S)e GcldóeSoii^cmt Het gist weer in Oost-Duitsland Voedselhalers slaags met leden van de volkspolitie Zigeuners gaan koning kiezen DE WERELD TOBT Kapitein Kurt Carlsen vervoerde inderdaad een mysterieuze lading India trekt zich vrijwillig terug als candidaat voor zetel Nieuw Guinea nog niet in V.N. Somber weekend ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12978 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Gisteren is het bij enige stations in de Sovjet-zone van Duitsland tot hand gemeen gekomen tussen voedselhalers en Volkspolitie. De laatste wilde beslag leggen op de Amerikaanse voedselpakketten, waarvan het drife- millioenste in West-Berlijn was uitgereikt. Oostberlijnse bouwvakarbeiders verklaren, dat zij tijdens bijeenkomsten besloten hebben om bij wijze van protest in dichte rijen op te mar cheren naar West-Berlijn indien de Oostduitse autoriteiten niet onmiddellijk haar actie tegen de voedselhalers staken. Andere arbeiders gaan nog ver der: zij zeggen, met een nieuwe stakingsactie tegen het communistisch regiem gedreigd te hebben. geldheden uit bij de spoorwegsta tions, waar grote groepen communis ten zich hadden ougesteld om de terugkerende huisvrouwen met voed selpakketten het voedsel af te ne men. Zulks ging echter niet zonder verzet. Volgens de berichten, heb ben de Oostberlijnse mannen en vrouwen him voedselpaketten met de blote vuist tegen de communisti sche politie verdedigd. Soms met suc ces, soms ook niet. De Oostberlijnse Volkspolitie be perkte zich bij haar controle tot de grote strategische wegen, die Oost en West-Berlijn met elkaar verbin den. Op de zijwegen, die daarom al spoedig door het merendeel der voed selhalers werden begaan, ging de Oostberlijnse politie er al spoedig toe over om buiten het oog van haar superieuren de verkeersstroom van pakettenhalers te regelen. Ook gisteren zijn er naar voorlo pige schatting weer ongeveer hon derdduizend pakketten uitgereikt. Dat alles ofschoon de Oostduitse autoriteiten niet alleen hun toe vlucht hebben genomen tot terreur maatregelen om de voedselpakket- tenactie te doen mislukken, maar ook hun gehele propaganda-apparaat in werking hebben gesteld om de Oost duitsers er van te weerhouden in West-Berlijn het hun toekomende voedsel te gaan afhalen. Alle gro ten der Oostduitse communistische 1 partij zijn dag in, dag uit op Arbeiders dreigen „Wij blijven naar West-Berlijn ko men om het voedsel te halen en wij zullen het mee naar huis nemen ook al was het alleen maar om de communisten te tonen waar zij met ons aan toe zijn", ziedaar een op merking, die in vele toonaarden ge maakt wordt door de Oostduitse mannen en vrouwen, die in de rij staan voor de distributiebureau's in West-Berlijn. Dat zij het menen, is gisteren ge bleken. In gebieden, waar een deel der volkspolitie met al te veel vuur dreigdé op te treden, vormden de mannen een soort lijfwacht rónd de vrouwen. Zodra er tumult ontstond (waarbij hier en daar klappen vielen) maakten de vrouwen zich met de pakketten uit de voeten. Gisteren braken er ook ongere- Zigeuners uit alle delen van de we reld zullen op 7, 8 en 9 September in Mantua in Italië bijeenkomen om voor de eerste maal in de geschiedenis een zigeunerkoning te kiezen. De koning zal met groot ceremo nieel worden gekroond. ÏUU DE FEESTELIJKE ONT- VANGST van de Sjah in Teheran achter de rug is, heeft men in Per- zië de gelegenheid om zich te be zinnen op de toestand, die dat is bij een oppervlakkige blik reeds overduidelijk verre van rooskleu? rig is. Mossadeq heeft een lege schatkist, een geweldige schuld en oliebronnen, die nauwelijks function. neren, achtergelaten. De toestand is zó critiek. dat de Perzische rege ring zich zelfs afvraagt, hoe de amb tenarensalarissen over Augustus uit betaald moeten worden. Zijn deze feiten op zich al grote problemen, een nog veel grote pro bleem is het, dat de regering-Za- hedi niet alle maatregelen kan tref fen, die in deze omstandighheden noodzakelijk zijn. Men moet reke ning houden met de gevoelens van het volk, dat zich tot overmaat van ramp kennelijk geen beeld kan vormen van de situatie. Want terwijl het land ver over de afgrond van de uitputting hangt, oefent men druk op de Sjah uit om grote kro ningsfeesten te organiseren. De vraag, waar het geld vandaan moet komen, wordt stilzwijgend voorbij gegaan. Intussen is het reeds gebleken, dat het olie-geschil een uiterst teer punt is. Nauwelijks is het besluit genomen, om de besprekingen te hervatten, of allerlei partijleiders spreken reeds dreigende taal ten aanzien van de toekomstige verhouding met Enge land. Ook op andere terreinen van het economische leven schijnt de geest van Mossadeq, die het land naar een bankroet heeft gevoerd, door te werken. In de komende we ken zal moeten blijken, of de rege- ring-Zahedi tegen deze toestand op gewassen is. Gemakkelijk" zal het haar niet vallen, maar het staat vast, dat met concessies aan het volk, de toestand niet verbeterd kan wor den. Eerder heeft men kans Op een nog grotere achteruitgang. J-JE HOUDING VAN AMERIKA in ■^de kwestie van India's toelötipg tot de politieke conferentie over Korea is een bewijs, dat men aan de 7»» O. 7 r x p. j andere kant van de oceaan wel de- LOnCOrdaar tUSSeTl ObCUlie ÖH de H.blOel gelijk rekening houdt met de wen- sen van president Syngman Rhee. Over het algemeen vermoedde men, j dat de Amerikanen de bejaarde pre sident van de Zuid-Koreaanse repu bliek om de tuin trachtten te leiden. Die theorie is deze week echter niet staande gebleven. De .weigering van Amerika om India tot de politieke conferentie Over Korea toe te la ten, is voornamelijk geïnspireerd door de Zuid-Koreaanse regering. De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Henry Cabot Lodge, heeft daar geen geheim van ge maakt. Hij heef het in gesprekken met andere gedelegeerden erkend. Dat Amerika dus tegen de opinie van zijn bondgenoot Engeland ingaat, om Syngman Rhee niet tegen zich in te nemen, is een voor de hand liggende conclusie. De houding van Amerika ten Op zichte van Zuid-Korea is de laatste tijd bepaald zwak geweest. Verwacht kan worden, dat de avontuurlijke Rhee, die de wapenstilstandsbespre kingen in gevaar bracht door Noord- Koreaanse gevangenen vrij te laten, pressie op Amerika zal blijven uit oefenen. Wanneer Amerika niet krachtiger gaat optreden, is het niet uitgesloten, dat tijdens de komende politieke conferentie nog tal van on aangename gebeurtenisseri kunnen ontstaan, vooral ten aanzien van de toekomstige hereniging van Noord en Zuid Korea. ÏJOEWEL IN FRANKRIJK hier en daar nog gestaakt wordt, kan men toch wel zeggen, dat de grote stakingsactie achter de rug is. Het is een eigenaardige staking ge weest. Op de eerste plaats w geen stakingsleiders, die volgens een duidelijk plan een aantal klaar ge formuleerde eisen trachtten ingewil ligd te krijgen. De staking begon er gens in het Zuiden. Men besteedde er weinig aandacht aan, maar plot seling groeide de kleine, plaatselijke staking uit tot een nationale cam pagne, waaruit de communisten han dig munt wisten te slaan. Men heeft er mede bereikt, dat er hier en daar in de bezittende klasse begrip is ónt- staag voor de nood bij de laag-ge- salarieerden. Er moeten hervormin gen komen, zo wordt er reeds gere deneerd, al is het alleen maar om een communistische omwenteling te voorkomen. Een weinig te waarderen motief overigens. Aan de andere kant wordt het in voeren van verbeteringen moeilijk gemaakt door de financiële toestand, welke er na de stakingen niet beter op geworden is. Spoorwegen, export bedrijven en toeristenverkeer heb ben zeer grote verliezen geleden. Op de staatsuitgaven dient bezuinigd te worden, maar anderzijds moeten de lonen van een groot gedeelte van het overheidspersoneel verhoogd worden. Zó tobt Frankrijk, zó tobt Perzië, •'o tobt Amerika en zo tobt de ge hele wereld zonde7- dat het einde van de ellende in zicht komt. X om overal redevoeringen tegen de pakkèttenactie te houden. Alles ech ter grotendeels tevergeefs. De voed selhalers blijven in grote stromen naar West-Berlijn komen. Velen echter halen aan een der uit deelcentra hun voedselpakket af en brengen het dan bij mensen in West- Berlijn met de bedoeling om het la ter, als de pakkettenactie zal zijn af gelopen en de politiecontrole minder streng zal zijn, te gaan ophalen. Generaal Gruenther is optimistisch Generaal Alfred Gruenther, op perbevelhebber der N.A.V.O.-strijd- krachten in Europa, die thans een bezoek aan Denemarken brengt, ver klaarde Vrijdag te Kopenhagen on der meer: „De in de afgelopen drie jaar in Europa opgebouwde N.A.V.O.- strijdmacht is nu zo sterk, dat zij niet meer door de Sowjet-Russische strijd krachten in Oost-Europa verslagen zou kunnen worden. Indien de Rus sen thans zouden pogen het Westen aan te vallen, zouden zij eerst ver sterkingen uit andere dan Oosteuro- pese gebieden moeten aanvoeren". Zware regenval in de Eeuwige Stad Deze garage in Rome, liep na een zware, twee uur durende regen- storm geheel onder water. Vele straten en pleinen in de Eeuwige Stad waren veranderd in ware rivieren, en de jongens, die hier, de broeks pijpen hoog opgestroopt, trachten zich „een weg te banen" door het kniehoog staande water, zullen wel onverrichterzake terug hebben moe ten keren. Bankbiljetten uit de Flying Enterprise Een Italiaans bergingsvaartuig, de Rostro, heeft in de haven van Oosten de een grote hoeveelheid bankbiljet ten gelost, welke afkomstig zijn uit de op 10 Januari 1952 op zestig kilo meter van Falmouth in de golven verdwenen Flying Enterprise. Reeds tijdens de heldhaftige strijd van kapitein Carlsen om zijn schip veilig de haven binnen te brengen, werd dikwijls gefluisterd over een geheimzinnige lading, die het schip aan boord zou hebben. Dat is thans bevestigd door een woordvoerder van de havendienst van Oostende. Deze verklaarde, dat het Italiaanse bergingsvaartuig een grote hoeveel heid Engelse en Amerikaanse bank biljetten aan wal heeft gebracht, af komstig van de Flying Enterprise. Deze bankbiljetten zouden vervoerd zijn voor rekening van de Zwitserse Nationale Bank te Basel. De biljetten, die meer dan anderhalf jaar in het zeewater hebben gelegen, zouden niet erg geleden hebben en de opschriften zouden nog goed leesbaar zijn. Het bergen der lading van de Flying Enterprise, die ruim tachtig meter onder de zeespiegel ligt, is reeds enige tijd gaande. De werk zaamheden gaan- met grote moeilijk heden gepaard, daar het afdalen naar deze diepte slechts bij zeer kalme zee kan geschieden. De Rostro heeft een bemanning van 27 koppen, allen Italianen, aan boord, onder wie de bekende duiker Mario Raff ale, die reeds twintig jaar gele den te Oostende vertoefde, waar hij de ladingen van de tijdens de eerste wereldoorlog in de grond geboorde schepen heeft geborgen. De Rostro Na in het geheim gevoerde besprekingen, werd door de Spaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Senor Alberto Martin Artajo, en door de pro- secretaris van staat, Monsignore Domonico Tardini namens Z.H. Paus Pius XII, het concordaat tussen Spanje en de H. Stoel getekend, in het Vaticaan. Tijdens de ondertekening van het. concordaat: links Senor Ar tajo, Monsignore Tardini (midden) en Senor Fernando Maria Casetilla (Spaanse Ambassadeur bij de H. Stoel). POLITIEKE CONFERENTIE OVER KOREA India heeft gisteren een zekere ne derlaag in de Algemene Vergaderig van de Verenigde Naties vermeden door zich juist op tijd (d.w.z juist vóór de stemming over deze tussen de V.S. en Engeland, veelomstreden kwestie) ais candidaat voor een ze tel op de conferentie over Korea te rug te trekken. Dat was kórt nadat de Russische afgevaardigde Andrei Wysjinsky had voorgesteld, het debat over de Ko reaanse vredesconferentie tijdens de herfstzitting van de Assembleé, die 15 September begint, te heroepen. Over dit voorstel werd onmiddel- lh'K gestemd, masr de uitslag was on gunstig voor de Sovjet-Unie: 11 vóór, C6 tegen, 12 onthoudingen. Daarna kwamen alle voorsctellen, die gisteren reeds door de politieke commisie waren behandeld, opnieuw in stemming met uitzondering dan van de ïesolutie over de deelne- minr.g van India aan de conferentie. Rusland zal dus meedoen aan de confeientie, echter alleen „indien de andere zijde dit werst". Met andere wonden de Sovjez-Unie komt aan de communisiische kant van de tafel te zitten. De uitlag van de stemming over dit punt 55 vóór 1 tegen en 1 ont houding. Necerland stemde vóór Russische r.CPJnen-ing. Het terugtrekken va i Ir dia gebeur de cp min of meer dramatische wij ze. Kort voor de ziitmg van giste ren begon, was de Indiase afgevaar digde, Krisjna Menon, op de gangen in druk gesprek gewikkeld met Wysjinsky Later begaven zij zich beiden naar de Amerikaanse afgevaardigde. Lodge, en de Australiër, Sir Percy Spencer. Daarop beklom Mer.or. het spreek gestoelte en kondigde aan, dat In dia zich ah can.iidaac voor een ze tel terugtrok, niet om-ia- Fngeland of een van de andere landfn, die de resolutie over dit ondorvtr hadden ingediend, druk hadden uitgeoefend" maar omda: het een „gcedo sfeer" wilde scheppen in deze, periode na het bestand". Toen Menon het podium verliet, applaudisseerden Lodge en vele an dere gedelegeerden. En onmiddellijk daarna bracht de Amerikaanse af gevaardigde Lodge een tribuut aan Menon voor zijn „edelmoedige en van groot staatsmanschap getuigende houding". heeft een bijzondere duikersklok aan boord. Tot nu toe werden uit het wrak van de Flying Enterprise, behalve de bankbiljetten, ook grote hoeveelhe den schrijfmachines, stukgoederen en auto's naar boven gebracht. Al deze goederen waren echter onbruikbaar geworden door het langdurige ver blijf in het zeewater. Een hoeveelheid porcelein was grotendeels aan scher ven. Er zou zich ook nog een grote hoeveelheid postzegels aan boord van het vergane schip hebben bevonden. De geborgen goederen werden tot nu toe ontscheept in de Franse ha ven Morlaix aan de kust van Bre- tagne, doch wegens de stakingen in Frankrijk was de Rostro dit keer Oostende binnengelopen. Het Ita liaanse bergingsvaartuig handelt in opdracht van de eigenaar van de Flying Enterprise en van de assura deurs. De aan wal gebrachte bankbil jetten zouden- aan de Belgische Natio nale Bank zijn toevertrouwd, die met de telling er van begonnen zou zijn. Bij navraag werd dit evenwel tegen gesproken. De lading van de Flying Enterprise werd indertijd op 420 dui zend dollar geschat. UITWISSELING VAN BRITSE EN AMERIKAANSE ATOOM GEHEIMEN? Volgens een bericht in het Engelse blad de „News Chronicle" zou Chur chill aan Eisenhower een boodschap hebebn gezonden, waarin hij duidt op de belangrijkheid van het sluiten van een overeenkomst betreffende de uitwisseling van „atoomgeheimen" tussen Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten. HOE wordt het weer? HEVIGE VULCANISCHE UITBARSTING OP DE GALAPAGOS EILANDEN. Volgens een radioboodschap van een Amerikaans vissersvaartuig aan het Oceanographische Instituut van de universiteit te Californië is een vulkaan op het eiland Isabella in werking getreden. De bemanning van het schip heeft een afstand van ongeveer 40 kilome ter van Isabella, dat tot de Galapagos eilanden in de Stille Oceaan behoort, een geweldige rookkolom, die dui zenden meiers hoog is, waargeno men. Ook werd gezien dat lava van de hellingen van de vulkaan stroomde. Gespannen toestand in Rouaan De Franse Veiligheidspolitie heeft Vrijdag het station van Rouaan, waar Donderdag 4.000 arbeiders in staking zijn gegaan, bezet. De arbeiders gin gen in staking wegens maatregelen tegen drie van hun collega's. Volgens vakbondleiders zijn deze maatregelen in strijd met de door de regering gegeven belofte, dat geen vergeldingsmaatregelen tegen sta kers zouden worden genomen. Func tionarissen wilden niet mededelen, waarom de drie spoorwegemployé's worden vervolgd. Het station van Rouaan was Vrij dag gesloten, er zijn geen treinen aangekomen of vertrokken. De sta kers lieten de treinen tussen Le Ha vre en Parijs passeren. Ook lag het werk in de haven stil. Er zijn geen incidenten gemeld, maar met stalen helmen uitgeruste leden van de republikeinse veilig heidsgarde staan klaar om in te grij pen, zo dit nodig mocht zijn. Naar aanleiding van recente be richten, als zou Indonesië voornemens zijn, de kwestie over Nieuw Guinea voor te brengen bij de algemene vergadering der Verenigde Naties, heeft men Vrijdag van bevoegde In donesische zijde aan P.I. Aneta me degedeeld, dat deze berichten prae- matuur zijn. Wel wees men er echter op, dat de kwestie- Nieuw Guinea nog steeds voorkomt op de agenda van de V.N. en dat de mogelijkheid, dat Indonesië op een geschikt ogenblik deze kwestie wederom aanhangig zal maken, open blijft. Dezelfde bevoegde kringen deel den mede, dat de Indonesische rege ring kort geleden aan de Nederland se hoge commissaris, graaf Van Bey- landt, een nota heeft overhandigd, waarin het Indonesische standpunt ten aanzien van Nieuw Guinea wordt uiteengezet. Deze nota is, zo zeide men ver der, geen protestnota, doch vormt een toelichting op het Indonesische standpunt, dat West Irian nog steeds een „disputed area" vormt. DUITSE KRIJGEGEVANGENEN EN BURGERS IN DE SOWJET-UNIE. Een Duitse delegatie heeft Vrijdag bij speciale de commissie der Ver enigde Naties te Genève, die zich be zig houdt met uit de tweede wereld oorlog stammende vraagstukken be treffende krijgsgevangenen, een rap port ingediend. Hierbij hoort een lijst met de na men van 117.529 Duitse krijgsgevan genen, die nog niet naar hun land zijn teruggezonden. Vermeld wordt, dat zich hiervan 102.958 in de Sow- jet-Unie bevinden. Op een tweede lijst zijn de namen van 1.272.896 in de tweede wereld oorlog vermiste Duitse krijgsgevan genen vermeld. Een groot gedeelte hiervan zou zich nog in krijgsgevan genschap bevinden. Tenslotte wordt in het rapport me degedeeld, dat tenminste 750.000 Duitse burgers naar de Sowjet-Unie zijn overgebracht. Hiervan zouden er 134.000 nog in leven zijn. Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 u. REGEN EN WIND Zwaar bewolkt met morgen in de loop van de dag vanuit het Westen opnieuw regen. Aanvan kelijk matige, later krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 30 Aug.: zon op 5.48 en onder 19.32; maan op 21.29 en onder 13.50 uur. 31 Aug.: zon op 5.49 en onder 19.30; maan op 22.12 en onder 15.05 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOFENHAGEN AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS GRENOBLE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME mist, zwaar bew. onbew. onbew. regen, zwaar bew. regen, nevel, zwaar bew. licht bew. nevel, mist. zwaar bew. nevel, nevel, nevel, nevel, mist. onbew. Na een geleidelijke weersverbete- ring omstreeks het midden van de week, kwam ons land vandaag op nieuw onder de invloed van een oceaan-depressie. Deze depressie gaat vergezeld van een uitgebreid regen- gebied, dat vanmorgen vroeg het Noorden en Westen van ons land reeds bereikt had en zich geleidelijk verder naar het Oosten en Zuiden uitbreidde. In Den Helder werd van morgen om 7 uur reeds 7 mm, regen afgetapt, terwijl in Ierland hoeveel- hoeveelheden van 20 mm. werden ge meld. Het depressiecentrum, dat nog in diepte toeneemt bevond zich van morgen op ongeveer 600 km. ten Wes ten van Ierland en bewoog zich in Noord-Oostelijke richting. Langs de Zuidzijde van de depressie voeren krachtige Zuid-Westelijke winden voentige en warme lucht naar West- Europa. Deze luchtmassa's zullen ons land waarschijnlijk in de loop van de avond bereiken, waarna de regen tij delijk ophoudt. Verder in het Westen bevindt zich echter een volgend sto ringsfront, dat gevolgd wordt door koeiere oceaanlucht en dat mogelijk reeds morgenmiddag ons land zal pas seren, waarbij opnieuw regen kan vallen. Men moet dus rekenen op een vrij somber week-end met af en toe regen. Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1