De Nederlandse ploeg leidt na fraaie 9-1 zege op België De glans van een finale: Circuit van Zandvoort nog niet goedgekeurd Tropenliefde WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Waterpolotournooi om de „Trofeo Italia" Nijmegen, Dinsdagavond. (Van een speciale verslaggever van het ANP). Na regen komt zonneschijn. Zo ook in het Goffertbad te Nijmegen waarboven de zon een half uur voor de eerste wedstrijd van de tweede dag van het tournooi om de Trofeo Italia de loodgrijze regenwol ken doorbrak, wolken, die gedurende de ganse middag de ene plensbui na de andere over de Waalstad hadden uit gestort. Beter nog dan op de eerste dag waren de tribunes van de knusse poloarena bezet, toen de Hongaren en Zuidslaviërs, die elkaar zouden gaan bekampen, aan het publiek werden voorgesteld. Het Nederlands zevental behaalde aan het slot van de avond een grote en in drukwekkende zege op België. Zo in drukwekkend zelfs, dat de herinnering aan de slechts wedsrtijd te Zaandam waarin de jongens slechts een benauw de overwinning konden bevechten, vol komen werd weggevaagd. Wanneer wij de belangrijkste en ook mooiste wed strijd voorrang geven, dienen wij ons verhaal te beginnen met de strijd tussen de Hongaren en de Zuidslaviërs. De des kundigen, en er zijn er deze week velen in Nijmegen, uit binnen- en buitenland, waren het er na afloop van dit titanen gevecht allen over eens: dit was een der mooiste waterpolo wedstrijden, welke ooit in een internationaal tournooi werd gespeeld. Hier lagen twee zeventallen tegenover elkaar met beide een welhaast volmaakte techniek, waarbij de spelers bovendien formidabele zwemcapaciteiten demonstreerden. Zuidslavië-Hongarije 6-5 De ontmoeting had in alle opzichten de glans van een finale en over enkele dagen zal misschien blijken, dat dit ook inderdaad de finale van het tournooi is geweest. Het publiek leefde intens mee en vooral de Zuid Slaviërs, kennelijk als minder gevaarlijke tegenstanders voor Nederland beschouwd dan de Hon garen, werden telkens luide toegejuicht. Slavië-Slavië. klonk het dan gescandeerd van de volgepakte tribunes en een oor verdovend gejubel steeg op toen de Spaanse scheidsrechter Battale aan de ge weldige spanning tenslotte een einde maakte en Zuid Slavië met 65 had ge wonnen. Maar wij voor ons houden het er op, dat een gelijkspel voor de Neder landse kansen het gunstigst was ge weest, want wij zouden niet graag wil len beweren, dat de Hongaren sterker zijn. Ongetwijfeld hadden zij, gezien het vertoonde spel, iets meer recht op zege, maar, zoals het in de sport nu een maal het geval is, de fortuin sprak een hartig woordje mee, en ditmaal in het voordeel der Hongaren. Wel tien scho ten van de Hongaarse voorwaartsen spatten buiten het bereik van doelman Kovacic tegen de paal of lat. De Hon garen begonnen met een in hoog tempo maar met beheersing gespeeld spelletje, dat weldra twee doelpunten opleverde Maar toen de Hongaarse druk iets min der werd en de juiste lengte in de passes van de Zuidslaviërs terugkeerde, bleek hoe gevaarlijk de voorhoede van Zuid Slavië was. Kurtini. Radonic en Jezic zwommen zich voortdurend los van hun bewakers en toen de rust was aan gebroken, hadden de verrassende ma noeuvres van dezp heren reeds de ge lijkmaker opgeleverd. Toen de Zuid Slaviërs met een man meer spelend een gemakkelijke kans misten en in het vol gend ogenblik de kleine Hongaarse linksvoor Karpati tegen de verdrukking in de stand op 32 bracht, leek de te genstand van „Jobo" Kurtini en zijn mannen gebroken, maar met verbluf- i De resultaten van j gisteren De eerste wedstrijd van de tweede avond van het tournooi om de Trofeo Italia te Nijmegen ging tussen Hongarije en Zuid Slavië. De Zuidslaviërs wonnen met 65. J De wedstrijd tussen Spanje en Italia werd door Spanje met 41 5 gewonnen. En de laatste wedstrijd was Ne- derlandBelgië. Weer werd de Ned. ploeg topscorer: 91. Na de tweede dag luidt de stand: Nederland 2 2 0 0 4 19- Zuid Slavië 2 2 0 0 4 11- Hongarije 2 1 0 1 2 14- Spanje 2 10 12 7- Italië 2 0 0 2 0 4- België 2 0 0 2 0 3- fend doorzettingsvermogen kwam Zuid Slavië weer terug voor het doel van Boros, die onder de lat Jenei wegens een oorontsteking niet beschikbaar verving. Het heeft aan Boros niet gele gen, dat zijn partij tenslotte het onder spit moest delven. Het werd 33, 43 Zuid Slavië en het werd gelijk door een ver schot van de Hongaarse rechts voor Bolvari. De spanning steeg met de minuut en het Goffertbad loeide en tierde. Vijfvier voor Hongarije, met nog een minuut te spelen. Maar voor de reus Kurtini, die in deze wedstrijd de heldenrol vervulde, was die ene minuut voldoende voor twee magistrale doel punten 65 voor Zuid Slavië. Spanje-ltalië 4-1 Nadat het Spaanse zevental, goed ge bruik makend van zijn grotere snelheid. verrassende 41 zege op Italië had geboekt en Cor Braasem als trainer van de Spanjaarden van de duizenden op de tribunes een ovatie in ontvangst had mogen nemen, liet de Zuid Slavische scheidsrechter dr. Polic de ploegen van Nederland en België uitzwemmen. Nederland-België 9-1 Zoals wij reeds zeiden, werd het een overtuigende overwinning voor het Ne derlands zevental, waarin Frans Kuyper wederom Jos Sievers op de midderach- terplaats had opgesteld. Kennelijk was hem het spel van de Hilversummer tegen de Spanjaarden op de eerste dag goed bevallen en terecht meende hij, dat de grotere snelheid van Sievers, op het han dige, soms flitsende spel van de Bel gische midvoor Lekime meer vat zou hebben dan in Zaandam met Ketelaar het geval was geweest. Kuyper zal van zijn besluit geen spijt hebben gehad, want Sievers kweet zich uitstekend van zijn taak. Het afnemen van de lange HZC-er was weer zeer goed en al is zijn wegwerken soms wat traag, de bal len waren telkens goed geplaatst. Maar ?ok de andere spelers verdienen een compliment voor hun zeer goede spel In vergelijking met de ploeg, die enkele weken geleden in de Voorzaan de groot ste moeite had met het Belgische zeven tal, lag hier een herboren team in het water, een team. dat weer hoop heeft gegeven voor de verdere loop van het tournooi. Bijlsma en Korevaar waren wederom de stuwende krachten, die met snelle uitvallen menigmaal verwarring stichtten in de vrij trage Belgische ver dediging. Telkenmale rukten zij de defensie uiteen, waardoor vrije kansen voor Smol en Van Feggelen ontstonden Het begin was sensationeel. Nauwe lijks waren de zeventallen begeleid door de yell H.O.L.L.A.N.D., die uit 3009 kelen klonk, gestart, of Smol kreeg een kans. Zijn boogbal bleef, terwijl het ge juich reeds klonk, op de doellijn dobbe ren en nog geen minuut later gebeurde precies hetzelfde, weer met een schot van SmoL Maar het was uitstel van executie, want toen de Belgische mid- achter Smits enkele ogenblikken later het water moest verlaten en Bijlsma een vrije kans kreeg, had Nederland de lei ding (10). Aantrekkelijke strijd. Het werd geen zeer snelle wedstrijd, maar de strijd was door de goede bal behandeling en het goede plaatsen zeer attractief en het was reeds in de eerste fase duidelijk, dat het Nederlands ze vental in een betere vorm stak dan wij de laatste tijd gewend waren. Smits maakte van een numerieke meerderheid van zijn ploeg gebruik door de stand met een scherp schot op 11 te bren gen. Niemand zal toen hebben vermoed dat de Belgen daarmee al hun kruit reeds hadden verschoten. Cabout smaakte het genoegen met een juweel van een boogbal de stand op 21 te brengen en toen Korevaar in dezelfde positie een bal kreeg toegespeeld, deed hij dat kunstje prachtig na. Onbereikbaar voor aanvoerder Desmet, de reus onder de Belgische lat, viel de bal „dood" in de rechterhoek. Het Nederlands zevental was inmid dels op volle toeren gaan draaien. Blik semsnel ging de bal van hand tot hand, terwijl het publiek rond de goed ver lichte watervlakte genoot met volle teu gen. En wat viel er veel te genieten! De Hongaren en Zuidslaviërs hadden een partij ten beste gegeven, waarover men nog lang zal praten, maar een doelpunt, zoals het vierde van Nederland, had men in die wedstrijd toch niet gezien. Toen Bijlsma een gaatje zag trok hij er met de bal voor zijn neus in een fan tastische snelle rush, waar geen Belg achteraan kon of durfde, tussenuit Met een handige schijnbeweging liet hij Martin, die op hem afkwam, doelloos naar een open plek water zwemmen en plaatste vervolgens een op maat ge sneden bal op de hand van de hoog- opspringende Van Feggelen, die achter waarts langs Desmet schoot. Na rust daalde het tempo doordat de Belgen vermoeid geraakten. Maar Ne derland bleef de score rustig opvoeren en nadat Bijlsma uit een vrije worp een niet te missen kans had gekregen en Van Feggelen uit een straf worp 71 op het scoringsbord had gebracht, kon Smol laten zien waartoe hij in staat is. Ge lanceerd door een prachtige, lange pass van Korevaar ging hij alleen op Desmet af. Nog voor deze wist wat er gebeurde lag het leder al achter hem. België was volkomen overspeeld en twee vrije mo menten, een van Van Feggelen en een van Smol. waren voldoende voor twee doelpunten Zo won Nederland met 91 deze tweede wedstrijd van het tournooi Samen met Zuid Slavië. maar met een beter doelgemiddelde heeft het Neder lands zevental thans de leiding. WANDELEN. NASLEEP VAN HET VIERDAAGSE CONFLICT. Morgen zal majoor b.d. J. N. B. uit Den Haag zich voor de Almelose po litierechter te verantwoorden hebben, dat hij tijdens het Vierdaagse conflict de goede naam van de heer W J. B. zou hebben aangetast in een vergadering te Hengele. Volgens de dagvaarding zou maj B o.m. gezegd hebben in die ver gadering. dat de heer B juist op tijd het verzoek had ingediend om ontheven te worden uit zijn functie bij de NBV LO en dat hij niet te handhaven was als secretaris-penningmeester. Voorts dat de opvolgers van B. er „tot op dat mo ment" niet in waren geslaagd orde te scheppen in de chaos van het secreta riaat, welke de heer B. had achterge laten. Maj. B. verklaarde verder, dat B Nieuw record van Tine van Brenk Tine van Brenk is er in het zwembad de Kromme Rijn te Utrecht in geslaagd het Nederlands record op de 800 meter vrije slag dames met niet minder dan ruim 39 seconden te verbeteren. De Robbenzwemster noteerde 11 min. 3.2 sec., het oude record bedroeg 11 min. 42.5 sec. en stond sinds 29 Augustus 1944 (Hilversum op naam van Annie Veld- huyzen Robben). VOETBAL. Lugano bereidt zich voor Het jaarlijkse voetbaltournooi te Voor hout had een matige belangstelling. Ook hadden de deelnemende clubs moeite om op het peil van le klas LVB te komen. De eerste wedstrijd ForeholteSJC 2 werd een gelijk spel 00. De vaak fraaie kansen van beide partijen leidden door slecht schieten tot dit pover resul taat. Strafschoppen plaatsten SJC 2 in de finale. Oranje GroenBSM bracht eveneens een draw: 22. Van de pe nalties benutte Or. Gr. er 2 en BSM er geen. De verliezersronde ForeholteBSM werd een kleine 32 zege voor de Ben- nebroekers. Tenslotte de finale Oranje Groen— SJC 2 was meer spannend -dan fraai Nadat de Leidenaars voor rust hadden gescoord (10) kwam in de tweede helft SJC vaak sterk opzetten. Slechte schut- terscapaciteiten van SJC waren mede oorzaak, dat Or. Groen deze magere overwinning bleef behouden De eind uitslag werd dus: 1. Oranje Groen, 2. SJC, 3 BSM, 4. Foreholte. HERNIEUWING DOCOS-CLUBIIUIS. Met de teruggang van de RKSV „Docos" van de KNVB naar de LVB blijkt de geest in de vereniging aller minst bergafwaarts te zijn gegaan In tegendeel. Er wordt hard gewerkt om de vereniging weer haar verloren ge- gane plaats te doen herwinnen. Een teken daarvan vindt men in de hernieuwing van het clubhuis op het terrein aan de Haagweg, dat inwendig een algehele verandering heeft onder gaan. De kleedkamers, eerst op de be gane grond ondergebracht, zijn naai boven verhuisd en de benedenruimte i: geheel gereserveerd voor de bezoekers van de wedstrijden, wijl daar de buf fetten zijn aangebracht Vier kleed kamers, een waslokaal, een scheidsrech- terskamer en een bestuurskamer vinden thans op dc bovenverdieping 'n plaatsje en er wordt hard gewerkt om alles vóór Zondag in gereedheid te hebben, wijl de hernieuwing zal worden gevierd met een tweetal wedstrijden. Te half één speelt Docos tegen RKAVV gelden ten eigen bate had aangewend, Ite hal* drie volgt de wedstrijd Volen- welke voor een jubileumgeschenk aan damWassenaar, wpHstriiHen Hio 7nr. hem, maj. B., bestemd waren geweest. Tenslotte maakt de dagvaarding melding van de opmerking van majoor B.. dat de kascommissie niet had kunnen ad viseren de heer B. als penningmeester decharge te verlenen. wedstrijden die der twijfel veel belangstellenden zullen trekken. Vanaf 2 uur zal de R.K. Harmonie kapel op het terrein aanwezig zijn. om de feestelijkheden met muziek op te luisteren Een gedeelte moet worden verbeterd Op 22 Augustus a.s. beginnen de wedstrijden om het wereidkampioen- scnap wielrennen, met races op het gesloten circuit te Ziirich. Een week na deze baankampioenschappen zullen in Lugano de wedstrijden worden voortgezet met de kampioenschappen op de weg. Op het vliegveld Agno van Lugano, zal de eindstrijd worden gestreden: daar ligt de finish van de wegwedstrijden. Er verrijzen op dit vliegveld enorme stalen gevaar ten, voor de tribunes, die er zulleD worden opgericht, aan beide kanten van de weg, die men een harde cementen bovenlaag zal geven. Op het Agnovliegveld: staalconstructies op het vliegveld, de weg er tussen. Naar aanleiding van de ervaringen opgedaan tijdens de Grote Prijs van Ne derland en daarna nog genomen proe ven, welke tot gevolg hebben gehad, dat het circuit van Zandvoort door de sportcommissies van KNAC en KNMV voor auto- en motorraces werd afge keurd, hebben genoemde commissies, zo deelt de persdienst van de KNAC mede, dezer dagen opnieuw een onderzoek in gesteld naar- de hoedanigheid van het wegdek. Zulks geschiedde op een warme dag met personenauto's, welke werden bestuurd door bekende sportwagen- rijders. Zelfs met dit, in vergelijking tot wedstrijdauto's langzame materiaal, moest worden geconstateerd; dat het circuit van Zandvoort nog niet aan alle gestelde veiligheidseisen voldoet. In een brief aan de Stichting Touring Zandvoort komen genoemde sportcommissies. na de door de rijders uitgebrachte rapporten te heb ben bestudeerd, tot de conclusie, dat het circuit weliswaar voor een belangrijk gedeelte voldoet aan redelijke eisen van stroefheid, ook bij warm weer, maar dat over de gehele baan nog te veel last wordt ondervonden van opspringend split. Redelijkerwijs mag echter worden aangenomen aldus de brief der beide sportcommisies dat van dit split geen onoverkomelijke hinder zal worden on dervonden indien de baan voor en tus sen training en wedstrijd zorgvuldig mechanisch wordt geveegd en het naar de kanten geschoven split wordt ver wijderd. Hoewel de baan bij warm weer overal een vrij grote zachtheid vertoont, wordt bij krachtig remmen de oppervlakte niet opgestuikt. Op de meeste stukken kwam onder die omstandigheden geen teer boven. Ten aanzien van deze laatste op merking wordt een uitzondering ge maakt voor het gedeelte van de Tarzan- bocht tot halverwege de Hunzerug. Op DE SNEEKWEEK. Het was gisteren een bijzondere dag in de Sneekweek. Het was de dag der dames- en der éénmanswedstrijden waarbij vooral de Friese dames zich deden gelden Zij wonnen nl in de Pam- pusklasse, 16 m2 klasse. Regenbogen en Jeugdklasse. Mevr. A. N. Metelerkamp Cappenberg—Van Gooi, ook al een Friese, thans in Amsterdam woonachtig, won de Valkenwedstrijd, mevr. A. Ver- weijLavenstein uit Haarlem werd winnares in de 12 Voetsjollenklasse. Van de resultaten in de éénmanswed strijden noemen we overwinningen van Frans Theunissen uit Leiden in de Re genbogen en A. E. van de Mandele uit Warmond in de Valkenklases. VOLLEYBAL. COMPETITIE LEIDSE POLITIE 1953. Sedert enige weken draait op het ge zellige veld op het Leidse Hout-terrein de volleyball-competitie van de Leidse Gemeentepolitie op volle toeren. Aan deze competitie, ingesteld door actieve politie-sportinstructeur J. Westbroek, namen zestallen van de Al gemene Dienst, de Recherche en de af deling Verkeer, alsmede een mixed- ploeg deel. Hoewel de competitie nog niet geëin digd Is kan ploeg I van de Algemene Dienst zioh reeds volleyballkampioen 1953 noemen, daar zij door van haar collega's van ploeg III en van de mixed- ploeg te winnen een puntenaantal van onbereikbaar voor haar tegenstan ders, bereikte. De voorzitter van de L.P.S.V. reikte na afloop aan de captain van ploeg I een door deze vereniging beschikbaar gestelde wisselbeker uit Hij liet de felicitaties vergezeld gaan van de wens. dat het initiatief van de sport-instruc- teur er toe zou mogen leiden, dat de mooie volleyballsport nog intensiever wordt beoefend en de Leidse Politie een sterk zestal op de been zal kunnen bren gen, dat de krachten kan meten met buiten het corps staands volleyball- teams. SCHAKEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1953 Voor de wereldkampioenschappen op de weg, welke worden verreden op 29 en 30 Augustus, is een parcours ter lengte van precies 15 km uitgezet, zoals op bovenstaand kaartje is aangegeven. De strijd van#de amateurs op 29 dezer gaat over 180 km., dus 12 keer het par cours, terwijl de profs op 30 Augustus 270 Ion. moeten rijden, dus 18 keer het parcours. dit stuk vertoont de baan op verschil lende plaatsen, en wel het sterkts „on der in de bocht" vóór de klim naar de Hunzerug, een gevaarlijke neiging van de teer om naar boven te komen. Ter plaatse kan daardoor groot gevaar ont staan door het losraken en wegslinge ren van in teer gedrenkt split of door opspetteren van de teer zelf Hierdoor zou een herhaling kunnen optreden van de gevaarlijke hinder, die tijdens de Grand Prix op 7 Juni door de deelne mers werd ondervonden. Voorts zal naar» het oordeel van de beide sport commissies, indien een groot aantal snelle wagens tegelijk op de baan is, slipgevaar ter plaatse kunnen ontstaan. Voor wedstrijden met motorrijwielen in ernstiger mate nog dan bij races met auto's „De sportcommissies voornoemd", zo besluit de brief, „hebben dan ook be sloten de baan, voor wat betreft het ge noemde gedeelte af te keuren voor het daarop doen verrijden van wedstrijden met automobielen en motorrijwielen", Het circuit zal pas dan weer kunnen worden goedgekeurd als het hierboven bedoelde gedeelte in dezelfde staat wordt j gebracht als het overige deel van de i°a„le;„DKa.nt ï°e£?± 5? !ejS,e„i1fk baan. Het te verbeteren stuk zal een- Voor een internationaal gezelschap speelde dr. Max Euwe gisteravond in Seinpost te Noordwijk simultaan. Bij de aanvang werd hij verwelkomd door de voorz. der Noord wij kse Schaak vereniging de heer A. Leenheer, die tevens dr, Euwe voor de komende strijd in Zürich dat toewenste wat hij zelf en de schakende Nederlander graag wenste. Hij hoopte, dat de tijd van 1936 weer mocht aanbreken en dat de schaaksport in Nederland dan weer zou mogen op- zelfde wrijvingscoëfficient moeten ver krijgen als de rest van het circuit. On derlinge verschillen zullen uiteraard niet mogen voorkomen. Gezien het karakter van de z.g. auto sprints. waarbij telkens slechts twee wagens tegelijk in de baan zijn. heeft de KNAC geen bezwaar voor het hou den hiervan slechts voor één maal een licentie aan het circuit te verlenen, welke licentie geldt voor het gehele circuit. De hieraan verbonden beperkende bepaling is, dat deze autosprints moeten worden georganiseerd door het district Haarlem en omgeving van de RAC-West. het dr. Euwe zo lastig mogelijk te maken en inderdaad: men heeft ge hoor gegeven aan die oproep Van de 30 deelnemers wisten zelfs zes hun partij te winnen Deze waren: R. J Lawrence, Engeland, W. Kükler. Duits land. Kapelaan v. d. Spek, Noordwijk, P. de Groot. Noordwijk, J. v d. Meulen, Leiden, en W. F. Schuss. Leiden. Remise werd behaald door dr. J. Schweers, Rotterdam, en P. Preenen, Leiden. Vermeldenswaard is nog, dat wij on der de dikke haag van toeschouwers de Duitse schaakmeester Schmidt aan troffen. POSTDUIVEN. Fondclub Leiden en Omstreken. Uitslag wedvlucht Orleans, afstand 510 km.: G. v, Albada 1, 7, 8; A. Dekker 2; H W Martens 3, 28; C Zwaan 4; H. de Haas 5; A. v. d. Hulst 6; J. A. Otten 9, 13, 14. 25: F. Hendriks 10. Uitslag wedvlucht Dax, afstand 1Ö30 km J. Hoek 1; W. v d. Arend 2. 4; F. Hofman 3; J. Rakhorst 5; H. Moenen 6. C.C. Rijn en Gouwe. Concours met 263 duiven vanaf Tilburg Gelost te 8 uur. Uitslag: J. Woerden, Nieuwkoop, 1: H. J. v. d. Berg. Waddinxveen, 2, 24; Gebr. Oosterman, Aarlanderveen, 3, 12, 21; H. v. d. Willik, Boskoop, 4; W. H. v M.uiden, Boskoop, 5, 18; J. Degen- kamp. Boskoop. 6. 17; J. Tijsterman, Nieuwkoop, 7, 8: H. v. Dijk. Waddinx veen 9, 11; G. Oskam, Nieuwveen 10. Leidse Concourscommissie. Uitslag wedvlucht Orleans. J. Remmerswaal 1; C. v. d .Berg 2; J, Brouwer 3; H v. d. Luit 4; St. Jan Bavo 5; C. v. Veen 6; J v. d. Niet 7; R. Fraas 8, 9, 13; G. v Albada 10, 21, 24. Uitslag met jonge duiven vanaf Mons. C v. d. Berg 1; W. v. Winsen 2; C. v. Helden 3; C. Broekhof 4; D v d. Nieuwendijk 5; Dr. J. Venker 6; H. v o' wU1t7; H' D«kstra 8: H. v. Alphen 9, W. Kapaan 10. De Witpen (Nieuwveen). Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Til burg. Gelost te 8 uur met W wind Aan komst eerste duif 9.14 uur, snelheid 1003 m Uitslag. G. Oskam 1, 11, 14. 15. 18: J Meijer 2; C. v. d. Leden 3; J Hooger- vorst 4. 16; M. Lanting 5, 17; J C. van Bemmelen 6, 8; C. v. Leeuwen 7; J. v Leeuwen 9; J. de Groot 10 Wedvlucht vanaf Parkestone (En geland): A. Bijl 1; J. Hoogervorst 2, 4; Lr OslCrirn 3* .T Tf T e. T t-% Oskam Bemmelen 6. J v. Leeuwen 5; J C. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 53) Het schurend geluid van staal te gen been, een gil, en een bronzen lichaam, dat met uitgestrekte armen achterover tuimelde. „Drie!" Toen rukte hij Si Gajah uit gordel en schede en sloop rond de hoek, waar de tweede kerel met zijn speer gereed stond. Weer troffen staal en been, de speer werd versplinterd. Vier! De ouae strijder lachtte luid. „Ik wacht je, ik wacht je We zijn nog lang niet voldaan ik en mijn vrienden. We willen nog meer ge nieten van dit feest. Kom, laat ons jullie welkom heten, kom kinderen en deel in ons genoegen." Er viel een stilte. Hij begon zich angstig en bezorgd af te vragen of het nu voor hem wellicht tijd was, om zelf een aanval op hun flanken te doen. Plotseling klonk er uit de jungle tegenover hem een woest ge krijs. Een troep van tien of twaalf kerels sprong als bezetenen in de rivier. Ze kwamen regelrecht op hem af. Een tamelijk oude man, die de leiding op zich scheen genomen te hebben, hield even op, toen hij in het midden van het water was aan gekomen en riep, terwijl hij in de duisternis van de kloof tuurde: „Zeg, Pulangga, ouwe vriend, ben jij daar? Waarom heb je dat toch allemaal gedaan? Je zult er hard voor moeten boeten, al ben je hon derd keer ons opperhoofd. Je leven zul je voor dit verraad moeten geven, al ben je duizend maal onze stam vader. Je tijd is gekomen, ouwe jon gen, te oud eigenlijk voor dit laag verraad." Maar onmiddellijk kwam het ant woord op deze uitdagende woorden als een heldere echo klonk het uit de duisternis op: „Jij, Si Panat, durf jij dat tegen mij te zeggen, valse zoon van mijn vader's slaaf. Roerend goed, waar mee ik naar willekeur zou kunnen omspringen, indien ik niet de wet ten van de blanken had leren waar deren en eerbiedigen. Jij, hond, durf durf jij hier tegen mij te komen blaffen? In de dagen van mijn vader hield een slaaf zich koest. Nieuwe tijden, nieuwe zeden ik ben oud, maar de gewoonte die ik in mijn jeugd heb leren beminnen ben ik nog niet vergeten. Neem dit van mij aan, Si Panat, slaaf en zoon van slaven!" Hij bukte zich en greep naar een speer, die sissend in zijn schuilplaats was gedrongen. Na even gericht te hebben, teneinde zeker te zijn van de uitslag, slingerde hij hem naar zijn doel. Si Panat viel achterover- De anderen letten er niet op en ren den plassend naar voren. De oude man lachte, greep Si Manui en wacht te kalm de aanval af. De troep hield juist in buiten het bereik van zijn speer en wachtte. „Hei! Waarom talmen jullie? Ik ben gereed Kom maar op!" klonk het fel uitdagend. Stap voor stap kroop hij naar de rivier. Het blin kende einde van Si Manui schoot naar links en rechts zijn vonken, toen hij de dreigende stormloop af wachtte. Een lichtflits van rechts, 'n reusachtig lemmet van een pidah vloog suizend door de lucht en sneed Simanul's heft als een riet door. Nog geen duim boven zijn rech terhand zou de spits van de speer gevolgd zijn in het kabbelende water. Achter de verschansing had een vijand zich weten schuil te houden. Nu schoot het hem ineens te binnen, dat er twee kerels die richting wa ren ingegaan Een er van had hij omver gestoken De andere was ge bleven. Krijgslist had hier zijns ge lijke gevonden. Met een zucht van verlichting en vrees trok Pulangga zich terug naar zijn schuilplaats, waaruit hij zich door deze nu wel erg doorzichtige kunstgreep had la ten verlokken. Si Munal was nu verloren, maar Si Gajah was gebleven. Hij haalde zijn trouwe vriend uit de schede en sloeg met een onbehouwen slag op de arm in Een gil, een gereutel, en het volgend ogenblik was alles weer even rustig. Voor hem uit trokken de mannen nu rustig naar de andere oever terug. Hij leunde doodop tegen de rots. Zes waren er nu van het toneel ver dwenen, maar er bleven er nog ge noeg. Hoe lang zou hij die strijd kunnen volhouden? „Uitstel," dacht hij, „uitstel, dat is het enige wat ik wens. Wat zou den ze nu in de zin hebben? Zou het tot hen doordringen, dat hij nu geen speer bezat en Si Gajeh alles was, waarop hij kon bogen? Wie zou het nu wagen om over te steken? Indien zij rekening hielden met zijn ver lies en hem met hun speren kwamen bestormen, wat dan? Het zou hem en zij kris een kwestie van hard en vlug werken worden, maar wellicht dat hij er in slagen kon, zich er door heen te werken." Het lange uitstel maakte hem kre gelig. Waren ze zich overal aan het verspreiden en verstoppen voor een nieuwe aanval of hadden ze zich werkelijk teruggetrokken? Omzich tig kroop hy als een slang naar de opening van de pas en loerde naar de andere kant. Het kleine stukje vlakke grond aan de andere oever en ook de kleine grintbaai waren ver laten. Alleen het bruine lichaam, dat achterover was geslagen op een reus achtige kei, hing half boven het wa ter, dat armen en benen spookachtig bewoog. Hij luisterde, maar vernam geen ander teken van leven. Verwon derd over deze verandering van stemming, en al zijn aandacht con centrerend op een onverhoedse aan val in de rug, kroop hij terug naar de rots. Zo ver trok hij zich terug, dat het rumoer van het water slechts een vaag geluid was geworden. Daar luisterde hij weer, elke zenuw ge spannen, oren en ogen ingesteld op elk teken van mogelijk verraad. Daar wachtte hij tot hij eindelijk in 't bre ken van een tak, het ritselen van bladeren, het zuchten van een nvens, zou vernemen, dat de laatste vinnige strijd kon beginnen. Hoog^ boven zijn hoofd brak een tak af in de stilte. Zou het eindelijk gebeuren' Zij wilden hem dus in de flank aanvallen? Zo ze verkozen in dien oog en hand hem niet te vlug in de steek lieten kon hij nog enkele kostbare minuten uitstel koDen Van schaduw naar schaduw kroon hii +e- aen de steilp rots naar hovpn pn m dodere schadmvniek bleef hü *til- staan om te luisteren, ziir oor te mitsen on het na^pren van dp viiond. Ymr'er cp7ipn of fpHonrd te «'ordpn vond hii ziin schuilnlaats on het '-leinp nlafpai. wru cfoldo nch on ~et »ün rnc teo-en do «•tam pon ^«1"_ oiibnnru, lan"? hpt klpine nad, "'achttp. keek pn iuist°rdp TVar kwam pn 7P Hp+ rraritspl Vpn Wladp. "en on do steile hpllin" hoven do nas "etpido riin oof pn hii vnpldp dp •*rvnkpro' cfpctalfpn tin» kptpr. d^n hü •na kon waarnpmpn. AUe.s was hpm -11 dni^oliik TTii kon zich ni°t wp«>r- 'muden even te grinniken van ge noegen. toen hii nvet eigen ngen het volvoerde krijgsplan bemerkte. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6