Honderd jaar Opoe van der Post Veertig-jarig priesterfeest pastoor Van Zuijlen te Lisse Lisse verraste de jubilerende herder met een indrukwekkend toneelspel MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 3E LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ZOETERWOUDE Een reuze-taart met honderd kaarsen cadeau Het was op de 15e Augustus 1853; een priester van de kerk aan de Boschkant in Den Haag legde het uiteinde van de stool op het kindje dat bij de doop de naam van Maria, Maria van Dalen, zou krijgen en ter wijl hij het kleine wicht de kerk bin- nenleide sprak hij: „Treedt binnen in de kerk Gods, opdat gij aan Christus deel moogt hebben ten eeuwige le ven". En, na het kind gedoopt te hebben, werd een kaars ontstoken en weer sprak de priester: „Ontvang dit bran dende licht en bewaar onberispelijk uw Doopsel, onderhoud de geboden Gods, opdat als de Heer ter bruiloft komt, gij Hem te zamen met de Hei ligen tegemoet kunt gaan om in het Hemelshof te leven in de eeuwen der eeuwen. En nu, een eeuw, honderd jaren later.... Maria leeft nog en weer wordt zij in de kerk, in de Sint Janskerk van Zoeterwoude, binnen geleid, om het dankoffer te brengen aan God voor de vele genaden al die jaren ontvangen. Wat was de Sint Jan van Zoeter woude weer schoon in de volle pracht van een hoogtijdag! De honderdjarige had plaats genomen in de zusters- bank voor het hoogaltaar. De grote klokken beierden de Credo-tonen ver over de bevlagde huizen, het orgel dreunde en door het middenpad schreed een stoet van priesters in prachtige gewaden naar het altaar. De celebrant, deken Bont, de dia ken, kapelaan Nieuwenhuizen, de sub-diaken, father Antoon Vaneman, de lagere functionarissen, onze pries terstudenten, en vele misdienaars en daar klonk de feestzang uit de hel dere knapen-kelen: „Zacht wuiven de palmen....", aanzwellend beant woord door het zangkoor. Plechtig-schoon werd het H. Mis offer met de heerlijke liturgie van het feest van Maria Hemelvaart opge dragen. Het zangkoor voerde onder leiding van directeur Schouten de driestemmige Mis met knapenköort van Perosi uit. Na het Evangelie sprak de Deken de eeuw-jubilaresse toe, de eerste ge lukwens, het proficiat met zoveel ge naden van God. Namens en voor de parochie sprak de Deken de wens uit dat evenals deze vrouw een eeuw lang haar geloof zo goed be waard heeft de parochie over honderd jaar het geloof nog' zo goed zal bewaren als het was, nu honderd jaar geleden, althans zeker zO goed als het nu beleefd wordt. Onder de H. Mis alvorens de gelovigen naar de communiebank gingen reikte de celebrant aan de jubilar esse op hare zitplaats de H. Communie uit; knielen dat kan zij niet meer. Toen de plechtigheden ten einde waren, zong het koor „Jubilate Deo". Alle mensen bleven zitten om Opoe Post te kunnen zien en tot ieders ver bazing stapte de 100-jarige nog veer krachtig door het middenpad, gearmd tussen haar beide kleindochters, die haar alle dagen met zoveel liefde om ringen. In de auto gezeten gaf zij te kennen eigenlijk veel liever een auto tocht te gaan maken dan al die drukte om haar heen te hebben. Toen Opoe de avond te voren, als altijd om acht uur naar bed was ge gaan, hadden de buren een fraaie ere poort voor het huis opgericht en d( woning van binnen met gouden lau werkransen en vele bloemen ver sierd. Toen Opoe na het feestelijk ontbijt op haar gewone stoeltje zat geen leunstoel, dat is niet nodig bleef zij tot het einde van het feest helder van geest en krachtig alle gelukwen sen in ontvangst nemen. Op een grote tafel stonden de vele cadeaux van alle kanten aangeboden. Van het bu- ren-comité stond daar het geschenk van de Weipoort, een reusachtige taart met 100 kaarsen om een eetbare portefeuille waarin de enveloppe met rijke inhoud, een fraai stuk van de Weipoortse banketbakker. In de voormiddag kwam mevr. Smeets-Van Heel de gelukwensen brengen ook namens haar echtgenoot, de burgemeester, die voor een be zoek aan zijn dochter in Indonesië vertoeft. Op de receptie kwamen o.m. deken Bont, prior Snabel, pastoor Klaver- weyden, pastoor Versteegen uit Was senaar en namens de gemeente kwa men de wethouders Van Leeuwen en Kraan gelukwensen en een prachtige fruitmand aanbieden. Ook dokter Kortmann en zijn echtgenote kwa men de oudste patiënte, met zoveel zorgen omringd, feliciteren. Na de receptie kwam het buren- comité en bleef maar even gezellig om de jubilaresse. Toen een der buur tjes Opoe ging plagen met hare nog bloed-rode lippen, flikkerden) hare ogen op en gaf zij ten antwoord: „dat jullie hier in de Weipoort niet weten hoe het hoort, kan ik niet helpen, maar morgen weet ik het er niet meer af te krijgen" (want Opoe ge bruikt geen lippenstift). Later in de middag trok de St. Jansfanfare met volle muziek door de Weipoort zelfs de koeien gin gen dansen in de wei om een sere nade te brengen en Opoe ging gemoe delijk bij de muzikanten zitten om Opoe Post wilde niet in een wagentje zitten tijdens de H. Mis, die bij haar honderdste verjaardag werd opge dragen. „Veel te ouwelijk", vond ze en nam een gewone bidstoel. Foto v. d. Horst. uitgevoerd door de Schola Cantorum gevormd door priesters en priester studenten van de parochie. Het zangkoor, o.l.v. de heer M. J. van Hielten, zong de 4-stemmige Missa Secunda van II Andricsen; het orgel werd bespeeld door de heer E. Ge- wais. De feestpredicatie werd gehouden door de zeereerwaarde heer B. Stamaneijer. Iedere priester wordt eerst van de mensen afgezonderd, om later wederom onder de mensen te worden aangesteld, om zijn pries terlijke arbeid te volbrengen. Spr. ging vervolgens grote zegeningen van de priesterlijke arbeid in het algemeen na, met de wens, dat God de jubilaris nog vele jaren mag schenken, tot heil van de parochie van St. Agatha. Omstreeks kwart voor een bracht de Harmonie,, Canite Tuba" een se renade aan de jubilerende herder, waarna in het Patronaatsgebouw, dat schitterend was versierd ,een offi ciële receptie^ gehouden werd. Receptie De heer C. Stiek, opende deze re ceptie met op de eerste plaats een woord van dank te brengen aan al len, die tot het welslagen van het 40-jarig priesterfeest van de pastoor hadden meegewerkt. Het is een feest geworden van geheel de parochieële gemeenschap. Een tweetal kinderen hielden een aardige samenspraak. De heer Berbee, oudste kerkmees ter verklaarde, dat dit een veelbe tekenende dag was. zowel voor de pastoor als voor de parochianen. Heden is God dank gebracht voor al hetgeen de jubilerende pastoor heeft mogen doen, tijdens zijn 40-jarig priesterfeest. Namens de parochie bood spr. de pastoor een tapijt aan en een geschenk onder couvert. De heer Lefeber uitte zijn grote blijdschap met dit feest, omdat de pastoor steeds is geweest een vader voor zijn parochianen. Ook de bur- gergemeenschap, zo zeide spr., heeft te praten over de tijd toen hare zo nen ook mee bliezen. Dat de Fanfare nog steeds geen vaandel heeft om de vele lauwerkransen te laten prijken, vond Opoe zo erg, dat zij door haar zoon de eerste gift liet geven voor het vaandel-fonds. Inmiddels was het tijd voor de feestmaaltijd. Opoe kon op tijd naar haar bed, want er komen nog vele gasten in de komen dagen en als alles voorbij is gaat haar buurman met zijn auto een auto-tocht met Opoe maken .m nog eenmaal haar ge boorte-streek, waar alles zo veran derd is, de buitenplaats van Baron van Brienen aan de Haagkant te be zien. Naar wij vernemen heeft de drukke dag Opoe geen onaangename gevol gen bezorgd, zodat het feest gelukkig geslaagd mag heten. Om vier uur Zaterdagmiddag strooiden de klokken van de St. Agathakerk haar klanken uit over Lisse, om de parochianen te vertel len, dat over enkele uren de jubile rende herder, pastoor G. P. A. van Zuijlen, zou aankomen. Alle voor bereidingen voor de viering van het 40-jarig priesterfeest waren getrof fen en zodra de klokken haar stem lieten horen, werden overal zoals afgesproken was de vlaggen, ge tooid met de pauselijke wimpel, uit gestoken. In de prachtige, zomerse namiddag bood Lisse plotseling een feestelijke aanblik, die een uur later nog werd versterkt door jongens en meisjes van jeugdverenigingen, die in fleu rige uniformen optrokken naar de Veldhorststraat, waar de begroeting tussen de jubilerende pastoor en de parochianen zou plaats vinden. Toen de pastoor om ongeveer kwart voor zes arriveerde, had zich een grote menigte belangstellenden opgesteld, die hun enthousiasme niet onder stoelen of banken staken. Blijde intocht. Namens de commissie van ont vangst sprak de loco-burgemeester, wethouder Lefeber, die de plaats in nam van de in het buitenland ver toevende burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf, een hartelijk woord van welkom tot de jubilaris. Daarna stelde zich een lange stoet op, waarin meeliepen de harmonie-, kapel „Canite Tuba", de gymnastiek vereniging „Klimop", gidsen, ver kenners, welpen, kajotters en van zeisprekend zouden we bijna zeggen ontbrak in deze stoet ook niet de ruiterij „Sint Hubertus". In de laatste auto zat pastoor Van Zuijlen. Via da Stationsweg, Heereweg, Ju- lianastraat en Kanaalstraat trok men naar de prachtig versierde kerk, waar misdienaars en bruidjes gereed stonden om de pastoor naar het al taar te begeleiden. Intussen was de kerk volge stroomd met parochianen die op de wij ze/van „Looft Uwe God, alle ton gen en talen" de pastoor een wel komstlied toezongen. Kapelaan C. C. A. van Wel vertolk te de vreugde van de parochianen bij dit jubileum in een korte toe spraak, waarna tot besluit van de in tocht een kort Lof werd opgedragen. 's Avonds om acht uur was de pas toor weer aanwezig in het K.A.B.-ge- bouw, waar in de komende week vijf parochie-avonden gegeven zullen worden. De eerste hiervan werd een groot succes. (Zie bespreking elders in dit blad). PLECHTIGE H. MIS Zondagmorgen droeg pastoor Van Zuylen de plechtige H. Mis van dankbaarheid op, waarbij hij werd geassisteerd door de zeereerwaarde heer B. Stammeijer, secretaris van het bisdom, als diaken en de eerw. heer F. v. d. Eerden, priesterstudent van de parochie, subdiaken. De wisselende gezangen werden Een onafgebroken rij van belang stellenden kwamen de pastoor com plimenteren met zijn priesterfeest. Zondagavond werd het kerkelijk feest besloten met een plechtig Lof met Te Deum. Rest ons nog te vermelden, dat 't kerkgebouw in de avond door schijn werpers was verlicht, zodat in de duisternis ook nog een feestelijke glans over hem lag. Bij de eerste aanwijzing ran Rhenmatische Pijn moet gij zeker Kruschen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en inge wanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, on- achting en eer vöor uw werken in t zuiverheden worden afgevoerd en zo deze gemeente. worden rheumatische pijnen ge- De pastoor dankte allen voor desmoord in de kiem. In duizenden goede wensen. Hij dankte voor de zelfs hardnekkige gevallen bracht geschenken, maar wees er op, dat wij Kruschen baat. Waarom zoudt gij onze dank allereerst verschuldigd dan Uzelf te kort doen? zijn aan God, de Schenker van alle I (Advertentie) goeds. In de Veldhorststraat werd pastoor Van Zuijlen verwelkomd door de loco-burgemeester van Lisse, wet houder Lefeber. Foto v. d. Horst. OOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOCCOCCOOCX>OGOaCOCOOOOOOOCOOO<X RUSTIG MAN i Een smid, die aan het werk was op de elfde verdieping van g een nieuw gebouw in Kopenha- 5 gen, is 35 meter door een liftko- ker gevallen, maar heeft er het 2 leven afgebracht. Volgens „Poli- g tiken" is de man er in geslaagd, een staalkabel 'te pakken te 2 krijgen, die flink met olie was g j ingesmeerd, zodat zijn handen niet beschadigd werden. Door zich met alle macht aan die ka- g bel vast te klemmen kon hij zijn g 1 vaart afremmen, totdat hij be- houden op de begane grond 2 aankwam. Daarna ging hij langs g een meer gebruikelijke weg, kalmpjes naar boven en naar 2 2 zijn werk terug. 55-jarig priesterfeest van pastoor Th* Kwakman in Rijpwetering Zaterdagmorgen tien uux luiden de klokken plechtig over het met vlaggen en wit-gele-wimpels feeste lijk aandoende Rijpwetering. Een echter zomerse zonneschijn kan de feestvreugde slechts verhogen. De Rijpweteringers hebben reden om feest te vieren, want hun zeer ge- eerde Herder viert zijn 55-jarig pries terfeest. De blanke parochiekerk met zijn ten hemel richtende lijnen en ranke pilaren is bijzonder smaakvol ver sierd. Het altaar prijkt temidden van een keur van witte bloemen. Het gehele interieur straalt van frisse helderheid. Kwart over tien. Het zangkoor ju belt Christus Vincit en voorafgegaan door een groep bruidjes schrijdt de jubilaris, ondanks de last der jaren, waardig en kaasrecht via het mid denpad naar het priesterkoor. De plechtige Hoogmis wordt opge dragen door de emeritus pastoor van Roelofarendsveen, de zeereerw. heer Onel. Als diaken en sub- diaken fun geren de weleerw. heren C. C. de Jong uit Koog aan de Zaan en pater C. J. van Kesteren. Als ceremoniaris fungeert de weleerw. heer kapelaan Rutten. Gevoelvol vertolkt het Parochiaal Zangkoor de „Missa Pontificalis" voor sopraan tenor en bas I en II van Don Lorenzo Perosi. Kapelaan de Jong hield de feest predicatie. Onder vooropstelling van Christus, de Offeraar aan het kruis, de Leraar en de Herder tekende hij het priesterschap in hetwelk wij het Hogepriesterschap van Christus terug, mogen vinden. De jubilaris heeft dertig jaar in Rijpwetering, dopend, vergevend, dagelij les, offerend, le rend en troostend zijn parochianen terzijde mogen staan, zoals eens Chris tus hem voorging. Laat deze H. Mis ons dankoffer zijn voor de ontvan gen weldaden, nodig voor ziel en lichaam. Het moet de jubilaris goed gedaan hebben te horen hoe zijn parochianen nogmaals plechtig getuigden in een machtig Credo Zij, die nog tijdens deze Hoogmis communiceerden zullen in hun gebeden hun goede Herder wel byzonder betrokken hebben. Na de Hoogmis bracht het Paro chiaal Zangkoor te zamen met het knapenkoor de Priestercantate van P. J. J. Vrancken ten gehore. De bruidjes brachten de jubilaris naar de pastorie, waar zich spoedig daarop het feestcomité verzamelde om onder aanbieding van het feest- cadeau (couvert met inhoud) de ge voelens dor parochianen te vertol ken. Nog eenmaal verzamelden de pa rochianen zich rond hun jubilaris, toen kapelaan Rutten 's avonds een plechtig Lof celebreerde. Van deze gelegenheid maakte de jubilaris ge bruik zijn dank te betuigen aan God en aan zijn parochianen, die hij te vens opwekte tot dank aan God voor de instelling van het H. Priesterschap. Een machtig door alle aariwezigen gezongen feestlied vormde het slot van deze waardige feestviering. „DE POORT DER GENADE" In de periode van 15 tot 23 Augus tus worden er in het K.A.B.-gebouw te Lisse vijf parochie-avonden ge geven, waarop de katholieken van St. Agatha, met de jubilerende her der in het hun midden, kunnen ge nieten van een prachtig spel, „De poort der Genade", dat geheel door eigen krachten wordt opgevoerd. Zaterdagavond hebben wij de pre mière bijgewoond en daar wij vrij vroeg in Lisse waren, hoorden wij hier en daar flarden van gesprekken, die eigenlijk niet veel goeds voor spelden. De generale was bar slecht geweest en het was vermoedelijk in verband daarmede, dat de heer C. Strik, voorzitter van het uitvoerend comité, een beetje clementie vroeg voor de vele debutanten onder de zestig met plankenkoorts uitgeruste medewerkenden Daarmede wisten de toeschouwers wat er verwacht mocht worden en terwijl de heer Strik de jubilerende herder verwelkomde waren zij reeds één en al welwil lendheid. Hoe slechter de generale Achteraf was dit inroepen van cle mentie volkomen overbodig en had men gerust kunnen vertrouwen op de bekende zegswijze: „Hoe slech ter de generale, hoe beter de pre mière!". De ervaring, heeft immers geleerd, dat er een groot verschil bestaat tus sen de laatste repetitie voor een lege zaal en de echte uitvoering. Het ge roezemoes in de zaal voor het doek open gaat, de laatste aanwijzingen van de regisseur en even later dat mystereuze van de schijnwerpers, die slechts toelaten, dat de tonelist een paar gezichten op de eerste rij kan onderscheiden, scheppen d( sfeer, waarin alle hinderlijke rem men worden losgegooid en iedere medewerker voelt, wat er in hem is aan toneeltalent. Zó is het ook in Lisse weer gegaan. De beklemde ingewijden, die hart kloppingen kregen, toen het doek open ging, voelden reeds na enkele minuten een weldadige rust in hun harten binnensluipen. Het ging! En heus niet op de manier van „Nou ja, het is wel aardig". Neen, het werd een perfecte uitvoering, die boeide en geen enkele hinderlij ke fout kans gaf de kop op te ste ken. „De poort der Genade". „De poort der Genade" van Ben Heuer is een spel van bespiegelingen. Bespiegelingen bij een zeer bijzon der sterfbed. Zodra het doek open is, valt er een schot en even later ziet men, hoe een gewonde misdager zich een kerkgebouw binnensleept, om de politie, die hem achtervolgt, kwijt te raken. Het lukt hem, maar zodra hij meent alleen te zijn, komt de pa- Rechts een tafereel uit „De poort der Genade" (het wegtrekken der duivels) links de patrones van de parochie, St. Agatha (mej. T. Bul ten), die eveneens in het spel optrad. Foto v. d. Horst. trones van die kerk St. Agatha naar hem toe, om de stervende te verzoenen met zijn Schepper. Naast de gesproken tekst worden de toeschouwers in de gelegenheid gesteld via tableaux de gedachten- gang van de misdadiger te volgen. Deze man, die een slaaf van zijn geldzucht was geworden, keert terüg naar zijn kinderjaren en van daar af overziet hij zijn leven. Momenten, die hem sterk hebben aangegrepen, en die iedere katholiek diep in zijn hart bewaart, ziet hij terug. Zijn eer ste H. Communie, de hernieuwing van de doopbeloften, het H. Vorm sel, het huwelijk, de dag waarop zijn beste vriend als neomyst aan het al taar van de parochiekerk stond Die herinneringen maken iets los. Zij doen hem opnieuw voelen, wat hy destijds heeft gevoeld, en daarmede komt ook dat gevoel van heimwee naar wat verloren is gegaan. Symboliek. Op een zeer begrijpelijke wijze doet dit spel voelen met welke over vloedige rijkdommen God, door mid del van Zijn Kerk en priesters, de mens overlaadt. In zeven taferelen wordt getoond, wat God ons heeft gegeven in de zeven sacramenten en wat de mens ontbeert, die deze sa cramenten onbenut laat en leeft als een slaaf van de wereld. De misdadiger krijgt op zijn vreemde sterfbed de genade, welke voor hem nog juist bijtijds de poort naar het Eeuwig Geluk opent. Ben Heuer heeft dit spel talentvol geschreven en dank zij de regie van Anton Sweers hebben de medewer kenden er uitgehaald, wat er in zat. Er waren ondanks de ernst van dit stuk aardige tafereeltjes, die voldoen de humor brachten, om een al te zware druk te vermijden. Vooral de gesprekken van de a.s. engelbewaar ders waren in dit opzicht zeer ge slaagd. De' doopplechtigheid mocht er trouwens ook zijn, maar de foto graaf bij de trouwplechtigheid ging een tikje te ver, evenals zijn publiek, om sprankelend te zijn. De hoofdrol len in dit spel, die van de vluchten de misdadiger en St. Agatha, werden door de heer J. Bemelman en mej. T. Bulten voortreffelijk gespeeld. Vooral de tekst werd fraai en duide lijk gesproken. Na de pauze voerden de „Ghesel- len van de Spelewei" nog op „De Rustpil", een spel, dat bijna te kluch tig was om nog kluchtig te zijn, maar dat door de toeschouwers als toegift wel op prijs werd gesteld. Tijdens de pauze sprak pastoor Van Zuijlen een woord van dank voor de grootse intocht, welke hem was bereid en toonde grote waarde ring voor het spel van de parochia nen, waarin op zo treffende wijze het priesterschap werd uitgebeeld.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5