MARIANNE'S Frankrijk streeft naar prijsverlaging Triëst-rumoer reeds gedempt De prinsessen terug van vacantie De defensie is nog niet op peil Een natte zomer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. RObZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 12980 huishoud portemonnaie Papengracht 32, TeL 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.67 p. w„ f 2^ p. mnd., f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 RIJN SCHEEPVAART Het wil nog altijd niet met de vaart op de Rijn Ondanks de Acte van Mannheim heeft de Rijnvaart, die van zo grote betekenis is voor de Nederlandse re ders, al heel wat moeilijkheden op geleverd. Op het ogenblik staat deze Rijn vaart opnieuw in het middelpunt der belangstelling van het Nederlandse zakenleven. Wij vermelden dit, omdat kort ge leden de Nederlandse regering op nieuw een nota in Bonn heeft doen overhandigen, waarin zij haar be zorgdheid omtrent de Duitse Ryn- vaartpolitiek duidelijk tot uiting heeft gebracht. Men kon zich toen afvragen, wat de Nederlandse rege ring heeft bewogen om deze démar che te doen op een ogenblik, dat men in verband met de Duitse verkiezin gen niet kon verwachten hierop nog antwoord te krygen voordat die ver kiezingen over het lot van West- Duitsland zouden hebben beslist. Dat die nota tóch uitging moet dan ook wel een bijzondere reden heb ben gehad. Deze reden moet men vinden in het onderhoud, dat minister Algera in Januari van dit jaar reeds had met zijn Duitse collega, Dr Seebohm, toen had minister Algera gewezen op de~artikelen 1 en 4 van de Acte van Mannheim, die de vrijheid van vaart en de volledige gelijkheid van behandeling van Duitse en niet- Duitse schepen waarborgen. Juist die waarborg heeft nooit de betekenis gekregen, welke dit woord verdient. Het ging toen om de de- viezenbepalingen, welke de Duitse regering aan dit scheepvaartverkeer had opgelegd. Maar volgens de Duit se opvattingen waren deze deviezen- bepalingen niet in strijd met de Ac te van Mannheim noch met de be palingen betreffende liberalisatie van de handel en het dienstenverkeer. In Duitsland ging men van het standpunt uit, dat het vrije toelaten van de Nederlandse binnenscheep vaart de in Duitsland bestaande or dening van het verkeer in gevaar zou brengen. Minister Seebohm voegde daar nog aan toe, dat volgens de West-Duitse opvatting de vrijheid, welke door de acte van Mannheim wordt gewaar borgd, aan nationale wetten gebon den dient te zijn. Levensonderhoud moet met enkele pets omlaag De Franse regering zal deze week ernstige pogingen in het werk stel len om een verlaging van de prijzen der artikelen voor het dagelijks le vensonderhoud, en in het bijzonder van de levensmiddelen, te bereiken. Zij hervat hiermede het verleden jaar door de regering-Pinay ondernomen experiment. Het doel is, het verschil tussen de Franse prijzen en de prij zen op de wereldmarkt te verminderen, teneinde de export te bevorderen en voorts onder vermijding van een algemene loonsverhoging, die tot een nieuwe inflatiespiraal zou leiden en de positie van de franc ernstig in gevaar zou brengen, de koopkracht van de werkende bevolking te ver groten. SLAGERS DOEN MEE. Om verlaging van de prijzen te bereiken zal de regering de ook door Pinay gebruikte methode van over reding van de handelaars toepas sen. Er is reeds een eerste resultaat verkregen, dat als belangrijk wordt beschouwd: de slagers hebben zich bereid verklaard met ingang van 8 September de prijzen van verschil- léilde vleessoorten, die 40 procent van het totale vleesverbruik vor men, met 10 procent te verlagen. De prijzen der overige vleessoorten blijven onveranderd. Deze prijsver laging zal gaan ten koste van de winstmarge der slagers, welke de laatste tijd als resultaat van een da ling van de veeprijzen groter was geworden. Dit is voor het eerst, dat de slagers vrijwillig deelnemen aan een actie tot prijsverlaging. De sla gers hebben op zich genomen zelf sanctiemaatregelen te treffen tegen hen, die zich niet aan de afspraak houden. Er zijn thans onderhandelingen gaande met andere takken van de detailhandel om tot prijsverlaging te komen, n.l. met de textielhandel, de schoenhandel en het levensmid- delenbedrijf. Voor bepaalde levens middelen, zoals suiker, olie, aard appelen, koffie en gebak, wil de re gering een stelsel van belastingont heffingen invoeren. Zij stelt zich voor de winstmarge van de klein handel te verminderen en verdere prijsverlaging mogelijk te maken door de Omzetbelasting op te heffen. Een en ander zal dan moeten leiden tot een totale prijsverlaging van 5 a 10 procent. De regering onderzoekt voorts de mogelijkheden van besnoeiing der staatsuitgaven, met name van de uitgaven voor de defensie. Woens dag a.s. zal de ministerraad de eer ste maatregelen dienaangaande ne men. De krijgsgevangenen in Rusland Het orgaan van de communistische partij in de Sowjet-Unie, de „Praw- da" schrijft, dat zich nog slechts 13.532 Duitse en 2.458 Japanse krijgs gevangenen in de Sowjet-Unie bevin den, die wegens oorlogsmisdaden worden vastgehouden. Enkele dagen geleden deelde de West-Duitse regering mede. dat zij aanwijzingen had, dat er nog bijna 103.000 Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie zijn. De „Prawda" wijst er op, dat de Sowjet-Unie op grond van een ge sloten overeenkomst de Duitse krijgs- rige week met Oost-Duitsland ge- gevangenen zal vrijlaten met uitzon dering van diegenen, die bijzonder zware misdaden tegen de vrede en de menselijkheid hebben begaan. „De kwestie der krijgsgevangenen is dus geheel geregeld", aldus het blad. Van de nog aanwezige Japanse krijgsgevangenen zouden er een klei ne duizend naar China worden gezon den, daar zij misdaden tegen het Chinese volk hadden begaan. Italiaanse premier moet even uitblazen De Italiaanse minister-president, die twee dagen geleden de ambassadeurs van de Westerse Grote Drie in Rome opbelde en hun opgewonden mee deelde, dat maarschalk Tito van plan was de zóne-B van Triëst te annexe ren, is met een paar dagen vacantie gegaan naar lerminillo, 60 kilometer ten Noord-Oosten van de Italiaanse hoofdstad. Italiaanse dagbladen, die twee dagen lang alarmerende berichten over Triëst hebben gebracht, be weerden gisteravond, dat thans alle gevaar was geweken, dank zij „het energieke optreden van minister-president Pella". In Triëst is alles nog rustig. TJET IS BEGRIJPELIJK, dat deze ■n interpretatie in kringen van het Nederlandse bedrijfsleven grote te leurstelling heeft gewekt.. Begrijpelijk hierom, omdat deze uitleg van „hineintérpretieren" van eigen belangen, welke door de ze acte in gedrong zouden kunnen komen en die men ondanks deze overeenkomst allerminst wenst los te laten. Deze teleurstelling is de Neder landse minister door het bedrijfsle ven dan ook spoedig daarna onder het oog gebracht. Het gevolg daarvan was, dat er toen weer een bespreking volgde „op hoog niveau" zoals dat tegenwoordig heet en daarbij waren alle landen vertegenwoordigd, die met de Rijn vaart te maken hebben, te weten: Nederland, België, Frankrijk, Duits land en Zwitserland. De Duitse regering verklaarde zich toen bereid de aan de buitenlandse schepen opgelegde deviezenbepalin- gen op te heffen; maar de scheep vaart van de niet-Duitse oeverstaten moesten dan contracten in het „in- ner-Deutsche" Rijnverkeer slechts sluiten tegen de voorwaarden der Duitse „Frachtenausschüsse" en niet meer dan een nader te bepalen ton nage aan niet-Duitse scheepruimte per kwartaal beschikbaar stellen op het „innerdeutsche" Rijnverkeer. Nederland heeft toen na grondige beraadslaging daar het volgende te genover gesteld: Zij heeft vastgehouden aan een onbeperkte deelneming van Neder landse schepen aan het binnenlands- Duitse verkeer. Deze vrije deelne ming van Nederlandse vaartuigen zou zich voorlopig beperken tot het kanaalgebied, dat zich uitstrekt van de onder het Rijnregime vallende waterwegen tot Minden. Voor het intern-Duitse vervoer zou Nederland zich houden aan Duit- ge vrachten en Duitse tarieven. Dit was dan een tussen oplossing, waarop echter van Duitse zijde geen antwoord is gegeven. r\EZE TUSSENOPLOSSING, zoals U die van Nederlandse zijde voorgesteld, is begrijpelijk. Men wil de daarin tegemoet komen aan de eigen Duitse wensen, voorzover die betrekking hebben op de eigen Duit se aangelegenheden met betrekking tot de vaart op de Rijn. Men wilde echter geen voetbreed van de Acte van Mannheim prijsgeveh. Zou men dit hebben gedaan, dan zou het hek van de dam zijn geweest en dan zou men de Acte van Mannheim, welke de rechten op de Rijn waarborgen van alle geïnteresserde Staten net zo goed direct hebben kunnen begra ven. Een oplossing is er dus nog niet. En dat moet dan ook de reden zijn geweest waarom de Nederlandse re gering tenslotte deze nota in Bonn deed overhandigen, ondanks het vooruitzicht, dat hierop in verband met de ophanden zijnde Duitse ver- Korea-conferentie De Ver. Staten hebben de vijftien landen, die strijdkrachten in Korea hebben ingezet, uitgenodigd vandaag te Washington te komen om tijd en plaats van de politieke conferentie over Korea te bespreken. De minister van buitenlandse za ken Dulles zal de V.S. vertegenwoor digen. DE HULP AAN GRIEKENLAND. Het Nederlandse Roode Kruis heeft 40.000 blikjes visconserven gekocht voor de slachtoffers van de aardbeving in Griekenland. De zen ding zal verscheept worden met de „Eos" van de K.N.S.M., die op September van Amsterdam Piraeus vertrekt. TOCH NOG 'N INCIDENT? De diplomatieke vertegenwoordi gers van de Westerse Grote Drie in Rome en Belgrado hebben de rege ringsleiders van Italië en Zuid-Sla- vië 'n bezoek gebracht en hun in de loop daarvan meegedeeld, dat Was hington, Londen en Parijs verwach ten, dat „de bezadigden de overhand zullen houden in het geschil orr\ Triëst". Enkele Italiaanse kleine oorlogs schepen zijn in de haven van Vene tië aangekomen. Volgens berichten uit Zuidslavische bron houden de Italianen manoeuvres onmiddellijk langs de zonegrens „met het doel de Sloveense bevolking bang te maken" „Tanjoeg", het officiële Joegosla vische nieuwsagentschap, heeft gis teravond in een bericht uit Slovenië beweerd, dat 25 gewapende soldaten vroeg op de dag een „nieuwe Itali aanse provocatie" hadden gesticht, door het Joegoslavische grondgebied te betreden en zich „in gevechtsfor- IN Dl SC HE BEWAKINGSTROEPEN OP KOREA. kiezingen geen antwoord meer be hoefde te worden verwacht. Door de bezorgdheid in deze nota tot uitdrukking gebracht is te ken nen gegeven, dat de kwestie nog niet is opgelost en dat er later opnieuw over zal moeten worden gesproken. Met als uitgangspunt de „Acte van Mannheim". En daar gaat het op het ogenblik om. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen i zijn vandaag begonnen met het over- naar brengen van de ruim 1000 Indische soldaten van Moensan naar de gede militariseerde zone van Korea. De militairen waren Dinsdagmor gen per schip in de haven van Moen san aangekomen. Zij werden daar overgebracht op een Amerikaans vliegdekschip, waar zij door de hef schroefvliegtuigen werden opgepikt. Zoals gemeld, heeft Zuid-Korea ge dreigd tegenstand te bieden, indien Indische troepen daar zouden lan den. Per hefschroefvliegtuig kunnen 5 personen tegelijk worden vervoerd. matie" te verspreiden. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken reageerde onmiddellijk met een ont kenning, waarbij dit bericht „geheel en al onjuist" w§rd genoemd. Atomische ontploffing in Sovjet-Unie De Amerikaanse Commissie voor aoomenergie heeft Maandagavond bekendgemaakt, dat op 23 Augustus in de Sowjet-Unie een atomische ontploffing was teweeggebracht, waarbij eenzelfde mate van energie vrijkwam als bij de Amerikaanse proeven in Nevada in dit jaar. Uit de bewoording van het com muniqué de commissie valt op te maken, dat bij deze Russische proef explosieven van het type, dat ge bruikt wordt in gewone atomische ontploffingen, waren gebruikt. De ontploffing van 23 Augustus scheen een onderdeel van een serie proefnemigen te zijn, aldus het com muniqué. Als dit het geval zou blijken te zijn, zo werd hieraan toegevoegd, zul len geen verdere bekendmakingen volgen, tenzij uit de inlichtingen blijkt, dat belangrijker dingen gaan de zijn. Met bijna een halve dag vertra ging, gistermiddag even over vijf uur, zijn de prinsessen Beatrix en Irene van hiin vacantie in de Ver enigde Staten en Canada, op Schip hol teruggekeerd in de DC 6 „Prins Bernhard", gezagvoerder J. Bellink. De prins, een witte anjer in het knoopsgat, stond zijn dochter op het vliegveld op te wachten en omhels de hen hartelijk evenals een vrien dinnetje, Renée Roëll, dat uit Cana da was meegekomen om enige tijd in Nederland door te brengen. Prinses Beatrix was gekleed in een licht, blauwgrijs mantelpakje en hoed, prinses Irene droeg een grij ze mantel met rode hoed. De prinsessen waren in opgewekte stemming en vertelden, dat zij niet luchtziek waren geweest, in tegen stelling met de haar omringende passagiers. De vertraging was te wijten aan een cylinder, die Zondagavond in Gander had moeten worden nage zien. Tot degenen, die met de prinses sen uit het vliegtuig stapten, be hoorde ook de heer C. Sesink, hoofd van de veiligheidsdienst koninklijk huis. Na de begroeting o.a. door offi cials van vliegveld en KLM en door majoor-vlieger Gerben Sonderman, adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin, bleef het gezel schap enige tijd al converserend voor het toestel wachten, totdat de bagage in orde was gébracht. Daar na zette prins Bernhard zich achter het stuur van een der wachtende auto's en reed met zijn beide doch ters naar Het Loo om de verjaardag van prinses Wilhelmina te vieren. HOE wordt het weer? Van Disdag- tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur v.m. LATER ENIGE REGEN Aanvankelijk droog weer met weinig bewolking. Later toene mende bewolking met in de middag van het Westen uit regen. Aanvankelijk matige later vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij warm. Het weer in Europa Uitspraak van generaal Grünther Generaal Gruenther, opperbevel hebber van de geallieerde strjjd- Communistische invasie in West Duitsland HELSINKI zwaar bew. 16 c STOCKHOLM onbew. 14 KOPENHAGEN licht bew. 18 AMSTERDAM licht bew. 18 EDINBURGH regen. 18 LONDEN geheel bew. 24 LUXEMBURG onbew. 21 PARIJS onbew. 25 BORDEAUX onbew. 25 GRENOBLE onbew. 30 NICE onbew. 25 ZURICH onbew. 29 LOCARNO onbew. 25 FRANKFORT half bew. 25 MUNCHEN onbew. 28 WENEN licht bew. 30 INNSBRUCK onbew. 29 ROME onbew. 29 Drieduizend Communistische Oost-Duitsers, voorzien van propagandamateriaal en Oost-Duitse Marken, wer den bij het overschrijden van de grens Oost-West gearresteerd. De propagandisten, die met valse papieren West-Duitsland trachten binnen te dringen, hebben het doel onrust te zaaien; ook moeten zij geheime opdrach ten uitvoeren. Een aantal van gearresteerde Oost-Duitsers wordt door de West-Duitse politie, aan de zónegrens overgeleverd aan de Oost-Duitse. TELEFOTO. krachten in Europa, heeft in een toespraak op het stadhuis van Ko penhagen in verband met de tweede internationale NATO-studieconferen- tie verklaard, dat het meest critieke gebrek van de geallieerden thans ge legen is bij hun luchtmacht, ondanks de reeds gemaakte prachtige vooruit gang. De Russen hebben een luchtmacht van ongeveer 20.000 strijdvaardige toestellen, voor een groot deel straal vliegtuigen. Hiertegenover moet de luchtmacht van de NATO uitgebreid en geschikt gemaakt worden om terstond in te grijpen. Daarnaast blijven land- en zeemacht noodzake lijk om een toereikende verdedi ging te kunnen voeren. Ook de re serves zijn nog niet op het vereiste peil. De Russen beschikken over uitgebreide actieve grondstrijdkrach ten, bestaande uit 175 divisies en ongeveer 70 divisies van de satelliet staten. Het is voor de NATO niet doenlijk hier een gelijke actieve macht tegenover te stellen maar daarom komt het in zo grote mate aan op de reserves. Tenslotte moet er gezorgd worden voor een toerei kende aanvoer voor de troepen inge val van nood. Ook op dit punt is men nog ver beneden het vereiste peil van paraatheid, aldus Gruenther. Wat er van de „nieuwe wapens" te verwachten valt, is volgens de gene raal nog niet te zeggen. Wel moet men in het oog houdei, dat zij over algemeen zeer kostbaar zijn, zodat de eventuele besparing op de ge- bruikelüke strijdkrachten niet nood-Hoeveel grievender dan slangen- - beten is het een ondankbaar kind te zakelijk een vermindering van kos- hebben. ten zal betekenen. 1 ShakesDeare. Het KNMI deelt mede: De ge middelde temperatuur van de zo mermaanden Juni, Juli en Augustus bedroeg te De Bilt 16,2 graden Cel- cius, dit is juist de normale waarde. Ook in de zomer van 1952 werd de ze gemiddelde temperatuur bereikt. Ondanks het feit. dat het gemiddel de van de temperatuur normaal was was er een tekort aan warm zomer weer. Te De Bilt kwam de tempe ratuur slechts op 15 dagen boven de 25 graden, terwijl dit gemiddeld op 18 dageh gebeurt. In De Bilt werd 614 uren zonne schijn geregistreerd tegen 610 uren normaal. De hoeveelheid neerslag bedroeg 311 mm. teggén 222 nor maal. Niet alleen in De Bilt viel te veel regen, in vrijwel het gehele land was dat het geval. Vooral Augustus was een natte maand. Juni was minder ver boven normaal en de gemiddelde hoeveelheid re gen van Juli was maar heel weinig groter dan de normale maanden. De zomer is derhalve te nat geweest, maar wat de zonneschijn en tem peratuur betreft, vrij normaal. Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1