Waar maakte Bureaueratius een fout met de visa van dr. Lenz? Landelijk leider N.E.S.B. blijft voorlopig in de cel Honderd Hongaartjes naar Nederland HET ZINGENDE NIJLPAARD VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 «JE LEfDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGfNA 2 Bonn en Den Haag verschillen van mening Omtrent het incident aan de Ne derlands-Duitse grens, waarbij eer gisteren aan de twee kinderen van de Duitse staatssecretaris dr. R. Lenz de toegang tot Nederland ge weigerd werd, omdat de visa niet de benodigde stempels droegen, worden door Bonn en Den Haag verschalen de lezingen de wereld ingestuurd. De Duitse ambassade te Den Haag verklaart, dat dr. Lenz de dag voor zijn reis naar de Ned. ambassade in Bonn was gegaan om de visa van zijn kinderen in orde te laten maken. Op "de Ned. ambassade had men echter geen stempel bij de hand en maakte daarom maar een aantekening op de visa, waarmede de marechaussee aan de Ned. grens echter geen genoegen namen. Uit Bonn komt echter een geheel ander bericht. Daar vertelt men, dat de staatssecretaris zijn bediende met de visa naar de ambassade gestuurd had. De bediende vergiste zich en kwam terug met stempels van de Bel gische ambassade. Dr. Lenz zou toen vertrouwd hebben op zijn autoriteit en de reis met verkeerde stempels be gonnen zijn. Hoe het zij, bij de grens aangeko men, moest de staatssecretaris eerst Buitenlandse diplomaten mogen ruimer reizen Nederland heeft in het Navo- overleg toegestemd in enige verrui ming van het gebied buiten het welk diplomaten van landen van achter het ijzeren gordijn zich in ons land niet mogen begeven zonder toestemming. De grens voor deze diplomaten is in ons land naar het oosten verlegd tot het Amsterdam- Rijnkanaal. 2000 AMBTENAREN IN NIEUW GEBOUW. Een kleine tweeduizend ambtena ren van de ministeries van landbouw en oorlog zullen worden onderge bracht in het Rijkskantoorgebouw aan de Tweede v. d. Boschstraat, wanneer dat met instemming van het parlement kan worden gebouwd. Het is niet uitgesloten dat van de dan beschikbaar komende panden, aldus minister Witte in zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer, negentien woonhuizen en twee flatgebouwen met 31 wonin gen vrijkomen voor de burgerbevol king. een half uur wachten. Daarna werd hem meegedeeld, dat zyn kinderen de grens niet konden passeren en dat een telefoongesprek met Den Haag op zijn minst V/2 uur op zich zou la ten wachten. Met deze behandeling heeft dr. Lenz zich niet kunnen verenigen en hij keerde in gezelschap van zijn twee kinderen onmiddellijk naar Bonn terug. Intern, treinverkeer wordt weer hersteld De zonexpres, die iedere Maandag morgen om 9 uur van het Centraal Station te Amsterdam vertrekt voor een 10-daagse reis naar Golfe Juan aan de Cóte d'Azur, en die de laat ste weken tengevolge van de sta king in Frankrijk over Duitsland, Zwitserland en Italië werd geleid zal vanaf Maandag a.s tot eind Septem ber wederom de normale route vol gen door België, Luxemburg en Frankrijk De aankomst in Golfe Juan is Dinsdagmorgen om 10.10 uur. Werkruimte Ned. Kankerinstituut te A'dam wordt spoedig vergroot K. W. F. gaf 2 ton „Het Koningin Wilhelminafonds" heeft 200.000 ter beschikking ge steld van het „Nederlandse Kanker instituut" te Amsterdam voor de uit breiding van werkruimte. Met dit bediag zal een- laatste uit breidingsmogelijkheid op de zolder van het Antonie van Leeuwenhoek huis worden benut". Dit heeft prof. dr. L. B. W. Jong- kees, voorzitter van de vereniging het Nederlandsch Kankerinstituut en hoofdbestuurslid van het K.W.F.,gis termiddag medegedeeld. Geen angst „Veertienduizend van de ruim tach tigduizend sterfgevallen per jaar in Nederland zijn aan kanker te wij ten" vervolgde hij, „en er zullen nog generaties moeten komen en gaan voordat dit probleem aan een oplos sing toe is. Maar zo ons dit al met een redelijke bezorgdheid mag vervul len, angst of paniek zouden misplaatst zijn. Laat ons liever het mogelijke doen om de voorwaarden voor een succesvol onderzoek in kliniek en laboratorium te helpen handhaven en verbeteren. Aan opleiding van nieuwe clinici bestaat dringende behoefte. Een millioen per jaar Jaarlijks is voor dit alles ruim een millioen gulden nodig. Ook dit jaar zal in Nederland een grote collecte voor de kankerbestrijding worden ge houden en wel van 25 Augustus tot 12 September. Bovendien zal op 31 Augustus, de verjaardag van Prinses Wilhelmina, in het nationale radio programma een prijsvraag, „Kent u uw Vaderlandse Geschiedenis?" wor den uitgezonden, waarvoor Prinses Wilhelmina de ereprijs heeft uitge loofd. Toekomstige wijziging van be handeling? „Onderzoeking is het voornaamste .middel ter bestrijding van de kan- HET "GEZICHT"VAN UW RADIO JAARL'JKS AANTAL ZENDUREN VERDEELD NAAR RUBRIEKEN In het grote geheel gezien zijn de programma's van onze radio eigen lijk een uiting van de algemene smaak. Er is dan haast ook geen in stelling in Nederland die meer ge waardeerd wordten ook meer becritiseerd, dan de radio. Daarom zijn de opinies over de uitzendingen ook verdeeld. De een vindt dat er weer veel te veel ge sproken wordt, terwijl de ander veel meer lichte muziek zou willen horen. Ach ja, smaken verschillen nu een maal. Maar toch probeert de radio steeds „elck wat wils" te geven. Be ziet U maar eens bijgaande tekening. Hierin hebben wij op overzichtelijke wijze in beeld gebracht hoe nu eigen lijk het „gezicht" van Uw radio is. De percentages zijn verkregen door de zendtijd van de 5 omroep verenigingen als een jaarlijks totaal te nemen en daarvan zo nauwkeurig mogelijk het aantal uren te bepalen dat de div. omroepverenigingen aan de verschillende rubrieken besteden. Op deze manier krijgt men een over zicht van het geheel en kan men het percentage te weten komen over het „gezicht" van onze radio. Doordat de omroepverenigingen niet overal hetzelfde systeem blijken te volgen, moest hier en daar wel een schatting worden gemaakt. In de grote lijn zijn de percentages ech ter zeker goed. Oh ja, die klachten, dat er altijd zo veel gesproken wordt over de ra dio. De grafiek bewijst U, dat wij toch werkelijk niet mogen klagen, wat de muziek betreft. Meer dan de helft van alle zendtijd is aan deze kunst gewijd. Mocht U overwegende bezwaren hebben tegen de ernstige muziek, bedenk dan, dat er weer zo- velen zijn die geen „High Noon" of „Rode rozen" kunnen zien. Aange zien klaarblijkelijk de meeste men sen toch meer van de lichte muze houden, dan andersom krijgen wij ook meer lichte muziek te roen dan ernstige. Muziek is er dus genoeg. Wat dat betreft is Engeland veel spraakzamer, want daar krijgt de muziek nog niet eens de helft van alle zendtijd, n.l. 47 Wat het be grip „saaie" Britten betreft, volgens hun radio lijkt het er niet op, want de amusementskunst (cabaret e.d.) krijgt in Engeland 9 van de zend tijd, terwijl wij in Nederland het met 3,95 af moeten doen. Ongeveer een derde deel van onze zendtijd besteden wij om te spreken, misschien fronst U nu Uw wenk brauwen, maar bedenk dat hier ook het nieuws bij is en wat zouden wij moeten beginnen zonder het „Geldig van vanavond tot morgenavond". Nee, de radio is volgens ons, een on volprezen aanwezigheid in het leven. En niet alleen in het onze, maar ook in dat van honderdduizenden ande ren, die allemaal weer hun eigen me ning over de programma's hebben. Hoe denken nu de „luistervinken" over de radio? Een groot onderzoek over de gehele lijn, is in ons land nog nooit gedaan. Uit een proef-enquête van Mr. v. Dijk, leider van de Regio nale Omroep-Noord, blijkt dat de mannen veel geregelder naar de lichte amusementsmuziek luisteren dan de vrouwen (ca. 62 mannen, tegen 55% vrouwen). Bij de klassie ke muziek is het aantal geregelde luisteraars bij de ouderen tweemaal zo hoog als bij de jongeren. De jon geren zouden de ouderen dan weer verre overtreffen in hun belangstel ling voor de lichte muziek, n.l. 61%. Wat het nieuws betreft, bleek liefst ruim 84% van de deelnemers aan de proef-enquête regelmatig naar het nieuws te luisteren. ker," verklaarde even later dr. K. Breur, gen.-dir van het radio-thera peutisch instituut te Rotterdam. „Het is niet uitgesleten dat chirugie en be straling mettertijd zullen worden ver vangen door behandeling met hor monen en andere chemische samen stellingen. Wij weten dat een vroeg tijdige herkenning van kanker veel tot genezing kan bijdragen, behalve misschien bij longkanker (ofschoon na een vroegtijdig ingrijpen het le venseinde van lijders aan longkanker dragelijker is dan in de andere ge vallen). Wij werken zo goed moge lijk met de geneesmiddelen die ons ten dienste staan; wij oen de onmis bare proeven op dierenwij bestralen in een kring rondom de zieke weef sels om de gezonde zoveel mogelijk te sparen. Wat is de oorsprolig De oorsprong van de ziekte die wij bestrijden is van alle problemen wel het belangrijkste. Het onderzoek van deze en dergelijke dingen kost zeer veel geld. Zoals bekend zijn voor de eventuele bouw van een nieuw radio-therapeu tisch instituut te Rotterdam en voor de eventuele bouw van een°nieuw kankerinstituut in Amsterdam van meet af 4 y, millioen gulden van het K.W.F. gereserveerd". Juist als de algemeen leider der NESB Paul van Tienen, zal ook de landelijk leider, mr. J. Molthuis uit Groningen, voorlopig in preventieve hechtenis blijven. Mr. B. van der Waerden, rechter commissaris te Amsterdam, heeft gistermiddag het bevel tot bewaring gegeven. Het kan na zes dagen nog een keer door hem worden verlengd. Acht men het dan nog nodig mr. Wolthuis vast te houden, dan moet de voltallige rechtbank een bevel tot voorlopige hechtenis uitvaardi gen, dat 30 dagen van kracht'is, maar een onbepaald aantal malen met die termijn kan worden ver lengd. Alleen de derde arrestant, de werkgroepleider van Amsterdam A. M. Kruit, heeft dus na de inverze keringstelling zijn voorlopige vryheid teruggekregen in afwachting van het proces. Expogé's vragen: Nationale feestdag vrij Het hoofdbestuur van de Neder landse- Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingstijd heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt verzocht een nationale feest dag in te voeren, waarop niet een halve, maar de gehele dag vrij wordt gegeven. Onder leiding van de minister-pre sident is een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van een groot aantal organisaties, die zich allen, behalve de vertegenwoordi gers van de werkgevers, hebben uit gesproken vóór handhaving van het vieren van onze bevrijding. Hierbij werd de wens te kennen gegeven daarvoor aan de werknemers een volle dag vrij te geven, aldus het adres. Ondanks dit feit heeft de minster- raad tot onze grote verbazing, aldus het hoofdbestuur, toch de kant ge kozen van de kleinst mogelijke min derheid en de nationale feestdag af geschaft. Ons land is hierdoor in een uitzonderingspositie gebracht, want er is geen tot de geallieerden beho rend land in Europa te vinden, waar de bevrijding niet met een volle dag wordt gevierd. ,Pres. Robert' wordt nog steeds zuinig bewaard De raadkamer van de Maatstricht- se rechtbank heeft bij het verstrij ken van de eerste termijn van het bevel tot bewaring van „President Robert" de door de economische of ficier van justitie gevorderde ver lenging van het bevel tot gevangen houding terzake van verdenking van een economisch delict (overtreding deviezenbesluit 1945) afgewezen. Daarna heeft de officier van justi tie bij de Maastrichtse rechtbank aanleiding gevonden de ex-leraar ver dacht van oplichting van zyn me detochtgenoten op het luxe-schip .President Robert" in voorlopige hechtenis te stellen. De rechter-com- misaris heeft daarop geweigerd een bevel tot bewaring af te geven. Van deze beschikking is de officier in appèl gegaan bij de rechtbank, wel ke gisternamiddag de beschik king van de rechter-commissaris heert vernietigd en alsnog een bevel tot bewaring heeft afgegeven. Moeder en kind bij Amerikaanse luchtmacht "-T.-1 De Amerikaanse luchtmacht beschikt over een bommenwerper, die een straaljager in zijn bommenruim kan meevoeren, dit vliegtuig in de vlucht kan loslaten en eveneens weer oppikken. De bommenwerper is een B-36, uitgerust met zes zuigermotoren en vier straalmotoren. Deze enorme machine kan de straal jager, een F-84 F „Thunderstreak" tot 6500 kilometer van haar basis vervoeren en daar lanceren voor een aanval op doelen op een afstand van bijna 1400 kilometer. De bommenwerper wacht dan in betrekkelijk veilig gebied de terugkeer van de straaljager af en brengt het gevechtsvliegtuig weer naar de basis te rug. Zowel de B-36 als de F-84 F kunnen een atoombom meevoeren. Hier zien we hoe een F-84 F na een vlucht op het punt staat in de „schoot" van de B-36 terug te keren. TRADITIE WORDT VOORTGEZET Naar wij vernemen heeft de minister van Justitie goedgunstig beschikt op een verzoek van de stichting „Hulpactie voor Hongarije", te Amster dam, een transport van Hongaarse kinderen uit de vluchtelingenkampen in Oostenrijk en Duitsland naar Nederland te doen komen voor een tijd van drie maanden. Het ligt in de bedoeling der stichting vijftig kinderen uit Oostenrijk en vijftig uit Duitsland in Nederland onder te brengen bij Nederlandse pleegouders. Hiermede wordt een historisch werk voortgezet. Na de eerste wereldoorlog werden niet minder dan 34.000 kinderen uit Hongarije ondergebracht bij Nederlandse pleegouders, en na de tweede wereldoorlog werd in December van he jaar 1947 het eerste Hongaarse transport van 500 kinderen naar Nederland gebracht. Drie herten door een hond gedood In het park van Merwestein te Dor drecht heeft een hond onder de daar aanwezige herten een ware slach ting aangericht en voordat de park- wacht of politie kon ingrijpen, waren reeds drie herten het slachtoffer ge worden, terwijl een vierde momen teel nog in ernstige toestand verkeert. De hond was het hertenkamp bin nengedrongen en had daar zo'n angst veroorzaakt, dat een oude bok her haalde malen tegen het hekwerk op gerend was, hetgeen zijn dood bete kende. Een ree was tijdens de vlucht voor de hond komen te vallen en had de nek gebroken. Jong wild, dat de hond had weten te bereiken werd gebeten; 'n eenjarig bokje verloor hierbij het leven en een jonge ree werd stervende aan getroffen. Nadat voorbijgangers alarm gesla gen hadden, wist de parkwacht de hond vrij spoedig te vangen. ECHTGENOTE VAN HAAGSE BURGEMEESTER TIENDUIZENDSTE BEZOEKER. Gisteravond is op de Oude Kunst en Antiekbeurs te Delft de 10.000e bezoeker genoteerd. Het bleek te zijn mevrouw Schokking, die met haar echtgenoot, mr. F. M. A. Schokking werd ontvangen door de vice-voorzit- ter van het bestuur van de stichting, de heer B. Stodel en de organisator, de heer Marcel B. Keezer. De heer Stodel sprak mevrouw Schokking toe en overhandigde haar een met bon bons gevulde kustrumvaas, die door de heer Keezer vervaardigd is. Burgemeester en mevrouw Schok king toonden zich zeer verrast. De burgemeester zei, dat hij elk jaar de beurs bezoekt en verheugd is dat de belangstelling steeds toeneemt. Wilt U iets weten? Vraag: van Leiden naar Amersfoort en via Hilversum terug. Antwoord: Leiden, Utrecht, Amers foort, 69 km. Amersfoort, Hilversum, Loenersloot, Uithoorn, Nieuwveen, Woubrugge, Leiden; 78 km. Vraag: openingsuren Stadserf te Hilversum. Antwoord: van 's morgens 11 uur tot middernacht; toegangsprijs 75 ct. Vraag: van Nieuwveen naar Em- den (Duitsl.). Antwoord: Nieuwveen, Uithoorn, Hilversum, Baarn, Nijkerk, Zwolle, Assen, Groningen, Delfzijl (veer boot), Emden; 190 km. Terug over Delfzijl, Sappemeer, Emmen, Coevor- den, Almelo, Deventer, Amersfoort, Hilversum, maar dit is wel „iets" om. Vraag: van Venlo naar Zeeland bij Grave en vandaar naar Alphen a. d. Rijn. Antwoord: Venlo, Maashees, Over- loon, Mill, Zeeland; 60 km. Van Zee land is 't beste over Den Bosch te rijden. Anders hebt u 3 ponten; 115 km. Van Alphen naar Venlo, over eDn Bosch, Helmond, Deurne, Ame rica, Horst; pl.m. 175 km. Vraag: Ik ben in Leiden een eigen huis. Kan ik dat gaan bewonen als niet-Leidenaar en hoe moet ik dan handelen? Antwoord: Zonder meer kunnen wij Uw vraag niet beantwoorden. De beantwoording is namelijk afhanke lijk van verschillende factoren. Werkt U in Leiden? Is Uw huis in Leiden momenteel bewoond? Zo ja, komt het binnenkort vrij? Deze en andere vragen spelen een rol. De eerste stap, die U o.i. moet doen, is contact met het Huisvesting Bureau te Leiden, dat gevestigd is in het Stadhuis. Als U daar eens gaat pra ten, zal men U zeggen of aan Uw wens tegemoet kan worden gekomen en ook welke wegen U daarvoor moet bewandelen. Vraag: Iemand heeft zeven zonen en men heeft hem gezegd, dat in dien hy de koningin daarvan in ken nis stelt later een studiebeurs voor die zevende zoon ter beschikking wordt gesteld. Antwoord: Het is ons niet bekend, dat een dergelijke gewoonte bestaat. Ook bij verschillende instanties, waar wij ons licht opstaken, had men er nooit van gehoord. Mogelijk is hier een vergissing in het spel. Onder de voormalige Duitse keizer bestand in Duitsland de gewoonte om aan de zevende zoon uit een gezin, die de naam Wilhelm kreeg, een gratis op leiding te geven aan de Militaire Aca demie. Vraag: Waar kan ik een cursus handenarbeid volgen? Antwoord: Zoudt U deze vraag nog even nader willen toelichten. Betreft het een leerplichtig persoon? Wenst U een dag- of avondcursus? Vraag: Betreft jongen van 14 jaar, die zeven klassen van de lagere school heeft doorlopen. Mag hij in be drijf gaan werken of moet hij nog een jaar naar school? Antwoord: Er bestaat een leer plicht van 8 jaar. Als de betreffende jongen dus zeven klassen vani de la gere school doorlopen heeft zonder ooit te zijn blijven zitten, moet hij nog 1 jaar naar school. Na het vijf tiende levensjaar is men leerplicht - vrij. Voordien wordt men het, als men 8 jaar op school heeft gezeten. Voorts mag een jongen van veertien jaar, die nog niet de zesde klas be reikt heeft, de school velaten. Vraag: Weet U een R.K. Avondte- kenschool voor timmerlieden? Antwoord: De avondtekenschool van de R.K. Volksbond, Paul Kru- gerstraat 37. Telefoon 22310, bij geen gehoor 21632. Vraag: Katholieke Gymnastiekver enigingen in Leiden. Antwoord: „Groen-Wit", secr. mej. Bokern, Pieterskerkgracht 1! „Spor tief", secr. mej. J. Broerse, Schapen- steeg 3; „Victorie", secr. mevr. R. Goddijn-Wesseling, Leedstraat 8. Vraag: Waar is een Zeevaart school? Antwoord: De dichtstbijzijnde Zee vaartschool is te Scheveningen, Vis sershavenweg 56. Telefoon K 1700 557131. U kunt daar alle gewenste inlichtingen krijgen. Vraag: van Voorschoten naar Apel doorn. Antwoord: Voorschoten, Alphen a. d. Rijn, Utrecht Apeldoorn; 105 km. Vraag: van Rotterdam naar Sit- tard. Antwoord: Rotterdam, Breda, Til burg, Eindhoven, Weert, Roermond, Sittard; 185 km. Vraag: de mooiste weg van Noor den naar Maastricht (heide, bos, heu vels, enz.). Antwoord: Het beste is te rijden UtrechtRheden of UtrechtArnhem en dan vandaar naar Nijmegen, Gen nep, Venray, Horst, Venlo en verder de gewone route over Roermond. (85) |>]f MUMMIE VLUCHT MET HET PRV EN SLU/PT ER MEE TOT BO 2VN HitT.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6