. Zo nu en dan kneep deze jonge straatmaker van gemeentewer ken1 zijn meisje (kinderverzorgster in het kleuterdagverblijf Margriet aan de Boerhaavelaan) even in haar arm en zei dan: „Fijn, meid. We gaan naar Parijs!" Want dat was de prijs, die het Leidato-comité beschikbaar had gesteld: twee personen vijf dagen naar de Franse hoofdstad. Neen, ze waren geen van beiden ooit in de Lichtstad geweest en ze geloofden er ook niet gauw te zullen komen, want binnenkort vindt de verloving plaats en dan zijn er wel andere zaken waaraan het geld be steed moet worden. Maar nu gaan ze toch. „Als ik nog maar kan", zei de heer Devilee, die onlangs geslaagd is voor drie examens en nu volleerd straatmaker is. Hij verwacht nmaelijk ieder ogenblik een uitgestelde oproep voor de militaire dienst. Enfin, hij kan spoedig te weten komen of het uitstapje door kan gaan. Vrijdag 18 September. We mogen niet verrzuimen nog even de aandacht te vestigen op de propaganda-avond van de R.K. Volksdansgroep „De Grote Ronde", die morgen om 8.15 üur begint in de gym.zaal Pieterskerkgracht 7. Alle kath. meisjes en jongens van 17 jaar en ouder zijn hartelijk welkom. Zij hebben in de afgelopen weken veel over de volksdans in ons blad kunnen lezen, zij kunnen het nu ook eens gaan zien. De werkzaamheden van de Com missie voor Huishoudelijke Voorlich ting worden a.s. Donderdag hervat met een openingsmiddag van twee uur tot half vijf in het Volkshuis aan de Apothekersdijk. Iedere be langstellende huisvrouw kan er alle mogelijke inlichtingen krijgen over cursussen e.d. Gistermiddag om half vijf is de 15- jarige D. de R. uit Valkenburg met zijn linkerhand bekneld geraakt tus sen een drijfriem en een wiel in een machinefabriek aan de Herengracht. Hij brak zijn linker arm en werd door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. Misschien heeft u nog nooit ge hoord van de heer G. P. Laterveer, Poelgeesterstraat IA, Leiden. Wel nu, dan hoort u nu van hem, want hij is bezig twee jonge poesjes nauwelijks twee weken oud met speenflesjes melk in het leven te houden. Moeder poes wil namelijk niets van haar tweeling weten. Deze dierenvriend hoopt echter de poesjes toch te redden. De muzikanten en tambours van de R.K. Leidse Harmoniekapel moeten hedenavond tussen half acht en kwart voor acht aanwezig zijn op het schoolplein aan de Oosterstraat. De lampendragers worden uiterlijk om half acht verwacht. Dit alles voor de lampiontocht, die de speeltuin vereniging „Ons Eiland" hedenavond houdt. STADSKOK. Niet te geloven! Ja, we wisten wel, dat de 25.000ste een grote prijs zouden krijgen. Zij hadden het er 's avonds nog over gehad, maar wie rekent daar nu op? Eigenlijk zouden ze pas Vrijdagavond naar de Leidato gegaan zijn, maar omdat vader Devilee gisteravond ging, gingen zij ook maar. Toen het jonge paar de toegangskaartjes ge kocht had, keek het toch even nieuws gierig naar de nummers. Maar de vreemde getallen gaven hun geen hoop. Groot was daarom hun verba- bazing toen enige heren op hen toe kwamen en vroegen of zij even mee wilden gaan naar de administratie. Wat zou er aan de hand zijn? Geen gedachte aan de prijs! En dan toch de gelukkigen. Het meisje kon haar oren niet geloven. Ze liet zich willoos een groot bou quet in haar hand stoppen en de heer Devilee knikte maar van ja, onver schillig wat er gevraagd werd. Maar toen ze dan eindelijk van de schrik bekomen waren en op het hoge mu- ziek-podium van het balcon in de grote zaal stonden, hoog boven de honderden dicht opeengepakte men sen, die een enthousiast applaus lieten horen, terwijl de band „Lang zullen ze leven" speelde, toen werd het de gelukkigen pas duidelijk, dat zij niet droomden, dat het allemaal echt waar was. Trouwens, voorzitter A. Sanders deed z'n uiterste best om het te be wijzen. Een, twee, drie kwamen de prachtigste geschenken te voorschijn: een foto-toestel, een stel lakens, een doos zilveren lepeltjes, een truitje, enfin noem maar op. Zij kwamen handen te kort en hadden toen nog niet eens hun ere-rondgang over de tentoonstelling gemaakt, waarbij de standhouders ook allerlei geschenken aanboden: een boek over Parijs, een kleurenfilm, een rauwkost-molen, enige waardebonnen voor geschen ken, die aan de winkel afgehaald kunnen worden, enzovoort, enzovoort. Na afloop moesten de beide ouders van de heer Devilee er aan te pas komen om alles mee naar huis te helpen dragen. Daar zullen alle ge schenken ongetwijfeld uitgepakt en opnieuw bewonderd geworden zijn1, Wellicht zal het de jongelui toen pas helemaal duidelijk geworden zijn, dat het inderdaad geen droom of sprookje was, dat zij inderdaad de gelukkigen waren, dat zij inderdaad naar Parijs gaan! Kan men zich een mooiere verlovingsreis voorstellen? Het comité gehuldigd. Er gebeurde gisteravond nog meer. Toen om half elf de tentoonstelling gesloten werd, kwamen alle stand houders bijeen in de kleine zaal om hun hulde te betuigen aan het co mité, waarvoor Vrijdagavond wan neer de tentoonstelling om elf uur definitief gesloten wordt wellicht geen tijd meer zal zijn. Onder dave rend applaus werden de comité-le den, die het initiatief genomen had den, binnengeleid, waarna de heer A. Brinks namens de standhouders hen een grote pluim op de hoed stak. Toen de heer Sanders enige jaren geleden naar Leiden kwam, heeft men zich afgevraagd, aldus de heer Brinks, „hoe kan er nu uit Oss iets goeds komen?" Maar ziet, hij heeft de Leidse middenstand wakker ge schud en de Leidato is er het eerste succes van. Namens allen bood de heer Brinks de comitéleden een ge schenk aan, terwijl de dames bloe men ontvingen. Ook de heer A. de Vries roemde het initiatief en de wijze waarop het uitgewerkt is. Hij meende, dat het niet bij één Leidato blijven mag en de heer Sanders liet in zijn dank woord doorschemeren, dat de heer De Vries het wel eens bij het rechte eind kon hebben. Maar dat is een verhaal voor mor- gen.' DE TWEEDE DAG Voorzitter Bonda is tevreden Z „Niet alleen het bestuur, maar y ook alle juryleden zijn er van overtuigd, dat dit de mooiste Z Vebo-tentoonstelling is, die we y ooit gehad hebben. Nog steeds Z beweegt de kwaliteit zich in y stijgende lijn; dat constateert y men ieder jaar opnieuw". Aldus y de heer J. W. Bonda, de actieve y voorzitter van de Vebo, die wij y vanmorgen even aanklampten. Tevreden was de heer Bonda ook over het bezoek. In zoverre althans, dat het de helft meer K was dan verleden jaar. Maar enthousiast kon hij er nog niet over zijn. „We moeten nog veel meer belangstelling van de boe- ren hebben; het zal een der grootste zorgen zijn waarvoor het Vebo-bestuur zich in de ko- mende maanden geplaatst ziet". Dat hedenmorgen ook de heer J. Verdam, voorzitter van de Ned. Bond van Veehandelaren, aanwezig was, vond de voorzit- ter een gunstig teken; een be- wijs van grotere belangstelling uit deze richting. Help B.B. zoveel het kan. Werkt samen om onheil en ramp te bestrijden. De tweede dag van de Vebo-ten toonstelling te Leiden stond in het teken van het handels- en slachtvee, waarvoor een flink aantal inschrijvin gen was binnengekomen. De eerste indruk van het ingezonden vee was uitstekemd. Rekening houdend met het seizoen en met het feit, dat de vetweiderij dit jaar minder lonend is vanwege de hoge inkoopprijzen, mag deze tentoonstelling eveneens een succes genoemd worden. Het zou niet eerlijk zijn een ver gelijking te trekken met de Paasvee- tentoonstelling in het voorjaar, wan neer de koeien juist van stal komen, waar men de voeding volkomen in de hand heeft, maar in vergelijking met verleden jaar kan men zeker van een flinke kwaliteit-vooruitgang spreken. Bijna vanzelfsprekend, dat het roodbonte Maas-, Rijn- en IJsselvee weer domineert, aangezien dit type het meest geschikt is voor de meste- rij en minder in de melk-richting is gefokt. Vooral onder het ingezonden jongvee waren enige prachtige dik- billen te bewonderen. Opmerkelijk was, dat het zwart- blaar veeslag deze keer niet ontbrak, in tegenstelling tot het voorjaar. De blaarkop is van huis uit weliswaar een melk-vleestype, maar men heeft het toch meer in de melk-richting gefokt. De aanwezigie blaarkoppen waren van goede kwaliteit, hetgeen ook gezegd kan worden van de gro ter in aantal aanwezige zwartbonten. Vervolgens was er een kleine col lectie vette schapen te zien, die even als enige hokken vette varkens een zeer goede indruk maakten. Hedenmorgen om half elf kwamen Vebo-bestuur en genodigden waar onder burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en wethouder D. van der Kwaak in 't Schuttershof bij een, waar zij met de juryleden door de vice-voorzitter, de heer G. van der Stoel, verwelkomd werden. Daar na werd de gebruikelijke rondgang over de tentoonstelling gemaakt. Profiteert nog van de „2 paar spaart" kousen aanbieding van PRONONCE Het 2e naar belangrijk goedkoper. Breestraat 65 PRONONCE [Grootste schapenmarkt van West Europa! De Leidse veemarkt heeft J t vandaag een nieuw record ge- J vestigd. Er werden hedenmor- t gen meer dan 2.500 schapen I overwegend van het Tesselse ras t aangevoerd, welk aantal, voor t zover men zich kan herinneren. nog nooit op de Leidse veemarkt j bereikt werd. Trouwens op geen enkele veemarkt in West Euro- Wanneer men er ooit aan getwijfeld mocht hebben, dan j staat nu wel zeker vast, dat Lei- den de grootste schapenmarkt j van West Europa heeft! Burgerlijke Stand Geboren: Kornelis Franciscus Jan, zn van K. F. de Jong en D. G. van 't Zand. Gerrit Arend zn van G. A. Spek en C. W. A. Helvensteijn; Lau rens, zn van L. Cerdijn en S. Wester hoven; Lydia Berendina, dr van R. Hylkema en H. Bolhuis; Wilhelmus Petrus zn van W. M. Zandvliet en J. S. Hoogervorst; Jacobus zn van A. H. Dernee en W. Crama; Herma- nus Izaak, zn van I. A. Louwere* en A. M. Comis; Louis Sin Tung zn van S. B. Tjio en E. H. Schweizer; Elisa beth Hendrike dr van J. Rietkerk en H. J. van Oosten; Cornelis zn van C. Snijder en S. van der Plas; Wilhel- mina dr van B. J. Kok en W. Mol. Overleden: L. Bakker, man 77 jr. Ondertrouwd: A. J. Foks en E. W. M. van Hamersveld; C. J. M. van der Linden en J. de Vriend; S. A. Ma- nus en M. S. Pasman; W. Pouw en K. Heus; F. W. Elfert en C. J. Ver biest; H. J. J. J. de Jong en W. G. Haneveld; P. Ketting en J. C. van dei- Heiden; H. B. Ligtvoet en G. E. Sie- rat; R. van Looij en G. M. Montanus; J. Pelt en M. Stikkelorum; J. J. van der Poel en G. Montagne; L. M. Smit en J. Galjaard; N. Smittenaar en M. C. Jansen; J. van Sonsbeek en J. Bousie; J. Tijssen en J. A. Kriek; A. Verbiest en M. H. Kuivenhoven; H. P. Vollmar en N. J. Eichhorn; P. A. Wijdeveld en A. J. Körber; A. Zaalberg en C. Verbiest. VRUCHTBARE VERGADERING Voor de vergadering van gister avond in In den Vergulden Turk had het bestuur van de Kath. Ned. Vrou wenbeweging, groep Gilde, afd. Lei den, nu eens geen programma sa mengesteld. Dit om de leden eens uit hun tent te lokken en een sa- menspreking te houden over de sa menstelling van het winterprogram- ma, zoveel mogelijk volgens de wen sen van de leden zelf. Welnu de op zet is uitstekend geslaagd. De dames zeiden ronduit hun mening en kwa men met zóveel ideeën naar vormen, dat het bestuur een ruime keus kan maken. Nadat de waarnemend-voorzitster, mevrouw E. MolBolsius, een flink aantal leden had verwelkomd, kwa men de tongen los. Er werd o.a. voor gesteld lezingen te laten houden over moderne woninginrichting opvoed kunde, schilder- en beeldhouwkunst (met lichtbeelden), veilig verkeer (door een inspecteur van politie) en lekenapostolaat. waarover velen spre ken, doch weinigen iets begrjjpen. Voorts kwam er een voorstel ter tafel om een naaiclubje op te rich ten. Wanneer hiervoor voldoende be langstelling bestaat, zal dit clubje geleid worden door een lerares van de Huishoudschool Voorlichting. Het idee om een toneeluitvoering voor het Gilde te laten verzorgen, stuitte af op financiële bezwaren. Naar aanleiding van het voorstel een Retraiteclub op te richten, werd op gemerkt, dat die vroeger ook bestaan heeft en dat er toen weinig belang stelling voor was, reden waarom de recollectiedagen er voor inde plaats gekomen zijn. De leden kunnen zich echter wel bij een bestaande club aansluiten. Mevr. PleyLangezaal vroeg aan dacht voor de gezinnen, die door de zusters van het Kath. Sociaal Bureau bezocht worden. Vele gezinnen heb ben lange tijd steun nodig, zowel geestelijk als stoffelijk (naai- en stopwerk), waarvoor de zusters te weinig tijd hebben en daarom assis tentie vragen. Voor het onderzoek op T.B.C. moeten er nog nreer dames in geschakeld worden om de gezinnen te bewerken. Nadat het bestuur in de pauze een kopje koffie had aangeboden, sprak zuster Remmers van het Katholiek Sociaal Bureau ook nog even over de Gezinshulp. Er was blijkbaar veel belangstelling voor, want zij mocht vele namen noteren van dames, die willen helpen. O.a. zou de Huishou delijke Voorlichting, die naailessen geeft „Van oud tot nieuw" ingescha keld kunnen worden. Wat de lezingen over opvoedkunde betreft, werd er verwezen naar de Katholieke Paedagogische school, die ook dit jaar weer een cursus in Lei den geeft. Voor een lezing over het probleem van de BLO:kinderen werd verwezen naar de bijeenkomsten van het Sociaal Ohar. Centrum, waarop dergelijke problemen zeer deskun dig behandeld, worden. Op deze bij eenkomsten is iedereen welkom. Let op de Kath. Weekkalender. Nadat ook nog gevraagd was om Nel Oosthout eens uit te nodigen voor een voordrachtsavond, sprak de geestelyk adviseur, rector F. Berne- field, over het ideaal van de Vrou wenbeweging, dat hij op deze bij eenkomst zo treffen had aangetrof fen: sfeer van contact en een be reidheid om elkaar te helpen. Bei de worden tegenwoordig ook on der katholieken te weinig gevonden terwijl toch vooral de katholieken het voorbeeld dienen te geven in de geest van Christelijke naastenliefde. Tenslotte riep de rector aller mede werking in voor de komende fancy- fair van de Vroolijcke Ark. AFSCHEID van het bekende Radio-Ensemble EDDY CHRISTIANI o.l.v. Frans Poptie De 30.000ste wordt met muziek van het jubilerende TAMBOERS-en PIJPERCORPS „KUNST EN I m.m.v. MIRJAM. COEN VAN ORSOUW, Accordeonist. GENOEGEN" ontvangen. Dit feest mag u niet missen. DOORLOPEND ENTREÉ I Bij het Algemeen Ziekenfonds „Alphen Omstre ken" kan oer 1 December a.s. worden geplaatst een voor opleiding tot bode-incasseerder. Leeftijd tot 35 jaar. Sollicitaties met uitvoerige opgave van genoten onderwijs, laatste werkgever, referenties, etc. uit sluitend schriftelijk aan de Administrateur, Raad huisstraat 102, te Alphen aan den Rijn. 388 Grote instelling te 's Gravenhage heeft nog enkele Vacante plaatsen voor kantoorwerkzaamheden, met goede voor uitzichten. Zonder goede opleiding en/of getuigschriften onnodig te solliciteren. Brieven onder lett E.I.K., aan Nijgh Van Ditmar, Adv. Bur., Noordeinde 49, Den Haag. HOOG MADE. Fiets 888 Theeservies 924 Gebakstel 631 Schemerlamp 701 Boodschappentas 427 Wekker 84 6 Limonadeglazen 627 6 Limonadeglazen 313 Theezeefje 94 Theezeefje 508 Nest schalen 877 Prijzen kunnen worden afgehaald bii de heer P. J. v. d. Eng. 2 Haard of Kachel kan U maken met vuurspecie, vuurstenen, Haardenkit, schuifpijpen, roetzakpijpen, ellebogen, pijpen, roosters, Mica achterplaten enz., ameublementen, tafels, dressoirs, matrassen, haar den, kachels, fornuizen. Koopt inboedels, Pluym, Hogewoerd, Tel. 21266. Vrije tijd besteding Bezoekt de DAHLIA- EN FRUIT- TENTOONSTELLING in het clubgebouw van de Speeltuinvereniging „Oosterkwartier", einde Borneostraat. Toegang 10 cent p. p. Geopend: Zaterdag 19 Sept. 411 u. Zondag 20 Sept. 1010 u. 2 Gevraagd nette jongen, 1617 jaar voor bestel werk. Groentenhandel van der Meer. Spoorstraat 2. Roelofarendsveen. 2 Leggen Uw kippen geen eieren genoeg? Kan het niet aan de voeding liggen? Een voederschema kost U niets. Haal U het even bij Vlieland's Zaadhandel, Nieuwe Rijn 50. R.K. Technische School Vestestraat - Leiden. GRATIS afhalen van krullen Inlichtingen telef. 31077. 2* Door vertrek aangebo den Philips radio, mooie geluidsweergave, 3 golfl. 95.Slee-stofzuiger 125 Volt met slang en hulp stukken 30.Na 7 uur. Kanaalstraat 6 (bij de Hoge Rijndijk). 2 Te koop: pracht hand naaimachine 47.50: divan 25.twee fauteuils, vier stoelen f 65.babyledi kant 7.50: clubfauteuil 5.rijwielen 19. kachels 15.2-pers. bed- stel 35,1-pers. 15. ledikanten Z7.50. Nieuwen- burg. Hooigracht 55 (geen winkelhuis). 8785 12 Emaille kolenkitten, ■ïrote maat. 50 cm. ƒ2,95; kleerhangers met dwars- lat. 3 stuks 25 ct.: thee potten vanaf ƒ1,25; pan- sponsen, 4 stuks 25 ct. Bii ons kopen betekent geld besparen. Victorie-Bazar. Hogewoerd 3173. 2 Aangeboden: DKW. 98 cc. R.T. met duo. wegens aanschaffing zwaardere motor, keurig in de lak. banden als nieuw, loopt prima. Emmaweg 1 C. Noordwijk a. Zee 424 TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een wobrd maximum 12 letters). - De prijs bedraagt 1:50, uitsluitend tegen contante oe taling. 2 Gevr. een R.K. huis houdster, liefst bejaai'd bij een bejaard echtpaar, van de werkende stand. Br. no. 410 bur. van dit blad. 2 Jongeman, in bezit van Diploma Mulo A, Machine- schrijven en Practijkdiplo- ma Boekhouden vraagt thuiswerk voor de avond uren. Brieven onder no. 8789 Bur. van dit blad. 2 Prima grasmachine, electrische wasmachine m. wringer, divambedden. kas ten. ledikanten, ameuble menten. eiken en old- finish schuiftafels, matras sen, kleden, vloerzeil, bu reau's. haarden, kachels, kinderwagens, pijpen, elle bogen, vuurspecie. Koopt inboedels. Pluym, Hoge woerd. Tel. 21266. 2 Bon. Filterkoffiepot 1,50, vuurvast aardewerk, beslist le 'keus. normale prijs 2,25. Uitsluitend m. inlevering van deze bon 1,50. Bij ons kopen bete kent geld besparen. Vic torie-Bazar. Hogewoerd 31 —73. 8783 Abonneert U op 2 Weer voorhanden: wilde konijnen v.af 1.50, 2,2,75 p. stuk; soep- en braadkippen; wilde een den; patrijzen. Als recla me Zaterdag kippenpoulet 1.60 p. 500 gr. (afge haald. H. A. Mooy. Lange Diefsteeg. 18. Tel. 21184.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3