Extra-voeding voor de t.b.c.-patiënten blijft Ruim 2V2 millioen verliefde verpleegstertjes onderweg Dapper redder bij zeiltochtje verdronken Koninklijk gezin op Waddenzee Belgische vrachtauto ramde Maastrichtse touristenbus Avontuurlijke treinreis door stakend Frankrijk MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT 1WEEDE BLAD PAGINA 2 Verlangend zien zij uit naar soldaatjes Toen Zaterdagavond op verschil lende plaatsen onweer- en genbuien over ons land trokken en het gedurende de nacht onophou delijk stortregende, meenden wij, dat het de leiding van de gigantische actie wel angstig te moede zou zijn. Bij ons bezoek aan 't hoofdkwartier van de E.H.B.O. was men echter al lerminst bevreesd, dat het dreigend slechte weer een spaak in het wiel zou steken, want, zo verzekerde men ons, de organisatie van de actie zou onweerstaanbaar blijken te zijn. In de vroege morgenuren trokken lood grijze regenwolken over ons land, maar die wolken en het sombere weerbericht van de Bilt ten spijt liet de zon zich niet onbetuigd en fraai zomerweer kreeg de leiding als dank voor het onvermoeide werken van de laatste weken te incasseren. Tekorten! Zondagmorgen kwamen de eerste alarmberichten op het Bureau van de E.H.B.O. binnen. Bij het taxeren van de aantallen vooral ten plattelande bleken plaatselijke leiders zich in het offergezinde publiek schromelijk te hebben vergist. Maar ook in de steden bleek zulks het geval te zijn. Rotter dam bleek zich reeds om 8 uur te moeten her-bevoorraden, en zo is het practisch door geheel Nederland ge gaan. Maar ook daar hadden de orga nisatoren op gerekend. Niet minder dan 80 depots waren in gereedheid gebracht en deze depots werden, zo dra bleek dat tekoi'ten dreigden, door beweegbare depots (auto's en moto ren) aangevuld. Alle berichten werden te Rotter dam met zorg genoteerd en uitge voerd en de met zorg opgebouwde organisatie is er dan ook in geslaagd het gigantische aantal van 2.600.000 verpleegstertjes zodanig te bewegen, dat deze verpleegstertjes van eigenaar zijn verwisseld. Om 11 uur bleek, dat overal in den lande de actie als geëindigd moest worden beschouwd en het geheel als volkomen geslaagd kon worden ge noemd. 2.600.000 verpleegstertjes van de E.H.B.O. zoeken thans contact met de 2.600.000 soldaten van Thuisfront. De leiding van de E.H.B.O. heeft de organisatie van het Nationaal Katho liek Thuisfront gegarandeerd bij het aangaan van de combinatie-actie, dat de soldaten contact zouden krijgen; met de verpleegstertjes. Heeft men dus een verpleegstertje in handen, dan zorge men (hier komt ook een I tikkeltje eigenbelang bij immers i 50.000 aan cadeaux zijn aan deze actie verbonden) dat men een soldaat voegt bij het verpleegstertje. Leiden zorgt voor verpleegster tjes Door de enorme onvoorziene vraag naar verpleegstertjes zijn vele gega digden teleurgesteld naar huis ge stuurd. De afdeling Leiden van de Kath. Nat Bond van E.H.B.O. is er evenwel in geslaagd een beperkt aan tal elders in het land te bemachti gen. Zolang de voorraad strekt zijn deze bij de penninmeesteresse Mej. W. Pley, de Laat de Kanterstraat 28 b te verkrijgen. „Alarm"-colporteurs verdwenen in de cel Zaterdagmiddag om vier uur zijn te Haarlem zes personen uit Am sterdam aangekomen, die in de Tem pelierstraat en op het Houtplein al daar begonnen te colporteren met het blad „Alarm", orgaan van de nieuwe Europese sociale beweging. De politie heeft het zestal aange houden en overgebracht naar het bu reau van politie, waar proces-verbaal werd opgemaakt wegens overtreding van artikel 140: Het colporteren van bladen van verboden verenigingen. Vijftig bladen werden in beslag ge nomen. In de loop van de avond zijn de Amsterdammers op vrije voeten ge steld. Enigen van hen waren lid ge weest van de N.S.B. of de S.S. Klaas Tot van Terschelling Schipper Klaas Tot van de op Ter schelling gestationeerde reddingsboot Brandaris" is gistermiddag bij een zeiltochtje in het Schuitengat over boord geslagen en wordt sindsdien vermist. Men neemt aan, dat schip per Tot, die vele schipbreukelingen gered heeft met de „Brandaris", door verdrinking om het leven is gekomen. Schipper Tot was met een privé- zeilboot, waarin zich het echtpaar W. uit Sneek bevond, uitgevaren voor een tochtje op de Waddenzee. Bij het doorsnijden van een touw verloor Tot zijn evenwicht en sloeg over boord. Door de ebstroom dreef hij snel weg, maar schreeuwde de bad gasten in zijn boot nog toe het zeil te strijken. Zij hebben hem een roeriem toegeworpen, maar konden hem niet te hulp komen, omdat zij niet met het scheepje overweg konden. Drie kwar tier later zijn zij door een passerende motorboot opgepikt. Onmiddellijk daarna is het red dingswerk begonnen. De reddingbo ten „Brandaris"' en „Adriaan de Bruine", de loodsboot van Terschel ling en nog emge particuliere vaar tuigen voeren int om naar de ver miste schipper te zoeken, maar toen de duisternis vie! moesten zij onver richter zal'e terugkeren naar de ha ven van Terschelling. Om 19.50 uur is bovendien een Mitchel van de Marine Luchtvaart dienst van Valkenburg opgstegen. Het vliegtuig heeft tussen Vlieland en Terschelling de zee afgezocht tot 10 mijl uit de kust, maar moest ook wegens de duisternis de nasporingen opgeven. Om tien uur gisteravond is de „Brandaris", het schip van Tot, als Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. 9 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Gram., evt. Voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.25 Amus.ork. en solist. 14.00 Lichte muz. 14.35 Pianorecital. 15.00 Gram., evt. Voor de jeugd. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor^ de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: „De Nimboran- vlakte in Noord-Nieuw-Guinea", door Ir. F. C. van Loenen. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Kath. Thuisfront en zijn pleister plaats. 19.15 Uit het Boek der Boe ken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Kamerork. en soliste. (21.15—21.20 Trofeo Italia). 21.50 Gram. 22.00 Residentie-ork. en groot koor. 22.30 Trofeo Italia. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VP RO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 „Hebben wij het recht om uit ons humeur te zijn?", caus. 11.30 Pia norecital. 12.00 Tiroler muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hammondorgel spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gra- mofoonpl. 13.20 Metropole ork. 14.00 Am.muz.-kaleidoscoop. 14.30 Voor de jeugd. 15.00 „Wilhelm Teil", opera (le acte). 16.05 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 iJansmuz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 „De vierde zuil in de vakbeweging", caus. 18.40 Fan fare ork. 19.05 Rep. 19.20 Bas en pia no. 19.50 „Van Groenlanders en Es kimo's", caus. 20.00 Nws. 20.05 Gé- varieerde muz. 20.35 „Om zeven uur thuis", hoorsp. 22.10 Musette ork. en soliste. 22.40 Meded. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Gram. De Koningin, prins Bernhard en de prinsesjes Margriet en Marijke heb ben dit weekeind met het koninklijke jacht „Piet Hein" een vaartocht op de Waddenzee gemaakt. Prins Bernhard, die Zaterdag het barakkenkamp te Hansweert heeft geopend, is uit Zeeland naar eiland Texel gevlogen, waar hij aan boord van de „Piet Hein" is gegaan. Het koninklijk gezin zou in de loop van vandaag naar Soestdijk terugke ren. DE HELICOPTERS KUNNEN WORDEN BEZICHTIGD Het landen en opstijgen van de helicopters op het terrein aan de Katshoek te Rotterdam vindt bij het publiek levendige belangstelling en velen zouden de toestellen gaarne eens van nabij willen bezien. Er is nu een regeling gemaakt om aan deze wens tegemoet te komen. Iedere middag staat een toestel geruime tijd op het platform geparkeerd. Dan zal er voor het publiek (tegen een kleine vergoeding) gelegenheid zijn het terrein te betreden en de heli copter te bezichtigen, waarbij ook enige uitleg gegeven zal worden. De regeling gaat heden in. SPOORWEGEN LEDEN SCHADE VAN ƒ5 MILLIOEN. Ir. F. Q. den Hollander heeft in een radiotoespraak verklaard dat de schade, aan de Nederlandse Spoor wegen toegebracht door de Februari- overstroming, de 5 millioen over schreed. Hierbij is niet in aanmer king genomen de indirecte schade, d.w.z. de schade geleden door het wegvallen van een deel van het ver voer. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Kota Baroe (27 Aug.); Ned. Nw. Guinea: m.s. Pe- leus (11 Sept.); Ned. Antillen: s.s. Waterman (22 Aug.); Suriname: m.s. Bonaire (2 Sept.); Unie van Z. Afri ka en Z.W. Afrika: m.s. Jagersfon tein (25 Aug.); Canada: s.s. Nieuw Amsterdam (26 Aug.); Zuid-Ameri- ka: m.s. Alberto Dodero (22 Aug.); m.s. Alioth (25 Aug.); Brazilië: m.s. Alioth (25 Aug.); Australië: s.s. Stratheden (22 Aug.); Nieuw Zee land: via Engeland (22 Aug), (29 Aug). laatste schip in de haven van Ter schelling terugkeerd, waar een dui zendkoppige menigte, die van het havenhoofd de reddingswerkzaam heden had gade geslagen, zwijgend stond te wachten. Men kan niet an ders aannemen, dan dat de dappere schipper om het leven is gekomen. Schipper Klaas Tot is 39 jaar ge worden en heeft op jeugdige leeftijd als kapitein op de sleepboten van de rederij Doeksen gevaren, Reeds voor de oorlog maakte hij als „opstapper" reddingstochten met de „Brandaris" mee, waarop zijn vader, Douwe Tot, schipper was. In 1940 werd Klaas als tweede stuurman op de „Brandaris" benoemd en op 1 October 1950 volg de hij zijn vader als schipper op. BOERDERIJ DOOR BLIKSEM BETROFFEN EN AFGEBRAND Tijdens de hevige onweersbui, die zich Zaterdagnacht boven Noord Holland onlastte, is de boerderij van de veehouder A. Buis, in Andijk, door de bliksem getroffen en tot de grond toe afgebrand. Drie gezinnen, bestaande uit tien personen, die het pand bewoonden, zijn hierdoor dak loos geworden. De boerderij stond tamelijk afgele gen van de weg en het pad, dat er heen leidt, was te smal voor de mo torspuit van de brandweer uit An dijk. Toen een kleinere spuit uit het naburige Grootebroek arriveerde, viel er niets meer te redden. Een grote hoeveelheid hooi is eveneens verloren gegaan. De verzekering dekt de schade. DOOR ELECTRISCHE STROOM GETROFFEN EN GEDOOD Zatredagmiddag is de 20-jarige jongeman I. Boon te Opmeer, door electrische stroom getroffen en ge dood. De jongen had zijn windjack opgeperst en trok een verlengstuk van het snoer van de strijkbout af, waarbij hij in aanraking kwam met het koper van de stekker. Hij was op slag dood. „Ondergrondse" pol. delinquenten eerder naar huis Bij Kon. Besl. is op een 90-tal po litieke delinquenten, die gedurende een aantal jaren vrijwillig mijnar- beid hebben verricht in de Neder landse kolenmijnen en die daardoor hebben bijgedragen tot verhoging van de productie van die mijnen, enige vermindering van straf toege past, variërend tussen één en negen maanden. Hierbij is rekening gehou den met het aantal jaren, dat de betrokkenen in de mijnen hebben gewerkt, alsmede met ieders gedrag gedurende die periode. Zeventien gewonden In de nacht van Vrijdag op Zater dag is een autocar uit Maastricht, die een gezelschap der personeels vereniging van de dienst van weder opbouw en huisvesting directie Lim burg te Maastricht vervoerde, op de weg tussen Brussel en Leuven, ter hoogte van Kortenberg, in botsing gekomen met een Belgische vracht auto. Het Nederlandse gezelschap keerde van 'n bezoek aan Brugge terug. De Belgische vrachtauto reed geheel links van de weg. Vermoedelijk is de bestuurder door oververmoeidheid de controle over zijn stuur kwijtge raakt. De vrijwel nieuwe Maastricht se autocar is bij de botsing zeer ern stig beschadigd. De bestuurder kreeg een armbreuk. De Belgische vracht auto-bestuurder werd ernstig ge wond. De gewaarschuwde ambulance dienst van Leuven bracht de beide bestuurders en vijf passagiers naar het ziekenhuis aldaar. Ze hadden glasscherf-verwondingen en kneuzin gen opgelopen. Drie hunner konden daarna met het gezelschap naar Maastricht terugkeren in reserve bussen, die uit Maastricht waren vertrokken. Zaterdagmorgen zijn nog 12 ande re leden van het Maastrichts gezel schap na hun thuiskomst op het St. Tot levenslang veroordeelde gepakt Te Maassluis is gearresteerd H. de P., die tijdens de Japanse bezetting in Indonesië wegens moord tot le venslange gevangenisstraf is veroor deeld. Hij is ter beschikking gesteld van de officier van Justitie te Rot terdam. In Juli 1940 werd De P., een Chris- ten-Menadonees van Nederlandse na tionaliteit te Surabaja gearresteerd onder verdenking betrokken te zijn geweest bij een moord op een we duwe. Bij de inval van de Japanners was hy nog steeds in voorlopige hech tenis zonder dat zijn zaak was be recht. Nadat h'» aanvankelijk door de Japanners op vrije voeten was ge steld, werd hij enkele maanden later weer in hechtenis genomen en in Oc tober 1942 door de landrechter te Su rabaja tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De republiek Indo nesië verleende hem in 1946 gratie, maar liet hem kort daarop weer ar resteren omdat hij geen republikeins staatsburger wilde worden. Door Ne derlandse militairen werd hij bevrijd, maar korte tijd later werd hij in Su rabaja weer in de gevangnis gezet, om hem verder zijn levenslange ge vangenisstraf te laten uitzitten, hoe wel alle bescheiden over zijn proces verloren waren gegaan. In December 1951 stelde men hem op transport naar Nederland, waar hij in Januari 1952 in de gevangenis te Rotterdam werd opgesloten. De P. deed hierna de staat een ci viel proces aan en vorderde dat men zijn opsluiting ongedaan zou maken. De rechtbank te Rotterdam wees zijn vordering toe, maar in hoger beroep vernietigde het gerechtshof te 's-Gra- venhage dit vonnis. Ten slotte heeft de Hoge Raad het tegen dit arrest door De P. ingestelde cassatieberoep verworpen. De P. had zich na deze uitspraak van de Hoge Raad. die in Mei j.l. is gedaan, tot nu toe schuil weten te houden. Annadal ziekenhuis medisch be handeld. De Nederlandse bus-chauffeur en één der passagiers zijn Zondag uit Leuven naar het Maastrichtse zie kenhuis overgebracht. Hun toestand is bevredigend. De tweede bus van het excursie gezelschap, een wagen uit Meerssen, werd door de eerste bus, die by de botsing achteruit geduwd werd, eveneens vrij ernstig beschadigd. Bond van Bromfietsers opgericht Er is een Nederlandse Bromfiets- bond opgericht. De Bond stelt zich ten doel, de belangen der bromfiet sers in de ruimste zin des woords te behartigen. De oprichters van de Bromfietsbond zijn van mening, dat de wettelijke regeling zo teleurstellend is hoofd zakelijk omdat bromfietsend Neder land er zelf niet de minste invloed op heeft kunnen uitoefenen. De Bond wil vóór alles de zo noodzakelijke schakel zijn tussen de bromfietser en de overheid. Zij wil de belangen der bromfietsers voorts dienen door een geschrift uit te geven en haar leden alle inlichtingen te verstrekken en service te verlenen op toeristisch, technisch, juridisch, verkeerstech nisch en ander gebied. De nieuwe verkeersbond is reeds van vandaag af in staat zijn leden alle volledige service te geven, dank zij een voor lopige afspraak met de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging. Deze service is dezelfde, welke de Motorrijdersvereniging haar leden- biedt, zoals het verstrekken van grensdocumenten, het antwerpen van reisroutes enz. De oprichters hebben uit hun mid den een voorlopig bestuur gekozen, waarin zitting hebben de heren L. Eker, J. Brink, W. Peters, H. de Vries, R. Willink en S. N. Zwiep, terwijl tot bondssecretaris is benoemd de heer A. de Leyster, Sara Burgerhartweg 37, Den Haag. Langs open bomen en onveilige signalen Spannende uren voor Ned. Lourdespelgrims Drie etmalen later dan zij hadden voorzien zijn in de afgelopen nacht om zeven minuten voor twee ruim 400 Nederlandse pelgrims uit Lour- des in het vaderland teruggekeerd. De stakingen in Frankrijk hadden hun vertrek uit de bedevaartplaats vertraagd en zijn er bovendien de oorzaak van geworden dat zij een avontuurlijke thuisreis hebben ge had. De 400 pelgrims, die doodmoe, vuil en hongerig na een onafgebroken treinreis van 48 uren bij verrassing in Roosendaal arriveerden in al lerijl moesten zelfs de nodige ambte naren en marechaussee uit bed wor den gehaald behoorden tot de be devaart van de pater Montfortanen uit Berg en Dal. Nachtelijk vertrek. Op 3 Augustus waren zij uit Roo sendaal vertrokken. De thuisreis die in de loop van Dinsdag zou worden aange'vangen, kon niet doorgaan. Eerst Donderdagavond om half elf kon men in Lourdes plaats nemen in een Franse trein, die trachten zou België te bereiken. De pelgrims heb ben het vooral aan de tussenkomst van de Belgische consul in Lourdes te danken gehad dat juist zij konden profiteren van een van de weinige werkwillige machinisten. Om half in de nacht van Donderdag op Vrij dag was het zover, dat de reis kon beginnen. Fransen gooiden met stenen. „Nooit heb ik zoiets angstigs mee gemaakt en ik hoop het ook niet meer te beleven", vertelt een jonge vrouw uit Haarlem. „We reden door onveilige signalen en langs open spoorbomen. De machinist moest maar zien dat hij geen brokken maakte en bij de grotere knooppun ten was het altijd een spannend mo- OUD-PLEBAAN BATENBURG GEHEIM KAMERHEER Bij gelegenheid van diens 50-jarig priesterfeest heeft Z. H. de Paus de hoogeerwaarde heer J. B. A. Baten burg, oud-plebaan van de kathedrale kerk van Utrecht en kanunnik van het Metropolitain Kapittel, benoemd tot. zijn geheim kamerheer. HAARLEM HEEFT EEN KINDERBOERDERIJ Dt Noorderhout te Haarlem is een recreatie-gelegenheid rijker gewor den, nu een kinderboerderij in ge bruik is genomen. De loco-burge meester, wethuoder A. J. M. Ange- nent, heeft het woord gevoerd en de boerderij officieel geopend. In totaal zyn er 120 dieren. De gemeente heeft plannen de menagerie en de tuin in de naaste toekomst uit te breiden. KLACHTEN OVER CHEF VAN POLITIECORPS TE COEVORDEN. Bij de procureur-generaal van het gerechtshof te Leeuwarden zijn klachten ingekomen tegen de adju dant van politie R. K., chef van het gemeentelijk politiecorps te Coevor- den. Omtrent de aard van de klach ten en de vorderingen van het on- doerzoek, dat naar aanleiding daar van- is ingesteld konden geen mede delingen worden gegeven. Intussen meent men geen verband te mogen leggen tussen deze klachten en de relletjes, die zich dezer dagen in Coe- vorden hebben voorgedaan. Deze rel letjes ontstonden doordat de politie is opgetreden tegen enige jeugdige wielrenners, die de openbare weg gebruikten om des avonds wieler wedstrijden- te houden. Toen twee van deze knapen werden opgebracht is een deel van de bij die wedstrijd aanwezige bevolking voor het poli tiebureau samengeschoold om heftig te protesteren en de rust kon eerst wederkeren, nadat van de gummistok gebruik was gemaakt. Ook de avond daarop hebben zich dergelijke tone len afgespeeld. 'ment of de wissels wel goed lagen. Enfin, we zijn er gekomen, al wer den er stenen gegooid naar het trein personeel en al hebben we hier en daar verschrikkelijk lang moeten wachten". Tweede Ned. groep nog „onderweg". In Schaerbeke is het gezelschap de Belgische grens gepasseerd. Het op onthoud daar heeft zo lang geduurd dat men alle verbindingen heeft ge mist. Maar in Roosendaal vond men een geopende tweede klasse wachtka mer met veel warme koffie en thee en een groot aantal uitsmijters Met de vroegste treinen konden de reizigers Zondag terugkeren naar hun haardsteden, verspreid over het gehele land. Wanneer de tweede groep van ruim 400 pelgrims zal te rugkeren, die eveneens op 3 Augus tus ons land verliet, kon niemand vertellen. Na het vertrek uit Lourdes heeft men geen enkel contact meer met hen gehad. Bij deze grote groep van pelgrims bevinden zich geen zie ken. Het hondje van zoonlief bracht Pa in ziekenhuis Op de Overbrakerweg nabij Am sterdam werd Zondagmiddag een wandelaar door een hem tegemoet komende andere wandelaar om vuur verzocht. Terwijl de man aan het verzoek voldeed werd hij aangeval len door een hond, die de ander bij zich had. Deze trok de hond, die aan zijn zoon toebehoorde, terug en werd op zijn beurt door het woedende beest gegrepen. Hij liep daarbij zulke ernstige verwondigen op, dat hij naar het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam moest worden vervoerd. De hond is op het erf van de boerderij van de zoon aan de ketting gelegd. WINDMOLENS VOOR OPWEKKING VAN ELECTRICITEIT. Het bestuur van de Stichting Elec- triciteitsopwekking door windmolens te Amsterdam heeft tot de Gedepu teerde Staten van Gelderland het verzoek gericht om toekenning van een provinciale bydrage ten behoeve van windmolens in Gelderland, welke voor electriciteitsopwekking in aan merking komen. De stichting wil trachten het voortbestaan van- deze molens te verzekeren door de mole naars een extra bron van inkomsten te verschaffen door de windkracht, behalve voor het maalbedrijf, ook te doen gebruiken voor het opwekken van electrische energie. De provin ciale bijdrage zou voorshands neerko men op een maximaal bedrag van 5000. Het gaat in totaal om tien molens. DOOR DE BLIKSEM GEDOOD. Te Oude Schip is tijdens een onweersbui de 33-jarige heer C. Gootjes, leraar in de Engelse taal te Emmen, door de bliksem ge troffen en gedood. De heer Gootjes, uit Baflo die by zijn schoonouders, de familie Ubbens te Uithuizenmeeden, logeerde, was met enige vrienden achter Oude Schiu gaan vissen. Toen zij voor een opkomende onweersbui wilden gaan schuilen, liep het viertal naar de auto terug. Plotseling viel de heer Gootjes door Je bliksem dode lijk getroffen neer. De heer Gootjes was de enig overgebleven zoon van ds. J. G. Gootjes, wiens twee andere zoons tijdens de oorlog door de Duit sers werden gedood. OPA KLIJZENG STAAKT HET WEDSTRIJD-ROKEN. Opa Klyzing, de bijna 80-jarige we reldrecordhouder pijproken uit Pur- merend, heeft verklaard het wed strijd-roken vaarwel te willen zeg gen. Het is de vraag of hij nog uit zal komen in de pijprokerswedstrijd op 12 September in de grote zaal van de Doele te Purmerend, waaraan o.a. pijprokers uit Wurzeln (Duitsland) zullen deelnemen. Verstrekking uitgebreid tot nazorg-patiënten In de wet op 't Praeventiefonds is o.a. bepaald, dat uit het Verevenings fonds van de jaren 1950/1952 in to taal een bedrag van zes millioen gulden ter beschikking zou worden gesteld van hët praeventiefonds voor het geven van een tegemoetkoming in de kosten van voeding van tuber culoselijders, die als verzekerden zijn ingeschreven bij de afdeling ver plichte verzekering van de algemene ziekenfondsen en die niet worden verpleegd in een sanatorium voor tuberculoselijders of in een andere inrichting voor verpleging van zie ken. De uitkering werd gesteld op 3.75 per verzekerde per week voor het verstrekken van extra-voeding (zijn de 75 pet. van de geschatte kosten) en 2, wanneer slechts gedeeltelijke versterking van extra-voeding zou plaats vinden, een en ander mits de controlerende consultatiebureau-arts het verstrekken van extra-voeding op medische gronden noodzakelijk achtte. De uitkering aan verzekerden ge schiedde voor zover betreft georga- niseerden, door bemiddeling van de betrokken vakcentralen (die voor hun leden zelf 25 pet van de totaal geschatte kosten tot een maximum van 1.25 per verzekerde per week bijdroegen) en voor zover betreft de niet-georganiseerden door bemidde ling van de provinciale vereniging tot bestrijding der tuberculose, wel ke het consultatiebureau exploiteert, dat controle uitoefent op het verloop van de ziekte. Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend om deze re geling tot en met 1955 voort te zet ten. Het extra voedingspakket bestond uit zekere hoeveelheden margarine, vlees, melk, kaas en eieren en is des tijds door de directeur van het voor lichtingsbureau .van de Voedingsraad in overleg met twee consultatiebu reau-artsen samengesteld. Gezien het in de laatste jaren al gemeen gestegen voedingspeil, kan thans worden volstaan met 'n extra- voedingspakket van kleinere samen stelling. De totale kosten hiervan kunnen worden gestald ep 3.50 per week, van welk bedrag, evenals bij de huidige tegemoetkoming, 75 pet., dat is afgerond f 2.65 zal worden ver goed. Met ingang van 1 April 1953 wordt thans vergoed f 2.65 by volledige en 2 bij gedeeltelijke verstrekking van extra-voeding. In verband hiermede kan het bedrag, dat in 1954 en 1955 voor dit doel uit het verevenings in het praeventiefonds moet worden gestort, worden teruggebracht tot 11 millioen gulden per jaar. Indertijd is alleen gedacht aan uit sluitend thuiskurende patiënten, maar het is gewenst ook een tegemoetko ming in de kosten van extra voe ding te verschaffen aan hen. die na het beëindigen van een kuur in een sanatorium, hetzij nog voor verder herstel thuis vertoeven, hetzij reeds aan het werk zijn gegaan. De tot dus ver gebezigde omschrijving „thuis kurende t.b.c.-patiënten" is daarom vervangen door „lijdér aan tubercu lose, die niet of niet meer in een sa natorium is opgenomen", waardoor thans ook de zogenaamde na-zorg- patiënten onder deze regeling vallen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6