Tegen twee Amsterdammers wegens mislukte inbraak 3 jaar geëist Chefarine „4" doet wonderen het «Schaakspel Tropenliefde WOENDAG 26 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Te ingewikkeld karwei In Augustus 1952 waren twee broers uit Amsterdam naar Wognum geto gen om aldaar te pogen de kluisdeur in het veilinggebouw te forceren. De tocht werd geen succes voor hen, want alhoewel zij uitgerust waren met gestolen snijbrander en zuurstof-acytyleencylinder, slaagden zij er niet in de deur te forceren. De politie slaagde er enkele dagen later wel in hen aan te wijzen als da ders van de mislukte inbraak en gis teren stond het tweetal voor het Amsterdamse gerechtshof, nadat zij eerder reeds voor de Alkmaarse rechtbank verschenen waren. De prooureur-generaal eiste gis termiddag tegen de oudste verdachte in deze zaak, een 22-jarige, drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De jongeman, die reeds één jaar preventief heeft gezeten, was op 19 December van het vorig jaar door de rechtbank te Alk maar eveneens veroordeeld tot drie jaar. Tijdens de eerste behandeling voor het hof in Februari j.l. had de verdachte ontkend, doch gisteren gaf hij toe. De procureur-generaal eiste tegen zijn broer, een 20-jarige lompensor teerder, die in eerste instantie tot drie jaar was veroordeeld, aanvan kelijk ook ontkend had, doch ter zit ting eveneens bekende, dezelfde straf. Het over de oudste verdachte uit gebrachte reclasseringsrapport kwam tot de conclusie, dat de jongeman in zijn ouderlijk milieu als kind erg verwaarloosd was en op zeer jeug dige leeftijd tot criminaliteit is ge komen. Hij is reeds vijf keer veroordeeld wegens diefstal. Tijdens zijn verblijf in het huis van bewaring heeft hij blijk gegeven zich te willen reclas- seren. Een goede voorbereiding voor het welslagen daarvan achtte de proc.-gen. een verblijf in de gevan- Aetherklanken t* DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Katholiek nws. 13.20 Piano recital. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Vocaal cns. 17.00 Klankb. v. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Lichte muz. 18.30 Gram. 18.35 „Op de stelling" caus. 18.45 Gram. 19.00 Nws cn weerber. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Vossenjacht. 21.15 Klankb. 21.45 Gevar. muz. 22.10 Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Caus. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VP RO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.47 Voor de vrouw. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Muziekshow. 12.00 Lichte muz. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 Gram. 14.30 Clavecimbel-recital. 15.00 „In de tuin miauwde een Siamese kat", hoorspel. 15.20 „Der Graf vonLuxemburg", operette (g.). 16.05 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Rege- ringsuitz.: J. J. v. d. Laan: „Bodem rijkdommen in Australisch Nieuw Guinea". 18.00 Nws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Rep. of gram. 18.30 Jazzalbum. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Gram. 19.30 Mil. ork. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philh. ork. 21.10 „Het Proces Hamilton", hoorsp. 22.40 Viool, orgel en piano. 23.00 Nws. 23.15 Sportact. 23.30— 24.00 Dansmuz. genis, waarbij dan de mogelijkheid bestaat van t.z.t. voorwaardelijke invrijheidstelling. „Sportieve stunt". De raadsman zeide in zyn pleidooi o.a., dat de daad van zijn cliënt ge zien moet worden als een „sportieve poging om nog eens een stunt uit te halen." Hij deelde nog mede, dat de jongeman wil gaan varen en verzocht nu hij ruiterlijk bekend heeft, het hof genade voor recht te laten gelden. De jongste verdachte vertelde, dat zy met de snijbrander en de cylin ders niet overweg konden. De pro cureur-generaal citeerde in zijn re quisitoir het psychiatrisch rapport, dat verdachte verminderd toereken baar achtte en adviseerde een gecom bineerde straf op te leggen. De raadsman van de jongste ver dachte verzocht het hof zijn cliënt een voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering op te leg gen. Het hof zal op 8 September a.s. arrest wijzen. OOK WANNEER U ZICH „LANDERIG" VOELT I (Advertentie.) Zoon bestal zijn ouders Drie maanden geëist De arrondissementsrechtbank te Rotterdam heeft gisterochtend een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering gevorderd tegen een 24-jarige kantoorbediende uit Rot terdam, die, zoals deze ter zitting be kende, van zijn ouders geld had weg genomen. Verdachte haa uit een kast in het huis van zijn ouders drie bankbiljetten van 100.— en een spaarbankboekje, waarop 22.was gestort weggenomen. Uitspraak op 8 September a.s. GROESBEEKSE KWEKER VEROORDEELD. De rechtbank te Arnhem heeft de kweker en ex-kerkvoogd C. E. van Z. te Groesbeek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden, met aftrek van voorar rest, wegens verduistering ten nadele van de Ned. Hervormde gemeente te Groesbeek, van een Christelijke charitatieve instelling en van het Oranje-comité ter plaatse. De ver duisteringen beliepen ongeveer ƒ60.000. Tegen van Z. was twaalf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vijf voorwaardelijk. CONSECRATIE KAPEL MOEDERHUIS VAN BETHANIë. Donderdag 10 September zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de nieuwe kapel van het Moederhuis der Vrouwen van Bethanië plechtig consacreren. Deze.kapel is toegewijd aan de patronessen van de Vrouwen van Bethanië, de H. Reinalda en de H. Liduina. 's Middags van 3.30 uur tot 5 uur is er in Huize Bethanië, Hoge Duin en Daalseweg 32 te Bloemendaal, ge legenheid de zusters met dit feit ge luk te wensen en een bezoek te bren gen aan de nieuwe kapel. ZIEK VAN HET SOEP ETEN. In het gezin K. aan de Grote Houtweg te Beverwijk hebben zich Maandag na het eten van soep ver giftigingsverschijnselen voorgedaan. Het bleek nodig het gehele gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, resp. drie en één jaar, en twee logé's van 9 en 13 jaar in het Roode Kruisziekenhuis op te ne men, De toestand der patiënten is redelijk. Het geval staat geheel op zichzelf. Merkwaardig „vliegongeluk" Onbewust van naderend on- heil fietste gisteren mevr. M. 1 Snijders—Koog je op het Burge- 1 meester Meineszplein.het hartje van Rotterdam Tezelfder tijd j klapwiekte boven dit plein een eenzame houtduif. Dit vredig feit zou ongeboekstaafd zijn geble- ven, indien niet de houtduif bij een duikvlucht blijkbaar al te snel hoogte verloren had, uit de koers geraakte en tegen het hoofd van mevr. S. gebotst was. 1 De botsing kwam zo hevig aan, 1 dat de houtduif op slag werd ge- I dood en de vrouw bewusteloos tegen de grond sloeg. De laatste moest met een vrij ernstige hoofdwonde naar het Bergweg- j ziekenhuis worden vervoerd. Vrijdagmiddag a.s. om drie uur zal in het stadhuis te Rotterdam de eerste openbare vergadering worden gehouden van de algemene raad voor het lichaam van samenwerking „Ge meentelijke gasvoorziening Zuid- Holland". Bij dit lichaam zijn aan gesloten de gemeenten Den Haag, Rotterdam, Delft, Gouda, Schiedam en Leiden. De agenda vermeldt o.a. vaststel ling van de begroting voor het lo pende dienstjaar. De gewone dienst van deze begroting wijst een totaal bedrag aan baten aan van f 3.337.000 en een totaalbedrag aan lasten van 3.333.300.zodat de dienst met een batig saldo van 3.700.sluit. De afneming van het kraakgas voor 1953 is geraamd op 23.500 eenheden van 11.500 toncal., een hoeveelheid welke hoger is dan in de overeen komst met de B.P.M. voor dit jaar als maximum staat aangegeven. De B.P.M. heeft echter met deze grote re levering ingestemd. Zondag 30 Augustus a.s. zal Z. H. Exc. Mgr. Constans Kramer O.F.M., bisschop van Luan in China, in de Minderbroederskerk van de H. Hie- ronymus te Weert de H. Subdiaken wijding toedienen aan de eerw. fra ters Humbert Leers, Apeldoorn, en Timotheus Bouwmeester, Rotterdam; beiden van de Orde der Minderbroe ders. De H. Diakenwijding aan de eerw. fraters: Paschasius Brom, Haarlem; Dierik Ruigt, Den Haag; Paduanus van Vugt, Utrecht; Liberatus van der Lubbe, Den Haag; Valericus Oos trum, Utrecht; Lucianus Beekman, Den Haag; Josaphat van Luijk, Hon- selersdijk; Ferdinand Sluiter, Gro ningen; Casimir Faase, Noord wijk; Vivald Oorschot, Hoenkoop; Fabianus van den Brom, Rotterdam; Hermes van Vliet, Utrecht; Maximilianus De- mes, Dokkum; Theodotus Polman, Westervoort; Basilius Peperzak, Hil versum; Silas Plouvier, Leiden, allen van de Orde der Minderbroeders. De H. Priesterwijding aan de Wel- eerw. Heer Gerard de Roos, Amster dam, Diaken van het bisdom Mün- ster in Westfalen (Duitsland). Zondag 30 Augustus zal Z.H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens in de kloosterkapel van de paters van de H.H. Harten te Valkenburg de H. Priesterwijding toedienen aan de volgende fraters: Fr. Godfried (Franciscus) van Nij- nanten (Breda); fr. Theobald (Gerar- dus) Broekman (Millingen); fr. Ru- dolf (Wilhelmus) van Pinxteren (Den Bosch); fr. Wladimir (Adria- nus) Broeders (Raamsdonksveer); fr. Cosmas (Johannes) Scheepens (Best) en fr. Leopold (Henricus) Buyssen (Hegelsom, L.). Op die zelfde dag zal hy aan de vol gende fraters de diakenwijding toe dienen Fr. Victorianus van der Zwaan (Den Haag); fr. Oswald Bukkems (Asten); fr. Sixtus van Lieshout (Rotterdam); fr. Damascenus Rovers (Den Haag); fr. Borromaeus Goddijn (Leiden); fr. Romanus Koek (Roe- lofarendsveen); fr. Arnold Driessen (Almelo); fr. Damiaan Marinus (Til burg); fr. Linus Reichenbach (Nideg- gen, Did.); fr. Johannes Luyten (Beek L.) en fr. Julianus Claessens (Berg en Terblyt). SPORT „Paard van Troje" vredebrenger Het anders zo rustige dorpje Voort- huizen op de Veluwe was dezer dagen in rep cn roer. Geen wonder, een elftal negerstudenten uit Zuid-Afrika zou, ter gelegenheid van de Floraliafeesten, een voetbalwedstrijd tegen het plaatselijke WOP komen spelen. Eerst had de feestcommissie „De Kie- wieten" en WOP, beide uit Voorthuizen, tegen elkaar willen laten spelen, maar dat bleek onmogelijk. Gedurende vele jaren leefden genoemde verenigingen reeds op voet van oorlog met elkaar. Van een gezamenlijke wedstrijd kon geen sprake zijn. ook niet bij het feest, dat men toch wel samen zou vieren. Men had nog nooit tegen elkaar gevoet bald, dus kon dat nu ook niet gebeuren, Toen zon het Floralia-comité op iets anders Enkele dagen later had men een op lossing gevonden. Met veel ophef werd bekend gemaakt, dat men er in geslaagd was een Zuid-Afrikaans team van neger studenten, dat met vacantie in ons land verbleef, te engageren voor een wed strijd tegen WOP. Dit viel in goede aarde. Elke ruzie werd vergeten en ieder toog aan het werk om de zwarte sportbroeders een hartelijke ontvangst te bereiden. 's Avonds wachtte men de Afrikaners bij het station op. De gastheren kwamen in hun Zondagse plunje, het muziek corps blies wat het blazen kon en in een file mooie auto's werden de zwarte studenten binnengehaald, toegejuicht door het talrijke publiek. Plotseling verbleekte het WOP-be- stuur. Bij het uitstappen deed men na melijk de ontstellende ontdekking, dat niet negers uit Afrika, maar het paard van Troye binnen de vesting was ge haald. Achter het glimmend zwart ble ken de glunderende gezichten van de Kievieten te schuilen, die het spelletje samen met het Floralia-bestuur op touw hadden gezet. De gastheren waren eerst furieus. Van spelen kon niets komen, beslisten zij. Alle toespraken vielen in het water en de wedstrijd zou een ontijdig einde hebben gevonden, wanneer het publiek zich niet met de zaak had bemoeid. Langs het lijntje werd namelijk hartelijk om de grap gelachen, hoewel men zich bij de neus voelde genomen. Tegen wil en dank moest de wedstrijd toch door gang vinden. En wat nog nooit gebeurd was. vond nu plaats. Beide plaatselijke clubs voet balden tegen elkaar. Bepaald vriend schappelijk was de wedstrijd niet. maar het spel kon zich toch ongehinderd ont plooien. Dinsdagavond is voor de eerste maal in het nieuwe voetbalseizoen in het Olympisch Stadion te Amsterdam de centrale training voor de Nederlandse elftalclub gehouden. Van de 23 uitgeno digde spelers waren er twintig versche nen. Van der Kuil is in militaire dienst en kon zich niet vrijmaken, Bleyenburg heeft een spierblessure, waardoor hij voor enige weken op non-actief is ge steld en Steiger liet verstek gaan. Het programma, dat trainer J. van der Leek zijn jongens voorzette, week in niets af van dat in vorge seizoenen: rondjeslopen, afgewisseld met korte sprints, baloefeningen cn tot slot een partijtje voetbal. Het saunabad, dat voorheen altijd volgde, is nu komen te vervallen, omdat deze training nog maar drie vier keer wordt gehouden voor de wedstrijd NoorwegenNederland, die op 27 September a.s. in Oslo wordt ge speeld. Wel werden de spelers in de „kuil" toegesproken door de voorzitter van de technische commissie de heer G. Kruy- ver, die een begroetingsspeechje hield. De training werd bijgewoond door de leden van do technische- en of de keuze commissie, de heer H. P. Hoolboom, de heer C. van Es en de heer H. A. Pel- likaan. DOCOS. De adspiranten van de voetbalvereniging Docos hebben morgen, Donderdagavond, géén training. DOSR Zondag a.s. gaat DOSR op uitnodiging per touringcar naar Aarle Rixel om daar met haar twee kam pioenselftallen n.l. DOSR 1 en DOSR 4 een wedstrijd te spelen tegen twee ge lijkwaardige kampioenselftallen te Aarle Rixel. Mochten er supporters zijn die deze tocht willen meemaken, dan moe ten zij zich uiterlijk Woensdagavond opgeven bij de secr. J. de Koning. De voetballer Jo Wlelheesen (Vi tesse) heeft tijdens zijn werkzaamheden als machinebankwerker zijn been onder een vallende wals van 1000 kg. gekre gen. Het been is op verschillende plaat sen gebroken en Wielhcesen zal zeer waarschijnlijk nimmer meer kunnen voetballen. Verkeersregels zijn goud waard, Want uw leven is goud waard! DE OLYMPISCHE SPELEN IN 1960. In een te Wenen gehouden perscon ferentie deelde Avery Brundage, pre sident van het IOC, mede dat tot nu toe 17 steden zich candidaat hebben gesteld voor de Olympische zomerspelen van 1960, waarbij Boedapest. Rome, Brussel. New York. Chicago, San Francisco. Los Angeles, Detroit, Buenos Aires en Tokio. De president van het IOC meende dat, aangezien de spelen van 1956 in Mel bourne worden gehouden, die van 1960 waarschijnlijk in een Europese stad zul len plaats vinden. Gevraagd naar de kansen van Boedapest verklaarde hij dat het nieuwe stadion in de Hongaarse hoofdstad, na in enkele opzichten ver beterd te zijn, geheel aan de olympische vereisten zou voldoen, en dat de Hon garen, gezien hun grote prestaties op sportgebied, volkomen gerechtigd waren hun candidatuur voor spelen in de naaste toekomst te stellen. De beslissing zal echter pas vallen op het in 1955 te Parijs te houden congres van het IOC. Wat de winterspelen van 1960 aan gaat zeide Brundage dat, alhoewel ook Garmisch-Partenkirchen, Davos en St. Moritz zich candidaat hebben gesteld, het IOC ze liever aan Innsbruck zou gunnen omdat het een stad prefereert waar de winterspelen tot nu toe niet zijn georganiseerd. DE ENGELSE LEAGUE. In de eerste divisie van de Engelse League heeft Burnley met 21 van Blackpool gewonnen. Chelsea zegevierde over Portsmouth met 43. In de derde divisie noord versloeg Tranmerc Rovers met 10 Rochdale. ATHLETIEK. DE WEDSTRIJDEN IN OSLO. Op de tweede dag van de internatio nale athletiekwedstrijden te Oslo is de zware baan voor de Amerikaan Baker toch geen al te grote handicap geble ken. Hij liet op de 100 meter nl. de fraaie tijd van 10.5 sec. voor zich afdrukken. Bennett werd in 11 rond tweede. Pear- man kwam op de 400 meter tot 48.4 scc„ Walters liep de 800 meter in 1 mn. 56.2 sec. en Johnson de 110 meter horden in 14.5 sec O'Brien won het discuswerpen met 52.02 meter. Naast deze overwinnin gen van Amerikanen gingen ook twee Europeanen met een eerste plaats strij ken. Herman (België) zegevierde op de 1500 meter in 8 min. 39.4 sec. De Brit Plrie tweede in 8.41.6 en Lillcseth (Noorw.) bracht in 4 min. 2.2 sec. de 1500 meter op zyn naam. GYMNASTIEK. VICTORIE. Hoera, de vacantie is wéér voorbij. Met ingang van Woensdag 2 Sept. gaan de lessen weer beginnen op de gewone tijden. Zo gaan we dan weer starten met frisse moed en volle kracht voor de a.s. wedstrijden in November. Dus vooral voor de dames kom op tijd en verzuim geen enkele les, want we hebben ze hard nodig voor de wedstrijden. Nieuwe leden kunnen zich melden aan de zaal schóól Medusastraat, ingang Javastr. 's Woen- dags van 2 tot 5 uur voor de kinderen van 4 tot 10 en 's Maandags van 710 uur van 10 jaar en ouder aid. ryth- misch. Schuttersveldschool Donderdag van 7 tot 9 uur en van 9 tot 10 uur gym voor de gehuwden. Elk lid brengt na tuurlijk een nieuw lid mee. WIELRENNEN. PRONK EN BIJSTER UIT DE GRATIE. Dc heer D. J. Besscm, directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam, die op het ogenblik te Zürich vertoeft ter bijwoning van de wereldkampoen- schappen, was zo ontevreden over de prestaties van de Nederlandse stayers Jan Pronk met gangmaker Bertus de Graaf en Cor Bijster met gangmaker Wiersma, dat hy besloten heeft beide renners niet te laten deelnemen aan de revanchewedstrijden, welke op 1 Sept. a.s. te Amsterdam worden gehouden Na een gesprek, dat Kees PeUenaars met Hugo Koblet heeft gehad, besloot de Zwitser het contract om op 1 Sept. te Amsterdam in een achtervolging over 5 km. tegen de wereldkampioen Syd Patterson uit te komen, te tekenen. WATERPOLO. POLOPLOEG VOOR BOEDAPEST. Voor de reis naar Boedapest, waar op 5 en 6 September de landenwedstrijd HongarijeNederland zwemmen, water polo en schoonsprlngen wordt gehouden, zyn de volgende waterpolospelers uitge nodigd. Van Gelder (HZPC), Bijlsma (Haarlem), Sievers (HZC), Korevaar (Merwede), Cabout fGZC), Van Fegge- len (Meeuwen). Smol (HZPC), Fienée (Dolfijn), Luchs (Robben) en Waalcwijn (HZPC). Het bondsbestuur van de KNZB heeft het bestuurslid G. Benders aangewezen als leider van de Nederlandse ploeg. Hij zal worden geassisteerd door mevr. J. Haitsma en B. Planjer. terwijl Frans Kuyper de leiding van de poloploeg zal hebben. In 1851 speelde Andcrssen te Londen een partij met Kieseritzki cn deze partij staat sindsdien in de schaaklitteratuur bekend als dc „onsterfelijke partij". Wat vindt U van de onderstaande? Zou deze niet eveneens zulk een ere naam verdienen? Wit: Reshewsky. Zwart: Vasconcellos. Boston 1944. 1. e2e4. e7—e6; 2. d2—d4. d7—d5: 3 e4e5, c7c5; 4. d4xc5, Pb8d7; 5. Pgl—f3, Lf8xc56. Lfld3, Pg8—e7; 7. 0—0, Pe7c6; 8. Lel—f4, Dd8—c7; 9. Pblc3. a7a6 (niet 9.. Pxc5: 10. Pxe5; 11. Dh5. Ld6: 12. Pb5! enz.) 10 Tfl—el. Dc7b6; 11. Lf4—g3, Db2xb2 (deze zet heeft reeds vaak tot grote moeilijkheden geleid) 12. Pc3xd5! e6rd5; 13. Tal—bl. Db2a3; 14. e5—e6. Pd7— f6; 15. e6xf7f16 Lg3—h4 (zwart tracht de vele hem dreigende gevaren te ver minderen door afruil van aanvalsstuk- ken. Er is echter geen redding). 16 Pc6b4; 17. Pf3—e5t, Kf7— f8: 18. Lh4x f6, Pb4xd3 (want op 18gxf6 volgt 19. Dh5, fxe5: 20. Txe5) 19. Lf6xg7|. Kf8xg720. Tblxb7t! (Een zeldzaam mooie voortzetting. Op 20Lxb7; 21. Dg4t, Kf6: 22. DI3t wordt het mat) 20Lc5e721. Ddl—h5!, Th8— 18; 22. Dh5—g5t. Kg7—h8; 23. Pe5—g6t:, h7xg6; 24. Dg5h6r, Kh8—g8; 25. Dh6x g6t, Kg8h8; 26. Tb7xe7 cn zwart gaf op. ZWEMMEN. DE ZUL IN TOPVORM. Dinsdagavond organiseerde de zwem vereniging Brandenburg te Bilthoven een driekamp tussen De Zijl, de Gouwe en Brandenburg. In alle zwemnummers, zowel bij de dames als heren, bezetten de Leidenaars de le plaatsen. Daarna speelden de dames twee waterpolo wed strijden met als uitslagen 4—0 cn 3—3. Door een herencombinatie werden de volgende uitslagen bereikt n.l. 14 en 30. De Zyl verkreeg door deze uitsla gen een le prijs, een fraaie beker. In het zwembad „Dc Regentes" te Den Haag werd een tweekamp zwem men en waterpolo (heren) gehouden tussen „Zian" (Den Haag) en de En gelse club Cheltenham. De uitslagen luiden: 200 meter vrye slag: 1. Bollen (Zian) 2 min. 27.—; 2. Ran (Zian) 2 min. 30.8; 3. Maggoneagle (Ch.) 2 min. 31.9. 100 meter rugslag: 1. Ran (Zian) 1 min. 19.2. Appleyard (Ch.) 1 min. 22.3. Klaassen (Zian) 1 min. 24.8. 5 x 50 meter vrije slag estafette: 1. Cheltenham 2 m. 27.4; 2. Zian 2 m. 28.5. De waterpolowedstrijd tussen Zian cn Cheltenham werd door de Engelsen met 74 gewonnen, nadat bij de rust de stand 33 was. DAMMEN. Dc Leiderdorpse Damclub organiseert op Woensdag 2 Sept. a.s. in „Het Wa pen van Leiderdorp", een propaganda- avond ter gelegenheid van dc opening van het seizoen. De kampioen van Nederland, de heer W. Huisman zal dan een damdemonstra- tie geven, o.a. blindspelen tegen twee personen tegelijk. Iedere damliefhebber wordt uitgenodigd deze interessante avond bij tc wonen. POSTDUIVEN. „Dc Duinklicvcrs" Noordwijkerhoul). Uitslag van de wedvlucht met oude cn jonge duiven vanaf Tilburg op Zon dag 23 Aug. 1953. Afstand pl.m. 88 km. In concours 163 duiven. Gelost te 8 uur met Westen wind. Aankomst le duif 9.20.37. snelheid 1092.20 meter per min. J. Duijndam 1. 7, 22; C. Broekhof 2; Pav. Sint Jan 3, 11, i2; P. Duivenvoor den B.zn. 4; K. Nulkes 5. 15, 16. 18, 20: P. Heshof 6: G. Kruse 8; C. P. v d. Berg 9, 19. 23, 24. 25: Peetcrs-Broek- hof 10. ,De Wilpcn" (Nicuwvecn). Wed vlucht met 74 duiven vanaf Eindhoven over een afstand van 98 km. Gelost te 8 uur met W. wind. Aankomst eerste duif te 9.33 uur, snelheid 1044 m. Uitslag: J. C. v. Bemmelen 1; C Koeleman 2; J. de Grooi 3, 13; G. Oskam 4, 7, 14, 15, 16, 18; J. Hoogervorst 5, 11, 17; Th. Ba der 6; J. v. Leeuwen 8; J. Meijer 9; M. Lenting 10, 12. „De WHpcn ZoelermcciWed vlucht vanaf Tilburg, afstand 68 km. In concours waren 128 duiven, ze werden gelost om 8 uur. Aankomst eerste duif 9.5.14, snelheid 1035.3 m. per minuut; laatste 9.18.53, snelheid 857.63 m. p. min. Uitslag: Jac. N. v. d. Sman 1, 25. 27; Gebr. Hoogendoorn 2. 4. 8, 13, 16. 21* G. Coops 3. 7. 10. 12, i5. 30; Th. v. Galen 5; P. C Heijnen 6. 18, 19. 26; J. Cas- pers 9. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 58) „Wij wisten dus weg te komen, Toean en kwamen tenslotte juist op tijd hier aan." Toen haar stem wegstierf boog Desmond een wéinig voorover, greep haar hand in de zijne en sprak: „Simuk, ik kan nu maar weinig zeggen. Er valt nog zoveel te doen, maar dit moet me toch van het hart. Niemand van Mijn geslacht zal ooit vergeten, wat jij, jij en Pulangga voor ons hebt gedaan. Ja, ik spreek zelfs voor heel mijn volk, indien ik je dit zeg. Het was een daad van hoogste zelfverloochening, die jullie beiden hebben gesteld. Daar komt nog bij dat ik niet genoeg mijn be wondering kan uiten voor de buiten gewone slagvaardigheid, die zowel je vader als jij hebben ten toon ge spreid. Je bent wel een vrouw, Si muk, maar dapperder en bedrevener dan menig strijder. Mocht Pulangga werkelijk gevallen zijn als 'n slacht offer van zijn plicht en edele zelf-, verloochening, dan zal hij zeker, zo als jij daar straks heb gezegd, ge- eerd worden door de helden van zijn jeugd. Hij zal er met trots gewagen, dat Sfmuk binti Pulangga bin Antak een kind is, de grote naam van zijn geslacht waardig. Duizend en dui zend maal dank, Sirrruk." Simuk stond op en sloeg haar ogen neer. Toen zei ze verlegen: „Mijn hart is werkelijk verheugd, dat de Toean tevreden over ons is. Ik verlangde niets anders. Maar er is nig iets, Toean. Toen mijn vader ten slotte afscheid van mij nam, gaf hy mij de opdracht, aan zijn broeder zijn laatste groeten over te brengen en tevens de boodschap, dat hij hem trouw gebleven is tot in de dood. „Sampei mati". Dat waren zijn laat ste woorden, Toean, en hij verzocht mij dringend, die aan u over te bren gen." „Nog eens Simuk. ik dank je, ik dank je uit de grond van mijn hart." Zij keerde zich zwijgend van hem af en liep langzaam terug naar de hut. Desmond bleef haar in gedach ten nazien. „Dat is een hooghartig kind. Ik moet van Stella eens te weten zien te komen, hoe die vlucht in elkaar heeft gezeten. Daar is meer gebeurd dan Simuk heeft losgelaten. Indien, die oude kerel werkelijk het leven er by heeft ingeschoten en het meisje dus alleen achterblijft, wordt zy het eerste slachtoffer van de duivels, in dien wij er niet in slagen ze voor goed doodsbenauwd te maken. Ja, dat moet ik zien te bereiken. Ze moeten als de dood zijn voor iedere blanke. Ze moeten onze wapens vre zen als hun boze geesten. Als ik eerst maar eens die vrouwen kwijt ben, zal ik ze wel eens mores leren, Tiang. Ansokol en Cie" Ondertussen was Ampau bijna klaar gekomen met de lichte draag baar. Desmond, die toezag, keek even verschrikt op, toen iemand hem aan zijn mouw trok. Het was Simuk. „De missy is wakker. Toean, en ze vroeg, of ik u wilde roepen." De welbekende stem beantwoordde zijn kloppen op de deur. Desmond trad binnen. Stella zat op de rand van het lage bed. Haar wangen gloei den nog van de slaap. Maar haar ogen keken hem helder en gelukkig aan. Een glimlach lag ter verwelko ming op haar gezicht. „O, mr. Carruthers, wat doet het me goed, u weer terug te zien. Ik heb n zoveel te vertellen, maar voor dat ik begin moet ik weten wat er op het ogenblik aan de hand is." Ze keek eens om zich heen. Haar, ogen bleven rusten op het enige meubelstuk, dat te bekennen viel. „Dit schijnt de enige stoel te zyn. Gaat u even zitten en vertel me eens wat u van plan bent. Ik geloof, dat dit lieve kind me met alle geweld wil kleden en ik heb een gevoel, dat ik nog wel een week zou kunnen sla pen." „Simuk heeft gelijk, miss Temple. Ik zal u zo spoelig mogelijk naar Se- brang laten vervoeren. Ik heb maat regelen getroffen dat u eerst per draagbaar naar de rivier zult worden gedragen waar oen flinke boot u ver der zal brengen. U zult dus geen nieuwe vermoeienissen meer te ver duren hebben." „U schijnt nog al haast te hebben om van me af te komen," zei ze prui lend. „Maar in ernst, moet ik wer kelijk vertrekken? Na alles wat er gebeurd is voel ik me hier zo veilig. En nog eens, ik heb zo'n vreselijke slaap." „Nee, u kunt hier niet blijven. U moet beslist naar beneden. Ten eer ste zou uw broer, en ook uw moeder, niet anders verwachten en dan, zonder u bepaald angst aan te jagen erg veilig is het hier nog niet. Ik zal me heel wat meer op mijn ge mak gevoelen, indien ik weet, dat u weer veilig op weg naar huis bent" „Maar we lopen toch hier geen ge vaar, mr. Carruthers? Zouden ze het durven wagen „Voorlopig is er geen gevaar, neen. Maar je kunt in dergelijke omstan digheden nooit te voorzichtig zijn. Wie weet, wat ons nog boven het hoofd hangt." „En ondertussen zijn wij dan vei lig op Sebrang. Och ja. u hebt gelijk en ik zal me maar als een gehoor zaam kind schikken naar wat men mij oplegt. Simuk en ik zullen wel eens zien wat we hebben aan de kle ren, die u voor ons heeft meege bracht." Ze keek met een paar grimassen naar de sarong en het lichtkleurige linnen pakje, dat nu om haar ranke lichaam zat. „Arm kind. Nu herinner ik me hoe ze vannacht tevergeefs geprobeerd hteft mij m'n eigen ondergoed, dat hier gereed lag, aan te trekken. Ze begon telkens aan een andere kant. In haar wanhoop greep ze tenslotte haar eigen mandje en haalde daar deze twee kledingstukken uit. Daar kon ze beter mee overweg. Ik was te moe om ook maar een hand uit te steken, maar ik herinner me het als een droom. Dat is trouwens alles wat ik nog weet. Mijn geest schijnt een tijd uitgeschakeld te zijn. Niets kan ik me meer herinneren dan Zij hield plotseling op en staarde met wijdopen ogen naar een plaats ip de kale muur. In haar pogingen om alle doorgestane verschrikkingen in haar geheugen terug te roepen, werd ze gestremd door een visioen dat al het andere scheen weg te dringen. Ze begon zenuwachtig te lachen en te gillen. „O, ja, nu zie ik het weer, o! die ogen! Zij loerden voortdurend door de spleten in de muur. Zie je daar vlak achter je die spleten niet? DaaT hebben ze me de gehele nacht afge loerd Desmond sprong op en legde een ogenblik haar hand op zijn schouder en toen ze dreigde te bezwijken on der de verschrikkelijke angstbeelden sprak hy op tamelijk norse toon: „Nou, miss Temple, dat is afgelo pen, hè. Nu geen gezeur meer over wat geweest is. Dat is voor goed ach ter dc rug en binnen enkele ogen blikken bent u veilig en wel op weg naar huis. Zie je wel, dat het alle maal maar gekheid is, met die ogen," voegde hij er kalmer aan toe. „Nou, laat ik jullie evert alleen om toilet te maken. Maar ik geef niet meer dan toen minuten hoor, al moet je het ook met de onervaren Simuk stel len."

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5