Weinig interessants bij de Trekvogels te Wassenaar Groot springconcours te R'dam had verschillende barrages nodig ZONDAGMORGEN £ied aan deze tifd Tropenliefde ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De internationale atletiekwedstrijden van de Haagse Trekvogels zijn op een wel heel matig gebeuren uitgelopen. Van de talrijke buitenlandse athleten, wier namen op de deelnemerslijst prijk ten, verscheen slechts een handjevol op de Duinhorstbaan te Wassenaar en van Nederlandse zijde liet men zich wat verstek gaan betreft ook niet onbetuigd. Slechts twee nummers brachten de en kele honderden toeschouwers interes sante strijd: de 800 en de 3000 meter. Al het overige, de wereldrecordpoging op de 4 x 200 meter estafette dames incluis, leverde weinig meer dan een wat vreemd schimmenspel de nieuwe schijnwerperverlichting was totaal on voldoende op. waarbij men vaak maar moest raden, wie eigenlijk over de sin tels gingen. Van de weinige Belgen, die toch nog de reis naar Wassenaar hadden onder nomen, moeten Lucien Theys en De Weer met ere worden genoemd, want onder het motto „lest best" maakten zij van het laatste nummer, de 3000 meter, in nauwe samenwerking met de Rotter dammer Fekkes een buitengewoon span nende strijd. Het waren deze drie man, die zich na 1500 meter al van de rest van het veld hadden losgemaakt. De DOS-loper op kop met daarachter De Weer en Theys. Bij het ingaan van de laatste ronde had De Weer echter de leiding overgenomen en had Theys kans gezien Fekkes zelfs naar de derde po sitie te drukken. In hoog tempo ging het over de baan, 300 meter voor de finish zette onze landgenoot de aanval in en onder het spaarzaam licht van de schijn werpers was te zien, dat hij succes had. Eerst ging hij Theys voorbij, daarna De Weer om vervolgens onder daverende toejuichingen als eerste het laatste rechte stuk op te stormen. De Weer gaf alles, wat hij te geven had maar 0,2 sec. kwam hij op de streep tekort. In 8 m. 30.6 sec. had Fekkes een magistrale zege behaald en was hij bovendien naar een nieuw persoonlijk record gelopen. De 8.30.8, waarin De Weer finishte, be tekende voor de Belg eveneens een beste persoonlijke prestatie. Theys, door deze krachtsexplosie overweldigd, arriveerde in 8.34.4 als derde. En op de 800 meter ging het niet min der fel toe. Zo gretig werd hier in de eerste meters 't leek wel of men voor een 400 meter vertrok al om de voor ste positie gestreden, dat in de eerste bocht Van der Wees het slachtoffer van het gedrang werd en languit voorover op de sintels tuimelde. Dat wat bepaald jammer, want met de Te Werveman in de kopgroep had deze race wellicht nog boeiender kunnen zijn. Nu waren het Seeuwen, Verwey, Meyborg en de Zwit ser Steger, die elkaar geen duimbreed toegaven. Het werd een strijd, die eerst op de laatste 30 meter zijn beslissing, kreeg in een alles of niets rush van Seeuwen. Het werd alles, want in een fraaie 1 min. 55.9 sec. (nieuwe pers. record) wierp de AAC'er zich als eerste over de kalklijn. Dat het hard was ge gaan bewezen de overige tijden: 1.56 voor Verwey (eveneens een nieuw per soonlijk record), 1.56.2 voor Steger en 1.58.2 voor Meyborg. De wereldrecordpoging op de 4 x 200 meter estafette dames werd een uitge sproken mislukking. Fanny Blankers Koen, Gré de Jongh, Dicky van Dijk en Puck Brouwer brachten het tot 1 min. 42.1 waarmee zij een behoorlijk stuk van de 1.36.4 van de Russinnen verwijderd De 33-jarige Amerikaanse Florence Chadwick is er voor de derde maal in geslaagd het Kanaal te bedwingen. Na Donderdagavond bij St. Margarets Bay aan de Engelse kust te water te zijn ge gaan, zette zij Vrijdagmiddag hij Cap Blanc Nez voet aan wal. Haar tijd van 14 uur 43 minuten be tekende een record voor de tocht van Engeland naar Frankrijk. In 1950 was zij van Cap Gris Nez naar Dover en in 1951 in omgekeerde richting het Kanaal overgezwommen. Het verblijf van Florence Chadwick op Franse bodem was overigens van zeer korte duur. Na drie minuten sprong zij weer in de Noordzee om naar Engeland terug te zwemmen. Zij wilde proberen de heen- en terugreis binnen 25 uur af te leggen. Zij heeft haar poging evenwel moe ten opgeven. Nadat zij V/2 mijl had ge zwommen kreeg zij last van kou en van kwallen. BILJARTEN. DE INTERNATIONALE VIJFKAMP TE ANTWERPEN. De achtste wedstrijd van de interna tionale biljartvijfkamp te Antwerpen, die tussen Lütgehetmann (Did.) en onze landgenoot Van de Pol, werd door de Duitser met 32 gewonnen. Na deze partij ziet de stand er als volgt uit: 1. Vervest (Belg.) 6 pnt. uit 4 wedstr.; 2. Lütgehetmann (Did.) 5 pnt. uit 5 wedstr.; 3. Van Hassel (Belg.) 3 pnt. uit 3 wedstr.; 4. Van de Pol (Ned.) en Spielmann (Did.) ieder 1 pnt. uit 3 wedstr. In de laatste wedstrijd heeft Van de Pol met 32 van Van Hassel gewonnen. Het eindklassement luidde: 1. Lütge hetmann (Did.), 2. Vervest (B.). 3. Van Hassel (B.), 4. Van de Pol (Ned.), 5. Spielmann (Did.). bleven. Gemis aan overtuiging, bar slechte wissels en het ontbreken van het strijdelement waren wel de voor naamste oorzaken voor dit falen. Wat dit laatste betreft, waarom niet de ploeg van Olympia '48, die naast het nationale team als enige in de baan verscheen, niet met een voorgift te la ten starten? De voornaamste uitslagen waren: Dames: 100 meter: 1. Willy Lust (Zaanland) 12.4 sec.; 2/3. Mary de Vries (Sagitta) en Xenia StadDe Jong (Meeuwen) beiden 12.6 sec. 200 meter: 1. Hetty Kruishoop (Olym pia '48) 28.2 sec.; 2. Loes van der Mey- den (Olympia '48) 28.4 sec.; 3. Treea van der Burg (Meeuwen) 28.7 sec. 4 x 200 meter estafette: 1. Nationale ploeg 1.42.1; 2. Olympia '48 1.47.4. Heren: 100 meter: 1. J. Vercruysse (Belg.) 10.8 sec.; 2. Ruland (V. en L.) 10.9 sec.; 3. Visser (AAC) 11.2 sec. 200 meter: 1. Rolland Vercruysse (B.) 22.1 sec.; 2. Aret (DOS) .1 sec.); 3. Sleeuwenhoek (V. en L.) 22.6 sec. 400 meter: 1. De Kroon (Trekvogels) 50.8 sec.; 2. Van der Burg (Trekv.) 51.4 sec.; 3. Middendorp (Trekv.) 52.4 sec. 300 meter: 1. Seeuwen (AAC) 1.55.9; 2. Verwey (Trekv.) 1.56.3. Steger (AV '23) 1.56.2. 1500 meter: 1. Lagenus (Belg.) 3.59. 2. Rovers (Ned.) 4.02.2; 3. Dooms (Belg.) 4.09.8. 3000 meter: 1. Fekkes (DOS) 8.30.6; 2. De Weer (Belg.) 8.30.8; 3. Theys (Belg.) 8.34.4. 4 x 100 meter estafette: 1. Vlug en Lenig 1 44.1; 2. Trekvogels 45.8 sec. Hoogspringen: 1. Nederhand (ALO) 1.75 meter; 2. Van Druten V. en L.) 1.70 meter; 3. Van Oosten (Trekv.) 1.70 meter. Daarom is voorlichting U welkom. Maar voorlichting mag niet te licht zijn! ABONNEER U OP (Advertentie) De tweede dag van het internationaal springconcours werd wederom een ecla tant succes voor de Duitse equipe, die in drie van de vier nummers als eerste eindigde. Mej. Hannelore Weygand legde in de internationale dressuurproef, prijs van Sint Joris (prijs van de rijschool) met Perkunos beslag op de eerste plaats met 382 punten. De tweede plaats was even eens voor Hannelore Weygand maar nu met de 14-jarige bruine hengst Pernod. De jury gaf deze combinatie 364 punten. De Oranje-Roset in het jachtspring- concours om de Prijs van de Kralingse Plas werd in ontvangst genomen door H. G. Winckler (Duitsland) met de prachtige bruine merrie „Halla". Met „Alpenjager" klasseerde deze topruiter zich in het springconcours om de Prijs van de Scheepvaart eveneens eerste. Als beste Nederlander eindigde de heer Max van Loon met „Ampère". Hij kwam foutloos rond in de tijd van 892/5 sec. Mr. Albers Pistorius had pech. Hij reed met „Uranie" voortreffelijk rond, doch aan het eind van het parcours struikelde „Uranie" op een hindernis en raakte daarbij kreupel. De Fransman lt. Du Breuil maakte eveneens een val met „Voulette". Het paard schoof even door met het hoofd en de ruiter bleef met zijn voet in de teugels hangen. Doch ook deze buiteling liep goed af. Zeer spannend was het springconcours om de Prijs van de Haven, waarbij acht hindernissen moesten worden gespron gen. 16 Combinaties kwamen foutloos rond, zodat barrage plaats vond. Zeven deelnemers legden dit barrage-parcours wederom foutloos af, zodat opnieuw de hindernissen moesten worden verhoogd. Drie combinaties vielen nu af en het op- iherkelijke feit deed zich voor, dat voor het derde barrageparcours vier nationa liteiten zich klasseerden, namelijk de Fransman It. G. Lefrant met „Alibaba", de Britse mej. J. Patethorpe met „Earsl- rath Rambler", de Belgische amazone mej. Heymans met „Ecusson" en de Ne derlander Tonny Timmer met „Radja". De eerste hindernis, een muur, was verhoogd tot 1.80 meter, en de tweede en laatste hindernis, drie rood/wit ge blokte planken boven elkaar, werd nu I.75 meter hoog. De Fransman en de Belgische amazone sprongen onder ademloze spanning van het publiek op nieuw zonder fouten, zodat een vierde barrage zou moeten worden toegepast. Doch op verzoek van de chefs d'equipe van België en van Frankrijk, werd hier van afgezien om zowel ruiter, amazone en paarden te sparen, en er werd ge loot. Het lot was mej. Heymans gun stig gezind, zodat deze de beker in ont vangst kon nemen. In de pauze werd het publiek een 4000 tal toeschouwers had zich op de tribune verzameld vergast op een demonstratie van de Zwitserse rijschool. Vijf Zwitserse ruiters van de militaire rijschool in Bern voerden de quadrille uit, op de tonen van muziek van Haydn, Boccerini. Mozart en Schubert. Gesto ken in koningsblauwe uniformen, date rend uit 1750, met rode mouwomslagen en witte broeken met de oranje sjerp om en verder de zilveren halsschilden dragend en de zilver geborduurde tri- corne, reden zij de quadrille onder lei ding van de commandant majoor O. Frank, die de Italiaanse schimmel „So- liman" bereed. De overige vier ruiters waren gezeten op de Duitse vosruin „Biondo", de Hongaarse vosruin „Flott", de Franse vosruin „Vasello" en de Zweedse vosruin „Wurman". Een dank baar applaus van het publiek was de be loning voor deze buitengewoon aan trekkelijke en op uitstekende wijze uit gevoerde demonstratie. ..PINZA" KOMT NIET MEER UIT. Het paard „Pinza", winnaar in dit jaar van de derby, de King George VI Stakes en de Queen Elizabeth Stakes, zal niet meer in race's uitkomen. Het paard heeft een instorting gehad en de eigenaar, Sir Victor Sassoon, heeft be sloten een streep te zetten onder de wedstrijdloopbaan van „Pinza". Aan de St. Leger, waarvoor hij ingeschreven was, zal „Pinza" niet deelnemen. AD KLERE GERIDDERD. Tijdens een ontvangst van deelne mers en officials van het internationaal concours hippique te Rotterdam op de „Westerdam" is de heer Ad Klebe, die dit jaar voor de zesde achtereenvolgen de maal als secretaris van het CHIO optreedt, wegens zijn in verband hier mee verrichte diensten tot ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd. De opperstalmeester van H.M. de Koningin, majoor W. F. K. Bischoff van Heems- kerkc, las de oorkonde, waarin het be sluit was opgenomen, voor, waarna Z.K.H. prins Bernhard de heer Klebe de ridderorde op de borst speldde. TAFELTENNIS. R.K.L.T.V. „DE SLEUTELS". Dc massa-kampen op morgen. Wanneer de tekenen niet bedriegen belooft het morgen een dag vol emo ties te worden bij de Sleutels. In groep A is Burghouwt wel de man, die het meest van zich zal doen spreken. Hoe het verdere verloop in deze afdeling zal zijn valt nog niet bij benadering te voorspellen. Ook in groep B kunnen diverse verrassingen voorkomen. G. Friedhoff en G. Rijsdijk maken hier de mooiste kansen alhoewel op geduchte tegenstand van de junioren zeker gere kend mag worden. Bij de dames, waarvan de zeskamp is uitgebreid tot een achtkamp, maakt mevr. VerhoogtRuigrok zeer waar schijnlijk een goede kans om de eerste plaats te bezetten. Van mej. Annie van Cassel kan echter van alles worden ver wacht. Ook hier blijft dus zeker span ning van het begin tot het eind. Alle deelnemende spelers dienen pre cies om kwart voor een in de zaal aan wezig te zijn. De zaal (R.K. Jongens ULO) is tij dens de wedstrijden voor het publiek vrij toegankelijk. VOETBAL. GDS. Het programma voor morgen luidt: Haastrecht 2GDS 1, aanvang 2.30 uur, vertrek per rijwiel 1 uur. GDS 2 Donk 4, aanvang 2.30 uur. Een echtpaar heeft de stad verlaten EEN echtpaar, waarmede we be vriend zijn, heeft de stad veria- laten. De mannelijk helft van dit on deelbaar geheel achtte de tijd geko men om het met de zaken wat kal mer aan te doen hij kan het ook doen en de vrouwelijk helft, hem naar Paulus' voorschrift „onderda nig in alles", heeft zich blijmoedig in haar lot geschikt, omdat dit lot haar bizonder goed schikte. Het gezin gaat in een villaatje wonen in ergens in een villapark. Het moet naar de tekeningen te oordelen een riant huis zijn in de riante omgeving van een villapark. Wanneer we volstrekt niets anders meer weten te verzinnen, zou den we bereid zijn een riante villa te betrekken in een riant villapark. Zulke villaparken, waarvan er in ons land zwermen gevonden worden, doen ons altijd denken aan dierentui nen, met de verschillende soorten van beestjes opgeborgen achter raste ringen en een rustiek huisje voor de beestjes om erin te wonen. Van lou ter rianterigheid vergaat ons in zulke villaparken het lachen en de nage maakte landelijkheid, welke er met zorg door architecten en tuinlieden wordt gepleegd, maakt ons landerig en doet ons happen naar vrijheid. DEZE onze zienswijze hebben wij aan deze onze vrienden niet ont houden, maar zij trokken er zich niets van aan. Zij hebben zich nooit iets aangetrokken van alles, wat wij met kracht en gloed van Roomse overtuiging in hun Leidse huis jaar op jaar hebben voorgehouden, want ach het is treurig het te moeten zeggen onze scheidende vrienden leven in de Hervormde dwaling, door de bewpnderaars van Calvijn te onge- legenertijd in deze lage landen ver spreid. Al onze vertogen ten spijt hebben zij daarin in volmaakte goede trouw volhard. W^hneer we na een verhit gesprek te «middernacht huis waarts keerden, lagen we nog enige uren in ons bed ons te woelen. De molen van ons verstand wilde niet stilstaan en hele reeksen Bijbel teksten, waar we tijdens het gesprek niet op hadden kunnen komen, rol den over de schepraderen van ons nijver-draaiend molentje en loosden vruchteloos in het stille buitenwater van de nacht. We kunnen de zeilen van onze wieken nu wel reven, want binnenkort als onze vrienden riant wonen in het riante villapark zal er geen wind meer waaien, om de wieken te draaien ONDER alle dingen, welke een mens met dankbaarheid vervul len, wanneer hij soms is daar aan leiding toe op zijn; levensweg te rug ziet tot op het punt, waar deze zich in de horizon van blsuwe onbe stemdheid verliestonder al die redenen van dankbaarheid, is er één, welke misschien vreemd zal klinken. Wij zfjn namelijk zeer dankbaar van kindsbeen af te zijn opgevoed in nauw contact met andersdenkenden, met calvinisten, socialisten, humanis ten en meer van die verschrikkelijk- boosaardige lieden. Wanneer iemand thuis in goede Katholieke geest wordt opgevoed, in de beleving van een re delijk-verantwoord geloof en ge begrijpt, dat wij hier een compli mentje aan een ander echtpaar ma ken! behoeft hij niet als een schrikkerig paard met oogkleppen voor daar het leven te gaan en zal hij niet terugdeinzen en op zijn achterste benen gaan staan, wanneer hij er vaart, dat andersdenkenden inder daad anders denken-, dan hij in huis, school en kerk heeft gehoord. Het kan gebeuren, dat hij door zijn om gang met andersdenkenden tot de er varing komt, dat ook in de anders- denkerij wel iets goeds steekt, en die ervaring moge hij dan beschouwen als een kostbare ervaring. Angst is altijd een slechte raadgeefster. Ver keerd is het, niet de werkelijke toe stand recht in de ogen te zien, dat het grootste deel van ons vaderland niets gelooft, van wat wij geloven. Het zou echter onwijs zijn. te veron derstellen, dat alle niet-Katholieke Nederlanders onwijze Nederlanders waren! Dan zouden wij van eenzelfde bekrompen oogkleppengeest getuigen als vele niet-Katholieke Nederlan ders, die heimelijk veronderstellen en het soms eerlijk uitspreken, dat zij ons Katholieke Nederlanders eigenlijk maar zwakzinnig vinden, omdat wij zo iets bespottelijks gelo ven. Dezulken vinden namelijk, dat wij iets bespottelijks geloven, om dat zij in geen velden of wegen we ten, wat het Katholieke geloof in houdt. J^fAAR aan eenzelfde kortzichtig- heid zouden wij ons schuldig maken, indien wij zo ontzaglijk-ge heid Katholiek wilden zijn, dat wy de andere gedachten van de anders denkenden alleen maar afweerden en er volstrekt niets goeds in wilden zien. Dikwijls spruit deze afweer voort uit een verborgen angst. Vele Katholieken weten zo bitter, zo in- bitter weinig af van de redelijke ver antwoording van hun eigen geloof, dat zij hoegenaamd geen kans zien „rekenschap te geven van de hoop, die in hen leeft". Zij klampen zich met buitensporige ijver vast aan alles, wat Katholiek is, uit onderbewuste vrees, dat de grond onder hun voeten zal verdwijnen. Zij zijn altijd bang aangerand te worden en missen het wapen, om tegenover de redelijke uit eenzetting van andersdenkenden le vensopvatting een redelijk betoog te geven over de heilsleer van de Kerk van Christus. Dat deze Kerk voor haar wijsbegeerte te rade is gegaan bij heidense wijsgeren, zal hen eerder ergeren dan verheugen. Dat iedere ketterij, dus ook het Protestantisme, zijn oorsprong heeft gevonden in het al te zwaar eenzijdig beklemtonen van een soms wat verdoezelde Chris telijke waarheid, zal hen er niet toe brengen, wat meer open te staan te genover de te goeder trouw dwalen- den. Zij leven maar het liefst zo langs elkaar heen, zonder begrip van ande- rere^levensopvatting en met een soort warsheid van and er er levenswijze. Maar als die anderen eens proberen, wat meer te weten te komen van de Katholieke leer, trekken zulke Katho lieken zich ijlings, als gestoken, in hun eenzelvig slakkenhuis terug. Of zijn verkopen. God beter 't, een uitje of een luchtigheid je, alsof zij zich schamen Katholiek te zijn. Dat moes ten zij dan* ook! r\AAROM zijn wij bij het af- zien van de levensweg oprecht dankbaar van kindsbeen grootge bracht te zijn met andersdenkenden van allerlei tint en kleur, van Staat kundig-Gereformeerd tot humanisten. Zodoende werden wij behoed het zijn de omstandigheden, welke ons ervoor behoedden-, niet wij onszelven voor die kortzichtigheid, welke in alles wat niet-Katholiek is geen goed kan zien. Zodoende werden wij ge noopt, rekenschap te leren geven van „de hoop, die in ons leeft" en konden we bepaald plezier hebben in de kort zichtigheid van andersdenkenden, wanneer zij ons stiekem als zwakzin nig of als gevaarlijk beschouwden, omdat we Katholiek waren. Zodoen de werden we in de gelegenheid ge steld onbevreesd-Katholiek te zijn, niet benauwd wat andersdenkenden ervan zullen zeggen, maar ook niet benauwd voor wat Katholieken ervan zullen zeggen! Het geloof is een ge nade en die genade is in ons, zolang God die geeft. Die genade werkt op velerlei wijze, „de Geest waait waar Hij wil", maar voor ons kwam die langs het contact met andersdenken den, waarbij ons steeds meer duide lijk werd, bij alle waardering voor anderer opvatting, welk een onuit sprekelijk en onverdiend voorrecht het is Katholiek te zijn. Wanneer het riante echtpaar straks zal zijni vertrokken naar het riante villaperk, zullen we nog dikwijls terugdenken aan de bewogen avonden, waarop we elkaar in de haren zaten (ofschoon de riante man er niet veel had). Van al onze niet-Katholieke vrienden hebben wij veel geleerd. Dat echtpaar r.u heeft ons de ogen doen open gaan voor de innige protestantse huis vroomheid, welke wat anders ge aard Katholieke vroomheid zo na ligt, wanneer we haar onbevangen tegemoet treden. Omgekeerd zullen ook zij van ons hebben geleerd, zij 't dan niet van onze vroomheid! Dan waren er beter adressen- ge weest. MARIUS. DAMMEN. R.K. DAMVER. „TEMPO". Nu de vacantie voorbij is, worden alle leden opgeroepen weer op de clubavond aanwezig te zijn. Het bestuur verwacht allen zonder uitzondering op Woensdag 9 Sept. a.s. in het Jeugdhuis. Garen- markt 36, waar voortaan de clubavond zal worden gehouden. Allen dus pre sent, ook in verband met de a.s. compe titie, welke 21 Sept. begint. Belangstellende en nieuwe leden zijn van harte welkom. Waar blijven de jonge dammers? Komt jongelui maak de R.K. Damver. tot een sterke vereni ging; het kan beslist als ieder dammer, oud of jong, spontaan zijn medewerking verleent. Aanmelden iedere Woensdag avond Garenmarkt 36. KORFBAL. Crescendo. Na de verregende afge lopen Zondag zal .het tweede twaalftal morgen op de seriewedstrijden van KNS trachten een prijs te bemachtigen. Ten minste als het weer zich goedhoudt. De wedstrijden worden gespeeld op het NBLO-terrein aan de Zoeterw. Singel en daar de kleedgelegenheid nogal klein is, wordt er verzocht zoveel mogelijk al in sportkleding op het veld te komen. MINISTERS GAAN OP REIS De een na de ander vliegt weg uit het nest, al voelen ze zich in hun baantje ook best, ze willen toch wel eens wat reizen. Je moet ook eens zien hoe een ander het doet, al doen ze het zelf óók natuyrlijk heel goed, daar dient men wel goed op te wijzen. De ene minister is maanden van huis tenslotte komt hij op een dag wel weer thuis, maar 't kan toch soms maanden lang duren, de krant stelt dat alles heel netjes te boek; hij is in 't belang van het land op bezoek by nabije of heel verre buren. De ander gaat eventjes gauw op en neer alleen maar naar Canada even, meneer, een heel korte vriendschapsvisite. Hij gaat even zien in die andere staat hoe het met d'emigranten daar gaat enpraten met heel hoge Pieten. De rest is al eerder de hort op gegaan naar delen der wereld hier heel ver vandaan Australië of naar Suriname. Amerika, Indië of Curasao, hoe ver het wel is, och dat steekt niet zo nauw en de kosten, die kim je slechts ramen. Dat reizen, dat schept er natuurlijk een band je moet nu wel reizen tot heil van het land, vooral als er iets weer niet pluis is; maar 't gekke is, dat heel de zaak tóch marcheert, zelfs als het land al zijn ministers ontbeert en niet ene van hen er meer thuis is. TROUBADOUR. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 67) Daarom gaf hij de jonge assistenten vrijaf om met haar te tennissen. Tel kens organiseerde hen een klein di- nertje,, waarbij vooral de vlugge Ierse geest van dokter Callaghan de gezelligheid hielp verhogen. Toen hij op de avond van de derde dag met de dokter alleen was achtergeble ven, begon Temple de geneesheer uit te leggen, waar de schoen wrong. Stella had zich naar haar karr/ers te ruggetrokken om de mannen rustig te laten roken en drinken. „Wat zal ik zeggen, Doe" begon Temple. „Ik heb hemel en aarde be wogen om wat nieuws voor haar los te krijgen. Je weet hoe de berichten verder trekken onder de inboorlin gen. Ik heb er de oude Minandong, een rasechte Salong, op uit gestuurd, om zover mogelijk de rivier op te trekken en te zien of hij ergens iets uit kon vissen. Die is listig genoeg en steekt overal zijn neus in. Hij loert als een fret, maar niets gedaan hoor. Geen aanwijzing, geen woord, geen takje niets, niets. De kerel heeft het kamp verlaten en niemand schijnt te weten waar hij op het ogenblik uit hangt. Je zou haast denken dat de jungle hem verzwolgen heeft. Ik kan me niet voorstellen, dat niemand hem ontmoet zou hebben. Dat men niet minstens heeft gehoord, waar hij er gens de rivier is over gestoken, of ene dorp heeft gepasseerd. Maar nog eens niets, niets. Toch zou je van de andere kant ook weer zeggen, dat de zaak tot nog toe een goed verloop heeft, anders zouden we het tegen deel wel vernemen. Ze heeft het on dertussen lelijk te pakken, dokter. Je begrijpt dat het zo'n meisje in de kleren gaat zitten". Erger Temple. Ze is er op het ogenblik beroerder aan toe, dan toen ze hier aankwam. Toen was ze al leen vermoeid, lichamelijk doodop. Nu is ze over de hele linie zwakker, vooral geestelijk heeft bet haar een lelijke klap gegeven. Natuurlijk moe ten we daa voor een deel toeschrij ven aan de reactie van het lichaam, maar van de andere kant zie ik de hoofdoorzaak in haar tobben over Mr. Carruthers. Het is een kwestie van tyd, Temple. Als dergelijke sap pen op iemand beginnen in te wer ken worden het vogeltjes voor de poes. Waar het goede humeur juist zou moeten samenwerken met de natur om het lichaam weer op streek te brengen, houden deze fac toren niet alleen vooruitgang tegen, maar breken ze stuk voor stuk de laatste resten physiek uithoudings vermogen af. Denkt ze er nog steeds niet over om een beetje af te zak ken naar de kust?" „Beste kerel," zei Desmond. ,Ik heb haar gisteren nog voorgesteld. Eerst meende ze, dat ik slechte be richten uit het binnenland had ge kregen en haar kwijt wilde raken. Toen ze eenmaal overtuigd was, dat ik geen syllabe had gehoord, sloeg ze om. Ze heeft gewoon de vloer met me geveegd. Ik heb nog nooit zo iets meegemaakt". Callaghan dacht een ogenblik na. „Heb je het nog niet aangedurfd om zelf een of ander nieuwtje in el kaar te zetten? Natuurlijk van alge mene en onschuldige aard. Je zou haar kunnen vertellen, dat de jon gen, naar een inlander beweerde,' ge zond en wel in God mag welen waar, maar in ieder geval ergéns gezien is en dat hij er patent en wel gemoed uitzag. Ik zou het eens met een dergelijk pijnstillend middeltje proberen". „Lieve deugd, wat een idee! Uils kuiken dat ik ben om daar niet aan te denken. en jij niet minder. Waarom heb je me dat niet eerder aan de hand gedaan, snuggere stom merik?" „Omdat het me nu juist te binnen schiet. We moeten er trouwens zeer vocrzichtig mee zijn en het hoog stens een of twee keer ingeven. Hoe veel woorden Maleis kent ze?" „Practisch niet een. Dat mag geen naam hebben. Juist genoeg om am de jongen te zeggen, wat ze nodig heeft". „Goed. Je kunt in ieder geval niet te voorzichtig zijn. Vrouwen zijn slimme dieren en jouw zuster heeft in ieder geval meer hersens dan jij. Je moet uiterst voorzichtig zijn. Je moet zorgen dat de draad die je spant van zeer goede kwaliteit is. Als de leugen ontdekt zou worden kreeg je de poppen eerst voor goed aan het dansen. Veronderstel dat ze Minan dong begint uit te horen. Die twee zijn beste maatjes geworden". „Ik zal hem alvast africhten. Hij is ten slotte ons struikelblok. Goed, dat je me er op attent maakt. De am ah is te dik en te stom om ons be zorgd te maken. Trouwens, die zou de zaak natuurlijk bederven, door te beweren dat de Toean gezegd heeft, dat zij zeggen moest, enzovoort". „Zie maar eens wat je doet. Ik smeer hem. Nee, niet meer. Dank je wel. Ik zal morgen als naar gewoon te even langs lopen en eens zien hoe jouw medicijn heeft gewerkt". „Toch heb jij het recept weer ge schreven, "lachte Temple. „Macht der gewoonte". „Een bron van inkomsten". Toen Temple de volgende morgen naar huis kwam gereden, om te ont bijten, warm en vermoeid, na zijn ochendrit rond de velden, groette hij Stella met een stimulerende uitgela tenheid. „Bier, juffrouw, bier. Koud, asje blief. Het is bij negenen en ik ben vanmorgen zes uur al op stap. Dus bier, koud bier en veel bier en heel, heel vlug!" Stella riep de jongen en keek haar roer verwonderd aan, toen hij het lange glas aan zijn lippen zette om het naar ze vermoedde in een teug naar binnen te gieten. Doch toen hij het glas aan zyn lippen had, aarzelde Temple en zette het weer neer. „Neen", zei hij, ik zal nog even wachten. Ik zou nog liever sterven van dorst, dan dat ik je ook maar een seconde het grote nieuws ont hield, dat ze me op de onderneming hebben verteld. Jouw jonge generaal is uitstekend op dreef, zo gezond als een vis en vol grootse plannen, om het hele land van de praatsmakers te zuiveren. Tenminste zo was het gisteren met hem gesteld. Hij moet ergens in heuvelland zitten, waar, heb ik nog niet goed te weten kunnen komen, maar dat kan ik je in ieder geval wel zeggen, Stella," voegde hij er aan toe, toen hij zag hoe er tranen in haar ogen kwamen, „dat kan ik je in ieder geval verzekeren, dat Car ruthers op het ogenblik volkomen in veiligheid is. Je behoeft je werke lijk niet ongerust over hem te ma ken". Wat een zwijn ben ik toch, dacht hij, toen het meisje de kamer uit snelde om haar ontroering te verber gen Veronderstel. neen, neen dat kan niet zyn. Toen hij na zijn baden en verkle den weer naar beneden kwam, zat Stella op hem te wachten. „Het spijt me Jimmy," zei ze, „dat ik me daareven zo heb laten gaan. Ik ben soms een echt schoolkind, dat weet ik wel, maar het was ook zo'n heerlijke verrassing voor me. Zeg eens, hoe ben je het te weten geko men? Wisten ze niets meer?" Arme Jim. Fantasie en hogere wis kunde had hij nooit gekend. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9