Hef Nederlandse elftal zette internationaal seizoen goed in HET ZINGENDE NIJLPAARD Sterk Borussia overtroefd door enthousiast spel Harddraverijfeesten te Lisse Tropenliefde DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 We mogen heus niet ontevreden zijn over de opening van het internationaal voetbalseizoen van het Nederlands elftal, want de Voorlopige Elf hebben een vrij verdiende overwinning behaald op het technisch weliswaar zeker beter spe lend Borussia uit Dortmund. Die betere techniek uitte zich dan vrijwel uitslui tend tot veldspel, want in de afwerking faalde het elftal der gasten volkomen. Wanneer ook dit belangrijke onderdeel goed verzorgd ware geweest, zou de uitslag wel anders geweest zijn, maar nu kregen de „aanvallers" tegen de rood witte Nederlandse verdediging geen voet aan de grond. Hierin speelde Terlouw weer zijn bekende robuste spel, maar Odenthal en Tebak stonden hem uitstekend bij en tenslotte .was ook Landman in prima vorm. Kwam het Voorlopig Nederlands elf tal in techniek tegen dit gastenelftal dus tekort, in productiviteit waren zij evenwel stukken beter. Speciaal mid- voor Overbeeke, die de geblesseerde B<eyenberg verving, toonde zich een actief speler, die het de Duitse ver dediging danig lastig heeft gemaakt en haar handen vol werk heeft gege ven Maar in dit werk werd hij door de gehele voorhoede uitstekend ge- stekend gesteund en we hebben tegen oeze voorhoede maar één bezwaar: de spelers zijn over het algemeen veel te licht tegen een stevige, om niet te zeg gen potige verdediging. Dat deze lichte voorhoede er desondanks in slaagde deze defensie driemaal te pas seren, pleit evenwel op duidelijke wij ze voor doorzettingsvermogen. En dat is juist de goede noot voor dit elftal, duidelijker, omdat men de kracht van Borussia had willen afmeten naar de g0 overwinning die zij Zondag op München had weten te behalen. Hoe men deze Wedstrijd echter bekij- ke, de ouverture van onze ploeg - want veel veranderingen zullen er in het definitieve elftal niet aangebracht worden mag goed genoemd worden en deze overwinning in de eerste in ternationale wedstrijd van deze aard in het knusse Goffert-stadion te Nij megen zal een aangename herinnering blijven. De heren Hopster en Brunt, voorzitter en secretaris van de K.N.V. B., die de wedstrijd vanaf de tribune volgden, zullen niet ontevreden geweest zim over de verrichtingen van hun ploeg. Aetherklanken HILVERSUM I, 204 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramv7.15 Gym'. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.-00 Nieuws en weerber. 8.1 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Strijkorkest. 10.00 Gram. 10.55 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Act. 13.25 Orgelspel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerork. klein koor en solist. 14.20 Parijse liedjes. 14.50 Gram. 15.20 Kamer koor, orkest en sol. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.30 Symphonette orkest en thaterkoor. 18.00 Mil. progr. 18.10 Lichte muz. 18.30 Twents progr. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: „Verklaring en toelich ting". 19.30 Grant. 20.05 De gewone man. 20.30 Voor de jeugd 21.05 Gram. 21.35 „Schijnliefde", caus. 21.50 Pro menade orkest. 22.25 Pianoduo. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleu- DE WEDSTRIJD BEGON GOED. Een half uur lang had de prachtig uitgeruste muziekkapel van de Kon. Luchtmacht langs het frisse groen van het speelveld geparadeerd met lustige muziek, toen de beide ploegen op het veld verschenen. Ook de gasten hadden een invaller. Linksbuiten Flügel was n.l. vervangen door Kapitulski en de gasten trapten even over half zes af onder leiding van de Belgische scheids rechter Versijp, doch na enig midden veldspel loopt deze aanval op buiten- aanval. maar dat neemt niet weg, dat spel uit. De gasten blijven even in de de Borussia-keeper Kwiatowsky kort na elkaar meer ballen van eigen verdedi ging te verwerken kreeg dan van de Nederlandse aanvallers. Toch kreeg de rond-witte aanval dadelijk een prach tige scoringskans, toen v. d. Kuil uit een goede combinatie van Odenthal en Klaassens ineens keihard op doel schoot, doch de doelman redde keurig in de hoek. Een minuut later moest hij evenwel zwichten voor een fraaie kop bal van midvoor Overbeeke, toen deze de bal uit een vrije trap van Klaassens goed toegespeeld kreeg (10). De Dosko-man had het overigens lang niet gemakkelijk tegen de stevige stopper- spil Koschmieder, maar hij liet zich hierdoor allerminst intimiderén en zwierf, dat het een lust was en of hij geen spil tegenover zich had. De Duitsers waren over het alge meen meer aanvallend, maar voerden het samenspel tót in het oneindge door en zelfs wanneer een speler een hoorlijke schietkans had, ging de bal toch dikwijls weer naar een andere spe ler over. Het duurde nog meer dan een half uur voordat midvoor Sandmann er eindelijk in slaagde uit een corner v/aarbij de bal door Odenthal weer op do linksbuiten was teruggespeeld de gelijkmaker in te schieten (11). Kort voor de rust heroverde de Ne derlandse ploeg de leiding. Dat was toen de verdediging der gasten treuzel den met wegwerken van de bal, die bij Van Beurden terecht kwam, die niet aarzelde in te schieten en via de voet van Kwiakowsky was de stand 21. In de tweede helft kregen we vrijwel hetzelfde spelbeeld te zien, al dient ge zegd, dat de kansen voor de Neder landse ploeg toen talrijker waren dan daarvoor. De ploeg der gasten bleef evewel ook in haar starre aanvalsspel volharden, ook toen rechtbuiten Lindner was uitgevallen en de opstelling der voorhoede geheel veranderd was. Na on geveer twintig minuten spelen wist rechtebuiten Van Ede uit een hakballe- tje van v. Beurden de voorsprong te vergroten toen hij met een laag schot de Borussia-doelman verraste (31). Dat betekende tevens het einde van vrij wel alle activiteit, want de strijd misschien onder invloed van de sterk invallende duisternis ging als een nachtkaars uit. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de wedstrijden, gis teren gespeeld voor de Engelse League i'uiden: Eerste divisie: Bolton wSheffield W 21; Huddersrfield TownManches ter C 11Manchester UMiddles brough 22; Preston N ECharlton athl. 2—0; West Bromwich ANew Castle U 2—2. Tweede divisie: Birmingham City Luton Town 51; Derby CityBlack burn R 2—2; Lincoln CityOldham Athletic 3—1. Op 23 en 24 September De jaarlijkse harddraverijfeesten te Lisse zullen worden gehouden op Woensdag 23 en Donderdag 24 Septem ber a.s. Na de drukte in deze streek, het cen trum van de bloembollen-export, is het steeds prettig feest te vieren, temeer daar alle bloembollen zijn geoogst en de export van de zomer-artikelen achter de rug is. Hard en lang is er gewerkt om de vele kisten geëxporteerd te krij gen. Reeds is men weer bezig met het klaarmaken en het planten der bloem bollen, terwijl ook weer in de prachtige Keukenhof vele bloembollen zullen v/orden geplant. Het zal een genot zijn om deze prachtige tentoonstelling, dat tegelijkertijd een jubileumshow zal zijn, dit voorjaar te bezoeken. Op Woensdag 23 September a.s. zal het grote Lunapark haar poorten weer openen op het alom bekende, mooi ge legen terrein van de fam. Vreeburg, vlak bij het Vierkant gelegen. Het is dit jaar voor de 51ste maal, dat op dit mooie terrein de feestdagen worden ge houden. Verschillende nieuwe attrac ties zijn aan het Lunapark toegevoegd en het zal een van de mooiste zijn, dat Lisse tot nu toe heeft aanschouwd. Op Donderdag 24 September zal er des voormiddags ringrijden zijn op de Veldhorststraat. Deze ringrijderij is slechts voor de leden van de harddra verij-vereniging Lisse en Omstreken. Niet alleen zullen prijzen worden uit geloofd voor het ringsteken, doch ook zullen prijzen beschikbaar worden ge- :teld voor de mooiste versiering van ters. VPRO: 10.00 „Thuis",caus. 10.05 Wagens, maar alleen voor die ver- Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Blokfluit. 11.00 Voordracht. 11.20 Gram. AVRO. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 12.57 Voor de vrouw. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kookpraatje 14.20 Viool en cel lo. 14.50 Voordracht. 15.10 Guitaar- spel. 15.30 Orgel en piano. VARA: 16.00 Gram'. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Hawaiian- muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 ..Inclusief of exclusief", vraag gesprek. 19 00 Kinderkoor. 19.15 Ra dio-Reiswijzer. VPRO: 19.30 „Wat wij Vhij zinnige Protestanten geloven." caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 „De Verenigde Naties," caus. 20.15 Declamatie en piano. 20.30 „Europa één", caus. 20.40 „Verdraagzaam heid". caus. VARA: 21.00 „Tempo Giusto". 21.45 Internat. Arbeiderslie deren. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmuz.. VPRO: 22.40 „Van daag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel spel. 23.40—24.00 Gram. sieringen door amateurs aangebracht. De beoordeling hiervan is opgedragen aan een daarvoor speciaal benoemde commissie van drie heren. In de namiddag van Donderdag om 1 uur zal de grote internationale hard draverij worden gehouden op de uniek en prachtig gelegen grasbaan achter 't Lunapark, ingang achter Hotel de Witte Zwaan. Deze harddraverij is een traditie ge worden, die al bijna 100 jaar in Lisse bestaat. Werd er vroeger ieder jaar harddraverij gehouden op de rijks straatweg vanaf de Vuursteeglaan tot de R.K. Kerk, met aan de kant van de weg de oude stoomtram, die evenals 't verkeer tussen de ritten door op ver schillende tijden over de baan gelaten moest worden, thans is het een genot om op de mooie rustige en geheel vrije grasbaan de prestaties der paarden te kunnen volgen De draverij van Lisse is alom bekend en uit de gehele bol lenstreek komen de mensen naar dit sportevenement kijken. Er worden ook dit jaar weer 1900 aan prijzen verreden, waardoor zeker de allerbeste paarden aan de start zul len verschijnen. De totalisator is aan weerzijden van de baan aanwezig, zo dat voor de liefhebbers hiervan, vol doende gelegenheid is gegeven. De Vereniging telt zeer veel leden, hetgeen ook niet te verwonderen is, omdat de prijs van het lidmaatschap populair is gehouden en slechts ƒ2,50 bedraagt, waarvoor men ontvangt herenkaart, een dameskaart en twee kinderkaarten, welke laatste zijn in te ruilen voor één dameskaart. De kaar ten geven toegang tot de draverijen en op die dat tot het Lunapark. De leden der vereniging zijn verspreid over Lisse en de gehele omgeving. Het bestuur der vereniging heeft be sloten dat tot en met Zaterdag 19 Sep tember a.s. een ieder zich nog kan op geven als lid der vereniging, waartoe zij zich kunnen wenden tot drukkerij Flora, Veldhorststraat, te Lisse. Indien de weersomstandigheden gped zijn, zal het bij de traditionele hard draverij zeker niet aan belangstelling ontbreken. AUTOMOBILISME. AUTORALLEY VREEKEN—SCHUDEL. Gisteravond heeft de garage-onder neming firma VreekenSchudel een autoralley georganiseerd, waaraan 27 équipes deelnamen. Met tussenpozen van een minuut werd er vanaf 7 uur gestart vanaf de Papengracht. Het par cours leidde door de omgeving van Lei den en was 57 km. lang. Er waren nog al wat valletjes ingelast, zodat maar enkelen zonder strafpunten in Leiden terugkeerden. In de Harmonie vond de prijsuitreiking plaats, waarna nog enige i in gezellig samenzijn werden doorgebracht. De uitslagen: 1. en wisselbeker: Dr. Bakema, Leiderdorp; 2. Echtpaar Wenckenbach, Noordwijk; 3. D Boeff, Voorschoten; 4. Bilthuis, Leiden. De eerste damesprijs werd gewonnen door de dames Pieremans, Voorhout, met 17 strafpunten. Tenslotte won het echtpaar Mannie uit Voorschoten de z.g. poedelprijs voor het meeste aantal strafpunten, 305. In hoeverre onze collega van de „Nieuwe Leidse", die met deze équipe meereed zijn puntje tot dit resultaat heeft bijge dragen, kunnen wij slechts gissen. In ieder geval was een grote taart hun deel. WIELRENNEN. AARDIGE ATTENTIE. Dat de stunt van de heren Schoon- water en Riethoven, om de Nederlandse Tour de France-ploeg voor wedstrijden in Leiden te organiseren, niet alleen bij het publiek in de smaak is gevallen, doch ook bij de renners en hun mana gers zelf, de heren Pellenaars, 'leider, en Van Leeuwen, die de programma's voor de renners na de Tour verzorgde moge blijken uit het feit. dat de hear Schoonwater een dankschrijven van de heer Van Leeuwen mocht ontvangen, waarbij gevoegd de foto's van alle Tour renners. ATHLETIEK. NED. PLOEG NAAR ENGELAND. De Nederlandse athletiekploeg, die op Woensdag 30 Sept. te Londen in een landenwedstrijd tegen Engeland uit komt, is als volgt samengesteld: Dames: 100 yards: Puck Brouwer, Dicky van Dijk; 220 yards: Fanny BlankersKoen,'Puck Brouwer; 880 yards: Gré de Jongh, Truus Terra; 80 m. horden: Fanny BlankersKoen, Wil ly Lust; verspringen: Willy Lust, Loes van der Meyden; hoogspringen: Dini Hilbrandie, Diny Hobers; speerwerpen: Ans Koning, Fabie SnelMuller; dis cuswerpen: Ans PanhorstNiessink, Cor Aafjes; kogelstoten: Jo van Schouwen - Cramer, Ans PanhorstNiesink; 4x220 yards estafette: Fanny BlankersKoen, Puck Brouwer, Gré de Jongh, Dicky in Dijk Heren: 100 en 220 yards: Rulander, Aret; 440 yards: Smildiger, Verwey; yards: Rem, Van der Weer; 1. En gelse mijl: Van den Wildenberg, Seeu* v/en; 2 Engelse mijl: Fekkes, Mali- paard, Keesom; 120 yards horden: Ne- derhand, Broeken; 440 yards horden: Van der Hoeven, Buys; verspringen: Visser, Wessels; hoogspringen: Van der Meulen, Nederhand; polsstok hoog springen: Van Es, Swart; speerwer- Lutkeveld, Fikkert; discuswerpen: Fikkert, Dirichs; kogelstoten: Dirichs, Preusser: Relay (44022038Ö yards: Smildiger, Aret, Rulander, Rem; Ploeg- captain is Dirichs. DUALMEET BATAVEN—DES. Na de diverse belangrijke atletiek wedstrijden, welke dit jaar op de Leidse Sintelbaan zijn gehouden organiseert de KAV De Bataven a.s. Zondag om half drie een wedstrijd tegen de Haagse atletiekvereniging DES. Deze wed strijd kan worden gehouden dank zij de medewerking van de Leidse Voet balbond en de voetbalvereniging Roo- denburg, die de wedstrijden voor a.s. Zondag op een vroeger tijdstip hebben gesteld. De wedstrijd wordt gehouden tussen dames- en herenploegen van beide verenigingen en daar de krachten el kaar weinig ontlopen kan zeker een in teressant treffen tegemoet worden ge zien. Van beide verenigingen komen op elk nummer 2 athleten uit. Een kort en vlot afgewerkt athletiekprogramma zal een goede propaganda voor deze sport kunnen zijn. De leden van De Bataven ontvangen dezer dagen nog een clubblad, waarin de opstellingen vermeld staan. Die leden, die niet staan opgesteld, worden ver zocht als jurylid hun medewerking te verlenen. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE NEUHAUSEN. De resultaten van de zevende ronde van het candidaten tournooi te Neu- hausen zijn als volgt: AverbachNajdorf \Ay Szabo Taimonov yy2\ StahlbergBronstein y2y2\ BloëslavskiReshevsky /2y1 EuweGligoric Y>— y.KotovKerès afgebroken in gelijke "stelling; Geiler Smyslov afgebroken in iets gunstiger stelling voor Smyslov. Petrosian was vrij. De afgebroken partij uit de zesde ronde tussen Res hevsky en Stahlberg werd zonder ver der spelen door Stahlberg gewonnen gegeven. De stand luidt nu: 1. Reshevsky 5 p. uit 7 partijen, 2. Keres 4 pnt. en 1 af gebroken partij (7), 3. Najdorf 4 pnt. (6), 4. Smyslov 3 y2 pnt. en 2 afgebr. partijen (7), 5. Boleslavsky 3 y, pnt. (6'. 6. Gligoric 3 pnt. en 1 afgebr. partij (6), 7. en 8. Bronstein en Euwe 3 pnt en 1 afgebr. partij (7), 9. Taima- nov 3 pnt. (6), 10. Averbach 3 pnt. (7), 11. Stahlberg 2y pnt. (7), 12. Geiler 2 pnt. en 1 afgebr. partij (6), 13. Szabo 2 pnt. en 1 afgebr. partij (7), 14. Petro sian 2 pnt. (6), 15. Kotov y pnt. en 2 afgebr partijen (6). In de achtste ronde, welke overmor gen wordt gespeeld, komt Euwe mei zwart tegen Taimanov uit. W. K. Dc tiende partij van de tweekamp tusen Ludmila Rudenko enElizaveta By- kova, die afgebroken was, is uitge speeld en na 74 zetten door Bykova ge wonnen gegeven. De stand is thans 5—5. HANDBAL. R.K.H.B. AFD. „VEENSTREEK". Zondag a.s. zal voor de Veenstreek da competitie weer een aanvang nemen. Wat de indeling betreft, hierin is wei nig verandering gekomen. Ook de kam pioenen van vorig jaar zien we weer in dezelfde afd., dus het beloofd weer een spannende strijd te worden. Zo zien in afd. A Altior. DTS, Jong Ade, KDO, NSV en RKAV. Afd. B: Altior 2, KDO 2, MMO 1, NIO 1 en NSV 2. Juniores: Jong Ade, NIO, NSV a, NSV b, RKAV. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Afd. A: Altior 1,DTS 1; Jong Ade 1NSV l; RKAV 1—KDO 1. Afd B: Altior 2—MMO 1; KDO 2— NSV 2. Juniores: Jong AdeNSV. BRIDGE. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O.". De uitslag van de gisteravond ge speelde drive is als volgt: Groep A: 1. v. DierenGoddijn 30y2 p.. 2. v. d. Postv. Zijl 24 y p., 3. Bon net Sr.Bonnet Jr. 22J^ P-. 4. Zwanen bergKlein 22 y p., 5." en 6. Echtpaar Cuppen en echtp. Bik 22 p. Groep B: 1. DiebenVan Wijk 19J^ .p. 2. Gebr. Abswoude 22 p., 3. v. Haas- terenJeuster 21 p., 4. en 5. Dames Goddijnv. Gelderen en KinsSchee- ren 19j^ p., 6. SmidtAbswoude 16 p. Groep C. 1. en 2. Echtp. v. Gent en Schillingv. Welzcn 24 p., 3. Mulder Niekerk 22 p., 4. Echtp. Stuijfzand 19 p., 5. Dames De Roov. d. Stok 15j p., 6. Dames v. Berge Henegouwen Schalks 15 p. Woensdag 16 Sept. begint de compe- titie met een paren-wedstrijd. Opgave voor deelname voor Dinsdag 15 Sept., Do Sitterlaan 74, tel 30830. Vcufï de Kwabzalver voor de rechter by een deel van de bevolking trek te zijn. Een zevental vrouwen verscheen gistermiddag als getuige voor de Leeuwarder rechtbank; zij hadden de verdachte, de 58-jarige kruidkundige S. B. te Leeuwarden be zocht. De vrouwen hadden geklaagd over te hoge bloeddruk, zenuwover spanning, zenuwzwakte, enz. Verd. betoogde, dat hij slechts zakenman was en de patiënten zelf uit de krant hun geneesmiddel liet uitzoeken. Dat werd hun dan per post met gebruiks aanwijzing toegezonden. Do Officier van Justitie was het met verdachte's lezing niet eens. hij eiste 300.boete of 100 dagen hechtenis, twee maal een maand hech tenis en in een zaak vrijspraak. De verdediger, mr. B. D. van Raay, con cludeerde tot ontslag van rechtsver volging. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSE POLITIERECHTER. Stevige boetes. Voor de Haagse Econ. Politierechter waren gedag vaard een 30-jarige veilingknecht, zijn broer en een kweker allen uit Alkemade. Alleen de eerste ver dachte was verschenen. Aan de broers was tenlaste gelegd dat zij zonder vergunning chrysanten en asters hadden gekweekt, terwijl de kweker was gedagvaard omdat hij het meetbriefje valselijk had inge vuld. De officier van justitie eiste tegen ieder van de broers ƒ100,— boete of 25 dagen en tegen de kweker, die reeds tweemaal veroordeeld was, ook 100,of 25 dagen. Het werd voor ieder van de broers ƒ50,boete of 20 dagen en voor de kweker 200, boete of 20 dagen. Haastige spoed. Een Sassen- heimse bloembollenhandelaar stond terecht voor de Haagse Econ. Poli tierechter, omdat hij als firmant hyacinthenbollen zonder machtiging naar Amerika had uitgevoerd. Wel iswaar had verd. wel een machtiging, maar niet voor bollen van die maat. Het bleek dat er bij de haven twee kistjes waren afgekeurd. Verd. had toen gauw andere gestuurd, van een andere maat. Het was Zaterdag middag en hij had geen gelegenheid gehad de autoriteiten er van in ken nis te stellen. De officier van justitie requireer- de een boete van ƒ500,—, de politie rechter veroordeelde verd. tot 100, boete. Het achtste gebod. Een dame uit Voorschoten ontkende tegenover de Haagse politierechter dat zij haar 76-jarige buurman voor dief had uit gescholden. Het bleek, dat buurman veel last had van kinderen, die bal len bij hem in de tuin gooiden. Hij had weer eens een bal te pakken toen de ruzie was ontstaan en de buurvrouw zou hebben gescholden. Toen de dame de gelegenheid kreeg haar buurman vragen te stel len, vroeg ze gebeten: „Weet u wat of het achtste gebod inhoudt?". Een dergelijke vraag kon echter niet worden toegelaten. De officier van justitie eiste 25, boete of 10 dagen, maar de politie rechter vond het zo erg, dat een oude man voor dief werd uitgemaakt zonder dat er enige reden toe was, dat hij haar ƒ40,— boete of 10 da gen oplegde. Hij wilde uitgaan. „Fijn, dan heb ik wat extra geld om met de Pink steren uit te gaan", had de 19-jarige Leidse loopknecht gedacht toen hij uit een dames9choudertas 13, wegnam. Het geld was van een winkelmeisje. De Haagse politierech ter bracht verd. het verkeerde van zijn daad goed onder ogen en ver oordeelde hem tot 20,boete of 10 dagen. De jongen had al eerder moeilijkheden met de justitie gehad en was reeds onder toezicht gesteld. jj/7NTE flDONIA WERP7 ZICH MET DE MOED DEK WANHOOP EN W SPRONG OP DE MUM- \j\reen wilde ACHTER VOL- GiNG ÏS DE MUMMiE TEN SLOTTE DOOR SUS XE EN WiS- VE IN HET NAUW GEDRE VEN. •*o vreselijk zvnf Nooit zal uw vriend kunnen worden teruqoevonden zon der oe trompet.' 0/1/ METEEN GOOiT de MUM mie de Gou den Trompet, pardoes in het water. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. <4D Vooral als je tien dagen niets an ders dan rijst en wat gebraden vo gels hebt moeten slikken. Good bye en keep smiling. Alles sal recht kom". „Dag Jim, dag hoor", zei Stella met van vreugde vochtige ogen. „Je bent een schat van een broer voor me ge weest en je bent het nog. Blijf niet te lang weg", riep ze hem nog na. toen ze haar broer in het donker zag ver dwijnen. Toen het geluid van de auto verstorven was, keerde ze zich om en zei tegen Dr. Callaghan: „Wel te rusten, dokter. U vindt het toch niet erg. dat ik zo vroeg naar bed ga. Kijk U eens, ik heb alles voor U gereed gezet. Hier liggen de kran ten en tijdschriften, daar staat de whisky en hier sigaretten en sigaren. Zorgt U nog eens dat de as werkelijk in het bekertje terecht komt. Als ik getrouwd ben, zal ik mijn man in ieder geval beter africhten. Vrijge zellen O, wat zal ik vannacht heerlijk slapen. Ik droom allemaal „Wel te rusten, miss Temple," zei de dokter en hij deed zijn uiterste best om zijn ontroering te verber gen. Bij het zwakke licht van een draag- lantaam stapte Temple over de, sta gen een lichtplek, zowat vijftig meter voor hem uit aan de andere einde van de lengtebouw. Hij was verstandiger geweest dan zijn meester, die zich veel te veel bloot had gegeven tegen het licht. Indien ze werkelijk op de loer lagen, zou hij zijn kanser» van uit de schaduw beproeven. Desmond kwam eindelijk uit de deuropening en schoof met zijn rug tegen de muur naar voren, in kwellende afwachting van wat gebeuren ging .Niets ver roerde niets bewoog. Langzaam kropen hij en de politiemannen die hem gevolgd waren, langs de schier eindeloze muur van het middenge deelte, dat lang en-duister was als het middenschip van een ledige go- thische kerk Stuk voor stuk onder zochten ze de kleine kanvertjes. Een schor gekraai en net ruisen var. vleu gels deed hen opschrikken. Toch was niets anders dan een verdwaalde hen, die eindelijk haar vrijheid her vond, toen hy de deur van een der laatste kamertjes had geopend. Dat was het enige levensteken in het to taal uitgestorven huis. Op de dansvloer kwamen de twee partijen elkander tegen. „Leeg, Toean!" berichtte Ainpau hem de uitslag van zijn onderzoek. „Ze hebben de boel op slot gedaan en zyn daarna vertrokken. Het gevecht met Pulangga en de massa doden, die ze daarbij verloren hebben, heb- bij hun schrik aangejaagd". „Het schijnt zo", zei Desmond. „Laat vier of vijf man hun spoor volgen en zien wat ze te weten kunnen ko men. We zullen hier ons kamp op slaan voor vandaag". Desmond bracht een paar uur zoek met het opmaken van een uitvoerig officieel verslag over de laatste ge beurtenissen. Eerst toen hij aan de passage van Stella's bevrijding was gekomen, werd het hem duidelijk, hoe vaag hij hierover op de hoogte \fmm gebracht. Zij was helemaal niet in staat geweest hem uitvoerig te ver tellen, hoe dat alles in* zijn werk was gegaan cn van Simuk had hij een kort, zakelijk ontvangen met een op merkelijke beperking te dien opzichte. Nu had hij echter een kans om zijn belangstelling te bevredigen. Hier met Simuk als betrouwbare gids, zou hij heel het geval kunnen reconstru- i eren. Waar was ze nu? Sinds hun aankomst had hij niets meer van haar te zien gekregen. „Ho, Baji,,' riep hij, „waar is Si muk?" „Ik be'o haar in de kamer zien gaan, helemaal achter in het huis, Toean, daarna heb ik haar niet meer gezien". Desmond slenterde door het huis en keek vol belangstelling in de kleine kamers. Wat een samenleving. Elk van die vuile, stinkende hokjes bete kende een huis, voor een gezin. Hier wonden mensen samen. In deze be smeurde, vierkante tenten, langs alle kanten zwart van de rook. In een hoek lagen kleren en huisraad, die men in alle haast had weggewor pen, nadat waarschijnlijk het voor naamste was uitgezocht om meegeno men te worden. Kleren, voedsel en de bonte verzameling huisraad en versierselen, waar de inlander zo aan gehecht is, vormden in elke kamer een niet te ontwarren uitdragerswin kel. Desmond ging van kamer naar kamer en pikte terloops enkele ty pisch staaltjes huisnijverheid op, die hij als souvenir bewaren wilde. On dertussen zocht hij naar Simuk. De deur van het laatste kamertje was aan de binenkant gegrendeld. Toen hij er tegen trapte en er aan rukte om ze open te krygen, hoorde hij binnen snikken. Verbaasd toch nog iemand aan te treffen, riep hij: „Wie is daar?" „Toean?" klonk het met omfloerste stem. „Ben jij dat Simuk? Ik heb je over al gezocht .Ik ben het, Toean Car- ruthers. Ik wilde je graag even spre ken". „Een ogenblik, Toean". De deur ging open. Een betraand gezicht kwam op hem af. „Je moet niet schreien, Simuk", sprak hij zacht, in slecht gelukte po ging om haar wat te troosten. „Het verleden is voorbij en zelfs tranen kunnen dat niet terug roep. Laat ons liever aan de toekomst denken". „Het is juist de gedachte aan de toekomst, die me doet wenen, Toean. Het verleden heeft afgedaan en op schitterende wijze". „Waarom1 ben je dan zo bezorgd over de toekomst, Simuk? pel bagage in de kano, die reeds op hem lag te wachten. „Prachtig! Jullie zijn kerels uib één stuk hoor, mijn compliment! Stoot maar van wal. Wek me zodra we aan het kleine stukje grasland komen, iets na het kruispunt van het pad en de rivier. Ik wou er graag tegen vijf uur zijn. We zullen die temadau eens aan de tand gaan voelen. Als we hem niet in het vizier krijgen, wil ik toch minstens met een hert thuis komen. De rest trekt dan naar het vlakke land om het kamp in orde te bren gen". „Toean". Hij kroop onder het eenvoudige tentdak en lag weldra te soezen. Niets hoorde men dan het regelmatig neerplonzen der riemen in het watèr. HOOFDSTUK XVI. Tiang's huis stond open. Geen ge luid werd vernomen. Het lag in de stilte als in een luchtledig. Desmond bleef met zijn revolver in de hand wachten op het eerste omzichtig de ingekorven plank op. Zijn hart bons de als een stoomhamer, toen de ach terdeur krakend openzwaaide op haar houten hengsels. Hij stond even stil en tuurde in het middenschip. Er was geen enkel te ken van leven te bekennen. Geen ge luid verbrak de drukkende stilte. Enkele deuren der kleine kamertjes stonden open. Het viel hem echter op, dat verschillende gesloten wa ren. Toen zijn ogen verder zochten zag hij, niet langer dan een seconde, Ampau's brede vierkante gestalte te- Wordt vervolgd!)^

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7