WAAR VEEL MENSEN WONEN MOETEN OOK KERKEN KOMEN Ter voorbereiding van Kerkenbouw - Zondag Wat gereed kwam en in aanbouw is Momenteel in aanbouw De kerkennood kan worden opgelost DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 DE LtlUbH CÜUKANT TWEEDE BLAD PAGINA I Na 1947 werden in ons bisdom ge bouwd 18 kerken, waaronder 3 her- bouwgevallen behoren. Vijf kerken werden uitgebreid en negen nood voorzieningen kwamen tot stand. Sinds de kerkenbouwdag 1952 zijn gereed gekomen: VL AARDINGEN De ongemeen snelle groei van deze Waterweg-gemeente tengevolge van de sterke industrialisatie (Vlaar- dingen loopt thans rondom de 60.000 inwoners tegen 45.000 in 1947) stelt de Kerkelijke Overheid voor de zware plicht tijdens kerkelijke voor zieningen te doen treffen. Omdat Vlaardingen echter naar al le kanten groeit, terwijl in het hart van Vlaardingen de oude parochie kerk van St. Jan is gelegen, is het noodzakelijk, dat ook aan weerszij den van de „city" nieuwe kerken worden gebouwd voor een naar ver houding niet zo groot aantal katho lieken, die echter te ver van de oude kerk wonen en in die kerk ook geen plaats kunnen vinden. Zo is dit jaar gereed gekomen de 706 plaatsen tel lende kerk van St Willibrord in het Westen van Vlaardingen, z.g. Indi sche Buurt, terwijl met Pinksteren een bouwpastoor is benoemd voor Vlaardingen-Oost (Babberspolder) en voorts alweer onderhandelin gen met de gemeente gaande zijn over de plaats van een vierde kerk in het uitbreidingsplan voor het nieuwe Westen. DORDRECHT De geleidelijke, maar zeker niet onbelangrijke uitbouw van deze stad heeft reeds onmiddellijk vóór en tij dens de oorlog tot plannen voor een nieuwe kerk in de z.g. Krispijn-wijk geleid. Het was onverantwoordelijk thans deze bouw langer uit te stel len en zo is ook dit jaar de nieuwe kerk genoemd naar de patrones van Dordrecht, O.L. Vrouw, gereed geko men. Deze kerk van 804 plaatsen aan de Brouwersdijk, die men reeds vanaf de Zwijndrechtse brug kan zien liggen L een treffend voorbeeld, hoe ook bij alle thans geboden so berheid een -nieuwe kerk een aan trekkelijke aanwins voor een mo derne stadswijk kan vormen. AMSTERDAM-OOSTZAAN. Ook Oostzaan is een „oud" pro bleem. Reeds sinds 1939 bevond zich iij deze zeer afgesloten wijk benoor den het IJ een noodkerk van 450 plaatsen, die echter ernstig overbezet was. Thans is eindelijk de nieuwe kerk van 770 plaatsen gereed geko men, waarin de Paters Augustijnen nieuwe mogelijkheden tot ontplooiing van hun apostolische ijver kunnen vinden. ROTTERDAM-OVERSCHEE. Wie ooit over de grote Rijksweg van Den Haag naar Rotterdam is ge komen, heeft bij het naderen van Rotterdam de immense grijze woon blokken gezien, die ter weerszijden van de weg zijn verrezen en voor zo ver het oog reikt, ofwel gereed, of wel in aanbouw zijn. Dit is de mo derne stadsuitleg, die geheel de voor malige gemeente Overschie met be tonbouw overspoeld heeft en het valt licht te begrijpen, dat de oude van 1730 daterende Overschiese dorpskerk met geen mogelijkheid deze zeer omvangrijke aanwas kan opvangen. Daarom heeft de Bisschop bësloten naast de kerk in de oude dorpskom een nieuwe parochiekerk voor het nieuwe Overschie op te richten. Architect Hendriks ont wierp hier zijn tweede Rotterdamse parochiekerk na de oorlog, die met haar 916 plaatsen zal moeten gaan voorzien in de tot benauwende hoog te gestegen behoefte aan kerkruimte. Op het feest van Maria's Onbevlekte Ontvangenis op 8 December a.s. hoopt men deze kerk in gebruik te kunnen némen, die gewijd is aan de Moeder van Altijddurende Bijstand. Rotterdam kent ook andere proble men en daaronder is het hergeven van het hart aan d stad zekei niet het minste. Hoe uiterst moeilijk en vaak ook onzeker de blik op de toe komst van deze ,,city" ook is, een nieuwe kerk 'n plaats van de oude Bosjeskerk en tevens de roemrijke Franciscaanse traditie van de Leeu wenstraat vertegenwoordigend, kon niet langer meer uitblijven en zo wordt thans aan de Hofdijk een nieuwe kerk met de gecombineerde titel der beide vroegere Minderbroe- derskerken gebouwd en zal men met Pasen 1954 naast het bewijs van Rot terdam's nooit tanende vooruitstre vendheid, de heliport, ook het be wijs zien- staan van de eveneens niet falende rusteloze ijver der Rot terdamse katholieken, die hun stad zonder Antoniuskerk ondenkbaar achten. Architect Hendriks is ook de bouwheer van deze derde nieuwe Rotterdamse kerk na de bevrijding, die ruim 900 plaatsen gaat tellen. KROMMENIE Dat het Fonds Kerkenbouw niet slechts mag rekener met de uitbrei dingsplannen als uitgangspunt voor haar bouwactiviteit, maar dat even zeer als bij woningen, ook vervan ging van oudere kerken omwille van bouwkundige tekortkomingen moet blijven doorgaan, toont het ge val van de kerk te Krommenie. Deze 70 jaar oude kerk verkeert in een bouwkundig onhoudbare toestand en bovendien moet in deze industrie gemeente, waar de zielzorg ook reeds bemoeilijkt wordt door de sterk groeiende linkse groeperingen, nog rekening gehouden worden met een niet onaanzienlijke bevolkingsuitbrei- I ding. Vandaar dat thans in plaats van de oude kerk van 325 plaatsen een nieuwe met 922 gebouwd wordt, die naar gehoopt wordt, einde van het volgende jaar gereed zal zijn. 's-GRAVENHAGE-LEYENBURG De zeereerwaarde heer Metzelaar, wiens naam hem als het ware tot bouwpastoor heeft voorbestemd, heeft het vorig jaar September op Kerkenbouwzondag zijn bisschop in zijn nieuwe parochie Leyenburg mo gen ontvangen en hoopt, nu op 26 Augustus de vergunning voor de bouw van zijn nieuwe kerk is ver leend, dat hij volgend jaar in Sep tember wederom de bisschop daar mag begroeten, maar dan om de nieuwe kerk te consacreren. Archi tect Moolenaar ontwierp voor deze snel groeiende wijk een kerk van 1000 zitplaatsen, die ook aan de Moe der Gods zal worden toegewijd en wel onder de nieuwste titel: O.L. Vrouw van Fatima Als bijzonder heid kan hier nog worden vermeld, dat reeds drie maanden nadat met de kerkebouw begonnen werd kerk gehouden kon worden in de betonnen ruimte onder het priesterkoor, welke een capaciteit heeft van 250 plaat sen. Maquette van de nieuwe kerk in Leyenburg (den Haag) met welker bouw reeds begonnen is lieke Woningbouwvereniging zal ko- men liggen aan het kruispunt van j de twee hoofdverkeerswegen in I Moerwijk. Het is treffend, dat ook deze nieuwbouw gewijd is aan O.L. Vrouw en wel dank zij de priesters, die deze kerk bedienen, speciaal in verband gebracht met het Allerhei ligst Sacrament. BLOEMEND AAL Mgr. Willenborg, die zich door zijn ziekenapostolaat onsterfelijke verdiensten heeft verworven, heeft helaas niet meer mogen beleven, dat zijn parochie in Bloemendaal einde lijk over een volwaardig Godshuis zou mogen beschikken. Op 6 Juni j.l. is thans echter plechtig de eerste steen gelegd voor de nieuwe Drie- vuldigheidskerk van 740 plaatsen, waarvan men hoopt, dat zij in Maart 1954 de noodkerk van 410 plaatsen definitief zal kunnen vervangen. MIDDENMEER Wie ooit de trieste en troosteloze aanblik van de door de misdadige vijanden weer onder water gezette Wieringermeerpolder heeft aan schouwd, verheugt zich oprecht over ieder symptoom van de onverwoest bare activiteit, waarmede in deze polder weer wordt gewerkt. Midden in deze polder wordt thans ter ere van de Sterre der Zee een nieuwe kerk gebouwd van 444 plaatsen, die de tijdelijke bouw van 200 plaaf moet vervangen. De eerste steen voor deze kerk werd gelegd op de feestdag van O.L. Vrouw ter Sneeuw, een Mariafeest, dat wel in het bij zonder betrekking heeft op de kerk bouw, omdat volgens de overleve ring de H. Maagd zelf Op deze zo merdag de omtrek van de grootste Mariakerk de basiliek Santé Mag- giore in Rome in sneeuw zou hebben aangegeven. 's-GRAVENHAGE-MOERWIJK Deze nieuwe parochiekerk in de practisch volgebouwde Moerwijk, is thans vrijwel gereed. De paters van Brakkenstein, voor welke orde deze kerk de eerste in het bisdom Haarlem is, hopen met October a.s. dit gebouw ruimte biedend aan 1162 zitplaatsen in gebruik te kunnen nemen en daarmede aan hun rond 10.000 paro chianen eindelijk naar behoren ge legenheid te bieden voor de ver vulling van hun kerkelijke plichten. Architect ir. J. van der Laan ont wierp deze bijzondere kerk, die te midden van de woningen der Katho- Zeer grote offerzin van de Haagse Bezuidenhout-parochie heeft het mo gelijk gemaakt, dat thans mede met de hulp van de Rij ksherbouwvergoe ding geheel buiten het Fonds Ker kenbouw om de nieuwe monumen tale kerk van O.L. Vrouw van Goede Raad kan worden gebouwd. De vorm van deze Christo-cen- trische kerk van 950 plaatsen, naar ontwerp van architect ir. J. v. d. Laan uit Leiden, is juist in Augustus 1953 aanbesteed en rondom de jaar wisseling 19541955 hoopt de on vermoeibare pastoor van Alphen ein delijk zijn nieuwe kerk in gebruik te kunen nemen. Moge het voorbeeld van deze parochie, die zelf de beno- BISSCHOP KAN NIET TOVEREN HET is goed en nuttig spaarzaam te zijn spaarzaam voor de jon ge dag om te kunnen trouwen, spaar zaam voor de oude dag, om wat ge riefelijker het eind te halen maar ook de spaarzaamheid kan overdre ven worden. Overdreven spaarzaamheid leidt lijnrecht tot gierigheid. Uit een on derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het Ne derlandse volk op weg is een gierig volk te worden. Een gierig volk, niet zozeer ten opzichte van zijn eigen levensbehoeften, want voor vermaak en lekkernijen loopt het geld als wa ter. Maar een gierig volk ten opzich- van de godsdienstbeleving. De statistiek wijst uit, dat brede lagen der bevolking 4/5 percent van hun uitgaven besteden voor doeleinden, verband houdend met de godsdienst beleving, d.w.z. nog niet één cent per gulden inkomen. De Katholieke be volking maakt op deze kerkelijke krenterigheid geen uitzondering. Zij hoort ieder jaar het verhaal voorle zen van de farizeeër en de tollenaar en is misschien tot de loze conclusie gekomen, dat al geeft iemand zelfs een tiende van al wat hij bezit, hij daarmee toch niets bereikt. Want de tollenaar, die niets gaf, ging gerecht vaardigd naar huis. Ook het bijbels verhaal van een penning van de we duwe vindt een dankbaar gehoor (ofschoon zij gaf al wat zij bezat), zodat wij een liefdadigheids-predi kant eens in de tweede Mis hoorden vermanen, dat de weduwen allen al in de eerste Mis geweest waren BIJ het geven van een gift voor godsdienstige doeleinden, dus een gift aan God, wordt d- waarde daar van bepaald enerzijds door de bedoe ling waarmee men geeft (en daarom ging de farizeeër onverhoord naar huis) en anderzijds de verhouding, welke er bestaat tussen de grootte van de gift en de grootte van het Tn. komen. Het is weinig passend, God met een fooi af te schepen. Viervijfde percent fooi geven, is een belediging voor een kellner of kapper. Hij zal daar geen genoegen mee nemen. Hij zal die fooi teruggeven! VIERVIJFDE procentDaar zijn in begrepen de Zondagse bijdra gen voor het onderhoud van de eigen kerk en eredienst en van de armen, de bijdragen voor de geloofsverkon- Onderstaand staatje geeft een in zicht hoe groot de ontvangen bij dragen op de koperen schaal gedu rende het jaar 1952 per paschant hebben bedragen in de, verschillende dekenaten: Bedrag per Dekenaat paschant. Wervershoof f 2,69 Ouderkerk 2,56 Haarlem Delft Poeldijk Leiden Zoeterwoude Alkmaar 's Gravenhage Gouda Schagen Alphen Amsterdam Hoorn Schiedam Purmerend Noordwijk Beverwijk Middelburg Rotterdam De gemiddelde opbrengst per pa schant in alle dekenaten, dus over het gehele bisdom, bedroeg f 2,In 24 parochies ligt de gemiddelde op brengst per paschant op meer dan 3,51. Het is teleurstellend te con stateren hoe verscheidene meer wel gestelde parochies op deze erelijst ontbreken. In 13 parochies werd niet eens behaald een gemiddelde van f 0,97 per paschant. Het kefkenprobleem kan worden pgelost, wanneer de totale inkom sten worden verdubbeld of wellicht duidelijker uitgedrukt, wanneer de gemiddeld^ opbrengst per kerkbe zoeker gedurende een jaar kan stij gen van 2,tot f 4, Moet dit onbereikbaar worden ge noemd? Ongetwijfeld zullen er altijd kerk bezoekers zijn, schoolgaande kinde ren en ouderen, gedreven door on macht en onbegrip, die zich houden aan een „koperen" bijdrage voor de koperen schaal. Daarom is het een noodzakelijkheid teneinde het streven naar verdubbe ling veilig te stellen, dat allen, die daartoe in staat zijn, besluiten tot 'n constante bijdrage, welke het dub bele of minstens een belangrijk ho ger bedrag betekent dan het gemid delde bedrag van 4,— per jaar. Terecht wees de bisschop in zijn herderlijk schrijven van verleden jaar er op: „Een ieder stelle zich eerlijk en gewetensvol de vraag of zijn eigen wekelijkse offergave op de schaal der Bisschoppelijke Noden niet kan worden verhoogd. Niettegen staande de zorgzame tijden wordt er zoveel geld uitgegeven aan ontspan ning en vermaak, veel meer dan in de jaren vóór de oorlog. Mogen allen zich hierop ernstig bezinnen. Laat onze gift een offer zijn". Overvolle parochiekerken - Rouwmoedige tollenaarsin het portaal van de kerk der kleine St. Theresia te Den Haag digde som voor de bouwkosten van haar kerk bijeen brengt, de gelovi gen in het Bisdom inspireren tot een even grote milddadigheid voor de bouw van de vele andere noodza kelijke kerken. BAKKUM (pastorie) Met bewonderenswaardige opóffe ringsgezindheid heeft pastoor De Wit in Bakkum al sinds enige ja ren zijn persoonlijke belangen ach tergesteld bij de bouw en inrich ting van het Godshuis dat ter ere van O.L Vrouw Hemelvaart reeds enige jaren geleden gereed kwam, terwijl de pastoor nog steeds op eigen huisvesting moest wachten. Thans zal echter binnenkort de pastorie gereed komen, waarvoor de bouwsom ge deeltelijk uit eigen middelen bijeen is gebracht en dan zal Bakkum zich eerst recht kunnen verheugen in het bezit van eigen kerk met bijbeho rende pastorie: eindelijk zullen dan ook de zo nodige kapelaans huisves ting kunnen vinden. ZWAAGDIJK diging in vreemde landen, de giften voor bizondere liefdadige doeleinden. Daaronder is ook begrepen een weke lijkse bijdrage voor de bouw van nieuwe kerken in dit bisdom. Dat moet alles van die viervijfde procent onzer beledigende milddadigheid worden betaald. De orgeldraaiers en wij gunnen het hun halen min der koper en meer zilver in hun bus jes op dan de collectanten in de kerk. Laat iedereen, die zich behoorlijk kleden en behoorlijk voeden kan nu eens een einde maken aan die onbe hoorlijke krenterigheid of sloffigheid, in de kerk met godvruchtig gezicht de losse centen uit te delen, welke hij aan de bedelaars niet meer kwijt kan. Het penningske der weduwe heeft in Gods oog hoge waarde, maar alleen van degenen, die in diepe armoede verkeren, óf uit de handjes van een talrijke kinderschaar. IJET zijn juist de mensen, die God vereren met viervijfde percent van hun inkomen, die er zich over beklagen, dat er in kerken te veel naar geld gehengeld wordt. Alsof het onderhoud van een kerkgebouw en de eredienst zonder geld bekostigd kan worden, alsof de armen zon der geld kunnen leven,, alsof er in onze enorme, plotseling uit de grond oprijzende stadsuitbreidingen nieuwe kerken welke in- hun een voudigste vorm 7 ton per stuk ver gen kunnen ontstaan op de bonne fooi. In een overzicht zal men elders in dit blad kunnen lezen, hoever de kerkenbouw dit jaar gevorderd is. De bisschop zal er a.s. Zondag het zijne over zeggen. De schoks-gewijze uit breiding der steden en de enorme in dustrialisering van sommige kleinere gemeenten, stelt de bisschop voor de taak binnen de kortst mogelijke tijd nu hier dan daar een nieuwe kerk te toveren in nieuwe woonwijken (elk een nieuwe stad gelijk) waar nog ieder gemeenschapsverband en dus ook ieder parochieverband ont breekt. Maar zelfs een bisschop kan geen kerken toveren, indien hij geen geld heeft om die kerken te betalen of althans de bouwkosten renteloos voor te schieten (de, gemakkelijke, aflossing is voor de nieuwe parochies dikwijls reeds een onoverkoombaar zware last). FN nu kan men luchtig zeggen: men kan God even goed eren in een garage of in een groentenpakhuis of in een bioscoop. O. L. Heer zal daar zeker genoegen mee nemen, indien er niets anders te krijgen is dan een stalletje. Maar koning David zag het tempel-probleem van zijn tijd heel goed in, toen hij tot Nathan zei: „Zie eens, zelf woon ik in een paleis van cederhout en de ark van God staat on der tentdoek". Die tegenstelling vond David onduldbaar. Onduldbaar zou ook de tegenstelling zijn tussen de brede, vorstelijke aanleg van onze moderne woonwijken met badhuizen en bioscopen en voor O. L. Heer tus sen al die woonpaleizen geen plaats in de herberg en de viering van het geloofsgeheim zijner Tegenwoordig heid van het kastje naar de muur ge stuurd. Dat moet voor gezond-voelen- de Christenmensen een ondragelijke toestand zijn, die zoveel mogelijk voorkomen moet worden. Dat kan voorkomen worden, indien iedereen die behoorlijk gekleed, gevoed en ge huisvest is, een klein deel van zijn bezit (uitgespreid over een gift iede re Zondag) afstaat voor de bisschop pelijke schaal, welke voor de bouw van nieuwe kerken rondgaat. De bis schop (blijkbaar spoedig tevreden!) is reeds zeer tevreden met wat de aan zijn zorgen toevertrouwden dit jaar schonken om zijn zorgen voor hen allen te verlichten, maar de bis schop zou het zeer op prijs stellen, indien iedereen de komende jaren zijn gave verdubbelde om in de enor me nood aan kerken met spoed te kunnen voorzien. Moge aan dit ver zoek van de apostel van Haarlem zó ruim gevolg worden gegeven, dart over een paar jaar de bisschop zal Geheel dank zij de offervaardig heid van de eigen parochianen zal de St. Jozef parochie van Zwaagdijk nog dit jaar kunnen beschikken over een nieuw Gods Huis met 600 plaatsen, moeten afkondigen, wat Mozes deed: waarvoor de eerste steen werd ge- „Het volk brengt veel meer dan no- legd op de feestdag van St. Jozef, dig is voor de uitvoering van het Deze bewonderenswaardige offerzinwerk, dat de Heer gelast heeft....", van een betrekkelijk kleine parochie „Zo moest" staat in het Boek der moge geëvenaard worden door zo vele andere grotere parochies in het bis dom, die het voorrecht hebben niet de kerkennood wekelijks aan den lijve te moeten ondervinden, maar daarom niet minder dienen mede te leven met zo-vele andere parochies in ons uitgestrekte bisdom met zijn enorme bevolkingsaanwas, die niet in deze bevoorrechte positie verke ren Uittocht beschreven „het volk er van worden afgehouden verdere ge schenken te brengen: Wat al bijeen gebracht was, was voldoende en meer dan voldoende, om het werk ten uit voer te brengen". Voorlopig kan ieder onbeperkt ge ven tot de bisschop de hand niet meer openhoudt, maar opheft ten te ken, dat het genoeg is.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5