El Glawie wenst krachtig Frans optreden in Marokko Duitse perscommentaren over jongste nota van de Russen Komt Franse parlement bijeen om uitweg te zoeken in impasse? Edgar Sanders in Wenen Overwinnaar Mossadeq vreest voor een aanslag op zijn leven Adonis weer in de boeien A WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 JT A />^1 ft* 44stc JAARGANG X No. 12969 jjjQ/ 1 Mevrouw Mossadeq Directeur: c. m v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN naar de keuken j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. S Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Naar aanleiding van een persge- sprek, dat hij aan de hoofdredacteur van „Le Petit Mahocain", een te Ca sablanca verschijnend blad, heeft toe gestaan, heeft de Pasja van Marra- kesj Dinsdagmorgen aan de pers een nadere verklaring verstrekt, waarin hij verklaart eens en voor al aan Frankrijk zijn woord gegeven te heb ben en zonder voorbehoud. Het persgesprek was verkeerd uit gelegd, aldus Pasja El Glawie. Hij had de Franse openbare mening al leen willen waarschuwen tegen te lang dralen, dat er toe zou kunnen leiden, dat de weinig ontwikkelde meerderheid der Marokkanen tot extra actie zou geraken. Volgens de publicatie van „Le Pe tit Marocain" had de Pasja een van het paleis van de sultan van Marok ko uitgegaan communiqué een „op roep tot revolutie" genoemd. Het ging minder om een godsdienstige opstand tegen „de imam", die door zeven millioen Marokkanen vast besloten om het Islamietische geloof te handhaven, is gekozen, dan wel om een verklaring van de heilige Oorlog tegen Frankrijk en de Fran sen', aldus had de Pasja volgens het blad omtrent het communiqué van de Sultan gezegd. Anarchie dreigt Verder had El Glawie volgens het verslag gezegd, dat het Marrokkaan- se volk de Sultan onwaardig had ge oordeeld om nog langer geestelijk leider te zijn en voor hem als zq- danig een opvolger had gekozen. Ging het geestelijke de Marokkanen aan, het tijdelijke was de zorg van de beschermende mogendheid. Het Marokkaanse volk verwachtte beslis singen. Van die beslissingen, die niet vertraagd konden worden zonder schade, voor het Franse werk prestige in Marokko, hing de toe komst af. De Franse regering droeg een verschrikkelijke verantwoorde lijkheid, die haar door de Marokka nen niet werd benijd. „Ik ben sedert veertig jaren de vriend van Frank rijk, omdat ik in dienst van Marok ko ben.Thans c wil ik Marokko be hoeden voor de anarchie en de on dergang. Ik wil aannemen, dat men in Frankrijk zal begrijpen waar de grens ligt van mijn getrouwheid". In zijn nadere verklaring van Dins dag zeide de Pasja dat het ondenk honderd werden in hechtenis geno men. Politie en militairen legden Dins dagavond een cordon rondom de Ara bische wijk om te voorkomen, dat betogers het Franse stadsgedeelte binnenkwamen. De politie deelde mede, dat een aantal betogingen in de Arabische wijk door het ingrij pen met gummiknuppels konden wor den beëindigd. Een woordvoerder van de Franse resident zeide te Casablanca, dat de Sultan het Mohammedaanse feest van Aid el Kebair, dat Donderdag en Vrijdag gevierd zou worden, mis schien zal afgelasten. Op dit feest plegen alle volkshoof den huilde te bewijzen aan de Sultan als het geestelijk hoofd van Marok- ka en een eed van trouw af te leg gen. Er wordt gevreesd, dat een gedeel te de eed van trouw aan El Glawie zou afleggen. Te Oejda, waar Zondag hevige an ti-Franse ongeregeldheden plaats vonden, hebben Marokkaanse beto gers Dinsdag een jeep van de politie aangevallen. De oolitie opende het vuur. waardoor minstens twee Ma rokkanen om het leven zijn gekomen. De politie in Oejda deelde mede, dat de stad in staat van beleg is. Bij na alle Marokkanen hadden zich in hun huizen opgesloten. .Politie en leger patrouilleerden door de straten. Er werd een uitgaans verbod afgekondigd. Ontheemde jeugd bij de Koningin Dinsdag heeft H. M. de Koningin op Paleis Soestdijk een aantal kinderen, uit de Duitse vluchtelingenkampen dat op het ogenblik met vacantie in het Westland is, ontvangen. De Koningin temidden van haar jeugdige gasten in de tuin van het Paleis. STAKINGEN DUREN VOORT Dinsdagavond was er nog steeds weinig verandering in de toestand in Frankrijk te bespeuren. Wel werden enkele spoorweg-arbeiders en em- ployé's van de posterijen gearres teerd, doch er was geen enkele aan wijzing, dat de maatregelen, die La- niel Maandagavond aankondigde, reeds zijn ingevoerd. De leiders van de socialistische, ka tholieke en communistische vakver bonden staan vrijwel voortdurend met elkaar in verbinding. Overal in Frankrijk bleef het even- wel vrij rustig, zoals het gedurende baar was dat hij ook maar een en- deze gehele staking nog rustig is ge- kel woord zou kunnen spreken waar- weest. door zijn verknochtheid en onwan-.de spoorwegen was enige ver telbare trouw aan Frankrijk in twij- betering te bemerken. Het aantal uit ,o„ ïrnn-nnn ,Trnrjon i Parijs naar de provincie vertrekken- fel zou kunnen worden getrokken.de £fiinen nam"toe en er reden weer "ïf-j1 UT06 1S UT geweest en zal enkeje treinen naar de Parijse voor- altyd blijven: Nauwe samenwerking !-steden Ongeveer de helft van het tussen Frankrijk en de gezonde ele- j normale aantal ondergrondse treinen menten van de Marokkaanse bevol-1 was Dinsdag in dienst. Ook bij de king"- j PTT was de toestand iets gunstiger. j Er werd een grotere hoeveelheid Geen Mohammedaans feest j briefpost behandeld en meer tele- In de Arabische wijk van Casa- i J""1*; telegraafverbindingen wer- blanca werden ruim 500 Marokka- den tot «bracht. Het oerso- nen bij een razzia ondervraagd. Ruim CHURCHILL LEIDT WEER KABINETSVERGADERING. Sir Winston Churchill heeft Dins dag, voor het eerst sinds 24 Juni j.l., de leiding gehad ener buitengewone bijeenkomst van het Britse kabinet. Er werd vergaderd in de ambtswo ning van de premier, Downingstreet 10, in Londen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat in hoofdzaak is gesproken over het Sowj et-Russische voorstel, om in de komende zes maanden een vredesconferentie te houden tussen de „grote vier", ter bespreking van het punt: Vredesver drag met Duitsland. den tot stand gebracht. Het perso neel van de gas- en electriciteitsbe- drijven was nog steeds in staking. De vuilnismannen en straatvegers gingen in sommige districten weer aan het werk. Ook de havenarbeiders in Le Havre vatten het werk weer op, maar in Duinkerken bleven hun collega's thuis. In het mijngebied was de toestand onveranderd. Op de spoorwegstations in het Saargebied stonden Dinsdag 30 vol geladen kolentreinen en 26 goederen treinen, met in totaal ruim drie dui zend wagons, alle be9temd voor Frankrijk. In verband met de sta king in Frankrijk nemen de Franse Spoorwegen de wagons niet over. Ook het geldverkeer tussen Frank rijk en het Saargebied is stopgezet. Te Bar-le-Duc in Oost-Frankrijk zullen zes ambtenaren van de PTT worden berecht, omdat zij geen Tante Pos lang op „vacantie"? hoor hebben gegeven aan een bevel de regering tot hervatting van de werkzaamheden. De gouverneur van het departe ment van de Maas gaf opdracht tot vervolging van ongeveer vijftig spoorwegarbeiders, die vorige week Woensdag hun bevel tot hervatting van de werkzaamheden hadden ver brand bij een betoging voor een oor logsgedenkteken. De vakbondleider Jouhaux bracht Dinsdagavond een bezoek aan pre sident Auriol. Waarnemers waren van oordeel, dat dit bezoek de jong ste poging is om achter de schermen uit de impasse, te komen, waarin de staat en zijn werknemers zich be vinden. Dinsdagavond waren 222 verzoe ken tot bijeenroeping van het parle ment binnengekomen, waarvan er 179 schriftelijk zijn bevestigd. Edgar Sanders, de zo juist door de Hongaren vrijgelaten Engelse zaken man, die ruim diye-en-een half jaar gevangen heeft gezeten, is Dinsdag te Wenen aangekomen. Samen met hem heeft een Italiaan de grens overschreden, die ruim twee jaar in een Hongaarse gevangenis had ge zeten. Beiden waren gezond en San ders heeft 's middags een persconfe rentie gehouden, waarop hij o.a. ver telde, dat hij voor het proces en daar na niet mishandeld was, al waren de verhoren ook bijzonder langdurig afmattend. De beschuldiging van spionnage noemde hij volkomen on gerijmd. Hem was pas de avond tevoren meegedeeld, dat hij zou worden vrij gelaten. Zijn vrouw, die voortdurend pogingen heeft gedaan om hem vrij te krijgen, waarvan de laatste poging van vorige week dus wel succes heeft gehad, is ijlings per vliegtuig naar Wenen gereisd, waar zij zich bij haar man heeft Zijn vrouw moet alle maaltijden bereiden Hoessein Makki, voormalig hoofd van de genationaliseerde Perzische olie-industrie, is Dinsdag gearresteerd op grond van de bepalingen van de wef °P de veiligheid van de staat. Voorts is vernomen, dat de leider van de „Soemka's" (Perzische natio- naal-socialisten), Moetsji Zadeh, Dinsdag uit gevangenschap is ont slagen. In Teheran was de toestand Dins dag gespannen. Er waren op ver scheidene plaatsen botsingen tussen aanhangers van de Pan-Iraanse en de Toedeh-partij. De zetel van de eerstgenoemde partij werd door aan hangers van de Toedeh aangevallen en geplunderd. De politie slaagde er in het gebouw te ontzetten en de betogers te verspreiden. Ook ten zuiden van de hoofdstad kwam het tot ongeregeldheden. De Perzische communistische par tei heeft een beroep gedaan op pre mier Mossadeq om van Perzië een ..democratische republiek" te ma ken. Het regeringsgezinde Perzische dagblad „Ettehad Melli" schrijft dat de omgeving van de minister-presi dent voor een aanslag op diens le ven vreest. Zijn maaltijden mogen slechts door zijn echtgenote worden bereid. Het bestuur van Teheran heeft een De chaos bij de Franse P.T.T. tengevolge van de stakingen, heeft onge kende afmetingen aangenomen. Op het station Austerlitz te Parijs bijv. lagen honderden postzakken opgestapeld. Wanneer zullen de poststukken de plaats van bestemming bereiken? Hulp voor Griekenland Het Nederlandse Roode Kruis heeft vandaag op giro 777 26.669,70 voor de 'hulpverlening aan Grieken land ontvangen. Het was de eerste dag, dat de girostrookjes, met giften binnenkwamen. Prinses Wilhelmina heeft eveneens een belangrijk bedrag gestort. Met het s.s. „Jupiter" van de KNSM, dat 20 Augustus van Am sterdam vertrekt, zullen enige zen dingen, waaronder dekens en baby voeding, worden verscheept. Een ondertoon van diep pessimis me wat betreft de kansen op een her stel van de Duitse eenheid klinkt door in vrijwel alle breedvoerige be schouwingen, die de Duitse pers Dinsdag aan het jongste voorstel van Moskou tot onderhandelingen over een Duits vredesverdrag wijdt. Overzichtschrijvers komen evenals de leiders der grote partijen, echter tot de conclusie, dat het gesprek met Moskou zeker niet zal mogen wor den afgebroken. De door dr. Adenauer uitgespro ken overtuiging, dat de nota zou zijn bedoeld om de aanstaande verkie zingen in West-Duitsland te beïn vloeden, wordt niet door alle bladen gedeeld. De onafhankelijke „Frank furter Allgemeine Zeitung" is veel eer van mening, dat de nota vooral aan de Westelijke geallieerden ge richt is en met name aan Parijs en Londen. Voor de regeerders in deze beide hoofdsteden heeft de nota, vol gens dit blad, in elk geval meer op heldering betreffende de Russische bedoelingen gebracht. Het blad maant de Duitse politici daarom aan nauwkeurig te letten op de reacties, die de nota in Parijs en Londen zal wekken. Men kan volgens dit blad, aan nemen, dat deze hoofdsteden zullen blijven aandringen op onderhande lingen, doch het blad betwijfelt vooralsnog, dat het inderdaad tot be sprekingen zal komen. Volgens het Frankfortse blad heeft Moskou niet veel kansen om in Duitsland psycho logisch invloed uit te oefenen, om dat „het wantrouwen der Duitsers tegenover Bolsjewistische beloften enorm groot is". Bovendien betoogt dit blad dat „voor millioenen Duit sers de erkenning van de Oder-Neis- se-grens een onmogelijkheid zou zijn". Het socialistische partijblad „West- Deutsche Neue Presse" meent, dat de nota een bedreiging inhoudt, dat „alle hoop op een spoedige hereni ging van Duitsland langzaam maar zeker ten grave gedragen wordt". Het enige positieve element in de no ta ziet het blad in het feit, dat de Russen kennelijk over het vraagstuk in contact willen blijven met het Westen. Het wenst daarom: onder handelingen op de snelste wijze. Verschillende bladen zoeken de kern van de Russische nota in de vaststelling, dat een intrede van West-Duitsland in een Europees le ger de Duitse hereniging voor goed onmogelijk zou maken. Volgens de in Miinchen verschij nende „Sueddeutsche Zeitung" moet men daarom de nota in de eerste plaats zien als gericht tegen de Na- vo. „Het strategische doel is de ver nietiging van het Atlantisch Pact en daarin stemt de nota overeen met de laatste rede van Malenkof voor de Opperste Sowjet". De „Stuttgarter Zeitung" zegt, dat 't verkeerd zou zijn deze dreiging der Sowjet-Unie als louter propaganda terzijde te leggen. „Hier wordt voor het eerst duidelijk en op een wijze, die niet kan worden misverstaan, ge zegd, dat het niet mogelijk kan zijn tegelijk de EVG en de Duitse her eniging na te streven", aldus dit blad. De links gerichte „Frankfurter Rundschau" knoopt daar de opvat ting aan vast, dat de Russen inder daad oprecht zijn in hun vrees voor een agressief karakter der EVG. „Wellicht is het ook juist, wanneer zij de herwapening van Duitsland als een bedreiging zien", aldus het blad. Over deze zaken kan men vol gens het blad echter praten, mits de Russen bereid blijken te erkennen, dat de Europese wereld „een ge meenschappelijke binding" nodig heeft. De te Bonn verschijnende „Gene ral Anzeiger" spreekt de overtuiging uit, dat een opgeven het EVG-plan" zonder twijfel niet het ergste zou zijn, daar de meerderheid van het Duitse volk de EVG niet als doel op zichzelf, doch eerder als middel tot een doel beschouwt". Inmiddels ge looft dit blad, dat indien de Russen, niet van plan zjjn met betere aan biedingen te komen, „er niet veel hoop meer kan zijn voor overeen stemming over het Duitse vraagstuk langs de weg der onderhandeling". Het grootste West-Duitse dagblad „Die Welt", beperkt zijn commen taar tot een schildering van de ont wikkeling, die zou intreden wanneer Duitsland inderdaad neutraal gebied zou worden. Het blad volgt hier ge heel en al de voorspelling van dr Adenauer. „In elk geval zou het ein de zijn: een bosjewisering van geheel Duitsland, die spoedig gevolgd zou worden door de vorming van volks democratieën in Frankrijk, Italië, Oostenrijk en andere Europese lan den." Het blad grondvest dit pessi mistische inzicht evenals de kanse lier, op de veronderstelling, dat de Amerikanen zich, bij een Duitse neutralisering, van het Europese vas teland zouden terugtrekken. beloning van 100.000 rialen uitge loofd voor het verstrekken van in lichtingen, welke leiden tot het ar resteren van generaal Zahedi, die door de Sjah voor zijn vertrek uit het land tot premier is benoemd. Toen de Sjah en de keizerin van Perzië op het vliegveld van Rome aankwamen, was er veel politie op de been. Men had namelijk van te voren aan het Italiaanse departe ment van buitenlandse zaken laten weten, dat de Sjah naar Rome on derweg was. Het departement liet weten, dat de Sjah, zijnde nog steeds een regerend vorst, geen verblijfs vergunning nodig heeft, noch om politiek asyl behoeft te vragen. „De Sjah en zijn echtgenote zullen altijd welkom zijn in Italië", zo werd me degedeeld. Generaal Zahedi, die zich nog steeds schuil houdt in de bergen, heeft een boodschap uitgegeven, waarin hij er op wijst, dat de afwe zigheid van de Sjah slechts een tij delijke is. Ook de Sjah heeft te Ro me laten doorschemeren, dat hij slechts tijdelijk in Italië zal blijven. Hij maakte niet duidelijk of hij voor nemens was naar zijn land terug te keren, dan wel naar een ander land te reizen. Wel heeft de Sjah later tegenover reporters ondubbelzinnig te kennen gegeven niet van plan te zijn om af te treden. President Naguib heeft 150 Egyp tenaren, die waren veroordeeld tot minder dan vijf jaar gevangenisstraf wegens deelneming aan de onlusten in Cairo op 26 Januari van het vorig jaar, amnestie verleend in verband met de komende Mohammedaanse vasten. De 43-jarige Amerikaan Harold Adonis, wiens uitlevering in Mei van dit jaar door de Nederlandse rege ring werd geweigerd, en die daarna vrijwillig naar de Verenigde Staten terugkeerde, is Dinsdag bij aankomst te New York in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van belasting ontduiking. Adonis reisde met de „Veendam" naar de Verenigde Sta ten. Adonis had van begin af de be schuldiging, dat hy betrokken was bij een samenzwering tot omkopen in het belang van speelhuizen, tegen gesproken. De steekpenningen zou den 228.000 dollar bedragen hebben Adonis was ambtenaar op het bu reau van de gouverneur van de Ame rikaanse staat New Yersey. HOE wordt het weer? t (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opge maakt te 10 uur). PLAATSELIJK ENIGE REGEN. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen. Zwakke tot matige, later aan de kust nu en dan vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 2 Sept.: zon op 5.53 en onder 19.26; maan op 0.en onder 16.54 uur. Aanhoudend koel weer Het K.N.M.I. deelt mede: Sinds Zondag bevindt ons land zich in een Zuidwestelijke luchtstro ming, die in stand gehouden wordt tussen een gordel van hogedruk bo ven Frankrijk en een depressie ten Noorden van Schotland. De Zuid westelijke winden voeren ko?le lucht aan, die van oceanische oor sprong is. Gisteren passeerde een front met regenbuien. Vandaag staat het weer onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, waar door op de meeste plaatsen droog weer voorkomt. Van de Oceaan na derde vanmorgen echter alweer een nieuwe storing Ierland. Deze sto ring zal morgen tot onze omgeving doordringen met als gevolg veel be wolking en wellicht ook wat regen. Aangezien de Westelijke circulatie voortduurt, moet op aanhouden van het koele weer worden gerekend. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp HELSINKI nevel 20 C STOCKHOLM zwaar bew. 22 OSLO regen 21 KOPENHAGEN onbew. 21 AMSTERDAM zwaar bew. 20 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN licht bew. 22 LUXEMBURG zwaar bew. 22 PARIJS zwaar bew. 26 BORDEAUX mist 25 GRENOBLE onbew. 28 NICE onbew. 27 GENèVE onbewolkt 28 ZÜRICH licht bew. 26 LOCARNO onbewolkt 27 BERLIJN zwaar bew. 25 FRANKFORT nevel 26 MüNCHEN half bew. 24 WENEN onbewolkt 26 INNSBRUCK zwaar bew. 28 ROME onbewolkt 31 Korreltje Een dapper man loop niet meer gevaar dan een lafaard. Nelson.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1