Het afgelopen seizoen bracht weer talrijke touristen TALEN VREEMDELINGENVERKEER IN LEIDEN Toch moet er iets gebeuren LADAN Weinig nieuws, maar wel variatie en verfijning Als Leiden leven wil, moet er flink aangepakt worden 1 Leidse aankoop van gronden in Oegstgeest goedgekeurd Leerlingen van Gymnasium gaan Griekenland helpen Als vrouwen woedend worden DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 DB LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 MU HET VACANTIESEIZOEN TEN EINDE IS en de Leidse stra ten niet meer zo druk door vreemde lingen bewandeld worden, kan het dienstig zijn de balans over de af gelopen zomermaanden op te ma ken. Weliswaar zijn er nog geen exac te cijfers beschikbaar die zullen binnenkort wel op de jaarvergade ring van de V.V.V. komen maar toch kon de heer Jan Visser, de ener gieke directeur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Lei den, ons wel een algemene indruk geven. En die was goed, ronduit goed! Wanneerwij dit neerschrijven, zijn we er ons wel van bewust, dat het vreemdelingenverkeer in Leiden nog veel verbeterd kan worden. Daarover straks. Het „ronduit goed" houdt daarom rekening met de beperkte mogelijkheden, die Leiden als touris- tencentrum biedt. Hotels goed bezet Verleden jaar kon reeds opgemerkt worden, dat het aantal Duitse touris ten in Leiden toenam. Deze stijging heeft zich in de afgelopen zomer voo:tgezet, terwijl er bovendien ook een opmerkelijk groot aantal Scandi- naviërs naar de Sleutelstad kwam. Ook het totale aantal buitenlandse touristen in Leiden is groter geweest dan in 1952. De directies van het Rijksmuseum van Volkenkunde, het Rijksmuseum van Oudheden („Mijn heer, waar kunnen we de mummies vinden?"en het stedelijk mu seum „De Lakenhal" verklaarden, dat het bezoek weliswaar iets minder was dan in 1952, maar dat het aantal buitenlanders aanmerkelijk groter v/as. Een museum van de Pelgrim Fathers? het aantal Amerikanen, dat Leiden bezoekt, vraagt naar de PilgrimFathers. De V.V.V. ver wijst hen dan naar de Pieters kerk, waar hij begraven ligt, naar de gedenkplaat buiten de kerk, naar het Jean Pesijnhofje, op welke plaats zijn huis gestaan heeft, en naar het Oud Archief, waarin een aantal zeer belang rijke documenten wordt bewaard over het leven van de Pilgrim Fathers in Leiden, vóórdat zij als pioniers naar Amerika ver trokken. Gezien deze grote be langstelling heeft men het plan opgevat een klein Pilgrim Fa thers-museum te stichten. De heer Visser onderhandelt mo menteel over de mogelijkheid om hiervoor een vertrek in het Jean Pesijnhofje aan de Klok- steeg te verkrijgen. Daarin zou den o.a. de archiefstukken in tentoongesteld kuimen worden. Aangezien de Pilgrim Fathers een eigen drukkerijtje hadden, zou er ook een oude handpers in geplaatst kunnen worden, waarop folders gedrukt worden met bijzonderheden over de Pil grim Fathers. In Amerika be staat er grote belangstelling voor dit plan; men voorspelt zelfs, dat er voor Leiden een goud mijntje in zit! De heer Visser verklaarde deze groei. „Dank zij de subsidie van de gemeente hebben wij dit jaar meer reclame kunnen maken in het buiten land, vooral met onze zeer aantrekke lijke folder, die in drie talen de bij zonderheden van Leiden smakelijk vertelt. Maar toch is het nog te wei nig; wanneer wij meer geld hadden, kon er meer gedaan worden, zouden er nog meer vreemdelingen naar Lei- den komen". De V.V.V. is van mening, dat de Leidse hotels in het afgelopen sei zoen zeer goed bezet geweest zijn. De gezamenlijke hotels beschikken thans eventueel over 150 bedden, ongeveer voldoende om de normale stroom van touristen op te vangen, maar aanmer kelijk te weinig voor congressen e.d., zodat ook in de afgelopen zomer eni ge malen de deelnemers in Noordwijk moest worden ondergebracht. Zowel voor de middenstand als voor de res taurants is dit nadelig. Het ziet er echter niet naar uit dat de Leidse ho- tel-accomodatie binnenkort een uit breiding van betekenis krijgt. Zelfs voor het nieuwe Stationsplein zijn er nog geen vaststaande bouwplannen in die richting. De restaurants hebben naar de me ning van de heer Visser niet te kla gen gehad, maar bepaald geweldig kan het seizoen voor hen niet ge noemd worden. Opmerkelijk was, dat de Duitsers de beste" klanten waren. Wat zij hier zoeken. „Wat zoeken de vreemdelingen hier?", vroegen we de heer Visser. „In de eerste plaats heeft Leiden veel aantrekkingsla-acht als universiteits stad met haar vele bekende musea. Bovendien komen er vele Amerika nen op de Pilgrim Fathers af. Daar naast heeft Leiden bekendheid als oude Hollandse stad, die nog veel schoons uit vroeger eeuwen heeft be waard: Stadstimmerwerf. Universi teit, Gravesteen, Lakenhal, Lode- wfjkskerk, Burcht, Pieterskerk, de vele hofjes, de oude grachtjes, enfin noem maar op. Men kan in Leiden zeer boeiende wandelingen maken, terwijl de vreemdelingen ook op an dere wijze de stad kunnen -zien". Dat andere is het Glippertje. Welis waar was het aantal passagiers dit jaar lager *an in 1952, maar de oor zaak hiervan ligt voornamelijk in het feit, dat v>or de Leidenaars zelf de attractie er af is. Ook het grachten bootje bleek voor vele touristen een ware attractie te zijn, al hebben wij verschillende malen opmerkingen ge hoord over de explicatie, die in Am sterdam aanmerkelijk, beter is. Bovendien biedt Leiden de touris- j ten prettige uitstapjes naai de omge ving, zowel de zee (Katwijk en Noordwijk) als de meren, het onvol prezen Hollandse polderland (nergens mooi als tussen Leiden en Utrecht!) en Avifauna. Leiden, een dode stad. Maar verder? Alle buitenlanders zijn het er over eens, dat Leiden uit cultureel oogpunt veel te bieden heeft. Deze uitspraak lijkt kras, maar er zit een kern van waarheid in. Wie 's avonds een wandeling maakt, ziet zelf, dat Leiden bijna uitgestorven is. Alleen wanneer de bioscopen uitgaan, komt er enig leven in. De meeste win keliers hebben het er niet voor over hun etalage-verlichting te laten bran den, zodat de stad 's avonds ook niet bijzonder gezellig is. Wie in de café's en restaurants komt, kan er vrijwel zonder enig gevaar een kanon af schieten. Leiden is een stad met een zeer groot percentage arbeidersbevol king. De stad kent eigenlijk geen uit gaande wereld; de enkelen die zich het uitgaan kunnen permitteren, gaan meestal naar Den Haag. Vele vreemdelingen echter verlan gen licht en gezelligheid, zoals men die in de grote steden aantreft. Lei den biedt dat niet en het ziet er niet naar uit, dat hierin binnenkort aan zienlijke verandering komt. Ideaal gelegen. Eerst nog een andere vraag: Hoe lang blijven de vreemdelingen in Lei den? De heer Visser onderscheidde twee groepen. „De meeste vreemde lingen komen een ochtend of middag naar Leiden, vanuit Amsterdam of Den Haag. Eenmaal in de stad ont dekken zij, dat er veel te zien'is, zo dat velen er een hele dag van ma ken". Vervolgens zijn er ook touristen, die Leiden als uitgangspunt kiezen voor hun bezoek aan Holland. De stad is hiervoor ideaal gelegen tussen Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, terwijl bovendien de hotel- Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina Hendrika d. v. C. H. van Offeren en J, M. Bik; Teunis z. v. A. A. Janssen en A. J de Wolff; Roelof Johan z. v. C. D. Timmermans en J. J. Elenbaas; Wirwpje d. v. A. van Leeuwen en P van Duijn; Marijke Jeannette d. v. F. van der Mark en M. C. Serlie; Margje d. v. H. Verkade en M. A. R. Verhoeff; Anne Marie d- v. S. Guli- ker en J. M. Visbach. Gehuwd, J. J. Borgman en H. M. Zwart; A. de Graaf en M. Brosius; P. F. Zaalberg en E. Molenaar; H. A. B. Alberts en A. Smits; M. Geuke en M. Franken; C. G. J. Bik en P. J. M. van der Nat; A. Bavelaar en D. Pauw; W .F. Arbouw en C. van Weizen; A. W. Blankenstijn en E. L. Aanen. prijzen lager liggen dan in de grote steden, hetgeen voor veel touristen van groot belang is. Leiden als uitgangspunt. Wanneer men dit overziet, valt er naar onze mening maar één conclusie te trekken: Leiden moet zich gaan specialiseren op het eenvoudige' tou risme. Touristen, die over een rui me beurs beschikken en het geld royaal laten rollen, zullen ndet naar Leiden komen. Hoogstens een halve dag. Voor hen biedt de stad geen ver maak, geen vrolijkheid, geen uit gaansleven. Maar daarnaast zijn er touristen, die een prijsverschil van twee gulden wat de hotels betreft zeer belangrijk vinden. Touristen, die van een rusti ge, eenvoudige vacantie houden en toch iets willen zien van Holland. Voor hen is Leiden ideaal, zowel wat de ligging betreft als de bezienswaar digheden. Doch dan moet er meer gedaan worden dan tot op heden is geschied. Dan kan Leiden niet volstaan met een folder in het buitenland. Er zal speciale propaganda gemaakt moeten worden voor deze eenvoudige vorm van tourisme. Dan zullen er boven dien excursies georganiseerd moeten worden, die Den Haag, Amsterdam en Rotterdam elk in één dag laten zien. Dit laatste is thans nog niet mogelijk, omdat het huidige aantal hotelbedden geen grote stroom tou risten in Leiden toelaat. Het zou verkeerd zijn de succes sen van het afgelopen seizoen aan te dikken en te menen, dat het zo goefl gaat, dat er niets verbeterd behoeft te worden. Wanneer Leiden werkelijk een touristenstad wil zijn, zal er meer gedaan moeten worden! ZONWERING stelt alles in de schaduw Laat ons 's winters uw markiezen verzorgen en bewaren MOLENSTEEG 27, LEIOEN TEL. 21375-26217 Ziet onze reclame op de „Leidato" (Advertentie). CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans). Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26585 (Advertentie). STOFFENSHOW GERZON De stoffen-shows van de firma Gerzon schijnen een waardevolle traditie te worden in de Sleutelstad. Er bestaat steeds grote belangstelling voor en deze belangstellenden schij nen ook steeds tevredenen te zijn. De foyer van de stadsgehoorzaal was gistermiddag en -avond weer tjok vol dames. Zij werden aanschouwe lijk voorgelicht door vier manne quins en een aantal verkoopstertjes, van wie dc eersten confectie, de tweeden de stoffen toonden. Opvallend veel nieuws, vergele ken bij de vorige winter, is er niet. Wel hebben de stoffenfabrikanten het reeds bestaande gevarieerd en verf eind. Dus voor mantels: zibeline langharige mohair en tweed. Ook de geliefde teddy-stoffen zijn nog in de mode. Voor japonnen: jersey, in fantasie en uni, zibeline-weefsels en laken, dat weer opgang maakt. Wie deftig uit wil gaan, maakt zich een geklede blouse of japon van fijne wollen stof, doorweven met kunst zijde, een geheel, dat de indruk geeft van zeer zware zijde. Nóg „def tiger" is organza. Wat de dessins betreft: er worden veel strepen gebracht, en ruiten, zelfs in de geklede stoffen. Dc kleu ren: zwart, anthraciet-grijs cognac kleur, andere bruine tinten, vaak doorweven met zwart, en dan nog donkergroen, donkerrood en lila. Werkelijk uniek waren op deze show de stoffen van de grote ont werpers: Rodier, Moreau, Bianchini en Leseur, dure stukken, maar ex clusief, smaakvol. Van deze stukken kunnen slechts kleine métrages ge kocht worden, bijv. 12 tot 18 meter. Meer komt hiervan niet op de Ne derlandse markt. Al deze stoffen hadden de kwieke verkoopstertjes van Gerzon over hun zwarte jurkjes gedrapeerd. De con fectie werd geshowd door vier man nequins, die mantels, deux-pièces, japonnen en geklede toiletten lieten zien. Bij de mantels viel een zwart zibeline-exemplaar op, gevoerd met biljart-groene teddy-stof, warm en chique. De japonnen waren nie- bij zonder ingenieus bedracht, maar eenvoudig en goed van snit. We von den géén rokken tot even ovèr de knie, ja zelfs waren de meeste nog op oude lengte, al werd er hier en daar wel een schuchtere poging aan gewend om naar boven te gaan. We zagen ook maar een énkele ballon- rok, opgevuld in de heupen. En hele maal geen mantels met naar beneden toelopende lijn. Ook niet de grote Pola Negri-bontkragen. Het was al lemaal heel aanvaardbaar en prettig- bescheiden. De organisatie van de show v/as in orde. De muziek, die via een ver sterker door een gramofoon gepro duceerd werd, was niet luidruchtig, wat nogal eens pleegt vooi te ko men. De commentaar werd geleverd door de chef-inkoper van de firma Gerzon, die uiteraard zeer terzake kundig is. C. Th. R. Donderdag 10 September. Op 23 September a.s. zal het 12 jaar geleden zijn, dat pater R. Maaïschalkerweerd, O.F.M., kapelaan aan de St. Leonarduskerk, de H. Priesterwijding ontving. Het feit zal alleen in de familiekring gevierd worden. Overal in het land zal op Zaterdag 3 October de Nationale Reclasserings- dag gehouden worden, een dag van propaganda voor het reclasserings- werk, die culmineren zal in een col lecte. In Leiden echter hoeveel sympathie er ook voor dit bij uit stek sociale werk mag bestaan hebben de Leidenaars op 3 October geen tijd om aan iets anders te den ken dan aan haring en wittebrood, hutspot, optocht en lunapark. Daar om zal in Leiden de reclasserin^sdag reeds op Zaterdag 26 September ge houden worden: Nadere mededelin gen volgen nog, maar reeds nu kunnen collectanten (trices) zich aanmelden, o.a. bij mej. W. Laken, Kamerlingh Onneslaan 10, tel. 22938, en bij de heer Leyten, Durieustraat 23, tel. 30693. Behalve de straatcol lecte op 26 September zal er van 21 t.m. 26 September ook een huis-aan- huis-collecte gehouden worden. Ook hiervoor worden collectanten ge vraagd. Aangezien het succes van een collecte afhangt van het aantal collectanten, hoopt het organiserend comité, dat zeer velen zich zullen melden. Ook voor de K.J.M.V., afd. Leiden, gaat het nieuwe seizoen beginnen, e eerste vergadering wordt gehou den op Woensdag 16 September a.s. om 8 uur in De Harmonie. Het hele bestuur treedt af, maar is weer her kiesbaar. Behalve de heren B. Rijs- bergen en Th. Haan. Candidaten voor de functies van secretaris en penningmeester zijn de heren N. Bergers en G. Alkemade. Ook de leden kunnen nog candidaten stel len. In het Christelijk Militair Tehuis aan de Breestraat bestond gister avond gelegenheid tot het uitspre ken van groeten aan de militairen overzee. Het ministerie van Oorlog, secrtie welzijnszorg, zorgt er voor, dat door middel van een bandop- name-apparatuur opnamen gemaakt worden van de stemmen van fami lie en verwanten der militairen in Korea, Nieuw-Guinea en Curasao. Men zou verwachten, dat van een dergelijke gelegenheid ruimschoots gebruik zou worden gemaakt, maar er waren gisteren slechts 30 men sen die op deze wijze een gespro ken groet aan hun jongens overzee zouden. Het moet voor de militairen in Fak-Fak, Tokio of Willemstad en op vele andere plaatsen ver van het moederland wel een zeer speciale ervaring zijn om de stem van hun verloofde, moeder, vader, broers of zusters, vrouw en kinderen op deze wijze helder te horen spreken. „Nou Henk, hou je taai, kerel. Als je te rugkomt, zal Mientje al getrouwd zijn en Carla heeft er een lief jong ding bij, een jongen van 7 pond, wist je dat al?' STADSKOK. TI7ANNEER WE DUS CONSTATEREN, dat er in Leiden meer ge- daan moet worden ora de stad aantrekkelijk te maken voor vreemdelingen, komt onmiddellijk de vraag naar voren wie dat doen moet. Voorop willen we stellen, dat het niet tot de directe taak van de V.V.V. behoort; zij dient te zorgen voor de propaganda en ver volgens de touristen van dienst te zijn, wanneer die eenmaal in Lei den zijn aangekomen. Daarnaast kent Leiden nog een Actie-comité „Leiden Leeft", dat evenals de V.V.V. wethouder D. van der Kwaak als voorzitter heeft. Het is wellicht een taak voor „Leiden Leeft" om te zorgen, dat er meer leven in de brouwerij komt. Hoe dan ook. In de overtuiging, dat het hier gaat om een gemeenschapsbelang, dienen hotelhouders, restaurateurs, middenstanders, vervoersonder nemingen en alle andere belanghebbenden de handen ineen te slaan en samen nieuwe ideeën uit te werken. Dat is minder gemakkelijk dan het hier neerschrijven, maar wanneer het niet gedaan wordt, zal de affiche „Leiden Leeft" straks een aanfluiting worden. Wan neer we de ontwikkeling van Leiden in de laatste jaren gadeslaan, is er niet bijzonder veel om over <e juichen. De bevolking neemt practisch niet toe, de industrialisatie verloopt veel te langzaam, de winkeliers ondervinden steeds meer hinder van een groeiende win kelstand in de omgeving, steeds minder drukt de Universiteit een speciaal stempel op Leiden. De toekomst van Leiden baart zorgen en daarom moet er iets gebeuren. We beweren niet, dat die toekomst te vinden is in het vreemdelingenverkeer. Maar wel is het mogelijk, dat verhoogde activiteit op dit terrein een algemene opleving tot ge volg heeft. Zodat we dan werkelijk kunnen zeggen „Leiden Leeft". In plaats van te moeten horen, dat Leiden een dode stad is. GED. STATEN BESLISTEN Dezer dagen hebben Ged. Staten van Zuid-Holland het besluit van de Leidse gemeenteraad, om voor ƒ478.000,gronden te kopen van Rijkswaterstaat in de gemeente Oegstgeeest .goedgekeurd. Hierdoor is deze kwestie weer in het middel punt van de belangstelling komen te staan. Zoals bekend, heeft Rijkswaterstaat reeds voor de oorlog gronden aange kocht in Oegstgeest voor de aanleg van Rijksweg 4 B. Ter hoogte van De Slaagh onder Oegstgeest werden zelfs enige viaducten gebouwd. De gemeente Leiden zag in deze plan nen echter een, afsnijding van even tueel uitbreidingsgebied en verzocht Rijkswaterstaat een ander plan te maken, waarbij Rijksweg 4B verder van de stad zou komen te liggen. Rijkswaterstaat ging op dit verzoek in, waardoor de aangekochte gron den in Oegstgeest overbodig werden. Onmiddellijk deed Leiden er een bod op. Dit tot hevige ontsteltenis van Oegstgeest, dat direct hetzelfde bedrag, bood, nadat de gemeenteraad hierover gespx*oken had. Ged. Staten hebben echter het Oegstgeestse raadsbesluit niet goedgekeurd, zodat de omstreden gronden thans in het bezit van Leiden zijn. Alleen een be roep op de Kroon zou nog wijziging kunnen brengen, maar het is nog niet bekend of Oegstgeest tot deze stap zal overgaan. De wijziging van het Rijkswegen plan houdt in, dat de nieuwe Rijn overgang niet bij De Vink komt, maar achter de begraafplaats Rhijn- hof nabij de Haagsche Schouw, waardoor de bocht in de Rijksweg" Den HaagAmsterdam bij De Slaagh kan worden afgesneden. Door deze aankoop beschikt Leiden thans over een flinke oppervlakte bouwgrond tussen Rhijnhof de Lage Morsweg en De Vink. Over de plannen van Leiden hieromtrent is nog niets bekend. Weliswaar wordt LEIDSE ANALISTEN SCHOOL Het getuigschrift van de „Bedrijfs- scholingscursus: „Chemisch Vakman" werd uitgereikt aan de heren J. H. M. Berlemon; N. H. Engelman; U. Görtz; G. Hakkenberg; H. van In- gen-Schenau; A. Ram en J. J. v. d. Veen, leerlingen van de Leidse Ana listen School, Rijnsburgerweg 148. In. de docentenvacature, i.v.m. het ver trek van de heer P. van Heeteren voor een studiereis naar de U.S.A., werd voorzien. Als docenten werden benoemd de heren D. Chaudron en D. P. den Os. GRIEKSE GEZANT IN LEIDEN Enige leerlingen van het Gymna sium aan de Fruinlaan hebben het initiatief genomen tot een hulpactie voor de geteisterde gebieden in Grie kenland. In overleg met enige docen ten werd gisteren een propaganda- middag georganiseerd om voor dit doel belangstelling te wekken, Pro fessor S. Antoniades, hoogleraar in de Nieuwgriekse taal- en letterkunde alhier, en Mme Malandrino, voor drachtskunstenares, werden gaarne bereid gevonden haar medewerking te verlenen. Behalve docenten en leerlingen waren aanwezig de Griekse gezant, Zijne Excellentie Nicholas Lely, enige curatoren, een vertegenwoordiger van de Vereniging „Vrienden van het Leidse Gymnasium" en enige geno digden. In zijn welkomstwoord wees de rector, dr. W. Wiersma, op de grote betekenis, welke Griekenland voor onze cultuur heeft gehad. Dit land heeft ons land bij de Februari-ramp spontaan hulp geboden. Sterk gaan dan ook in deze dagen onze gedach- en uit naar het op zijn beurt getrof fen land. Nadat Mme Malandrino een kort, treffend gedicht van de 19de-eeuw- se nationale dichter Solomos had voorgedragen, begon professor An toniades haar boeiend relaas met de voorlezing van het officiële commu niqué, dat de Griekse regering na de gebeurtenissen van 9, 10 en 11 Augus tus heeft uitgegeven. Hierop schetste zij de geschiedenis van de Ionische eilanden en riep zij een levendig beeld op van Ithaka, Cephallonia en Zakynthos, elk met hun geheel eigen aanzicht en karakter. Vervolgens gaf zij de vertaling van nog twee gedich ten van Solomos, welke daarna door Mme Malandrino werden voorgedra gen. Met enige hartelijke woorden gaf de conrectrix, mej. dr. A. M. Smit, uiting aan de dankbaarheid van de toehoorders. Aan professor Antonia des, Mme Malandrino en de heer Nicholas Lely werd door enige leer lingen een kleine bloemenhulde in de Griekse en Nederlandse kleuren aangeboden. Tot slot sprak de gezant enige woorden van dank voor de spontane hulp van de leerlingen. De hulpactie van de leerlingen zal bestaan uit het verkopen aan vrien den en kennissen van bosjes bloemen in rood, wit en blauw, bijeengehou den door een lintje in de Griekse kleuren: blauw-wit. het woord „annexatie" hier en daar gefluisterd, maar officieel heeft de gemeente Leiden zich hierover nog niet uitgesproken. De mogelijkheid bestaat, dat er tussen Leiden en Oegstgeest een belangengemeenschap tot stand komt, zoals die bestaat tus sen Den Haag en Voorburg, zonder dat tot annexatie overgegaan behoeft te worden. Wel staat vast dat Lei den zo spoedig mogelijk de overbo dige viaducten bij De Slaagh zal la ten afbreken. In verband met deze grondaankoop mag nog eens herinnerd worden aan de rede van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kingschot, toen hij op 1 Sep tember 1.1. de nieuwe gemeenteraad installeerde en er op wees, dat de ge biedsuitbreiding van Leiden onge twijfeld in de 'komende vijf jaar door de raad behandeld moet worden. Bioscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Telefoon van een onbe kende", 18 jaar. Lido: „Ik beken', 18 jaar. Luxor: „Manina', volv/assenen. Trianon: Afgekeurd. Rex: „The great Missouri-raid", 14 jaar. Laatste Berichten DE HONDERDDUIZEND. De honderduizend van de Staats loterij is in de serie A in Vught ge vallen. In verschillende Vughtse ge zinnen is het vandaag feest. Het lot is namelijk in tientjes en twintigjes verkocht. De gelukkigen hebben echter te kennen gegeven, zich voor lopig althans nog niet bekend te ma ken. Het lot 16202 in de b-serie is in Rotterdam verkocht, doch men weet niet aan wie. In de C-serie is de honderddui zend gewonnen door een loterij clubje te Hengelo, gevormd door zes werk lieden van de Hollandse Signaal-Ap paraten N.V. De winnaars van dit bedrijf kunnen de prijs buitenge woon goed gebruiken. In de d-serie is de hoofdprijs ge vallen in de Jordaanbuurt te Am sterdam, en wordt gedeeld door een klaverjasclub, een personeelsclubje van een drukkerij en tv/ee particu lieren. 1954 MARIA-JA AR? Naar men meent te weten, zal. in een op 12 September, Zaterdag a.s., te verschijnen Encycliek het jaar 1954 als Maria-jaar worden uitgeroe pen, ter viering van het eerste eeuw feest van de afkondiging van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis door paus Pius IX op 8 Dec. 1854. Een woedende huisvrouw uit Oost- Duitsland, die in West-Beriijn zo juist een Amerikaans voedselpakket in ontvangst had genomen, heeft een agent van de communistische volks- politie gedood met een kiloblik vet, dat zij uit dat pakket haalde. Even buiten West-Berlijn, op het station Babelsberg in de Russische zone, al dus schrijft het blad Neue Zeitung, trachtte de politie-agent, de vrouw haar pakket af te nemen. Zij pakte toen het blik vet en sloeg de politie man daarmee op het hoofd, als ge volg waarvan hij aan een schedel fractuur overleed. Er zijn thans in totaal drie-en-een half millioen Ame rikaanse voedselpakketten naar Oost- Duitsland gegaan. Het m.s. „Oranje" wordt, on voorziene omstandigheden voorbe houden, Vrijdagmorgen 11 Septembr a.s. met passagiers uit Indonesië i Amsterdam verwacht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2