DUINSTREEK Aan oefening „Grand Repulse" nemen 35000 Nederlanders deel Goudse gemeente-opzichter vergiftigde zijn echtgenote Een Europese vlag Ondernemende Haagse schone treedt Maandag met Chinees in het huwelijk VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In de komende nacht zullen ergens in West-Duitsland waarschijnlijk de „vijandelijkheden" uitbreken tussen Noorland en Westland. Dan zullen Noordlanders (een Brit se infanteriedivisie en enkele Deense eenheden) „landen" op de imaginai re kust die Westland aan de Noord zijde begrenst en zullen 35000 man Nederlandse troepen (het eerste le gerkorps) een Britse pantserdivisie en een Canadese gemotoriseerde di visie moeten trachten hen tegen te houden. Deze gevechtsactie, waaraan in totaal 90.000 man geallieerde troe pen zullen deehiemen, draagt de naar „Grand Repulse". Bij het le Ned. legerkorps zijn ingedeeld de parate 4e divisie (18.000 man) aangevuld met voor herhalings oefeningen op t*4 roepen eenheden (17.000 man) en een Britse pantser divisie. In het buitenland en speciaal bij „Shape" bestaat voor deze oefening grote belangstelling en waarnemers uit alle delen van de wereld zullen Onvergetelijk slot van de Grote Lourdesbedevaart De Nederlandse Nationale Bede vaart, ook wel de Grote Bedevaart genoemd, is Donderdagmiddag na een voorspoedige reis in Nederland teruggekeerd. Voor het afscheid uit Lourdes hebben de 300 zieken, die in het Asyl ware» ondergebracht, een lichtprocessie meegemaakt, welke zij wellicht nooit zullen vergeten. De leiding van het Asyl had n.l. toe stemming gegeven in het ziekenhuis zelf een processie te houden. In een der zalen stelde zich een stoet van doktoren, brancardiers en verplegenden op en trokken zingend en met brandende kaarsen van af deling tot afdeling; alle zieken waren voorzien van kaarsen. Een enthou siasme, dat van moment tot moment scheen te groeien, maakte zich van de zieken meester. Het Frans en het Nederlands klonk welluidend te za- men in een koor. dat machtig door de zalen weergalmde. De zieken op hun bedden, of voorzover zij enigs zins konden lopen, gezeten in de gangen en langs de trappen, zongen luide mee. De geïmproviseerde pro cessie belandde tenslotte in de ka pel van het Asyl, waar een Franse priester, zelf meegesleept door de uitzonderlijke geestdrift, een vuirge ïjede hield en zeide, dat deze geen grenzende kennende uitbarsting van liefde voor de Moeder Gods Haar toch wel op specifieke manier wel gevallig moest zijn. De tijdens het verblijf in Lourdes gehouden collecte onder de Neder landse pelgrims voor de verfraaiing van de heiligdommen heeft een be drag opgeleverd van 127.000 francs of 1271 gulden. Voor het volgende jaar zijn de bedevaarten van de Ne derlandse Vereniging voor Bedvaar- ten vastgesteld op het begin van Mei en het begin van Augustus. Acht maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gisterochtend geëist tegen de 45-ja- rige schoenmaker G. F. L. uit Hoofd dorp, wegens valsheid in geschrifte. Verdachte zou een bedrag van 1400.ten onrechte hebben geïnd op een spaarbankboekje, waarvan hij het saldo ad 10.eigenmachtig had verhoogd tot 1410.door voor dit saldo het cijfer veertien te schrij ven. De officier hield met zijn eis rekening met het feit, dat verdachte reeds enige malen eerder is veroor deeld. De raadsman pleitte voor opne ming van zijn cliënt in een inrich ting waar hij zich, aldus de advocaat, beter zal thuis voelen dan in de maatschappij. De rechtbank zal op 1 October a.s. uitspraak doen. haar dan ook bijwonen. Waren de Nederlanders vorig jaar bij de oefening „Hold Fast" grotendeels in verdedigende positie geplaatst, thans zullen zij in staat worden gesteld een beweeglijke ac tie te voeren en zich te verplaatsen over het, dit keer zeer moeilijke en moerassige terrein. Invoer en uitvoer Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Augustus 1953 746 millioen (vorige maand 757 millioen), terwijl voor een waarde van 622 millioen (vorige maand 627 millioen) werd uitge voerd. Het dekkingspercentage be droeg 83 (vorige maand 83). De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft, nadat ja renlang zonder resultaat gestreden is over de vraag, welke vlag boven 't Ver enigde Europa zal waaien, thans be sloten een eigen vlag te gaan voe ren. De politieke commissie heeft voorgesteld, onmiddellijk een Euro pese vlag in gebruik te nemen, be staande uit een azuren veld met een kring van vijftien gouden sterren. In Straatsburg wenst men deze vlag als vlag van de raadgevende verga dering reeds uit te hangen, voordat de .raad van ministers heeft kunnen beslissen, of dit ontwerp inderdaad tot Europese vlag zal worden gepro moveerd. Men meent, dat hetzelfde embleem, maar dan in andere kleu ren, zou kunnen worden gebruikt voor de overige bestaande of te vor men Europese organen. Geleerden in dienst van de Ame- rikaansa landsverdediging houden op het ogenblik besprekingen met de ontwerpen van een schotelvormig vliegtuig, dat na een verticale start een snelheid van 2.400 kilometer per uur zou kunnen bereiken, aldus meldt de „New York Times". Een twaalf meter groot model van het door straalmotoren voortbewogen jachtvliegtuig zou de geleerden reeds zijn getoond. Het toestel zou in de lucht kunnen blijven stilstaan en ploseling in elke gewenste richting kunnen wegvliegen. Tweede vrouw onbekend met misdaad van haar man De Rechtbank van Dordrecht is gisteren begonnen met de behande ling van een tragisch vergiftigings drama, dat een 23-jarige vrouw in April jl. het leven heeft gekost en waarvan haar 30-jarige echtgenoot, een gemeente-opzichter uit Gouda, beschuldigd wordt. De jonge vrouw trad in 1949 in het huwelijk en voor de buitenwereld scheen het een zeer gelukkig hu welijk. Toen echter in 't begin van dit jaar de moeder van de thans overleden vrouw ziek werd en zij tijdelijk naar Oud Beyerland ver trok om daar de zorg van het huis houden op zich te nemen, ontmoette haar man een 18-jarig meisje in Gou. da, waarmede hij een, verhouding begon. Het meisje staat geheel buiten het drama, want verdachte vertelde haar, dat hij vrijgezel was; ook gaf hij een valse naam op. Verdachte ziekteverschijnselen. De man, die zijn werk in Gouda had, kon slechts eens per week zijn vrouw in Oud-Beyerland gaan be zoeken en in de laatste weken van Maart werd de echtgenote telkens na een bezoek van haar man door een ernstige ziekte-aanval overval len. Naar gelang de week verstreek knapte zij weer op, maar zo gauw als het weekend weer aanbrak en haar man op bezoek was, keerde de merkwaardige ziekteverschijnselen weer terug en steeds in heviger mate. Doos bonbons. )e huisdokter stond voor een raadsel doch hij vermoedde niets ern- en daarom achtte hij het niet noodzakelijk de familie te verontrus ten. De derde maal echter, dat de jonge vrouw tijdens een bezoek van verdachte een hevige aanval kreeg, werd haai noodlottig en in de loop van de Zondag stierf zij. De dag daarop vertrok verdach te naar Gouda en kocht onderweg een grote doos bonbons voor het 18- jarige meisje, dat hij kort daar voor medegedeeld had, dat hij geen vrijgezel maar weduwnaar was, ook had hij haar toen zijn ware naam genoemd. De vermoorde vrouw werd in Oud-Beyerland begraven en kort daarop trouwde de man met het Goudse meisje. Het rouwbericht. Zo zou dit misdrijf aan de aan dacht der justitie ontsnapt zijn, wan neer de ouders van het Goudse meisje geen argwaan gekregen nad- den en enige maanden na het hu welijk een rouwkaart vonden, waar op de dood van de eerste vrouw van hun schoonzoon bekend werd maakt, op een tijdstip, dat later was dan de bekentenis van hun schoon zoon, dat hij weduwnaar was. Onmiddellijk namen zij contact op met de oudeis van de vermoorde vrouw en spoedig was de politie in het geval gemengd. Het stoffelijk overschot werd op gegraven en sectie wees uit, dat de vrouw door arsenicum om het leven gebracht was. Hardnekkige ontkenning. De gemeente-opzichter werd gear resteerd, maar ontkende hardnekkig iedere schuld. Onderzoeking van zijn kleding wees echter nog de sporen van arsenicum aan, maar nog bleef verdachte ontkennen, dat hij te behoeden ooit arsenicum gekocht had. Gisteren vers<Sieen deze man voor zijn rechters en hij was schijnbaar erg zeker van zijn zaak, want geen enkele emotie liet hij blijken. Hij antwoordde met zachte en beleefde stem op de vragen, die hem gesteld werden en scheen volkomen op zijn gemak. Onjuiste verklaringen. Het bewijsmateriaal was echter verpletterend en tijdens het ver hoor voor de rechtbank bleek telkens, dat verdachte onjuiste verklaringen aflegde. Na zijn hardnekkige ontkenning tijdens het polnieverhoor, gaf hij nu toe arsenicum gekocht te hebben, iets, dat hij moeilijk kon ontkennen, want de drogist, bij wie hij het vergift gekocht had, was ook aanwezig en vertelde, dat verdachte hem mede gedeeld had het vergift nodig te heb ben voor de hond van zijn vrouw. De drogist vertelde nog, dat hij verdachte het gebruik van vergift afgeraden had omdat „het beest zo'n akelige dood zou hebben Voor de rechtbank vertelde ver dachte, dat hij het vergift had wil len gebruiken voor de hond van zijn chef, maar daar hij het arsenicum gekocht had omstreeks half Mei althans zo luidde zijn verklarqing; volgens de feiten moet het veel eer der geweest zijn, maar de drogist kon zich de datum niet meer precies herineren en zijn chef ver klaarde, dat hij pas eind Mei een hond aangeschaft had, bleek deze verklaring vals. Tragisch. Als laatsten verschenen gisteren in het openbaar voor de rechtbank de diepbedroefde ouders van de ver moorde jonge vrouw Zij vertelden, dat hun dochter alleen voor haar man geleefd had. Achteraf gezien was het gedrag van verdachte in de weken, die aan het sterven vooraf gingen, wel enigszins merkwaardig geweest. Hij wa? erg koel tegen zijn vrouw geweest en vrijwel onbewo gen door haar ziekte. De moeder vertelde nog hoe haar dochter eens toen verdachte op be zoek was tijdens het theedrinken gevraagd had, of „er soms iets in de thee zat". Na deze tragische getuigenver klaringen werd de behandeling ach ter gesloten deuren voortgezet en werden de tegenwoordige vrouw van verdachte en haar familie aan een verhoor ondenvorpen. De rechtbank heeft vandaag de behandeling van deze zaak voort- Veel zout in Rampgebied De cultuurtechnische schade in de rampgebieden valt over het algemeen mee. Daarentegen is de bodemschade in de polders, die lange tyd onder water hebben gestaan, zeer groot. Dit zegt minister S. L. Mansholt in zijn toelichting op de landbouwbegroting, waarin hij opmerkt, dat het land bouwkundig herstel veel vertraging ondervindt door het zoute zeewater, dat de grond onvruchtbaar heeft ge maakt. Op talrijke plaatsen is het zoutge halte in het bodemvocht zo sterk toe genomen, dat hier en daar vergifti- gin van planten en bomen optreedt. Reeds zijn enkele boomgaarden afge storven. Men hoopt door bevloeiing met zoetwater de rest voor ondergang Zes ton meer voor Studiebeurzen Het bedrag der studiebeurzen a fonds perdu is verhoogd van 360.000 gulden (in 1953) tot 1 millioen gul den. Dit deelt minister Cals in zijn -nieuwe begroting aan de Tweede Kamer'mede. Een adviescommissie zal nagaan of voor de komende ja ren met dit bedrag kan worden vol staan. Voor de exploitatie van de studenten-eettafels in Leiden, Utrecht, Groningen en Delft wordt een bedrag van 200.000 gulden uit getrokken. De bestaande mensae zouden, wanneer zij geen steun van overheidswege zouden krijgen, in 1954 ongetwijfeld in moeilijkheden geraken, zo meent de minister. GEëTSTE GLAZEN VOOR TWEEDE KAMER. HILLEGOM Jonge hond voor brommer. Gis teravond reed een Hagenaar met zijn dochter achterop per brom fiets langs de Haarlemmerstraat in de richting Hillegom. De man bereed het rijwielpad. Bij de Nieuwe Weg kwam plotseling een jonge hond voor zijn wiel, waardoor de motor rijder kwam te vallen. Dr Ten Hoo- pen constateerde een hersenschud ding. De man werd per ziekenauto naar zijn woning gebracht. Tegen de eigenaar van de hond werd proces verbaal opgemaakt. NOORDWITKERHOUT ZILVEREN PRIESTERFEEST Pater dr. De Klerk, CssR., uit Bergen N. H., zal zijn zilveren priesterfeest op Zondag 27 Septem ber a.s. vieren ten huize van zijn vader, Zeestraat 11. Op die dag zal hij in de St. Jozefkerk een plechtige H Mis celebreren. Gistermiddag heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Cals, twee geëtste glazen overgedragen aan de Thveede Kamer. De glazen, die zijn aange-l bracht op het portaal van de hoofd-! trap in het gebouw van de Tweede Gistenraddag om half vijf'a er een Kamer zijn ontworpen door de gla-l «to. die uit de richting Den Haag zenier Albert Troost te Eindhoven. De glazen geven een symbolische OEGSTGEEST OP VRACHTAUTO GEREDEN voorstelling weei er dragen de mot to's „Obedieren in der gherechtich- heit" en „Die tyranny verdrijven", zinsneden uit het „Wilhelmus". VERDACHT VAN GEKNOEI MET BENZINE. De Rotterdamse recherche heeft terzake van bedrog in koopwaar pro ces-verbaal opgemaakt tegen de 52- jarige autohandelaar P. A. D., die pompstatiQnhouder van een benzi nemaatschappij is geweest. Hij had het vorige jaar 40.000 liter benzine meer verkocht dan hem door zijn maatschappij was geleverd. Dit wek te argwaan. De maatschappij stelde een onderzoek in, dat later dooi de politie werd voortgezet. Gebleken is dat de ontluchtingsbuis gebruikte om petroleum i nde tank te laten lopen. Monsters, uit de tank van auto's genomen, brachten aan het licht, dat de benzine met ongeveer 5 pet. petroleum vermengd was. Millioen voor oud-Amsterdam De minister van O. K. en W. deelt m'ede, dat in beginsel besloten is 1 millioen beschikbaar te stellen voor de restauratie van woon- en pakhuis gevels in oud-Amsterdam. Dit bedrag zal over drie jaar ver deeld worden: in 1953 250.000 in 1954 350.000 en 1955 400.000. Op de gemeentebegroting van Am sterdam is voor het jaar 1953 ook reeds 1 millioen voor dit doel uit getrokken. MGR. HILHORST DOOR BEROERTE GETROFFEN. Mgr. B. G. Hilhorst van de Paters van de H. Geest bisschop van Bago- moyo in Brits Oost-Afrika, is zeer ernstig ziek en verleden Zaterdag voorzien van de Sacramenten der sterevenden. Mgr Hilhorst, die 58 jaar is en bijna twintig jaar gele den de bisschopswijding ontving in de Posthoorn-parochie te Amsterdam, is lijdende aan het hart en heeft thans een beroerte gekregen. Men verwacht niet, dat hij nog zal her stellen. BOTSING MET BROMFIETS. Op de rijksweg BredaRoosen daal ter hoogte van het Liesbos is gisteravond om zeven uur de mo torrijder Bloemscheer uit Breda op slag gedood tengevolge van een botsing met een bromfiets. De dou- zitter Zegger, eveneens uit Breda, moest naar het ziekenhuis worden vervoerd met een schedelbasisfrac- tuur. Zijn toestand is zeer ernstig. Het ongeluk werd veroorzakt door dat de bromfietser V. plots de rijks weg overstak en op de motor inreed, De motorfiets kwam tegen 'n boom terecht. Motor en bromfiets werden totaal vernield. De bromfietser kreeg geen letseL op een vrachtwagen gereden. Het ongeluk ontstond vlak bij het viaduct, waar men bezig is het weg dek te repareren. In verband hier mede moest de bestuurder afremmen, maar op het critieke ogenblik weiger den de remmen. Met een klap kwam de luxe wagen tegen de vrachtwa gen aan. De beide inzittenden, pas toor Van der Ven uit Leidschendam en pastoor Van Spanje uit Wassenaar bleven ongedeerd. De auto was echter zwaar beschadigd. TWEE AUTO'S IN BOTSING Om acht uur hedenmorgen had er bij het Alemonde-viaduct een ernsti ge autobotsing plaats. Een luxe wagen kwam met grote snelheid uit de rich ting Amsterdam en de bestuurder be merkte vermoedelijk de waarschu wingsborden niet op, welke aange ven, dat er reparaties aan het weg dek worden uitgevoerd. Hierdoor moest hij uitwijken en botste op een auto, die met een matige vaart uit de richting Den Haag kwam. Beide inzit tenden van .de Amsterdamse auto werden uit de wagen geslingerd en liepen verwondingen op. Een van hen moest in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. De bestuurder van de andere auto kon, na verbon den te zijn. huiswaarts keren Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. VOORHOUT Ballonwedstrijd. Over de bal lonwedstrijd, waaraan 700 kinderen deelnamen, kunnen we thans mel den, dat ruim 50 opgezonden kaart jes zijn binnengekomen. In de loop der volgende week zullen de prijs winnaars bekend gemaakt worden. Er zijn afstanden bij van 130 tot 138 km. VOORSCHOTEN Ontrouwe kassier voor de rechtbank De waarnemend kassier bij de Coöp. Boerenleenbank Voorschoten, die in de afgelopen jaren kans zag belangrijke bedragen te verduisteren, stond gisteren terecht voor de Haagse Rechtbank, waar hem verduistering, valsheid in geschrifte cn oplichting tot een bedrag van 74.000 ten laste werd gelegd. Ongeveer f 46.000 hiervan had hij in zijn dienstbetrekking verduisterd en voor het overige had hij valse cheques uitgeschreven en twee zus ters opgelicht met het verhaal, dat hij in zijn goedheid mensen geld van de bank had geleend en nu bang was voor ontdekking. Zij zouden het geld, een bedrag van 5000, na enkele da gen terugkrijgen. Ook de ingelanden van de Zuid wij kse polder verloren door de ma nipulaties van de verdachte een be drag van meer dan 3000. Verdach te was hun penningmeester en ze hadden nooit vermoed, dat hun geld verduisterd werd. De Officier van Justitie eiste een jaar en acht maanden gevangenis straf. Een door de verdedigster in gesteld verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling wees de rechtbank af. Uitspraak op 1 October. MAMA, IK WIL EEN MAN HE In 1919 kwam een klein Chineesje Chueng Kwok Su genaamd, in Nederland en werd kokje in een^ res taurant. waar hij zóveel verdiende, dat hij noodge dwongen in de avonduren met een bakje snoepgoed de straat op moest om daar een aanvullend salaris bij een te garen. De Chine, s leefde echter zeer economisch en gelei delijk besteeg hij de maat schappelijke ladder. Via Pa begon in 1919 als kokje en geeft aan het jonge paartje restaurant te na verloop van tijd ge heel van streek. De jaren rijpten de lief de en enige maanden gele den gal Chueng zijn vader lijke zegen en begon naar- verzet tegen deze tijdelij ke uitbreiding van woon ruimte binnen haar wallen. Daarom zullen de brui loftsgasten het zonder hut jes moeten doen en ook zal de zoon van Chueng niet in het traditionele bruide- gomscostume voor de amb- ra-r; 'Kr Dkm gewoon in smoking. Ida zal ge zijn geLleven. Een Chinese duurt drie dagen en nachten en de vader des dragen, maar een lange een eethuis.'e kwam hij ten stig met de voorbereidin- slotte als welgesteld eige naar van een groo' restau rant in Den Haag uit de bus. Enige jaren geleden trad gen voor het huwelijk, die in China nu eenmaal veel meer stof doen opwaaien, dan in Nederland. Chueng had er een echt er in dat restaurant van ouderwets Chinese bruiloft Chueng K /ok Su een aar dig Hageneesje. Ida Hen driks, als dienstertje in be trekking en he. hart van de zoon van Chueng raak- van willen maken, maar het Haagse gemeentebe stuur heeft het plan in on derdelen gewijzigd, waar door er enkele typisch Chi- bruidegoms stelt er dan een eer in zijn gasten zo veel mogelijk te laten eten en drink .x. Daartoe worden in Chi na rondom het huis van de bruidegom bamboe-hutten gebouwd waarin de gas ten periodiek van de in spanning kunnen bijko men. maar het Haagse ge meentebestuur heeft zich veroorloven. okerkleurige jurk. Het geschenk, dat het jonge paar van Pa Chueng krijgt, heeft echter een af meting. die niet Hollands meer te noemen is: Pa geeft de jongelui een res taurant cadeau, want in de afgelopei jaren zijn de zaken zc goed gegaan, dat hij zich deze luxe best kan WASSENAAR Jongveedag. De Vereniging van Oud-leerlingen van Landbouw- onderwijsinrichtingen en de Fok- en Controle Vereniging te Wassenaar, organiseren Op Zaterdag 26 Sept. a.s. de jaarlijkse „Jongveedag" op het terrein van de heer P. v. d. Marei aan de Papeweg. Zwartbonte en zwartblaar kalve ren, pinken en vaarzen, en ooilam meren en ramlammeren zullen wor den gekeurd. De gemeenten Voorschoten en Wassenaar hebben voor deze keuring prijzen beschikbaar gesteld. De Jong veedag begint 's morgens 8.30 uur. 45 jaar in dienst bij de P.T.T. De heer C. Brik beheerder van het PTT-bijkantoor aan de Groot Hae- sebroekseweg, herdenkt a.s. Zondag het feit, dat hij 45 jaar geleden in dienst trad bij de PT.T. Op 17-jarige leeftijd deed hij zijn intrede in het Staatsbedrijf en wel in Ierseke. Daarna werkte hij op het inspectiekantoor te Breda. In 1946 werd de heer Brik in zijn huidige functie aangesteld. Damgenootschap. Het Wasse naars Damgenootschap heeft beslo ten aan de a.s. competitie deel te ne men met 2 tientallen. Begonnen werd met borden wedstrijden. De uitsla gen van de eerste wedstrijdavond was: Groep 1: J. MulderPa Gijs- bertse 02, J. VermeulenC. Waar denburg 11, A. VermeulenJ. Vermaas 02. Groep 2: J. Weekhout—O. Th. Rijsdijk 20, Th. OrieW. Steff- haan 20, A. SchutteW. Pool 20, A. v. d. BergS. Verhart 2—0. Marktberichten LEIDEN, 18 Sept. 1953. Veemarkt. Aanvoer 3754 stuks. 8 Stieren, 60 Melkkoeien, 225 Vette koeien, 138 Vare koeien, 16 Graskalveren, 29 Vette kalveren, 61 Nuchtere kalveren, 700 Vette schapen, 300 Weide scha pen, 1506 Vette lammeren, 29 Var kens (zeugen), 246 Schrammen, 400 Biggen, 2 Paarden, 9 Veulens, 23 Geiten. Prijzen: Fokstieren 375600, Melk koeien 8201050, Vette koeien 825, —1100, 210—275, Vare koeien 520— 750, Vaarzen 600820, Pinken 350 550, Graskalveren 180300, Vette kalveren 1. 200230, Nuchtere kalve ren 4560, 1. 125145, Vette scha 85100, Weideschapen 7090, Vette lammeren 6080, Zeugen (drachtige) 225350, Schrammen 5590, Biggen 2845, Veulens 225—350, Geiten 15 —45. Handel: stieren, melk- en vaar- koeien, vaarzen en pinken redely k, vette koeien vlot, vette en nuchtere kalveren, veulens en geiten matig, schapen en lammeren stug, zeugen, schrammen en biggen kalm. TBC-vrije afd. 20 stuks. LEIDEN, 18 Sept. KaasGoudse extra kwaliteit 2.45, id. le kw. 217 —2.23, id. 2e kw. 2.10—2.16. Leidse le kw. 2.11. Aangevoerd: 57 partijen Goudse kaas. 6 partijen Leidse kaas. Handel lui. Laatste Berichten DOOD DOOR SCHULD. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft hedenochtend een 38-jarige apothekersassistent uit Leiden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. Hij werd schuldig geacht aan het medeplegen van het misdrijf van dood door schuld, doordat hij vol gens de tenlastelegging nalatig en zogeloos had gehandeld. In een apotheek te Katwijk was een hoe veelheid vergif terecht gekomen tus sen poeders, die werden klaar ge maakt door een 35-jarige apothekers assistente, wonende te Sassenheim. De poeders waren bestemd vjoi het 20 maanden oude zieke kindje van een Katwijks gezin. Het kind was tengevolge van het innemen van de ze vergiftige poeder gestorven. De assistente uit Sassenheim werd he denochtend vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. ZIJN VROUW VERGIFTIGD? In het strafproces voor de recht bank te Dordrecht tegen de 30-jarige opzichter A. L. L. uit Utrecht, die ervan verdacht wordt, zy'n eerste vrouw in 1952 met arsenicum te hebben vergiftigd, heeft vandaag de officier van Justitie 20 jaar geëist met aftrek van de preventieve hech- teniis. Weg Ypenburg- Burgerveen Gedeelte onder Leidschendam wordt in November aanbesteed In verband met de aanleg van de rijksweg nr. 4 (Ypenburg—Burger veen), die in het voorjaar voortgang zal vinden onder de gemeenten Lei dien, Leidschendam, Zoeterwoude en Leiderdorp, zal op 10 November a.s. de aanbesteding plaats vinden voor de aanleg van een aardebaan tussen de Weegsloot en de Oude Rijn. In dit gedeelte moeten vijf duikers worden geplaatst. De Weegsloot be vindt zich halverwege Leiden en het dorp Leidschendam, en behoort tot laatstgenoemde gemeente. De sloot is een zijvaart van de Vliet en heeft verbinding met de Meerburgerwate ring. PROOST!? De Amsterdamse dankbestrij- ders krijgen het minder zwaar. De vereniging tot bevordering van het gebruik van het edel nat heeft n.l. besloten de prij zen van wat voor velen het enig geestrijke op aarde is, drastisch te verhogen. Daar deze prijsstijging in de café's het gevolg schijnt te zijn van een sterk verminderde om zet, lijkt ons deze verhoging nu wel totaal te moeten voeren tot een verlaging van het Amst. Peil. Vele kleine beurzen im mers zullen weer 3 ct. hoger moeten grijpen om het felbegeer de vocht binnen te kunnen krij gen. Een oplossing lijkt ons de kelkjes te voorzien van een z.g. niprand, om het genol zoveel mogelijk te rekken. Om het leed van deze gedu peerden minder schrijnend te maken heeft men ook de aan- werfwaarder, van cola, koffie en sinas belangrijk ve: hoogd. Ook de puriteinen gaan dus een strenge winter tegemoet. De café's zullen ontvolkt wrr- den en het aantal thuisdrinkers toenemen. Tot verhoging van de huiselijkheid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2