S)e &2idóe6oti/fca/nt Mevr. MacLean's verdwijning Kanselier Adenauer opent diplomatiek offensief Het Kon. gezin na de rijtoer op Prinsjesdag Wordt Mossadeq niet gevonnist? De verdwijning van mevr. MacLean Nederl. wil UNO-handvest herzien Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12994 i Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2,p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE BELASTING VOORSTELLEN IJèt grote nieuws dat de Troonrede •"heeft bevat, is ongetwijfeld wel de aankondiging van een verdere verlaging van de loonbelasting en in komstenbelasting. Het betreffende wetsontwerp is reeds bij de Tweede Kamer ingediend, gelijktijdig met de memorie van antwoord aan de Ka mer op de wetsonwerpen met betrek king tot de fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid en in verband met de a.s. huurverho ging. Als wij nu het gehele complex van belastingmaatregelen in aanmerking nemen, is het thans de bedoeling van de Regering, ingaande 1 Januari 1954 vier millioen belastingbetalers te la ten profiteren van een vermindering van de fiscale druk welke een half milliard of ongeveer tien procent van de totale belastingopbrengst zal uit maken. In de toelichting bij het ont werp verklaart de regering, dat onder de huidige omstandigheden ook haar aandacht is uitgegaan naar een ver laging van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting, aangezien zij het matigen van de zware druk van de progressie, in het bijzonder op de middenstanders, als één van de naast liggende maatregelen van urgente aard beschouwt. Inderdaad, wij mogen rustig aan nemen dat deze urgentie al lang aan wezig was en dat, nu zulks door de zoveel gunstiger financiële basis van de staat zeker mogelijk is, de berooi de belastingbetalers wat meer „lucht" wordt gegeven. Vooral voor de mid dengroepen en voor hen, die de huur verhoging niet met een loonsverho ging gecompenseerd zullen krijgen, geven de verminderingen reden tot vreugde. Het zijn ook deze laatsten, die niet in „gelukkige" omstandig heid verkeren, dat de belasting wordt ingehouden van het loon en dus jaar lijks het gehele bedrag via het aan slagbiljet in enkele termijnen te be talen krijgen. Wat een zorgen en ge tob heeft dit in de afgelopen jaren al niet gekost! Want van sparen, ten einde de aanslagen op tijd te kunnen voldoen, is sedert de oorlog mees tal niets kunnen komen. Verder heeft de groep met de middeninkomens sinds 1939 een flinke devaluatie van hun levensstandaard ondergaan, Vooral hier drukte dan ook de pro gressie in het belastingtarief wel zeer zwaar. Volgens het tarief van 1947 werd van een huisgezin met drie kinderen bij een inkomen van 8000 alleen aan inkomstenbelasting 1200 geheven, terwijl in dit geval van 10.000 een bedrag van 1812 moest worden afgedragen. Van het meer-in- komen van f 2000 werd dus 30,6 pet meer belasting geheven. Door een amendement op de wet Belastingher ziening 1951 van de heer Lucas werd hierin reeds een gunstige verande ring gebracht. Indien het huidige wetsontwerp wordt aangenomen zal in deze scheve toestand nog meer ver betering zijn aangebracht. De belas ting in het hiervoor genoemde geval zal dan nog bedragen van f 8.000 een bedrag van 702 en f 1171 van ƒ10.000. Van de laatste f 2000 in komen zal de heffing hier thans dus ongeveer 18 M gaan bedragen. Uit dit voorbeeld blijkt w;el, dat de pro gressie in het tarief van heffing in derdaad sterk ingekrompen wordt en dat de veel te zware heffing van de top van de inkomens tot meer redelijker verhoudingen worden te ruggebracht. Zoals het huidige ontwerp nu luidt, wordt ook de. belastbare grens der inkomens belangrijk omhoog ge bracht. Men wordt dan geen inkom stenbelasting verschuldig als men on gehuwd is tot een inkomen van 1380, gehuwd tot 1950, gehuwd met één kind tot 2430, twee kinde ren tot 2910, drie kinderen 3540. vier kinderen f 4230, vijf kinderen 4950, zes kinderen f 6000, zeven kinderen f 7200, acht kinderen 8160, negen kinderen f 9240 en tien kinderen 10.200. Met een verlaging van het tarief is de regering van plan de belasting op de zogenaamde „bijzondere inkom sten", dit zijn de beloningen welke in de regel slechts éénmaal of één maal per jaar worden toegekend (tan tièmes, gratificaties, vacantietoesla- gen, enz), te verlagen. Op deze in komsten wordt voor de inhouding van de loonbelasting meestal een vast percentage genomen .afhankelijk van de tariefgroep waarin de belas tingplichtige valt. De verlaging van dit percentage zal dus alleen van be lang zijn voor hen waarvoor de loon belasting tevens eindheffing is (in de regel is dit tot een loon van 5000). Valt men echter tevens in de in komstenbelasting dan zal dit voor deel weer vervallen, doordat het nor male tarief van de inkomstenbelas ting tevens op deze bijzondere inkom sten wordt toegepast. Tenslotte is nog bekend gemaakt dat een nieuw ontwerp van wet tot wijziging van de Personele Belasting in voorbereiding is. Ook deze belas ting zal enige verlichting brengen, doordat ook dit tarief, ondanks de verhoging der huren, lager wordt. Tevens zal dan de regeling der klas seindeling van de gemeenten en de kinderaftrek worden bezien. Thans kennen we een indeling van gemeen ten in maar eventjes negen klassen en dan nog naar reeds lang verouder de maatstaven. Op het algemeen aspect en de doorwerking van de komende belas- Eerst regeling Saar-probleem De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft zijn Franse eollega Bidault uitgenodigd voor een her vatting van de besprekingen over de tussen Duitsland en Frankrijk nog hangende problemen, waaronder de toekomst van het Saargebied. Deze uitnodiging werd te Bonn opgevat als het begin van een diplomatiek of fensief, waarmee dr. Adenauer hoopt verrijkende beslissingen te forceren. Nog meer dan het vraagstuk van de regeling van de status van het om streden Saarland staat daarbij, zo meent men daar, het gehele project van de Europese vereniging op de voorgrond. Dr. Adenauer is er vast van over tuigd, dat het mandaat, dat het Duitse volk hem op zo royale wijze heeft gegeven voor de voortzetting van zijn Europese politiek, in wer kelijkheid beslissend is voor de vol tooiing van de continentale gemeen schap. Men gelooft, dat dr. Adenauer de Franse Saarverlangens gaarne zal ge bruiken als een lokmiddel, om de in Parijs nog bestaande aarzelingen tegenover de Europese verdedigings gemeenschap te overwinnen Hij zou tot matiging van de Duitse aanspra ken op de Saar bereid zijn, wanneer daar tegenover van Franse zijde een geste zou worden gesteld, die de Zetel meer in Bondsdag De Westduitse Socialistische Partij (SPD) heeft nog een zetel toegewe zen gekregen in de Westduitse Bonds dag, ten koste van de Katholieke „Zentrum"-Partij. Hierdoor is het aantal socialistische afgevaardigden bij de Bondsdag thans op 151 ge bracht. Deze verandering is het gevolg van het ontdekken van een fout by het tellen der „dubbele" stemmen in Noord-Rijn Westfalen, waardoor 10.000 stemmen te weinig waren ge teld. In de nieuwe, grote vergaderzaal van de Westduitse Bondsdag te Bonn zyn op voorstel van voorzitter dr. Hermann Ehlers (CDU) de wapens van de elf Westduitse staten van Ber lijn, die voorheen de wand sierden, vervangen, door een enorme DOitse adelaar met gespreide vleugels. hindernissen voor Europa zou weg nemen en daardoor ook een werke lijke Europese status voor het Saar gebied zou mogelijk maken. Dat dr. Adenauer zijn offensief juist thans begonnen is, wordt in nauw verband gebracht met de agenda van de Raad van Europa in Straatsburg, waar, zoals bekend, de Saarkwestie andermaal op prijkt en waar de Duitse regeringsafgevaar digden alles in het werk hebben ge steld om ook in deze zitting de kwestie weer stilzwijgend voorbij te gaan. Na de uitnodiging aan Parijs staan de Duitsers uiteraard sterker in hun verzet tegen een openlijke discussie in Straatsburg, die naar hun mening slechts porcelein zou kunnen kapot slaan. Het ligt in de lijn van de Duitse houding, dat dr. Adenauer ook de Nederlandse Saar- rapporteur Van der Goes van Naters heeft verzocht, zijn verzet tegen een uitstel van de Straatsburgse bespre king, op te geven. Dr. Adenauer heeft er bij het uitstippelen van de politieke lijn voor de komende jaren voor zijn vergrote christelijke fractie voorts geen twijfel aan laten be staan, dat hij voornemens is, zijn Europese offensief te laten verge zeld gaan van een versterkte actie tot herwinning van de door de Sov jet-Unie beheerste vroegere Duitse gebieden. In Bonn heeft men in deze met grote instemming de loop van het Europese gesprek in Straatsburg vernomen, waar in deze dagen op nieuw krachtige oproepen tot vol tooiing der Europese Verdedigings gemeenschap aan de Europese rege ringen zullen worden gericht. Diplomatieke verwikkelingen In kringen, die nauw verbonden zijn met de militaire rechtspraak in Teheran, is men van mening, dat het proces tegen ex-premier Mossadeq geen doorgang zal vinden. Bij een eventuele uitspraak van het militaire hof zouden er volgens deze kringen slechts twee mogelijkheden zijn: de doodstraf die de Sjah in levens lange gevangenisstraf of verbanning zou kunnen veranderen of vrij spraak. Men wijst er echter op, dat bij het bekendmaken van het vonnis ook bepaalde documenten zouden moeten worden gepubliceerd, waaruit zou Adres was gefingeerd I I De politie van Zwitserland en van aangrenzende staten zoekt intensief J naar mevrouw Melinda MacLean, j echtgenote van de Britse diplomaat Donald MacLean, die twee jaar gele den met zijn collega Guy Burgess, spoorloos verdween naar men ver moedt achter het IJzeren Gordijn. Mevrouw MacLean zelf is nu, zoals gemeld, óók spoorloos verdwenen, met haar drie kinderen en daarmee wordt het geval nog mysterieuzer dan het al was. Vorig jaar October ging mevrouw MacLean bij haar Amerikaanse moe der, mevrouw Dunbar, wonen, die een flat heeft in Genève. Zij had dat ook opgegeven aan het Foreign Office. Van Genève uit reisde zij soms naar Londen of andere plaat sen. Zo was zij kort geleden met va- cantie naar Majorca geweest. Vorige week Vrijdag vertelde zij haar moe der, dat zij het week-end ging door brengen bij vrienden in een villa nabij Montreux. Zij vertrok met haar kinderen (Fergus 9, Donald 7 en Me linda 2 jaar) in een zwarte auto, welke in een garage te Lausanne is teruggevonden. Mevrouw Dunbar begon ongerust te worden, toen haar dochter Maan dag niet terugkwam. Fergus en Do nald hadden die dag weer naar school moeten gaan. Mevrouw Mac- Lean ontbrak op een cocktail-party, waar zij verwacht werd. Dus belde haar moeder de politie te Genève op. Deze deelde mede, dat een ongeluk of een ontvoering vrijwel uitgeslo ten waren. Daarop stelde mevrouw Dunbar het Britse consulaat op de hoogte, dat prompt naar Londen te lefoneerde. Onmiddellijk vertrokken twee Britse rechercheurs naar Zwitser land. Het waren dezelfden, die twee jaar geleden vruchteloos gezocht hadden naar MacLean en Burgess. De Zwitserse politie alarmeerde alle grensposten. Maar die kon mevrouw MacLean toen allang gepasseerd zijn, Als houdster van een Brits pas. poort kon zij gereisd zijn naar elk communistisch land dat haar een visum had verstrekt, zonder dat Lon- den daarvan op de hoogte wast tingvermindering hopen wij in een volgend artikel terug te komen. F. D. Gefingeerd adres. Het bleek al spoedig, dat het op gegeven adres bij Montreux gefin geerd was. Ook die vrienden konden niet worden opgespoord. Nog ver dachter werd de zaak, toen mevrouw Dunbar een telegram ontving, waar in haar werd medegedeeld, dat haar dochter het goed maakte en: „Maak u geen zorgen". Een soortgelijk ge ruststellend telegram ontving me vrouw MacLean zelf ook, kort nadat haar man was verdwenen in 1951. Het telegram was verzonden uit Territet, een voorstad van Mon treux. Het origineel werd gisteravond onder politie-escorte naar Genève gebracht. Het fomulier was met de hand geschreven. Graphologen zou den uitzoeken, of het handschrift van mevrouw MacLean zelf was. De verdwijning van Burgess en MacLean was reeds een der ge heimzinnigste affaires van het na oorlogse Europa Op 25 Mei 1951 nam MacLean, die toen 38 jaar was, in zijn woning te Tatefield afscheid van zijn vrouw. Hij ging met zijn vriend Burgess een dagje naar Lon den, zei hij. Maar in plaats daarvan reed het tweetal naar Southampton, begaf zich aan boord van de Ka naalboot „Falaise", landde in de Franse have Saint Malo én ver dween. Kort na de verdwijning van Mac Lean werd zijn dochtertje Melinda geboren. Maandenlang kwamen, er uit West- zowel als Oosteuropese steden berichten, dat Burgess en MacLean daar gesignaleerd waren. Maar er kon nooit iets definitiefs worden vastgesteld. moeten blijken, dat Mossadeq met de communisten heeft samengespannen. Hierbij zou de Sow jet-Russische am bassadeur in Perzië, Lavrentief, mis schien betrokken worden, hetgeen be paalde diplomatieke consequenties met zich mee zou kunnen brengen. Uit getuigenverklaringen van me dewerkers van Mossadeq, onder wie de vroegere minister voor de ver bindingen, zou zijn komen vast te staan, dat Lavrentief de steun van de Sow-Unie had beloofd voor het stich ten van de republiek Perzië en dat de uiterst linkse Perzische pers, door be middeling van Mossadeq zelf, subsi dieerde. Een woordvoerder van de Perzische regering heeft Woensdag de voor gaande regering er van beschuldigd in zes maanden ruim een millioen gulden te hebben verkwist De ex- minister van buitenlandse zaken Fatemi zou verscheidene malen een „vergoeding" van ruim 10.000 gul den hebben ontvangen, en het orga niseren van de door Mossadeq gehou den volksstemming zou 50.000 gul den hebben gekost. Sjah laat zich nog niet kronen In een mededeling van het Per zische hof wordt gezegd, dat de Sjah, die, na twaalf jaar geregeerd te heb ben, nog steeds niet is gekroond, als kroningsdatum 19 Augustus 1954 zal aanhouden. De vorst kan, i.v.m. de moeilijke omstandigheden, waarin zijn onderdanen thans leven, niet ingaan op de talrijke verzoeken om de kroningsdatum vroeger vast te stellen. Staande op het balcon van het Pa-1 de rijtoer door Den Haag de spontane leis Lange Voorhout 45, neenu het toejuichingen van de Hagenaars in Koninklijk gezin na terugkeer van ontvangst. Vliegtuigongeluk in de V.S. Nabij Albany, in de Amerikaanse staat New York, is Woensdag een passagiersvliegtuig tegen een radio- mast gevlogen en neergestort. Alle inzitttenden 25 passagiers en drie bemanningsleden kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde vlak bij het vliegveld. De landingsplaats was door mist aan het oog onttrokken en het toestel moest in afwachting van de landingsorders blijven rondcirkelen. Hierbij raakte het de 120 meter hoge mast en stortte neer. Toen de Pool nog warm was Twee Canadese onderzoekers, Ge offrey Hattersley—Smith en Robert Blackadar, hebben van een tocht door het Canadese Noorden voorwerpen mee teruggebracht die als bewijs kun nen gelden voor de stelling, dat de Poolzeeën eens tropische temperatu ren hebben gekend Zij vonden na melijk stukjes koraal-fossielen op de met ijs bedekte kust van het eiland Ellesmere, hetgeen er op wijst dat de zee daar eens een temperatuur van zestig graden Fahrenheit gehad moet hebben inplaats van de huidige 28 graden. Ook vonden de twee onderzoekers zeeschelpen op een hoogte van on- geveer zeventig meter boven de zee spiegel, waaruit blijkt dat het water eens deze streek geheel bedekte. Ver der groeven zij bruinkool op en steenkool-in-wording. Eens moeten daar dus grote bomen gestaan heb ben in het thans barre gebied. Voorstel op de agenda De agenda-commissie van de UNO heeft met 12 van de 14 stemmen be sloten de Nederlandse voorstellen tot herziening van het Handvest op de voorlopige agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. De Sovjet- Unie en Polen onthielden zich van stemming. De Russische afgevaardigde Malik verwierp de Nederlandse voorstellen. „Het zou beter zijn de regels van het Handvest na te leven, inplaats van ze te herzien", zei hij. De Amerikaanse en Engelse vertegenwoordigers had den woorden van lof voor het voor stel. Malan leed nederlaag De Zuidafrikaanse regering van dr. Malan is er niet in geslaagd de twee derde meerderheid te behalen, die zij nodig had voor de invoering van aparte kieslijsten voor de naturellen in de Kaapprovincie. Bij de stemming in het parlement, dat in verenigde vergadering bijeen was, kwam zij zestien stemmen tekort. De nederlaag van de regering- Malan was de derde, sinds zij een jaar geleden de apartheidspolitiek ook in het kiesstelsel wilde doorvoe ren. Aanvankelijk werd de wet voor de naturellenlijsten met een absolute meerderheid aanvaard, doch het Hooggerechtshof bepaalde kort daar op, dat voor het van kracht worden van deze wet een grondwetsherzie ning noodzakelijk was, waarvoor een tweederde meerderheid in het parle ment is vereist. Malan trachtte toen een Parlemen tair Hof in te stellen, dat zich uit sluitend met Grondwetskwesties zou bezighouden, doch ook dit werd door het Hooggerechtshof in strijd met de Grondwet geacht. De enige mogelijkheid, die Malan overbleef, was een tweederde meer derheid in het parlement te behalen en dit is hem nu gisteren mislukt. De premier verklaarde echter onmiddel lijk na de stemming, dat hij thans „andere grondwettige wegen" zou bewandelen om zijn doel te bereiken. H. Mis in druipsteengrot Op een diepte van 236 meter is in een der druipsteengrotten van de Sierra Harana in Spanje een H. Mis opgedragen aan een altaar, door 30 Spaanse geologen en grotonderzoe kers opgericht tussen de spookachtig uitziende druipsteenkegels. Voor verlichting zorgden de elec- trische toortsen der expeditie. Alle leden ging te communie, ofschoon zij zeven uur nodig hadden om de grot te bereiken. Voortaan zal ieder jaar op 15 Aug., het feest van O.L. Vrouw ten Hemel opneming, in deze grot de H. Mis worden gecelebreerd. Tien dagen daarvoor, op de feest dag van O.L. Vrouw ter Sneeuw, wordt ieder jaar een H. Mis gecele breerd op de hoogste top van de Sier ra Nevada, op de 3470 meter hoge bergtop Velveta. De Nederl. vertegenwoordiger Von Balluseck, zette daarop uiteen, dat de Nederlandse regering haar voor stellen baseert op de algemene her ziening, die in 1955 aan de orde komt. Hij acht het van wezenlijk be lang dat de eerste voorbereidende be sprekingen daarover al op deze zit ting van de Algemene Vergadering zullen beginnen. De Verenigde Naties zullen dan te zijner tijd een duidelij ker beeld hebben van de moeilijkhe den, die een herziening van het Handvest met zich meebrengt, aldus de heer Von Balluseck. Hij verklaar de dat Nederland geen principiële veranderingen voorstelt, alleen en kele wijzigingen in het werkschema. De commissie besloot voorts de kwestie van het rassenonderscheid in Zuid-Afrika op de agenda te plaat sen. De Assemblée, die eerst vandaag met de debatten begint, kwam Woensdag bijeen om een aantal voor zitters voor de diverse commissies te benoemen. De Belg Fernand van Lan- genhove werd gekozen tot president van de belangrijkste, de politie com missie. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdag tot Vrij dagavond. Opgemaakt te 10 uur) KOUDE NACHT. Koude nacht met flinke op klaringen en weinig wind en hier en daar vorming van mist. Morgen overdag toenemende bewolking met later vanuit het Zuiden kans op regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 18 Sept.: zon op 6.19 en onder .18.49; maan op 16.39 en onder 0.uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM mist 18 KOPENHAGEN onbewolkt 15 AMSTERDAM zwaar bew. 20 BORDEAUX zwaar bew. 22 GRENOBLE regen 27 LONDEN regenbui 19 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS zwaar bew. 21 GENEVE regen 24 ZUERICH nevel 21 LOCARNO geheel bew. 14 BERLIJN half bew. 20 FRANKFORT mist 21 MUENCHEN nevel WENEN zwaar bew. 19 INNSBRUCK zwaar bew. 22 ROME zwaar bew. 26 Korreltje Veel wint degene, die bij verliezen leert.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1