L Leidse Kabo vervolgde viering van vijftig-jarig bestaan unstleven in Leiöen Kieskring Leiden van K*V+P* behandelde de reglementen Modeshow met kinderen en kleuters op de „LEIDATO" MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 „Kathedraal van katholieke solidariteit" Drukke receptie en feestavond „Men vraagt zich bij dergelijke ge legenheden wel eens af hoe 50 jaar geleden enige mannen kans gezien hebben deze organisatie op te rich ten. Daar was in die tijd veel moed en doorzettingsvermogen voor nodig. Maar de pioniers hebben het bereikt; zij hebben de fundamenten gelegd voor een kathedraal van katholieke solidariteit waar wij trots op mogen zijn. Onbegrijpelijk daarom, dat er nog katholieke collega's zijn, die uit egoïsme of onverschilligheid deze ka thedraal voorbij lopen". Aldus de heer A. W. Wijter, voorzitter van het hoofdbestuur van de Kath. Bond van Overheidspersoneel, toen hij gister middag tijdens de receptie van de 50- jarige Leidse afdeling in de Jacoba- zaal van Den Burcht het woord voerde. De bondsvoorzitter prees ook hen,' die op de peilers van naastenliefde en kath. sociale opvattingen dit werk hebben voortgezet en bracht hulde aan de Leidse afdeling, waarvan het bestuur bekend is om zijn grote saam horigheid. Onder de velen, die het bestuur hun gelukwensen kwamen aanbieden, be vond zich ook deken M. A. Jansen. (Foto: „De Leidse Courant", VOORSCHOTEN Damvereniging. „D.E.S." heeft het nieuwe seizoen geopend met het houden van gong wedstrijden. Vooraf vond een amusante wedstrijd in excentriek-dammen plaats. Bij de gongwedstrijden ontbraken ook dit maal de blunders niet, waardoor af wisselend de zenuwen en lachspieren veel te verwerken kregen. Na span nende strijd gingen Weggen, v. d. Mey en M. Storm met de eerste*prij zen strijken, terwijl Hakker, R. Storm en De Bruyn een tweede prijs ver overden. A.s. Woensdag staat de traditio nele strijd tussen Voorschoten-Noord en Zuid op het programma. Gidsen legden geheimen bloot. Aan het einde van het zomersei zoen hebben de gidsen van de Irma- groép de geheimen van het kamp leven, zoals zij dat kennen, onthuld. Vlak bij de boerderij van de heer P. v. Vliet hielden zij een weekendkamp dat door ieder die er belangstelling voor had, kon worden bezocht. Het was er dan ook 'n geregeld komen en gaan van bezoekers en de meisjes wisten uitstekend de illusie te schep pen, dat zij in gewone doen waren, dus zonder pottenkijkers. Er was 'n echte keuken met twee tafelvuren, ér eetkamer, de onmisbare hudo en tus sen de kazen in de stal een rij stro zakken, waarop gidsen plegen te pen. Gidsen houden meer van zoetig heid op het brood dan van hartig heid, vertelde de leidster, guido Schrama, zodat er drie soorten jam waren bij het ontbijt, wat niet weg nam dat ieder eerst zijn portie har tigheid op het brood naar binnen moest werken. Het koken op de tafelvuren bleek uitstekend geslaagd te zijn en er wa ren ook geen zwarte pannen meer te zien, wat overigens een kwestie van veel groene zeep is. Tegen het einde van het kamp waren de meisjes bezig met zingen en dansen onder be geleiding van het „huisorkest'. Het kamp was aantrekkelijk genoeg, zo dat er uit de belangstellenden wel de nodige adspirant-gidsen te verwach ten zijn. LEIDERDORP Padvindersdemonstraties. Het doel van de demonstraties was de in woners van Leiderdorp en speciaal de jeugd, te laten zien wat de pad vinderij inhoud en zoldoende belang stelling te wékken. Aanwezig waren o.m. burgemeester v. Diopeningen en districtscommissaris A. Beekes. Na 'n rondgang door het dorp van band en troep arriveerde men om ongeveer 3.30 uur op de speelweide waar o.l.v. ass. districtsleider W. Duk, de mid dag werd geopend met vlaghijsen en het voorlezen van de verkenners wet. Na een toespraak van de burgemees ter volgden de verrichtingen van Kabouters, Welpen, Padvinsters en Padvinders. De Zeeverkenners gaven in de Rijn een demonstratie waaruit bleek, dat de jeugd van Nederland ook op het water paraat is. Des avonds was er een kampvuur. Verheugd met de blijden. Er bestond grote belangstelling voor deze receptie, die een vervolg was op de reeds enige maanden- ge leden gehouden kerkelijke viering. Talrijke afgevaardigden van organi saties en overheidsinstanties kwamen hun gelukwensen aanbieden, de meesten met een enkele handdruk, anderen met een korte toespraak. Onder de laatsten bevond zich ook de heer D. Haverkorn, voorzitter van de Leidse K.A.B., die er aan herin nerde, dat de Kabo een samenvoeging is van de vroegere bonden St. Petrus en St. Paulus en vervolgens uitging van een woord van St. Paulus „Ween met de wenenden, verheugt U met de blijden", om het bestuur er van te verzekeren, dat de Leidse K.A.B. zich thans verheugt met de blijde Kabo. Namens „Herwonnen Levenskracht" dankte de heer W. van Dinten de Kabo voor hun grote steun in de af gelopen jaren en hoopte deze ook in de toekomst te mogen ontvangen. Georganiseerd overleg. De gelukwensen van het gemeente bestuur werden aangeboden door wethouder Menken, die de jubileren de afdeling verzekerde, dat het ge meentebestuur zeer erkentelijk is voor het werk van de Kabo. B. en W. zouden zich de zorg van 16 a 17 honderd ambtenaren en ge meentewerklieden niet kunnen inden ken zonder de steun der organisaties, vooral waar het gaat over de sociale voorzieningen met als kern de rechts positie van het overheidspersoneel. Spr. hoopte, dat de Kabo ook in de toekomst in goed verstandhouding blijft medewerken aan het georgani seerd overleg. Namens de Alg. Bond van Ambte naren, afd. Leiden, sprak de heer H. Schüller, die herinnerde aan de steeds vriendschappelijke samenwerking tussen de beide bonden. Hoewel er verschillen van mening kunnen zijn, houden beide steeds de belangen der leden en de gemeente in het oog. Spr. wenste de Kabo een spoedige weder in gebruikname van het Leidse K.A. B.-gebouw toe en bovendien een gro te aanwinst van nieuwe leden. Geen hekjes zetten. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heer P. B. H. Oostdam, vice-voorzitter van de Raad van Maatschappelijk en Cultureel Over leg, de heer H. van Schaik, voorzitter van de Kath. Bond van Werkmees ters, de heer J. A. E. A alders, voorzit ter van de Alg. Kath. Werkgevers vereniging, en mr. H. J. Dirks, voor zitter van de Leidse Arka. Deken M. A. Jansen rechtvaardigde het bestaan van de kath. organisaties, die niet ontstaan zijn in een zucht naar hekjes zetten, maar uit de reali teit van natuur en bovennatuur, die leert dat het individu met een be paalde levensovertuiging naar een in die geest gerichte organisatie vraagt. Spr. hoopte, dat de Kabo ook in de toekomst haar juiste plaats zal blij ven innemen. Aan het einde van de receptie dankte de voorzitter, de heer H. Hel ler, - alle sprekers voor hun goede woorden en alle andere aanwezigen voor hun belangstelling. Onder de laatste bevonden zich pastoor Th. Beukers, kapelaan J. Franse, de heer R. J. Meyer, commis saris van politie, ir. Y. Ykema, di recteur van de Lichtfabrieken, ir. D. Boogerd, directeur van Gemeente werken, dr. K. Reitsma, directeur van het Openbaar Slechthuis, en de heer J. B. Bijker, hoofdopzichter bij de technische dienst van de P.T.T. Lei den. Ook de afd. Voorhout van de Kabo en talrijltfe kath. vakbonden van Leiden. Gezellige feestavond. 's Avonds werd het gouden jubi- leus besloten met een feestavond in de grote zaal van Den Burcht, die ge- Leidse begroting 1954 sluit op f. 28.528.059 Zaterdagmiddag is de Leidse gemeentebegroting 1954 versche nen met een totaal aan inkom sten en uitgaven van 28.528.059 In afwachting van de nieuwe voorlopige financiële verhouding tussen rijk en gemeente, die nog door de Tweede Kamer aanvaard moet worden, is in deze begro ting een bedrag van 3.814.818 opgenomen als uitkering uit het gemeentefonds. Dit bedrag is gelijk aan de uitkering 1953, die mogelijk nog verhoogd wordt, Bovendien is er nog een extra uitkering van 918.455 in de nieuwe begroting opgenomen om deze sluitend te maken. Het staat echter niet vast, dat die extra uitkering inderdaad door het gemeentefonds gedaan zal worden. Donderdag a.s. hopen wij nader op dit onderwerp te rug te komen. heel gevuld was met leden en hun huisgenoten. Zij werden verwelkomd door de heer H. C. Visser, voorzitter van het feestcomité, die het gezel schap van Bernard Barends inleidde. De aanwezigen werden daarna ver gast op een zeer aantrekkelijk pro gramma met o.a. de komische tap- dansers Brook and Rosfield en het duo Diana en Daranti, dat een mu zikale show gaf van de bovenste plank. Bernard Barends verzorgde de conferences en bracht met enige lied jes een puike stemming in de zaal, die na afloop van het programma ver der gestimuleerd werd door The Rhythm Club in een gezellig samen zijn met gelegenheid tot dansen. R.K. Leidse Harmonie-kapel Onder leiding van Kapelmeester B. van Veen gaf de R. K. Leidse Harmo nie-Kapel gisteravond een geslaagd concert, waartoe de donateurs en begunstigers van de muziekvereniging uitgenodigd waren. Het concert-be zoek was maar matig groot. Voorna melijk zal dit wel geweest zijn we gens 't gevorderd seizoen. Inderdaad was de avond nogal fris maar het muzikantenhart klopt warm, en dank zij deze gesteltenis en de levendige en vaste leiding van de heer Van Veen kreeg men een gevarieerd en prettig programma te horen. Verschillende marsen van Jakma, Schild en Ney werden met het nodige feu sacré ge speeld; de meer dramatische vorm van de ouverture heeft niet ontbro ken. Wij hoorden de ouverture „Bor ne Fortüne" van Van Leeuwen en ouverture „Hestia" van Cerfontaine. Grote toewijding klonk ons uit het orkestspel tegen. Natuurlijk slaagde het een beter dan het ander. Fanta sie Roodkapje Van Wist was een ge lukkige greep, terwijl de mars van Schild „EngelandVaarders" weer wat minder geluk had. De „Aquarelles van Delhay" (4 de len) zijn heel charmant en met fanta sie geschreven: Ballet, Pastorale, Ga- vott en Jeu d'entant. De wedergave heeft men met ple zier mogen beluisteren. In Kapel meester Van Veen zien wij een diri gent, die muzikaal is en bovendien het vakmanschap van harmonie-di rectie goed verstaat. Ook kent hij ka rakter en toonvorming van de diverse instrumenten, waarbij het niet alleen gaat om het neerdrukken van het toucher, maar niet minder om de in tonatie. R.K. Jongelui van Leiden denkt eens aan de R.K, Harmonie- Maandag 14 September. De 62-jarige schilder C. K., wo nend aan de Oude Rijn, had Zater dag geen goede dag Hij werkte in de meelfabriek „De Sleutels" en om kwart over tien kwam er plotseling een stuk ijzer op z'n hoofd gevallen. De portier verbond de wond en de schilder ging weer aan het werk. Vijf minuten later liep hij met het zelfde hoofd tegen een ijzeren deur. Weer een gat ei in Weer v/erd hij door de portier verbonden. Weer wilde hij aan het werk gaan. Inmid dels was echter de E.H.D. gearri veerd, die het beter vond, dat de schilder naar het Acad. Ziekenhuis ging. Dat gebeurde Maar nauwelijks was hij daar geholpen of de schil der keerde weer terug naar zijn werk. Spoedig klonk toen dm half een de fluit, die een einde maakte aan de werkzaamheden, zodat schilder verdere ongelukken spaard bleven. Belanghebbenden wordt medege- deeld, dat :r hedenavond gelegen- 1 heid is tot aanmelding voor de E.H. B.O.-cursus ter verkrijging van het Eenheidsdiploma. Dit geschiedt in het leslokaal van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. „Peerke Donders", afd. Leiden, St. Leonardushuis, Haagweg 14. Van 8 tot 10 uur. Wegens diefstal van melk, boter, enz. heeft de Leidse politie drie mannen aangehouden, de 18-jarige C. S. en de 37-jaïige W. F. de H., Nieuwe activiteiten De vergadering, die de Kath. Volks partij, kieskring Leiden, Zaterdag middag in In den Vergulden Turk te Leiden hield, werd grotendeels in be slag genomen door de behandeling van de ontwerp-reglementen op de voorbereidingen der Statenverkiezin gen en op de Provinciale Staten. Geen bijzonder sensationele onder werpen dus, maar wel noodzakelijk voor een goede gang van zaken in de partij. De heer A. C. A. Deerenberg uit Schoonhoven, hanteerde de voor zittershamer in een zo snel moge lijk tempo. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de afgelopen ver kiezingen van gemeenteraad en wet houders, die met wisselend succes verlopen zijn. Hij dankte alle leden, die op een of andere wijze hun mede werking aan de propaganda hadden verleend, en spoorde hen aan om met nog meer enthousiasme de Staten verkiezingen in 1954 voor te berei den en daardoor het succes voor de K.V.P. nog groter te maken. Het heeft weinig zin op deze plaats lang stil te staan bij de bespreking over de ontwerp-reglementen, die voornamelijk door de specialist-bij- uitstek, de heer- H. J. van Mil uit Zoeterwoude, werd geleid. Nadat ver. schillende amendementen waren be sproken en aangenomen, werden de artikelen successievelijk keurd. De heer De Graaf uit Voorburg had bezwaar tegen het artikel betreffende de voorkeurstemmen. Zijns inziens moest er meer rekening gehouden worden met de vox populi, de stem des volks. De voorzitter bracht er te gen in, dat dit artikel dient om een zijdige samenstelling van de fractie te voorkomen. De heer Van Mil voeg de er nog aan toe, dat er reeds ver betering in gekomen is; met voor keur-stemmen verkregen zetels mo gen behouden worden wanneer het partijbestuur dat vanzelfsprekend een vinger in de pap wil houden er geen bezwaar tegen heeft. Propaganda. Na de pauze sprak de penningmees ter en propaganda-leider, de heer W. Hoonhout, over de opgerichte 440 werkgroepen, waarvarrer elf in de kieskring Leiden zijn. Te weinig voor deze grote kieskring. Bovendien zijn er 142 „stoottroepen" opgericht, die tot taak hebben de ideeën van de K. V.P. te verbreiden. Daartoe zullen zij pe huisbezoek gaan, nieuwe leden werven, propaganda voeren voor het partijblad „De Opmars" dat in kort tijd van 10.000 tot 16.000 exemplaren groeide, maar minstens 20.000 abon- né's moet hebben om financieel goed te kunnen draaien), voorlichting ge ven met betrekking tot de a.s. Sta tenverkiezingen en de jongeren be werken. Tenslotte gaf de heer Hoonhout ook nog een overzicht van de minder rooskleurige financiële toestand van goedge- de kieskring. Hij spoorde de plaatse lijke penningmeesters aan tijdig voor hun afdrachten te zorgen en wees op de ruime financiële middelen, waar mede de C.D.U. in Duitsland de schitterend geslaagde verkiezings campagne gevoerd heeft. beiden uit Leiden, en de 23-jarige T. P. J. uit Zoeterwoude. Bovendien heeft de politie een 13-jarige knaap aangehouden, die uit een auto een portefeuille met tien gulden en een sigarettenkoker gestolen had. Zaterdagmiddag had de woning bouwvereniging „Ons Belang" weer een volle zaal in het St. Antonius Clubhuis. Nu waren het de kinderen van 10 tot 14 jaar, die ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan op een feestmiddag onthaald werden. Na een welkomstwoord van de heer A. Gerritsen, voorzitter van de feest commissie, werd een gevarieerd pro gramma vertoond, o.a. met het op treden van de sneltekenaar Nichols en een wedstrijd in het opblazen van ballons. Vanzelfsprekend ont braken ook nu de tractaties niet. Zaterdag a.s. om vier uur zal ter ge legenheid van dit jubileum een mo nument onthuld worden i HÉ Marnixstraat. Ondertussen draait de Leidato op volle toeren. Hedenmiddag ver wachtte het comité reeds de tien duizendste bezoeker(ster). Hem (haar) zullen enige geschenken aan geboden worden. Wanneer het pu bliek zo blijft stromen als Vrijdag en Zaterdag, kan de 15.000 bezoeker morgen reeds verwacht worden. Ook voor hem zijn er verrassingen in pet to. Wegens dit grote succes heeft het comité besloten de tentoonstelling twee dagen te verlengen en dus pas a.s. Vrijdagavond om elf uur te slui ten. Zaterdagavond hebben de deel nemers nog een gezellig onderonsje gehad, waarbij de heer J. H. van dei- Kloot, de volijverige secretaris, die steeds voor de belangen van de middenstand op de bres staat, har telijk gehuldigd is. Behalve enige rookartikelen werd hem en zijn echtgenote een tiendaagse reis naar Parijs aangeboden om in de scha duw van de Eiffeltoren uit te bla zen van de Leidato-vermoeienissen. Hebben wij er even spijt van, dat men ons niet gevraagd heeft Lei- dato-secretaris te worden.... Nog iets: wegens de grote toeloop heeft de Leidato nu ook de beschikking gekregen over de gymzaal Aal markt (bereikbaar vanuit de Stads gehoorzaal) voor het geven van film voorstellingen. Morgenavond opent de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- Rest.- geëmpl. ,St. Antonius", afd. Leiden, met de sectie Bioscoop- en theater- personeel, het winterseizoen met een belangrijke openbare ledenvergade ring in het St. Antonius Clubhuis (ingang Caeciliastraat). Aanvang 12 uur 's nachts Bondspenningcneester W. J. J. v. d. Bol komt spreken over de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. Laten de leden vooral niet thuis blijven en bovendien hun on georganiseerde kath. collega's en an dere, die de christelijke beginselen toegedaan zijn, meebrengen. Woensdagavono zal het Leids Po litie Muziekgezelschap een open luchtconcert geven op het Pieters kerkplein. Aanvang 8 uur. Komt u ook luisteren? Het personeel van de H.C.W. en N.E.M. heeft Zaterdag de jaarlijkse viswedstrijd gehouden. Verleden jaar werd de beker gewonnen door de heer Houthof. Deze keer kwam die terecht bij de heer BraamzeelJ Bijna was de heer W. v. d. Reyden winaar geworden; hij sloeg een kan jer van een brasem aan de haak, maar vóórdat hij z'n schepnet kon grijpen was er al een andere hen gelaar, die hem even helpen zou. Nu moet u weten, dat zoiets bij viswed strijden verboden is. Daarom kon den controlecOmmisise hem de prijs niet toekennen. Er werd door 100 man gevist in de Rijn bij de Does- brug en de organisatie was in goede handen bij de heer J. Singeling. De vangst was niet bijzonder goed. Er stond een flinke wind, die de gol ven hoog opjoeg. Slechts 17 deelne mers brachten vis aan de schaal. Na afloop reikte voorzitter De Graaf de prijzen uit in het Witte Huis. Gisteren heeft de K.A.J. van de St. Jozef parochie jaarvergadering ge houden. De leden kozen de heer Fr. Overdijk tot nieuwe voorzitter en er werd besloten in het nieuwe seizoen veie activiteiten te ontplooien. Op de Zaterdagavond in „Den Burcht" gehouden bijeenkomst van de Personeelsvereniging van Smit's Röntgen-appartenfabriek vierde de vrolijkheid hoogtij. Een vrolijkheid, die werd gebracht door het cabaret gezelschap van Roland Wagter, waar aan o.a. medewerkten Dick Harris, een jongleur, die tot grote prestaties in staat was, Tobi Rix als humo ristische clown en Greetje van Schaik, die met haar liedjes een al even groot succes oogstte. Gezamen lijk bracht men dan ook een pro gramma, dat in al zijn onderdelen klonk als een klok. Aan het begin van de avond sprak de secretaris, de heer H. Kasteel, een woord van wel kom, waarin hij o.a. mededeelde, dat aan de voorzitter, die momenteel in het ziekenhuis vertoeft, een fruit mand was gezonden. Een geani meerd bal o.l.v. de heer J. Alphe- naar en met medewerking van een uit de leden samengesteld muziek gezelschap, bracht een vrolijk slot aan een zeer geslaagde avond. STADSKOK kapel. Er valt onder kapelmeester Van Veen, die de muzikale teugels strak houdt, veel te leren. Denkt er om, dat goed musiceren groot genot oplevert en treedt tot als werkend lid. U zult er geen spijt van hebben. Aan het eind van de geslaag de avond sprak de vice-voorzitter zijn dank uit voor de belangstelling van verschillende verenigingen, die een afgevaardigde hadden gezonden. Het Entreé de Concours van Cord (die wij niet meer hoorden) was het laatste nummers en men scheidde met een opgewektte slotmars. J. kortmann" „Geef mij uw hand" door „Pulchri Studio" De r. K. Operette- en Toneelver eniging „Pulchri Studio" opende Zaterdagavond in het goed bezette St. Antoniusclubhuis het nieuwe win terseizoen met de opvoering van het toneelspel „Geef mij uw hand", van Wim Dunant. In de loop der jafen heeft in deze vereniging een groepje enthousiaste leden zich naast de operette op het toneelspel geworpen en het moet ge zegd worden dat de successen niet onverdienstelijk waren. Meerdere malen hebben wij met veel waarde ring melding gemaakt van hun uit voeringen. Des te meer spijt het ons deze keer minder voldaan te worden zijn. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de aard van het spel. Het is voor amateurs, die enige keren met succes een blijspel hebben opge voerd, zeer verleidelijk, eens naar een dramatisch spel te grijpen, maar meestal moet dan geconsta teerd worden, dat men te hoog ge grepen heeft. Dat was met „Pulchri Studio" ook het geval. De leden wa ren kennelijk nog niet aan het peil toe waarop een dramatisch spel met succes gespeeld kan worden; in te genstelling met een blijspel worden hiervoor hogere eisen aan zich in 'n rol inleven gesteld dan de meeste amateurs kunnen opbrengen. Dat voelt de toeschouwer pijnlijk bij ie dere scene die een dramatische cli max brengen moet. maar in feite zonder enige ontroering verloopt, waardoor het dramatische element tot iets komisch wordt. In de opvoering van Zaterdag avond kon men evenwel veel goede elementen beleven er. we willen niet de indruk wekken, dat er in het spel niets te waarderen viel, maar als geheel voldeed het niet. Daarvoor ontbrak het de leden overigens begrijpelijk aan een diep doorle ven van hun rol. Het spel handelde over een toneel schrijver, die ten onrechte wordt be schuldigd van moord en inbraak, zo dat hij gedwongen is, onder een an dere naam en in ellendige omstan digheden te leven. Na vele intriges, die zich afspelen in een onguur kost huis, waar hij na jaren zijn dochter weer ontmoet, komt alles tenslotte in het reine. We zullen ons onthouden van na men noemen; het spel mocht dan bo ven de kracht der vereniging gele gen hebben, de spelers(sters) hebben er onder leiding van de heer J. v. d. Kwartel, niet minder hun best voor gedaan». De avond werd geopend door de voorzitter, de heer J. Wisse, die de aanwezige niet-leden aanspoorde de rijen van „Pulchri Studio" te komen 1 versterken. Na afloop bleef het gro tendeels jeugdige publiek nog een uurtje voor een gezellig dansje. Des Woensdags- en dés Zaterdags middags houdt de firma B. de Ko ning in de kleine zaal van de stads gehoorzaal in het kader van Leidato een kleuter- en kindershow. Leer- lingetjes van de balletschool Tjem- kanoff te Oegstgeest tonen dan een kur van aardige en practische kin derkleding. Dat is natuurlijk een attractief programmanummer voor liefhebbende ouders. Maar de eerste show, die Zaterdagmiddag gehouden werd, bewijst, dat ook de kleuters en kinderen zélf er wel een poosje zoet mee te houden zijn. Het publiek bestond Zaterdagmiddag voor min stens de helf uit heel jong volkje, dat aandachtig kijkend op de stoe len Zat, al of niet bezig met het ver orberen van de zoetigheden, die hun op kartonnen schaaltjes werden aan geboden. De firma B. de Koning toonde een reeks pyamaatjes, jasjes, broekjes en rokjes, truitjes, vesten, bloesjes, pakjes en jurkjes, alles van prima kwaliteit en geslaagd van kleur en snit, een enkele uitzondering daar gelaten. De blonde of donkere kopjes van de kleuters waren vaak gehuld in lekkere, warme capuchons, die meestal afneembaar waren. De ski broek blijft een uitkomst in de kou de winterdagen en het jekkertje ,,doet" het nog steeds. Natuurlijk ontbraken ook de joppefs niet, voor wat oudére kinderen een heerlijk kledingstuk, dat lezen en schrijven kan. Feestkleding werd op deze show niet getoond. Alleen het slotnummer bestond uit twee rose jurkjes als wolkjes. Een lid van het personeel van de firma verzorgde de commentaar ach ter de microfoon. De heer Tjemka- noff dirigeerde zijn pupillen over het plankier met de lopers. In het begin ging dat nog wat aarzelend en was er menig aanmoedigend woord nodig, vooral bij de kleinsten. Maar ze maakten toch hun buiginkjes en pasjes en werden op het laatst zó vrij, dat er wel een hand-opsteken of een kushandje op kon overschie ten. Achter het toneelgordijn bleek de stemming zó opgewonden te wor den, dat er twee maal een jongetje onder het gordijn door de zaal inge- tuimeld kwam; tot grote hilariteit van de aanwezigen. Grotere leerlingetjes van de bal letschool brachten als gewaardeerd intermezzo enkele dansen: een wals van Chopin, een Russische dans en een pizzicato uit het Sylvia-ballet. De meisjes toonden, dat ze al aar dig de spitsen-techniek beheersten en begrip hadden voor de muziek. De pianobegeleiding was vlot en be scheiden. C. Th. R. De volkstuinvereniging „P. C. en L" hield dezer dagen haar jaarlijk se onderlinge tentoonstelling van door de leden zelf gekweekte Da hlia's. Voor deze liefhebberij bestond dit jaar buitengewoon grote belang stelling. De cantine der N.V. P. Clos en Leembrugge aan de Mare was geheel gevuld. De jury, bestaande uit de heren A. N. Ballego en J. H. Smit, was vol lof over de inzendin gen en sprak met voldoening over de vooruitgang in vergelijking met voorgaande jaren. Bij de prijsvraag 4 bloemen van Tornado en 4 van Anita was de strijd groot. De wisselbeker viel ten deel aan P. v. d. Voort met 16 punten, ter wijl R. de Munnilc 15 lA en J. v. Am sterdam en H. Zuidema elk 15 pun ten behaalden. Bij de vrije inzendingen behaal de J. v. d. Berg de door de directie der N.V. P. Clos en Leembruggen beschikbaar gestelde medaille met 19 punten. W. F. v. d. Leek kreeg de medaille van de Ned. Dahliavereni ging met 17 punten. De verdere uit slag luidt H. v. d. Leek 14 pnt, K. de Munnik 13 pnt, H. Zuidema 12 en J. v. Amsterdam 12 ptn. Burgerlijke Stand Geboren: Henk Martijn, z. v. D. C. J. D. Klinkenberg en W. Men ting; Josephina Catharina Maria, d. V. J. H. M. Frentrop en W. M. van der Krogt; France Julienne Odile Jo- sèphe, d. v. J. H. V. Molron en C. M. J, T. G. Thonnart.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3