DUINSTREEK Sovjet-voorstel in V.N. verworpen Officiële opening uitgebreide Koksschool te Leiden Leiden is géén „stad van geld" WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT EER?TE BLAD PAGINA 2 DE KWAKEL Afscheid kapelaan Steenman. Door Z.H. Exc. de Bisschop is tot ka pelaan te Zandvoort benoemd kape laan J. F. Steenman. De verschillen de verenigingen, waarvan hij geeste lijk adviseur is, hebben besloten hem een huldeblijk aan te bieden. Dit zal geschieden a.s. Donderdag avond half negen in de zaal Leen- defs. Dan zal er ook voor elke paro chiaan gelegenheid zijn, persoonlijk afscheid te nemen van de kapelaan. Geb.: Bernardus Joseph us z. v. J. M. Kroesen en T.'H. Giezenaar; Ger- dina Martijntje d. v. W. A. Bensen en G. van Laar; Caecilia Maria d. v. W. E. Günther en C. A. Beurs; Ma ria Bernadette Johanna Clara d. v. J. G. de Groot en M. A. J. van der Bijl; Johannes Pieter Cornelis z. v. C. van der Water en M. Heuvel; Franciscus z. v. A. J. van de Veer donk en P. J. van der Heyden; Dirk z. v. K. Roodenburg en A. Blom; Jan Pieter Willebrord z. v. P. Breedijk en J. H. Hoosbeek; Bernardus Jo hannes z. v. J. E. J. Disseldorp en J. M. Merman; Petrus Franciscus z. v. F. C. Castelij n en C. van der VTugt; Cornelia Maria Theresia d. v. P. C. Woerden en C. A. den Haan. Ondertr.r Wilhelmus N. Nieuwen- huizen en Francisca van der Sluis. Getr.: J. J. M. van Vliet en C. J. Vermaar. Overl.: Wilhelmina Rekelhof echt genote van: C. de Horde, 34 jaar. KATWIJK Geboren: Huig zn van H. v. Bee- len en M. J. v. d. Plas; Jacob zn van N. v. Beelen en M. v. Rijn; Cornelis zn van P. van der Boon en L. Kuyt; Arend zn van A. Schaap en W. van Duyvenvoorde; Dirk zn van D. Hoek en C. J. van Beelen; Jan zn van J. van Beelen en J. van Duyvenbode; Marianne M. dr van W. H. Kanbier en M. Slot; Cornelia dr van A. Par- levliet en J. C. Haasnoot. Ondertrouwd: P. van der Linden en J. M. van Beelen; R. van Til en J. Botermans; C. Hogerheide en J. van Duyn. Getrouwd: A. Paap en M. H. Haas noot. P. Plug en H. A. Haasnoot; C. Bosman en M. Ouwehand; T. A. Baak en A. G. Wouters. Overleden: M. den Haas 75 jaar, echtgen. van D. Zwanenburg; C. Sip 72 jr wed. van A. van Duyn. AMERIKAAN KOMT JACHT OPHALEN IN LISSE Leonard Versluis, de vroegere eigenaar van een televisie-station in Grand Rapids (Michigan), is op de Nieuw Amsterdam gestapt voor een bezoek aan Nederland. Reden: Hij komt een jacht opha len, dat hij heeft laten bouwen bij een scheepswerf in Lisse. Met zijn vrouw gaat hij dan met het nieuw^ schip een tocht maken naar Frankrijk en de Middellandse Zee. Hij zal ook uitkijken naar een Nederlandse schipper en vrouw, die naar de Verenigde Staten willen emigreren om daar voor het schip te zorgen. Natuurlijk zullen de Versluisen ook hun familie in Noord-Beveland opzoeken. Leonard Versluis begon zijn car rière als leerling-fotograaf met een salaris van een paar dollar per week. Nu tv eft hij onder meer drie foto-studio's. Te zamen rr.et Hor aid Gross en M. B. Keeler stichtte hij in 1930 een radio-station. Zes jaar later verkocht hij zijn aandeel voor vijfendertig duizend dollar aan zijn partner en begon zijn eigen uitzendingen in Grand Rapids. Met de intrede van de televisie ging hij zich hierop toe leggen. Twee jaar geleden verkocht hij echter dit station en nu treft hij voorbereidingen om een nieuw tele visie-station voor heel West-Michi gan te stichten. NOORDWITKERHOUT Geb.: Adrianus Petrus z. v. H. P. PenningsBroekhof; Rosa Maria d. v Th. A. ZalmWarmerdam; Catha- rina Elisabeth d. v. H. J. Niessen Spruijt; Henricus Petrus Maria z. v. M C. HulseboschHogenboom; Mar tina Maria d. v. A. L. van Berkel Smit; Gezina d. v. W. van Rheenen Marsbergen- Eddy z. v. T. Scheep makerHond richt; Gerardus Alber- tus Maria z. v. G. H van Leeuwen Hulsebosch; Jacobus Petrus Maria z. v. P .J. van DiemenDóbbe; Petrus Cornelis Maria z. v. H. C. van den Bergvan der Voet. Ondertr.: M. Geer lings, 26 j. en A. G J. Kors, 22 j.; J Heemskerk, 28 j. en J. J. van Dam, 28 jaar. Getr.: G. H. van Dam en H. C. De politieke commissie van de Al gemene Vergadering van de Verenig de Naties heeft Dinsdag een Sowjet- Russisch voorstel, tot het uitnodigen van Communistisch China en Noord- Korea voor deelneming aan het de bat over de politieke conferentie voor Korea, verworpen. De Sowjet-Russische afgevaardig de Vysjinsky legde de Politieke Commissie dit voorstel voor, nadat de commissie de besprekingen over de politieke conferentie voor Korea was begonnen. De afgevaardigde van de Verenig de Staten Lodge nam onmiddellijk stelling tegen dit voorstel. Wij zijn hier om de deelneming onzerzijds vast te stellen, zo zei hij. Hij kon niet inzien, waarom de „anderen" een stem zouden hebben in bespre kingen van de Verenigde Naties over regelingen voor de Verenigde Naties betreffende de politieke conferentie. Ook de Australische afgevaardig de, sir Percy Spender, verklaarde geen redenen te zien om het voor stel aan te nemen. Het Russische voorstel werd met 34 tegen 18 stemmen, bij zeven ont houdingen verworpen, wat Noord- Korea betrof. Bij het stemmen over het uitnodigen van China werden 34 stemmen voor en 14 stemmen te gen het voorstel uitgebracht, terwijl negen afgevaardigden zich van stem ming onthielden. RUSSEN LATEN BRITSE MILITAIR VRIJ De Sovjet-autoriteiten hebben Dinsdag de Britse militair, die Maan dag aan de grens van de Britse sec tor van West-Berlijn en Oost-Duits- land door de Russen werd aangehou den, vrijgelaten. Ook zijn jeep, die in beslag genomen was, is vrijgege ven. Verhalen van de krijgsgevangenen Bij de uitwisseling van de krijgs gevangenen te Panmoendjon ver klaarde Dinsdag een terugkerende Amerikaanse soldaat, dat tussen 31 Juli en 18 September 1951 honderd van de drie honderd gevangenen in een doorgangskamp om het leven waren gekomen. Zijn meest treffen de herinnering aan het kamp was, dat hij elke morgen bij het ontwa ken tegen een heuvel op keek, waar 700 medegevangenen lagen begra ven, terwijl slechts 100 kruizen d< graven aangaven. Volgens andere repatriërende Amerikaanse soldaten mochten slechts een paar uitverkoren gevan genen zich met de functionarissen van de gemengde rode-kruisgroepen onderhouden, als deze hun kamp be zochten. Britse repatriërenden verklaarden, dat herhaalde pogingen van de Chi nezen, om de Amerikanen en Brit ten tegen elkaar op te zetten, had den gefaald, en dat de verstandhou ding tussen de Britten en de Ame rikanen goed was. Geerlings; W. P. Warmerdam en A. C. Langeveld. Overl.: M. M. Duivenvoorden, 1 j.; L Mëeuwenoord, echtgenoot van: M. Broekhof, 73 j.; J. C. Nouwens, echt genoot van: M. van Rij, 77 jaar. OEGSTGEEST Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert op Maandag 24 Aug., te 19 uur, in de raadzaal. De agenda bevat o.a.: Plannen tot herziening van het uitbreidingsplan voor Oegstgeest-Noord, en voor de Grunerie, met bijbehorende bebou wingsvoorschriften. Eervol ontslag aan C. G. Duilemond, als onderwij zer aan de o. 1. school, in verband met diens benoeming te Gouda. Voordracht tot benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school. De voordracht bevat één naam en luidt: A. C. Verhoeven, tijd. onderwijzer aan een o. 1. school te 's-Gravenhage. Crediet voor het geven van bijzonder gymnastiekonderwijs Medewerking aan het bestuur van de Kon. Juliana- school tot het doen uitvoeren van verschillende werkzaamheden in de school. Zondagsdienst. De Zondags dienst zal van 22 en 23 Augustus e.k. alleen worden waargenomen door A. J. M van Glabbeek, arts, Prins Bernhardlaan 23 alhier, tele foon 23949. STOMP WIJK Handbal H.V.S. Om 7.30 uur hedenavond zal de buitentraining worden hervat. VOORHOUT Afscheid van kap. KersthoU Na drie jaar priesterlijke arbeid ziet Voorhout kapelaan Kerstholt niet graag vertrekken. Niettemin zullen de parochianen zich erbij moeten neerleggen. Donderdagavond om 8.30 bestaat er gelegenheid afscheid te nemen van de kapelaan. De vereni gingen, welke door kapelaan Kerst- holt met een goede geest bezield werden, zullen deze avond op haar eigen wijze hun dankbaarheid to nen. Voor de parochianen een goede gelegenheid om zich hierbij aan te sluiten. j VOORSCHOTEN FEESTELIJKE BIJEENKOMST VAN DE OUDEN VAN DAGEN Gisteravond werd de Ouden van Dagen een gezellige avond aangebo den in de grote zaa1 van het Har monie-Opkomst-Centrum. Aan deze avond werkten mee het Comité Ouden van Dagen, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, het mu- ziekensemble van de C. H. Jongeren groep, versterkt door de Mondhar monica-club uit Lisse, de Drumband van Benevenuto en de Krontjnog Band „Mawar Indonesia". Tegen 8 uur vulde zich de grote GROT-ONDERZOEK IN DE PYRENEEEN Een van de drie grot-onderzoekers die op de bodem van de grot bij Pierre Saint Martin is geweest, dr. w 0. Mairey, is Dinsdag behouden uit dezaal, die voor deze avond welwillend diepe schacht gekomen. Tegen het door de Marine-autoriteiten was af vallen van de avond bevonden zich nog twee mannen, Levi en Castaret. op de bodem van de grot. Twee andere leden van de expe ditie zijn op verschillende hoogten in de schacht opgesteld. Zij geleiden de kabel, waarmee de onderzoekers worden opgehaald. Levi en Castaret zouden waar schijnlijk vanmorgen ook aan de op pervlakte zijn. Vanmorgen zijn Robert Levi en Norbert Casteret veilig boven geko men. In de schacht bevinden zich thans nog de twee mannen, die op plateau's, respectievelijk op diepten van 80 en 213 meter, de stalen kabel geleidden waarlangs de onderzoe kers naar boven werden gebracht. Volgens het persbureau van de Vietminh-opstandelingen is de gue rilla tegen de strijdkrachten van de Franse Unie in Indo-China verhe vigd. Het persbureau verklaarde Dins dag, dat de opstandelingen op 2 Aug. een Frans landingsvaartuig met twee compagnieën aan boord vernietigden en daags tevoren een Franse compag nie in de pan hakten. Bij zuiveringsoperaties in de pro vincie Mytho werden de vorige maand nog twee Franse compagnieën vernietigd en voldoende wapens voor een gehele compagnie buitge maakt. In deze provincie werd in Juli 70 vierkante kilometer gebied bevrijd, aldus dit bericht. De Grieken keren terug naar verwoeste dorpen De aardbevingen, die verleden week de Griekse Ionische eilanden hebben geteisterd, hebben volgens of ficiële ramingen 600 personen het le ven gekost. 800 personen werden zwaar en 1500 licht gewond. De bevolking keert in grote getale naar de gehavende domen terug om de oogst binnen te halen. De oo°-st van wijndruiven belooft de beste sedert jaren te worden. Naar in een telegram aan de Griekse legatie te Den Haag is be vestigd, is door een brand schade aangericht in de bibliotheek van de stad Zante op het door aardbevingen geteisterde gelijknamige eiland in de Ionische zee. Enkele zeldzame boek delen en manuscripten van Denis en Solomos, beroemd dichter en auteur vah het volkslied, zijn verbrand. gestaan en feestelijk versierd was. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven sprak een hartelijke welkomstwoord en dankte een ieder voor de verkre gen medewerking voor het welsla gen van deze avond. De ouden van dagen werden voor deze gelegen heid gehaald en weer thuisgebracht. Na het welkomstwoord van de bur gemeester speelde het muziekensem- ble o.l.v. de heer G. van Strien enige gezellige liederen en muziekstukken. In de pauze werd door de leden van het U.V.V. een flinke kop koffie ge serveerd, terwijl de presidente van het U.V.V. mevrouw A. de Graaf Bootsma nog een verrassende mede deling kon doen. Na de autotocht van Ouden van dagen was er een verzoek gekomen, of er hier ter plaatse geen gezelliige middagen georganiseerd konden wor den voor de ouderen. De U V.V. heeft de mogelijkheden onderzocht en dank zij de spontane medewerking van de gemeente is men erin geslaagd een lokaal te vinden, dat voor dit doel kan worden ingericht. In een lokaal van de Oude Openbare School aan de Schoolstraat is die gelegen heid gevonden. Daar wordt gelegen heid geboden voor een praatje onder elkaar. Men kan er domineren, dam me, schaken, kaarten, lezen, ter wijl door de U.V.V. voor de thee zal worden gezorgd. De kosten hieraan verbonden bedragen 10 cent per per soon. Voorlopig eens per veertien dagen van half twee tot half vijf en dan wel op Woensdagmiddag. De eerste bijeenkomst is vastgesteld op Woens dagmiddag 9 September a. s. Ieder, die vyf en zestig jaar of ouder is kan hieraan deelnemen. Is iemand van een. echtpaar nog geen vijf en zestig jaar, dan heeft deze ook toegang. De animo voor deze societeitsbijeenkomsten bleek groot te zijn. Reeds op deze avond gaven zich een 50 liefhebbers op. Getracht zal worden ook op de Rijn dijk een lokaal te vinden, echter slechts bij voldoende deelname. Men kan zich melden bij de da mes Schrama en De Koning. Na de pauze werd nog enige pittige muziek ten gehore gebracht. Tengevolge van de sterke uitbrei ding, welke de Koksschool te Leiden de laatste maanden' had ondergaan, werd uitbreiding van het aantal les lokalen, leskeukens en instructiesla gerijen eveneens noodzakelijk. Met de bouw en inrichting daarvan weïd enige tyd geleden een aanvang ge maakt en de nieuwe lesruimten zijn thans in zoverre voltooid, dat tot in gebruikname kon worden besloten. Dit geschiedde Dinsdagmiddag met enige officiële plechtigneid dooï de commandant der Koksschool en gar nizoenscommandant, lt. kol. H. W. Gerth van Wijk, in tegenwoordig heid van de' eerst aanw. ingenieur der Genie, lt. kol. Dohna, onder wiens leiding de veranderingen, uitbreidin gen en moderniseringen zijn tot stand gekomen, dr. K. Reitsma, directeur van het Openbaar Slachthuis te Lei den en voort verschillende Intendan ce-officieren, Milva-officieren en on derofficieren-kok, die allen door overste Gerth van Wijk werden ver welkomd, waarna hij in korte trek ken op het ontstaan der Koksschool attendeerde. Haar geschiedenis ligt feitelijk in Engeland, waar met een cursus werd begonnen. In Nederland vond de Koksschool haar wieg in Eefde, waar een compagnie voor de opleiding tot kok als onderdeel van het korps verplegingstroepen werd opgericht. In 1950 ontstaat de Koks school te Leiden als zelfstandige in stelling met eigen garnizoen. Onder gebracht in de oude artillerie-kazer ne bleek spoedig de noodzakelijkheid van modernisering en uitbreiding en spr. vroeg zich af, of men er thans was, want nog verdere uitbreiding zal noodzakelijk zijn. Na een woord van dank tot de ver schillende instanties, die aan de tot stSndkoming hun medewerking heb ben verleend, werden de gebouwen bezichtigd, hetgeen bij de aanwezi gen ongetwijfeld de overtuiging zal hebben bijgebracht, dat aan de eisen der hygiëne ir de eerste plaats thans in ruime mate is voldaan. De uitbreiding betreft thans een nieuwe leskeuken, een nieuwe in structieslagerij en drie nieuwe leslo- d. v. F. R. M. Meltzer en J. M. M. Verheij; Jan Dirk, z. v. W. J. Brauckman en N. Webber; Jacob Augustinus, z. v. J. Talakua en Nanlohy. Geboren te Leiden: Machteld Jo hanna Wilhelmina, d. v. Chr. Eggink en E. B Offringa. Ondertr.* Hayo Pieter Keekstra, 26 jaar, te Leiden en Gerritje Mooy, 31 jaar; Willem Hendrik Rozendaal, 52 jaar en Cornelia Janna Boomsluiter, 33 jaar, te Dordrecht. Gehuwd: Frans Joseph Breuer en Clazina Hendrika Ovost. Overl.: Jacoba Huberta Remmers waal, 75 jaar, echtg. v. J. A. Beijers- bergen; Johannes Petrus van Kam pen, 67 jaar, wedn. van M. L. van den Berg; Maria Elizabeth van der Roest, 66 jaar, echtg. v. S. Verbeek; Anthonius Petrus Varkevisser, 57 jr.; Maria Magdalena Bouman, 69 jaar; Adriana Maria Weiter, 72 jaar, wed. ZOETERMEER Afscheid kapelaan Schut. Kape laan Schut, die drie jaren in Zoe- termeer heeft gewerkt, vertrekt naar Den Haag. Donderdagavond om half acht bestaat er zowel voor organi saties als particulieren gelegenheid om afscheid te nemen van de kape laan in het parochiehuis. Geb.: Magdalena Maria, d. v G. A. Boonekamp en J. M. G. Rutten. Ondertr.: G. Droppert, 28 j. en J. J v. EedenPetersman, 26 j.; P. C. J Paardekooper 28 j. en C. M. M. Boonekamp, 28 j.; A. v. Assen, 27 j. en A. v Holst. 22 jaar. Getr.: C. J. Koole, 30 j. en T. F. Hagers, 22 jaar Overl.: T. E. Brouwer, 4 j.; A. v. Helden echtgenote van: W. J. Veld huizen, 48 jaar. Personalia. De heer J. M. Tail- Aan het einde van de avond nam lie, werkzaam ter secretarie dezer de voorzitter van het comité van gemeente is met ingang van 1 No- Ouden van Dagen dr. M. v. d. Stoel vember a.s. benoemd tot commies A nog even het woord en op de hem ter secretarie der gemeente Uithoorn Enkele honderden aanhangers van de Sjah, die vanmorgen, gewapend met knuppels en ijzeren staven, op trokken naar het parlementsplein, hebben de lokalen van het orgaan van het ministerie van buitenland se zaken, Baktar Emroez, in brand gestoken, alsook kantoren van de Iraanse partij, die deel uitmaakt van het nationale front. i typische wijze maakte hij nog vlug even reclame voor de societeitsbij eenkomsten en dankte voor de on dervonden medewerking voor het slagen van deze avond. De heer J. v. d. Heijden sprak een dankwoord namens de ouden van dagen voor de aangeboden avond en dankte de U.V.V. voor het genomen initiatief en rekende voorts op medewerking, zodat deze bijeenkomsten een succes mogen worden. Geb.: Liesbeth Irene, d. v. G. P. Schellevis en Th. de Rujjter; Jacobus Cornelis Johannes, z. v. J. Mens en H. M. Meijer; Ingeline Suze Maria, (NH,). De Witpen (Zoetermeer). Con- coursvlucht met oude en jonge duiven vanuit Zevenbergen, afstand 40 km. met 95 duiven; om 10 uur gelost, aankomst eerste 10.59.13, snelheid 966.67 m. p. m.; laatste 11.10.47, snelheid 833.58 m. p. m. Uitslag. Gebr. Hoogendoorn 1, 2, 3, 7, 17, 21; M. Ponse 4, 13, 23, 24; A. A. Knij- nenburg 5; Th. v. Galen 6; G. Coops 8, 10, 11, 12, 18, 19. 22; A. Brussé 9. Concoursvlucht van Parkestone (Eng.), afstand 250 km., deelname 24 duiven, gelost 10.25 uur, aankomst eer ste 12.40.49, snelheid 1837.4 m. p. m.; laatste 14.0.7, snelheid 1159. m. p. m. Uitslag: T. Pelle 1. 5; Th. v. Galen 2; M C. v. d. Goes 3; M. Ponse Brussé 6. Een der koks toont een vleesschotel aan de hem omringende autoriteiten. Links van hem dr. Reitsma, direc teur van het Openbaar Slachthuis. Rechts op de voorgrond: lt. kol Doh na, onder wiens leiding de verbou wing werd uitgevoerd, lt. kol. H. W. Gerth van Wijk, commandant der Koksschool, met zijn echtgenote. Foto N. v. d. Horst. kalen, welke modern zijn ingericht, zodat men op dit punt niets zal te kortkomen, omdat het geheel er welverzorgd uitziet. KYNOLOGEN VERENIGING „RIJNLAND". Op de in Doetinchem gehouden internationale hondententoonstel ling hadden slechts twee leden van de K. V. „Rijnland" honden inge schreven. Was dit aantal gering, het succes was echter groot. De fox-ter rier „Castle Yard's Contendu" van mej. N. van de Kasteele uit Wasse naar werd beste van de groep der terriers om daarna voor de derde maal in successie op één na beste van de 525 honden te worden. De fraaie Chow-Chow „Hwang-Ti- Bing" van mevr. S. NaberSpaan derman werd beste hond van de groep der Keesachtigen en Poolhon- den, terwijl „Bing" daarna op drie na beste hond van de tentoonstelling werd. „Rijnland" was derhalve kwalita tief uitstekend in Doetinchem verte genwoordigd. Laatste Berichten DODELIJK ONGEVAL IN LEIDSCHENDAM. Dinsdagmiddag heeft zich in een der houtloodsen van een meubelfa briek, Pander en Zn., aan de Vliet- weg te Leidschendam een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij de 15- jarige P. J. van der R. uit Den Haag het leven heeft gelaten. Een der ar beiders vervoerde op een lorrie cir ca 600 kg. multiplex platen, daarbij geholpen door Van der R. Een dei* wielen van de lorrie geraakte buiten het tegelpad in het mulle zand. De platen kantelden en drukten Van der R. tegen de scherpe kanten van een partij gezaagd hout, waardoor zijn schedel werd ingedrukt. Een arts kon slechts de dood constateren. Het stoffelijk overschot is naar St. An- toniushove vervoerd. LEIDSE UNIVERSITEIT. Aan dr. A. D. Leeman, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, is opdracht verleend om gedurende het tijdvak van 1 Septem ber tot en met 30 Juni 1954 in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksiiniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de Latijnse taal- en letterkunde en Romeinse oudheden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Francis Wilfred, z. van W. S. Ho-Kang-You en M. P. Sproc- kel; Gerard, z. van B. A. J. Romeijn en P A. van Leeuwen; Imelda Maria Letetia, dr. van J. Hoogkamer en H. Aartsen; Adriana, d. van D. G. van Bruchem en H. Evegaars; Adriaan, z. van D. G. van Biiichem en H. Eve gaars; Paulus Joachim Maria, z. van T. L. van Son en M. T. van Gerwen; Krina Cornelia, d. van A. Kruit en J. Mulder; Catharina Johanna, d. van A. M. Bepers en G. Hopman; Jan,e z. van J. Harte veld en G. J. Ra- vensbehrgen. Gehuwd: W. Wendt en J. Boon. Overleden: J. C. van der Plas huis vrouw van Vermeulen 65 jaar; J. StoL man 73 jaar; J. den Os, wed. van Ovost, 82 jaar. WIE ZAG DEZE AANRIJDING? Gisternamiddag te 6.10 heeft een vierwielige vrachtauto in een bocht van de Zijlsingel een fietsende jon gen over het hekje langs de singel gedrukt, waardoor hij op het talud terecht kwam. De vrachtauto had vermoedelijk een oranjekleurige ca bine met open laadbak met op de achterklep vermoedelijk de naam Langeveld. Zij, die de politie hier over inlichtingen kunnen verschaf fen, worden verzocht zich tot haar te richten. Toch wonen hier 21 „halve millionairs" Leiden telde vóór de oorlog twin tig „halve miilionair", lieden met een vermogen van vijfhonderdui- zend gulden of meer nu zijn het er 21. De oorlogs- en na-oorlogs jaren hebben onze stud dus één van deze „gelukkigen" meer be zorgd. Nemen wij de waardedaling van het geld in aanmerking, dan lijkt deze vermeerdering eerder een vermindering. Onder bedoelde 21 zijn er twee of drie met een vermogen van een millioen of meer. In totaal wonen er in Leiden,2.439 „kapitalisten", althans mensen van wie bij de fiscus bekend is, dat zij enig kapitaal bezitten. „Enig" kapi taal, want onder deze 2.439 stadge noten zijn er 14- wier ganse bezit beneden de tienduizend gulden ligt, voorts 269 met een vermogentje tus sen tien en vijftien mille en 331 met een kapitaaltje van vijftien tot twin tig mille. Deze groep van zeer bescheiden vermogens in Leiden omvat dus 30 pet van het totale aantal. Om een oordeel over dit percen tage te kunnen vormen verdient het aanbeveling de verhoudingen te ver gelijken met die in het gehele eco- nomische-geografische gebied waar toe Leiden behoort en dat gevormd wordt door Leider, en de Rijnstreek. In dit gebied wonen 7.769 mensen met vermogen daarvan hebben 690 minder dan tienduizend gulden. 1099 bezitten tier. tot vijftien millie terwijl 1043 inwoners vijftien tot twintigduizend gulden het hunne mogen noemen. Een eenvoudig reken sommetje laat zien dat in dit gebied dus 36 pet van de mensen-met-ka- pitaal ten hoogste twintigduizend bezitten. M.a.w. er zyn in Leiden, vergeleken met de omgeving, rela tief weinig kleine vermogens en dusmoeten er relatie! meer mid delgrote, grote of zeer grote zijn. Wat nu de middelgrote vermogens, d.w.z. die tussen twintig en houderd- duizend gulden betreft, ziet de toe stand er als volgt uit: 529 Leidenaars hebben een kapitaaltje tussen twin tig en dertig duizend gulden; 543 stadgenoten kunnen een som tussen dertig en vijftig mille de hunne noe men, terwijl tenslotte nog 392 inge zetenen een bedrag bezitten dat va rieert van vijftig mille tot een ton. Bij elkaar zijn er hier dus 1446 mid delgrote vermogens, hetgeen over eenkomt met 59 pet van het totale aantal. Vergelijken wij deze verhou- ton. Tezamen dus 7769 vermogens in de middelgrote klasse of 56 a 57 pet van het totale aantal. De grote vermogens tussen een ton en een half millioen laten zich onder verdelen in drie groepen. Tussen één en twee ton vermogen hebben 155 Leidenaars, 39 stadgenoten bezitten twee tot driehondduizend gulden ter wijl 37 ingezetenen een som tussen driehonderdduizend gulden en een half millioen de hunne kan noemen. In deze totaalgroep van grote vermo gens vallen dus 9.4 pet van het to taal. In Leiden en omgeving liggen de verhoudingen te dezen opzichte aldus: van de 7769 kapitaalkrachtigen zijn er 341, die honderd- tot tweehon derdduizend gulden bezitten; voorts 80, die twee tot drie ton bezitten en 66 met een vermogen boven drie ton tot een half millioen. Bij elkaar dus 487 grote vermogens of zes en een kwart pet van het totale aantal, het geen dus relatief héél wat minder is dan het Leidse percentage. En nu tenslotte de extréme ver mogens, waartoe wij alle vermogens rekenen die boven het half millioen liggen. Zoa s reeds vermeld zijn ?r daarvan in Leiden 21, neerkomend op bijna 0.9 pet van het totale aan tal. In het economisch-geografische gebied van Leiden beloopt dit aantal 31 of slechts 0.4 pet var het totale aantal; relatief dus heel wat minder! Wij ontleenden deze gegevens aan een zeer recente uitgave van het CBS over de vermogensverdeling in de Nederlandse gemeenten, de eer ste van deze aard, die na de oorlog verschenen is. Aan dezelfde publica tie ontlenen wij ook nog de volgende bijzonderheden: he totale bezit van de Leidse bevolking beloopt ruim 132 millioen gulden terwijl alle kapitaal krachtigen in Leiden en de rest Van het economisch-geografische gebied 332 millioen bezitten. Een duidelijke vergelijking van de vermogenspositie der bevolking in onze stad en in het economiseh-geo- grafisc* gebied verkrijgt men ten slotte door het plaatselijke of regio nale totaal-vermogen orn te rekenen tot een vermogen per hoofd der be volking. Doet men dit, dan krijgt men voor de Leidse bevolking een hoofdelijk vermogen van f 1.534, en voor de bevolking van het gehele gebied van f 1.174,—. Ter verdere vergelijking voegen wij hieraan toe dat het „hoofdelijk vermogen" van de bevolking in de provincie Zuid- Holland 2.101,beloopt terwijl het voor geheel Nederland 1.907,be draagt. Leiden blijkt dus relatief ding weer met die van het gehele njet bepaald een „stad van geld' economisch-geografische gebied waar- te zijn. toe Leiden behoort, dan blijkt van de 7769 vermogen-bezitters een aan tal van 1622 een kapitaal te hebben tussen twintig en dertigduizend gul den, 1699 tussen dertig en vijftig mil le en 1098 tussen vijftig mille en één In enkele volgende artikelen zul len wy aandacht schenken aan de vermogenspositie van de bevolking in de overige dorpen van de bollen streek, de Leidse duinstreek en van Rijnland.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2