longen kwam inzinking te boven en ging tenslotte toch maar mee Boter en kaas naar Rusland Staat verkoopt Fokker-aandelen Dwingelo machteloos Jeugdige dief poogde een agent te doden en gaf „Toon" de schuld Recordhoogte deviezen-bezit Koper voor goud gekocht N.ES-BJ Zware brand in Borne Ontmoeting WOENDAG 26 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Achthonderd emigranten naar N. Zeeland vertrokken Bijna 800 Nederlanders, vrijwel al len jonge mannen en vrouwen, ver trokken gistermiddag met het ss. „Waterman" naar een nieuw vader land. Via Curasao en het Panama kanaal reizen de emigranten naar Nieuw-Zeeland, waar zij op 27 Sep tember a^s. worden verwacht. Het rijk heeft bij deze reis aan on geveer 70 procent der jeugdige emi granten, onder wie vele verloofde paren, subsidie gegeven. De jongste passagier is een maand oud, de oudste 76 jaar, een Deen, die reeds vele jaren in Nieuw-Zeeland heeft gewoond en nog eens zijn ge boorteland wilde terugzien. De inzinking. Toen het schip echter op het punt stond bij de derde stoot van de si rene de kade van zich af te stoten, kwam een jongeman van 19 jaar, be laden met al zijn bagage, de loopbrug af en verklaarde aan de verbaasde douane: „Ik ga niet mee; ik heb een inzinking. De ambtenaren gingen eens met de jongeman praten en maakten hem duidelijk, dat hij zich niet door de gedachte vani het ogenblik moest la ten leiden. „Wees nu verstandig", zei den de dienaars van 's lands schat kist, „als je niet meegaat, heb je er morgen spijt van en dan kun je hele maal niet meer emigreren". De jongeman vond het ook een heel beroerde situatie, maar hield voet by stuk. Nou, vooruit dan maar Andere omstanders, die op het ge- Nieuwe verzorgster voor prinsessen MEJUFFROUW A. A. BROERS Mej. dr. E. F. Mees, die in 1952 tij delijk werd aangesteld als verzorgster van de prinsessen, zal in September haar functie verlaten om haar vroe gere werkzaamheden aan het secre tariaat van dr. Albert Schweitzer in de Elzas te hervatten. In haar plaats zal, eveneens tijdelijk, worden be noemd mej A.A. Broers te A'dam. Mej. Broers is vele jaren werkzaam ge weest als onderwijzeres aan de Frans- Nederlandse „Julianaschool" te Cla- rens-Montreux in Zwitserland. Na de oorlog was zij werkzaam op een van de tijdelijke afdelingen van de Ne- derlandsche Bank N.V. Mejuffrouw Broers heeft gedu rende dertien jaar op de Juliana school in Zwitserland Nederlandse kinderen uit den vreemde onderwijs gegeven. Ook tijdens de laatste we reldoorlog werd dit onderwijs voort gezet, toen de school talrijke vluch telingen uit Nederland en andere lan den herbergde. Mejuffrouw Broers was by dit onderwijs een der leiden de figuren. In 1946 verliet zij Zwit serland en het onderwijs en vestigde zich te Amsterdam, waar bij werk zaam is geweest bij De Nederlandsche Bank N.V. In 1951 verliet zij deze werkkring en bewoog zich toen op nieuw op onderwijsgebied alsmede op sociaal terrein. Naar mejuffrouw Broers meedeelde, geldt haar benoe ming uitsluitend de verzorging van de prinsessen Beatrix en Irene. Het Nederlandse In- en Verkoop bureau van de Zuivel zal een grote quanta boter en kaas aan Rusland leveren in ruil voor Russische tar we. Aan roomboter zal ditmaal 2500 ton geleverd worden, aan kaas 1750 ton, beide uit de zomer- productie. In de laatste jaren werd reeds 11.000 ton boter aan Rusland geleverd. Zoals men weet kan het IVZ zui velproducten op verzoek van pro ducenten overnemen. Het is in zekere zin een gezamenlijke afzetorgani satie die al vele diensten aan de na tionale zuivelindustrie heeft bewe zen. De voorraad kaas van het IVZ bedraagt op het ogenblik ongeveer 3000 ton. Nederland en Rusland hebben op het ogenblik geen handelsverdrag, doch wel een monetaire overeen komst, op basis waarvan ruiltransac- ties als de onderhavige worden tot stand gebracht. Zo ging het ook met de 150.000 vaten zoute haring voor Rusland, waarvan de eerste versche ping dezer dagen zal geschieden. val opmerkzaam waren gemaakt, gin gen ook eens een praatje met de ont moedigde knaap maken en deze be langstelling groeide uit tot zo'n uitge breid gezelschap, dat de jongeman er helemaal verlegen van werd. Als je negentien bent en tiental len mensen staan je op je rug te kloppen en maken je op een hin derlijk opvallende manier tot het middenpunt van aller belangstelling, dan begin je automatisch te blozen, terwijl je handen onpractische voor werpen worden en je stem begint te stokken. De jongeman bleek er ook niet te gen opgewassen; hij keek hulpeloos rond en zei toen opeens: „Nou, voor uit, dan ga ik maar mee Onder luid gejuicht werd hij daar na aan boord gebracht. Minister Zijlstra heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat de Nederlandse Handel Maatschappij te Amsterdam en Wilton-Feijenoord te Schiedam de zich in handen van de Staat bevindende aandelen in de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigen- fabriek hebben gekocht. Na de oorlog heeft de Regering steun verleend aan de instandhou ding van de Nederlandse vliegtuig industrie, voorzover deze zich bezig houdt met het bouwen van vlieg tuigen volgens eigen ontwerp. Deze steun heeft geleid tot herstel van de oorlogsschade, der Fokkerfabrieken, uitbreiding van het Nationaal Lucht vaartlaboratorium en financiering van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling. Dat de Staat daarnaast in- het b^zit was van een groot pakket aandelen in de N.V. Fokker en in feite verant woordelijk was voor het beheer van deze vennootschap was het gevolg van de toevallige omstandigheid, dat dit aandelenpakket na de oorlog als vijandelijk vermogen moest worden aangemerkt. Na het effectenherstel werd het, met het oog op de verhoudingen in het geheel van de vliegtuigindustrie, niet wenselijk geacht dit bezit te be houden. Bovendien moest worden be dacht, dat het behoud van dit aande lenbezit zou betekenen, dat de Staat ook in de toekomst verantwoordelijk zou zijn voor de leiding en de finan ciering van dit bedrijf. Daarom werd in beginsel tot verkoop besloten. Tot deze verkoop kon worden overge gaan, toen zich een combinatie meld de aan welke de aan het bezit van het betrokken aandelenpakket ver bonden verantwoordelijkheid met vertrouwen kon worden overgedra gen. Deze combinatie, bestaande uit Handelmaatschappij en Wilton-Fijen- oord, heeft zich bereid verklaard aan een aantal door de regering gestelde desiderata met betrekking tot de verdere ontwikkeling van de Neder landse vliegtuigindustrie te voldoen. De minister van Wederopbouw zal, naar het zich laat aanzien, geen en kel bezwaar hebben tegen de plaat sing van 'n radio spiegeltelescoop in de gemeente Dwingelo. Zoals men weet, heeft de gemeen teraad zich tegen dit plan krachtig verzet. De stichting voor het onderzoek vara zonnestelsel en melkweg heeft indertyd ten aanzien van het ter rein, waarop de enorme radio spiegel telescoop zou moeten worden ge plaatst, het advies gevraagd van de vaste commissie voor het nationale plan. In deze commissie zijn alle be langhebbenden bij de bestemming van cultuurgrond, zowel agrarisch als economisch en de natuurbescherming, vertegenwoordigd. Op het door deze commissie uitgebrachte advies heeft minister Witte nu onlangs een be slissing genomen, welke hij ter ken nis heeft gebracht van zijn ambtge noot van O.K. en W., opdat deze op zijn beurt de stichting zou inlichten. Voor de meerderheid van de ge meenteraad te Dwingelo betekent deze beslissing een gevoelige neder- Nederlander vrijgelaten in Hongarije Radio-Boedapest heeft gisteravond meegedeeld, dat een Nederlander is vrijgelaten, die op 20 December 1951 in Gyoer in Hongarije tot VA jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens illegale grensoverschrijding. Hij zal het land worden uitgezet. Zijn naam wordt opgegeven als Leonard van Aerde. Van Aerde, een 24-jarige jongeman, was tot 1951 chauffeur van de Ne derlandse gezant in Hongarije. In hetzelfde jaar werd hij naar Neder land teruggestuurd. In Wenen aange komen besloot hij echter in verband met persoonlijke banden naar Hon garije terug te keren. Hij werd toen bij de grens gearresteerd omdat hij niet in het bezit van een visum was. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat het vuur van Amerikaanse oorlogsschepen die in de Caraïbische Zee oefenden, nog geen 3.000 meter van een vliegtuig van de KLM verwijderd was. Het vliegtuig was op weg van Aruba naar Kingston (Jamaica). De KLM had naar aanleiding van dit incident, dat zich op 19 Augustus heeft voorgedaan, een protest inge diend waarop de regering der V.S. een onderzoek had laten instellen. Hieruit was ook gebleken dat de Amerikaanse schepen ophielden met schieten zodra zij de aanwezigheid van een Nederlands vliegtuig had den bemerkt Interesse voor SLEM slinkt niet door het slechte weer 35.000ste bezoeker begroet Ondanks de zeer slechte weers omstandigheden van de laatste dagen, werd, nadat gistermiddag de 30.000e bezoeker op de internationale ten toonstelling „Schoenen, Leder en Mode" te Waalwijk was verwelkomd, gisteravond reeds de 35.000e bezoe ker begroet door de voorzitter en de penningmeester van de SLEM. Het was mevrouw Hendriks uit België, die Nederland bezoekt. Zij mocht als herinnering een paar damesschoe nen ontvangen, dat beschikbaar was gesteld door een firma uit Waalwijk. XegenklediHg-aclie Service-Station voor LEIDEN I Rapenburg 6 Tel. 25471 GEMEENTEBEGROTING VAN AMSTERDAM. De gemeentebegroting van Am sterdam sluit voor het dienstjaar 1954, voor wat de gewone dienst be treft, met een eindbedrag van ƒ246.336.826 (vorig jaar 232.554.495) Er valt dus een verhoging te consta teren van 13.782.331. Dit acres wordt voor een bedrag van 3.336.000 ver oorzaakt door de in deze begroting uitgetrokken posten voor salarisher ziening van het gemeentepersoneel. SLACHTOFFERS „WATERSNOOD" NIEUW ERKERK. Den Haan, Pieter Anthonie. geb. 20-1-1906 te Dreischor. Timmerman, Cornelia Adriana, geb. 10-7-1952 te Nieuwerkerk. OUW ERKERK. Van der Bijl, Lena, geb. 24-5-1923 te Bruinisse. Pannekoek-Kuijper, Adriana Pie- ternella, geb. 19-11-1902 te Ouwer- kerk CAISSONELEMENT TE ZIJPE GEZONKEN. Koninklijk paar naar Amsterdam HJVl. koningin Juianla zal, verge zeld van ZJL.H. prins Bernhard van 9 tot 14 September a.s. een bezoek brengen aan de hoofdstad en in Am sterdam het eerste lustrum vieren van haar regering. Op Woensdag 9 September om half drie zal het Ko ninklijke Paar aankomen aan de grens van de gemeente waar het zal overstappen in rijtuigen, die hen naar het R.A.I.-gebouw zullen bren gen waar een bezoek zal worden ge bracht aan de grote volkstuintentoon- stelling „De Gouden Poort". Na af loop van dit bezoek zal het Koninklijk Paar naar het paleis rijden, waar een officieel diner met autoriteiten zal worden gegeven, waarna een bezoek zal worden gebracht aan de Stads schouwburg. Donderdagmorgen 10 uur zal H.M. een bezoek brengen aan de Beatrix- school in West en aan de Mythyl- school, terwijl Prins Bernhard de rijks werkplaats zal bezoeken. In de middaguren zal de gemeenteraad ten paleize worden ontvangen, terwijl het Koninklijk Paar 's avonds een uitvoering in het Concertgebouw zal bijwonen. Vrijdagmorgen zullen HM. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins een be zoek brengen aan de Van Gogli-ten- toonstelling in het Stedelijk Mu seum, waarna H.M. het Blindegelei- dehondeninstituut en Prins Bernhard de nieuwe electrische centrale Hem- weg zal bezoeken, 's Middags zal Koningin Juliana het R.K. Jongens weeshuis in de Jordaan en Prins Bernhard het Cclotron bezoeken, terwijl 's avonds ten paleize een ont vangst zal plaats vinden voor ver schillende kringen uit de stedelijke samenleving Zaterdagmorgen wordt een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum, ter wijl des middags een grote rijtoer op het program staat naar het Olym pisch Stadion, waar het Koninklijk Paar een bloemenspel door de Aals- meerse kwekers in ogenschouw zal nemen, 's Avonds zal H.M. in een nog nader te bepalen gebouw de jeugd toespreken, waarna zij het vuurwerk in het Oosterdok zal bezichtigen. Zondagmorgen zal zij ter kerke gaan en 's middags een bezoek brengen aan Amsterdam-Noord. Maandagmor gen, 14 September om circa 10 uur zal het Koninklijk Paar de hoofd stad weer verlaten. In de afgelopen nacht is in de vluchthaven te Zijpe een caisson element bestaande uit zeven aan el kaar gekoppelde caissons gezonken. De oorzaak is nog onbekend. Het caissonelement lag reeds enige we ken in de vluchthaven. Het was be stemd voor Ouwerkerk. Het lag in de bedoeling de caissons nog deze week te gebruiken voor de afsluiting van het beruchte Westelijke stroom- gat bij Ouwerkerk. Door deze tegen slag zal het afsluiten van dit stroom- gat waarschijnlijk opnieuw vertra ging ondervinden. Het gezonken caissonelement stond dag en nacht onder toezicht. Zielige ontkenning DE BEZOLDIGING DER ."MILITAIR- RECHTERLUKE AMBTENAREN. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot nadere wijzi ging van de wet van 27 November 1947, houdende nieuwe regeling van de bezoldiging der militair-rechter lijke ambtenaren. OORLOGSERFENIS. Tegen het einde van oorlog is in het Ganzediep bij Grafhorst in de gemeente Usselmuiden (Ov.) een En gelse bommenwerper neergestort, die vermoedelijk averij had opgelopen na een gevecht met een Duits jachtvliegtuig. Enige leden der bemanning van de bommenwerper konden het vliegtuig met de parachute verlaten, enkele anderen kwamen om het leven. Handelaren in oude metalen heb ben dezer dagen wrakstuken van het toestel opgevist. Daarbij bevond zich'ook een bom van 1800 kg. Aan vankelijk had men er geen erg in welk een gevaarlijk projectiel dit was, want de handelaren in oud ijzer uit Steenwijk gingen op de bom staan en zelfs viel het gevaarte een keer uit de takels in het water terug. De rijksopruimingsdienst heeft de bom gedemonteerd. Volgens de leden van deze dienst was dit de derde bom van 1800 kg. die door hen in Nederland onschadelijk werd ge maakt. Tegen een verdachte, die ondanks alle voor hem bezwarende getuigen verklaringen hardnekkig bleef ont kennen, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank gis termiddag een jaar en negen maan den zonder aftrek van voorarrest ge- eist. Hij is een 23-jarige Amsterdam se kantoorbediende en moest terecht staan wegens een poging een agent van politie om het leven te brengen door deze met een auto omver te rij den. Bovendien was hem diefstal van ruim ƒ430.ten laste gelegd. In de regenachtige nacht van 23 op 24 Juni reed de 26-jarige Naar- dense agent van politie C. J. H. Stall- man met een particulier in een dienstauto naar de rijksweg. Langs de Meerstraat te Naarden stond een grote personenauto, die onmiddellijk de achterdocht opwerkte van de agent. Hij keerde terug en reed de stilstaande wagen opnieuw voorbij. Na enkele honderden meters draaide hij zijn auto opnieuw en zag hoe de Buick wegreed en in zijn richting kwam rijden. Woesteling opgespoord. De agent sprong uit zijn auto, die hij midden op de weg liet staan en stak zijn linkerhand omhoog, tenein de de Buick aan te houden. Even hield de naderende wagen in, doch toen drukte de bestuurder het gaspe daal in en kwam met volle vaart op hem inrijden. Op het laatste moment sprong de agent opzij, doch hij werd nog ge raakt en liep zulke ernstige verwon dingen op. dat hij ook thans nog rust moet houden. Intussen zwaaide de Buick, die had I moeten uitwijken voor de dienstauto! half door de berm, raakte een ijzeren paal en verdween. Doch de agent had tevoren het nummer genoteerd en de volgende dagleidde het onderzoek naar een verhuurder van auto's in de hoofd stad aan wie de Buick toebehoorde. Deze deelde mede, dat verdachte met 2 kameraden de wagen daags tevoren had gehuurd. „Toon heeft het gedaan". Hoewel verdachte voor de politie aanvankelijk voor een groot deel be kende, trok hij 'enkele weken later alles in en beweerde, dat een ze kere Toon, die avond met hem en de twee andere vrienden was uitge weest. Niet hij, verdachte, was met een der andere jongens naar Naar den gereden, doch deze Toon. De be doeling was „een kraakje te zetten" in de deurenfabriek. Hijzelf was in een café bü het Rem- brandtplein gebleven. De obers van het café konden zich oramogelyk her inneren of verdachte in de avond van 23 Juni aanwezig was geweest. Een hoteleigenaar uit Amsterdam, by wie verdachte als hulpportier had gewerkt, deed daags na het gebeurde in Naarden bovendien aangifte, dat verdachte zich ƒ430.had toege- eigend, die hy hem de vorige dag had meegegeven om ze by het girokantoor te stwten. Verdachte beweerde ech ter, dat dit geld uit de zyzak van zijn colbertjasje spoorloos was verdwe nen. By het huren van de auto had hij echter 140.moeten betalen, inclusief de borgsom. Wat niet is, kan komen! Twee van zijn vrienden werden als getuigen gehoord. Geen van bei den had ooit van „Toon" gehoord. De jongen, die meer naar Naarden was gereden, vertelde, dat hy de wagen uit was gegaan om de fabriek te ver kennen en dat verdachte er int achter was gebleven. „Ze willen me er in draaien", z verdachte als verklaring. „Waarom zouden ze dat willen' vroeg de president. „Hebt u ruzie met ze gehad?" „Nee", zei verdachte aarzelend en de officier vulde hem onmiddellijk aan met de woorden: „Daar heeft hy als gevolg van zyn arrestatie geen tyd meer voor gehad". „Maar misschien krijg ik nog eens ruzie met hen", ging de verdachte tot hilariteit van de publieke tribune veelbetekenend voort. Mannetje van de maan. De officier zeide geen woord te ge loven van het verhaal over Toon, die hy „het mannetje in de maan" noemde. Hy eistea een jaar en negen maanden. De raadsman vroeg alsnog een na der onderzoek naar Toon. Mocht de rechtbank dit niet nodig achten, dan concludeerde hij toch tot vrijspraak wat het gebeurde in Naarden betreft, aangezien volgens hem zeker niet be wezen is, dat verdachte gepoogd heeft opzettelijk de agent dood te rijden. „Beter ware geweest, wanneer hem ten laste was gelegd: poging tot zwa re mishandeling", zo zeide hij. De kwestie van de verdwenen 430. wenste hij liever aan het oordeel van de rechtbank zelf over te laten. De uitspraak is bepaald op 8 Sep tember a.s. VORSTELIJK BEZOEK AAN DELFT. De moeder van Z.K.H. Prins Bern hard, Prinses Armgrard, en zyn broer Prins Aschwin en echtgenote heb ben gistermiddag een bezoek ge bracht aan de oude kunst- en an tiekbeurs te Delft. Prins Aschwin. die zoals men weet, conservator is van een museum te New York, toonde zich enthousiast en zei overweldigd te zijn niet alleen door de grote hoeveelheid kunst voorwerpen, doch ook door de kwa liteit ervan. Een nieuwe recordhoogte van 4258 millioen aan goud en deviezen komt uit de cyfers van de weekstaat van de Nederlandsche Bank naar vo ren. In de afgelopen week bedroeg de toeneming bijna 10 millioen, waarvan 6'A millioen goud. Het to tale deviezenbezit bestaat thans voor rond 60 pet. uit goud. GROTE VERDUISTERING TE UTRECHT? De recherche te Utrecht heeft in verzekerde bewaring gesteld de 44- jarige handelsagent T. P. van E. al daar. Van E. heeft van een handels- maatschappy te Rotterdam een gro te partij meel en bloem voor broodbereiding onder zijn beheer. Het vermoeden bestaat dat hy hier van een gedeelte ter waarde van ƒ84.500.ten eigen bate verkocht heeft Het onderzoek wordt voortge zet. Het is niet alles De Haagse koopman C. H„ die van twee hem onbekende buitenlanders 14^ kilogram goud kocht voor 23.500, bleek het slachtoffer te zijn geworden van mannen die behoren tot een grote internationale oplich tersbende. Het goud was koper. De twee mannen hadden de koopman voor hun party goud geïnteresseerd door hem vyf plaatjes te tonen. Die liet de koopman onderzoeken en ze bestonden inderdaad uit 18-ka- raats goud. Overigens was de waar de van-deze plaatjes gering. De rest van het goud werd tegen contant geld overhandigd. Maar de juwelier, die de partij daarna keurde constateerde dat ze geheel uit koper bestond.. De mannen hadden ook nog diamanten te verhandelen, doch ze zyn na hun gelukte goudverkoop natuurlyk niet teruggkeerd. Een van hen, die zich Friedman noemde staat gesignaleerd als Leib Feldman, geboren te Minks- Mossaweck (Polen) 1 Mei 1903, alias Blaufarb, Legg, Blofard, Leiber, Roo- selt. Een Nederlands-Amerikaanse lezer schrijft aan het Algemeen Dagblad Laat u in het vervolg, als u ovei de N.E.S.B. schrijft, liever de pum tussen E en S weg. N.ES.B. lijkt mt toch veel duidelyker! MINIATUURSTADJE KREEG BEZOEK UIT MINIATUUR STAATJE. Pe miniatuurstad Madurodam heeft gistermorgen hoog bezoek ge had uit het miniatuurvorstendom Liechtenstein. Prins Karl Alfred von Liechtenstein, broer van de regeren de vorst van het 16.000 inwoners tel lende staatje, heeft met zyn echtge note Agnes von Liechtenstein een uur in Madurodam vertoefd. De gas ten werden rondgeleid door mevrouw Boon-van der Starp, de loco-burge meester van Madurodam, Rolf Si mon van Leeuwen, en de directeur, de heer Jungerius. Hun werd een miniatuur vaas je met miniatuurtul pen aangeboden. Schade geschat op 1 millioen Een grote uitslaande brand woedde gisteravond in de fabriek van de N.V. stoomspinnerijen en weverijen vJi. S. J Spanjaard aan de Stationsstraat te Bome. Vermoede! yk is de brand ontstaan in een spanmachine, die was opge steld in de z.g. appreteerdery. Deze afdeling is ondergebracht in een oud gedeelte van de fabriek, dat naar schatting tweehonderd meter lang en honderdvijftig meter diep is. Van even over acht af sloegen de vlam men hoog op en gepaard met een he vige rookontwikkeling en een by na ononderbroken vonkenregen vrat het vuur fel door in de appreteer dery. De fabrieksbrandweer en de orar.dweren van Borne, Hengelo, Enschede en Almelo eestreden de brand met duizenden liters water, maar om half tien in de svond was er nog geen merkbare wijziging in de situatie gekomen Tegen elf uur was men de brand meester. Door vuur en water zou meer dan een millioen gulden scha de zyn veroorzaakt De verjOren ge- gane machines waren n.L zeer kost baar. Op de gehele textielfabriek wer ken ongeveer tweeduizend mensen. ZEVEN EN TWINTIG BOERDERIJEN IN JUNI AFGEBRAND. In de maand Juni van dit jaar zyn 27 boerderij branden voorgekomen, waarby de boerderij totaal werd ver nield of zwaar werd beschadigd. Twee van deze branden kwamen voor in de provincie Groningen, drie in Friesland, een in Drente, drie in Overysel, drie in Gederland, drie in Noord-Holland, vier in Zuid-Hol land, een in Zeeland, vier in Noord- Brabant en drie in Limburg. De di recte schade door deze branden aan gericht, wordt geschat op 775.390. De oorzaak van de brand is in ne gen gevallen onbekend gebleven. Zes branden zyn veroorzaakt door spe len met vuur, een door vonke.n uit de schoorsteen, welke op het rieten dak terecht kwamen, zes door blik seminslag, vier door kort- of aardslui- ting en een door gebruik open vuur by benzine. Bij deze branden zyn 7 varkens, 2 kalveren en 40 kippen omgekomen. om nooit te vergeten Het treingesprek tussen de twee reizigers stond op een ech* hoog peil! Men sprak ernstig over de be tere muziek en ten slotte zei een van de reizigers: „Kent U Theo van der Pas?" Nee, de andere had wel enorm veel over deze musicus gehoord, maar het genoegen om deze virtuoos te ont moeten had hy helaas nog nooit ge-, had. Nadat hy dit met een spy tig ge zicht verteld had, verscheen er een mild lachje op het gelaat van zyn mede-reiziger en met gepaste be scheidenheid vertelde deze, dat hy Theo van der Pas was. Hij was op weg om een kerkconcert te geven en de uitnodiging van zyn verrukte mede-reiziger om nog even by hem thuis op de vleugelpiano te oefenen, nam hy met beide handen aan. De in de trein gevonden musicus speelde voortreffelijk en alle huis genoten kwamen diep onder de in druk van de kunst van de meester. Toen gebeurde er een van die din gen, die soms een pynlijke situatie kunnen scheppen, maar die in som mige kringen met veel tact tot onbe duidend worden teruggebracht. Theo van> der Pas moest namelijk nog een paar boodschappen doen en kwam plotseling tot de ontdekking, dat hy zyn portemonnaie vergeten was. Vliegensvlug verscheen de porte feuille van de gastheer en de maestro werd op discrete wyze ƒ50.in de hand gestopt. Theo ging boodschappen doen en gisteren zagen gastheer en musicus elkaar weer terug voor de Rotter- dame rechtbank. „Theo van der Pas" ontpopte zich hier als een drankzuchtige pianist, met een n-uchtere en onbekende naam. Hij hoorde de officier aan de recht bank vragen om hem vier maanden gastvryheid te verlenen in een ver trekje, waar geen piano staat.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6