65000 WONINGEN Nederlandse en Utrechtse Opera vochten om het bezit van Carmen Bouwprogramma '54.- Gevoel van onbehagen bij de gemeenten Agent wist zinkend meisje te redden WRAAK De luchtrace naar Christchurch De barbier van Sevilla werd voor de zekerheid in voorraad gehouden VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 ÖE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Het bouwplan 1954 is gereed. Bij zonderheden hierover meldt het Binnenhof zullen officieel niet voor de derde Dinsdag van September worden vrijgegeven, doch, in de bouwwereld neemt nien aan, dat de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting ir. H. B. J. Witte, voor 1954 wederom een bouwvolume voor rcnd 65.000 woningen zal stellen- In de bouwwereld houdt men ver der rekening met de mogelijkheid, dat minister Witte het bouwvolume ook in de daarop volgende jaren op 65.000 woningen per jaar zal probe ren te houden, hetgeen betekent, dat de woningnood in 1960 tot het verleden kan behoren. Een flinke stap in die goede richting zal dit jaar worden gezet, want aangenomen mag worden, dat er ruim 60.000 woningen gereed zullen komen tegen 54.000 in 1952 Het plan, om de woningnood in 1960 te beëindigen, is niet nieuw. Ook de vorige minister van Weder opbouw, mr. In 't Veld, had deze mo gelijkheid voorzien maar hij ging er van uit, dat er tot 1960 pr jaar 55.000 woningen gebouwd zouden worden, plus 70.000 duplexwoningen. Duplex- woningen zijn royale eengezinswo ningen, die worden geschikt gemaakt voor tijdelijke bewoning door twee gezinnen. Na tien jaar worden de daartoe nodige voorzieningen wegge nomen, waardoor er weer eengezins woningen ontstaan. De animo voor deze duplexwoningen is echter niet groot gebleken en daarom verwacht men, dat minister Witte zal streven naar 65.000 normale woningen per jaar om tegen I960 de woningnood te kunnen beëindigen. De bouwprognose voor de komende jaren is niet het enige belangrijke nieuws van het bouwfront. Uit de het blad ter beschikking staande ge gevens over het verloop van het bouwplan 1953, blijkt namelijk, dat er zich in het oorspronkelijke plan 1953 van 1623 millioen gulden enige niet onbelangrijke wijzigingen heb ben voorgedaan. Volgens de half jaarlijkse cijfers mag worden aange nomen, dat er dit jaar, doordat het bouwplan van 55.000 op 65.000 wo ningen is gebracht, voor 75 millioen gulden meer aan woningen gebouwd zal worden. Voor de woningbouw was oorspronkelijk een bedrag van 680 millioen gulden geraamd. Een relatief belangrijker verhoging doet zich voor op het gebied van de scholenbouw,, waarvan, de gereali seerde bouwkosten dit jaar niet 77, maar 97 millioen gulden zullen be dragen, hetgeen dus 'n aanmerkelijke versnelling van de scholenbouw in houdt. Tegen deze verhoogde activiteit op het gebied van de scholen- en wo ningbouw staat echter een teruggang in de nieuwbouw van fabriekspan den. Het ziet er naar uit, dat de ver wachting, dat er dit jaar voor 220 millioen aan bedrijfspanden zal ver rijzen, niet bewaarheid zal worden. Gunstig resultaat in 1953. De cijfers van het bouwfront doen vanzelf de vraag rijzen hoeveel wo ningen er dit jaar zullen gereed ko men. In 1952 waren er in het begin van het jaar 367.000 woningen in uit voering en in de loop van het jaar werd er aan 69.400 woningen be gonnen. Het resultaat was dat jaar 54.000 nieuwe woningen. In begin Buitenlands bezit Nederlanders m ">gen het gaan verkoken In de Ned. Staatscourant van 3 September is een algemene vergun ning van de Nederlandsche bank op genomen, waarin Nederlandse inge zetenen gemachtigd worden om over te gaan tot verkoop van in het bui tenland gelegen onroerende goede ren, welke hun geheel of gedeeltelijk in eigendom toebehoren. Voorwaar de is echter, dat betaling geschiedt in de geldsoort van het land, waar de onroerende goederen zijn gele gen. Over de brengst in vreemde geld soort mag worden beschikt ter af lossing van de eventueel op de des betreffende onroerende goederen rustende hipothecaire schulden behoudens voor zover de schuldeiser een voormalige vtfand is in de zin van het besluit vijandelijk vermo gen ter betaling van in het bui teland verschuldigde belastingen in verband met de onroerende goede ren en ter betaling van in het bui tenland verschudigde kosten, welke verband houden met de verkoop van de onroerende goederen. De resterende opbrengst moet ge- incasseerd worden op de wijze, zo als voor buitenlandse vorderingen is voorgeschreven. ADRES A.N.W.B. OVER BROMFIETS-BELASTING. In een brief heeft de directie van de A.N.W.B. de minister van finan ciën verzocht, de bromfietsen die na 1 Augustus naar het rijwielpad zijn verwezen, ook fiscaal met trapfiet sen gelijk te stellen geluk te stellen. Naar de mening van de A.N.W.B. is het onredelijk en onlogisch, van de bromfietsers, die in belangrijke mate aan bewegingsvrijheid hebben inge boet, motorrijtuigenbelasting te eisen, terwijl gewone fietsers voor het ge- bruik van de rijwielpaden geen be-' lasting verschuldigd zijn. 1953 bedroeg het aantal in uitvoe ring zijnde woningen 513.000. In de eerste helft van dit jaar werd er voor 36.900 woningen de eerste spade in de grond gezet. Aangezien-dit laat ste aantal nagenoeg gelijk is aan het overeenkomstige aantal in 1952, ter wijl daarentegen het aantal in uit voering zijnde woningen aanzienlijk hoger lag, kan men concluderen, dat er dit jaar ruim 60.000 woningen ge reed zullen komen. Optimistische schattingen bewegen zich tussen de 62.000 en 64.000. Dit aantal had nog wat beter had meegewerkt. Door het hoger kunnen zijn, indien het weer slechte weer in de eerste maanden van het jaar de periode van on werkbaar weer was 60 a 80 pet. groter dan in 1952 is in de eerste helft van dit jaar, wat de woningbouw be treft, slechts 42 pet. van de totaal ge raamde productiekosten besteed. KORTERE WERKWEEK VOOR VERPLEEGSTERS. Met ingang van 1 October wordt de werkweek van het personeel in verplegingsinrichtingen terugge bracht van 51 uur op 48 uur. DEMONSTRATIE WERD WERKELIJKHEID. De brandweer van Deventer stond gistermiddag juist op het punt om te vertrekken naar de Sintelgracht, waar zij aan een feestweek luister zou bijzetten, toen het bericht bin nenkwam, dat in de gemeente Die- peveen, op de weg DeventerKaalte, een grote boerderij in lichter laaie stond. Toen zij op de plaats des on- heids arriveerde, was de brandweèr van Diepeveen al druk bezig het vuur te blussen. Er stond een felle, straffe wind. waardoor 't resultaat po vertjes was en zelfs de twee brand weren tezamen konden niet verhin deren, dat de boerderij, twee hooi mijten en een schuur verloren gin gen. De vereniging van Nederlandse ge meenten heeft aan de Tweede Kamer te kennen gegeven dat het gevoel van onbehagen in gemeentelijke kring door het wetsontwerp rege lende de financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten niet is weg genomen. De regeling, welke in principe door het ontwerp wordt gecontinu eerd, karakteriseert de vereniging als een stelsel van uitkeringen, dat niet meer aan redelijke eisen voldoet en tot een grillig werkend geheel is geworden. Aan deze onbevredigende toestand zal zo spoedig mogelijk een eind dienen te komen. Het adres vraagt met nadruk de aandacht van de Kamer voor die gemeenten, voor namelijk tot het platteland behorend, met een laag voorzieningspeil. Voor gemeenten met 5000 en minder in woners ware een bijzondere voor ziening te treffen in de vorm van een extra uitkering in de geest van de oude jaarwedde-uitkering. Voorts beveelt adressante aan, de na-uitke ring van de algemene uitkering te handhaven of vijf procent conform het voorstel van de commissie-Oud. Een verhoging van het percentage van de rijksbelastingmiddelen dat STATENVERKIEZINGEN 1954. De Provinciale Statenverkiezingen in 1954 zullen plaats vinden op Woensdag 21 April. De zee geeft en neemt Het stoffelijk overschot van de 32- jarige Fransman Albert Lucien Pour- vin, die op 1 September tijdens een zwempartij te Kijkduin verdronk, is bij Wassenaar aangespoeld. De heer Pourvin, afkomstig uit Ville Juif bij Parijs, logeerde bij vrienden in Den Haag. Men heeft zijn verdwijning niet direct gemerkt, en zijn kleren te half tien 's avonds aan het strand gevonden. Na een lange worsteling zijn agenten en badknechts er in ge slaagd, Woensdagmiddag een 16-ja- rig meisje uit Rotterdam, dat bij een golfbreker onder Kijkduin in ver drinkingsgevaar verkeerde, aan de zee te ontrukken. Het meisje, dat reeds honderden meters was meegesleurd, werd door een agent, die zich zwemmende ont kleden moest, gered en later met een ziekenauto naar huis vervoerd. De kleding van de agent ging verloren. Het meisje is in een der ziekenhuizen behandeld. in het gemeentefonds wordt gestort, wordt gewenst geacht. De verdere wensen in het adres zijn: Verbetering van de grondslag van de belastinguitkering; herziening van de compensatie-regeling wegens af schaffing van de ondernemingsbe lasting en omvorming van de rijks commissie van advies voor de ge- meentefinanciën in een raad van ad vies met een grotere bevoegdheid. WETHOUDER BUITEN BEZWAAR VAN DE SCHATKIST. In de gemeente Loon-Op-Zand Kaatsheuvel heeft de gemeenteraad besloten een derde wethouder te be- noemert, echter buiten bezwaar van de gemeentelijke schatkist en behou dens goedkeuring van Ged. Staten. Op deze manier kwam men tot een bevredigende oplossing van het wet- houdersvraagstuk tussen de tien verschillende groeperingen in de nieuwe raad. ts zoet maar duur De Haagse chauffeur vond, dat het nu mooi genoeg geweest was en dat hij lang genoeg gedemonstreerd had, dat hij, als het moest, zijn geduld weet te bewaren. In de Haagsepoort mogen nu een maal geen fietsen neergezet worden omdat dan de bouwmaterialenauto's niet uit de wielen kunnen komen, maar de politie sleept er dagelijks tientallen fietsen vandaan en de Haagse fietsers schijnen het maar niet te kunnen leren. Een vrachtrijder, die nu al zo dik wijl uit zijn auto had moeten stap pen, om en paar karretjes opzij te zetten, meende eens tot krachtddige maatregelen te moeten overgaan, toen hij gisteren weer eens door een paar fietsen in het vervullen van zijn dagelijkse plicht werd germd. ,,Ik heb er genoeg van!" riep de geplaagde man, terwijl hij uit zijn auto sprong. Na deze woorden viste hij twee blinkende sportfietsjes uit de rij, die hij moest verwijderen om doorgang te verkrijgen, en legde de ze zorgvuldig voor zijn auto. Met 'n triomphantelijke 'grijns startte hij vervolgens zijn motor en reed de mooie fietsjes zo plat als een dub beltje. Dit is natuurlijk een zeer zoete wraakneming; minder zoet zal ech ter het briefje zijn, waarop precies staat hoeveel deze karretjes gekost hebben en het eindbedragje daarvan zal de wraakzuchtige vrachtrijder te betalen hebben. Passagiers uit Leiden en omgeving De „Flying Duitchman" van de KJLJVÏ. die op 8 October a.s. meedoen met de grote luchtrace van Londen naar Christchurch in Nieuw Zeeland, zal behalve een bemanning van 12 personen ook nog 64 passa giers vervoeren. Onder deze passa giers bevinden zich enige uit Lei den en omgeving. Zo bijv. mej. Mien de Rooy die uit Oegstgeest komt en naar Auckland gaat als hulp in de huishouding. Haar verloofde, die eerst bij de Nieuw Zeelandse Spoorwegen werk zaam was, werkt momenteel als landbouwer. Zij heeft ook een broer in Nieuw Zeeland, die haar in ieder geval komt afhalen. Trouwplannen heeft zij nog niet direct. „Eerst wer ken en, als we het geld bij elkaar hebben, trouwen". Ook mej. Claartje en dé heer Rieks Meyering komen uit Oegstgeest en gaan beiden eveneens naar Auck land. Het zijn broer en zuster. Hun ouders laten zij in Nederland achter. Vader werkt bij de Geneeskundige Dienst van de K.L.M. op Schiphol. Beiden vinden het leuk deze vlucht te kunen meemaken. Een zuster be vindt zich reeds in Nieuw Zeeland. Zij zal op het vliegveld zijn om het tweetal af te halen. De heer Meye ring gaat als technicus naar Nieuw Zeeland, mej. Meyering wil op een boerderij werken. Mej. Gré van Schie komt uit Kat wijk aan den Rijn. Zij heeft haar ver loofde op het Noorder Eiland die daar slager is. Het ligt in de bedoe ling direct na aankomst te gaan trouwen. Voor deze gelegenheid zit een speciaal mantelpakje in de ba gage. In Nederland werkte zij als hulp in de huishouding, terwijl zij in haar vrije tijd leidster was van een jeugdvereniging. Haar collega's zullen haar dan ook op Schiphol uitgeleide komen doen. De heer Arie van den Berg komt uit Voorhout. Waar hij in Nieuw Zee- „DE PRESIDENT BLIJFT VOOR LOPIG IN ZIJN CEL De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren bevel verleend tot gevan genhouding ten opzichte van „pre sident Robert", zulks op verzoek van de officier van justitie. Verdachte zal gedurende de eerst volgende derig dagen in voorarrest blijven, hangende het onderzoek naar de verdenking, die er bestaat we gens oplichting tot een bedrag van 58.000 o.a. van een heer, wonende te Rotterdam, vroeger verblijvende te Heerlen. De heer was aanvanke lijk een van de passagiers van het luxe jacht „President Robert", waar mee verdachte verleden jaar zijn zwerftocht langs de Europese en Afr. kusten heeft gemaak. FELLE BRAND ONDER DIEPENVEEN t Door tot nu toe onbekende oorzaak is vanmiddag een felle brand ont staan aan de Raalterweg in de buurt schap Tjoene onder Diepenveen in' een boerderij met smederij van de firma J. G. Verwoolde en zoon. De gewaarschuwde brandweren uit Die penveen, Raalte en Deventer moes ten het bluswater halgn uit een Wetering op een afstand van circa 600 meter van de brand. Een koren berg werd eveneens door het vuur aangetast. Men kon uit een stal vier vakens redden. Drie andere var- ke»ns vonden de dood. Uit het woon huis kon slechts een deel van de in boedel worden gered. De boerderij, da smederij en de korenberg zijn ge heel uitgebrand. De schade, waarvan het juiste bedrag nog niet bekend is, wordt door verzekering gedekt. Sinds enige weken is Nederland 'n „opera-strijd" rijk, die gisteravond 'n hoogtepunt bereikt heeft, dat geen gek figuur zou slaan als motief voor een nieuwe opera. De moeilijkheden zijn begonnen, toen de Utrechtse Opera aankondig de, dat zij een volksuitvoering van Carmen zou geven, terwijl de Neder landse Opera voor deze opera de op voeringsrechten bezit. Men ging elkaar boze brieven schrijven en dreigende woordjes door de telefoon toefluisteren, maar tus sen de bedrijven door naderde de dag, waarop de Utrechtse Opera aan haar leden de voorstelling zou bren gen. Deze dag was gisteren aangebro ken en in de vroege morgenuren ontving de voorzitter van de Utrechtse Opera een schrijven van de voorzitter der Nederlandse Opera, waarin verteld werd, dat het opvoe- ringsrecht onder zekere voorwaarden verstrekt zou worden. Een van deze voorwaarden was o.m., dat niet op- Het ultimatum verstreek. Nu had de directeur van de Utrechtse Opera gisteren toevallig 'n drukke dag hij moest helemaal naar Luxemburg en daarom gaf hij de brief door aan de directeur van de Utrechtse schouwburg, waar in de uitvoering gegeven zou worden. De directeur wist ook zo een twee drie geen oplossing en riep eens een paar mensen bij elkaar en het ge volg was, dat niet op tijd dit ultima tieve schrijven van de Nederlandse Opera beantwoord werd. Men poogde de voorzitter van de Nederlandse Opera telefonisch te be reiken om hem uit te leggen, hoe moeilijk het was, zo ineens een be slissing te nemen, maar deze voelde hier schijnbaar niets voor en wilde alleen maar „Ja" of Nee" horen. Zo naderde als maar meer het uur van de voorstelling en niemand wist nog met zekerheid of Carmen die avond op de planken zou verschijnen of niet. Er gingen namelijk geruch ten, dat de Nederlandse Opera bij de Justitie stappen ondernomen had, getreden zou worden in enkele grote en dat een gerechtelijk verbod niet plaatsen van Nederland. tot de onmogelijkheden behoorde. De barbier in de wachtkamer. Enkele uren voor de aanvang der voorstelling deelde de radio mede, dat de Nederlandse Opera beslag had laten leggen op de Utrechtse Schouw burg, zodat Carmen niet in de schouwburg ten tonele "gevoerd zou worden en dit bericht werd ten overvloede nog eens herhaald. Officiëeel wist niemand echter nog van iets en daarom stonden de spe lers gisteravond gesminkt en ge kleed klaar, om Carmen te vertol ken, terwijl voor de zekerheid „De barbier van Sevilla" in reserve werd gehouden. Carmen kwam ongehinderd. Vele leden hadden het radiobericht echter gehoord en waren maar niet naar de Schouwburg gekomen. Hierdoor hebben zij echter de uit voering van Carmen gemist, want al hoewel men de gehele avond in spanning gezeten heeft, is de uitvoe ring zonder enige storing verlopen. Door de operette-achtige verwar ring, die er momenteel in de kringen van de Nederlandse en Utrechtse Opera heerst, is het niet mogelijk, reeds nu een volledig en precisieus overzicht te geven van de gebeurte nissen, die zich gisteren hebben afge speeld en over de maatregelen, die men wederzijds denkt te nemen. land heen gaat is nog niet bekend. Het zal in ieder geval een plaats zijn waar hij werk kan vinden in de tuinbouw. Zijn verloofde zal het vol gend jaar overkomen. De heren Jan en Koos Meyér ko men uit Lisse. Eindbestemming i: Christchurch. De eerstgenoemde gaat in de landbouy/, de ander als trans port-arbeider werken. En tenslotte de heer Ab Warning en mej. Els Filbry. Zij komen beiden uit Leiden en zijn verloofd. Hun toe komstige woonplaats zal Auckland zijn. Hij gaat in Nieuw Zeeland in een drukkerij werken zij als hulp in de huishouding. Over ongeveer een jaar hopen zij zoveel verdiend te hebben, dat ze kunnen trouwen. Mej. Filbry heeft reeds een broer in Nieuw Zee land in de zuivelindustrie. CHAUFFEUR WERD ONWEL EN MOTOR REED STUURLOOS VOORT. Woensdagmiddag reed een 30-ja- rige chauffeur uit Wierden met een tractor op de Deventerstraat in het centrum van Apeldoorn en plotse ling voelde hij zich onwel worden. Hij gaf een harde schreeuw en ver loor het bewustzijn De tractor reed nu onbestuurd eerst het trottoir op, stak daarna de rijweg over en werd tot staan gebracht door een ver keersagent. De chauffeur was inmid dels van zijn plaats gegleden en met het hoofd op de straat gevallen. Hij is naar het Julianaziekenhuis overge bracht en had een vrij ernstige hoofdwonde opgelopen. VACANTIEVREUGD deed reisbureau geen deugd De directeur van het reisbureau, dat reizen uitschreef naar Oostenrijk en dat enige dagen geleden een ver trekkende groep touristen teleur stelde, doordat de reis werd afge zegd, is gisteren in hechtenis ge nomen. De man had voor ƒ110,reizen naar Oostenrijk uitgeschreven, maar op de bawuste datum, toen alle rei zigers dit bedrag reeds gestort had den, ging de toch* niet door en was de directeur ook niet in staat het bedrag terug te betalen. Verschillende reizigers zijn hierdoor ernstig gedu peerd; zo is er een dame, die voor de tijd, dat zij in Oostenrijk meende te vertoeven, haar huis verhuurd had en die thans zonder onderdak is. Voorts zijn er nóg enkele toeristen, die met een vorige bus naar Oos tenrijk zijn vertrokken en die con tractueel dezer dagen weer naar Ne derland teruggekeerd hadden moe ten zijn. Zij zitten momenteel echter nog steeds in Oostenrijk, want de bus is niet komen opdagen. Wat lezers schrijven Windsor Ontario, Canada, 28 Aug. '53 Geachte Redactie, v Alhoewel vrij laat, daar onze krant overgestuurd wordt, zou ik toch graag iets schrijven, naar aanleiding van uw artikel over Canada van de 10e Augustus j.l.. Dit artikel n.l. be vat, alhoewel het zeer goed geschre ven is, enkele punten die niet hele maal juist zyn. Het artikel zegt bijv. „De Canadees zoekt het niet in het uiterlijk. Hij ge bruikt zijn geld om zijn rijkdom tot ontwikkeling te brengen." Als er iets is, wat minder met de waarheid klopt, weet ik het niet. De Canadees ge bruikt n.l. zijn geld grotendeels aan kleding, voedsel en zeer in het bij zonder aan drank. Dit betekent niet, dat elke Canadees een dronkaard is, maar het drankgebruik is hier enorm groot. Zelf drink ik graag een glas bier, maar geen kistje in de drie da gen. Nu naar aanleiding van het vacan- tieprogram. Elke werkman, emigrant of Canadees, heeft volgens de wet recht op vacantie en het wordt benut ook. De vacantieoorden worden zeer druk bezocht en daar velen hier al vlug een auto kopen wordt er veel gereisd. Je kunt dan ook in Windsor mensen uit Montreal ontmoeten en in Regina iemand uit Windsor. Af standen, waarin je met meer dan 1000 km. gaat rekenen. Langer en harder wordt er alleen gewerkt door mensen die een eigen bedrijf bezitten, voor de rest hebben we hier een 40-urige (5 dagen) werkweek. Een belang rijk punt (niet in het artikel) dat in acht genomen moet worden door a.s. emigranten, is het klimaat. In- Onta rio bijv. of in Vancouver, is het kli maat verre van koud. De zomers zijn zelfs zeer heet (vandaag 96 gr., gis teren 94 gr). Koop niet te dikke win- terkleding en genoeg luchtige zomer kleding. H. FASE. CHAUFFEURS ZONDER MUZIEK. In een uitvoerig schrijven wijst een buschauffeur uit Leiden er ons op, dat het chauffeurslokaal en kof fiehuis op de weg tussen Leiden en Sassenheim geen radio- en gramo- foonmuziek meer ten gehore mag brengen wegens de z.g.n. Zondags rust. Of het op andere dagen wel mag, vermeldt het schrijven niet. De verontwaardigde chauffeur ver volgt, dat het echter niet de chauf feurs zijn die lawaai maken, maar Sassenheimers, die hun Zaterdag- en Zondagavonden in Leiden doorbren gen en niet in beschonken toestand thuis mogen komen, reden waarom zij hun roes komen uitvieren in bo vengenoemde koffietent. Hij hoopt, dat de chauffeurs hun muziek spoe dig terug zullen krijgen. VAN KRAAN GEVALLEN. In de nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks half een is een 30-jarige ongehuwde hulp-electri- cien uit Amby, bij werkzaamhe den aan de askraan achter de elec- trische centrale van de staatsmijn „Maurits" te Geleen door onbekende oorzaak van het veertien meter hoge bordes van de kraan in de asput ge vallen. Hij is ter plaatse overleden. (Advertentie) Wilt U iets weten? NOGMAALS.... Bederven van geweckte groenten Naar aanleiding van de onenigheid over de vraag of met kunstmest ge teelde groente geschikt is voor de weck, hebben wij ons gewend tot het Instituut voor Bewaring en verwer king van Tuinbouwproducten te \Va- geningen, dat ons het volgende ant woord deed toekomen: De vraag in hoeverre de aard van de bemesting van invloed is op het bederven van groenten, kan moei lijk in kort bestek volledig behan deld worden. Wij volstaan dus met het volgende hierover: Tot nu toe is ons geen enkel bewijs bekend, dat een dergelijke invloed bestaat. Wij kunnen ons echter voorstellen, dat de mestsoort, waarmede de grond be mest is, invloed uitoefent op het aantal en de soort bederfverwekken- de bacteriën, welke op het te wecken product voorkomen. Besmetting van het product met bacteriën welke in de grond voorkomen, kan o.a. geschie den door direct contact met de grond, door opspattende regendruppels, doordat bacteriën door luchtstromen meegevoerd worden en zich op het product afzetten. De ontwikkeling van bacteriën wordt ook beïnvloed door de weers omstandigheden, zo is b.v. vochtig en warm weer zeer bevorderlijk voor de ontwikkeling van bacteriën. Gedachtig dit gegeven, kunnen wij ons eveneens voorstellen, dat de weersomstandigheden van invloed zijn op de aard en de mate van be smetting van het product met bac teriën. Daar het aantal en de soort bacteriën de steriliteit van het pro duct uit de bemestong beinvloed gelijk, dat de steriliteit van het pro duct vit de bemesting beïnvloed wordt. Maar deze mogelijke invloed van de aard van de bemesting blijft een zeer ondergeschikte rol spelen ten opzichte van de invloed van de sterilisatietemperatuur en -tijd. En deze laatste invloed is bij het wecken bij temperaturen van maximaal 100 graden C., zoals dit in het alge meen in het huishouden gebruikelijk is, ten enen male te gering om een voldoende mate van steriliteit en een voldoende houdbaarheid te garande ren. Het conserveren van groenten door middel van wecken blijft dus een kansspel, waarbij de kans op be derf nooit van te voren te berekenen is, daar men in de practijk nooit van te voren kan voorspellen of bepalen met welke soorten micro-organismen en in welke mate het te wecken product besmet is. Marktberichten LEIDEN, 4 September. Vee. Aanvoer: 17 stieren, 40 melkkoeien, 200 vette koeien, 98 varekoeien, 14 graskalveren, 21 vette kalveren, 33 nuchtere kalveren, 300 vette schapen, 200 weideschapen, 1027 vette lamme ren, 28 varkens (zeugen) 292 schram men, 454 biggen, 1 paard, 11 veulens, 16 geiten, totaal 2752 stuk. Notering: fokstieren 350500, slachtstieren 7001100 per stuk per Kg. gewicht 2.302.50; melkkoeien 800 1075, vette koeien 800—1100 per stpk, per kg. schoon gewicht 2.10 2.70; varekoeien 525760, vaarzen 600810; pinken 300490, gras kalveren 200325 per stuk, vette kalveren 2.002.50 per kg. levend gewicht; nuchtere slachtkal veren 4060 per stuk, per kg. levend ge wicht 1.201.35, vette schapen 85 95, weideschapen 7090, vette lammeren 65—82, zeugen (drachti ge) 220—320; schrammen 5590, biggen 2848 en geiten 1240 per stuk. Handel: Stieren kalm, melkkoeien stil, vette koeien tame lijk, jongvee stil, vette en nuchteue kalveren matig, schapen iets vlugger, varkens en biggen stil. Kaas. Aangevoerd 67 partijen Gouds en 7 partijen Leidse kaas. Prijzen: Goudse extra kwaliteit tot 2.45, le kwal. 2.14—2.20, 2de kwal. 2.062.13 en Leidse: le kwal. tot 2.13 per kg. Handel kalm. LEID SCHEND AM, 3 September Groente. Komkommers A 1621 cent, idem B 1214 cent, idem C 89 cent en idem krom 811 cent per kg., tomaten 2.604.40, andij vie 6.008.40, peterselie 36, sla 617, bospeen 1114, snijbonen 40 55, princessebonen 3052, pronk- bonen 1221, bleekseledrij 8.00 bloemkool 1523, uien 67, spinazie 611, postelein 811, prei 89, druiven 8486, rode kool 10 11, perziken 1222, selderij 36.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6