Concordaat Spanje - H. Stoel |onge held met hengel gehuldigd Raad van Zwammerdam eenstemmig in lot voor weth. M. H. van de Poll VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 i/fi LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Plechtig werd gistermiddag in het Vaticaan een concordaat getekend tussen de H. Stoel en Spanje. De on derhandelingen welke de onderteke ning voorafgingen zijn in het geheim gevoerd. Senor Alberto Martin Artajo, Spaanse minister van buitenlandse zaken en een zwager van generaal Franco, Verliet zeer onopvallend Ma drid per vliegtuig om het concor daat namens Franco te bekrachtigen. Namens Z.H. Paus Pius XII onderte kende de pro-secretaris van staat, Tardini. De voornaamste punten van het concordaat houden in een volle dige erkenning door Spanje van het kerkelijk huwelijk, de christelijke opvoeding en de volkomen vrijheid van de Kerk en de priesters voor het uitoefenen van het apostolaat. Daartegenover erkent de H. Stoel .„enige veranderingen welke in de huidige omstandigheden noodzakelijk worden geacht en welke betrekking hebben op een ze'ker aantal voor rechten welke de H. Stoel in het ver loop der tijden in Spanje verworven had." Onder andere zal het Spaanse staatshoofd het recht hebben aarts bisschoppen te benoemen en mag de rota rechtbank van de apostolische nuntiatuur zekere kerkelijke aan gelegenheden behandelen. Minister Artajo werd nadien door de H. Vader te Castel Gandolfo in audiëntie ontvangen. Het vorige con cordaat werd ondertekend in 1851 door Paus Pius IX en koningin Isa bella II. Dit verdrag werd in 1931 door dee Spaanse republiek opgezegd. Se dert het einde, van de burgeroorlog in 1938 sloot generaal Franco ver schillende afzonderlijke overeen komsten. In een officieel communiqué van het Spaanse ministerie van buiten landse zaken wordt gezegd, dat liet nieuwe concordaat in bevoegde krin gen beschouwd wordt als een model regeling van de positie der Kerk ten aanzien van katholieke landen. Het concordaat, aldus het communiqué, bestaat uit 36 artikelen en een eind- protocol. Bewegingsvrijheid voor Sovjet-burgers De Franse regering heeft Donder dag de perking van de bewegingsvrij heid van Sowjet-burgers in Frank rijk aanzienlijk verzacht. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zeide, dat de maatregelen zijn geno men ingevolge een besluit van de raad van het Noord-Atlantische ver drag, nadat men kennis had genomen van een soortgelijke verzachting van de beperking der bewegingsvrijheid van westelijke onderdanen in de Sowjet-Unie. De Sowjet-burgers mogen thans in het gehele land reizen, mits een paar dagen te voren het ministerie van buitenlandse zaken wordt ingelicht en er geen bezwaren worden geuit van die zijde. Zij mochten eerst al leen verblijven in het gebied van Parijs. Ook in Engeland en Canada zijn dergelijke maatregelen getrof fen. Sovjets verwerpen Amerikaans protest Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie het Amerikaanse protest tegen het neerschieten van een bommenwer per voor de Siberische kust op 29 Juli, heeft afgewezen. In het antwoord wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie, in tegenstelling tot hetgeen de V.S. vermoeden, geen enkele inlichting heeft ontvangen over eventuele overlevenden van het betrokken toestel. Zoals gemeld, had het vliegtuig een bemanning van 17 koppen aan boord. Een persoon kon door een Amerikaans oorlogsschip worden op gepikt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de inhoud van het Sowjet-Russische antwoord, dat Woensdag op de ambassade van de V.S. te Moskou is overhandigd, nog niet bekendgemaakt. Het Russische persbureau Tass heeft Donderdag bericht, dat de Ja panse kustwacht een Russisch vis sersvaartuig met vier man aan boord heeft opgebracht, dat de territoriale wateren zou hebben geschonden. De Russische vissersboot was op 8 Aug. op zoek naar een vermiste Russische vissersboot. Door het slechte weer raakte het schip de koers kwijt en werd opgebracht door de Japanse kustwacht, aldus Tass. Hoewel de Japanse procureur generaal op 22 Aug. had verklaard, dat er geen be wijs was, dat de schending opzette lijk geschiede, hebben de Japanse autoriteiten tot dusver geen enkele stap gedaan om de Russische vissers boot vrij te geven en de bemanning vrij te laten, zo zegt Tass tenslotte. Het Belgische ministerie van land bouw heeft bekendgemaakt, dat zich in België nog geen enkel geval van myxomatose heeft voorgedaan, de besmettelijke konijnenziekte, die in Frankrijk zulke ravages aanricht. Alle dode konijnen, die de laatste weken door de boswachters in Bel gië werden aangetroffen, zijn in de laboratoria onderzocht, doch geen enkel vertoonde sporen van de ge vreesde ziekte. Inmiddels zijn alle konijnenhouders richtlijnen toege zonden ter bescherming van hun langoren tegen de myxomatose. Toen in April van dit jaar de 13- jarige Gerrit Heykoop, wonende in huize St. Aloysius, een tehuis voor jongens in de Elandstraat te Am setrdam, een vijfjarig meisje van de verdrinkingsdood redde, had hij niet kunnen vermoeden, dat bijna een half jaar later deze redding aanlei ding zou zijn voor een prettige avond voor hem en zijn mede-hengelaars. Gerrit, die met nog een aantal jon gens van huize Aloysius, onder be kwame leiding de hengelsport be oefent, zat namelijk op die bewus te dag langs de Bosbaan in het Am sterdamse bos te vissen, toen hij zijn moedige daad volbracht. Hem werd gisteravond in de to neelzaal van huize Aloysius, ten aan- schouwe van het hele viscollege met een toepasselijk woord een hengel met toebehoren aangeboden, als be loning voor zijn moedig optreden. Maar hij niet alleen, ook de overige jeugdige hengelaars deelden in feestvreugde. Ieder van hen kreeg een snoer, terwijl de leider van de club een werphengel werd overhan digd. Onder het roken van een pi raatje werd de nieuwe aanwinst be keken en bewonderd. Vóór de officiële uitreiking van de cadeaux had kapitein-vlieger-schrij ver, maar ook hengelaar, de heer W. Veenendaal, voor een aandachtig ge hoor, een praatje gehouden over de vliegery en de edele hengelsport. EX-POLITIEKE GEVANGENEN VRAGEN DUITSE SCHADELOOS STELLING. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd heeft in een brief aan de raad van ministers deze verzocht zich te wenden tot de regering van West-Duitsland in zake de Duitse wet tot schadeloosstelling van hen, die in concentratiekampen of tucht huizen hebben gezeten. Deze wet geldt namelijk alleen voor Duitsers en degenen die tussen 1933 en 1945 in Duitsland woonden. De vereniging acht het een ernstige beleidsfout van de Duitse regering, dat zij hierin niet de ex-politieke gevangenen uit an dere landen, die op last van de toen malige bezetter naar concentratie kampen en tuchthuizen in Duitsland zijn gevoerd, heeft betrokken. De vereniging verzoekt de Neder landse ministerraad de regering van West-Duitsland uit te nodigen te willen bevorderen, dat aan de wet een ruimere interpretatie wordt ge geven, of dat er een nieuwe wet wordt gemaakt, waarin wordt vast gelegd, dat aan ex-politieke gevan genen die uit Nederland naar Duits land zijn gevoerd, voor iedere maand gevangenschap tenminste hetzelfde bedrag van DM 150 wordt uitgekeerd als aan de desbetreffende Duitsers. Met Rhenmatlsche Pijnen moet U niet door blijven lopen. Roei ze uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen ja ren lang, vonden tienduizenden baat en verlichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regel matig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrij ding van stramheid en pijn. (Advertentie). Amerikaanse begroting werd besnoeid De republikeinse regering heeft de Amerikaanse begroting voor het nieuwe belastingjaar, dat van me dio 1953 tot medio 1954 loopt, be kendgemaakt. Voor het eerst sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog vertonen de militaire uitgaven een daling. De regering schat, dat de staatsuit gaven ongeveer twee milliard dollar minder zullen zyn, dan door de re- gering-Truman was begroot. Voor grote militaire projecten zal 5.600.000.000 dollar minder worden zal in het nieuwe belastingjaar de Verenigde Staten een bedrag van zes milliard dollar ten koste leggen. Op Trumans begroting was niervoor 7.402.000.000 dollar uitgetrokken. In het belastingjaar medio 1952 medio 1953 gaven de Verenigde Sta ten voor dit doel 5.538.000.000 dollar uit. De Amerikaanse leveringen van mi- litaire-hulpverleningsuitrusting aan het buitenland zullen in de periode eind Augustus 195330 Juni 1954 hun hoogtepunt bereiken. Tweede levensmiddelen actie voor O. Duitsland Op de eerste dag van de tweede 'levensmiddelenactie voor de bevol king van Oost-Duitsland, die Donder dag is begonnen, zijn ongeveer 105.000 voedselpakketten uitgereikt. Tot dusverschijnen de Oost-Duitse autoriteiten nog geen uitgebreide maatregelen tegen de actie getrof fen te hebben, hoewel de controle aan de grens van Oost-Berlijn door politie en douane strenger schijnt te zijn. De Oost-Duitse Spoorwegen ge ven geen kaartjes voor Berlijn buiten een straal van 50 km om de stad. In enkele plaatsen bij Berlijn wer den pakketten in beslag genomen. In de Britse sector werden 75 me rendeels Oost-Duitsers gearresteerd, die wilden ageren bij uitreikposten. werd medewerking toegezegd. Met een dankwoord van de broe der-overste werd de avond besloten. De jongens gingen echter niet te vreden naar bed, voordotw zy een handtekening van de heer Van Vee nendaal in hun bezit hadden. Vrijgezellencongres krijgt vaste vormei Geen comm. mantelorganisatie Gedurende een tocht die enige le den van het comité ter organisatie van het a.s. vrijgezellencongres te Grevenbicht (L.) hebben gemaakt in Duitsland, ten iende aldaar een aan tal contracten met gezelschappen en individuele artisten af te sluiten, bleek uit gesprekken met Duitsers, dat op bepaalde plaatsen de indruk heerste, als zou dit congres Op touw zyn gezet door een of andere com munistische mantelorganisatie. Waar schijnlijk zijn de desbetreffende per sonen misleid door de oproep „Vrij gezellen aller landen verenigt u!" De leden van het comité hebben getracht ter plaatse deze mensen te overtuigen van het tegendeel. Intus sen blijven aanmeldingen binnen stromen uit binnen- en buitenland. Men is gekomen tot de definitie ve samenstellig van een programma; contracten werden o.a. afgesloten met een dansorkest uit Rheidt (Duitsland) en een Keulse rijwiel- vereniging. Een aantal artisten zal 's avonds in de feesttent optreden. DRIEJARIG MEISJE DOOR AUTOBUS OVERREDEN. Gistermiddag wilde de chauffeur van de N.Z.H. bij de beginhalte van- de stadsdienst in de dr. Schaep- manstraat in Haarlem Oost zijn te rugtocht naar de stad beginnen. Hij meende, dat alles veilig was en zette nadat hij ingestapt was de auto bus in beweging. Hij merkte, dat er iets onder de bus was en stopte. Tot zijn schrik zag hij, dat het by na drie jarige meisje Margaretha van R., wo nende aan de dr. Schaepmanstraat, door een der wielen was overreden. Het stoffelijk overschot is naar een ziekenhuis overgebracht. Het vorig jaar is een zusje van het meisje op een ongeveer gelijke wijze om het leven gekomen. Kerkvandalen in Den Bosch Van bezoek tot bezoeking De plebaan van de Sint Jan, mgr. J. van Susante, heeft bij zijn paro chianen zijn nood geklaagd over het schandelijk gedrag van vacantiegan- gers die de St. Jan komen „bezoe ken". Met de feestmutsen nog op, zo werd geconstateerd, trekken sommige ge zelschappen de kathedraal binnen. Men krast met messen en spijkers obscene woorden op banken en biechtstoelen en men heeft het zelfs bestaan het hoogaltaar vanuit het hoogkoor met rot fruit te bekogelen. Het altaar moest worden schoonge maakt, daar het anders niet meer voor de dienst was te gebruiken. Men heeft gezien dat een vrouw in aanstoot gevende kleding, op de tombe van het hoogaltaar gezeten, een sinaasappel verorberde en dat anderen hun meegebrachte boter hammen op de altaartrapper zaten op te eten.. Stukjes van kaarsen, welke met tientallen bij de kaarsen- bakken zijn te vinden, werden als) projectielen gebruikt om de Maria kapel te besmeuren. Vooral de biechtstoelen blijken bij deze vanda len in trek te zijn. De ergerlijke ta ferelen, welke zich daar soms afspe len zijn zodanig, dat zelfs het ver melden er van ongepast zou zijn. Men ziet er zelfs geen enkel bezwaar Voorburg gaat nieuwe wethouders kiezen De besprekingen tussen de ver schillende fracties in de nieuwe ge meenteraad van Voorburg inzake de candidaatstelling van wethouders zijn beëindigd, zo wordt ons medegedeeld. De gemeenteraad, die in nieuwe sa menstelling op Dinsdag 1 September 1953 bijeen komt, zal over deze voor dracht beslissen. Voor de P. v. d. A. is candidaat ge steld mevr. mr. A. G. Plate, geb. Lichtenbelt; voor de V.V.D. de heer A. G. Crevecoeur, voor de Protes tants-Christelijke Partijen de heer H. J. Langevoort (raadslid voor de C. H.) en voor de K.VP. mr. L. A. J. M. Jonker gouw. Zoals men zich zal herinneren stel de mr. Jonkergouw enige maanden geleden zijn wethouderszetel tijdens het geschil over de kath. school, be schikbaar, welke toen werd ingeno men door een P. v. d. A. gemeente raadslid. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN ONBEKENDE GEVONDEN. Gisteren is op de Leusderheide in de gemeente Leusden het in verre gaande staat van ontbinding verke rende lijk van een onbekend mans persoon gevonden. De man was ge kleed in een bruingestreepte broek, in om met de hoed op en een sigaargrijsgestreept colbertjasje, lichtgrij- in de mond de kerk te betreden. De Ize sokken en beige overhemd met verontwaardiging in de Brabantse I ro(*e das. Zijn lengte bedroeg onge- hoofdstad is algemeen en maatregelen i veer L75 meter. Hij had een zeer zullen dan ook niet uitblijven. - aaaf f'OTvVo|j^|gai SSji (Volkskrant). Twee personen bij botsing gedood Gisteravond heeft op het kruispunt van de Sloterweg en de Schipholweg nabij Badhoevedorp een aanrijding plaats gehad, waarbij twee Duitsers het leven hebben verloren. Te ongeveer kwart over zes kwam een motorrijder, de 25-jarige heer W. Schulze met in de zijspan de 28-jari ge mevrouw J. B. E. Schulze, gebo ren Grosz Oldekamp, beiden afkom stig uit Gronau (Duitsland), in bot sing met een luxe auto. De motorrij der en zijn vrouw werden beiden gedood. Hun stoffelijke overschotten zijn naar de sectiekamer van het politie bureau in Hoofddorp overgebracht. De inzittenden van de auto liepen geen verwondingen op. De gemeenteraad van Zwammer dam kwam in vergadering bijeen. De huur van de ambtswoning van de burgemeester werd nader vastge steld in verband met aangebrachte verbeteringen De salarissen der ambtenaren en werklieden werden volgens de rijks regeling verbeterd. Het bleek te gaan om bedragen van enkele guldens per maand. Aan de goedgekeurde uitbreidings- plannen ontbrak nog een verordening regelende de schadevergoeding in veroand met roeilijnen en bouwver- boden. Deze werd thans vastgesteld. Ged. Staten blijken hun goedkeu ring te hebben gehecht aan het voor stel om een gedeelte van de Zijdeweg van waterleiding te voorzien. De raad besloot tot wyziging der concessie met de gemeente Reeuw ijk, opdat deze waterlevering mogelijk zal zijn. De voorzitter wenste de heer Konijn geluk met zijn succes in deze. Voor hij als raadslid aftreedt is deze kwestie dus afgedaan. Aan de Stichting Ghristelijke Ge zinszorg en R.K. Gezinshulp Bode gravenZwammerdam wordt een subsidie toegekend in het tekort, over eenkomstig de rijksregeling. De heer v. Leeuwen wees er op, dat 't rijk, door de voorwaarde te stellen dat de gemeente 'n gelijke subsidie verleent als het rijk, de gemeente dwingt subsidie te verlenen. Wel wat al te veel wordt thans een beroep ge daan op de gemeenschap als over heid. Zo kweekt men een zorgeloze staat in de verkeerde zin van het woord. Waar blijft het particuliere initiatief? Ryk en arm krijgt subsidie op de kosten van hulpverlening. Dit principe is onjuist.. B en W bleken het hiermede eens te zijn, maar er is geen andere weg, willen deze verenigingen ook hun werk in-Zwammerdam blijven voort zetten. Wethouder v. d. Poll wees op het goede van deze zorg. Wethouder Blok was het daarmede eens, maar het gaat om het principe dat ieder maar subsidie krijgt, ook wanneer hij het zelf wel betalen kan. Het oude gebouw van de R. K. Jongensschool. Het oude gebouw van de R.K. Jon gensschool moet nodig worden opge knapt. De voorzitter zei, dat het nodig is, om een goed geheel te krijgen. Veel van het aangevraagde is echter onderhoud en oorlogsschade. Het schoolbestuur is in deze nalatig ge weest door te grote zuinigheid. Daar deze zuinigheid de gemeente ten goede is gekomen, is er reden hier te helpen. Op het eerste voorstel is aan merkelijk bezuinigd. In overleg met de Inspecteur van het Lager Onder wijs is wat nu gevraagd wordt ver antwoord. De heer Van Leeuwen wees er op, dat het schoolbestuur een verkeerde politiek gevoerd heeft. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten medewerking te verlenen. Ook voor de uitbreiding van het bankenaantal der R. K. Meisjesschool Het bleek, dat de gemeente geen post voor representatiekosten heeft op de gemeente-begroting. Besloten werd een post van 100 op de begro ting uit te trekken. Als extra punt werd medewerking verleend voor aanschaffing bijbels nieuwe vertaling voor Oranje- en Nassauschool. Bij de rondvraag wees de heer Ko nijn er op, dat de gemeente voor het grasmaaien een handmachinetje ge bruikt. Voordeliger zou zijn een klei ne motormachine. Voor 650 heeft men er wel een die goed is. De voorzitter wilde dit bezien voor de begroting 1954. De Oude Raad is daarmede, als steeds, met een sneltreinvaartje ge komen aan he,t einde van de vergade ring en ook zijn zittingsperiode. Afscheid. De voorzitter nam dan afscheid van de leden, die in de nieuwe raad niet meer zullen.terugkeren. De heer L. Konijn prees hij als 'n lid dat naast het algemeen belang het belang van de Tempelpolder steeds heeft verde digd Hij dankte hem voor de steeds prettige samenwerking, welke er is geweest. Ook in de toekomst zal de raad, naar hij hoopte, de Tempel niet vergeten. De heer N. A. van Rossum zal ook niet meer in de raad terugkeren. Ook hem dankte de voorzitter voor de wijze waarop hij zijn raadslidmaat schap vele jaren heeft vervuld. Tenslotte richtte hij zich tot wet houder M. H. v. d. Poll. Hij dankte hem niet alleen voor alle medewer king en hartelijkheid steeds onder vonden, maar tevens voor het vele dat hij voor Zwammerdam heeft ge daan Hij heeft gezorgd voor een prettige sfeer in de vergaderingen van B en W. Zijn adviezen waren steeds gewaardeerd. De voorzitter noemde hem de flinkste wethouder, welke hij in zijn gehele ambtsperiode heeft meegemaakt Zwammerdam zal hem node missen. En vooral in het college van B en W zal dit gemis worden ge voeld. Er is met de heer v. d. Poll 'n band ontstaan doordat hij zoveel tijd aan de gemeente kon afstaan. Hij hoopte, dat het de heer v. d. poll in zijn verdere leven goed mag gaan. Dat hij Gods zegen mag onder vinden en zijr werkkracht nog lang mag behouden Dat het u ook in de avond van uw leven wel moge gaan. De meerderheid van B en W had den gemeend dit afscheid niet zon der meer te moeten laten voorbij gaan. Gedachtig aan de woorden, door de heer v. d. Poll zo vaak gezegd wanneer het ging over de vraag, wat moeten wij in een bepaald geval ge ven of doen, n.l. „Geef de man een kist sigaren' hebben B en W ge meend wethouder v. d. Poll een kist sigaien te moeten aanbieden. De raad zal hier zeker gaarne aan mee doen. H»j overhandigde daarop de heer v. d. Poll een grote, luxe kist siga ren. Het zal vreemd zijn. Wethouder v. d. Poll dankte daar op voor het gesprokene. Na zijn eerste zittingsperiode is hij gaaf gebit en had donkerblond, vrij lang haar. Zijn leeftijd wordt op middelbaar geschat. Hij droeg zwarte hoge schoenen (werkkistjes), waar van de rechterschoen orthopaedisch was. Op de man werd een portemon- naie met enig klein geld gevonden. Verder twee opgevouwen zakdoeken en een houten sigarenpijpje. Zijn on- derkleding was voor het merendeel gemerkt met een in rood geborduurd cijfer 31, terwijl op de rechtervoor- zijde van zijn onderpantalon en op een der zakdoeken de letter a voor kwam. Ieder die inlichtingen omtrent de identiteit van de man kan ver strekken, wordt verzocht zich in ver binding te willen stellen met de groepscommandant der rijkspolitie te Leusden, tel. K 3490—7673. jaren raadslid en wethouder geweest. Eerst by burgemeester Hoogenboom en s-nds 1952 bij burgemeester v. d. Dobben de Bruin. Velen heeft hij in zijn lange ambtsperiode zien gaan en komen. Hij dankte allen voor de pret tige verhouding welke er steeds ge weest is. Ook een raad met verschil lende partijen, kan prettig, zakelijk a goed werken. Als loco-burgemeester heeft hij veel medewerking gehad. En hij dankte voor de prettige omgang met zijn mede-raadsleden. Het zal hem vreemd zijn, dat dit alles nu is afgelopen. Hij had pleizier in zijn raadslidmaat schap en wethouderschap. Hij heeft getracht naar eer en geweten er iets goeds van te maken en zonder aan- ziens des persoons heeft hij steeds gehandeld. De voorzitter, wethouder Blok en de raadsleden dankte hij hartelijk voor de samenwerking. Maar ook de ambtenaren wilde hij niet vergeten. In het bijzonder wilde hij noemen de heer Van Brummen, die hem tot veel steun is geweest en het deed hem ge noegen, dat ook de heer Hoogteiling, als oud-ambtenaar, op de publieke tribune aanwezig was, zodat hij die ook kon danken voor zijn hulp. Zij hebben hem de nodige technische voorlichting steeds in overvloedige mate geven. Hartelijk dank daar voor. Hy dankte God, de gever van alle goed, dat hy zyn functie mag neer leggen terwijl hij nog in zo goeda cvonditie is, wat zyn gezondheid be treft. Moge Gods zegen u allen rijke lijk te deel vallen. Dat u de kracht en het inzicht mag worden gegeven uw taak te verrichten, was zijn laatste wens aan de voorzitter en de raad. De voorz. dankte namens de raad wethouder v. d. Poll voor de harte lijke woorden Hij hoopte, dat hij lange het voorecht van een goede gezondheid mag blijven genieten. Dat hij. die niet stil kan zitten, mag blij ven werken. Dat Gods licht in de avond van zijn leven mag blijven schijnen. De heer Van Rossum dankte de voorzitter voor de woorden ten af scheid aan hem gericht. Zeven jaren van prettige samenwerking liggen achter hem. Ondanks de vele partijen in de raad is er samenwerking en vruchtbare activiteit geweest. Hij hoof te, dat het in de nieuwe raad zo mag blijven. De heer Konijn zei, slechts korte tijd in de raad zitting te hebben ge had. Hoewel tussentijds in de raad gekomen, heeft hij er geen spijt van er zitting in te hebben gehad. Hij hoopte, dat ook in de nieuwe raad de prettige toon steeds bewaard zal blijven. De voorzitter dankte de beide he ren voor de prettige wijze waarop steeds in de raad is samengewerkt. De heer Van Leeuwen sloot zich gaarne aan bij de woorden tot de scheidenden door de voorzitter ge sproken. Inzonderheid de heer v. d. Poll wilde hy dank brengen voor al les wat hij voor Zwammerdam heeft gedaan. Vaak heeft hij hem gevraagd te blijven. En nog acht hij het in het belang van Zwammerdam, wanneer wethouder v. a. Poll er was gebleven. Zakelijk was er misschien wel eens verschil van inzicht. Voor de goede verstandhouding is dit niet erg ge weest. Wethouder v. d. Poll heeft zijn taa'r niet licht opgevat. Uw werklust en inzicht hebben vele goede dingen voor Zwammerdam bereikbaar ge maakt. Hij sprak de hoop uit, dat de heei'. v. d. Poll met Gods zegen nog vele goede jaren geschonken mogen zijn. Wethouder Blok heeft reeds in het college van B en W afscheid genomen, LEIDERDORP FEESTELIJKHEDEN EEN WEEK UITGESTELD. In verband met het overlijden van de heer P. M. v. d. Voort zijn de feestelijkheden van de Oranjever. een week uitgesteld en zullen dus plaats vinden op Zaterdag 5 Septem ber a.s. NIEUWKOOP Benoemd. De heer J. Th. Hak keling, directeur van Sociale Zaken te Gouda is in dezelfde functie, als no 2 van de voordracht, benoemd te Emmen. De heer Hakkeling is af komstig uit deze gemeente en enige zoon van de vroegere gemeente-op zichter alhier. Geboren: Pieternella d. van P. Kapteijn en G. Kok; Bernard Peter z. van S. G. v. d. Weijden en H. J. Rietveld. Ondertrouwd: J. Slagter 22 j., te Alphen a. d. Rijn, en D. C. Vijfhui zen 20 j.; G. van Capel 27 j. en A. J. de. Beer 25 j. Gehuwd: H. J. M. Egberts 25 j., te Ter Aar, en W. v. d. Voorn 19 j. NOORDEN Reis ouden van dagen. Woensdag maakten de ouden van dagen hun jaarlijkse tocht. Buten de comitéle- den maakten burgemeester M. P. v. d. Weyden en dr. Visser met zijn echtgenote de tocht mee. Om 8 uur vertrok de stoet rich ting Amsterdam, waarbij het Bosplan bezichtigd werd. In het restaurant „Bosplan" werd eerst koffie ge dronken. Nu ging het door naar de Cineac in Amsterdam, waar de be jaarden vol belangstelling keken naar het laatste nieuws; ook de hoofdfilm viel zeer in de smaak. Verder ging de reis: over Alk maar naar Bergen, waar de speeltuin De Bedriegertjes werd bezocht en de lachspieren flink getraind werden. Vandaar ging men naar Heemstede waar in het restaurant Groenendaal de thee werd gebruikt, waarna de te rugreis werd aanvaard In Noorden werd in café van de Wed. Kuyf een warme maaltijd gebruikt, waaronder de heer Dom. Pieterse op rijm een verslag bracht van de afgelopen reis. Door A. van Tricht en M. Verburg werd namens de bejaarden een woord van dank gebracht, waarna J. Mou- rits als voorzitter van het comité zyn dank uitsprak aan allen die op enigerlei wijze hadden meegewerkt om deze reis mogelijk te maken. Ook de burgemeester sprak woorden van lof en dank aan het adres van het comité voor het vele werk dat hij gedaan had om de ouderen een pret tige dag te bezorgen. Met een sere nade van de fanfare werd de dag besloten en gingen allen voldaan huiswaarts. ZOETERWOUDE AANBESTERDING VAN 26 WONINGEN Het architectenbureau Paarden- kooper Barnhoorn heeft namens de Bouwvereniging „St. Willibrordus" aanbesteding gehouden voor het bouv/en van 26 woningen, waarvan 13 stuks op een terrein achter de Willibrordusstraat en 13 stuks langs de Zwetkade. De inschrijving was als volgt: A. en H. Gijzen, Den Haag, perceel 1 148 413; perceel 2 142.170; N. Mol, Leiderdorp, 162.910, 160.237; K. Burgy, Oegstgeest, f 163.999, 162.000; fa. Jac. van Riet, Leiden, 166.349, 159.927;; fa. Jan sen, Voorschoten, f 169.600, 164.600; fa. De Lange en Van der Plas. Oegst geest, 169.800, 162.700; fa. Van Noort, Benthuizen, 170.300, f 162.300 Gebr. Oosterom, Warmond, 170.500, 165.500; Gebr. Strijk, Oegstgeest, 175.900, 163.000 W. A. Bulters, Heemstede, 176.400; 163.500; fa. Bontebal, Zevenhuizen, 177.000, 165.000. De gunning werd aangehouden. Personalia. Voor het vakbe kwaamheidsdiploma drogist slaagde een dezer dagen te Amsterdam de heer N. J. A. Schouten. Geb.: Cornelo A. M., d. v. J. A. Mooyman en C. M. van Santen: Wil helmus A., z. v. W. C. M. Dolle en J. A. Sanders; Petronella C. M„ d. v. Th. W. van Gent en P. H. van der Zon; Magdalena M., d. v. H. H. van H. H. v. Tellingen en A. H. de Jong; Petrus J. L. en Paulus Th. M., zoons van W. J. Mooyman en E. G. P. de Boer. Ondertr.: A. Owel, 23 jaar en Th. J. Rotteveel, 21 jaar. Geh.: W. Schouten. 24 jaar en J. H. Slingerland 23 jaar. ZOETERWOUDE (H. R.) NIEUW HOOFD AAN DE R.K. SCHOOL. De heer Th. Brouwers, die gedu rende bijna 30 jaren hoofd van de R,K. school is, gaat met ingang van 1 November a.s. wegens zijn pen sioengerechtigde leeftijd de school verlaten, in rijn plaats is benoemd de heer P. J. de Vrind, onderwijzer aan dezelfde school. maar wilde hier toch nog enkele woorden zeggen. Het moet voor wet houder v. d. Poll een grote voldoe ning zijn dat, ondanks de verschil lende partijen, er unaniem waarde ring is voor zijn werk. Dat men ap precieert zijn onpartijdigheid en het steeds in het oog houden van het al gemeen belang, afgezien van des noods het partijbelang. Dit treft men niet veel aan. Allen hebben groot respect voor het raadslid en voor de loco-burge meester en wethouder v. d. Poll en zullen dit blijven behouden. Wethouder v. d. Poll dankte ten slotte allen nogmaals voor de harte lijke woorden en het gegeven cadeau. De voorzitter sloot daarna de ver gadering.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2