HET ZINGENDE NIJLPAARD Veertig-jarig priesterfeest van pastoor J* P. Buys te Wassenaar Tropenliefde MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Het was op uitdrukkelijk verlan gen van de jubilaris, dat Zaterdag in de parochie van St. Willibrordus het 40-jarig priesterfeest van de zeereerwaarde heer pastoor J. P. Buys op sobere wijze werd gevierd. Het was zijn wens, dat bij dit feest de nadruk zou vallen op de plech tige H. Mis uit dankbaarheid, die de jubilaris 's morgens kwart voor ne gen in zijn parochiekerk opdroeg en aan die wens is voldaan. Met hun pastoor hebben de parochianen en vele andere katholieken van Wasse naar God gedankt voor zijn grote weldaden. Het kerkgebouw was niet ver sierd. Er waren geen vlaggen, geen vaantjes en geen extra bloemen. Het kerkkoor en het knapenkoor zongen de feestelijke Mis „ter ere van St. Joseph" van L. Refice. Pastoor Buys werd aan het altaar geassisteerd door prof. Verbeem, van Hageveld, als presbyter-assistens, door kapelaan Sanders als diaken en door de eerwaarde heer v. d. Peet, priester-student van de Paters VASTGEBONDEN BABY IN WAGEN VERDRONKEN Het 14 maanden oude dochtertje van de familie Schreuder, Maas straat 24 te Dordrecht, is Vrijdag avond op een wel zeer tragische wijze om het leven gekomen, toen de kinderwagen, waarin de baby zat vastgebonden, in het riviertje het Wantij reed en in de diepte ver dween. Enige ooggetuigen sprongen on middellijk gekleed te water maar slaagden *er niet in, het kind uit het tuigje te bevrijden. Het verdronk 'jammerlijk. Eerst later op de avond werd de kinderwagen met het lijkje geborgen. WONING TE UTRECHT UITGEBRAND. Zaterdagmiddag is in een woning aan de Hogelanden te Utrecht brand uitgebroken, waardoor de daarin wonende vier gezinnen dakloos zijn geworden en van alles zijn beroofd. De woning brandde vrijwel geheel uit, slechts enkele kleinigheden ^le ven behouden. Twee van de bewo ners, die allen in het tehuis „Meisjes- stad" zijn ondergebracht, liepen lich te kwetsuren op. De brand is ontstaan dor het vlamvatten van kleding, die te drogen hing bij een gascomfoor. GROTE BOERDERIJBRAND IN REEUWIJK. Een felle brand heeft gistermid dag omstreeks drie uur gewoed in de gemeente Reeuwijk, waardoor een boerderij, en twee hooibergen in vlammen zijn opgegaan. De totale schade, welke gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op ongeveer 100.000. Bij het spelen met vuur door het vijfjarig zoontje van de familie Van der Werf heeft de hooiberg achter de boerderij, gelegen aan de Oud-Reeu- wijkse weg, vlam gevat. De ouders hadden zich ter ruste begeven en werden door het jongetje gewekt met de mededeling dat de hooiberg brandde. Op dat ogenblik was het achterhuis van de boerderij reeds door de vlammen aangetast, terwijl de rieten dakbedekking en de vrij" sterke wind blussing vrijwel onmoge lijk maakten. De inmiddels gealarmeerde Reeu- wijkse brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon het vuur niet mees ter worden, aangezien door over slaande vonken de hooiberg van de vijftig meter verderop gelegen boer derij van de landbouwer Van. Leeu wen inmiddels ook reeds in brand was geraakt. De burgemeester van Reeuwijk, de heer. P. Feitsma, vroeg hierop assistentie van de Goudse brandweer. De Bodegraafse was in middels al met twee motorspuiten gearriveerd. Met groot materiaal kon toen aan de bestrijding der vlam men worden begonnen, waardoor de boerderij van de familie Van Leeu wen behouden bleef. Een begin van brand brak nog uit in de aan de an dere zijde van de Oud-Reeuwijkse weg onder de gemeente Zwammer- dam gelegen boerderij van de fami lie Knijf, doch hier was men het vuur spoedig meester zonder dat dit noe menswaardige schade had aange richt. Omstreeks half vijf kon met de nablussing en het uithalen van de hooibergen worden begonnen. van de H. Familie als sub-diaken. De eerwaarde zr Wilhelmina, een zuster van de pastoor, pastoor de Groot uit het Pensionaat, en pastoor Schoots, oud-kapelaan van de paro chie bevonden zich onder degenen, die plaats genomen hadden op het Priesterkoor. Na de H. Mis voerde het koor het „Jubilate Deo" van Flor Peters uit. 's Middags kwamen zeer velen de pastoor gelukwensen op de receptie, die in de foyer van het R.K. Ver enigingsgebouw gehouden werd, pa rochianen, vertegenwoordigers van R.K. verenigingen en van het ge meentebestuur. Kapelaan van Vliet bood met een kort woord het geschenk van de pa rochianen aan: prachtige, rijkbe- werkte paramenten, die 's morgens ender de Hoogmis reeds waren ge bruikt. Pastoor Buys dankte voor dit fraaie geschenk en vooral voor de eensgezindheid, waarmee het geld er voor werd bijeen gebracht. Om vijf uur droeg pastoor Buys met assistentie een plechtig danklof op, tijdens hetwelk hij een kort woord van dank sprak. Voor een feestelijk besluit van de feestdag zorgde 's avonds Excelsior, de muziekvereniging, die onder lei ding van ondérkapelmeester P. C. de Smit een serenade kwam brengen voor de pastorie. Na het „Lang zal hij leven", stemde de vele belang stellenden spontaan in met een hoe ra voor de jubilerende parochieher der, die de muzikanten beloonde met een verfrissing en een rokertje in het Verenigingsgebouw. HILLEGOM CREDIET VOOR RIOLERINGS WERKEN VERHOOGD De raad hield een spoedeisende openbare vergadering op Vrijdag, des nam. 7.30. Voorz. Wet.h W. F. van Dam loco-burgemeester, aanwezig leden, afwezig de heren Van der Boer en Galjaard. De voorzitter zegt, dat het hem spijt de heren in hun vacantie te moeten storen, doch het enig agen dapunt was* Verhoging crediet rio lering Weeresteenstraat en omge ving kan geen uitstel toelaten. Hierop gaat de raad in Comité-ge neraal. Na heropening memoreert de voorz. dat voor de bedoelde riole ring een crediet werd verleend van 95.000, het bleek al spoedig, dat dit niet toereikend zou zijn. Bij de aan besteding was de laagste inschrijver zeer beduidend hoger dan het toege stane crediet. B. en W. stellen nu de raad voor, de genoemde 95.000 met 55.000 te verhogen en dus te brengen 150.000. Hiertoe wordt met a mene stemmen besloten. De voorz. sluit nu met een woord van dank de vergadering. Aanbesteding. Vrijdagmorgen te 10 uur werd ten kantore van Open bare Werken door de directeur open- baar aanbesteed: Herstellingswerk zaamheden aan het perceel Van Meerbeekstraat 9 en het bouwen van garage bij genoemd perceel. Er waren 7 inschrijvers, allen Hillegommers. De uitslag was als volgt: A. Gra- per 9746; De Vries Couzijn 9700; NijmanRusman f 9500; B. Imthorn en Zn. 9454; C. J. Janssen en Zn. 9300; Po uw en Langeveld f 9250; Bouwbedrijf Hollandia 9170. Gun ning aangehouden. Geb.: d. v. 0 A. Heemskerk en C. Wilson; d. v. J. van Berkel en M. M. Lieropj d. v. G. van Snippenberg en J. M. H. Kip; z. v. P. C. Lange veld en F. P. van Kesteren; d. v. F. van der Linden en J. Opstal; d. v. C. W. Spreeuw en J. Ostveen. Getr.: J. Bakker en A. Broekhof. Overl.: A. van Stijn vr., 71 jaar. DE ZILK PRIESTER-JUBILEUM. Zondag werd het 40-jarig priester feest van Pater Kaptein van de Con gregatie der H. Harten, en als Pater Joachim apostel der Intronisatie, in de Parochie van het H. Hart te De Zilk met grote luister gevierd. Op het kerkplein wapperden de vlaggen met pauselijke wimpel; het hoofdaltaar was rijk met palmen en witte gladiolen versierd. Te 8.30 droeg de jubilaris een plechtig dankoffer op. Als diaken fungeerde prof. Nederstigt, zoon der parochie en leraar van Hageveld; als sub-diaken kap. Koning van de pa rochie en als oeremoniaris een theo logant van de Congregatie der Pa ters van de H. Harten. Voorafgegaan door misdienaars met brandende kaarsen en een stoet van bruidjes met witte bloemen schreed pater Kaptein naast pastoor Hansen door het kerkgebouw naar het altaar, terwijl het zangkoor on der leiding van dir. L. J. M. Kroft en met begeleiding van de heer H. van Berkel aan het orgel een meerstem mig Veni Creator zong. Pastoor Hansen zeide in zijn feest- predicatie: Veertig jaren hebt ge gearbeid en met vreugde moogt u op de voorbije jaren terugzien; de Intronisaties, door u gepredikt, heb ben bizondere vrucht gedragen en hier in uw geboorteplaats is er niet één gezin, dat zich niet heeft toege wijd aan Jesus' H. Hart. Dat is de be kroning van uw werk. Hierna betrad de jubilaris de preekstoel en memoreerde hoe hij 40 jaar geleden door een grote stoet van bruidjes werd ingehaald. Spr. wees op het tekort aan priesters in Brazilië, Frankrijk en Duitsland, ook is er groot gebrek aan broeders en zusters. De jubilaris deed een hart grondig beroep op edelmoedige jon gelingen en meisjes en wees op de godsvrucht tot het H. Hart. Des middags werd een drukbezoch te receptie gehouden in het Paro chiehuis. Met een plechtig danklof werd dit schone feest besloten. SASSENHEIM i Personalia Voor de acte teke- j nen middelbaar onderwijs is -ge slaagd de "heer R. Slikkerveer te I Sassenheim. LEIDSCHENDAM Ongeval Vrijdagmiddag was de landbouwer G. aan de Voorweg, be zig met het laden van een voer stro Plotseling gleed een der pakken stro van de wagen met het gevolg, dat G. daardoor van de wagen viel. Met enige gekneusde ribben en een gebroken wervel moest hij in het ziekenhuis St. Antoniushove worden opgenomen. Geboren: Alida Johanna, d. van G. Reinders en C. Carree. Ondertrouwd: C. Muller en J. P. Jaspers, P. J. Niesen en E. H. C. van Oosten; N- A. van Leeuwen en P. M. Th. Mooyman; G. J. A. Vanlaeken en M. M. M. Blonk. Overleden: C. W. M. Knegtel oud Prins Bernhard opent een barakkenkamp Zaterdag heeft Z. K. H. Prins Bernhard in tegenwoord igheid van talrijke autoriteiten te Hansweert een Zwit sers barakkenkamp geopend, dat een onderdeel is van d> hulp, welke het Zwitserse Volk aan de overstroomde gebieden biedt. Prins Berhard tijdens de openingsrede. 78 jaar achtereenvolgens gehuwd ge weest met J. H. J. Knegtel en H. J. W. van Amstel. NOORD WIJK KORTEBAANDRAVERIJ Zowel voor Noordwijk als voor het grote aantal gasten, dat thans in de badplaats vertoefde, is de jaarlijkse Kortebaanwedstrijden op de Konin gin Wilhelmina Boulevard wel een grote en welkome attractie. Zaterdag had deze traditionele course plaats, waarvoor flinke belangstelling be stond en waarbij velen getuigen wa ren van een sportieve en spannende strijd tussen de beste Kortebaandra- vers uit Nederland. Aanvankelijk was er ingeschreven met 21 paarden, waarvan er 16 aan de start versche nen. Reeds in de eerste omloop ont span zich een .spannende wedstrijd, waarbij kampritten moesten gereden worden tussen Louise F. H. en Queen Belwin, waarbij Queen Belwin als winnaar over de eindstreep ging en Lietsi Mitzi kon slechts met een ge ring verschil van Mary Simons win nen. Een der spannendste ritten in deze omloop was wel tussen O Maryke en Leatare A de eerste rit was voor O Maryke, doch in de tweede gingen beiden gelijk over de finish. In de beslissende kamp won O Maryke met het kleinst mogelijke verschil. In de tweede omloop werden ge plaatst Oostings OogappelOviedo A Ooststar My Darling-Lietzi Mitzi Queen BelwinO Maryke en Par- tout. Ooststar wist zich direct in de derde omloop te plaatsen, door My Darling met glans te verslaan, doch de drie andere ritten tussen Cost ing's Oogappel, Oviedo, Lietzi MitziQueen Belwin en O Maryke Partout, werden allen kampritten, welke de grootste spanning oplever den. In de beslissende ronde werden ge plaatst Oosting's OogappelOost starQueen Belwin en Partout, wel ke moesten kampen om de vier prijzen. De einduitslag waarom flin ke strijd werd geleverd is: 1 Oost star 600; 2 Partout 300; 3 Queen Belwin 150 en 4 Oosting's Oogap pel 50. De Toto-omzet bedroeg 6580.50. KINDERAUTOBAAN GEOPEND Zaterdagmiddag is op het terrein nabij de Golfbaan aan de Noord Boulevard de kinderautobaan ge opend. De laatste tijd werd op de boulevard veel hinder ondervonden van de zg. trapauto-tjes. Door hier voor een baan aan te leggen aan het <7 5) steen zrk7 lrngzrrm mrrr zeker en onder net ontzrg l 'jke gewicht moet lrmbiek zich wel dubbel vouwen. GEVAL VAN GAS VERSTIKKING TE ROTTERDAM In de ouderlijke woning aan de Groenendijk te Rotterdam is Zater dagnacht de 17-jarige Lijntje Ket ting door gasverstikking om het le ven gekomen. Zij sliep op een zol derkamertje dat door middel van een trapgat in open verbinding stond met de keuken. Daar stond een pan op het gasstel, maar het gas stroom de uit een barst in de gasslang. Door dat het venster vanwege het onweer gesloten was heeft de zolderkamer zich met gas gevuld, met het gemel de noodlottige gevolg. meet rrrn kleine Lsmbiek Wel hebben ze mei ie uiig Goed del ie san mu gedacht hebll'n Beet ie goede-ik ken bergen i q/7/vr£ f/don/r, D/E weer ns vrngeen ophouden weet blrrst opeens een vrlse noot. begin der duinen is men hiervan thans bevrijd. De opening van de nieuwe baan geschiedde door de heer H. Tjaarda namens de sportcommissie van de K.N.A.C. Burgemeester v. Berckel en oud-burgemeester van de Mortel wa ren hierbij aanwezig. NOORD WIJKERHOUT RUITERMIDDAG Zaterdagmiddag hebben de lande lijke Rij verenigingen „De Boekhorst- ruiters" Noordwijkerhout en de „Ireneruiters" Katwijk, te zamen de monstraties gegeven op het oude voetbalterrein van de St. Bavostich- ting. Er was weinig bekendheid aan gegeven en hieraan zal het vooral wel te wijten zijn geweest, dat er minder publiek bij de demonstraties aanwezig was, dan wij bij dergelijke evenementen gewend zijn. En of het nu deze vrij geringe belangstelling was of een verkeerde mentaliteit bij de ruiters zelf combineerd met een niet voldoende strakke leiding of welke oorzaak dan ook, feit is, dat het programma alles behalve vlot werd afgewerkt. En dat was erg jam mer, want er waren heel wat aardi ge en enige zelfs hele knappe num mers, maar door de lange pauzes verslapte de belangstelling. Maar af gezien hiervan dan hebben zij, die deze middag meemaakten, onder wie wij burgemeester v. d. Weijden met zijn echtgenote en oud- burgemees ter v. Iersel, erevoorzitter van de Boekhorstruiters opmerkten, van goede landelijke ruitersport kunnen genieten. Nummers als 't voltigeren, het rijden met een tweede paard a la flèche en tenslotte vooral de Py- ramide wezen op het hoge peil, dat verscheidene landelijke ruiters we ten bereiken. Het springconcourt, dat het slot van het programma vormde, be vredigde niet geheel, omdat slechts een klein deel der paarden enigszins regelmatig de hindernissen namen. Wat de instructeur, de heer v. d. Haak, met zijn prachtige vos liet zien, wat klasse-werk en een lust om naar te kijken. De door* de plaatse lijke V.V.V. voor dit springnummer beschikbaar gestelde prijzen gingen naar de Katwijkse ruiters, die het springen het best bleken te beheer sen. De overige nummers, zoals zaklo- pen, kaarshappen, eierenrace, stoe lendansen vooral het hoedengevecht, waren aardige intermezzi, maar de echte ruitersport valt toch ook bij het niet deskundige publiek kenne lijk het meest in de smaak. Na afloop reikte de heer v. d. Hoorn, bestuurslid van de V.V.V., de door deze vereniging beschikbaar ge stelde pryzen uit met enkele toepas selijke woorden. Spreker dankte de St. Bavostichting voor het beschik baar stellen van het terrein. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 51) Een schemerig flikkeren in 't don ker en de brug trilde onder een ver schrikkelijke slag. Weer een en mét een dof gekraak zakte de gebogen structuur in elkaar. Ansokol voelde het hout onder zijn yoeten wegzin ken. Ha! dat was dus de krijgslist geweest. Even geslepen als vals. Hij liet zijn speer vallen en sprong als waanzinnig van de ineenstortende brug naar de tegenoverliggende oever. In het ogenblik dat hij tussen hemel en aarde zweefde, hoorde hij achter zich een verschrikkelijk ge gil. De lange spanning der brug had het begeven en trok nu heel de le venden last m'et zich naar de voort- schietende stroom. Als een afschu welijke massa vlees en hout werd heel het gevaarte met zijn vracht door water en rotsblokken verbrij zeld. Voor Ansokol's ogen schitterde plotseling een lichtflits en in het neerdalen ontmoette hij Si Gajah's punt ter begroeting Een warreling van armen en benen, die zelfs in hun doodstrijd nog naar behoud zochten en veiligheid ,een doffe val in de d;epe kom beneden hen, er. het was voorbij. „Aiaiai—ai! Si Gajah wordt weer gevoed. Si Gajah en Pulangga hebben hun spelletje weer hervat. De oude vrienden zijn weer op het oorlogspad. Wie wil met hen komen spelen! Aiaiaih"! Toen de echo's eindelijk verklon ken, was het doffe voortruisen van de rivier, het enige geluid, dat men nog vernam. De rest van de troep was angstig aan de andere oever bij elkaar gekro pen in afwachtend zwijgen. Weer klonk Pulangga's uitdaging. Iemand antwoordde met enkele schimpscheuten. „Pulangga, de verrader. Hij heeft ze allen gedood, zijn broeders en kinderen. Surnpit hem, neem je blaas pijpen en laat de kleine werpschich ten volvoeren wat onze speren niet kÉnnen verrichten". Wier mannen sprongen uit het duister naar voren en namen stol1; op het uiterste puntje van de oever. Uit de bamboe kokers haalden ze de vergiftige pijlen te voorschijn. De lange pijpen brachten ze reeds aan hun mond. Het werd een schiet maar raak in het duister. De lange bamboestokken en de dunne pijltjes schitterden in het witte maanlicht. Als een zwerm onrustige kleine vo gels schoten ze over het water. Pu- langa bleef dat vruchteloos gedoe enkele ogenblikken rustig bezien. Doch een korte slag tegen de rots vlak boven zijn hoofd vermaande hem tot omzichtigheid. Indien een verdwaald pijltje hem bij toeval zou treffen waren zijn ogenblikken ge teld. Zijn scherpe ogen, zijn moedige zwaard en zijn vaardige hand zou den niets kunnen uitrichten tegen deze vijand. Nog bleven de gevleugel de boden van de meest snelle en wrede dood hun dwaze zending vol voeren. Zonder geluid stak Pulang ga Si Gajah ,die er bezweet en be bloed uitzag in zijn schede. Met zijn speer in de hand kroop hij langs de rots naar een schuilplaats in het bos. Zijn hart was licht. Vlugger en op gewekter dan sinds vele jaren stroomde het bloed door zijn polsen. Hij had gemeend, dat zijn dagen van strijd reeds voorbij waren, maar hij en Si Gajah waren weer in hun oude element. Het was als in de vroegere heerlijke dagen en zijn stap kreeg een jeugdige veerkracht, die bijna iets pathetisch had. Toen het vuur der overwinning wat bekoelde, begon hij weer rustig na te denken. Hij be greep wel, dat hij op alles voorbereid moest blijven,, al waren de eerste punten ook voor hem. Ondervinding had hem geleerd niet te juichen voor de eindoverwinning was bevochten. De vijand was te zeer geprikkeld, het wild te kostbaar, dan dat de ach tergebleven zich door deze eerste tegenslag zouden laten ontmoedigen. Nu kwam de echte strijd eerst. Hij moest tijd zien te winnen. Zijn voor sprong uitbuiten. Hij loerde naar de andere kant van het water. Tijd zouden ook zij dat niet beseffen? Zagen ze niet in, dat iedere seconde, die gewonnen werd, de strop rond Tiang's nek vaster snoerde, dat elke minuut, die zij ongebruikt voorbij lieten gaan, de losprijs voor Tiang's leven verder door hun vingers gleed. Zagen ze dan niet in, die suffers, dat ze met hun twisten en kletsen alle kansen op een overwinning in rook lieten opgaan. Vreemde gewaar wording. De Salong schaamde zich over de geringe krijgslist van zijn stamgenoten. Was er dan geen onder al zijn kinderen daarginds, die de moed en het doorzicht bezat om zelf de leiding in handen te nemen en kort en kloek een plan uit te stippe len. De brug was nu verdwenen. Daar viel niets meer aan te doen. Maar er was toch een andere metho de om de rivier over te steken. Lag verderop niet de doorwaadbare plaats? Iets hoger op, vlak achter de bergketen. De groep brak eindelijk op en ver dween spoedig uit het gezicht. Hij wist. dat ook zij aan de enige moge lijkheid hadden gedacht om de over kant te bereiken en dat ze nu op weg waren naar de plaats, waar men gemakkelijk door het water kon wa den. Het zou dus niet lang meer du ren of ze zouden de twee meisjes weer achterna zetten. Dan zouden ze een grote voorsprong krijgen in hun vertrouwdheid met de jungle, in hun taai doorzettingsvermogen. In ieder geval had hij een behoorlijk stukie tijd voor haar gewonnen door zijn prachtig geslaagde list. Nu begon eindelijk pas zijn taak als krijger. Eindelijk! „Nu zullen we de poppen weer aan aan het dansen krijgen, ouwe jon gen!" Hij draaide zich om en klom langs het smalle pad naar boven tot hij eindelijk de oever had bereikt. De rivier stroomde hier in kalmer vaart naar de kleine waterval, die hij" juist had verlaten. Hij steunde op zijn speer en waadde tot aan zijn knieën door het water. Soms wankelde hij» als de stroom hem stiekum een been tje trachtte te lichten, maar even stoer en stevig als voor vijftig jaar stond hij dan weer op zijn voeten. Even later had hy de overkant be reikt. Hij droop en rilde van het schuimende water, maar hoop en vrees verwarmden hem. Een vluchtige blik op het pad be wees hem, dat de twee vrouwen er veilig waren gepasseerd Erg lang was het echter niet geleden. De drui pende bladeren en het vertrapte grint wezen daarop. Alles zou echter nog goed aflopen, indien hij nog wat tijd voor haar kon uitsparen. Indien hij de vervol gers nog enige tijd op kon houden, zodat ze veilig en wel het heiligdom van Toean's kamp zouden bereiken. Woede en rijstwijn hadden de wilde instincten weer wakker geroepen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7