S)eCoid^eSou/fcci/nt Om de Duitse verkiezingen te beïnvloeden China uitgenodigd Wat generaal Dean meemaakte Spanning rond Triest laait weer op Zwijgen is goud Zonnig en droog Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12984 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adxn. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 SPANNING RONDOM BONN PR IS ONGETWIJFELD spanning rondom de Westduitse verkiezin gen, welke morgen gehouden wor den. De gehele Westduitse politiemacht is in alarmtoestand gebracht en bo vendien zijn de 4.500.000 leden van de anti-communistische jeugdorganisa ties gemobiliseerd om Zondag de stembureaux te beveiligen tegen eventuele aanslagen van communis tische zijde. De overvalpatrouilles zijn met krachtige waterkanonnen en brandslangen uitgerust en pantserwa gens zullen de gehele Zondag gereed staan. En dat alles vanwege de belangstel ling, welke aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn wordt ge- 0 toond voor deze verkiezingen. Deze belangstelling wordt niet zonder reden gekoesterd; van de uit slag van de stemming hangt veel af, zoals wij dezer dagen reecis geschre ven hebben. Het gaat n.l. niet niet om Adenauer of Ollenhauer, maar cm de grote belangen, welke achter hen staan en om het gevaar, dat het gevaar, dat het Europese Verdedi gingssysteem bedreigt, indien er iets gaat schuiven in Bonn. Vandaar dat de rode heren alles in het werk stel len om de stemming te saboteren door het binensmokkelen van duizen den oproerkraaiers uit Oost-Duits- land. Langs regelmatige weg hebben zij geen kans, want het is nauwelijks denkbaar, dat de communistische partij de benodigde vijf procent der stemmen haalt, en daarom probeert men het langs onregelmatige wegen. Reeds zijn duizenden van deze sabo teurs in West-Duitsland gepakt en opgeborgen en van hen weet men, dat het de bedoeling was om verkie zingsbussen in brand te steken, ze te stelen tijdens het vervoer naar en- van de stembureaux en verdere sa botagedaden te bedrijven. Nu deze opzet eenmaal onthuld is en de nodige tegenmaatregelen zijn genomen om de sabotage te voorko men, kan deze terreur-actie slechts een aansporing zijn voor de kiezers om principieel stelling te nemen en zich hun plicht bewust te worden om te stemmen naar eer en geweten. ^\VERIGENS is het kiesstelsel, dat is uitgedacht voor deze verkie zingen, ingewikkeld genoeg om min der beginselvaste kiezers af te schrikken. Over het algemeen heeft men in de diverse landen een keuze gedaan tus sen twee stelsels; ofwel men heeft het stelsel der persoonlijke verkie zingen ofwel dat der evenredige ver tegenwoordiging. Het eerste stelsel is het oudste; men paste het vroeger ook in ons land toe en in de Angelsaksische landen kent men het nog. Bij die systeem wordt het land in districten verdeeld en in ieder dezer districten wordt een be paalde candidaat gekozen om zijn persoonlijke kwaliteiten. Behaalt een candidaat de meerderheid dan is hy gekozen en de rest van de stemmen is waardeloos en gaat verloren. Daar tegenover staat het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. Men stemt niet zozeer op een persoon, als wel op de lijst en alle op die lijst uit gebrachte stemmen komen tot hun recht. In> West-Duitsland heeft men beide systemen tegelijk toegepast. De kie zer moet n.l. tweemaal zijn stem uit. brengen, eenmaal, op de candidaat •van zijn.keuze en eenmaal op de lijst van de partij, welke zijn voor keur heeft. Er zijn 242 kiesdistricten en de 242 candidaten, die daarin rechtstreeks gekozen worden, zijn alvast van een zetel in de Bondsdag verzekerd. Maar de Bondsdag telt meerdere zetels n.l. 484 en derhalve moet de andere helft komen van de stemmen, welke op de lijsten der partijen zijn uitgebracht. Daarop wordt door de communis ten' dan ook gewerkt. Er bestaat n.l. de mogelijkheid om in een ander kies district dan dat van zijn inwoning zijn stem uit te brengen en daarom trachten de communisten in het Roer gebied zoveel mogelijk rode stemmen te concentreren om één van hun broeders toch een persoonlijke zetel te bezorgen. Maar dat achterdeurtje zet niet veel zoden aan de dijk en de eenling, die op deze wijze in de Bondsdag komt, zal weinig gevaar opleveren voor de samenleving, als men hem maar verwijderd weet te houden van de bronnen van inlichtin gen, waarmede het buitenland niet te maken heeft. Gezien het tamelijk verwarde kiesstelsel zijn verrassingen dus niet uitgesloten, zodat de spanning tot het laatste toe er in blijft zitten. Amerikaanse en Russische belangstelling De verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken op zijn wekelijkse persconferentie te Washington, dat een nederlaag van bondskanselier Adenauer bij de verkiezingen van Zondag in West-Duits land funeste gevolgen zou hebben, is een van de hoofdpunten in de ver kiezingscampagne in Duitsland geworden. In regeringskringen te Bonn, Rome, Londen en New Dehli acht men het onverstandig dat Dulles zo openlijk voor zijn mening is uitgekomen en zelfs politieke waarnemer:» in Washington beginnen te twijfelen of deze uitlating wel op een ge schikt ogenblik is gekomen. De felste critiek komt natuurlijk van de West-Duitse socialisten, die zoveel mogelijk politieke munt uit het ge beurde pogen te slaan en wijzen op een dergelijke verklaring van d Amerikaanses ambassadrice in Rome, welke mede aanleiding werd toi de Gasperi's nederlaag. Eerste regeringslustrum van Koningin Juliana FELLE AANVAL OP ADENAUER. De Sovjet-propaagnda heeft haar geschut thans ook op de Westduitse verkiezingen gericht en de stijd ge opend met een felle aanval op Adenauer. De Sowjet-Unie kan Duitsland niet langer als een vre delievende staat beschouwen als Adenauer wint, aldus het Sowjet- nieuwsagentschap Tass. President Pieck van Oost-Duitsland riep de Westduitsers op te stemmen voor Adenauer's vijanden, omdat zij staan voor de keus tussen oorlog of vrede. De Zweedse regering heeft door middel van haar ambassade te Peking de Chinese regering een Amerikaan se nota toen doen komen, waarin de Amerikaanse regering vraagt of de communisten een vredesconferentie over Korea, op 15 October te begin nen, willen bijwonen en laat haar de keuze tussen Genève, San Francisco en Honoloeloe als plaats van bijeen komst. De Amerikaanse regering is be reid, communistische voorstellen voor een andere plaats van bijeenkomst te overwegen, zo geen der drie genoem de plaatsen de communisten zou schikken. Westelijke zegslieden achten het waarschijnlijk, dat Peking alle drie plaatsen van de hand zal wijzen en zich zowel tegen de voorbereidingen voor de conferentie als tegen de af wezigheid van India zal keren. Koude Oorlog in Egypte De Egyptische regering heeft met Pieck richtte zich met deze verkla ring voor het eerst rechtstreeks tot de Westduitse kiezefs. Tass ver klaarde, dat de eenwording van Duitsland voorgoed van de baan zou zijn als de overeenkomsten van Bonn en Parijs eenmaal van kracht geworden zouden zijn. Dr. Adenauer stelde Vrijdag de binnen- en buitenlandse pers te Bonn in kennis van nieuwe voorstellen voor onderhandelingen met de Sow jet-Unie. Hij heeft de gedachte ge opperd, dat de Europese verdedi gingsgemeenschap als regionaal ver bond in het kader van een nieuw op te richten organisatie van de Ver enigde Naties in een op een verdrag gebaseerde verhouding gebracht zal worden met de regionale verbonden van het Oostelijk Sow jet-blok. Verder strekken de voorstellen van Adenauer tot het tot stand brengen van een veelomvattend economisch ruilsysteem tussen gemeenschappe lijke Europese markt en het econo misch gebied van de Sowjet-Unie. Aan deze voorstellen wordt in rege ringsverklaringen te Bonn grote be tekenis gehecht. De Westelijke m gendheden worer van de voorstellei onverwijld op de hoogte gebracht in de verwachting dat zij een ri zullen spelen bij eventuele viermt gendhedenoesprekingen in de naas! toekomst waarvoor Lugano als p] van samenkomst is voorgesteld. Het is morgen 6 Sept. vijf jaar geleden, dat Koningin Juliana te Amsterdam ingehuldigd werd. plechtigheid in de Nieuwe Kerk. Urenlange ondervragingen Generaal Dean, die gisteren na drie jaren in communistische krijgsgevan genschap te hebben doorgebracht, te Panmoendjon is uitgeleverd, heeft uitvoerig verteld over zijn ervarin gen als krijgsgevangene. Uit zijn so ber relaas blijkt, dat hij een zeer goede behandeling genoot, niet was mishandeld, uitstekend voedsel had ontvangen en zelfs dagelijks driemaal kon baden. Wel was de generaal urenlang ondervraagd. Over de ondervragingen zei hij: „Ik ben niet geslagen, maar wel be dreigd". Zijn ondervragers, zei hij, waren militairen. Zij hielden zich in Iedere dag een protestnota Joegoslavië heeft gisteren in zijn vierde protest aan Italië in vier da gen tijd aangekondigd dat het met gelijke munt zal betalen als Italië zijn „militaire demonstraties" langs ingang van gisteren alle Britse on- I de grens in de nabijheid van Triëst derdanen het recht ontzegt Egyptisch grondgebied te betreden zonder een nieuw aan strenge bepalingen ge- bondén Egyptisch visum. Deze tepalinb strekt zoch uit tot alle Britten in de geheie wereld, ook tot Britse onderdanen die in Egypte wonen of verblijven en die het land willen veriaten voor vacantie of andere redeuen en weer terug willen keren. Somnrge waarnemers beschouwen de maatregel a1^ een zuiver politiek gebaar, bedoeld om concessies af te dwingen van de Britse regering. niet staakt. Het was de scherpste nota die Joegoslavië en Italië tot dus ver hebben gewisseld. Joegoslavië liet weten dat 't het Italiaanse ant woord op de voorgaande protesten niet bevredigend vond. Italië heeft onmiddellijk elke verantwoordelijk heid voor de heersende spanning af gewezen. Een woordvoerder van het Joego slavische ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde in nadere bijzonder heden te treden over de „overeen komstige maatregelen", waarmee Joegoslavië dreigt. Tot dusver heeft AdenauerHitler I De Franse minister van defensie, Pleven, heeft maarschalk Juin, op perbevelhebber der NATO-strijd- krachten in Midden-Europa, tijdens een onderhoud verzocht zich te ont houden van het afleggen van ver klaringen in het openbaar, die aan leiding kunnen geven tot onenigheid. President Auriol heeft Woensdag op een kabinetsvergadering bezwaar gemaakt tegen een uitlating van Juin, dat hij onder de huidige grond wet geen president zou willen zijn wegens „allerlei vervelende karwei tjes", die deze functie met zich mee zou brengen. Auriol wilde Juin daarom niet meer ontvangen. Joegoslavië geen militaire of andere maatregelen langs de grens genomen, die opgevat zouden kunnen worden als een bedreiging, zoals de Italiaanse regering beweert, zo zeide hij. Het officiële Joegoslavische nieuws agentschap „Tanjoeg" meldt, dat de Italiaanse genie bunkers en verster kingen langs de grens aanlegt. Elders waren tanks en patrouilles waarge nomen. Italië noemt dit „zuiver voorzorgsmaatregelen". Westelijke waarnemers verwach ten dat de spanning tussen beide landen morgen haar hoogtepunt zal bereiken, wanneer president Tito in een grensstad een menigte van 20.000 Slovenen zal toespreken. De politie te Triëst, die onder toe zicht staat, van het geallieerde mili taire bestuur, heeft alle verloven op geschort en neemt voorzorgsmaat regelen naar aanleiding van uitlatin gen van de burgemeester van Triëst, Gianni Bartoli. Bartoli heeft in een vraaggesprek met het monarchis tische blad „La Patria" uit Milaan o.m. gezegd, „dat wij desnoods de straat zullen opgaan, waar dan onder mijn leiding het volk van Triëst op krachtige wijze uiting zal geven aan zijn trouw en Italiaanse wezen". In hetzelfde vraaggesprek had hij Enge land als het „perfide Albion" be titeld. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde Vrijdag te Wash ington, dat Amerikaanse functiona rissen „achter de schermen" al het mogelijke doen om de gemoederen tot rust te brengen. groepen, die elkaar aflosten, uren achtereen met hem bezig. De eerste keer duurde dat 68 uur achtereen. Toen konden de ondervragers niet meer. Zij kregen rust om op verhaal te komen. De tweede keer duurde het ,maar" 44 uur en de derde keer zelfs maar „32". Het ergste, zei hij, had hij de ver veling gevonden. Er was niemand, met wie hij kon praten en pas op 16 Juni 1952 had hij voor het eerst lectuur gekregen. Die lectuur bestond uit boeken van Lenin, Marx en En gels. „Ik ben nu wat het communis me betreft vrij belezen", zei hij lachend. Dean zei, dat hij eigenlijk door 'n ongeluk in gevangenschap was ge raakt. Toen hij in een jeep door het frontgebied reed, vuurden plotseling van alle zijden vijanden op hem en zijn chauffeur, een luitenant. Hij sprong uit de jeep en zocht dekking onder een kapotgeschoten vrachtauto langs de kant van de weg. De luite nant in de jeep maakte snel rechts omkeert en vergat blijkbaar in zijn opwinding Dean mee.te nemen. Daarna, zei hij, had hij nog lange tijd door het frontgebied gedwaald in een poging de geallieerde linies weer te bereiken. Eén keer was hij flauw gevallen en pas uren later weer bijgekomen. Op zeker moment was een vijandelijke patrouille hem rakelings gepasseerd zonder hem te zien. UITWISSELING VOLTOOID. De geallieerden en de communis ten hebben Zaterdag op een bijeen komst van de commissie voor repa triëring van krijgsgevangenen te Panmoendjon verklaard, dat de uit wisseling van gevangenen Zondag zal worden voltooid. De communisten hebben dagelijks ongeveer 400 man overgedragen, de geallieerden ongeveer 2400. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Droog weer met perioden van zonneschijn. Weinig wind. Kou- 5 de nacht. Morgen dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag of iets hogere. 6 Sept.: zon op 5.59 en onder 19.17; maan op 3.55 en onder 18.26 uur 7 Sept.: zon op 6.01 en onder 19.14; maan op 5.04 en onder 18.38 uur. Het weer in Europa HELSINKI half bew. 16 STOCKHOLM onbewolkt 18 OSLO onbewolkt 15 KOPENHAGEN onbewolkt 17 AMSTERDAM zwaar bew. 16 EDINBURGH zwaar bew. 16 LONDEN nevel 19 LUXEMBURG onbewolkt 18 PARIJS onbewolkt 22 BORDEAUX licht bew. 26 GRENOBLE onbewolkt 27 NICE licht bew. 26 GENèVE licht bew. 27 ZüRICH nevel 26 LOCARNO zwaar bew. 27 BERLIJN zwaar bew. 18 FRANKFORT nevel 22 MüNCHEN nevel 22 WENEN zwaar bew. 24 INNSBRUCK geheel bew. 25 ROME onbewolkt 32 Financiering Duitse herbewapening De Zwitserse bondsraad heeft be sloten een grondig onderzoek in te stellen naar berichten in de Zwitser se pers, dat internationale financie ringsmaatschappijen op Zwitserse Het K.N.M.I. deelt mede: Er hebben zich de laatste dagen be langrijke veranderingen in de lucht drukverdeling in onze omgeving vol trokken. Terwijl Donderdag nog een depressie, welke van Schotland naar Noorwegen trok, harde winden ver- oorzaaktè, kwam er gistermiddag bo>- bodem bezig zijn de herbewapening ven het Noordzeegebied een rug Zorgvuldig zijn de politieke tegenstanders van Adenauer aan het werk geweest, met zwart potloodZij gaven hem een flinke lok over het voorhoofd en dat kleine, bekende snorretje op de bovenlip, en de gelij kenis tussen de bovenste drie portretten en die van Hitler is treffend. Men vermoedt, dat de communisten die tijdens de verkiezingscampagne beweren, dat Adenauer's Anti-Sovjei politiek gelijk is aan die van Hitier en het land naar de oorlog zal voeren verantwoordelijk zijn voor deze verandering van de Kanselier. De tekst naast de foto luidt: „deze eed leg ik af voor het gehele Duitse volk: „wij zullen niet rusten totdat geheel Duits\ind weer verenigd is in Vrede en Vrijheid". De foto werd geno men in Frankfurt. POSTZEGELVERZAMELAARS IN ARNHEM BIJEEN. De algemene, jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Postzegel verzamelaars werd gisteren te Arn hem gehouden. Vandaag is de Neder landse philatelistendag en het congres „Jeugd en Philatelie". Aan het op de jaarvergadering uit gebrachte jaarverslag 1952—53 wordt ontleend, dat de bond verleden jaar Juli 46 aangesloten verenigingen tel de, met in totaal 11.666 leden. Over het Interbenelux-comité voor de Philatelie werd meegedeeld, dat het samengaan met België en '.uxemburg in dit comité zuiver in- I irmatorisch is, zodat het dus geen |/oor de bond bindende besluiten kan nemen en dat het de drie betreffende bonden uitsluitend wil adviseren in philatelistische aangelegenheden. W. ANDRIESSEN UIT ZIEKENHUIS. De voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen, die geruime tijd ziek is geweest, heeft enkele dagen gele den het ziekenhuis verlaten. Hij is voor herstel op vacantie gegaan. van West-Duitsland voor te berei den. Dc Zwitserse regering zal waar schijnlijk Dinsdag beslissen of ver gunningen dienen te worden ver schaft voor de uitvoer van luchtdoel geschut Ier waarde van 10 millioen gulden voor de Westduitse grens politie. De bestelling van de Westduitse regering voor het geschut, dat van een Kaliber van 20 mm is, werd ge plaatst bij Hispano-Suiza in Genève. De order betreft waarschijnlijk 34 stukken geschut. De „National' Zei- tung" in Bazel had deze berichten voor het eerst gepubliceerd. Hierin werd teweerd. dat maatschappijen met een totaal kapitaal van hon derder millioenen Zwitserse francks technische en financiële voorberei dingen aan het treffen waren voor de uiteindelijke herbewapening van West-Duitsland op grote schaal. Deze maatschappijen, die hoofdzake lijk zouden '.verken met gelden die uit Nazi-Duit«land gesmokkeld wa ren. zouden zich op Zwitsers ge bied bezig houden met kuiperijen en verbitterde concurrentie en hun activiteit zou nadelig voor de Zwit serse neutraliteit en onafhankelijk heid zijn. hoge luchtdruk tot ontwikkeling. De nadering van de rug was oor zaak, dat de wind gisteren voortdu rend zwakker werd. De polaire lucht- massa's, welke Donderdag naar ons land waren gestroomd, kwamen tot rust en tijdens de nagenoeg onbe wolkte nacht kon de temperatuur snel dalen Minum'umtemperaturen van 6 tot 8 graden wer Jcn overal in het binnenland gemeten Op het vlieg veld Deelen daalde het kwik zelfs tot 4 graden. Op ongeveer 1200 km. ten Zuidwesten van IJsland, dus nog op het Noordelijke deel van de Oce aan, bevindt zich het centrum van een diepe depressie. Deze stuurt op grote hoogte enorme hoeveelheden warme lucht naar de Britse eilanden. Dit heeft o.a. tot gevolg, dat de rug van hoge druk, die in onze omgeving is aangekomen, nog wordt versterkt. Op aanhouden van het rustige weer tij dens het weekeinde mag daarom worden gerekend. Overdag zullen flinke periode van zonneschijn voor komen en de temperatuur zal Vig- zaam verder oplopen. De nachten blijven echter koud. Korreltje Op congressen wordt meer gegeten dan gesproken, meer gesproken dan beraadslaagd, meer beraadslaagd dan beslist.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1