Tweede Kamer deed stapje dichter naar ombouw Burgerlijke Stand Aardgas vraagt overleg .om in Assen te kunnen slagen P. J. Brunt t Men gaat olie zoeken op het Scheveningse strand Ook Nederland heeft de Christchurch-koorts Fiscus speurde langs de zeekust Katholieke Volkspartij gaat met „stoottroepen" propaganda voeren Een tachtigjarige zwerver doodde zijn kameraad voor 600 gulden DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 m—i SE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Koninklijke goedkeuring" zal „Geen bezwaar" zijn De Tweede Kamer, die op verzoek van de regering: eerder dan andere jaren gestart is, heeft gisteren weer een stap dichter naar de ombouw van het Nederlandse wetboek gezet, welke ombouw door prof. Meyers is uitgevoerd, die bij de raadslaging aanwezig was. Aan de orde waren enige conclu sies over rechtspersoonlijke licha men. Hieronder verstaat de wet door mensen gestichte organisaties, die wettelijk als persoon kunnen optre den dus een eigen vermogen kunnen hebben,overeenkomsten kunnen af sluiten enz. Onder deze instellingen vallen o.m. N.V.'s, kerkgenootschap pen, coöperaties en verenigingen met koninklijke goedkeuring. Over dit laatste ontspon zich nu een gedach- tenwisseling tussen de heer Ger- brandy (A.R.) en de minister van justitie Donker, die voorgesteld had om „koninklijke goedkeuring" te ver vangen door „verklaring van geen bezwaar, afgegeven door dep van justitie". Vrijheid in gebondenheid. Prof. Gerbrandy kon zich hier maar moeilijk mee verenigen, om dat hierdoor een kwestie, die zuiver op rechtskundig terrein lag z.i. admi nistratief geregeld dient te worden. Mej. Zeelenberg (Arb.) was het hier niet mee eens en verklaarde, dat de vroegere vrijheid heel mooi was geweest, maar dat thans een controle noodzakelijk is. Toen de minister ten slotte nog verklaard had, dat de gestelde eisen om het praedicaat „geen bezwaar" te kunnen bemachtigen, minimum-eisen zouden zijn en dat zij in het raam van de wet op de coöperaties zouden vallen, verklaarde prof. Gerbrandy en met hem de Kamer zich accoord met de wijziging. Debat uitgesteld. Even later was mr. Rijokevorssel (K.V.P.) het niet eens met een voor gestelde wijziging van de rechtsstaat van verenigingen, die in feite coöpe raties zijn, doch niet aan de bepalin gen van deze lichamen onderworpen zijn. Mr. Rjjckevorssel wilde graag de schuldeisers veilig stellen, maar hij vond het onnodig, dat verzekerings- en waarborgmaatschappijen, die in 't verleden nooit moeilijkheden opgele verd hadden, ook onder deze bepa ling zouden vallen. Daar dit punt echter nog niet aan de orde was, deed de minister de suggestie om het te laten rusten, tot dat het ter tafel gebracht zou wor den, opdat men de zaak aan beide zijden nog eens zou kunnen bestude ren, waarmede de heer Rijckevorssel zich kon verenigen. Vandaag zal de Kamer zich ver diepen in het erfrecht, welk onder- werd gisteren verwacht dat dit een werd; men verdwacht dat dit een zeer levendig debat zal opleveren. Kun je nog zingen Ding dan naar 'n beurs I De directeur van het Amster- damsch conservatorium wil onder zoeken of er in Nederland jonge zangtalenten zijn, die na een volle dige opleiding aan de muziek-drama- tische afdeling van dit conservato rium, gerekend kunnen worden in aanmerking te komen voor het operatoneel. Maximumleeftijd jaar. Voor de beste stemmen zullen een aantal beurzen voor de volledige op leiding ter beschikking worden ge steld. Voorwaarde: Een zeker tech nisch peil en toneelaanleg. Candidaten kunnen zich aanmel den vóór 25 September a.s. bij de administratie van het Amsterdamsch conservatorium. Wie zal de B.B. Betalen? De Nijmeegse Raad heeft met al gemene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. tot aanschaf fing van 16 'blokploeguitrustingen ten behoeve van de plaatselijke or ganisatie van de Bescherming Bevol king. De gemeente hoopt evenwel, dat deze kosten zullen gedragen wor den door het Rijk. Het Rijk staat evenwel afwijzend tegenover de op vatting, dat de overheid deze kosten moet dragen, terwijl de burgerij hier zelf zorg heeft voor eigen bescher ming. B. en W. van Nijmegen heb ben een schrijven gericht aan de voornaamste gemeentebesturen van Nederland om over deze aangelegen heid een oordeel uit te spreken en vooral kennbaar te doen maken of zij de mening van de regering delen, of wel dat zij het eens zijn met de opvatting van het gemeentebestuur van Nijmegen, dat 't Rijk de kosten dient te dragen. DIRECTEUR VAN „DE SCHELDE" HAD AUTO-ONGELUK. "Maandagavond heeft een der di recteuren van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, ir. Hupkes, op de Rijksweg van 's-Hertogenbosch naar Utrecht nabij Utrecht een auto ongeluk gehad Hij wilde met zijn auto een voor hem rijdende vracht auto inhalen, ongeveer op het punt waar de gescheiden rijbanen van de weg bijeen komen. Op dat moment week de vrachtauto naar links. De heer Hupkes remde krachtig, maar raakte nog even de vrachtwagen, waarna hij tegen een boom reed. De directeur van „De Schelde" kwam er met enkele schaafwonden af en heeft zijn werkzaamheden reeds hervat. De naast hem zittende chauffeur J. de P. van „De Schelde" kreeg echter een kaakfractuur en een hersenschudding Een goedaardig ziekteproces De belangstelling voor de komende Christchurch-race stijgt in het bui tenland met de dag. Ook in Neder land zijn de symptomen van een lichte Christchurch-koorts waar te nemen. Dit goed-aardige ziekte-pro ces wordt nog aangewakkerd door 't feit, dat de K.L.M.-machine als eer ste zal starten in deze luchtrace, omdat de handicap-klasse het eerst vertrekt en niet de snelheids-klasse. Bovendien zal gezagvoerder Koop man een brief van minister-president Drees meenemen voor de premier van Nieuw-Zeeland, Sydney Holland en moest in een ziekenhuis te Utrecht T en voorts een brief van de worden opgenomen. De personenauto meester van Lutjegast (gem. Groote- werd geheel vernield. (gast), de plaats waar de ontdekker Maaltijden zijn vlugger gereed De omschakeling van stads (kolen) gas op aardgas is in Assen in volle gang, en aangezien practisch elke ingezetene hiermede heeft te maken, kan gerust van een ingrijpende on derneming worden gesproken, die de volledige belangstelling geniet van iedereen. Wat het huishoudelijke gebruik betreft verneemt men niet anders dan woorden van lof, want de huis vrouwen zijn er van overtuigd dat de maaltijden sneller gereed gemaakt kunnen worden. Ook de bedrijven redden zich er best mede, nadat de nodige voorzieningen zijn getroffen, doch er zijn ook speciaalbedrijven waar moeilijkheden werden veroor zaakt doordat niet tijdig overleg werd gepleegd met de N.V. Petrogas, die de werkzaamheden verbonden aan de ombouw van de gasapparaten, uitvoert. Gas zonder „pit". Er is byv. een ambachtsman in As sen die een uiterst fijn vlammetje voor zijn werk nodig heeft. Hij kreeg die altijd door met een pijpje in een gasvlam te blazen, waardooi hij het door hem gewenste geconcentreerde vlammetje kreeg. De samenstelling van het aardgas maakt dit evenwel onmogelijk; er zat geen pit in!! Terug schakelen? In een ander bedrijf heeft men een flinke hete vlam nodig om een be paald artikel te lassen. Dit lukte wel met het stadsgas doch niet met aard gas, en zo doende werd door de technici van de N.V. Petrogas het besluit genomen het bedrijf terug te schakelen op stadsgas. Het was technisch slechts mogelijk dit ie doen als er vijf woningen mee „terugge schakeld" werden. De N.V. Petro gas heeft zich toen opnieuw tot de gasstichting gewend waar men het probleem reeds onderhanden had. Het was evenwel nog niet helemaal opgelost, doch nu hebben de tech nici van deze stichting een nieuwe brander ontworpen en zorgvuldig uitgebalanceerd en aan de hand van de hiervan gemaakte schets wordt een dergelijk apparaat in Assen ver vaardigd. t Overleg aanbevolen. Het gaat er om, dat er overleg wordt gepleegd. Wanneer dat het ge val is, dan behoeft men beslist niet bevreesd te zijn dat het aardgas niet geschikt is voor de bedrijven. Inte gendeel, dan zal ook de industrie van de hogere calorische waarde van het aardgas kunnen profiteren, zo verzekerde men ons van des^ndige zijde. Na een langdurige ziekte is dezer dagen te Woerden overleden de heer P. J. Brunt, oud-lid van Provinciale Staten van Zuid Holland en oud burgemeester van Waarder, Bar- woutswaarder en Rietveld. De heer Brunt, die de leeftijd van 97 jaar be reikte, was ridder in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestel ling heeft heden plaats gehad op de oude algemene begraafplaats Woerden. RIJTOER OP PRINSJESDAG. Naar wij vernemen zullen de Ko ningin en de Prins a.s. Dinsdag middag te kwart vóór vier van het paleis Voorhout af een rijtoer ma ken door de binnenstad van Den Haag. De route zal nader worden vastgesteld. Ziekenfondsen hebben de vrede getekend! Naar aanleiding van de moeilijkhe den, die zijn ontstaan tussen de vor- malige maatschappij ziekenfondsen, thans federatieziekenfondsen, en de onderling beheerde ziekenföndsen in de drie Noordelijke provincies zijn er te Groningen besprekingen ge voerd tussen delegaties van genoem de federatieziekenfondsen en van de centrale bond van onderling beheer de ziekenfondsen. Deze besprekingen hebben er toe geleid, d/t de bestaan de misverstanden uit de weg zijn ge ruimd en er een grondslag is gelegd voor een nieuwe samenwerking. Het conflict is hiermede opgelost. PLEEGOUDERS voor vluchtelingetjes gevraagd Het ligt in de bedoeling van de Stichting Hulpactie voor Hongarije ini de komende winter een honderdtal Hongaarse kindertjes uit de vluchte lingenkampen van Oostenrijk en Duitsland voor de tijd van drie maan den naar Nederland te doen komen om eens flink op te knappen. Dit zijn kindertjes van ouders, die hun land om principiële redenen moesten ont vluchten en in de kampen een zeer sober bestaan leiden en vrijwel al les te kort komen, wat een kind behoeft. De Stichting verzoekt Ne derlandse pleegouders, die deze stum- perds willen opnemen, zich zo spoe dig mogelijk te melden bij de Stich- 1„_ ting Hulpactie voor Hongarije, Huize Zeeburg, Zeeburgerdijk, 236, Am sterdam, telefoon 52075. VAN BADGAST NAAR BOORTOREN? Geen zonnebrandolie Een kille wind heeft de badgasten uit Scheveningen verdreven. Er zijn nu geen speeigrage kinderen meer, die ijverig kuilen graven, maar wel ernstige, hardwerkende mannen, die met grote apparaturen hetzelfde doen. Dat zijn medewerkers van de Ned. Aardoliemaatschappij (N. A. M.), die er seismologisch onderzoek doen. Met dit seismologische of trillings- ondtrzoek kan men namelijk bepa len, hoe ongeveer de structuur van de aardkorst tot op ongeveer 3000 meter diepte is. Dit werk wordt reeds jarenlang over geheel Nederland ver richt naast zwaartekrachtmetingen, waaruit men vrij veel over de op bouw en de vorm van de aardkorst onder Nederland te weten kan ko men. Dit werk wordt systematisch verricht, waardoor men gegevens van sector naast sector kan opbouwen. Hieruit is dan weer het beloop van de verschillende lagen zand, klein en gesteenten af te leiden. Ambtenaren als badgasten. Premier Laniel, wie het reeds lange tijd een doorn in het oog is ge weest, dat een aantal Fransen een uitermate luxueus leven leiden, doch weinig of in het geheel geen belas ting betalen heeft gisteren een nieuwe actie ingezet om deze men sen aan te pakken. De premier heeft deze actie zeer minutieus voorbereid. Een groot aan tal ambtenaren van Financiën had zich gedurende de zomermaanden onopvallend geïnstalleerd in de diverse badplaatsen, waar de Franse „richards" gewoonlijk him vacantie doorbrengen. Geen feestje, dat door hen in hun riante villa's werd geor ganiseerd en geen enkel „uitstapje", dat zij maakten, ontsnapte aan de aandacht van de ambtenaren, die de kosten van dit alles nauwkeurig in hun zakboekjes noteerden^ Terug in Parijs gingen zy deze ge gevens met de opgaven voor de in komstenbelasting vergelijken en kwamen zo tot merkwaardige ont dekkingen. Een inwoner van Nice byv. had geen inkomen opgegeven, maar hij bleek de eigenaar van twee villa's en een dure auto te zijn. Zyn inko men is nu vastgesteld op 7 millioen francs. Een Parijzenaar bezat drie auto's, een schitterende flat, waarin drie man personeel rondliep, maar een een inkomen had hij volgens zijn eigen opgave niet Het ministerie van Financiën stelde zijn inkomen op 15 millioen francs per jaar en sloeg een andere Parij zen a ar, die van zijn op gegeven inkomen van fr. 326.000 3260) per jaar twee auto's vier bedienden en grote feesten bleek te kunnen bekostigen, voor 10 millioen francs aan. van Nieuw-Zeeland, Abel Tasman, werd geboren, voor de burgemeester van Christchurch. In de bemanning van het toestel is een verandering gekomen. In de plaats van de heer W. F. J. Tielman zal de heer J. Boomsma, 33 jaar, die sinds 1935 bij de K.L.M. werkzaam is, als tweede boordwerktuigkundige de vlucht meemaken. Nieuw-Zeeland zelf en speciaal Christchurch maakt zich thans op om alle deelnemers aan de vlucht fees telijk te ontvangen en daarbij heb ben de Hollanders een speciaal plekje in het hart van de bewoners van deze eilandengroep. Vele Hol landse namen herinneren nog aan 't feit, dat Abel Tasman de eerste blanke was die hier in 1642 voet aan wel zette. Een bergketen en een baai zijn naar hem genoemd en voorts is er byv. nog Kaap Maria van Die- men, genoemd naar de echtgenote van Tasman's opdrachtgever, de toen malige gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië, Van Diemen. De K.L.M.-passagiers zullen tijdens de vlucht niet van nieuws verstoken blijven, want de stewards zullen, zo als dat wel meer op lange emigran- tenvluchten gebeurt, een boordkrant uitgeven, die dit keer een speciaal cachet zal krijgen. OPA verschijnt weer in de ring Opa Klyzing, de wereldrecordhou der pijproken, heeft besloten voor zyn club „De Gesellighe Dampkring" uit te komen by de nationale pijp rokers wedstrijd in Purmerend. Ook de Nederlandse recordhouder, de heer S. de Ridder zal Zaterdagmid dag 3 uur de brand in zijn pijp ste ken. Reeds meer dan honderd pijp rokers hebben voor dit nationale concours ingeschreven. Er wordt ge- Indien men formaties vindt, die volgens ervaringsfeiten geschikt zou den kunnen zyn om aardolie te be vatten, dan heeft men hiervan nooit zekerheid, voordat de boorbeitel tot op grote diepten de aarde verder is verkend. Dit blijkt bij voorbeeld uit de ervaringen te Schonebeek, waar men na 58 proefboringen de eerste oliepunt vond. Het feit, dat bij Rijswijk olie is aangeboord deze proefput levert 25 ton per dag, doet de nieuws gierigheid der geologen naar nadere details van de omgeving groeien. Vandaar, dat men onderzoekingen doet, zoals thans aan het Scheningse strand tussen het verversingskanaal en Kijkduin-Terheide. Binnenkort zal men dergelijk werk ook in het Westland ter hand nemen. Dat men ondertussen de boorbeitel niet laat rusten, blijkt wel uit het feit, dat binnenkort nieuwe proefbo ringen in de omgeving van de thans werkende put bij 'Rijswijk zullen worden verricht. Ook in de buurt van Den Haag en Delft zal 't ingewande der aarde na der worden onderzocht. Het zwaartekracht-onderzoek en het trillingsonderzoek zijn dus slechts de loods visjes, die aan de grote stalen haai, de boortoren, vooraf gaan. Reeds aan het werk voor de komende Statenverkiezingen Moderne propagandaclubs zullen onder de naam stoottroepen in de vol gende jaren een intensieve actie in ons 'and voeren voor de Katholieke Volkspartij. Reeds 142 stoottroepen zijn door de kring-propaganda-leiders opgericht, doch hun aantal zal in de komende maanden aanzienlijk toe nemen. Met het oog op de Statenverkiezingen, welke in 1954 zullen worden ge houden, is reeds nu met de werkzaamheden begonnen. De ervaringen, welke men bij deze eerste actie zal opdoen, zijn wm fundamentele bete kenis voor deze moderne propagandamethode der politieke organisatie. Door de „stoottroepen" wil de K. V. P. de beschikking krijgen over een zeer modern en zeer deskundig propaganda-apparaat. Moderner en des kundiger dan van welke Nederlandse politieke partij ook. Dit zal er toe Jeiden, dat de grootst mogelijke decentralisatie bij de propaganda wordt bereikt in nauwe samenwerking met de Partijcentrale. Deze decentrali satie biedt het grote voordeel, dat de propaganda ingesteld kan worden op de plaatselijke mentaliteit en naar de plaatselijke omstandigheden en verhoudingen. De decentralisatie der propaganda eist een plaatselijk voor zijn taak berekend kader van propagandisten, die het moeilijke en verantwoorde lijke propagandawerk op de juiste wijze doen. De stoottroepen worden daartoe zowel theoretisch als practisch geschoold. De theoretische scholing geschiedt door middel van refraten, speciaal voor de stoottroepen samen gesteld door Prof. Chorus. Het is de bedoeling, dat deze grondig worden bestudeerd en besproken. Eens per twee maanden zal een kort referaat verstrekt worden over de psychologie der reclame. Hiermede gaat men naar het practische werk de waarde en de opstelling van advertenties, van circulaires, strooibiljet ten. Veel aandacht wordt besteed aan het practische werk: huisbezoek, ledenwerving, Opmarsactie, de voorbereiding van de verkiezingscampagne 1953 enz. Deze practische actiepunten kan iedere stoottroep naar eigen believen uitbreiden. De theoretische scholing zal tal van wenselijkheden voor het practische werk bijv. een goed kaartsysteem naar voren brengen. Voor het huisbezoek de ledenwerving staat reeds een brochure ter beschikking, getiteld: politiek is vuil". Het ton rolt weer door Nederland!! De hoofdprijs van f 100.000 uit de staatsloterij is heden gevallen op lot nummer 16202 en de 25.000 op num mer 2025. De series a. b. c. en d. van het nummer 16202 zijn resp. verkocht door de collectrices mevr. Van Motz, Taaistraat 66b te Vught mevr. J. Kromhout, Coolsingel 79b, Rotterdam, mevr. J. Wilmink, Brinkstraat 5, Hen gelo en door de collecteur de heer H. Batist, Tichelstraat 57h te Amster dam. Wederom meisje bij Nijmegen aangerand Dader gegrepen Voor de tweede maal in een jaar is in de omgeving van Nijmegen Maandagmiddag een meisje aange rand en door de aanrander ver wond. Het vorig jaar heeft een tot nu toe nog steeds onbekende man daar twee meisjes lastig gevallen en toen de meisjes zich verzetten met een revolver geschoten, waardoor een der meisjes ernstig gewond werd. Dit geschiedde in de omgeving van de Heilig Land Stichting. Maandagmiddag werd een Am sterdams meisje dat in de bossen van Berg en Dal wandelde door een man aangehouden en toert zij wilde vluchten, met een dolk in de borst gestoken, waarna de onverlaat het hazenpad koos. Het meisje wist de politie echter een nauwkeurig signalement te ge ven en dit leidde tot zeer spoedig resultaat. Reeds gistermiddag is de politie er in geslaagd in 's-Herto genbosch een 28-jarige man te ar resteren, die beantwoordde aan het signalement. Tijdens het verhoor bleek de man psychopathisch te zijn. Dader van vorige aanval? Het is niet uitgesloten, dat de ii_ 's-Hertogenbosch. aangehouden man ook schuldig is aan de overval op de twee jonge meisjes. De da der is inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie te Arnhem. In Nijmegen gearresteerd De rijksrecherche is na een kort doch intensief onderzoek geslaagd, de hand te leggen op een 80-jarige moordenaar, die enige tijd geleden een 58-jarige man vermoord heeft. Zoals men zich zal herinneren werd enige dagen geleden op de Leusder- heide het stoffelijk overschot gevon den van een man. Deze man bleek door geweld om het leven te zijn gebracht en deze misdaad moest reeds enige tyd geleden geschied zyn, want het lijk verkeerde in staat van ontbinding. Door zeer duidelijke kentekenen de vermoorde had een mismaakte voet en hand kwam de rijks recherche spoedig tot de ontdekking, dat het hier een 58-jarige zwerver betrof, die als zonderling bij de po- Weduwe ontketende wraakoefening Vier mannen hebben zich in de afgelopen nacht gewroken op een weduwe. Althans, de Haagse recher che vermoedt dat hun wandaden als een wraakoefening zijn bedoeld. Omstreeks kwart voor een reden zij met een auto naar het Zomerhof te 's-Gravenhage, stopten, stapten uit, grepen een fiets, die er toevallig stond en sloegen ermee vier ruiten van een woning stuk, waar een ze kere weduwe G. woont. Daarna ver nielden de „wrekers" nog enige rui- williger, die inmiddels werd vrijgela- litie bekend staat en van wien men aannam, dat hij enig geld bezat. Naar uit het onderzoek bleek, had de man de laatste tijd veel contact gehad met een* 80-jarige zwerver, aie in een Nijmeegs logement leefde en die by de politie zeer slecht be kend staat. De man, die eerst sinds kort uit de gevangeni's ontslagen was, waar hij langdurig vertoefd had, werd met behulp van de Nij meegse gemeente-politie opgespoord en naar Leusden overgebracht. Naar men aanneemt is de som, die de oude misdadiger na de moord op zijn slachtoffer gevonden heeft, 600,groot geweest. Ned. militair in Korea als krijgsgevangene overleden De Korea-vrijwilliger F. M. Lam- berti, geboren op 2 Mei 1929 en wo nende te MaastrichtLimmel, Popu lierweg 125. is als krijgsgevangene door uitputting overleden. Lamberti werd het vorige jaar door de communisten gevange genomen. Met een Fransman wist hij te ont vluchten, doch door gebrek aan voed sel moesten zij zich weer bij de Noor delijken melden. Er bestond een goe de hoop dat Lamberti zou worden uitgewisseld. Hij is echter kort na zijn terugkeer, de juiste datum is niet bekend, tengevolge van de doorgesta ne ellende, overleden. De Franse vrij- ten van het badhuis en van een club huis op het Zomerhof. Getuigen zeg gen dat een der mannen zei: „Neem je pistool mee". Er werd echter niet geschoten. De Haagse recherche rookt met 214 gram Hollandse baai. heeft de zaak in onderzoek. ten, ontving van Lamberti een ring en deed mededeling van het overlij den. De ring zal door aalmoezenier Schins pan de vader van Lamberti worden overhandigd. Andriessen ernstig ziek Geen K.V.P.-voorz. meer? De voorzitter van de Katholieke Volkspartij, de heer W. J. Andries sen, is sinds geruime tijd ernstig ziek. In bestuurskringen der Katholieke Volkspartij houdt men er rekening mee, dat na zijn herstel zijn gezond heidstoestand hem niet langer ver oorloven zal als partij-voorzitter op te treden. Doch van de andere kant koestert men de vurige hoop, dat hij zijn functie als Kamerlid zal kunnen blijven waarnemen. LIEFTINCK BLIJFT NOG In en toespraak gehouden tijdens de jaarvergadering van de wereld bank, heeft Eugene Black, de presi dent van deze instelling, verklaard, dat de vertegenwoordiging van de Nederlandse oud-minister van finan ciën, mr. P. Lieftinck. in Turkije van groot voordeel is voor de betrekkin gen van de bank met de Turkse autoriteiten. Hij zeide te verwachten in de toekomst van zijn diensten ge bruik te maken voor nieuwe belang rijke bijzondere opdrachten. Duitse moordenaar in Den Haag aangehouden? In een woning aan de Dalton straat te Den Haag werd door per soneel van de centrale recherche aangehouden een 21-jarige Duitser uit Hamburg, verdacht van moord op een 15-jarig meisje, gepleegd op 21 Augustus 1953 te Weeze (Did.). Hij was illegaal de grens zij Venlo overgekomen. Hij is overgegeven aan de politie te Venlo, die hem ver denkt van een aldaar gepleegde in braak. Daarna zal hij aan de Duitse politie worden overgegeven. In de avond van 23 Augustus jl. werd te WeezeKalbeek, een Duits plaatsje in de omgeving van Kleef, de 15-jarige Kathe Gerritzma ver moord. De moordenaar bezat een blauw geverfde Duitse herenrijwiel en kwam op Zaterdag 29 Augustus jl. illegaal van Duitsland naar Venlo waar hij tot Maandag 31 Aug. ver toefde. Daarna is hij doorgereisd naar Den Haag. Na afloop van de kringvergadering van de Bescheming Burgerbevolking, waaraan een dertigtal burgemeesters uit Gouda en omgeving in het Goud se stadshuis deelnamen, is gistermid dag op het Veemarktterrein te Gou da een demonstratie gegeven van nieuwe motorbrandspuiten, die bij het ontstaan van branden en bij branden van kleine omvang diensten kunnen bewijzen. De motorspuitfabriek van Van Ber gen te Heiligerlee, heeft een kleine draagbare motorbrandspuit gefabri ceerd, die thans werd gederwon- streerd. Het apparaat, dat 70 kg. weegt en door twee man gemakkelijk kan wor- dragen, wordt aangedreven door een tweetact benzinemotor van 7 pk en levert een grote straal van 400 meter hoogte, De motor is in staat het wa ter over een afstand van 400 meter aan te zuigen. De firma Kronenburg te Hedel demonstreerde een soortsrelijk appa raat van 6 pk. In tegenstelling to* apparaat van de firma Van Bergen geschiedt het aanzuigen van het wa ter hier met een eenvoudige hand pomp. De firma Kronenburg demon streerde tevens een nieuw product, de Triomphautomobielspuit, een blus- eenheid voor kleinere gemeenten en voor bedijfsbeveiliging, die ook als eerste aanvalswagen voor de grote gemeenten diensten kan bewijzen. In een omgebouwde Vojkswagen-bestel auto is een draagbaar, door een volkswagenmotor aangedreven pomp- agijzegaat aangebracht, dat een capi- citeit heeft van 800 tot 1.000 liter per minuut. In de wagen is plaats voor zes brandweerlieden. Daar de snel heid van deze met sirene en schijn werpers volledig uitgeruste wagen, tegen de 100 km ligt, kan men op snelle wijze op de plaats des onheils komen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6