COLUMBIA IS „GEEN LAND VAN WILDEN" Het volksvermogen in Zuidelijk Rijnland Vormen nieuwe Nazi-partijen groot gevaar voor W.-Duitsland Rijnsburgs corso trok veel belangstelling in badplaatsen Bericht van gewonde gaf hoop aan ouders van krijgsgevangene WOENDAG 26 AUGUSTUS 1953 era LEIDSE COURANT SERSTE BLAD PAGINA 2 Anti-protestantse relletjes worden betreurd President Gustavo Rojas Pénilla van Columbia heeft tegenover 40 journalisten, die op uitnodiging van de regering een bezoek aan dat land brengen, verklaard, dat de nieuwe re gering van Columbia vrijheid van eredienst in het land garandeert, zo als in de Grondwet is voorgeschre ven. Tegelijkertijd heeft de president nog eens bevestigd, dat tijdens de laatste staatsgreep van 13 Juni ver scheidene .Protestantse groeperingen steun hebben verleend aan politieke manoeuvres, die tegen de conserva tieve regering gericht waren. Dit nu heeft tot enige betreurenswaardige incidenten geleid. Tijdens het interview met de jour nalisten, die de ene vraag na de an dere op het nieuwe staatshoofd af vuurden, kwamen ter sprake: pers vrijheid, vrijheid van godsdienst, de positie van de Liberale Oppositie partij en het nieuwe regeringspro gram. „De regering garandeert vrijheid van eredienst" zeide de president. „Maar het komt wel erg vreemd voor, nadat op 't moment, waarop het land duidelijke tekenen vertoont van economische en culturele vooruit gang, er ineens over gesproken wordt Protestantse zendelingen te sturen, alsof het een land van wilden gold. Wij moeten vooral niet vergeten, dat op een zeer geringe uitzondering na de Columbianen Katholiek zijn en dat het noodzakelijk is grote zorg aan de dag te leggen, wanneer men godsdienstige propagandia wenst te voeren, die de gevoelens van ons volk kan kwetsen". Aan de journalisten is later een verklaring overhandigd, welke met medewerking van de kerkelijke auto riteiten door dr. Emilio Robiedo Uri- be, vooraanstaand rechter en Ka tholiek leider, was opgesteld. Deze behelsde de volgende punten: 1. Het Katholicisme wordt door practisch alle inwoners van Colum bia beleden. 2. Dit feit erkennend, beschouwt de Columbiaanse wet de Katholieke godsdienst als een wezenlijk element in de sociale orde en daarom helpt en beschermt zij de godsdienst op bijzondere manier. 3. De wetten beschermen echter ook vrijheid van geweten en van eredienst van andere godsdiensten, die niet ingaan tegen de openbare orde of de Christelijke zedenwet. 4. Straatprediking van andere gods diensten, vooral van die, welke het Katholicisme aanvallen, is wettelijk niet toegestaan; zij leidt tot versto ring van de openbare orde. 5. De Katholieke Kerk gebruikt geen geweld of dwang voor versprei ding van Haar eigen leer. Daarom verwerpt en veroordeelt Zij het ge bruik van geweld, zoals dat door sommigen is gedaan tegenover per sonen, die de Katholieke leer niet be lijden. 6. Met de overtuiging, die voor komt uit haar bezit van de waarheid, is het logisch, dat de Katholieke Kerk het verbreiden van onware godsdiensten als een ernstig kwaad beschouwt. Maar van de andere kant geeft Zij toe, dat velen zich te goe der trouw in dwaling kunnen bevin den. 7. De godsdienstige eenheid van een land vormt een van de sterkste banden van een volk en is de bron- van vele zegeningen. 8. De somtijds hevige reactie van Te Hamburg wordt deze week on der auspiciën van de Internationale Vereniging van Tuinbouwproducten een tuinbouwcongres gehouden, waar aan 800 personen uit 12 Europese lan den deelnemen. Tijdens de bijeenkomst zullen voor namelijk de mogelijkheden van inter nationale samenwerking tussen de tuinbouwproducenten worden be sproken. De voorzitter der vereniging, Meyer (Bazel), verklaarde in zijn openingstoespraak, dat de organisa tie zich ten doel stelt nauwe samen werking tussen de tuinbouwprodu centen te bereiken ter verzekering van de voedselvoorziening in een Europese agrarische gemeenschap. De nationale productie moet be schermd worden, doch tegelijkertijd moet als eerste stap op de weg naar een agrarische gemeenschap de han del m tuinbouwproducten word-en ge liberaliseerd. Bij de Internationale Vereniging van Tuinbouwproducten zijn de Bene- luxlanden Duitsland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, de Scandinavische landen en Zwitserland aangesloten. De voorzitter deelde mede, dat En geland waarschijnlijk weer lid van de organisatie cal worden. Engeland is vroeger reeds lid geweest. Engelse atoomgeleerde met verlof Een Britse atoomgeleerde van Rus sische afkomst, die werkzaam was bij het Britse centrum voor atoom onderzoek te Harwell, is voor een jaar met verlof gestuurd, aldus heeft het ministerie van bevoorrading be kend gemaakt. De geleerde, dr. Davison, heeft aangenomen voor de universiteit te Birmingham te gaan werken. Volgens de „Daily Express" is Da vison met verlof gestuurd, omdat men het „te riskant" vindt hem in het atoomcentrum te houden, daar zijn ouders nog steeds in Rusland zijn. Een woordvoerder van het betrokken ministerie wilde niet bevestigen, dat dit de reden was van de maatregel van zijn ministerie. het Katholieke volk tegen de Pro testantse propaganda wordt noch ge rechtvaardigd noch goedgekeurd. Maar met inachtneming van het door deze propaganda gestichte kwaad en van de oneerbiedige en beledigende manier, waarop de meest geheiligde geloofspunten der Katholieken be handeld worden, kan men dit optre den begrijpen. 9. Onnauwkeurige en vaak vol slagen verkeerde berichten, die in kranten en tijdschriften der Ver. Sta ten over beweerde Protestantenver volging in Columbia worden ver spreid, brengen het land in discre- diet. In geen geval bevorderen zij de goede betrekkingen tussen beide landen. 10. Historisch staat het vast (en het is gemakkelijk te verifiëren) dat honderden niet-Katholieken hier leef den zonder ooit de minste overlast te hebben gehad. Dat komt omdat zij altijd geloof en geloofspractijken van Columbia's Katholieken geëerbiedigd hebben. Marokkaanse kwestie niet in Veiligheidsraad Amerika stelt zich op het stand punt, dat de toestand in Marokko geen gevaar voor de vrede betekent en zal derhalve stemmen tegen het verzoek van de 16 Aziatische landen om behandeling van de Marokkaan se kwestie in de Veiligheidsraad. Door dit Amerikaanse besluit is het Aziatisch-Arabische voorstel ge doemd verworpen te worden. Om de kwestie op de agenda te krijgen zouden namelijk zeven stemmen nodig zijn, doch behalve Amerika zijn ook Engeland en Frankrijk er tegen en bovendien zullen, naar men verwacht, enkele andere land-en tegen stemmen of zich van stemming onthouden. Een woordvoerder van de Arabi sche Liga in Cairo zei gisteravond, dat de Arabieren de UNO zullen verlaten als de Veiligheidsraad de Marokkaanse kwestie niet bespreekt. Frankrijk had verklaard, de UNO de rug toe te zullen keren als de kwestie wèl behandeld zou worden. En Woensdag komt de Veiligheids raad bijeen voor de beslissing, die, naar men nu reeds weet, afwijzend zal zijn. Sprookjes De „Deutsche Soziale Bewegung" die bij de Nederlandse regering pro test heeft aangetekend tegen de ar restatie van leiders der N.E.S.B.. is een van de vele obscure nieuwe na zi-groeperingen die in de bondsre publiek werkzaam zijn. Haar leider is een zekere Karl- Heinz Priester, die onlangs op een bijeenkomst der beweging in Mann heim verklaarde, dat Frankrijk be reid was gevonden de EVG te aan vaarden op voorwaarde, dat Duits land honderd duizend man vrijwilli gers voor het vreemdelingenlegioen in Indo-China zou leveren. Als enig „bewijs" voor deze bewering produ ceerde Priester een Italiaans neofas- cistisch blaadje. Met dit soort „ar gumenten" ageert de „Deutsche So ziale Bewegung". Nazi's aller groepen verenigt U! Priester heeft zich onlangs met zijn groep, over welks omvang hoege naamd niets bekend is, aangesloten bij de „Nationale Sammlung", die in bijna alle Duitse republieken aan de West-Duitse verkiezingen zal deel nemen. Deze „Nationale Sammlung" geldt met de Duitse rijkspartij, waar mee Naumann zich verbonden had, als een uitgesproken neonazi-partij. Zij werd kort geleden in Mannheim gesticht uit niet minder dan 68 kleine nazi-groepjes. De voornaamste daar van zijn naast de „Deutsche Soziale Bewegung" de „Deutsche Gemeen- schaft" van August Haussleiter en het „Deutsche Lock" van Karl Meiss- ner. Priester vormt tezamen met deze beide heren thans de opperste lei ding van „Sammlung" bij de stich ting van de „Nationale Sammlung" was een in Malmö gevestigde fascis tische internationale, die zich „Ver bindingsbureau voor de nationale krachten in Europa" noemt, verte genwoordigd door de Zweed dr. Per- engdahl. Deze bracht aan de Duitse neonazis de groeten van fascistische organisaties uit 42 landen over. Conservatief en revolutionnair. De buitenlandse deelnemers aan de stichtingsbijeenkomst van de „Na tionale Sammlung" mochten niet worden gefotografeerd, zogenaamd omdat zij anders wellicht niet onge- hindert de grens over zouden ko men. Priester en Meissner worden beschouwd als de radicaalste van de leiders dezer nieuwe partij. Met dr. Werner Naumann, de voormalige staatssecretaris van Göb- bels, wien Maandag door de regering te Düsseldorp elke politieke activi teit verboden werd, onderhoudt de „Sammlung" geen betrekkingen. Naumann heeft Zondagavond in Düsseldorp in zijn laatste persconfe rentie verklaard, dat de Duitse Rijks partij waarvoor hen candideerde, in scherpe tegenstelling staat tot de „Sammlung". Hij kenschetste deze laatste als een „revolutionaire orga nisatie" terwijl hij de rijkspartij „conservatief" noemde. Het bolwerk. Lange tijd hebben de nieuwe na zi-groepen, die nu in de „Samm lung* 'zijn samengevoegd, een Ame rikaanse staatsburger, mr. Edward Fleckenstein, als propagandist ge had. Hij verklaarde bij de stichting KANNIBALISME OP NIEUW GUINEA. Een Australische politiepatrouille in het Zuidelijk bergland van Austra lisch Nieuw Guinea, heeft met weerschoten een troep kannibalen verjaagd. Zij vond lijken van ver minkte inheemse vrouwen en kinde ren en resten van een jongeman, die was geslacht en gekookt. De verdreven kannibalen, die een overval Jiadden gepleegd op een na burige stam, is door de patrouille zodanig de schrik op het lijf gejaagd, dat zij zich, volgens de patrouille commandant „wel enige tijd behoor lijk zullen gedragen". Hij beval dan ook geen verdere actie tegen de kan nibalen te ondernemen. Verleden week rapporteerde een andere patrouille-leider, dat in het gebied van het Koetoelboe-meer, eveneens in het Zuidelijk bergland, kannibalisme algemeen voorkwam. Hij had beenderen en schedels van inboorlingen gevonden, die na ge vechten tussen stammen waren op gegeten. van de „Sammlung" Duitsland tot „het bolwerk van het blanke ras"! De ware vriend der Duitsers is volgens Fleckenstein senator McCar thy, de Amerikaanse propagandist is sedert enige weken van het Duitse toneel verdwenen daar de Amer- kaanse bezetting hem een verder verblijf in de bondsrepubliek ver boden heeft. „BABY"-STRAALMOTOR. Een Engelse fabriek voor vlieg tuigmotoren heeft een „baby"-straal- motor geconstrueerd, voor gebruik in hefschroefvliegtuigen. De „Saro" motor is 120 centimeter lang en heeft een doorsnede van slechts 15 centimeter. Volgens een woordvoerder van de fabriek kan vrijwel elke brandstof voor de mo tor worden gebruikt en zijn de kosten zeer laag. Vijf van deze motoren zouden een gewicht van ruim 4500 kilo kunnen opheffen. ZONDER TUSSENLANDING OVER DE STILLE OCEAAN. De Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft medegedeeld, dat „een zeker aantal" bommenwer pers van het type B-36 van de Ame rikaanse luchtmacht zonder tussen landing de Stille Oceaan overgevlo gen en in het Verre Oosten geland is. Waar de toestellen landden is niet gezegd. 12 DAGEN ONDER PUIN. Twee zusters, die twaalf dagen on der de puinhopen van haar door aardbevingen verwoeste woning te Argostoli hebben doorgebracht, zijn Maandag bevrijd. De beide vrouwen zijn naar een ziekenhuis gebracht. In de tijd, dat zij van de buitenwereld afgesloten waren, leefden zij op aard appelen en water. DIRECTEUR VORMINGS INSTITUUT K.V.P. De heer W. Peters, Haags redac teur van de Maasbode, is benoemd tot directeur van het Vormingsinsti tuut der Katholieke Volkspartij te Baarn. De N.V.Philiips te Eindhoven overweegt de vestiging van twee nieuwe bedrijven, een bij het Maas- Waalkanaal in Nijmegen en een in Zwolle. Wat betreft de in Nijmegen te ves tigen fabriek een bedrijf, dat nieuwe onderdelen voor de electro- nische industrie zal vervaardigen en ontwikkelen zijn geruime tijd onderhandelingen gevoerd met het gemeentebestuur van Nijmegen. De raad van deze gemeente zal in een zitting met gesloten deuren over de grondverkoop beslissen. Ook met de gemeente Zwolle zijn onderhande lingen gaande over de aankoop van industrieterrein. Welke nieuwe in dustrie in Zwolle zal worden geves tigd is nog niet bekend. Wij vervolgen vandaag onze artike lenreeks over het volksvermogen in de onderscheiden gemeenten met een beschouwing over de plaatsen in Zui delijk Rijnland: Zoeterwoude, Zoeter- meer, Benthuizen, Hazerswoude, Al phen, Zwammerdam, Bodegraven en Boskoop. In Zoeterwoude bezitten de goede ingezetenen tezamen 8,3 millioen gul den, welk vermogen toebehoort aan 198 mensen. Van deze 198 hebben 34 pet een klein kapitaaltje, n.l. 17 min der dan tienduizend gulden, 26 van tien tot vijftienduizend gulden en 24 van vijftien tot twintigduizend gul den. Middelgrote vermogens zijn er hier heel v/at meer en wel 56 tussen twin tig en dertig mille, 41 tussen dertig en vijftig mille en 24 tussen vijftig mille en één ton. Dat is bijeen dus 121 middelgrote vermogens of 61 pet. van het totale aantal. Dan zijn er ten slotte in deze gemeente nog 10 ver mogens (5 pet. van het aantal) groter dan honderdduizend gulden, waarvan intussen het overgrote deel beneden de twee ton blijft. Geen enkele inge zetene van Zoeterwoude is millionaiï. Zoetermeer. In Zoetermeer wonen 288 kapitaal krachtige inwoners, d.w.z. 44 per dui zend zielen, die met elkaar 12,2 mil lioen gulden bezitten. Onder hen zijn er 19 met minder dan tienduizend gul den, 20 met tien tot vijftien mille en 49 met vijftien tot twintig mille. Bij elkaar dus 88 kleine vermogens of 30 pet. van het totale aantal. De middel grote vermogens vormen in deze ge meente 61 pet. van het totale aantal; daarvan zijn er 50 van twintig tot dertig mille, 72 van dertig tot vijftig mille en 73 van 50 mille tot één ton. Tenslotte zijn er hier nog 25 vermo gens (8 a 9 pet van het totaal) boven de honderdduizend gulden. Evenals in Zoetermeer zijn deze bijna allen kleiner dan tweehonderdduizend gul den terwijl er geen enkel vermogen in deze gemeente groter is dan een half millioen. Benthuizen. In 't kleine Benthuizen wonen 93 kapitaalkrachtige ingezetenen, het geen neerkomt op 71 per duizend zie len.- Merkwaardiger wijze is er onder hen geen enkele, die minder dan tien duizend gulden bezit terwijl er 21 zijn met een kapitaaltje tussen tien en vijftien mille en 13 met een bezit tus sen vijftien cn twintig mille. Kleine vermogens, beneden twintigduizend gulden, vormen in Benthuizen der halve 36 pet. van het totale aantal. Verder zijn hier de volgende middel grote vermogens: 15 van twintig tot dertig mille, 27 van dertig mille tot een halve ton en 17 boven een halve ton, die bijna allemaal beneden de honderdduizend gulden zijn. Met el kander bezitten de 93 kapitaalkrach tigen in Benthuizen 3,5 millioen gul den. Hazerswoude. In Hazerswoude wonen relatief heel wat meer gegoede ingezetenen. Er zijn in deze gemeente n.l. 334 men sen met geld, wat neerkomt op 58 per duizend zielen Met elkander bezitten deze lieden meer dan tien millioen gulden. Onder hen zijn er 55 met een bezit beneden de tienduizend gulden, 46 wier kapitaaltje tussen tien en vijf tien mille ligt en 40 met een vermo- gentje tussen vijftien en twintigdui zend gulden. Deze groep van kleine kapitalen telt dus 141, of 42 pet. van het totale aantal. Dit percentage is uitzonderlijk hoog en het wijst er dus op, dat er in deze gemeente naar ver houding veei mensen zijn met een klein vermogentje. Wat de middel- jrote vermogens betreft, daarvan vindt men er in Hazerswoude 65 tus sen twintig en dertig mille, 76 tussen dertig en vijftig mille en 42 tussen vijftig en honderdduizend gulden. De klasse van middelgrote vermogens rat in deze gemeente derhalve 55 pet. van het totale aantal. Tenslotte zijn er dan nog 10 vermogens boven honderdduizend gulden, nagenoeg alle beneden de tweehonderdduizend gulden. Deze grote vermogens vor men dus 3 pet. van het gehele aan tal. Alphen aan den Rijn. In het zoveel grotere Alphen aan den Rijn wonen 944 kapitaalkrachtige inwoners. Wat neerkomt op 42 per duizend zielen, belangrijk hoger dus dan het rijksgemiddelde van 37 per duizend. De gegoede ingezetenen van Alphen bezitten tezamen bijna 35 millioen gulden. Kleine vermogens beneden tien mille, van tien tot vijftien en van vijftien tot twintig mille vindt men hier resp. 92, 149 en 131 maal. Samen vormen deze 39 pet. van het gehele aantal vermogens in deze gemeente. De middelgrote vermogens, resp. van twintig tot dertig mille, van dertig tot vijftig mille en van vijftig tot hon derdduizend gulden treft men hier 188, 215 en 114 maal aan, zodat de klasse van middelgrote vermogens 54 pet. van het totale aantal omvat. Verder zijn er dan in Alphen nog 40 vermogens van één tot twee ton en 15 boven tweehonderdduizend gul den; deze grote vermogens maken dus 6 pet. uit van het gehele aantal. Zwammerdam. In Zwammerdam wonen verhou dingsgewijs wat minder kapitaal krachtige inwoners (38 per duizend zielen) namelijk 108. Daarvan bezit ten er resp. 10, 20 en 15 een kapitaal tje beneden tien mille, van tien tot vijftien mille en van vijftien tot twin tig mille, zodat de groep van kleine vermogens 42 pet. van ,het totale aantal omvat. Middelgrote vermo gens van resp. twintig tot dertig mille en vijftig mille tot één ton zijn in deze gemeen+e 23, 23 en 17 maal, dat is bij elkaar 58 pet van het totaal. Hierin zijn echter begrepen een twee tal vermogens boven één ton waarvan één kleiner is dan tweehonderddui zend gulden en één kleiner dan drie honderdduizend gulden. De gegoede inwoners van Zwammerdam bezitten tezamen 3,4 millioen gulden. Bodegraven. Bodegraven heeft een .over het al gemeen kapitaalkrachtige bevolking. Er wonen hier namelijk 475 mensen van wie bij de fiscus bekend is, dat zij enig kapitaal bezitten. Dit aantal komt overeen met 62 per duizend zielen! Bij elkaar bezitten de gegoe de en vermogende ingezetenen van Bodegraven niet minder dan 19,6 mil lioen gulden Men vindt in deze gemeente 36, 67 en 43 kapitaaltjes van resp. minder dan tien, tien tot vijftien en vijftien tot twintig mille, m.a.w. 31 pet. van de ter plaatse aanwezige vermogens behoren tot een groep kleine vermo gens. Van de middelgrote vermogens van resp. twintig tot dertig mille, dertig tot vijftig mille en vijftig mille tot één ton zijn er in Bodegraven 94, 120 en' 83, zodat de middelgrote ver mogens hier 62 pet. van het totale aantal omvatten. Tenslotte zijn er hier dan nog 32 gulden, waaronder er een paar zijn, die hoger zijn dan twee ton. Deze grote vermogens vormen dus 7 pet. van het totaal. Boskoop. Als laatste gemeente van Zuidelijk Rijnland: Boskoop. Het aantal kapi taalkrachtigen is hier wat minder dik gezaaid. Er zijn er namelijk 460, overeenkomend met 52 per duizend zielen. Onder deze 460 is 38 pet. van een omvang beneden twintig mille, en wel' 46 beneden tienduizend gulden. Wat de middelgrote vermogens tussen twintigduizend gulden en één ton be treft, daarvan zijn er in Boskoop 101 tussen twintig en dertig mille, even eens 101 tussen dertig en vijftig mille en 61 tussen vijftig mille en één ton. Tezamen 57 pet. van het totale aantal. Tenslotte herbergt deze gemeente dan nog 21 grotere vermogens, hoofd zakelijk tussen één en twee ton en enkele tussen twee en drie ton, geen daarboven. Deze groep van grote vermogens omvat hier 5 pet. van het totale aantal. Alle gegoede en kapitaalkrachtige ingezetenen van Boskoop tezamen be zitten 15,3 millioen gulden. Vermogen per hoofd. Vermelden wij tenslotte weer in opklimmende volgorde het volksver mogen in elk der genoemde gemeen ten omgerekend per inwoner, dus het zgn. hoofdelijk vermogen van de be volking. Dit lijstje ziet er als volgt uit: Zwammerdam 1.272,Zoeterwou de 1.576,Alphen aan den Rijn 1.663,—; Boskoop 1.897,— Hazers woude 1.90i.Zoetermeer 1.988; Bodegraven f 2.764,— en Benthuizen 2.799,—. vermogens boven honderdduizend Bestuur van Trekvogels voorlopig geschorst Het bestuur van de KNAU heeft het bestuur van de Haagse atletiek vereniging „De Trekvogels" voorlo pig geschorst. Dit is geschied naar aanleiding van de gebeurtenissen bij de Zondag j.l. te Amsterdam gehou den wedstrijd om de Prins Hendrik beker, waar, zoals bekend, nadat Wim Slijkhuis op de 1500 meter niet in de uitslag was opgenomen, de Trekvo gels van verdere deelneming afzagen. Het Trekvogels-bestuur had Slijkhuis, ondanks het feit dat hij geschorst was, in zijn PH-bekerploeg gehand- haald, daar zij de schorsing als niet rechtmatig beschouwt. Zij had het KNAU-bestuur voor elke belemme ring in deze aansprakelijk gesteld. De kwestie is door het bestuur van de Athletiek-Unie naar de strafcom- Rijnsburgs bloemencorso heeft voor de eerste maal van zijn meer dan 25-jarig bestaan onder het mot to; „Flora's kleurenpracht aan zee", de beide badplaatsen Katwijk en Noordwijk in zijn route betrokken. Bijna een uur later dan verwacht werd arriveerde dit groots opgezette corso via de Beeklaan aan de Oude Zeeweg te Noordwijk, waar vele be langstellenden reeds geruime tijd zijn komst hadden verbeid. Daar stond ook Noordwijks mu ziekgezelschap „Echo der Duinen'' met zijn drumband, dat de lange stoet van 60 versierde luxe- en be drijfsauto's vooraf ging. In versierde landauers trokken aan de kop van de stoet mee mr. P. N. Howeler, burgemeester van Rijns burg, de heer G. Hogewoning, voor zitter van Rijnsburgs Bloemencorso- Comité, vertegenwoordigers van de stichting V.V.V. Noordwijk, alsme de verschillende genodigden. Na een rondgang door het zuidelijk gedeel te van Noordwijk aan Zee, waarbij door 16 bloemenprinsessen aan de VREUGDE IN VALKENBURGSE FAMILIE „Ze nemen me mee!" In het gezin van de familie Van Leeuwen te Valkenburg heerst mo menteel een dankbare vreugde, die het sluitstuk is van een maand vol diepe zorg en martelende onzeker heid. Toen de radio gister bekendmaak te, dat een van de twee Nederlandse militairen, die op Korea krijgsge vangen waren gemaakt, en door de Chinezen in vrijheid was gesteld, sol daat Gerrit van Leeuwen was, nam vader van vreugde een vrije dag en kwamen vele vrienden en kennissen de familie, die een maand lang in de grootste onzekerheid geleefd had, omtrent het lot van hun zoon, feli citeren. Gerrit was nog nooit militair ge weest, maar toen hij volwassen werd, wilde hij met alle geweld naar missie verwezen, die een en ander zal onderzoeken en daarna rapport zal uitbrengen. Hangende dit onderzoek is het Trekvogels-bestuur voorlopig geschorst. Of de schorsing van Slijkhuis, waarover het bestuur van Trekvogels aan het KNAU-bestuur een brief had gezonden, al dan niet rechtmatig is, is iets, waarever de commissie van beroep zal moeten beslissen. Het Trekvogels-bestuur had dit geschil punt bij deze commissie reeds aan hangig gemaakt. Korea. Hij tekende als vrijwilliger en vertrok 12 Maart j.l. met een Amerikaans schip om de gelederen van het Ned. Det. bij de strijdkrach ten der Verenigde Naties te verster ken. Hij kwam in de voorste linies te recht en de dag, voordat het bestand getekend werd, een dag, die voor het Ned. detachement zware verlie zen bracht, werd hij tijdens een ge vecht vermist. Een der gewonde Nederlanders, die later de geallieerde stellingen wist te bereiken, vertelde daar, dat hij gehoord had, hoe Gerrit v. Leeu wen schreeuwde: „Ze nemen mt mee!" Deze kreet schonk niet alleen hoop aan het Nederlandse detachement, maar nog meer aan de ouders van Gerrit, die het bericht van zijn ver missing ontvingen. Men werd in Valkenburg wel eens moedeloos, omdat men maar hele maal niets hoorde, maar dan her innerde men zich weer de verklaring van de gewonde en deze schonk steeds weer nieuwe hoop. Deze hoop is thans gerechtvaar digd gebleken, maar al mag dit ge vaarlijke avontuur voor Gerrit geen les geweest zijn, zijn ouders hebben een onwrikbaar besluit genomen: „Nooit meer laten wij hem gaan" verklaarden zij na de ontvangst van het bevrijdende bericht en wellicht zal Gerrit, wanneer hij over enkele dagen thuis zal komen, hun wens volkomen tegemoet komen. vele belangstellende Noordwijkers en badgasten anjer-corsages werden uitgereikt, werd de tocht onderbro ken in de Huis ter Duinstraat, waar de versierde wagens enige tijd wer den opgesteld. Jammer dat in die tussentijd een zware regenbui het frisse schoon van die rijke kleuren- schat ernstig aantastte. Tijdens deze pauze gebruikten de inzittenden van de auto's, plus mi nus 160 in getal, de lunch in het Pa- lacehotel te Noordwijk aan Zee, waarbij de burgemeester van Noord wijk, mr. G. F. W. van Berckel, de aanwezigen hartelijk welkom heette en de verwachting uitsprak, dat de samenwerking met het bloemen- centrum ten aanzien van dit corso blijvend zal zijn. Ondanks de stromende regen, waarin het corso uit Noordwijk aan Zee vertrok, terug naar Rijnsburg, bleef de belangstelling van de zijde der badgasten onverminderd. Onder overweldigende belangstel ling tienduizenden stonden langs de straten geschaard is het bloe mencorso door de straten van Kat wijk aan Zee getrokken. Om vier uur arriveerde de bloemenstoet voor het raadhuis van Katwijk, waar het college van B. en W. stond opge steld. Tot half zeven gisteravond trokken de versierde wagens en auto's door Katwijk. Was, aldus de deelnemers, de belangstelling in Noordwijk reeds zeer groot, Katwijk spande de kroon. In de korte rust tijd, die gehouden werd aan de Bou levard, zijn in een der restaurants woorden van waardering gesproken door de voorzitter van de Katwijkse V.V.V., de heer B. G. Lammens. De heer G. Hogewoning, directeur van de Rijnsburgse bloemenveiling!, spoorde aan tot spoedige voorberei ding, ook in de badplaatsen, van het volgende corso. Oranjefeesten. In aansluiting aan het bekende bloemencorso, dat gisteren gehouden werd en dat in samenwerking met Katwijk en Noordwijk was georganiseerd, werd het traditionele Oranjefeest gehou den. Tegen 9 uur begonnen de fees telijkheden reeds met het uitspreken van een rede door de burgemeester. Ook de voorzitter van de Oranje vereniging, de heer Timmers, hield een toespraak. Intussen was het ver trekuur van het bloemencorso gena derd. Toen dit corso naar Noordwijk vertrokken was, begonnen de ver schillende volksspelen, met tot be sluit een voetbalwedstrijd. Na ver sterking van de inwendige mens was het intussen tijd geworden voor de grote lichtstoet, waarvoor 'een buitengewoon grote deelname was, doch die niet tot het verwachte suc ces leidde vanwege het feit, dat een donderbui zich boven het dorp ont lastte. Toch kan de Oranjevereniging bogen op een geslaagd Oranjefeest, waarvoor de organisatoren alle hul de toekomt. Tot burgemeester van Mierlo (N.B.) is benoemd de heer J. F. Krol, secretaris-ontvanger van de gemeente Nederhorst den Berg.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2