3)e £cid6cSoti4<mt Gehele Koninklijke gezin reed in rode open landauers door Den Haag Praag volgt de j Moskouse mode I Naguib gaat strenger optreden Atoom-artillerie Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12993 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935» Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. tnnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Leraren salarissen 70ALS enige tijd geleden is. gepu- bliceerd, heeft minister Cals zjjn belofte gehouden om nog voor de aanvang van het nieuwe schooljaar de salarissen der leerkrachten bij het VHMO te herzien en wel met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953. Er waren nog wat onderhande- 1 rngen nodig, voordat de Centrale Commissie voor georganiseerd Over leg in Ambtenarenzaken zich met de voorstellen van de minister verenig de. Dit laatste wil echter niet zeg gen, dat hiermee nu alle leraren ge heel tevreden zijn gesteld, ook al heeft behalve het genoemde Georga niseerde Overleg ook het Georgani seerd Overleg voor de leraren aan deze bespreking deel gehad. De wijzigingen in het bezoldigings besluit betreffen n.l. niet alleen de salarissen, maar ook het aantal les uren en het is juist in verband met het laatste, dat de ontevredenheid in lerarenkringen zich uit. OET GAAT hierbij om het aantal uren per week, waartoe een le raar kan worden verplicht.. Heel vroeger, namelijk voor de fcezuinigingsactie van Colijn, was 't aantal lesuren voor de leraren vast gesteld op 19 tot 24. Bij de bezuini ging echter door Colijn, werd dit aantal verhoogd tot 30 uren. wilde men op hetzelfde financiële niveau blijven als voorheen. Een leraar dus die hetzelfde inkomen wenste te be houden als voorheen, zag zich toen verplicht tot 30 uur per week les te geven, indien hij tot dan toe 24 uur had gedoceerd. Sindsdien is er over het aantal lesuren altijd geharrewar geweest. De leraren hadden gehoopt dat nu het aantal lesuren weer wat binnen bescheidener grenzen zou worden teruggebracht, maar bij de ze laatste herziening van minister Cals is de volledige betrekking, die thans 26 lessen omvatte, maar waar bij de leraar verplicht kan worden tot 29 uur te geven, gesteld op 24 tot 29 lessen. Nu heeft de minister wel toegezegd, dat die mogelijkheid van 29 uur niet zo strak zal worden toe gepast, maar het is duidelijk, dat de minister die 29 uur juist niet los heeft kunnen laten wegens gebrek aan leerkrachten en de toepassing van deze mogelijkheid toch in han den zal liggen van de schoolbestu ren, die hiertoe van de minister de bevoegdheid hebben gekregfen. Voor de leraren in lichamelijke oefening zal de volledige betrekking 29 tot 32 lessen omvatten en ook hiertegen hoort men in deze krin gen bezwaar maken. Dit bezwaar geldt o. i. echter alleen in zover voor de leraren het bezwaar geldt van 29 uur, want de leraren in licha melijke opvoeding hebben immers verschillende voordelen boven de overige leraren, inzoverre zij thuis geen huiswerk behoeven na te zien en ook andere verplichtingen missen. IJ ET zwaartepunt van het ministe- rieel beleid zou o. i. moeten lig gen op het aantrekken van leer krachten. Het is toch beangstigend, te vernemen, dat dit aantal nog steeds terugloopt, omdat er bij de jongere generatie in verband met.de beloning geen animo voor het be roep van leraar meer bestaat, waar aan natuurlijk ook andere factoren niet vreemd zijn. Maar des te meer reden is er dan om die beloning zo te maken, dat het gebrek aan lera ren in de toekomst niet catastro- phaal worde. De minister heeft dit nu gedaan met deze salarisherziening, die een belangrijke verbetering te zien heeft gegeven en waarvoor in lerarenkrin gen dan ook wel waardering bestaat. Het was echter voor minister Cals wilde hij zijn woord gestand doen, om vóór September met deze nieu we regeling te komen, niet moge lijk geweest direct alle onaangena me consequenties te vermijden. Zo is een van deze consequenties, dat cle verhouding tot de ander ambte naren aan het ministerie van O., K. en W. is scheef getrokken. Men moet er bijvoorbeeld eens aan denken, dat een inspecteur bij het middel baar onderwijs nu nog maar iets be ter gesalarieerd is dan de best be taalde leraar en minder dan de best betaalde directeur of rector. En dit zelfde geldt voor andere hoofdamb tenaren aan genoemd ministerie. Daar was echter niet aan te ontko men, omdat de salarissen van deze ambtenaren niet kunnen worden ge regeld bij besluit van de minister van Onderwijs, maar omdat deze als alle ambtenarensalarissen vallen on der de minister van Binnenlandse Zaken, die nu de consequenties van de salarisherziening der leraren on der het oog zal hebben te zien. Maar zo lang het gebrek aan leer krachten bij het middelbaar onder wijs niet is opgeheven, lijkt het ons ncgal moeilijk de schoolbesturen het middel te weigeren om de moei lijkheden van het lerarentekort te ondervangen. En dat deze moeilijk heden er zijn, bewijst wel het feit, dat zelfs na een herhaalde oproep voor leraren in verschillende vak ken aan bekende middelbare scholen geen enkele sollicitatie is binnenge komen. Dit weet de minister ook en het kan niet anders, of ook deze over weging heeft zijn besluit beïnvloed, zoals men mag verwachten, dat deze zelfde overweging ook zijn verdere gedragslijn in deze zal bepalen. Te Cairo is een „revolutionnair gerechtshof" ingesteld, dat tot taak zal krijgen met voorrang „verraders van het land" te berechten. Hoger llof zal niet mogelijk zijn. Dit is medegedeeld door de Egyptische minister van voorlichting. Het „revolutionnair gerechtshof" zal worden samengesteld uit leden van de „revolutionnaire raad", dat zijn de militairen, die, tezamen met generaal Naguib, de geslaagde staatsgreep ondernamen, welke leid de tot het verbannen en later afzet ten van koning Faroek en de onder gang van diens bewind. De reden, van het instellen van het revolu tionnair gerechtshof is de ontdek king van een samenzwering, die tot doel had het koningsschap te her stellen en de leden van de revolu tionnaire raad te vermoorden. „De Egyptische regering zal stren ger gaan optreden jegens degenen, die pogen het nieuwe militaire Egyptische bewind door het ver spreiden van geruchten of op ande re wijze te schaden", verklaarde de Egyptische minister-president, gene raal Mohammed Naguib, Dinsdag op een massa-bijeenkomst op het „Re publikeinse plein" van Caïro. Een bataljon Amerikaanse artille rie, dat is uitgerust met kanonnen van 280 mm., waarmede atoomgra naten afgevnurd kunnen worden, zal binnenkort naar Europa worden overgebracht vrouw Schokking; leden van de Raad van State en vele leden van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, van het college van B. en W. van Den Haag en van de Haagse gemeente raad. „Het Wilhelmus'* uit 7500 kelen. Na haar aankomst in de Hout- rusthal zongen de ongeveer 7500 aanwezigen de vorstin staande „Het Wilhelmus" toe. Voor de pau 1 speelde het Residentie-Orkest de Ondanks flauwten en wespensteken bleef het zonnige Den Haag in feeststemming Het onverwacht mooie weer heeft gisteren vele Nederlanders naar Den Haag gelokt om daar Prinsjesdag te vieren en alhoewel de drukte hierdoor groter was, dan andere jaren waren er minder slachtoffers, die wegens c-en flauwte door de Eerste Hulpdiensten geholpen moesten worden. Natuurlijk kan er geen ware Prinsjesdag gehouden worden, zonder dat enige mensen, nadat zij uren hebben staan wachter, om de stoet te zien, op het moment, dat de gouden droom naderbij komt, hun ogen sluiten en met een zachte zucht de grond opzoeken om even later wakker te worden op een naar eau de cologne en aether ruikende Roode Kruispost. Daarbij kwam gisteren nog een andere aardigheid; niet alleen de men sen waren door het mooie weer en Prinsjesdag naar de residentie gelokt, maar ook een respectabel aantal-wespen en het gevolg was, dat er vele erbarmelijke kreten gehoord werden, telkens wanneer zo'n beestje weer eens neerdaalde op de deinende mensenzee. Maar behalve deze gewone pla gen, waarmede Prinsjesdag nu een-1 maal altijd gepaard gaat, zijn er geen ernstige dingen gebeurd en nadat de belangstelling de vorstelijke stoet op i en neer de weg PaleisRidderzaal I hadden zien rijden, waren zij in de middaguren weer in grote getale present om de traditionele rijtoer' van het koninklijk gezin te aan schouwen. Deze rijtoer was dit jaar bijzonder attractief, omdat alle prin sessen in de stoet meereden. De koninklijke familie reed in' twee open rode landauers. De jong- j ste prinsessen zaten bij haar ouders in het rijtuig, Beatrix en Irene in de tweede landauer. De koninklijke rijtuigen werden gevolgd door 2 volgrijtuigen en ieder geëscorteerd door escorte-rij tuigen. De rijtuigen werden begeleid door een commando politie te paard. Bij het ziekenhuis aan de Zuid- wal stopte de stoét een ogenblik. Een verpleegster bood H M. de koningin bloemen aan en twee pa tiëntjes van de kinderzaal offreerden de prinsessen een bloemenhulde. H.M. de Koningin was gekleed in een grijze deux-pièces, een grijze zilvervos en een grijs hoedje; de prins was gekleed in admiraalsuni form van de koninklijke marine. De prinsessen droegen grijze man telpakjes en de oudste twee witte kleine hoedjes.. Gala-concert. 's Avonds woonde H.M. de konin gin Juliana in de Houtrusthallen het prinsjesdagconcert bij, dat daar gegeven werd door het Residentie- Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Bij de uitvoering van dit concert waren voorts aanwezig de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en mevr. Cals; de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting en mevr. Witte; de echtgenote van de staatssecetaris van Sociale Zaken, mevr. Van Rhijn; de minister van Overzeese Rijksdelen en mevr. Kernkamp; de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en mevr. Suurhoff; de vice-president van de Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van Blockland; de voorzitter van de Eerste Kamer en mevr. Jonkman; de voorzitter van de Tweede Kamer en mevr. Kortenhorst; de echtgenote van de commissaris der koningin in Zuid-Holland; burgemeester en rae- De gouden koets, waarin H. M. en 1 Z. K. H. zijn gezeten, trekt met escorte over de Kneuterdijk. ouverture „Cyrano de Bergerac" van Johan Wagenaar en het tweede pia noconcert in a grote terts van Franz Liszt, waarin Eduardo del Pueyo als solist optrad. Tijdens de pauze on derhield H.M. de koningin zich in het restaurant van de Houtrusthallen op ongedwongen en hartelijke wijze met de officiële gasten. Zij liet diri gent en solist aan zich voorstellen. Na de pauze bracht het Residentie- Orkest de Vijfde Symphonie in c kleine terts van Van Beethoven ten gehore. Het duizendkoppige publiek, dat geen plaats in het grote Hout. rustgebouw onbezet had gelaten, ap plaudisseerde lang en welgemeend. De vorstin werd bij haar vertrek binnen en buiten het gebouw har telijk toegejuicht. Gisteravond omstreeks zes uur is Z.K.H. prins Bernhard met zijn par ticulier vliegtuig van het vliegveld Soesterberg vertrokken naar Tan ganyika. Daar zal de prins zoals men weet aan een jacht op wild deelne men. Van Soesterberg zou de prins vliegen naar Rome, waar de eerste tussenlanding wordt gemaakt. Vrouw voorzitster van U.N.O. De Assemblée van de UNO heeft mevrouw Pandit (India) gekozen tot voorzitster van de gisteren begonnen 8ste zitting. Mevr. Pandit, die Lester Pearson (Canada) opvolgt, verkreeg 37 stem men. De enige andere candidaat, prins Wan (Siam), kreeg er 22. Mevrouw Vidjaja Laksjmi Pandit is een zuster van de Indische pre mier Nehroe en heeft zich evenals haar broeder zeer onderscheiden in de «Indische en de internationale po litiek. Zij is 53 jaar. De nieuwe voorzitster, gekleed in een licht grijs met goud afgezet kleed zoals Hindoese vrouwen dragen, ver klaarde in haar verkiezing een ere saluut aan haar land en erkenning van de arbeid van vrouwen in de or ganisatie te zien. Voordat de verkiezing van een nieuwe voorzitter aan de orde was diende Wisjinski een voorstel in om communistisch China toe te laten in plaats van nationalistisch China. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles stelde echter voor om de kwestie der Chinese ver tegenwoordiging niet op deze zittiug te behandelen. Dit laatste voorstel werd met 35 tegen 11 stemmen aan genomen bij 11 onthoudingen. Twee oude kwalen van Perzië De Perzische minister van Finan ciën Ali Amini (zelf een van de rijk ste mannen in Perzië) heeft vandaag de strijd aangebonden tegen twee oude kwalen van het land: de cor ruptie onder ambtenaren en de belas tingontduiking. HOE wordt het weer? Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. 5 Veranderlijke bewolking met; plaatselijk een enkele regen-; bui. Zwakke tot matige wind; hoofdzakelijk tussen Zuid en! Zuid.Oost. Weinig verandering: in temperatuur. 17 Sept.: zon op 6.17 en onder 18.51; maan op 16.05 en onder 23.30 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen zeven uur luiden: max-temp. gisteren HELSINKI zwaar bew. 13 C. STOCKHOLM onbewolkt 17 OSLO mist 17 KOPENHAGEN onbewolkt 15 AMSTERDAM zwaar bew. 20 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN zwaai bew. 21 LUXEMBURG zwaar bew. 22 PARIJS EORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME half bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. regen regen onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. Vrij warm Het KNMI deelt mede: Sedert het weekeinde staat ons land onder in- ,.,..1 vloed van een gebied van hoge lucht- Er op wijzend, dat de schatkist druk. dat Vrijdag op de oceaan tot in een deplorabele toestand verkeerd, ontwikkeling kwam en dat zich ver- roept de minister de Perzen in een communiqué op tot een „heilige oor log" tegen de beide euvelen. Amini wil de directe belastingen 'erhogen (waardoor de kapitaal- :rachtigen het meest getroffen wor- len) en de indirecte belastingen ver lagen (waardoor de lasten van de arbeiders minder worden). Tegenover AP verklaarde de mi nister, dat zijn plannen oir; de rijke Perzen te dwingen hun belasting te betalen, hem waarschijnlijk tot de meest gehate man van het land zul- len maken. De Perzische regering bereidt de publicatie voor van statistieken over het aantal \lachtoffers, dat is geval len bij demonstraties gedurende de 28 maanden, dat president Mossadeq aan het bewind is geweest. Dit aantal zou 2.000 bedragen. In een open rode landauer heeft hel Koninklijk gezin Dinsdagmiddag een rijtoer door de binnenstad van Den Haag gemaakt. De koets met de Ko ninklijke familie arriveert bij het ziekenhuis aan de Zuidwal, waar even werd gestopt en waar vele verpleegden en verpleegsters buiten stonden opgesteld om de Koningin, de Prins en de Prinsessen te begroeten. Korreltje Vriendschap, niet door wijsheid aangeknoopt, wordt gemakkelijk door dwaasheid ontbonden. Shakespeare. volgens naar Scandinavië en Oost- Europa verplaatste. Vooral op Maandag en Dinsdag veroorzaakte dit hogedrukgebied bij ons zonnig weer met geleidelijk oplopende tem peraturen. Een storing, die vanuit Frankrijk naderde, deed weliswaar de wind op prinsjesdag flink aan wakkeren, waardoor de verwarming wat getemperd werd. Maar in Zuid- Limburg werden toch temperaturen van 24 graden gemeten en elders in het land van omstreeks 20 graden. Vanmorgen bereikte de storing het Zuiden van ons land, waarbij plaat selijk wat regen viel. Aangezien zich boven Bretagne nog een kleine de pressie bevindt, waaromheen enke le nieuwe storingen circuleren, blijft ook voor morgen de kans op enkele buien bestaan. Over het geheel ge nomen zijn de weersvooruitzichten echter vrij gunstig, omdat het hoge drukgebied boven Scandinavië stand houdt en zich zelfs weer in Weste lijke richting uitbreidt. Hierdoor houdt ook de aanvoer van warme lucht uit het Zuiden en Zuid-Oosten aar;, zodat voor de komende dagen op tamelijk warm weer gerekend mag worden met een afnemende kans op buien.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1