verp Laniel zal geen overleg meer plegen met stakers Vliegende schotel gevonden in het ijs van Spitsbergen? DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953 r5E lEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Eerst werken - dan praten Het bestuur van de Franse vakbond Force Ouvriere heelt Maandag de voorstellen van de Franse regering tot beëindiging van de staking ver worpen en besloten in een brief aan eerste-minister Laniel de voorwaar den van de vakbond andermaal uit een te zetten. Een woordvoerder van de Vakbond van Spoorwegarbeiders zei na afloop van de vergadering, dat de staking zal voortduren. Men zou zich in verbinding stellen met de leiders van de katholieke vakbon den om te komen tot een gemeen schappelijk beleid. In kringen die nauwe betrekkin gen onderhouden met de Force Ouvriere is vernomen, dat de Maan dagavond overhandigde brief drie hoofdpunten omvatte: In de eerste plaats de onmiddel lijke bijeenroeping van de Nationale Raad voor de collectieve arbeids overeenkomsten om een onderzoek in te stellen naar het huidige peil van de lonen en de eventuele nood zaak van wijziging; In de tweede plaats een plechtige belofte van de regering, dat zij geen enkele arbeider voor een handeling zal vervolgen; in verband staande met de staking In de derde plaats een reeks af zonderlijke loonsverhogingseisen voor de verschillende takken van de openbare diensten, die bij de staking zijn betrokken. Uit dezelfde bron wordt verno men, dat de stakingsleiders de rege ring hadden verzocht Dinsdagoch tend te antwoorden. In het kabinet van de eerste-mi nister werd Maandagavond verno men, dat Laniel de vakbondsleiders heeft medegedeeld, dat de Nationa le Raad voor collectieve arbeids overeenkomsten op 30 September bijeen komt en dat hij niet van zins is hierin verandering te brengen. Dit werd door de vakbondsleiders als een weigering opgevat om een van de voorwaarden voor het afge lasten van de staking te aanvaarden. De Franse eerste-minister, Laniel, heeft Maandagavond in een radio toespraak de stakers verzocht Dins dag het werk te hervatten. Met de genen die Dinsdag het werk niet hervatten zal niet onderhandeld worden, aldus Laniel. Hij zeide, dat de Franse regering haar gedragslijn definitief had vastgesteld. De eerste-minister sprak de hoop uit, dat de stakingsleiders Maandag nog opdracht zouden geven het werk te hervatten. Wanneer de eisen van de stakers zullen worden ingewil ligd, wilde hij dat met gezond geld doen. Zoals Frankrijk thans leeft kan het alleen door de buitenlandse hulp. Zonder deze hulp zou onze munt reeds lang zijn ingestort, aldus La niel. Ons land heeft al zijn kracht en al zijn prestige in de wereld nodig. Dit prestige hing in grote mate af van de houding, die de stakers Dins dagochtend zouden aannemen. „Ik zeg u: de eer van onze republiek staat op het spel en daarover kan geen regering een compromis aan gaan", aldus Laniel. Sedert Woensdag had de regering met de leiders van de stakingen van gedachten gewisseld. Deze bespre kingen zijn nu afgelopen, aldus La niel. De regering had begrip getoond voorzover dat in overeenstemming was te brengen met de algemene lijn van haar politiek. Overzicht stakingen Het personeel der PTT was giste ren reeds voor de twaalfde dag ach tereenvolgens in staking. Bij de post was enige verbetering merkbaar, doch bij de telefoonverbindingen lange afstanden was de toestand slechter. Het spoorwegpersoneel zette ook de staking voort, evenals het personeel bij de gas- en electriciteitsbedrijven, de mijnwerkers en het grondperso neel van de „Air France"; bij al deze ondernemingen was er weinig verandering in de toestand. Ook de werknemers bij de buslijnen en de Metro in Parijs bleven Maandag grotendeels weer thuis. In Le Havre waren nog 5.000 havenarbeiders in staking. Bij de particuliere bedrij ven, zoals de metaalindustrie, het bouwbedrijf, de chemische en de textielindustrie hadden de arbeiders het werk evenmin hervat. De kolenmijnen in het Saarland zijn Maandag gesloten geweest we gens transportmoeilijkheden, die veroorzaakt worden dodr de Franse spoorwegstaking. De vakbonden van het personeel van de Parijse autobussen en onder grondse spoorwegen, met uitzonde ring van de onafhankelijke en de christelijke vakbond, besloten Maan dag de staking met 24 uur te ver lengen. Dinsdag komen de vakbon den weer bijeen. De vijf PTT-beambten die 11 Augustus werden gearresteerd, om dat zij weigerden het werk te her vatten, zijn Maandagavond te Parijs tot acht dagen gevangenisstraf ver oordeeld. In het Franse departement Hautes Apes werden Maandag rotsblokken cp een spoorlijn gelegd. Ook werd olie op de rails gegoten. Een onder zoek wordt ingesteld. President Einaudi van Italië heeft Maandag de nieuwe Italiaanse rege ring, die na een crisis van ongeveer twee maanden door minister Pella is samengesteld, beëdigd. Premier Pella zal zijn ministers Woensdag aan het parlement voor stellen. Op een persconferentie leg de de nieuwe premier er nogmaals de nadruk op, dat het de bedoeling is, dat zijn regering slechts onge veer drie maanden aan het bewind zal blijven. Hij had het kabinet uit sluitend gevormd om Italië een tij delijk bestuur te geven, na de rege ringscrisis van negen weken. Pella sprak de hoop uit, dat de politieke partijen in deze tijd tot overeenstem ming zouden komen en een hechte regering zouden kunnen vormen. In politieke kringen is men van mening, dat het kabinet van Pella mag rekenen op het vertrouwen van het parlement. Volgens deze krin gen zullen slechts de communisten en links-socialisten tegen stemmen. OPPERBEVEL NAVO-STRIJD- KRACHTEN IN MIDDEN-EUROPA De Franse maarschalk Juin is, als gemeld, benoemd tot opperbevelheb ber der NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa. De samenstelling van het hoofd kwartier te Fontainebleau zal, met ingang van deze dia turn, als volgt zyn: Opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Midden-Europa: maarschalk Juin (Frankrijk); Com mandant der strijdkrachten te vel de: generaal Carpentier (Frank rijk); Bevelhebber der luchtstrijd krachten: luchtmaarschalk Embry (Groot-Britannieë; Leider der mari- nestrijdkrachten: Admiraal Jaujard (Frankrijk). Betrekkelijk rustig in Marokko Generaal Guillaume, resident-ge neraal van Marokko, is Maandag avond in Parijs aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met de Franse regering over de binnen landse moeilijkheden in Marokko. Hij verklaarde bij aankomst, dat de nationalistische beweging, de „Istiqlal", in verscheidene steden, en in het bijzonder in Marrakesj en Ca sablanca, ongeregeldheden had ver oorzaakt. Bij Guillaumes vertrek uit Ma rokko was het rustig. Honderden po litiemannen bewaken de Europese wijk van Casablanca. De sultan van Marokko heeft de gelovigen opgeroepen rustig te blij ven. Hij betreurde de bloedige inci denten van het afgelopen week einde. De stamhoofden, die de pasja van Marraksje steunen tegen de sultan, hebben in een open brief aan gene raal Guillaume geprotesteerd tegen de onlusten, in het bijzonder te Oejda (Oost-Marokko), waar vol gens berichten twintig personen om het leven zijn gekomen. De vertegenwoordiger van de Marokkaanse onafhankelijkheidspar tij in New York heeft op een pers conferentie verklaard, dat de toe stand in Marokko „zoveel slechter" was geworden, dat zijn partij de groep Arabische en Aziatische lan den bij de Ver. Naties zou verzoe ken in de Veiligheidsraad om maat regelen te vragen. Ook zou zijn or ganisatie de V. S. om tussenkomst verzoeken in het huidige conflict tussen „Franse kolonialisten en de sultan". Misschien komt het door de kom kommertijd, maar de vliegende scho tels zijn er weer. In de couranten, waar zij reeds voortkwamen, maar ook in het ijs van Spitsbergen. Het Alg. Dagblad meldt tenminste, dat Noorse straaljagerspiloten in het on herbergzame ijs- sneeuwlandschap van Noord-Oost Spitsbergen een draadloos bestuurde vliegende schotel gevonden hebben. Het merkwaardi ge vliegapparaat, dat een middellijn heeft van 48,88 meter, is gezien de opschriften op het instrumentenbord, kennelijk van Russische makelij. Volgens de beschrijving, die aan de Duitse constructuur van de V-7 wapens Riedel werd gegeven, is de gevonden vliegende schotel een V-7, een van de zogenaamde wonderwa- pens, die op het laatst van de oorlog in Duitsland nog werden geconstru eerd, in de hoop daarmede de oorlog in voor Duitsland gunstige zin te kunnen beïnvloeden. Zo weet het als serieus bekend staande christelijke dagblad Rheinische Post te Düssél- dorf uit geheime bronnen te mel den. Een eskader van zes Noordse straal jagers was boven Spitsbergen met hun jaarlijkse zomermanoeuvres be gonnen en naderde met zeer grote snelheid het Noord-Oosten van Spits bergen, waar zich de „vijand" zou bevinden. Nauwelijks waren te toe stellen de Hinlopenstraat gepasseerd, toen het iD de koptelefoons begon te kraken, zodat zelfs onder elkaar geen contact meer mogelijk was. Het ap paraat in de toestellen sprong rood, hetgeen alarm en nadering van een vreemd metalen lichaam beteken de. Met het draaien in bochten en met duikvluchten wisten de piloten elkaar op de hoogte te stellen van de vreemde verschijnselen, waarna de zes toestellen een tijdlang kringen vlogen zonder een oplossing voor het raadsel te vinden. Toevallig Toevallig keek de eskadercomman- dant Olaf Larsen naar omlaag er ging toen in duikvlucht naar bene den, gevolgd door zijn kameraden. Op het witte sneeuwlandschap, waar van de oppervlakte bevroren was, lag een grote metalen blinkende, ronde schijf. Tussen een warboel van draden stak in het midden van de schijf een gedeeltelijk vernielde be- stuurscabine naar boven. In het uur, dat de straaljagers bo ven het apparaat bleven cirkelen, zagen de piloten niets, dat op enig leven op of rondom de schijf scheen te duiden. Zij zetten tenslotte koers naar Narvik en meldden hier hun ontdekking. Korte tijd later startten vijf met sneeuwlandingsgestellen uitgeruste machines, die precies naast de een meter in de sneeuw ingegraven schijf landden. De rakettenspecialist dr. Norsel, die meegevlogen was, stelde zonder twijfel vast, dat de schijf een van de beruchte vliegende schotels was. Beschrijving Een nauwkeurige onderzoeking van de vliegende schijf, die waarschijn lijk door een ontvangstfout bij de draadloze besturing op Spitsbergen was neergekomen, leverde de vol gende technische gegevens: De schijf was onbemand had een middellijn van 48.88 meter en liep aan de kan ten spits toe. Hij leek op een zilveren discus, ge maakt van een onbekende metaal soort. Rondom de schijf waren op gelijke afstanden van elkaar in to taal 46 straalmotoren aangebracht, die, na ontsteking de schijf deden draaien om een kleine koepel van plexi-glas, waarin zich meet- en an dere instrumenten bevonden. De instrumenten droegen Russische te kens en opschriften. De actie-radius van de sohijf werd op dertigduizend kilometer geschat; de vlieghoogte op meer dan 160 kilometer. De vlie gende schotel beschikt over voldoen de ruimte om eventueel atoom- en andere bommen mee te kunnen ne men. De Noorse specialisten vermoeden, dat de gevonden schijf in de Sowjet- Unie is gestart en door een fout bij de besturing uitviel. Hij is per schip naar Narvii< gebracht. Robertson sprak dreigende taal De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken Robertson, die vorige maand als speciale afge zant van president Eisenhower be sprekingen met president Syngman Rhee heeft gevoerd, heeft voor de televisie verklaard, dat de V.S. van alle wapens, waaronder de atoom bom, gebruik moet maken, als de communisten de strijd in Korea her vatten. Hij zeide dat dit zijn persoon lijke mening was, die door de opper bevelhebber der V.N., generaal Clark, werd gedeeld. Robertson voeg de hier echter aan toe, dat de Ame rikaanse regering nog niet definitief besloten had welke actie zij zou moeten ondernemen, indien zij zich genoodzaakt zou zien de politieke conferentie over Korea te verlaten. De onder-minister achtte hereni ging van Korea mogelijk, doch hij was van oordeel, dat dit meer een militair dan een diplomatiek pro bleem was. JAPANS UNIVERSITEITS PROFESSOR WORDT KATHOLIEK. Een van de oudste en meest gezag hebbende professoren van de Katho lieke Universiteit te Tokio, Prof. Tsu- temu Chiba, die de Engelse literatuur doceert en een deskundige is in phonetiek, is in de Katholieke Kerk opgenomen. Van de 78 professoren van de Uni versiteit zijn er 33 Katholiek, terwijl van de 1600 studenten er 327 Ka tholiek zijn. Onderaards rijk gevonden Naar Belga uit Rome meldt, is de Luikse hoogleraar Desonay aange komen in de Sibyllijnse bergen in Italië, waar onder zijn leiding een expeditie wordt uitgerust ter ver kenning van de beruchte Sibylla- grot. Deze grot bevindt zich op 2175 meter hoogte op de steile top van de Sibyllaberg. In 1328 werd de in gang door een aardbeving versperd. Volgens de legende gaf de grot toegang tot het fabelaohtige en ze delijk verdorven rijk van koningin Sibylle. Tot in 1327 schijnt zij ge diend te hebben als vergaderplaats van de beoefenaars der zwarte kunst. Medewerker van Desonay is de Italiaanse prof. Falsetti. Het geld voor de expeditie is bijeengebracht uit Belgische en Italiaanse fondsen. Men wil zich een doortocht tot de grot banen en trachten na te gaan, in hoeverre de legenden een grond van waarheid hebben. Bij de aanwerving van helpers uit de omtrek stuit men op moei lijkheden, doordat de bevolking be vreesd is voor de gevolgen van „ont heiliging" van de grot. Edgar Sanders uit Hongaarse gevangenis De Hongaarse regering heeft de Britse zakenman Edgar Sanders, die in Hongarije tot gevangenisstraf is veroordeeld op beschuldiging van spionnage, gratie verleend, aldus heeft Maandagavond radio-Boeda- pest bekendgemaakt. De 49-jarige Sanders, vertegen woordiger in Hongarije van de „Standard Electric Company" werd drie-en-een-half jaar geleden we gens spionnage veroordeeld tot der tien jaar gevangenisstraf. Een Ame rikaanse collega, Robert Vogeler, die gelijk met hem werd veroordeeld, werd twee jaar geleden gratie ver leend. Radio-Boedapest meldde niet, wan neer Sanders zal worden vrijgelaten In Februari van dit jaar maakte het Britse ministerie van buitenlandse zaken bekend, dat Hongarije had aan geboden Sanders vrij te laten in ruil voor Lie Ten Taj alias Lie Meng, een 25-jarige guerilla-leidster, die in Malakka ter dood veroordeeld was. Doch premier Churchill verklaarde in het Lagerhuis, dat dit aanbod niet kon worden aanvaard. Volgens een luisterpost van Radio „Vrij Europa" maakte radio»Boeda- pest tevens bekend dat ook Vincen- zo Sciotti een Italiaan, die in 1951 werd veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens medeplichtig heid aan spionnage, gratie is ver leend. Radio-Boedapest heeft vanmiddag bekend gemaakt, dat Sanders Hon garije reeds verlaten heeft, evenals de Italiaan Vicenzo Sciotti. GRENSINCIDENT IN BERLIJN Een woordvoerder van het Britse leger heeft Maandagavond in West- Berlijn bekend gemaakt, dat een lid van de Britse militaire politie aan de sectorgrens te Berlijn door Rus sische wachtposten is gegrepen. Hij wilde niet mededelen of de jeep waarin de gegrepen Brit en een andere soldaat zat, door de Russen werd beschoten. Volgens een Westberlijnse politie man was de jeep naar de grens ge leden, gedraaid en daarna even ach teruit gegaan. De politieman dacht, dat de achterkant van de jeep toen in de Russische sector stond. Op dat ogenblik sprong een van de inzit tenden van de jeep uit de wagen en rende van de sectorgrens vandaan. Daarna hadden de Russen acht schoten gelost en de jeep ftiet de andere Brit werd over de grens ge trokken. Tien minuten later vormden Russische soldaten een lijn langs de sectorgrens. De Westberlijnse politie deelde mede, dat ook de Britse soldaat, die ontkwam, het mogelijk achtte, dat de achterkant van de jeep in de Sovjet-sector had gestaan. AMERIKAANSE STRAALJAGERS OVER DE OCEAAN Het ligt in de bedoeling, dat in de loop van deze maand 28 Amerikaan se straaljagers bij wijze van oefe ning ononderbroken vluchten over de Atlantische Oceaan zullen ma ken, aldus heeft de Amerikaanse luchtmacht medegedeeld. Het zijn F-84G Thunder jets van het strate gisch luchtcommando. Zij hebben een topsnelheid „in de klasse van 600 mijl per uur". Acht machines zullen van de basis Turner in Ge orgia naar Frans Marokko vliegen en de twintig andere naar Laken- heath in Engeland. Zij zullen tijdens de vlucht brandstof innemen uit tankvliegtuigen. De gemiddelde vlieg tijd wordt geschat op ongeveer tien uren. Autobus van dijk gereden Hedenmorgen om zeven uur is on der Kethel te Schiedam op de oude dijk bij de spoorlijn een autobus van de dijk gereden. De chauffeur wilde een deurtje, dat openstond, sluiten, en verloor de macht over zijn stuur. De bus reed de dijk af en kantelde. Er bevonden zich 33 DUW-werkers uit 's-Gravenhage in, die werkzaam zijn op het recreatieoord onder Ke thel. Een drietal hunner werd, naar het zich laat aanzien, zwaar gewond. Een tiental anderen liep schaafwon den op of was door glasscherven ee- wond. De autobus, van de onderne ming Van der M. uit Delft, is zwaar beschadigd. De eerste hulp werd ver leend door de bewoners van het na-, burige woonwagenkamp, die dekens en versterkende drank beschikbaar stelde. Daarna arriveerde een auto van de geneeskundige dienst, alsme de de gemeente-politie uit Schiedam, die in enkele ritten de zwaargewon den en de anderen, die behandeling behoefden, naar de ziekenhuizen van Schiedam overbrachten. Deken J. P. J. Kok Deken J. P. J. Kok uit Delft is gisteravond in het Hippolytus-zie- kenhuis aldaar uit voorzorg voor zien van de H. Sacramenten der Stervenden. Toen de deken gistermiddag van een visitatiereis in zijn dekenaat was teruggekeerd, voelde hij zich erg vermoeid. Later op de dag werd hij plotseling onwel en toen de di rect ontboden geneesheer arriveer de, was er reeds een gedeeltelijke verlamming ingetreden. Deken Kok werd overgebracht naar het St. Hip- polytus-ziekenhuis, waar hem uit voorzorg de H. Sacramenten der Stervenden werden toegediend. In de toestand van de patiënt was heden morgen enige verbetering. Mgr. J. J. Henneman De archivaris van het bisdom Haar lem, mgr. J. J. Henneman, is sinds enige tijd opgenomen in de Van Spanje-kliniek van het sanatorium Dekkerswald te Groesbeek. Donder dag j.l. was zijn toestand zódanig, dat operatief ingrijpen noodzakelijk was. Na de operatie bleek de patiënt zeer verzwakt en in verband daar mede werden hem de H. Sacramen ten der Stervenden toegediend. He denochtend was er een geringe ken tering ten goede in de toestand van mgr. Henneman. Redde- of Radioloos Wat moet men doen met de radio antenne, wanneer het onweert? Deze vraag heeft zich opgedrongen bij een bewoner van de Lumeijstraat te Amsterdam, die Zaterdagnacht, bij het onweer, dat toen over ons land trok, de wrange (of zoete) vruchten heeft geplukt van zijn spe ciaal aangebrachte schakelaar, waar mede hij zijn radio-antenne verbond met de aardleiding en tevens de radio geheel uitschakelde. Daarmede transformeerde hij wil lens en wetens zijn antenne tot blik semafleider, en met succes. De blik sem sloeg om kwart over twaalf in en kwam, tot erote schrik van de bewoners, gelijktijdig via de antenne de voorkamer binnen. Twee sche merlampen werden vernield en het behang geschroeid, maar de radio lien geen schade op. Deskundigen bij de brandweer en PTT kunnen niet met zekerheid zeg gen of de bewoner er beter aan had gedaan ziin antenne uit het toestel te trekken, doch deze niet met aardleidin* te verbinden. Enerzijds overweegt, men. dat de bliksem nu naar alle waarschijnlijkheid de aarde heeft bereikt en dus minder schade heeft aangericht: anderzijds is het de vraag of de bliksem de antenne zou hebben geraakt, wanneer die met ereaard was en dan misschien minder aantrekkingskracht op de bliksem zou hebben uitgeoefend. Naar bekend eisen verzekerings maatschappijen soms. dat een des kundig langs de buitenmuur aange brachte bliksemafleider op het dak geplaatst wordt. dan vrijgezellen~kans l Om degenen, die Zondag j.l. geen verpleegstertje hebben kunnen be machtigen, een teleurstelling te be sparen, heeft Katholiek Thuisfront maatregelen getroffen om hen toch te laten delen in de prijzenregen. Al hebt u dan geen afspraakje tus sen een verpleegstertje en een sol daat kunnen bewerkstelligen, neemt toch in ieder geval een vrijgezel in huis en tracht Zondag a.s. een sol daatje te bemachtigen. VIERDE DODELIJKE ONGELUK IN HAARLEM BINNEN 10 DAGEN Gisteravond is de 62-jarige heer R. Grobbe uit Rotterdam op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord dodelijk verongelukt. Het slachtoffer stak de straatweg, die in verband met rioleringswerk zaamheden is opgebroken, over op het moment dat uit de richting Sant poort een vrachtauto naderde, be stuurd door een 39-jarige inwoner uit Zuilen. De voetganger stond ach ter een bij de afbakening van de opgebroken straat behorende ton. Hij is vermoedelijk over een paar stenen gestruikeld en tegen de ach terzijde van de vrachtauto gevallen. Het stoffelijk overschot is naar het St. Joannes de Deo-ziekenhui ver voerd. Dit is in Haarlem het vierde dodelijk verkeersongeval binnen tien dagen. TYPHUS NA DUITSE VACANTIE TRIP In het R.K.-ziekenhuis te Hengelo worden op het ogenblik twaalf jon gens verpleegd, die, tijdens een va- cantietrip typhus hebben opgelopen. De gevallen zijn niet van ernstige aard en gevaar voor een epidemie is nagenoeg uitgesloten. De patiënten maken deel uit van een groep van de Katholieke Arbei dersbeweging. die per boot een tocht naar Limburg hebben gemaakt en daarbij ook Duitsland bezocht heb ben. Waarschijnlijk hebben zij daar iets gegeten, waardoor zij besmet zijn geworden. De inspecteur van de volksgezond heid en de gemeentelijke genees kundige dienst hebben terstond maat regelen genomen om uitbreiding te voorkomen. HAAGE POLITIERECHTER Fabriek van plastic-artikelen twee maal gedupeerd Voor een vrij om vangrijke fraude bij de fabriek van plastic-artikelen N. V. K. te Voor schoten, stonden vijf mannen terecht voor de Haagse Politierechter. Tij dens de behandeling bleek, dat de fabriek niet alleen door fraude gedu peerd was, maar bovendien doordat de van de Duitse fabriek Bayer ge leende vakman F. F. T. gedetineerd was. Deze deskundige was onver vangbaar en een afdeling van de fa briek ligt nu stil. De benadeelde di rectie had dan ook gezorgd voor een advocaat en zat te springen om de vrijlating van T. Een merkwaardige situatie. Met T. stonden terecht de chauf feur G. de J. uit Rijswijk, de fa brieksarbeiders J. F S. uit Den Haag en J. K. uit Voorschoten, alsmede de Voorschotense café-houder A. F. V. De eerste vier hadden zich schuldig gemaakt aan verduistering en dief stal van plastic-matrassen of spon sen, de café-houder was heling ten laste gelegd. De Duitser had bij de café-houder in de schuld gestaan en had herrr 2 matrassen gegeven. De politierechter wilde in aanmerking nemen dat de leiding niet erg strak geweest was en veroordeelde G de J. tot vier maan den waarvan één voorwaordelijk met aftrek: de Hagenaar J. F S. tot 50 of 25 dagen; de Duitser F F. T. uit Voorschoten tot vijf maanden waar van twee voorwaardelijk met aftrek: de Voorschotense arbeider J. K tot een week voorwaardelijk en 50 boe+e of 20 dagen en de café-houder A. F. V. die al eens eerder voor heling was veroordeeld tot 14 da gen voorwaardelijk en 50 boete of 20 dagen. i Wat lezers schrijven ROKEN IN DE BIOSCOOP Mijnheer de Redacteur, Het onderstaande meen ik door middel van Uw blad meer algemeen bekendheid te moeten geven, wellicht geeft het aanleiding tot maatx-egelen die voorkomen, dat er eerst een kalf in de put moet zijn voordat Zaterdagavond in een der Leidse bioscopen. Zaal goed bezet. Tussen de films door een plaatje „Verboden te roken", meerdere bezoekers sto ren zich daar niet aan, steken rus tig een sigaret aan, wat duidelijk te zien is aan de vlammetjes. Ik meen een persoon, voor mij gezeten, die ook dit vei bod negeert, op dit ver bod te moeten v ijzen. Echter zonder resultaat. Wat wel het resultaat had kunnen zijn, grote ruzie! Mijn vrouw v/ijst nog op mo gelijk brandgevaar. Niets meer zeg gen lijkt mij het beste en ik ga eens informeren bij wat mij aangewezen wordt als een der leidsters van het bedrijf. Daar hoor ik dat er veel klachten zijn over het roken in de zaal, zelfs zouden stukken gebrand zijn uit zittingen van stoelen en uit vloer bedeking Ook zou er geen bepaling in de plaatselijke verordeningen zijn die politioneel optreden tegen overtre ders van het rookverbod wettigt Op mijn vraag wat dan die vertoonde plaatjes van „Roken verboden" voor effect geven, geen antwoord, even later „we kunnen die lui er uitzet ten". Dat daar niet gaarne toe wordt overgegaan, want wat geeft het, ru zie, herrie, opschudding, begrijp ik gezien het resultaat van mijn niet slechts bedoelde opmerking boven beschreven. De volgende vragen zou ik wil len stellen: Bestaat er een wettelijk of plaat selijk rookverbod in bioscopen? Wie moeten daar toezicht op hou den? Gebeurd dat ook? Zijn de overtreders bewust van het gevaar dat zij veroorzaken? Zijn de bezoekers zich niet bewust in welke gevaren zij verkeren? Zou dit alles bekend zijn, waarom dan geen maatregelen? Dankende voorhet verleende ge hoor. D. T. Bijschrift, redactie: Er wordt alleen een vertoningsver gunning gegeven, indien het theater aan bepaalde eisen der brandweer voldoet, verder is er geen rookver bod van overhe'clsziide, behalve bij kindervoorstellingen. De directies der bioscopen zijn hier dus volkomen vrij in. Wel is er een olaatselijke ver ordening in voorbereiding. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7 10 Gram. 7.15 Gram. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.15 ld. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Idem. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.33 Gram. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. In terkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal dubbelkwartet. 13.50 „Der Frei- schütz", opera. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Vooi de kleu ters. 18.00 Lichte muz. 18.15 Gram. 18.30 Comm. Jeugdconferentie v. d. World Presbyterian Alliance. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouw- ork. en solist. 21.30 „Kerk en Be roep. Bestaat er verband tussen bei de?", caus. 21.45 Hammondorgel. 22.00 „In het land van de Mau-Mau", rep. 22.10 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 „Boeken mee op reis en thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accord, ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland 12 38 Klein koor en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Me- tropole ork. 13.50 Gram. 14.00 „De weg omhoog". 14.15 Gelders ork, ko ren en sol. 15.15 Voor de jeugd. 16.00 Vierhandig pianospel. 16.00 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.25 Gevar. muz. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugduitz.: De At lantische samenwerking", door mr. H. M. A. Kamerlingh Onnes. 18.00 Nieuws en comm. 18 20 „De sterken voor de zwakken", caus. 18.30 R.V.U.: dr. A. Saalborn: „Zwervers uit de literatuur: Tijl Uilenspiegel". 19.00 Gram. 19.15 „Het volle pond", caus. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Cabaret. 20.40 Gevar. muz. 21.05 „Trilby", hoorsp. 22.15 Pianorecital. 22.45 „Sneller- verder-hoger", caus. 23.00 Nieuws. .15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Gram.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2