Hoe denkt Nederland over de komende huurverhoging 7 Veel meer Duitse toeristen Haarlem treft nieuwe regeling voor verdeling van woonruimte Beslag op partij bloembollen stelde vordering zeker Amsterdams meisje van 22 jaar in Castricums duinen vermoord Rusland wil Nederlands vlees Zeeman met gouden hart wilde 't goud ook wel eens bekijken Kleverig l Extra belasting bedrijfswinst DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD EAU1NA 1 Sombere kijk Meer dan de helft van het Nederlandse publiek is ervan overtuigd, dat het door de aangekondigde huurverhoging er financiëel slechter aan toe zal zijn, de door de regering voorgestelde compensatiemaatregelen daarbij in aanmerking genomen, aldus het Nederlands Instituut voor de Publieke opinie. Vorige maand heeft het genoemde Instituut over de komende huurver hoging een enquete gehouden De ondervraagde mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking werd eerst het samenstel van voorgestelde maatregelen in herinnering gebracht. De enqueteurs en enquetrices herinnerden aan de aangekondigde huur verhoging, die op 1 Januari volgend jaar zal ingaan. Maar tevens vestig den zij de aandacht op de ontlastingsmaatregelen, die zijn voorgesteld, zoals bepaalde belasting-verlagingen, afschaffing van andere belastingen, verhoging van kinderaftrek e d. Alvorens de definitieve vraag te stellen, wezen zij er verder ook nog op, dat de huurverhoging het leven dus duur der zal maken, maar dat andere maatregelen een compenserende werking zullen hebben. Tenslotte kwam dan de vraag: „Wat verwacht u: Zult u door dit stel maatregelen na 1 Januari beter of slechter af zijn?" 53 slechter af. 13 beter af. 26 geen verschil. 8 geen oordeel Hoe minder men verdient, hoe slechter men meent af te zijn. Naar welstand der ondervraagden verdeeld, zien de antwoorden er als volgt uit: slechter af beter af geen verschil geen oordeel Laagste inkomens Lage inkomens Middenklasse Welgestelden 11 13 17 13 24 25 27 39 10 Ook onder de welgestelden zijn er dus meer, die verwachten dat de huurverhoging nadelen zal brengen (42 dan die vermoeden dat zij niets van zullen merken (39 en maar weinig (13 die denken beter af te zullen zijn. MINISTER SUURHOFF NAAR CANADA. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, zal a.s. Zaterdag 22 Aug. voor een kort verblijf naar Canada ver trekken. De heer Suurhoff zal de Canadese minister van Immigratie ontmoeten, alsmede enkele andere ministers van het nieuwe Canadese kabinet. Ook zal minister Suurhoff van de gele- fenheid gebruik maken om in Cana- a gevestigde Nederlandse emigran ten te ontmoeten. OPGRAVINGEN TE DELFT. Ir. J. J. Terwen, bouwkundig in genieur te Leiden, heeft gedurende een maand opgravingen gedaan in de oudste gedeelten van Delft. Hij heeft daarbij stenen gevonden die z.i. een aanwijzing zijn, dat reeds in de tweede eeuw mensen in deze streek hebben gewoond. Hoewel men de Romeinse wachttoren, die volgens vermoedens opxie plaats of in de om geving van de Oude Kerk moet heb ben gestaan, niet heeft gevonden, is aan te nemen, dat hier een Romein se versterking is geweest. Bij de op gravingen zijn een munt gevonden met de beeltenis van de Romeinse keizer Hadrianus en veel scherven- materiaal. De theorie dat Corbulo's gracht dwars door het huidige Delft zou hebben gelopen is thans minder onwaarschijnlijk geworden, zo meent ir. Terwen. De verwachting is dat het onder zoek de komende jaren kan worden voortgezet, mede omdat het gemeen tebestuur van Delft belangstelling voor de opgravingen toont. F. C. GRISMER OPVOLGER CLARENCE HUNTER. De Amerikaanse zakenman Frank C. Grismer, afkomstig uit Cleveland, is benoemd tot hoofd van de missie van het Amerikaanse Bureau voor Buitenlandse Werkzaamheden (FOA) in Nederland. De heer Grismer, die op 9 Augus tus 1897 te Brooklijn werd geboren, hoopt half September in Den Haag te arriveren. Hij volgt Clarence E. Hunter op. Gedurende de drie eerste maanden van dit jaar is het aantal overnach tingen van buitenlandse bezoekers circa 14% hoger dan tijdens de over eenkomstige periode van 1952. Van Januari tot en met Maart be droeg dit aantal, volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, 190.116 tegen 167.157 in de zelfde maanden van vorig jaar. Van het totaal aantal overnachtin gen namen de Duitsers het grootste gedeelte voor hun rekening, name lijk 16%, daarna kwamen de Ameri- Het gemeentebestuur van Haar lem heeft een nieuwe regeling ge troffen inzake de verdeling van woonruimte, welke inhoudt het vor men van een nieuw stelsel der huur- machtigingen. De huurmachtigingen, die de bereidverklaringen van huis eigenaren moeten vervangen wor den in principe verstrekt aan allen die reeds twee jaar of langer als wo ningzoekende staan ingeschreven of die een medische, of sociale of eco nomische indicatie hebben. Als algemene maatregel zal het ge meentebestuur naar het voorbeeld van Rotterdam huurmachtigingen verstrekken voor alle zelfstandige woningen. Dit betekent, dat de hou der van zo'n machtiging, indien hij de bereidverklaring van een eigenaar verkrijgt voor een passende woning, recht heeft op een woonvergunning. Heeft men een dergelijke machtiging niet, dan is het verkrijgen van een vergunning uitgesloten. Voor elke groep woningbehoeven den waarbij bijzondere aandacht kanen met 12% en de leden van de verdienen de a-sociale gezinnen en geallieerde bezettingstroepen met 9%. Het grootst was de stijging van het aantal verblijfsnachten van leden van de geallieerde bezettingstroepen in West-Duistland, te weten circa 190%, daarna kwamen de Zweden en Denen met 32% en de Amerika nen met 28%. In het aantal overnach- gen van Engelsen en Belgen viei een lichte teruggang te constateren, res pectievelijk van 7% en 2%. bejaarden zullen algemene maat staven worden aangelegd, waaraan voldaan moet zijn om in het bezit te komen van een huurmachtiging. Ook zal rekening worden gehouden met de sociale en medische indicaties, als mede met gevallen, waarin om wel ke reden ook (b.v. ten behoeve van industrie) onmiddellijk een huur machtiging moet worden verstrekt. De algemene maatstaven zijn voor gevallen: a. zonder bijkomende Amerikaanse afnemer weigerde te betalen Het procederen in een land is al tijd moeilijk en kostbaar. Vooral in Amerika! Wie een „slechte betaler" heeft in Amerika kan zijn vordering meestal wel afschrijven. De Ameri kaanse advocaten zijn heel erg duur en vragen meestel een groot -percen tage bijv. de helft, van het te incas seren bedrag. Weet de Amerikaan dan bovendien „handige uitvluchten te verzinnen, b.v. over de kwaliteit van het geleverde, dan is het voeren van een kostbaar proces in den vreemde een onbegonnen werk. Aan een proces in Nederland heeft men niets, omdat in Amerika een Neder lands vonnis niet te executeren is en in Nederland op de Amerikaanse firma meestal niets te halen is. Zo ongeveer moet wel de gedach- tengang geweest zijn van een Ame rikaanse firma, die sedert 1949 na latig bleef een vordering te voldoen van een exporteur van bloembollen te Voorhout, „Begin maar een pro ces in Amerika" dat wat het enige commentaar dat de Hollander kreeg als hij aandrong op betaling bij deze Amerikaanse afnemer. Alhoewel het een grote vordering betrof, was het beginnen van het proces in Amerika voor de Voor- houtse exporteur niet mogelijk en te riskant, gezien ook het hoge hono rarium dat Amerikaanse advocaten hem vroegen om deze zaak te behan delen. Op advies van zijn advocaat, heeft de Voorhoutse exporteur echter lan ge tijd de transacties van de bedoeld Amerikaanse firma met andere Ne derlandse exporteurs goed in het oog gehouden, tot dat hij eindelijk daar mee succes heeft geboekt. £en dezer dagen werd nl. ontdekt dat de Ame rikaanse firma wederom een belang rijke bestelling bij een Nederlandse exporteur had geplaatst en wel, zo als dat in vaktermen heet, „ex ware house," d.w.z. „af schuur", hetgeen inhoudt dat de bollen overgaan in eigendom van de koper, immers als aan deze geleverd worden be schouwd, zodra ze de schuur van de exporteur verlaten hebben. J.l. Vrijdagnacht verliet per motor schuit een partij van 200 kisten bloembollen, ter waarde van circa 80.000, de schuur van een van de exporteurs van bloembollen in bollenstreek bestemd voor de Ameri kaanse firma. De gang van de schuit werd nauwkeurig per „bromfiets" gevolgd en voordat de partij te Rot terdam kon worden „overgeslagen' in een Amerikaanse stoomschip^ had een Rotterdamse deurwaarder beslag gelegd op de gehele partij en opslag van de partij aan de Rotterdamse haven, daarbij gesteund door de ri vierpolitie en gemeentepolitie te Rot terdam die welwillende medewer king verleenden bevolen. Dit alles speelde zich Zaterdagmorgen vroeg reeds af. Vanzelfsprekend kwam de ver vrachter van de partij bloemboller, in een moeilijk parket. Het opgesla gen houden de bollen in Rotterdam zou voor de Amerikaan slechts gro te schade betekenen. Immers deze firma zou ten slotte opslagkosten te betalen krijgen, de waarde van d« bollen zou achteruit gaan, de bespro- gen vervoerruimte op het Zaterdag reeds vertrekkende schip zou niet benut worden en „last not least" de Amerikaan bleef zonder bloembollen zitten. Het resultaat was, zoals reeds bij het leggen van het beslag verwacht werd, dat nog diezelfde dag een bankgarantie afkwam, waardoor vordering van de Voorhoutse expor teur op de Amerikaanse firma ver zekerd werd. Juist waar het om begonnen was! Nu kan de Voorhoutse firma rustig het proces in Holland voeren. Wint hi dit proces dan is de voldoening van de vordering ze ker gesteld. De rollen zijn derhalve thans om gekeerd! De „slimme Amerikaan" zal niet verwacht hebben dat deze Holland se exporteur hem toch nog net „te slim af" was. 25-Jarige dader gegrepen In een vrij dicht bos van loofhout langs een zandweg midden in de ver laten duinen tussen Castricum en Bakkum is in de prille morgenuren van Maandag een 22-jarig meisje uit Amsterdam met een revolverschot dwars door haar schedel om het le ven gebracht. De vermoedelijke dader, die thans voortvluchtig is, is haar vriend uit Amsterdam, met wie zij in hotel ,.De rustende Jager" te Castricum haar vacantie had doorgebracht. Het stoffelijk overschot van het meisje werd gistermiddag om half 3 ontdekt door de opzichter van het duinterrein. Vóór die tijd hebben talloze wandelaars over de zandweg gelopen zonder dat zij het meisje ge zien hadden. De opzichter, die in dit particu liere duingebied controleert, of de wandelaars in het bezit van de ver eiste toegangskaarten zijn, ging ech ter op onderzoek uit, nadat hij de verlaten fiets van het meisje langs de weg aantrof. dringende omstandigheden een in schrijvingstermijn van twee jaren; b. welke niet urgent zijn een langere termjjn, afhankelijk van de situatie op de woningmarkt; c. van aanstaan de echtparen een leeftijdsgrens van in het algemeen samen vijftig jaren. Het gemeentelijk bureau voor huis vesting zal in den vervolge de ge vallen van aanstaande echtjaren met een totale leeftijd van minstens vijf tig jaar eveneens als woningbehoe- vend inschrijven. Volgens het gemeentebestuur is aan het systeem van huurmachtigingen het grote voordeel verbonden, dat het geldt voor alle woningen, zowel oude als nieuwe, onafhankelijk van de omstandigheid of ze eigendom zijn van particulieren of van wo ningcorporaties. Het gemeentebestuur zal het toe wijzingsbeleid bij zogenaamde „koop huizen" soepeler toepassen. De eis van economische gebondenheid aan Haarlem, welke nog geldt voor zoge naamde premie-woningen zal het la ten vervallen. Hierdoor zal de mi gratie gunstig worden beïnvloed. Vandaag bestond er voor de Haar lemmers gelegenheid formulieren ter registratie af te halen, waarvoor bij zonder grote belangstelling bestond. Vooral meldden zich verloofden en kinderloze echtparen aan. Of deze groepen spoedig in aanmerking zul len komen voor een woonruimte is niet te zeggen. Als over enkele dagen de formu lieren ingevuld terug gezonden wor den kan het bureau voor huisvesting zich een beeld vormen van de wo ningnood. Dat zal nog wel enige maanden duren. Men verwacht thans een indruk te kunnen krijgen van de omvang van de onhoudbare en ur gente gevallen. Dat heeft men glo baal genomen op het ogenblik ook wel, maar er zijn altijd nog Haar lemmers, die slecht wonen en toch niet geregistreerd zijn. Ten behoeve van de statistiek wordt aan hen, die de formulieren invullen gevraagd het inkomen op te geven, waardoor men een inzicht zal verkrijgen in de verdeling van de woningnood over de verschillende maatschappelijke grpepen der bevol king. IN RUIL VOOR TARWE De Nederlandse vleesexporteurs voeren onderhandelingen met Rus land over de levering van 5000 ton rundvlees. De levering zou moeten geschieden in de maanden Septem ber, October en November. Een deel van deze hoeveelheid zal in gekoelde toestand naar Oost-Duitsland gaan, de rest, die zal worden bevroren, is voor Rusland zelf bestemd. In ruil voor deze leverantie van vlees zou den wij tarme uit de Sowjet Unie ontvangen. De uitvoer van deze 5000 ton, waar voor circa 15.000 runderen zullen moeten worden geslacht, zal naai mening van het bedrijf sschaj voor vee en vlees geen bijzondere invloed hebben op de binnenlandse markt. In de eerste plaats immers is de aan voer in de bovengenoemde drie maanden over het algemeen zeer groot (men verwacht dit jaar een totale aanvoer van 50.000 ton), zodat een tiende gedeelte hiervan wel ge mist zal kunnen worden er zal geen uitvoer zijn naar andere landen en in de tweede plaats bestaat er een contract met Denemarken, vol gens hetwelk dat land ons 15.000 runderen zal leveren in de periode 1 Juli 1953—1Juli 1954. Men behoeft dus niet bevreesd te zijn, dat er in de komende drie maanden te weinig vlees zal zijn en dat dientengevolge de prijzen zullen stijgen. ONDERZOEK NAAR DE LEVENS OMSTANDIGHEDEN VAN BEJAARDEN Een onderzoek naar de levensom standigheden van bejaarden in de provincie Utrecht (exclusief de ste den Utrecht en Amersfoort) heeft o.a. uitgewezen, dat er onder de Her vormde ouderen opmerkelijk minder belangstelling en activiteit is dan onder ouderen van andere volksgroe pen, vooral wat de vrouwen betreft. Zo is er onder de Hervormden het percentage van hen, die nog een functie uitoefenen, aan het vereni gingsleven deelnemen, tamelijk ge regeld naar de radio luisteren, een abonnement op een krant of tijd schrift hebben, enz. opmerkelijk laag. Gemiddeld heeft 8.1 van alle bejaarden geen enkel abonnement op krant of tijdschrift, maar dit per centage stijgt voor alleenstaande Hervormden vrouwen tot 16.7 °7i Zes meter van de zandweg af vond hij het stoffelijk overschot van het meisje gekleed in een rode japon. Zij droeg bovendien een wollen vest en een kort jasje. Ter verwarming had zij over haar kousen in haar schoenen om haar voeten kranten gewikkeld. Ze lag op een jas. Vlak bij haar trof de opzichter 'n koffer aan, waarin, naar de politie later bleek, haar overige kleren en eigendommen waren gepakt. De hele middag en avond heeft de rijkspolitie en het parket uit Alk maar een onderzoek ingesteld. De identiteit van het meisje werd spoe dig vastgesteld, daar zij haar pas poort bij zich had. In een agenda trof men tevens de naam van „De rus tende Jager" aan. De recherche wendde zich tot de eigenaar van dit hotel. Uit het gas tenboek bleek, dat het meisje met haar vriend haar vacantie in dit hotel te Castricum had doorgebracht en dat het tweetal Zondagavond was vertrokken. Dader gegrepen. In de afgelopen nacht heeft de Am sterdamse politie in een klein hotel bij het Thorbeckeplein de dader van de moord te Castricum gearresteerd. Het is een 25-jarige kantoorbediende uit Amsterdam, die overgegeven werd aan de rijkspolitie van het district Amsterdam. De man legde onmiddellijk een be kentenis af. Maandagochtend vroeg schoot hij in de duinen bij Castricum met een legerpistool het meisje een kogel door het hoofd. Daarna liet hij haar in het bos achter en vluchtte op zijn eigen fiets de zandweg af. Desgevraagd deelde hij de rijkspolitie vanochtend mede, dat hij naar de zee was gereden en het wapen in zee had geworpen. Gitseravond heeft de politie, vlak bij de plek waar de opzichter het meisjes aantrof, de kogel en de huls van een legerpistool gevonden. Intussen meent de rijkspolitie iets meer van het meisje te weten, wier stoffelijk overschot thans in het pro vinciaal ziekenhuis te Castricum is. Haar ouders wonen in Hilversum, doch zij had het ouderlijk huis ver laten en had haar intrek genomen in Amsterdam. Voor zover vanochtend bekend, voorzag zij in haar onder houd door het verrichten van kan toorwerkzaamheden op een bank. Zij woonde in bij kennissen. Hij is 'n kleermaker en de cel werd haven De juweliers van Hilversum. Maas tricht en Utrecht vonden het een echt charmante zeeman, die in zijn keurige uniform en met z'n hoffelijke manieren enige tijd geleden bij hen binnenstapte om daar te vertellen, dat hij kapitein van een stomer was en een dankbaar hart had, zodat hij van de gelegenheid, dat hij aan land was, gebruik wilde maken, om zijn goede grootmoeder, die hem onlangs een gouden sigarettenkoker gege ven had, met een kostbaar kleinood te verrassen. De juweliers toonden de zeeman een keur van sieraden; maar ja, een ruwe zeebonk heeft van dergelijke dingen natuurlijk geen verstand en het slot was, dat de kloeke borst maar een zichtzendinkje meenam om opoe zelf te laten uitzoeken. Tot dit stadium vonden alle par tijen de gang van zaken uiterst ge- noegelijk, maar een paar dagen later was bij de juweliers de zeeman uit de gratie en de zichtzending buiten bereik. De politie werd in de zaak ge mengd en na een intensieve speur tocht is zij er dezer dagen in ge slaagd een 31-jarige kleermaker, die 1 reeds eerder dergelijke zaakjes bij de hand heeft gehad, te arresteren. Als goed zeeman is de kleermaker nu weer in zijn haven van vertrek de cel beland, waar hij op waardige wijze door de diverse poli- tie-autoriteiten uit Hilversum, Maas tricht en Utrecht ontvangen is. AUGURKENOOGST IN NOORD-LIMBURG VALT MEE. Ofschoon de gemiddelde opbrengst van het gewas niet het peil bereikt van andere jaren, valt de augurken oost in Noord-Limburg toch nog mee na de ernstige terugslag, die strenge nachtvorsten in het einde van Mei op de ontwikkeling van de planten hebben gehad. Door de omstandig heid, dat de augurkenteelt nog over een belangrijke oppervlakte is uit gebreid na de gunstige financiële uitkomsten van vorige jaren, zijn de aanvoeren op de Venlose veiling groot. Er werden reeds verschillen de malen dagaanvoeren van een half millioen K.g. gemeld. De augurken worden hoofdzakelijk gekocht door Hollandse fabrieken en inleggerijen, die thans hun vaten, glazen en blik ken vullen om ze later naar verschil lende landen te exporteren. De laat ste dagen zijn zelfs in Duitsland ge kweekte augurken naar Nederland geëxporteerd om daar te worden verwerkt, een ongewoon verschijn sel. WEER TWEE ZWAARGEWONDEN BIJ VERKEERSONGELUK OP DE MUIDERSTRAATWEG Opnieuw heeft de rijksstraatweg tussen Amsterdam en Muiden slacht offers geëist. Bij een gecompliceerd verkeersongeluk op deze drukke weg, onder Diemen, zijn gisteren te om streeks elf uur twee personen, de heer H. W. Friderichs uit Laren, 55- jarige directeur van de handelmaat schappij Confido te Amsterdam, en een mevrouw B. Brunier uit 's-Gra- venhage zeer ernstig gewond. Met grote snelheid rijdende in de richting Amsterdam wilde de heer F. ongeveer 200 m voor de Hartveldse brug een personenwagen passeren, Volgens ooggetuigen week hij niet voldoende uit en reed de personen wagen links achter aan. Daardoor verloor hij de macht over zijn stuur reed door de middelste Liguster haag heen de andere zijde van de weg op, botste tegen een trekker met opleg ger aan die uit de tegenovergestelde richting kwam, vervolgde zijn ont sporing door de zuidelijke haag en kwam via de berm van de weg te gen de betonnen zijkant van de Hart veldse brug tot stilstand. De twee genoemde inzittenden zaten in de ernstig beschadigde auto bekneld De heer F heeft'waarschijn lijk een heupfractuur, een hoofdwond en een hersenschudding opgelopen. Mevrouw B. was eveneens gewond en verkeerde in bewusteloze toestand. Hun toestand wordt naar omstan digheden redelijk iyel genoemd. De auto is voor nader zonderzoek in be slag genomen. De aangereden personenauto en de trekker liepen veel materiale schade op maar de inzittenden van bleven ongedeerd. De Hilversumse moeder, die dezer dagen met haar zoontje achterop, een der Hilversumse wegen opfietste, kwam op zeer pijnlijke wijze tot de ontdekking, dat de gemeente iets vergeten had. Zij reed met haar zoontje op een pas herstelde weg, toen haar fiets plotseling bleef steken en met geen mogelijkheid meer een halve meter verder wilde rijden. Daar dit erg onverwacht gebeurde, kon de dame niet meer van haar fiets stappen en kwam te vallen. Op de grond aangekomen kleefde j, zowel als haar zoontje, meteen aan de grond vast en voorbijgangers wisten met veel moeite en grote schade aan de kleding het onfortuin lijke tweetal ten slotte te bevrijden, waarna overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk bleek. De gemeente had de bewuste weg pas geteerd en vergeten er een waarschuwingsbord bij te plaatsen. Tijdens het Koninklijk bezoek aan Amsterdam zal de Koninklijke fami lie'Zaterdag 12 September 's middags in het Olympisch stadion aanwezig zijn als daar het Aalsmeerse bloe mencorso aankomt. Die middag wordt het stadionspel Juliana regina, naar ontwerp van Marius Kruyne gege ven. Besloten is bij het opleggen van de voorlopige aanslagen in de in komstenbelasting voor 1953 rekening te houden met de mogelijkheid, dat de extrabelasting op bedrijfswinsten boven 7500.over het jaar 1953 niet meer zal worden geheven. Hier mee wordt vooruitgelopen op het wetsontwerp houdende fiscale voor zieningen in het belang van de werk gelegenheid. Een zodanige maatregel kon zon der bezwaar worden getroffen, om dat door middel van de voorlopige aanslagen slechts vooruitbetalingen plaats hebben op de definitieve aan slag. Verwacht mag worden, dat te gen het tijdstip, dat met het regelen van de definitieve aanslagen over 1953 een aanvang moet worden ge maakt, omtrent de afschaffing van bovenbedoelde extra-belasting een beslissing zal zijn gevallen. Belangstellenden kunnen intussen aannemen, dat in de voorlopige aan slagen voor 1953 waarvan het aan slagbiljet is gedateerd 1 Juli 1953 of later de extra-belasting naar winst uit bedrijf niet is begrepen. DIJKGAT OP SCHOUWEN WEER GROTER. Het gat, dat onlangs is geslagen in de zeedijk bij de Flauwersinlaag op Schouwen is in de nacht van Zater dag op Zondag tengevolge van de sterke stroming twintig meter bre der geworden. De er achter liggende inlaagdijk heeft geen verdere scha de opgelopen. Men werkt nog steeds met man en macht om deze dijk zo te verster ken, dat hij voorlopig als zeekering kan dienen. Zodra men zover is dat zal naar men hoopt over onge veer drie weken zijn zal een aan vang worden gemaakt met het dich ten van het gat in de zeedijk.' BELG ONTDEKTE. DAT HIJ NEDERLANDER WAS Van een onderwijzer aan een Bel gische gemeentelijke school, die daar 30 jaar voor de klas heeft gestaan en in die tijd ook zijn militaire dienstplicht trouw heeft vervuld, heeft men plotseling ontdekt dat hij Nederlander is. Een kamerlid heeft de minister van onderwijs gevraagd of de on derwijzer zijn werk kan blijven doen in de period die voor zijn thans aan gevraagde naturalisatie nog zal ver lopen, en of hij pensioenrechten heeft voor al zijn dienstjaren. Gelukkig voor de onderwijzer ant woordde de minister (schriftelijk) dat er geen wettelijke bepalingen zijn, die voortzetting van zijn werk zaamheden of toekenning van pen sioenrechten over zijn Volledige diensttijd in de weg staan. SNOEPJE OORZAAK VAN NAT PAK De Amsterdammer W. van Z., die zijn vrouw in een invalide wagentje rondreed, raakte, toen hij haar een versnapering wilde overhandigen, de macht over het stuur kwijt, waar door het wagentje in een sloot reed. Omstanders wisten de invalide vrouw weer op het droge te brengen. Na in een nabijgelegen boerderij van droge kleren te zijn voorzien, kon men de reis weer voortzetten. INCIDENT MET DUITSE AUTOBUS Een reisleider van een Duits gezel schap is te 's-Gravenhage aangehou den nadat hij een trambestuurder en een trampassagier een klap in het gezicht had gegeven. Op de Prinsessegrachte had Maan dag tegen middernacht een onbe tekende aanrijding tussen de Duitse bus en een wagen van lijn 9 plaats, die vermoedelijk door de trambe stuurder niet is opgemerkt. De tram reed door, maar de bus ging er achteraan Op het Spui zet te de buschauffeur zijn voertuig op de rails om de tram te laten stilhou den. De chauffeur en de reisleider van de Duitse bus gingen de tram in. waar de trambestuurder, alsmede een passagier die zich met het geval bemoeide, een klap in het gezicht van de reisleider kregen. Laatstge noemde is aangehouden. De bus kon na enig oponthoud de reis zonder leider vervolgen. MACHT WERD AMBTENAAR TE MACHTIG In Den Haag is een ambtenaar van het departement van Maatschappe lijk werk, wegens het aannemen van steekpenningen, gearresteerd. Over deze ambtenaar, die met het verdelen van woonruimte voor gere- patrieëerden belast was, waren reeds van diverse kanten klachten binnengekomen. Nader onderzoek wees uit, dat de man zich ernstig met omkoperij had bezig gehouden. Zo kon hij, gebruik makende van zijn macht, willekeurig beschikken over de zgn. contractpensions, die voor Indische Nederlanders zijn op gericht. Via allerlei kruioerijen wist hij zich zelfs finantiëel in een pen sion te interesseren, dit echter tegen de zin van de oorspronkelijke pen sionhoudster, die dan ook uiteinde lijk de hele zaak aanhangig maakte. Het onderzoek is nog in volle gang.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5