Weinig enthousiasme over Russische nota inzake Duitslands hereniging Nieuwe Sultan van Marokko Sjah van Perzië op weg naar Rome of Londen HET NIEUWE INDONESISCHE KABINET A 3INSDAG 18 AUGUSTUS 1953 M M I i f 1 - %M 44ste JAARGANG No. 12968 2>£ Vi<2iCi6CCO«^ Liefdesbrieven^ Dtaeton C.M. v.HAMERSTOLD. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ËN OMSTREKEN I weer naar Franknïk Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. s Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De Middenstand en belastingverlaging UIT HET VORIGE WEEK versche nen verslag van de Tweede Ka mer-commissie op het complex van Regeringsmaatregelen, inzake de huur- en belastingvoorstellen, blijkt wel dat deze hele kwestie nog heel wat te doen zal geven. Temeer nu daarbij ook het vraagstuk van een algemene loonsverhoging aan de orde wordt gesteld, waarbij de consump- tieperking van 1951 moet worden weggewerkt. En dan zijn daar nog de 134 vragen van de fractie-voor zitters, los gekomen naar aanleiding van het eerste Regeringslooncommu- niqué en de adviezen van de drie centrale middenstandsbonden aan de Tweede Kamer, waardoor de gehele materie nog meer het aanzien dreigt te krijgen van een zeer ingewikkelde leg-puzzle. Hier komt nog bij, dat over al deze vraagstukken zeer veel geschreven is. Daaruit blijkt echter tevens, hoe groot de belangstelling op dit punt wel is en hoe nodig het bedrijfsleven aan verdere fiscaal- economische maatregelen toe is. Onze Regering zal daarom geen gemakke lijke taak hebben hier een, voor ieder aanvaardbare, oplossing te vinden, zo deze thans mocht bestaan, want de meest essentiële vraagstuk ken in de fiscale en finantieel-eco- nomische sfeer worden slechts zeer ten dele aan de orde gesteld. Wij denken hierbij vooral aan de alge meen te zware druk van de belas tingen en het systeem der heffing (waarderingen en reserveringen). Vooral is de middenstand in de plannen op ficaal gebied niet onver deeld gunstig bedacht. Het laat zich aanzien dat de maatregelen, ondanks de huidige, zoveel betere economi sche toestand, voor deze grote groep in zijn geheel genomen, van weinig belang zullen wordeq, De komende huurverhoging zal men al niet via een loonsverhoging kunnen compen seren, terwijl voorzover de midden stander werkgever is, daar zelfs nog een vermeerdering van lasten door loonsverhoging bijkomt. Om van de belastingfaciliteiten enigszins te kun nen profiteren, is het middenstands- bedrijf in de regel te beperkt en te weinig kapitaal-intensief. De aftrek van twintig percent der investerin gen over een looptijd van 5 jaar, komt immers slechts aan bod als er meer dan f 10.000 in het hedrijf ge stoken wordt. En dan zijn nog uitge sloten effecten, gronden en woon huizen. Waarom moet het kleine middenstandsbedrijf ook hier de dupe worden? Een garagehouder bijvoorbeeld, die een bedrijfsauto aanschaft van 9000, zal .geen twintig percent van deze aanschaf ten laste van zijn winst kunnen brengen, terwijl een N.V. busonderneming, die voor 90.000 aanschaft, in totaal 18.000 van de toekomstige winst kan af trekken. Welke grondige bezwaren bestaan er de thans gestelde grens geheel te laten vervallen? Juist het middenstandsbedrijf, waarin nog al tijd 30 percent van alle werknemers tewerk is gesteld, zou hiermede veel geholpen zijn, terwijl het offer van de fiscus in verhouding gering zou zijn. Voor een gezonde financiering het bedrijf zou voorts van veel be lang zijn als de zogenaamde „stille reserves" onbelast worden gehou den in het geval de ondernemer overlijdt en de onderneming voort gezet wordt door diens weduwe of kinderen. Deze reserves, bestaande in het verschil van de fiscale boek waarde en de - geldswaarde van de in het bedrijf aanwezige zaken, wor den namelijk thans door de wetswij ziging van 1950 door de belasting getroffen en wel met een heffing van twintig procent. Door deze gang van zaken, worden middelen aan de onderneming ont trokken, die al tc vaak niet gemist kunnen worden zonder de bestaans- bron van de weduwe of kinderen sterk te verzwakken. Temeer nu on langs door de minister is bepaald, dat bij de vaststelling van deze winst ook de door de overledene in het be drijf gekweekte goodwill mede in aanmerking moet worden genomen. Het zou een grote verbetering zijn, als wettelijk zou worden toegestaan, indien de erfgenamen het bedrijf mogen voortzetten met de boek waarde van het bedrijf der erflater. Een lek van niet te belasten winst, zou in dit geval niet aanwezig zijn, terwijl tevens een eenvoudiger wets toepassing zou worden bereikt. Al leen al de waardebepaling van de eventuele goodwill is thans practisch haast niet op te lossen. Tenslotte vestigen wij hier nog eens de aandacht op de urgentie van de vrijstelling van omzetbelasting voor de detailhandel. Het is reeds meer dan een jaar geleden dat dit wetsontwerp, nog door minister Lieftinck, werd ingediend en nog steeds wacht de middenstander op de behandeling van dit wetsontwerp en betaalt elk kwartaal trouw deze belasting tot een totaal van 210 mil- lioen per jaar. Bij een vluggere be handeling was het mogelijk geweest, dat deze extra fiscalelast thans reeds tot het verleden zou behoren. Ook dit zou al een niet te onderschatten verlichting van de liquiditeits-moei- lijkheden in het middenstandsbedrijf betekenen. F. D. ALLEEN PIECK ROEPT t „HOERA" ADENAUER ZEI: „Een zelfmoord van Duitsland" Zowel de West-Duitse bondskan selier, dr. Adenauer, als de socialis tische oppositie hebben naar aan leiding van de Russische nota inzake het Duitse probleem vandaag de me ning uitgesproken, dat thans een verdere voortzetting van briefwisse lingen met Moskou niet meer doel matig zou zijn en dat de Westelijke mogendheden terstond in onderhan delingen met de Sovjet-Unie zouden moeten treden. Dit sluit echter geenszins in, dat de voorstellen, die in de Sovjet-nota vervat zijn, van Duitse zijde als aan vaardbare grondslag voor een vre desverdrag zouden worden beschouwd Adenauer heeft er gistermiddag in besloten kring uitdrukkelijk op ge wezen, dat dit naar zijn overtuiging in het geheel niet het geval is. Een vredesverdrag voor Duitsland in de geest, zoals door de Sovjet-Unie be oogd wordt, zou volgens hem neer komen op eer. neutralisering van Duitsland. Andermaal heeft Ade nauer deze onaanvaardbaar genoemd. Hij duidde haar zelfs aan als „een zelfmoord van puitsland in betrek kelijk korte lijd geheel en al in het Russische kielzog zou geraken. Drie gevolgen. Adenauer zeide, dat het sluiten van een .vredesverdrag zoals door de Russen gewenst, drie gevolgen zou hebben. Duitsland zou hierdoor ge heel alleen worden gelaten zonder afdoende middelen om zijn veiligheid te waarborgen. Het aan Duitsland toegèdachte eigen beperkte leger was volgens de kanselier geen afdoende beveiliging. Ten tweede zou de Europese inte gratie onmogelijk worden gemaakt en dit zou als derde gevolg hebben het wegvallen van de grondslag van de Amerikaanse politiek in Duits land „Met zulk een ontwikkeling kunnen wij óns in geen geval ver enigen", aldus Adenauer. De kanselier heeft uit de opmer kelijke regie, die door Moskou is toegepast, de conclusie getrokken, dat het wezenlijke doel der nota is de positie der Duitse regering bij de aanstaande verkiezingen te verzwak- De 9-jarige Wilhelmina I., woon achtig te Den Haag, is gisteren bij het baden in zee door de stroom meegesleurd en verdronken. Toestand in Griekenland Het aantal doden geschat op 600 Maandagavond is uit Athene ge meld, dat men sinds de vorige avond weer een aantal aardschokken heeft gevoeld. Deze schokken werden of ficieel beschreven als „na-schokken van de aardbeving, die nog wel een jaar kunnen blijven optreden." In de stad Zante is door de nieu we schokken opnieuw brand uitge broken, waardoor de rijke, histori sche bibliotheek, die bü vorige bran den door uiterste krachtsinspanning behouden kon blijven, opnieuw ge vaar loopt. Bij een methodisch onderzoek van de puinhopen in Zante zijn Maandag een geestelijke, die nog leefde, en zeventien lijken geborgen. Generaal Iatrides, die van Griekse zijde de leiding heeft van de hulp verlening aan de slachtoffers der aardbevingen op de Ionische eilan den, schat het aantal om het leven gekomenen op zeshonderd. Onder de gewonden zijn er achthonderd, die een chirurgische behandeling moe ten ondergaan. Vierhonderd van de ze gewonden bevinden zich thans in Patras. Iatrides schat het aantal dakloze gezinnen op dertig duizend. Hij acht een bedrag van zestig millioen dol lar nodig voor het bouwen van nieu we wonihgen en twintig millioen voor uitgaven als het verschaffen van kleding, dekking en levensmid delen aan de getroffenen. De militaire gouverneur voor het rampgebied heeft opdracht gegeven, plunderaars ter plaatse terecht te stellen. In de stad Zakinthos zouden 35 personen, die geplunderd hebben, gearresteerd zijn. ken. In feite ziet Adenauer in de voorstellen een herhaling van het veeds op 10 Maart 1952 door de Sovjet- Unie gedane voorstel. Weliswaar willen de Russen Duitsland thans laten meespreken over het vredes verdrag, doch zij houden vast aan het voor Adenauer onaanvaardbare ver bod van een militair bondgenoot schap voor een Verenigd Duitsland. Socialistische mening. Ook de inschakeling van volgens de kanselier niet-democratisch ge kozen Oost-Duitse vertegenwoordi gers in een apparaat voor geheel Duitsland blijft onaanvaardbaar. De socialistische oppositie in West- Duitsland heeft de nota terstond aan gegrepen om de door haar met steeds meer nadruk gestelde eis van een on middellijke conferentie def grote vier over Duitsland te herhalen. „Het gaat de Sovjet-Unie er kennelijk om, zo heet het in een voorlopige reactie van de socialistische partij, de alge mene status van een herenigd Duits land tenminste in grote lijnen vast te leggen, voordat zij haar toestemming wil geven aan algemene verkiezingen, over welke resultaten zij zich gener lei illusies maakt". Overigens heeft ook de socialistische partij er op ge wezen, dat de door de Sovjet-Unie voorgestelde procedure, in het bij zonder de inschakeling van de rege- g-Grotewohl, niet met de opvat ting der partij in overeenstemming is. Dit neemt echter volgens haar niet weg, dat men nu maar op korte termijn met de Russen moet gaan onderhandelen en ophouden met „de tot nu toe vruchteloze uitwisseling van nota's en verklaringen met pro pagandistische inslag". Brits commentaar. Het Bntses ministerie van buiten landse zaken verklaarde Maandag, dat op het eerste gezicht de jongste Russische nota over Duitsland de opvatting van de Westelijken beves tigt, dat de minister van buitenland se zaken van de vier grote mogend heden bijeen moeten komen en zich moeten concentreren op het Duitse vraagstuk. Een woordvoerder van het minis terie voegde hier aan toe, dat de drie Westelijke mogendheden ook aan een oplossing voor een vredes verdrag voor Oostenrijk de hoogste voorrang geven. De Russische nota zou in overleg met de regeringen van de Verenigde Staten, Frankrijk en West-Duitsland door Engeland wor den bestudeerd. Volgens de woord voerder leek de nota, na een eerste bestudering, een voorstel om terug te keren naar de Sovjet-Russische voor stellen van Maart 1952. Voor oplos sing van het Duitse vraagstuk, dit is niet erg bemoedigend", zo zei hy. Desgevraagd verklaarde de woord voerder niet te weten of er plannen bestaan tot wijziging van de datum voor de bijeenkomst, die de Weste lijken deze week te Parijs zullen houden, om een antwoord op te stel len op de Russische nota van 4 Aug. Laatstgenoemde nota bevatte het antwoord van de Sovjet-Unie op de Westelijke uitnodiging tot bijwo ning van een conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden. Andere stemmen. In Parijs acht men de door de Sov jet-Unie gestelde voorwaarden on aanvaardbaar. Men vreest echter, dat sommige Duitse kringen wellicht geneigd zullen zijn te denken, dat door eenvoudig met Oost-Duitsers aan de conferentietafel plaats te nemen hereniging zou kunnen worden be reikt. In Bonn noemde de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de bondsraad, Ehatd, de Sovjet nota de Russische bijdrage aan de West-Duitse verkiezingen. Volgens Schwennike, voorzitter van de West-Beriijnse „Vrije Democra ten'' bevat de nota „geen noemens waardige nieuwe voorstellen". Kanselier Adenauer heeft Maandag in Bonn een onderhoud gehad met de Amerikaanse hoge commissaris, Conant. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat dooi* de Sovjet-Russische nota een hinderpaal is geschapen voor vrije verkiezingen in geheel Thiitsland, door de bepaling, dat zulke verkiezin gen voorafgegaan dienen te worden door het vormen van een regering voor geheel Duitsland, waarbij de regering van Oost-Duitsltnd op ge lijke voet zou worden gesteld met de West-Duitse regering. Westelijke diplomaten in Washing ton zien ovev het algemeen in de nota een opzettelijke propagandistische po ging om de nederlaag van kanselier Adenauer bij de komende verkiezin gen in West-Duitsland te bewerken. Zij menen, dat. deze nota voor het Westen nog minder aanvaardbaar is dan vroegere nota's. De president van Oost-Duitsland, Pieck, heeft Maandag in een radio toespraak zijn instemming De Pasja's en Kaids van Marokko hebben na een bespreking, die meer dan vier uren duurde, Beharafa tot „Iman" uitgeroepen. De leiders van deze omwenteling in Marokko zijn Hadj Thami El Glaoei, Pasja van Marrakesj en de sjerief El Katani. De foto toont de Pasja van Marrakosj 'rechts), de sjerief El Katani en Kaid Hadj Mohammed, leider van Mar- chand tijdens een diner, dat werd gegeven ten huize van Hadj Moham med (links). met de jongste Sovjet-Russische voor stellen betreffende Duitsland. De president zei, dat de nota voorstel len tevat, die „een spoedig sluiten van een vredesverdrag met een de mocratisch Duitsland mogelijk ma ken" Hierdoor zou volgens Pieck de spanning in Europa worden vermin derd. Brand is hedennacht uitgebro ken in een houten loods van de Rijnlandse Betonmaatschappij te Dordrecht. Het optrekje brandde betuigd slechts gedeeltelijk af. Blijkens hedenmiddag ontvangen berichten is de Sjah van Perzië per vliegtuig naar Londen vertrokken. Volgens AFP zou het reisdoel van de Sjah Rome zijn. Het keizerlijk paar wordt verge zeld door twee adjudanten. De „Ar gonaut" van de BOAC, waarmee de reis wordt gemaakt, vliegt via Jor danië en Rome. Politieke en religieuze leiders, die Maandag te Bagdad door de Sjah werden ontvangen, verklaarden dat de vorst hun had meegedeeld, dat hij uit eigen vrije wil Teheran had verlaten, na dr Mossadeq als eerste minister te hebben ontslagen en ge- neraal-majoor Zahedi tot diens op volger te hebben benoemd. „Gene- raal-majoor Zahedi voerde geen mi litaire staatsgreep uit, doch poogde alleen Mossadeq van mijn besluit in kennis te stellen", aldus de Sjah. De Perzische minister van buiten landse zaken, dr Fatemi, heeft mede gedeeld, dat premier Mossadeq bezig is een regentschapsraad te vormen, nu de Sjah zich in het buitenland bevindt. De minister maakte voorts bekend, dat naar aanleiding van de mislukte staatsgreep door de keizerlijke gar de tot dusverre o.a. twee generaal- majoors, zes kolonels en zes lagere officieren zijn aangehouden. Inmiddels wordt nog steeds ge zocht naar de leider van de opstan delingen, generaal-majoor Zahedi, die zich, naar men vermoedt, in het heuvelachtige gebied ten Noorden van de hoofdstad schuil houdt. De generaal, die zich op grond van een decreet van de Sjah als de wettige eerste minister beschouwt, heeft te Teheran een verklaring laten uitge ven, waarin hij zegt, dat de Sjah op zijn verzoek uit veiligheidsoverwe gingen tijdelijk het land heeft verla ten. Generaal Zahedi doet een beroep op het kader van het leger om be reid te zijn, ten koste van alles de onafhankelijkheid en de monarchie te verdedigen en de beginselen van de Islam te bewaren „die nu worden aangetast door ongelovige commu nisten". In de verklaring wordt dr Mossadeq er van beschuldigd, dat hij zelf Zondagochtend jl. een staats greep heeft gepleegd door zich niet te storen aan het decreet van de Sjah, waarbij hij werd vervangen door generaal Zahedi. „Mijn rege ring", zo besluit de generaal, „heeft besloten een einde te maken aan de anarchie, welke door buitenlandse elementen is geschapen. Dr Mossadeq heeft in Noord-Per- zië, in het gebied van de Kaspische zee de staat van beleg afgekondigd voor de havenstad Pahhelvi en het textielcentrum Resjt. Tijdens een bezoek, dat alle ministers van het nieuwe kabinet in Indonesië het kabinet Ali-Wongsenegoro brachten aan President Soekarno, in het Paleis Merdeka, werd deze foto genomen. Concessie van Sovjets inzake Oostenrijk De Westelijke Grote Drie hebben zich in een nieuwe nota aan de Sov jet-Unie bereid verklaard het door hen voorgestelde verkorte vredes verdrag met Oostenrijk te laten ver vallen, mits Rusland geen „kwesties, die niet op de zaak betrekking heb ben", bij de besprekingen te berde brengt. Iri deze nota, die de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en de V. St. Maandag te Moskou hebben overhandigd als antwoord op een Sovjet-nota over Oostenrijk, stellen de Westelijken voor de plaatsver- Vangers van de ministers van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk, En geland, Amerika en Rusland op 31 Augustus in Londen de besprekin gen over het verdrag te laten her vatten. HOE wordt het weer? Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur. WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking, met hier en daar een bui. Matige, in j het Noorden nu en dan krach- tïge wind in hoofdzaak tussen West en Zuid-West Ongeveer dezelfde temperaturen als van- J Sept.: zon op 5.51 en onder 19.28; maan op 23.08 en onder 16.07 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 22c OSLO nevel. 22 22 KOPENHAGEN onbew. AMSTERDAM zwaar bew. 20 EDINBURGH onbew. 18 LONDEN regen. 21 LUXEMBURG half bew. 21 PARIJS onbew. 24 BORDEAUX zwaar bew. 28 GRENOBLE zwaar bew. 26 NICE zwaar bew. 27 GENEVE nevel. 26 ZURICH onbew. 25 LOCARNO zwaar bew. 20 BERLIJN onbew. 22 FRANKFORT zwaar bew. 23 MUNCHEN onbew. 20 WENEN onbew. 24 INNSBRUCK mist. 24 ROME onbew. 30 1 SofctcA melk is bacterie-vrij 1 1 Korreltje Voor de moed is geen weg onbegaan baar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1