^ek^iciócCo«/taiu i Adenauers regering bijt van zich af Hitte blakert Amerika Het ging Lavrentief „aan het hart' Amerika helpt Perzië Franse constellation neergestort Vergeten staking Zomerweer ten einde m WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 I rfw a W9 44ste JAARGANG No- 12981 directeur: c m v. hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I wör^t vinnig Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart» Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WESTDU1TSE VERKIEZINGEN grote gevolgen. Ook in de inter nationale politiek is dat meermalen het geval geweest; er zijn hele oor logen ontstaan uit op zich zelf vrij onbenullige incidenten. Zondag a.s. zullen er in West-Duitsland verkie zingen plaats heben, welke de val van geheel West-Europa kunnen in luiden, als zij slecht uitvallen. Na tuurlijk valt de loop der historie nooit met zekerheid uit de vooraf gaande feiten te herleiden en daar om spreken wij slechts van „kun nen", maar de kans is toch zeer groot, dat bij de huidige opbouw van de politieke constellatie het ge hele bouwsel ineenstort als één steentje gaat schuiven. In dit geval is de regering-Aden auer dat steentje en de val van dit steentje zou de voorwaarde scheppen voor het krakend ineenstorten van het stelsel der Europese de- 0 fensie, hetgeen op zijn beurt weer gevolgd zou worden door een overwinning van de Rus sische aspiraties. Wij laten nu maar in het midden wat die Russische as piraties inhouden, maar dat zij fa taal voor Europa zouden zijn, daar over bestaat geen twijfel. Niet altijd is de internationale toestand zo wan kel als op het ogenblik, maar het verdwijnen van de Gasperi in Italië en het vervagen van de geest van Schuman in Frankrijk, doet alle hoop op een verwezenlijking van de Europese legergedachte steunen op het laatste bolwerk, Adenauer. Wan neer ook dit bolwerk bezwijkt en plaats moet maken voor een regering onder auspiciën van de socialist Ol- lenhauer, is het Europese leger zo dood als een pier. Maar dan is ook de samenwerking van Duitsland met het Westen naar de haaien en hangt de Westerse verdediging aan een' zijden draadje. Eén zwaai met de Russische sabel en het draadje knapt. Men versta ons goed: wij willen niet voorspellen, dat Moskou in dat ge val inderdaad het draadje door zal snijden, maar de verleiding wordt dan wel heel groot voor Moskou om te proberen wat zo gemakkelijk uit voerbaar is. In elk geval weten we heel goed, dat de Sovjet-politiek er buitengewoon veel waarde aan hecht, dat Duitsland zich militair afzijdig houdt van het Westerse defensie systeem en dat alles op haren en sna ren wordt gezet om de Westduitse verkiezingen te beïnvloeden. HET IS ZEKER NIET de kans op zetelwinst, welke de communis ten er toe aanzet om zich zo leven dig te interesseren voor. de a.s. West- Duitse verkiezingen, want deze kans is vrijwel nihil. De Duitse Kieswet bepaalt n.l. dat geen partij aan de zetelverdeling kan meedoen, die niet minstens 5 der stemmen behaalt. En de communisten zullen waar schijnlijk die 5 niet halen. Want in de acht jaren na de oorlog heb ben zij hun aanhang steeds verder zien inkrimpen. In hun voornaamste bolwerk, het Ruhrgebied, brachten de communis ten het zes jaren geleden nog tot 13 procent der stemmen. Dat liep bij de Bondsdagverkiezing in 1949 terug tct 7.6 procent en bij de vorig jaar gehouden gemeenteraadsverkiezin gen tot 4.5 procent. Een hoger per centage bereikten zij slechts in de havensteden Hamburg en Bremen, doch afgaande op de laatste verkie zingsuitslagen maakt de K.P.D. hoe genaamd geen kans om in het gehele gebied der federatie de vereiste 5 procent te bereiken. Het ziet er dus naar uit, dat de nieuwe Bondsdg het zonder commu nistische afgevaardigden zal moeten doen. De voornaamste tegenstanders van or. Adenauer zijn de sociaal-demo craten, die, in tegenstelling met hun politieke verwanten in Nederland, zwaar gekant zijn tegen aansluiting bij 't Westen, omdat zij menen, daar door elke kans op hereniging met Oost-Duitsland te verspelen. De Duitse eenheid staat bij hen voorop en zij hebben de illusie, dat de Rus sen die eenheid zullen herstellen, als de Duitsers maar braaf doen wat de Russen zeggen. De arme dwazen menen, dat in dit geval Oost-Duits- lsnd zich kan voegen bij West-Duits land, terwijl in feite Moskou alleen maar genoegen neemt met een her eniging als West-Duitsland zich aan sluit bij het Odsten. Voelt u het verschil? De verwachting is, dat de komende verkiezingen geen grote verschuivin gen te zien zullen geven en dat Adenauers regering verstrekt uit de strijd te voorschijn zal komen. Het is voor de rust van Europa te wen sen, dat deze verwachting inderdaad werkelijkheid wordt. VLIEGTUIGONGELUK BOVEN KANAAL VAN BRISTOL. Dicht bij Hartland Point, aan de Zuidelijke ingang van het Kanaal van Bristol, zijn volgens mededelin gen van de kustwacht, twee vlieg tuigen met elkaar in botsing geko men. Een vlieger sprong uit zijn toe stel in zee. Een tweede vlieger is waargenomen in een rubberboot 'rie mijl ten Westen van Hartland 1 .int. Acties tegen extremisten van links en rechts De West-Duitse regering heeft in de laatste week vóór de algemene ver kiezingen, welke Zondag a.s. worden gehouden, een paar flinke klappen uitgedeeld, zowel naar links als naar rechts. Het kabinet besloot gisteren het Constitutionele Hof te Karlsruhe een verbod van de uiterst rechtse „Deutsche Reichspartei" (DRP) te vragen, op grond van ongrondwettig heid. Tegelijkertijd kregen politiepatrouilles en politieauto's met draad loze zenders opdracht het toezicht langs de Oost-Duitse grens en op de interzonale spoorlijnen te verscherpen om een invasie te keren van com munistische „stormtroepen", die van plan zouden zijn de algemene ver kiezingen van Zondag op gewelddadige wijze in de war te sturen. Deutschlandlied. De politie weerde met brandslangen af. Dr. Adenauer heeft de Nedersaksische autoriteiten gelaakt om hun lankmoedige houding jegens het rechtse radicalisme. Dr. Naumann gelooft, dat het Hof te Karlsruhe het verzoek van de re gering niet kan inwilligen omdat de DRP geen voortzetting is van de na zi-partij. De Beierse minister van Binnen landse Zaken heeft Dinsdag de oud kolonel van de Duitse luchtmacht Rudel het spreken op verkiezings bijeenkomsten in Beieren, van de D. R.P. verboden. TERREUR-PLANNEN. Een woordvoerder van de West- Duitse regering te Bonn sprak gis teravond onomwonden de beschul diging uit, dat de Oost-Duitse com munisten deze plannen koesterden en dat voor dit doel wapens ovei de grens waren gesmokkeld. Sommigen van de duizenden communisten, die de laatste dagen op illegale wijze in West-Duitsland waren binnengeko men, hadden daartoe opdracht. Inleidende verhoren te Neumün- ster in Slees wij k-Holstein hadden uitgewezen, dat onder de communis tische keurbenden, elk 20 man sterk, agenten scholen, die opdracht had den „terreur-methoden" toe te pas sen. Hun instructies behelsden „li quideren" van politieke persoonlijk heden, „bestormen" van stemlokalen en verbranden van stembussen. Het was nog niet uitgemaakt in hoeverre d. plannen tot in bijzon derheden waren uitgewerkt, hoeveel stormtroepen er beschikbaar zouden zijn en welke typen en hoeveelheden wapens er gesmokkeld waren. Bondskanselier Adenauer verklaar de, dat het onjuist was geweest 2000 van de 4000 communisten, die ille gaal over de grens waren gekomen, terug te sturen, omdat zij nu konden proberen onder een andere naam binnen te komen. De 100 man, die thans vast zitten, zullen pas na de verkiezingen uitgeleverd worden. TEGEN DE NEO-NAZI'S De slag, die de regering-Adenauer naar rechts uitdeelde, trof de DRP, die haar bolwerk in het Noorden en in het bijzonder in Neder-Saksen heeft. Zij was reeds beroofd van haar voornaamste candidaat, dr. Nau mann, de vroegere rechterhand van de propaganda-leider der nazi's, Goebbels. In Neurenberg en Fürth in Beieren kwam, zoals gemeld, de po litie Maandagavond in botsing met 5000 DRP-ers, wier bijeenkomsten waren verboden en die de politie te lijf gingen onder het zingen van het de aanvallen met gummiknuppels en De Ver. Staten zuchten onder een hittegolf, die zich uitstrekt van de Atlantische kust tot aan de Rocky Montains. Honderden personen zijn tengevolge van de hitte bezweken. Duizenden ambtenaren en fabrieks arbeiders werden naar huis gezonden toen gisteren het kwik boven de 100 graden steeg. In het Oosten zijn ver scheidene bosbranden uitgebroken. In sommige streken is in weken geen druppel regen gevallen en er zijn ste den, waar de watervoorraad uitge put raakt. In Hagerstown (Maryland) be droeg de temperatuur Maandag 107 graden, de hoogste van de laatste 23 jaar. In New York was de tempera- tüur Maandag 97 graden. Het was de vijfde dag, da de temperatuur boven de 95 graden stgeg. Gedurende de 82 jaren van het bestaan van het Ame rikaanse meteorologische instituut is dit nog nooit voorgekomen. Slechts éénmaal werd drie dagen achtereen voor New York een temperatuur bo ven de 95 graden genoteerd. De hittegolf strekt zich ook over Canada uit, waar melding is gemaakt van talloze bosbranden. In sommige streken viel hier echter enige re gen. Zo zien de Soc. Democraten Adenauer Hartkwaal of zelfmoord 1 De Sovjet-Russische ambassadeur te Teheran, Anatoli Lavrentief, heeft reeds verscheidene dagen het bed moeten houden, tengevolge van een hartaanval, aldus heeft een woord voerder van het Perzische ministerie van Buitenlandse zaken Dinsdag be kend gemaakt. De hoge ligging van Jacht op Franse belastingontduikers De Franse regering is er toe over gegaan de Franse belastingbetalers eens flink aan de tand te voelen op het stuk van belastingontduiking, met het gevolg, dat reeds 24 uur na de eerste verrassende aanval der ambtenareii kapitalen met een g |:a- menlijk» waarde van 30.000 millioen francs Aen het licht zijn gekomen, die niet wfcren aangegeven. Het grootste deel van het geld is het eigendom van Fransen met kapi talen in het buitenland, die deze mid delen niet naar Frankrijk willen heb ben overbrengen om te helpen bij het oplossen van de moeilijkheden van het Ffranse geldwezen. De Franse regering zou van plan zijn de kapita len verbeurd te verklaren en de eige naars lware boete op te leggen. Het Franse departement van Financiën wilde geen bijzonderheden medede len. President Eisenhower heeft gene raal Zahedi, de Perzische premier, op 26 Augustus meegedeeld, dat Per zische verzoeken om hulp in „sympa thieke overweging" zouden worden genomen en dat de Ver Staten be reid zijn Perzië te helpen bij het be reiken van de gestelde doelen. Hij verklaarde voorts in deze bood schap, die Woensdag voor publica tie werd vrijgegeven, dat hij Amerikaanse ambassadeur in Tehe ran, Henderson, opdracht had gegeven besprekingen te voeren met de Per zische premier. Eisenhowers boodschap was een antwoord op een schrijven van pre mier Zahedi, waarin deze verklaarde, dat Perzië onmiddellijk financiële hulp nodig had om uit de economi sche en financiële chaos te komen. De Perzische premier verklaarde, dat de nieuwe regering van plan was, „niet slechts het land inwendig te versterken, doch tevens zijn inter nationale positie te verbeteren". Per zië zal er naar streven bestaande er eventuele toekomstige geschillen nret andere landen te regelen in een vriendschappelijke sfeer en in over eenstemming met aanvaarde beginse len in het internationale verkeer, zo verklaarde Zahedi. Naar A.F.P. uit Rome meldt, heeft keizerin Soraja van Perzië een tele gram van de Sjah ontvangen en zal zij waarschijnlijk Vrijdag of Zaterdag naar Teheran vertrekken. Een voorproefje van de a.s. verkiezingen Teheran zou de oorzaak zijn van zijn hartbezwaren. De correspondent van de „New York Times" te Teheran maakte ech ter melding van klaarblijkelijk op goede grond berustende berichten uit diplomatiek kringen in de Perzische hoofdstad, dat Lavrentief heeft ge poogd, zelfmoord te plegen. De gebeurtenissen in Perzië, gedu rende de laatste 15«dagen betekenen een tegenslag voor de Sovjet-Unie. Toen de ambassadeur op 26 Juli in Teheran aankwam, was het aanzien van zijn regering en van de Toedeh (communistische) partij stijgende, terwijl Mossadeq op weg was de abr solute macht te verkrijgen. Lavren tief zou tot ambassadeur zijn be noemd om de onderhandelingen over hangende territoriale en financiële kwesties tussen Rusland en Perzië te leiden, teneinde de weg vrij te ma ken voor nieuwere banden, diè, zo vreesden Westelijke diplomaten, Per zië tot een der satelieten van Rus land zouden maken. Op 19 Augustus zagen Lavrentief en zijn superieuren hun veelbeloven. de plannen in duigen vallen. Mossa deq werd gearresteerd en vervangen door de onverzoenlijke anti-commu nist, generaal Zahedi. Perzische tanks en een anti-communistische menigte demonstreerden voor het Sovjet-Rus sische ambassadegebouw, aldus het bericht in het Amerikaanse blad. Het is merkwaardig dat Lavrentief, die toen onder -minister van buiten landse zaken van de Sovjet-Unie was, in 1948 een bezoek aan Tsjecho- Slowakije bracht vlak vóór de staats greep in Praag Het is hem toen be ter gelukt, dan thans in Perzië. Ruim 3000 fakkeldragers en een menigte van 7000 personen marcheerden door Bremen, tijdens de eerste verkiezings massa-demonstratie, die werd gehouden door de Sociaal-Democratische partij in West-Duitsland. Er wer den reusachtige grote caricaturen van Bondskanselier Konrad Adenauer en andere niet sociaal-democratische ministers meegedragen. Voor deze gipsen kop van Dr. Adenauer werd een spandoek gedragen, waarop te lezen stond: Adenauer, die „langzaam-aan beslissingen neemt". Het hoofd op de achtergrond stelt de Minister van verkeer, Dr. W. Seebohm voor. Aanstaande Zondag zullen in Duitsland verkiezingen worden gehouden. Toch zijn thans de eerste stemmen al uitgebracht. Dat zijn de stemman van de reizigers naar het buitenland, die op verkiezingsdag niet aanwezig zullen zijn. Zij konden reeds van te voren him stem uitbrengen, op plaat sen in de West-Duitse Bondsrepubliek, voornamelijk op de vliegvelden, in de havensteden en op de grote stations. Het kieslokaal in het hoofd station van Frankfurt, waar reeds 50 personen, 3 y% uur na de openstel ling hadden gestemd. Slechts in het klassieke land der stakingen, in Frankrijk, kan voorko men wat de „Volkskrant"-correspon- dent vanmorgen vertelde. Men heeft te Parijs nl. gisteren ontdekt, dat er nog een staking aan de gang was, waarvan men het bestaan niet kende en wel een staking, die reeds ander half jaar duurde. Het waren 4.000 be ambten van het Franse staatsbosbe heer, die reeds vanaf het begin van het vorige jaar staken om lotsverbe tering en wier staking men eenvou dig vergeten heeft. Daarom hebben deze ambtenaren, wier taak het is om de bomen aan te wijzen, die om gehakt en verkocht kunnen worden, hun streven naar lotsverbetering niet met succes bekroond gezien. De bossen groeien namelijk even goed wanneer er geen beambten zijn om hun groei te controleren. Alleen de inkomsten uit de verkoop van hout staan eveneens stil. Maar dat heeft blijkbaar ook anderhalf jaar lang niemand gemerkt. DE RAMP IN GRIEKENLAND. De Griekse regering heeft van daag bekend gemaakt, dat het aantal doden tengevolge van de aardbe vingen op de Ionische eilanden de finitief is vastgesteld op 394. 941 ge wonden werden naar ziekenhuis ge bracht. Vijftien Griekse vrachtschepen, die op het ogenblik niet gebruikt worden, zullen naar de eilanden ge sleept worden en als winterverblijf dienen voor daklozen. Op gironummer 777 van het hoofd bestuur van „Het Nederlandse Roo- de Kruis" is tot gisteravond voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp op de Ioni sche eilanden een bedrag van 7119.374.35 gestort. Vrijdagavond luidde de stand 112.296.63. Dinsdagavond is een constellation van de „Air France" neergestort in een afgelegen en moeilijk bereikbaar gebied nabij Barcelonette in de Franse Lage Alpen. Men vreest, dat alle inzittenden 33 passagiers en 9 bemanningsleden om het leven zijn gekomen. Het viermotorige vliegtuig veron gelukte anderhalf uur na vertrek van het Parijse vliegveld Orly. Het wrak kon tot ver in de omtrek worden waargenomen, fel brandende op de 3300 meter hoge Mont Cemet. De constellation was op weg naar Saigon en moest een tussenlanding maken te Nice. Waarschijnlijk is het toestel uit de koers geraakt, want Barcelonette ligt niet op de route ParijsNice. Het vliegveld van Nice heeft geen enkel radiocontact met het vliegtuig gehad. Reddingsploegen zijn onmiddellijk naar het wrak gezonden. Onder de passagiers, naar men ge looft allen Fransen, bevond zich de bekende 72-jarige violist Jacques Thibaud. Hij was, vergezeld van zijn dochter, op weg naar Tokio. Men vraagt zich te Nice af, hoe het ongeluk kan zijn ontstaan. De weersomstandigheden ter plaatse wa ren Dinsdagavond, voor zover be kend, goed. door Jacques Thibaud (viool), Al fred Cortot (piano) en Pablo Ca sals (cello). De laatste keer trad Thibaud in 1950 in de Kurzaal op. Alle inzittenden omgekomen De gendarmes van Barcelonette, die het wrak van de Franse Constel lation Woensdagmorgen bereikten, deelden mede, dat alle inzittenden van het toestel zijn omgekomen. De brokstukken van het vliegtuig liggen over een gebied met een doorsnede van 500 meter verspreid. Een woordvoerder van de „Air France" verklaarde, dat het vliegtuig de top van de Mont Cemet heeft w raakt, waarna het was ontploft. Vol gens ooggetuigen heeft de Constel lation ongeveer drie uur gebrand. De Franse violist, Jacques Thibaud, die bij dit ongeluk het leven ver loor, is ook in ons land geen onbe kende in het bijzonder door zijn re gelmatig optreden in de Kurzaal te Scheveningen. Hij debuteerde als so list in deze zaal in 1908. Thibaud trad ook enkele malen in de Kurzaal op met zijn trio, dat werd gevormd Kruisjes op de Everest Volgens semi-officiële bron van het Vaticaan heeft sir Edmund Hilary, toen hij op 28 Mei de top van de Mount Everest bereikt had, drie kleine houten kruisjes op 't hoogste punt van de aarde geplaatst, welke door de Paus waren gezegend. Zij waren aan Hilary gestuurd door een Engel se Benedictijn. Deze heeft een schriftelijke bevestiging ontvan gen, dat de kruisen op de hoogste berg van de aarde werden ge plant. (Geldig van Woensdagavond tot g Donderdagavond.- Opgemaakt 1 - 10 uur v.m.). KOEL WEER. Wisselend bewolkt met enkele buien, matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. Overdag belangrijk koeler, vooral in het binnen- land. Het weer in Europa De weer rapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. mist 17 C. geheel bew. 19 motregen zwaar bew. 16 licht bew. 23 zwaar bew. 19 motregen 25 onbewolkt 26 licht bew. 32 zwaar bew. 32 onbewolkt 30 onbewolkt 26 onbewolkt 30 mist 30 zwaar bew. 28 nevel 28 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt 27 Het K.N.M.I. deelt mede: In ge heel Europa is het de laatste dagen zonnig zomerweer met voor de tijd van het jaar hoge temperaturen. Dit zomerweer hangt samen met een ge bied van hoge luchtdruk, dat zich gisteren ook over Nederland uit breidde. Ook hier verdween toen de bewolking. In het Zuiden steeg de temperatuur tot 26 graden, in het uiterste Noorden tot iets boven 20 graden. Intussen is er ten Westen van Ier land een actieve depressie gearri veerd, waarvan het koufront, verge zeld van regen over Engeland en Schotland naar het Oosten beweegt. Dit front, dat wordt gevolgd door belangrijk koelere lucht, zal in de loop van de avond Nederland berei ken. De invloed van Oceaandepres sies breidt zich daarna tot ons land uit, met als gevolg voor de eerstko mende dagen onbestendig weer met af en toe veel wind en lagere tem peraturen. Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1