Omgeving RIJNSTREEK De Leidse roei-sterren keerden terug Jongen dodelijk verongelukt Gouden verkoper ontving de zilveren medaille van O.N. Leiden is géén „stad van geld" Woning-ruzie DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Hartelijke ontvangst, morgen de huldiging Te 12.06 uur hedenmiddag, met de trein uit Utrecht, zouden de dames van De Vliet en Die Leythe, die zulke mooie successen in Kopenhagen had den behaald, aan het Leids station arriveren Dus stonden er heel wat familie leden, mitsgaders tals van clubgeno ten op het perron om de trein uit Utrecht met ovatie te ontvangen en toen hij in zicht kwam werden inder haast de rood-gele dahlia's uitge deeld, die bijeengedromd in een kist, op de nieuwe eigenaressen hadden staan wachten Wat er evenwel gebeurde, er kwa men wel reizigers (sters) uit de trein, maar geen enkele van de roei- meisjes. Gelukkig wist een reiziger te ver tellen, dat hij de Leidse roeisters of roeisterren in Amersfoort aan het station had gezien en dat ze over Am sterdam naar Leiden kwamen. En inderdaad, met de trein van 12.18 kwamen de meiskes mee, dol gelukkig natuurlijk. Hartelijke, zeer hartelijke begroetingen volgden en nadat de gemoederen wat gekalmeerd waren, trok men naar 't Schuttershof Voor de ontvangst. De praeses der VVSL, mej. A. Bo- vens, heette de ploegen van De Vliet, waarvan er enkelen in Amsterdam waren gebleven, en van Die Leythe hartelijk welkom en feliciteerde hen hartelijk met het in Kopenhagen be haalde succes. De praeses van De Vliet, mej. M. Merens, sloot zich hierbij aan en zeide de laatste dagen gezocht te hebben naar superlatieven om het behaalde succes op duidelijke wijze te kunnen- bejubelen. Maar zij vond er geen. Wel wilde zij zeggen, dat heel Leiden met de roeisterren heeft mee geleefd en dat men niet weinig in spanning heeft gezeten. Zij besloot met te zeggen: „deze prestatie was Leids!" De heer Doeve complimenteerde beide ploegen en als ras-echte Leide- naar stak hij het niet onder stoelen en banken, dat hij verheugd was over dit succes, omdat -• Leiden op sportgebied de laatste jaren wel wat Op Haarlemmerstraat onder auto terecht gekomen Gistemamiddag omstreeks 6 uur heeft op de Haarlemmerstraat een aanrijding met dodelijke afloop plaats gehad. De 7-jarige J. F. G. wonend in de Goejéstraat 34, reed ter hoogte van perceel 56 in de rich ting Blauwpoortsbrug ter rechterzijde van de tramrails, toen een vracht auto in een file hem achterop reed en naast hem bleef rijden. Deson danks probeerde de jongen tussen de tramrails te gaan rijden, doch werd door de auto geraakt. Hij viel links tegen de auto, waarvan het achterwiel hem over schouder en hoofd reed. De knaap was onmid dellijk dood. Het stoffelijk overschot werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Dit is reeds het dertiende ongeluk met dodelijke afloop bedrijfson- gelukken inbegrepen in dit jaar. BRANDJE BIJ DE LICHTFABRIEKEN In (Je cokesbreekinrichting dor Sted. Lichtfabrieken ontstond gis termiddag om half vijf brand doordat een ketting van de schudmachine was gebroken en de verzamelde ko len door de trekking gingen gloeien. De betimmering van de kap ge raakte daardoor in brand. De brand weer bluste het vuur met nevelspui- ters. PRIESTERSTUDENTEN De Priester Studenten Club nodigt alle leden uit morgenochtend te 10 uur zich te verzamelen aan het R.K. Lyceum Mariën Poelstraat. Gezamenlijke tocht naar de Vati caanse Kunsttentoonstelling in Den Haag. De tocht wordt per fiets gemaakt. Men wordt verzocht brood en bad pak mee te brengen. «TONGEREN ffOLKNAAL VOLKSDANS EN VOLKSZANG. Volksdans en volkszang worden vaak in één adem genoemd en dat is begrijpelijk. Ze zijn immers beide van het volk; zo in de loop van de tijden spontaan ontstaan en hebben dezelfde bedoeling, n.l. uiting te ge ven aan bepaalde gevoelens, waarin ?en mens verkeert. Zingen is mooi en zingen is goed. Een heel oud volkslied zegt: „Waar men zingt, daar wordt men gul ont vangen. „Welnu, bij de volksdans groep „De Grote Ronde" wórdt ge zongen, je bent dus van harte wel kom en verder: „Slechte mensen kennen toch geen zangen". Het spreekt vanzelf, dat je niet tot deze laatste categorie van mensen wilt behoren. Natuurlijk niet en daarom .wil ik maar voorstellen: Zingt mee, zingt allen mee en laat ons vrolijk zijn!" K. H. te kort is gekomen. Spr. hoopte, dat deze successen tot gevolg moge hebben, dat er een flinke opleving in de roeisport kome en wat Die Leythe betreft, ook bij heren. Want het schaamrood zou hen naar de kaken moeten stijgen bij deze dames-prestaties. Spr. uitte de wens, dat de reactie er van straks, bij de wedstrijden van de Westelijke Roerbond merkbaar zou mogen zijn. Gaarne wilde men te zamen met De Vliet deze Leidse prestatie vieren. Dit zal morgenavond geschieden, niet hedenavond, omdat de dames te ver moeid waren om reeds nu een nieuwe feestviering te ondergaan Spr. besloot met een driewerf hoera voor de beide ploegen en voor de bootsman en coach van Die Leythe-ploeg, de heer Jan Leering. Deze op zijn beurt dankte hiervoor hartelijk. Hij zeide eveneens met een gouden plaque vereerd te zijn, welke hij aan het bestuur van Die Leythe overhandigde als kroon op het ver richte werk, in de hoop, dat het voor velen een stimulans zou mogen zijn om de voetstappen der dames te vol gen. DE LEIDSE HENGELSPORT COMPETITIE In het kader van deze competitie vonden de laatste wedstrijden plaats in de Vliet by Allemansgeest. Jam mer dat het mooie weer, dat de af gelopen week heerste, Zondag ver stek liet gaan. Er stond een tamelijk harde Westelijke tot Noordwestelij ke wind, welke het vissen ten zeer ste bemoeilijkte. De vangst was dientengevolge slecht. In de A-klasse gelukte het „De Bliek" zijn grote concurrent „De Ruisvoorn" te kloppen en bewees daardoor, dat zijn team de kam pioenstitel ten volle verdiende. In de B-klasse deed Hengelsport haar sportieve plicht door V.I.O.S. te kloppen waardoor de Ruisvoorn in puntental voor de anderen onbe reikbaar werd. De volledige uitslagen waren: A-klasse: 1. De Bliek 20 punten, 148 stuks (kampioen); 2. V.I.O.S. 16 punten, 156 stuks; 3. De Voorn 16 punten, 99 stuks; 4. De Ruisvoorn 14 punten, 160 stuks (winnaar extra beker); 5. K.N.G. 14 punten, 127 stuks; 6. Zaalberg 12 punten, 111 stuks; 7. De Gulden Voorn, 10 pun ten, 89 stuks; 8. Hengelsport 8 pun ten, 113 stuks 9. de Forel 6 punten 98 stuks; 10. Ons Genoegen 6 pun ten, 93 stuks; 11. D.V.S. 6 punten, 84 stuks; 12. De Zinker 4 punten, 63 stuks. Persoonlijke kampioen in de A- klasse: Jac. Schouten uit de Bliek met 46 stuks. Hoogste aantal van de dag J. Bloos uit Ons Genoegen te Alphen met 7 stuks. B-klasse: 1. de Ruisvoorn 17 pun ten, 117 stuks; 2. V.I.O.S. 15 punten, 93 stuks; 3. Hengelsport 13 punten, 102 stuks; 4. de Leede 3 punten, 67 stuks. Persoonlijk kampioen in de B- klasse: Ghr. Groenendijk uit de Ruisvoorn met 34 stuks. Hoogste aantal van de dag J. C. Leugering, eveneens uit de Ruisvoorn, met 8 stuks. Het bestuur van de L.H.C. dankt allen, die medegewerkt hebben de wedstrijden te doen slagen en hen die er voor gezorgd hebben dat de winnaars van de dag met een prijs naar huis mochten gaan. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Anthonia, d. van A. Stravers en M. Lindhout; Son ja Johanna Alida, d. van W. Oudshoorn en E. M. Gertenaar; Mary Louise, d. van H. Montagne en M. C. van den Berg; Axel, z. van C. Noest en C. Kret; Christiaan Theodor, z. van J. Verplancke en C. Th. Kuif; Gerardus Johannes Maria, z. van G. J. Neute boom en G. C. Hoogland; Gustav Paul Ernst, z. van G. P. E. Hickmann en M. Kouprie; Johannes Leonardus Maria, z. van G. P. van Haasteren en G. M. P. B. Berk; Karei, z. van J. van den Broek en J. G. C. Schimmel; Jo- hanens Theodorus Maria, z. van J. C. Hoogkamer en J. C. Caspers; Anna Geertruida, d. van W. Schouten en A. G. Bekooij; Maria Gemma Wil li elmina, d. van C. Rovers en W. Broeders; Hans, z. van D. Been en M. Abspoel; Wan Ing, d. van T. T. Ofi en T. G. Gouw; Hendrik, z. van E. \an der Star en M. C. van der Mark, Cornelis, z. van K. van der Bent en J. C. van Duijn. Gehuwd: D. G. Bliek en J. M. Th. Perquin; R. F. C. Romanesko en A. M. van Bemmel. Overleden: A. Kulk, wed van De Hom, 82 j. n. hele bevolkina van Oeqstqeest De heer D- Bergsma, die gisteren zijn gouden verkopers-jubileum bij de hele D y g g fjrma Pieck op de Haarlemmerstraat te Leiden vierde, werd bij deze ge- Leiaen onderscheiden met de zilveren medaille van Oranje Nassau. Wethouder J. C. van Schaik reikte, als loco-burgemeester, de jubilaris de onderscheiding uit. Van links nar rechts: wethouder Van Schaik, de heer Bergsma en mevrouw Bergsma. Foto N. v. d. Horst. Werkt samen om onheil en ramp te bestrijden. Toch wonen hier 21 „halve millionairs" Leiden telde vóór de oorlog twin tig „halve millionair", lieden met een vermogen van vijfhonderdui- zend gulden of meer nu zijn het er 21. De oorlogs- en na-oorlogs- jaren hebben onze stud dus één van deze „gelukkigen" meer be zorgd. Nemen wij de waardedaling van het geld in aanmerking, dan lijkt deze vermeerdering eerder een vermindering. Onder bedoelde 21 zijn er twee of drie met een vermogen van een millioen of meer. In totaal v/onen er in Leiden 2.439 „kapitalisten", althans mensen van wie bij de fiscus bekend is, dat zij enig kapitaal bezitten. „Enig" kapi taal, want onder deze 2.439 stadge noten zijn er 14/ wier ganse bezit beneden de tienduizend gulden ligt, voorts 269 met een vermogentje tus sen tien en vijftien mille en 331 met een kapitaaltje van vijftien tot twin tig mille. Deze groep van zeer bescheiden vermogens in Leiden omvat dus 30 pet van het totale aantal. Om een oordeel over dit percen tage te kunnen vormen verdient het aanbeveling de verhoudingen te ver gelijken met die in het gehele eco- nomische-geografische gebied waar toe Leiden behoort en dat gevormd wordt door Leider, en de Rijnstreek. In dit gebied wonen 7.769 mensen met vermogen daarvan hebben er 690 minder dan tienduizend gulden. 1099 bezitten tien tot vijftien millie terwijl 1043 inwoners vijftien tot Voorstellen aan de Leidse Raad NIEUWE SCHRIJFMACHINE-FABRIEK. B. en W. stellen de gemeenteraad voor medewerking te verlenen aan de Royal Typewriter Company Inc. een Amerikaanse maatschappij, tot vestiging van een schrijf machinefa briek in het fabrieksgebouw Ooster kerkstraat No. 11. De directie van die maatschappij heeft zich tot het college gewend met het verzoek om, indien na verloop van tijd uitbreiding nodig blijkt, haar de daartoe nodige medewerking van de gemeente te verlenen. Het behoeft geen betoog, dat het voor deze gemeente van groot be lang is, dat een zodanige industrie zich binnen haar grenzen vestigt, al dus B. en W. Mét het oog hierop komt het hun gewenst voor, dat, in dien deze industrie tot ontwikkeling is gekomen en uitbreiding behoeft, de gemeente daarom de vereiste me dewerking voorzoveel dit met haar belangen in overeenstemming is verleent, weshalve zij dien overeen komstig de raad een voorstel doen. VOORZIENINGEN V.M. JOODSE WEESHUIS. De ketels van de centrale verwar ming van het gebouw Rodenburger straat No. la (voormalige Joodse Weeshuis) zijn dermate versleten, dat in de afgelopen winter de verwar mingsinstallatie buiten gebruik moest worden gesteld; in de verwarming moest worden voorzien door middel van kolenkachels, waarvan de rook door leidingen via glasruiten, een wasemkanaal en de schoorsteen van de voormalige keuken in de buiten lucht werden afgevoerd. Met het oog op de brandveiligheid van het ge bouw kan deze wijze van verwarming niet worden bestendigd en dient tot het vervangen van de oude ketels te worden overgegaan. Te dezer zake is overleg gepleegd met het Advies bureau voor Warmte- en Electrotech- niek P. W. Deersn, dat adviseert twee Eca N. D. ketels a 14 m2 V.O. te plaatsen. De warmwatervoorzie ning kan vervallen. In de behoefte aan warm water kan eventueel op voordeliger wijze door middel van gasgeysers worden voorzien. De op stelling van de oude ketels was zo danig, dat het vegen en onderhou den van de rookkanalen ernstig moeilijkheden opleverden. Teneinde die moeilijkheden op te heffen, moet het ketelhuis worden vergroot door het wegbreken van een scheidings muur. De kosten van een en ander wor den begroot op f 21.000.Dit be drag kan in 15 jaren worden afge schreven, aanvangende met het lo pende dienstjaar. AANKOOP WEILAND KANAAL. Aan de gemeente zijn te koop aan geboden enige percelen weiland, ge legen nabij de Kanaalweg tezamen groot plm. 3,6977 ha., De te koop aangeboden percelen zijn nodig voor stadsuitbreiding overeenkomstig het partieel uitbrei dingsplan „Leiden-Rodenburgerpol- der". Met inbegrip van de bijkomen de kosten van overdracht enz. is met deze aankoop een bedrag gemoeid van rond 113.000.in totaal. Me de met het oog bp de gunstige ligging van de grond achten B. en W. deze prijs aannemelijk, zodat zij de raad in overweging geven aldus te beslui- twintigduizend gulden het hunne mogen noemen. Een eenvoudig reken sommetje laat zien dat in dit gebied dus 36 pet van de mensen-met-ka- pitaal ten hoogste twintigduizend bezitten. M.a.w. er zijn in Leiden, vergeleken met de omgeving, rela tief weinig kleine vermogens en dusmoeten er relatief meer mid delgrote, grote of zeer grote zijn. Wat nu de middelgrote vermogens, d.w.z. die tussen twintig en houderd- duizend gulden betreft, ziet de toe stand er als volgt uit: 529 Leidenaars hebben een kapitaaltje tussen twin tig en dertig duizend gulden; 543 stadgenoten kunnen een som tussen dertig en vijftig mille de hunne noe men, terwijl tenslotte nog 392 inge zetenen een bedrag bezitten dat va rieert van vijftig mille tot een ton. Bij elkaar zijn er hier dus 1446 mid delgrote vermogens, hetgeen over eenkomt met 59 pet van het totale aantal. Vergelijken wij deze verhou ding weer met die van het gehele economisch-geografische gebied waar toe Leiden behoort, dan blijkt van de 7769 vermogen-bezitters een aan tal van 1622 een kapitaal te hebben tussen twintig en dertigduizend gul den, 1699 tussen dertig en vijftig mil le en 1098 tussen vijftig mille en één ton. Tezamen dus 7769 vermogens in de middelgrote klasse of 56 a 57 pet van het totale aantal. De grote vermogens tussen een ton en een half millioen laten zich onder verdelen in drie groepen. Tussen één en twee ton vermogen hebben 155 Leidenaars, 39 stadgenoten bezitten twee tot driehondduizend gulden ter wijl 37 ingezetenen een som tussen driehonderdduizend gulden en een half millioen de hunne,kan noemen. In deze totaalgroep van grote vermo gens vallen dus 9.4 pet van het to taal. In Leiden en omgeving liggen de verhoudingen te dezen opzichte aldus: van de 7769 kapitaalkrachtigen zijn er 341, die honderd- tot tweehon derdduizend gulden bezitten; voorts 80, die twee tot drie ton bezitten en 66 met een vermogen boven drie ton tot een half millioen. Bij elkaar dus 487 grote vermogens of zes en een kwart pet van het totale aantal, het geen dus relatief héél wat minder is dan het Leidse percentage. En nu tenslotte de extréme ver mogens, waartoe wij alle vermogens rekenen die boven het half millioen liggen. Zoa's reeds vermeld zijn er daarvan in Leiden 21, neerkomend op bijna 0.9 pet van het totale aan tal. In het economisch-geografische gebied van Leiden beloopt dit aantal 31 of slechts 0.4 pet van het totale aantal; relatief dus heel wat minder! Wij ontleenden deze gegevens aan een zeer recente uitgave van het CBS over de vermogensverdeling in de Nederlandse gemeenten, de eer ste van deze aard, die na de oorlog verschenen is. Aan dezelfde publica tie ontlenen wij ook nog de volgende bijzonderheden: het totale bezit van de Leidse bevolking beloopt ruim 132 millioen gulden terwijl alle kapitaal krachtigen in Leiden en de rest van het economisch-geografische gebied 332 millioen bezitten. Een duidelijke vergelijking van de vermogenspositie der bevolking in onze stad en in-het economisch-geo- grafisc* gebied verkrijgt men ten slotte door het plaatselijke of regio nale totaal-vermogen om te rekenen tot een vermogen per hoofd der be volking. Doet men dit, dan krijgt men voor de Leidse bevolking een hoofdelijk vermogen van f 1.534, en voor de bevolking van het gehele gebied van ƒ1.174,Ter verdere vergelijking voegen wij hieraan toe dat. het „hoofdelijk vermogen" van de bevolking in de provincie Zuid- Holland 2.101,beloopt terwijl het voor geheel Nederland 1.907,be draagt. Leiden blijkt dus relatief niet bepaald een „stad van geld" te zijn. In enkele volgende artikelen zul len wij aandacht schenken aaji de vermogenspositie van de bevolking in de overige dorpen van de bollen streek, de Leidse duinstreek en van Rijnland. Laatste Berichten DE SJAH VIA ROME NAAR ZWITSERLAND Functionarissen van de Perzische ambassade te Rome hebben ver klaard, dat de sjah waarschijnlijk enige dagen in Italië zal doorbren gen en daarna naar Zwitserland zal gaan. Zij verwachten, dat de sjah zijn intrek in een hotel te Rome zal ne men. De sjah zou de Italiaanse regering om toestemming voor een verblijf van enige dagen in Italië verzocht hebben. WEER POST NAAR PARIJS. Brieven, briefkaarten en luchtpost pakketten voor Parijs en voorsteden kunnen weer worden verzonden, echter met dien verstande, dat met vertraging in de uitreiking rekening dient te worden gehouden, zo deelt de PTT mede. Brieven, briefkaarten en luchtpost pakketten voor overig Frankrijk werden p. vliegtuig naar Parijs ver zonden en aldaar bewaard tot door zending mogelijk is. Verzending van correspondentie, zoals drukwerken enz., per trein, is voorshands nog uit gesloten. KONINKLIJKE GIFT VOOR GRIEKENLAND. Prinses Wilhelmina heeft voor de hulpverlening aan Griekenland een zeer belangrijk bedrag gestort op het speciale gironummer van het Neder landse Roode Kruis. Het Nederlandse Roode Kruis heeft vandaag de eerste stroken van over schrijving op gironummer 777 ten be hoeve van de hulpverlening aan Griekenland ontvangen. In totaal is op deze eerste dag ƒ26.669,70 ge boekt. NOORD WIJKERHOUT Geneesheer-directeur Sancta Maria van jubileert HET ZENDINGSHUIS OEGSTGEEST In het zendingshuis te Oegstgeest worden op het ogenblik enkele ver anderingen en verbeteringen aange bracht opdat het spoedigaan zijn nieuwe bestemming zal kunnen vol doen: tehuis van zendingsarbeiders en hun gezinnen, die met verlof zijn. Er zijn reeds zoveel aanvragen, dat men rekent per 1 October in het zen dingshuis een gemeenschep van 80 a 90 person n te herbergen. Ds en mevrouw Hildering zullen ae leiding van het huis op zich ne men en hebben daar reeds met hun gezin hun intrek genomen. ALPHEN AAN DEN RIJN Dat men heden ten dage niet on gestraft zo maar een eigen huisje kan betrekken, moest Maandagmor gen een bewoner van de Torenstraat ondervinden, namelijk de heer C. van Deuren, die in deze straat een huisje aangekocht had voor zijn bei de zoons. Deze zouden dezer dagen in het huwelijk treden en dit huisje gaan bewonen. De woonruimtecommissie had het huis echter reeds eerder toe gewezen aan het gezin C. Roest, dat wegens afbraak van zijn woning in de Julianastraat reeds geruimen tijd van woning moest veranderen. Op een gegeven moment stonden er Maandagmorgen twee verhuiswa gens voor de woning in de Toren- straat, maar de heer Roest werd de toegang geweigerd. Deze haalde er de politie bij, die natuurlijk met de wet in de hand de heer Roest in de gelegenheid stelde de woning te be trekken. Uit wraak hebben daarop de zoons van de heer Van Deuren al het behang van de muren getrok ken en alle deuren uit het perceel verwijderd. VARKENSPEST BREIDT ZICH NOG STEEDS UIT De zo gevreesde varkenspest in onze gemeente breidt zich nog steeds uit. Waren het tot voorheen nog steeds veehouders in het Rietveld en omgeving die hun veestapel aan gestoken zar n, thans is deze ziekte ook geconstateerd bij dieren van de veehouder A. F. de Wit in wijk Hoorn. Dinsdagmorgen zijn er 12 grote varkens naar een destructiebedrijf vervoerd voor vernietiging. BODEGRAVEN 45 JAAR PRIESTER Het was alleen aan enkele inge wijden bekend dat pastoor Janus Zon dag 16 Augustus jl. 45 jaar priester was. De jubilaris wilde van geen feest weten, maar door de zorgen van kapelaan J. Voortwist en enkeie parochianen werd toch iets gedaan. De stille H. Mis doe de jubilaris op gedragen, werd opgeluisterd door de mooie zang van het dames-koortje o.l.v. mej. C. v. Niekerk, terwijl naarstige handen voor een weelde van bloemen hadden gezorgd in het priesterkoor. Pastoor Janus dankte tijdens zijn predikatie voor het on verwachte en spontane huldeblijk. Na de H. Mis was er in de pasto rie nog een korte en intieme plech tigheid. Velen brachten nadien een feücitatie-bezoek aan de jubilerende herder. ZOETERWOUDE AFSCHEID KAPELAAN NIEUWENHUIZEN. Op initiatief van de Kath. Raad van Overleg kwamen gisteravond de be sturen van de organisaties bijeen om kapelaan C. Nieuwenhuizen bij zijn heengaan naar Rotterdam een waar dig afscheid voor te bereiden. Op de eerste plaats werd besloten alle parochianen in de gelegenheid te stellen hun dankbaarheid te to nen voor het twee-jarig priesterlijk werken en daaraan te verbinden de blijken van waardering voor zijn werken voor de vele organisaties. Hiertoe zullen de propagandisten „St. Paulus" bij de parochianen een bijdrage voor een geschenk komen vragen en de organisaties zullen uit ide kas of met een bijdrage van de leden medewerken. Op Donderdag a.s. zal het afscheid plaats hebben Alle parochianen wor den uitgenod'gd te acht uur in het parochiehuis aanwezig te zijn (niet later). Donderdag 20 Augustus zal in de psychiatrische inrichting Sancta Ma ria te Noordwijkerhout het zilveren jubileum worden gevierd van de ge neesheer-directeur dr. C. E. Versele- wel de Witt Hamer. De vele proble men van de opbouw van Sancta Ma ria door de oorlog, evacuatie, het herstel, de arbeidstherapie, zij zijn door hem met een rustige zekerheid en wijs doorzicht opgelost, zonder dat hij zich daarbij ooit op de voor grond drong. Zijn liefde voor allen, die in nood zyn, is gedurende deze 25 jaar voor de inrichting een zegen geweest. Alle bewoners van Sancta Maria zijn hem zeer dankbaar voor zijn rustig en wijs beleid en zijn be scheidenheid en vaderlijke zorg. Door patiënten en personeel zal zijn zilveren jubileum als directeur feestelijk en blij worden gevierd. De feestviering 2al een besloten karak ter dragen, doch voor degenen, die de jubilerende dokter willen com plimenteren, bestaat daartoe de ge legenheid op Donderdag a.s. van 12 1 uur in het hoofdgebouw van Sancta Maria. Marktberichten LEIDEN, 18 Aug. Vette Varkens. Aanvoer 349 vette varkens. Prij zen: zware 1.93—2.01, lichte 1.90 —1.93, zeugen 1.75—1.80 per kg. levend gewicht. Handel vlug. ROTTERDAM, 18 Aug. Vee. Aanvoer 3170 stuks (weejctotaal 4777) waarvan 500 vette koeien, 789 (203) gebruiksvee, 155 vette kalveren 227 (93) graskalveren, 307 nuchtere kal veren, 289 varkens, 349 biggen, 155 paarden, 141 veulens, 235 schapen, 23 geiien. Prijzen: vette koeien f 2.65 2.75, 2.50—2.65, f 2.20—2.35, vette kalveren 2.50—2.60, 2.40—2.50 en 2.202.40 per kg. levend gewicht; graskalveren 350—300—200, nuch tere kalveren 60—55—50, biggen 504640 per stuk, slachtpaarden 1.90, 1.80, 1.70 per kg. levend gewicht. veulens 400350250, schapen 95—85—80, lammeren 75 7C60, kalfkoeien en melkkoeien 1050925825, varekoeien 725 625575, vaarzen 800725—600, pinken 525475375 per stuk. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel traag, niet geheel prijs houdend enige prima's boven note ring; vette kalveren aanvoer flink, kalm, met iets teruggaande prijzen; graskalveren aanvoer gewoon, han- dél matig, prijzen constant; nuchtere kalveren aanvoer iets minder, han del lui, prijzen iets lager; biggen aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen onveranderd; slacht paarden aanvoer even meer, handel traag, prijzen met moeite te handha ven; veulens aanvoer iets groter, han del tamelijk, niet geheel prijshou dend; schapen en lammeren aanvoer kleiner, handel stroef, prijzen even minder; kalf- en melkkoeien aanvoer gewon, handel zeer kalm, prijzen on veranderd; varekoeien aanvoer ma tig, handel lui, prijzen als vorige week, vaarzen en pinken aanvoer even minder, handel stil, prijzen on veranderd; geiten aanvoer ruimer, handel kalm, prijshoudend. BODEGRAVEN, 18 Aug. Kaas. Aangevoerd: 171 partijen. Prijzen: le soort 2.12—2.22, 2e soort 2.04 2.11, extra tot 2.48 per kg. De handel was kalm.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3