I Dindcl^kcn Sabotage-campagne in Oost-Duitsland Dulles daagt Sovjet-Unie uit De spoorloos verdwenen mevrouw MacLean b VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 m J J ma 44ste JAARGANG No. 12995 D,~: C. v. ha^rsveld KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN dan woorden Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. j Papengracht 32, TeL 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. 6 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Kentering ook op fiscaal gebied? IVTog afgezien van de eis van recht- vaardigheid omde belastingheffing op het huidige niveau niet langer te doen voortduren dan strikt noodza kelijk is, zal de voorgenomen verla ging van de fiscale druk zeer zeker en heilzame werking hebben op de verhoging van onze welvaart. Nadat in de tweede te'Jt van 1951 reeds een verbetering in de positie van ons de- viezenverkeer werd ingezet, is de ecor.omicche en financiële situatie ge durende de jaren 1952 en 1953 nog verder versterkt. De betalingsbalans laat instede van een tekort een over schot zien, terwijl de goud- en devie zenreserves nog steeds stijgende zijn. Dat de rijksbegroting voor 1954 een aanzienlijk tekort vertoont van bijna een milliard gulden, vindt voorna melijk zijn oorzaak in uitgaven voor éénmaal of in de uitgaven met een aflopend karakter, zoals daar zijn de kosten tengevolge van de waterramp, ie zeer versnelde uitkeringen van de vergoedingen wegens geleden oorlogs schade en de thans in volle gang cijnde opbouw van ons leger. Hier- ioor zal de kapitaaldienst over 1954 ten aanzienlijk tekort opleveren, dat slechts over een klein deel gecom penseerd kan worden door het over schot op de gewone dienst. Blijkbaar leeft de huidige minister van Finan- :iën afstand gedaan van het systeem van het kweken van zodanige over schotten op de gewone dienst, dat laarmede het tekort op de kapitaal- iienst geheel of grotendeels gefinan- :ieerd kan worden. Kennelijk zal "'nister Van de Kieft, in tegenstel- r met zijn vroegere ambtegenoot het sekort naar behoefte dekken door het langaan van leningen. Op deze ma nier zal, anders dan bij geldschep- ping (door uitgifte van bankbiljet sen) geen gevaar ontstaan voor prijs stijgingen. Echter behoeft hiertoe nok geen gevaar te ontstaan in het geval de Regering overgaat tot schep ping van nieuw geld, zolang hierte genover tot dezelfde verhouding maar een hogere productie komt te staan. De voorgestelde belastingverlaging voor de bedrijfssector nu, dient deze verhoging van de productie te stimu leren door hogere investeringen uit de bepaalde belastingbedragen mo gelijk te maken. Maar dan is men er v nog niet, want wat geproduceerd wordt, dient ook verkocht te worden en daartoe is de hoogte van onze ex port en de koopkracht van de bin nenlandse bevolking een voorwaar de. Nu op de betalingsbalans reeds een overschot is verkregen,' dient naast de export thans ook aandacht te worden besteed aan de afzet van de productie van onze inductrieën in het binnenland. Maar dan moet het in komen van de consument ook zodanig zijn, dat de producten kunnen wor den afgenomen en betaald. Hieruit volgt dat met de stijging van de pro ductie een verhoging van de algeme ne levensstandaard dus noodzakelijk moet worden nagestreeft. Een der middelen tot het bereiken hiervan is een vermindering van de belasting heffing op de inkomens. Het totale bedrag der fiscale verlichting zal dan aangewend worden in de binnen landse economie en wel of door con- cumptie van goederen of door verde re investering in productiemiddellen. Ook de middenstand zal van het loskomende bedrag haar deel ont vangen. Niet alleen dus, dat zij di rect, zoals alleandere belastingbe talers van de tariefsverlaging zal profiteren, tevens zal de omzet gaan stijgen als gevolg van de vergroting van de koopkracht. De middenstand, die in de eerder ingediende belas tingvoorstellen ter tegemoetkoming aan het bedrijfsleven, maar stiefmoe derlijk bedacht was, krijgt thans alsnog een tegemoetkoming door de aftrek van twintig procent van nieu we investeringen over een looptijd van vijf jaar ook van toepassing te doen worden op investeringen vanaf 3000. Zoals men zich zal herinneren was de grens in het oorspronkelijke wetsontwerp op f 10.000 gesteld Van een investering na 1 Januari 1954, van bijvoorbeeld ƒ5000 zal nu dan ook in totaal f 1000 van de belast bare winst afgetrokken mogen wor den, aangenomen natuurlijk, dat de ontwerpen wet zullen worden. Enkele weken geleden braken wij hier nog een lans, juist voor deze blangrijke tegemoetkoming aan de kleinere be drijven, Het is verheugend dat de regering nu aan de bezwaren tege moet heeft willen komen. Het is te hopen, dat het reeds lang ingediende wetsontwerp tot afschaffing van de omzetbelasting voor de detailhandel nu ook spoedig in de Kamers in be handeling komt. De middenstand wacht vol ongeduld op de aanneming hiervan. Van de thans voorgestelde belas tingvermindering tot een totaal van een half milliard zal ook de minister van Financiën weer een belangrijk deel in de fiscus kunnen terug ver wachten. Immers de belastingopbrenst zal gaan stijgen door de hogere om zetten, hogere behaalde winsten, ho gere inkomsten door de huurstijging van huiseigenaren, en hogere loon belasting tengevolge van de loons verhogingen. F. D. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 22 en Woensdag 23 September a.s. geen audiëntie ver lenen. Hardhandige onderdrukking Communistische troepen patrouille ren dag en nacht door de straten van Potsdam, sinds daar een communis tisch propagandabureau in brand is gestoken. Dit is gistermorgen vroeg gebeurd. Het was slechts één van de daden van de sabotagecampagne, die al een week aan de gang is en die vorige week begonnen is met, een brand in een staatswinkel. Sindsdien werden elders een aantal etalagerui ten, waarachter propagandamateriaal was uitgestald, ingegooid, en aan plakbiljetten bij tientallen van de muren en schuttingen getrokken. Deze onrust heeft thans een derge lijke omvang bereikt, dat zij niet meer verzwegen kan worden. De communistische dagbladen, die voor Potsdam en omstreken zijn bestemd, hebben het over „vandalisme van gangsters en opgeschoten vlegels die er op uit zijn de wildste geruchten rond te strooien om onder de bevol king een sfeer van angst en pandek te verwekken". Uit andere delen van de Sovjet- zone bevestigen berichten, dat deze sabotage van verrassende uitvallen op grote schaal wordt gevoerd door de bevolking, die hierin haar enig ter beschikking staande middel hanteert om haar afkeer uit te drukken jegens het regiem. De monstraties van1 enige Rede van Spaak te Straatsburg Paul Henri Spaak, de voormalige socialistische Belgische premier, heeft Donderdagavond het debat over de spanning tussen Oost en West in de Raad van Europa geopend. Hij zei, dat verzet tegen het opne men van Duitsland in de Westelijke Gemeenschap „verraad" zou zijn. „Er zijn nog mensen die aarze len" en zeggen, dat „Duitsland te sterk is om lid van een Europese Ge meenschap te zijn", doch „ik zou mijn Franse en andere vrienden willen vragen ons mee te delen of zij ge loven, dat Duitsland minder sterk zou zijn als het niet met het Westen zou samengaan". Hierop schetste Spaak zijn uit acht punten bestaand plan voor Europa, dat omvat: een gedemilitariseerde zóne aan beide kanten van het „IJze ren Gordijn", een veiligheidsverdrag tusen de Ver. Staten, Rusland, En geland en de voorgestelde Europese gemeenschap en een vier-rwogendhe- denconf eren tie over Duitsland en Oostenrijk. De eenheid van de Westelijke we reld moest volgens hem gehandhaafd blijven en binnen deze Westelijke we reld zou een Verenigde Europa mees ter over eigen toekomst zijn. Saaf-kwestie uitgesteld De commissie voor algemene zaken van de Raad van Europa heeft Don derdag besloten, dat de kwestie over het Saargebied niet door de raadge vende vergadering zal worden behan deld. Het rapport Van der Goes van Na- ters over de kwestie van het Saar gebied blijft op de agenda van de commissie voor algemene zaken staan maar wordt niet gepubliceerd. omvang zoals die van Juni, zijn niet meer mogelijk door de strenge maat regelen, die de Oostduitse communis ten hebben genomen. De communisti sche politie jaagt nog steeds op Oost duitsers, die aan deze betogingen hebben deel genomen en die haar aangebracht zijn door anderen, wie men bekentenissen heeft afgeperst door mishandelingen. De Oostduitse regering is een hard handige campagne begonnen om alle vormen van verzet te onderdrukken. Het laatste voorbeeld hiervan is het betalen van de contributie van de vakverenigingen. Zij die de laatste tijd deze contributie met opzet had den verwaarloosd, worden nu kort en bondig voor de keus gesteld: alle achterstallige geld betalen of an ders ontslag. Ontdekking van lepra-bacil Na tien jaar onafgebroken onder zoekingen in het laboratorium van de Voortplanting des Geloofs en der Ka tholieke faculteit te Lyon is een Franse religieuze, Soeur Marie-Su zanne, er in geslaagd een bacil te isoleren en te cultiveren, waarvan men met gegronde hoop mag aanne men, dat het de lepra-bacil is. Zij heeft haar ontdekking voorge legd aan het zojuist gehouden congres voor microbiologie te Rome en aan de bacil de naam gegeven van „Myco bacterium Marianum", ongetwijfeld de eerste bacil, die haar naam aan Maria ontleent. Soeur Marie-Suzanne heeft even eens een antigene bereid, waarmede thans uitgebreide proeven worden ge nomen in verschillende overzeese landen. Zij zal over haar ontdekking een lezing houden voor het interna tionaal lepra-congres, dat in October te Madrid gehouden wordt. Om vredelievendheid door daden te bewijzen ,jDe Verenigde Staten zijn volkomen bereid te onderzoeken, op welke wijze een eind kan worden gemaakt aan de internationale spanning", ver klaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, Donderdag in de algemene vergadering der Verenigde Naties. Doch het is niet voldoende dat wij het alleen zijn, die naar vrede streven. De toestand is thans zodanig, dat het mogelijk en in feite zelfs geboden is, dat de Sowjet-Russische leiders hun bedoelingen duidelijk laten uit komen". den afgeworpen want geweld ver nielt juist datgene, wat het beoogt te bereiken. Wij blijven hopen op een vreedzame verandering". „Wij vertrouwen, dat spoedig het ogenblik zal komen en misschien wel héél spoedig en plotseling dat de politieke leiders het eens zullen worden over een vorm van interna tionale ontwapening.. De V.S. willen zich met kracht daaraan wijden, wachtend op een gebaar van goede wil van de Sovjet-Unie. Wij moeten wel bedenken, dat de moderne we tenschap thans over middelen be schikt om alles wat leeft op onze planeet radicaal te vernietigen". Wij moeten erkennen, dat de UNO niet alles heeft gebracht, wat de mensheid er van hoopte. Ik twijfel er niet aan, dat de voorstellen van Ne derland Argentinië en Egypte om eventuele wijzigingen in het Hand vest te bestuderen in behandeling genomen zullen worden". HOE DE SPANNING KAN VERMINDEREN. Samenvattend, somde Dulles de volgende voorwaarden op, waaraan voldaan moet worden, wil de span ning in de wereld verminderen: Korea moet herenigd en vrij wor den; Indo-China moet in vrede on afhankelijk worden; Duitsland moet herenigd worden en Oostenrijk vrjj; Ruslands buren moeten hun nationa le onafhankelijkheid kunnen ver krijgen; de Russische communisti sche partij moet afzien van haar be doeling, onafhankelijke regeringen door middel van geweld omver te werpen. Uitvoerig stond Dulles in het ver loop van zijn rede stil bij de onder scheiden haarden van onrust in de wereld en hij verbond daaraan de conclusie, dat „de Sowjetleiders, als zij eerlijk zijn, moeten toegeven, dat wannéér zij het klimaat in de we reld willen veranderen, zij meer hun best moeten doen dan tot nu toe het geval was". „Amerika streeft er niet naar, dat de Sovjet-Unie omringd wordt door vijandig gezinde landen. Wij voor spellen echter, dat, tenzij de Sovjet- politiek gewijzigd wordt, zij door haar huidige acties een vijandigheid zaait, die de Sovjet-Unie juist wil vermijden. Premier Malenkov's op merkingen, dat de communistische en de niet-communistische systemen vreedzaam naast elkaar kunnen le ven, zijn van harte welkom, maar woorden alleen kunnen ons niet ge ruststellen, als wij bedenken, dat sinds 1939 meer dan 600 millioen mensen van ongeveer 15 naties onder het juk van de Sovjet-dictatuur zijn gebracht en in geen van deze ge vallen is er sprake geweest van vrije wil. Laat mij echter verzekeren, dat wij in geen enkel opzicht bedoelen, dat dit juk door geweld moet wor- Inderdaad op de agenda. De Algemene Vergadering heeft Donderdag ondanks Russisch protest, besloten voorstellen voor voorberei dende werkzaamheden met thet oog op een mogelijke herziening van het Handvest in 1955 op haar agenda te plaatsen. Malik, de Sowj et-afgevaardigde, noemde herziening van het handvest „absoluut nutteloos, in het bijzonder gezien de huidige sfeer". REACTIES OP REDE VAN DULLES In diplomatieke kringen te Londen beschouwt men de rede van Dulles in de algemene vergadering van de Verenigde Naties als een krachtige en rechtstreekse uitdaging aan de Sowtjet-Unie om haar vredeswil te bewijzen. Men is in deze kringen vooral getroffen door de gematigde toon en het opbouwende karakter van de rede.- Nederlandse militairen bij oefening „Grand Repulse' Ongeveer 35.000 man, behorende tot de 4de divisie en de legerkorpstroepen, die samen het le Nederlandse legercorps vormen, nemen deel aan de oefening „Grand Repulse", welke van 18 tot 24 September in Duitsland wordt gehouden. Grondpersoneel van de lichte vliegtuiggroep bezig met het oprichten van een gecamoufleerde tent voor een van de vliegtuigen. Koningin legt krans bij oorlogsmonument WuM H.M. de Koningin heeft Donderdagmiddag op het Kerkplein te Arnhem, het Nationale Oorlogsmonument, vervaardigd door G. Jacobs van den Hof, dat de nagedachtenis eert van alle geallieerde en Nederlandse strijdkrachten, burgers en ondergrondse strijders uit de tweede wereldoorlog, onthuld. Na de plechtige onthulling legt H.M. de Koningin een krans aan de voet van het monument. Spoor loopt dood te Lausanne De Zwitserse en Britse recher cheurs, die trachten mevrouw Melina MacLean, de mysterieus verdwenen echtgenote van de even mysterius verdwenen diplomaat Donald Mac Lean op te sporen zijn nog even ver van dit spoor verwijderd als in het begin. Wel had men de zwarte Chevrolet gevonden, waarin zij vorige week Vrijdag met haar drie jonge kinderen de flat van haar moeder in Genève verliet. De auto stond in een garage te Lausanne. De garageknecht vertel de, dat mevrouw MacLean op een foto herkende hij haar onmiddellijk hem gezegd had, dat zij over een week zou terugkomen. Daarna was zij naar het station gewandeld. De Chevrolet wordt scherp be waakt. Op de achterbank ligt nog een kinderboekje: „Het verdwaalde lam- j metje". De garageknecht had niets bijzonders aan mevrouw MacLean be merkt. Men vraagt zich af, of zij de trein naar Zurich genomen heeft. Van Zürich kan men door de lucht het land verlaten in alle richtingen. Het wemelt van de mensen, Die PRONONCE wensen. (Advertentie) CHURCHILL NAAR NICE Sir Winston Churchill is Donder dagochtend per vliegtuig naar Zuid- Frankrijk vertrokken, waar hij een korte vacantie in het zomerverblijf van lord Beaverbrook in de omgeving van Nice zal doorbrengen, Men verwacht, dat de premier een tot twee weken zal wegblijven, Mossadeq voor de krijgsraad Van welingelichte zijde is Donder dagochtend te Teheran vernomen dat de voormalige Perzische premier Mossadeq voor een uit vijf generaals samengestelde krijgsraad zal verschij nen. De raads-zitting zal openbaar zijn. Nieuwe Sovjet atoombommen De Sowjet-Unie heeft in de afgelo pen weken „met succes" verscheidene nienwe typen atoombommen be proefd, aldus een communiqué van de regering, dat door het officiële Russische persbureau Tass is bekend gemaakt. Verdere bijzonderheden werden niet gegeven. De Oostenrijkse politie heeft mede gedeeld, dat zij zeer gemakkelijk met haar Britse paspoort naar Oostenrijk heeft kunnen gaan en naar Wenen. De Duitse politie, die ook attent is, is van mening, dat het haar geen moeite gekost zou hebben een vlieg tuig naar Berlijn te nemen en zo te verdwijnen achtér het IJzeren Gor dijn. Een hoge politie-beambte zeide: „Er zijn maar twee mogelijkheden: complete onnozelheid of listig be drog. Of zij daagt over een paar da gen op of wij zullen nooit meer iets van haar horen. Wij weten het nog niet. Maar het zijn geen amateurs, die ons op het verkeerde spoor wil len brengen. Daar zit een uitermate gewiekste en ervaren organisator achter". HOE wordt het weer? (Geldig van hedenavond tot morgenavond. Opgemaakt te 10 3 uur). VANNACHT MIST. Veranderlijke bewolking met slecht enkele verspreid optreden- de regenbuien en vannacht op I vele plaatsen vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. 19 Sept.: zon op 6.21 en onder 18.46; maan op 17.05 en onder 0.52 uur. Het weer in Europa HELSINKI OSLO AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. nevel nevel zwaar bew. mist regen mist zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. mist zwaar bew. zwaar bew. mist nevel nevel licht bew. zwaar bew. zwaar bew. Korreltje Wie vreest te lijden, lijdt van vrees.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1