De Europese roeikampioenschappen te Kopenhagen zijn gisteren begonnen Zilveren Molen weer voor de Ned.-dames door overwinning van de Vliet-Acht en Die Leythe^Vier Van Mesdag liet Fox ditmaal zijn rug zien Voetbalwedstrijd tussen Engeland en het continent op 21 October Van Vliet en Lohmann wonnen de Grote Prijs van Amsterdam VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Benauwde zege voor de Leidse dames studenten door vergisssing van stuurvrouw KOPENHAGEN, Donderdagavond (van een speciale ANP-verslaggever). De zilveren molen, die de Nederlandse dames naar Denemarken hebben mee genomen, na de overwinning van vorig jaar, gaat mee terug naar ons land. Met twee overwinningen, in de Vier met Stuurvrouw en in de Acht, behaalden zij de meeste punten al heeft de overwinning in de laatste race, die van de Achten, aan een zijden draadje gehangen. Toen de Nederlandse Acht nog een lengte voor de finish was, commandeerde de stuurvrouwe „laat lopen" in de veronderstelling, dat de boot reeds door de finish was. Een commando, dat de Nederlanders op de tribune hartkloppingen bezorgde toen z(j de riemen van de acht in het water za gen rusten. De Engelse dames, die op dat ogenblik een kwart lengte achter wa ren, liepen razend snel in. Toen redde een schreeuw van nummer twee. mej. Moussault de overwinning, want op haar waarschuwing pakte de ploeg de rie men op om boord aan boord met de Engelsen door de finish te gaan, maar met nog net genoeg voorsprong om op de eerste plaats beslag te leggen. Het was dan ook een muisstille ploeg van de Vliet, die op de uitslag lag te wachten. Klaar blijkelijk waren zij nog geen van allen over de schrik heen, toen prinses Caro line Mathilde, die met haar echtgenoot Prins Knud van Denemarken de wedstrij den bijwoonde, haar de eremedailles overhandigde. En het was nog geen luid ruchtige ploeg, toen de negen meisjes uit de boot stapten, maar een paar opbeu rende woorden van coach Jan Leerink, die zelf ook nog wat bleekjes zag, hielp ze over het dode punt heen en toen waren het plotseling negen dolgelukkige Leidse studentes, die ef geen doekjes omwonden hoe verheugd ze over deze over- wiLming waren. NOG EEN TWEEDE LEIDSE ZEGE De Nederlandse Acht, die Engeland en Denemarken als tegenstandsters had, nam na 500 meter een halve leng te voorsprong op Engeland, dat op een halve lengte gevolgd werd door Dene marken. Het sturen van de Nederland se stuurvrouwe was niet al te best, ter wijl de vrij harde wind die even op kwam zetten en die de ploegen tegen hadden, veel invloed had op het wa terwerk. Niettemin behielden de Hol landse meisjes de leiding en zij zouden met een kwart lengte gewonnen heb ben als het bijna noodlottige comman do geen roet in het eten gegooid had. De laatste 200 meter was het roeien van de Vliet goed, de ploeg kwam snel om hoog en in de eindspurt vergrootte zij haar voorsprong nog iéts. Voor de andere Nederlandse over winning zorgde de Damesvier van Die Leythe, die de strijd aanbond met Noorwegen, Denemarken, Finland en Frankrijk. De start veroorzaakte, even als bij de andere damesnummers trou wens, nogal moeilijkheden, doordat de ploegen njet aan boeien of bootjes la gen. maar vrij op het water. Daardoor moest eerst een rechte startlijn gefor meerd worden en als de boten op een gegeven ogenblik gelijk lagen, werd het startsein gegeven. Kort na de start lag Die Leythe op de tweede plaats achter Noorwegen, dat op baan 1 roei de De Hollandse meisjes lagen midden in het veld op baan 3. Ook het sturen van de Nederlandse Dames-vier was niet al te best en op 200 meter voor de finish moest de stuurvrouwe sterk roer geven om de ploegen op baan 4 en 5 niet te hinderen. Het werd een zeer spannende eindspurt tussen de Noorse en Nederlandse meisjes, welke met een taflengte door Die Leythe werd ge wonnen. De Nederlandse Vier ging juist door de finish toen Noorwegen een snoek ving en practisch op de lijn stil kwam te liggen. Hoe scherp de strijd was geweest blijkt wel uit de tijden, 3 min. 42.2 sec. voor Nederland, 3 min. 42.9 sec. voor Noorwegen. De Noorse meisjes protesteerden na afloop nog tegen een vermeende onregelmatigheid, doch dit protest werd afgewezen. AGNES REUTEB WERD DERDE Waren dit dus twee prachtige over winningen en stond daarbij het win nen van de Zilveren Molen vast (geen ander land had n.l. twee eerste prij zen), teleurstelling voor de Nederland se kolonie was toch eigenlijk wel de derde plaats van Agnes Reuter in het Skiffnummer. De Oostenrijkse Eva Sika gaf haar niet veel kans, nam di rect de leiding en behield die tot de finish toe. De Nautilus-skiffeuse lag vrijwel de gehele race op de tweede plaats, maar kreeg kort voor de finish een inzinking, waardoor de Duitse In- grid Scholz haar nog voorbij kon gaan. Molly Petersen van Denemarken werd vierde. De Poolse skiffeuse Renate Blaschczekowitz had zich voor dit num mer teruggetrokken, omdat zij ook in de double-scull uitkwam, die na dit nummer werd geroeid. Dit laatste num mer werd gewonnen door Duitsland, met Frankrijk, Polen en Denemarken in deze volgorde achter zich. Op het vlot reikte hierna prinses Ca roline Mathilde aan de Nederlandse vertegenwoordiger de Zilveren Molen uit, die weer in dezelfde doos giDg waar het kleinood was uitgehaald. .Jullie hadden hem niet eens naar hier hoeven mee te nemen", zei een Deen, maar wie de wedstrijden gezien heeft en het moment meemaakte, dat de Dames-acht liet lopen, zal beamen, dat deze uit spraak al te optimistisch was en dat het een dubbeltje op zijn kant zou zijn geweest of de molen was niet naar Nederland maar naar Engeland gegaan. Dan hadden nJ. vier landen elk één overwinning behaald en zou het re sultaat van de achten beslissend zijn geweest. Njórd-Vier werd vierde en moet in repêchage winnen Verbroedering j in de skif De Europese roeikampioen- i schappen werden even in het t politieke vlak getrokken, toen de S persfotografen erop stonu dat de Rus Tjukalov en de Zuid Slaviër Vlasic, die in het skiff- nummer elkaar fel hadden be- vochten, samen op een plaatje gezet zouden worden. Maar ter- wijl ieder zich afvroeg, wat de j reactie van de beide heren zou i zijn, gaven deze daarop direct X een antwoord door naar elkaar I toe te roeién, eikaars handen te grijpen en broederlijk te pose- ren voor „het plaatje van de t ^otr" t WATERPOLO SLEUTELSTAD—DE ROBBEN 3I Als training voor de komende zware strijd in de le klasse speelde Sleutel stad I gisteravond een wedstrijd tegen een Robbencombinatie. De gasten ver schenen met hun jeugdploeg, een ze vental dat er even in moest komen, maar daarna keurig partij gaf en in snelheid de thuisclub zeker de baas was. Aanvankelijk ging het voor Sleu telstad heel goed en spoedig maakte Dool fraai 10 en nadat Bekkering de stand op 20 had gebracht, dachten wij een grote overwinning te zien. De Robben pakten daarna veel beter aan en na een grove fout in de Leidse achterhoede werd het 21. Dit werd feitelijk het keerpunt van de wedstrijd. De thuisclub ging fouten maken en even vlug werd de stand gelijk (22). Bijna direct na het uitzwemmen een ver schot en weer vloog de bal in de uiterste hoek (23). In de tweede helft een gelijk op gaande strijd met wisselende kansen, totdat Dool een goede kans kreeg, maar juist tegen de staander schoot. De Rob ben, nu vrij komende, deden het beter (2—4). Even voor tijd schoot Dool nog keurig in (34). Met v. Royen als mid- achter voldeed deze nieuwe opstelling ons minder dan in vorige ontmoetin gen. Vóór deze wedstrijd werd nog ge speeld Sleutelstadde Zijl (combina ties). Na een vlot partijtje won de Zijl verdiend met 41. MILITAIRE PLOEG WON VAN SPANJE In Stoops bad te Overveen is een waterpolowedstrijd gespeeld tussen een Nederlands militair zevental en de of ficieuze Spaanse waterpoloploeg. De uitslag werd 64 voor het Nederland- militaire zevental; de rust was met Voor het eerst van zyn leven heeft de Nederlandse skiffeur Robert van Mesdag zyn Engelse rivaal op de fi nish in de rug gezien. Het was weer eens heel wat anders en een leuk ge zicht, zo zei de gelukkige Hollander na de race in de kleedkamer na een voortreffelijk geroeide race, waarin hij vrijwel de gehele baan op de 2e plaats had gelegen. Eerst achter de Tsjech Malinkovic en daarna achter de 30-jarige Schütt van Saarland. Van Mesdag roeide een zeer rustige en j beheerste race in een vrij laag baan- I tempo (27), waar hij zelfs vlak bij de 'finish haast niet bovenuit kwam. Te rustig misschien, maar een tweede plaats in de heats was voldoende om zich te plaatsen voor de halve eind strijd en hierop heeft de Cornelis Tromp-man geroeid. Halfweg de race had Malinkovic nog de leiding, gevolgd door Schütt en Van Mesdag. Fox lag op de derde plaats en de Belg Steenacker lag toen reeds in kansloze positie. Tot vlak voor de 1500 meter-lijn was de Tsjech nog voor met Nederlander en de Saarl ander vlak achter zich. „Toen merkte ik dat hij in moei lijkheden kwam", zo zei Van Mesdag, „Schütt en ik gingen hem snel vo'or- <by. Ik had Schütt misschien nog wel kunnen hebben, maar dat was niet nodig en bovendien had ik meer oog voor Tony Fox." Deze Fox, die op de meest gunstige baan vlak onder de wal roeide, had het nogal te kwaad met de vlagge tjes, die de baan markeerden. Hy scheerde er met zijn blad rakelings langs, en kort voor de finish raakte hij er kort achter elkaar twee. En min of meer drijvend kwam hij on der de lijn door. Toen hij de vlagge tjes raakte kon hij Schütt en Van Mesdag echter toch niet meer be reiken, zodat een en ander zeker geen reden voor de nederlaag van de Engelsman is gëweest. Hij zelf was er nogal mistroostig onder, maar hij krijgt nog een kans in de repechage. Men zal echter goed doen bii de skiffeurs rekening te houden met de kans op verrassingen. Er zijn wel een paar knapen bij, die daarvoor kunnen zorgen. We denken by voor beeld aan de Zuid Slaviër Vlasic, die met slechts 0,3 sec. verschil van de Olympische kampioen Tjukalov (Rusland) verloor en aan de Frans man Giovannoni, die met 7.19,1 de beste tijd in dit nummer maakte. Daarbij had de Fransman vrijwel geen strijd te voeren, hij lag enkele lengten voor op Kocerka (Polen), toch ook een roeier van formaat, en nog iets meer op de Zwitser Meyer, terwijl de Fin Holmsten ver achter bleef. Tjukalov won met een taf lengte maar maakte niet de indruk, zich volledig te hebben gegeven. Hij roeide uiterst rustig maar zeer fel. Vlasic was iets vinniger dan da Rus, maar in de eindspurt net niet fel genoeg om hém te kloppen. De vier van Njord moge dan in zyn heat op de vierde plaats zijn ge ëindigd, dat wil niet zeggen, dat de ploeg een slechte race heeft geroeid. Was er niet op 1500 meter een onge lukkige snoek van de boeg geweest, op een ogenglik dat de vier op de tweede plaats lag en snel inliep op nummer 1, Zwitserland, misschien was dan de uitslag anders geweest. Onze landgenoten lagen toen een lengte voor op de sterke Zuid Sla- viërs, die als tweede zouden eindi gen, en hadden verder Denemarken en Frankrijk achter zich. De opdracht van de ploeg was ge weest snel te starten en zich een goe de plaats te veroveren op het zware stuk tussen de 500 en de 1500 meter, waar de wind het meest vat op heeft, zou men trachten de positie te hand haven. Tot 1500 meter heeft Njord deze opdracht nauwgezet uitgevoerd. Men had een snelle start, lag op de twee de plaats en begon op Zwitserland in te lopen, totdat die snoek kwam1 en de vier het rhythme kwijt raakten. Wel kwam men in de eindspurt prachtig mee en was het verschil met Denemarken gering, maar de neder laag was een feit. De ploeg moet echter in de repêchage winnen om 'n plaats te krijgen in de demi-finales. Frankrijk speelde in deze heat een ondergeschikte rol. Njord zal 't moe ten opnemen tegen België, Noorwe gen en Frankrijk, waarbij, gezien de tijden, Noorwegen de gevaarlijkste concurrent zal blijken te zijn. Maar de Nederlanders zijn in dit gezel schap zeker niet kansloos. De Russische vier kon het in zijn heat tegen Italië, België en Zweden op zijn gemak aan doen en de tijd van 6.41,3, die de Russen maakten, is dan ook zeker geen afspiegeling van hun ware kracht. Hetzelfde geldt voor de Italianen, die rustig op de tweede plaats bleven en 6.58,8 lieten noteren. Een goede vier is on getwijfeld die der Tsjechen, die met 6.42,4 de beste tijd maakten. VAN MESDAG -TEGEN TJUKALOV Van Mesdag moest vandaag in de halve finales van het skiffnummer de grote favoriet Tjukalov (Rusland) ontmoeten. De derde man in dit ge zelschap was de sterke Pool Kocerka, Indien onze landgenoot verliest zal hij nog één kans krijgen om zich te plaatsen voor de finale. In de andere halve finale zijn ge plaatst Vlasic (Zuid Slavië), Giovan noni (Frankrijk) en Schütt (Saar land). De halve eindstryden worden nog aangevuld met ploegen uit de her kansingen. Op het Bagsvaerd-meer zijn Donder dag de Europese roeikampioenschappen begonnen bij fraai weer. Op het pro gram stonden drie heats van de Vier met stuurman en drie voorwedstrijden van het Skiff-nummer. De uitslagen luiden: Vier met stuurman: le heat: 1. Zwit serland 6.44.3; 2. Zuid-Slavië 6.46.5; 3. Denemarken 6.47.8; 4. Nederland (Njord, Leiden) 6.49.0; 5. Frankrijk 7.01.1. Zwitserland en Zuid-Slavië hebben zich in de halve finales geplaatst. De andere ploegen komen in de repecha- ges. 2e heat: 1. Tsjecho Slovakije 6.42.4; 2. Duitsland 6.46.4; 3. Noorwegen 6.46.5; 4. Finland 6.46.7; 5. Spanje 7.03.5. Tsjecho Slovakije en Duitsland heb ben zich in de halve finales geplaatst. Do andere ploegen komen in de repe- cliages. Verdere uitslagen luiden: Vier met stuurman: 3e heat: Rusland ,6.49.3; 2. Italië 6.58.8; 3. België 7.09.0; 4 Zweden 7.19.3. Rusland en Italië gaan naar de hal ve finales, de beide andere ploegen naar de herkansing. Skiff: le heat: 1. Jurij Tjukalov, Rus land 7.20.3; 2. Perica Vlasic, Zuid-Sla vië 7.20.6; 3. Ferdinand Rabeder, Oos tenrijk 7.47.0; 4. Ronald Lind, Noor wegen 7.51.0; 5. Kjeld Christensen, De nemarken 7.53.2. 2e heat: 1. Guenther Schuett, Saar land 7.28.1; 2. Robert van Mesdag. Ne derland 7.29.4; 3. Tony Fox. Gr. Brit- tannië 7.32.3; 4. Antonin Malinkovic, Tsjecho Slovakij 7.34.0; 5. Henri Steen acker, België 7.35.5. 3e heat: 1. Achille Giovannoni, Frank rijk 7.19.1; 2. Teodor Kocerka, Polen 7.26.5; 3. Paul Meyer, Zwitserland 29.5; 4. Sevi Holmsten, Finland 7.42.9. De eerste twee van elke heat heb ben zich in de halve finales geplaatst, de anderen komen in de repechages. De uitslagen van de dames roeiwed- strijden luiden: Skiff: 1. Oostenryk 3.50.30; 2. Duits land 3.52.1; 3. Nederland (Agnes Reu ter. Nautilus) 3.53.9; 4. Denemarken 3.56.8. Dubbel twee: 1. Duitsland 3.40.0; 2. Frankrijk 3.42.9; 3. Polen 3.47.8; 4. Denemarken 3.53.6. Vier met stuurvrouw: 1. Nederland (Die Leythe) 3.42.2; 2. Noorwegen 3.42.9; 3. Denemarken 3.47.5; 4. Fin land 3.50.6; 5. Frankrijk 3.58.8. Acht: 1. Nederland (De Vliet) 3.29.6; 2. Engeland 3.31.0; 3. Denemarken 3.36.4. MOTORSPORT HAAS OP WEG NAAR WERELDKAMPIOENSCHAP 125 CC Na zeer spannende strijd is de eer ste race van de grote prijs van Ulster (meetellend voor het wereldkampioen schap), die in de 125 cc klasse, door de Duitser Haas gewonnen. Haas, die met zijn NSU na de derde ronde steeds de leiding had, reed de 119 kilometer in 59 min. 26 sec.; zijn gemiddelde uur snelheid van 122.40 kilometer beteken de een nieuw record voor het Dundrod circuit. De tweede plaats was voor de Brit Sandford, die na een zeer fel ge vecht met Armstong (Ierland), deze met slechts 0,2 seconde verschil wist te slaan. Sandford noteerde met M.V. Augusta 59 min. 49 sec., Armstrong met NSU 59 min. 49.2 sec. Daiker (Did.) eindigde met NSU als vierde. Forconi (It.) met M.V. Augusta als vijfde en Purslow (G. B.) met M.V. Augusta als zesde. Door deze overwinning heeft Haas in de strijd om het wereldkampioenschap in deze klasse zijn voorsprong op zijn tegenstanders aanzienlijk vergroot. Met 23 punten staat hij thans bovenaan, ge volgd door Sandford en de Italiaan Ubbiali, die beiden 14 punten hebben. NEDERLANS EN DEENS De Deense prinses "Caroline Mathilde, die de prijzen van de dames te Bagsvaerd uitreikte, merkte tegen een Nederlandse official op: „Als je het Hollands vrij langzaam leest, kun je het X vrij goed begrijpen." „Inderdaad" was 't antwoord, „als je Deens langzaam leest kun je het ook goed begrijpen." Waarop het tweetal elkaar even verwonderd aankeek, in lachen uitbarstte en constateerde dat beide landen in vele opzich ten toch wel erg dicht bij elkaar staan. Over de uitspraak van beide talen heeft men zich we derzijds wyselyk maar niet uit- j gelaten. Op de bovenste foto de Nederlandse damesacht. V. 1. n. r.: Scheltema, Moussalt, Ockeleer, v. d. Hoop, Teupen, Tensteeu, de Boer en v. d. Steur. De onderste foto toont de vier met stuurvrouw, terwijl prinses Caroline Mathilde de prijs uitreikt. Een redacteur van het ANP heeft aan de heer K J. J. Lotsy, voorzitter van de speciale commissie, door de FIFA ingesteld voor de ontmoeting tussen Engeland en het continent op 21 Octo ber te Londen te spelen, gevraagd hoe bet met de voorbereiding voor deze be langrijke voetbalwedstrijd staat. De heer Lotsy deelde mede, dat op 26 Augustus te Parijs de commissie te zamen komt en dat de heren Munoz Callero (Spanje). Thommen (Zwitser land), Walter Nausch (Oostenrijk). Gaston Barreau (Frankrijk) en hijzelf zich op die bijeenkomst zullen beraden over de reeds genomen en nog te tref fen maatregelen. Op die conferentie zullen ongetwijfeld de spelers worden aangewezen, die in aanmerking komen voor het voorlopig F.I.F.A.-elftal, dat op 30 September te Amsterdam tegen een nog nader aan te wyzen buiten landse profclub zal spelen. Na de oefen wedstrijd op 30 September zal men tot een definitieve keuze overgaan. De oefenwedstrijd te Amsterdam zal wor den geleid door de Nederlandse scheids rechter Karei van der Meer. Men lo geert in „Americain" te Amsterdam en het gezelschap komt Maandag 28 Sep tember te Amsterdam tezamen. Wie de tegenpartij te Amsterdam zal worden is nog niet bekend. Dat zal ook te Parijs op 26 Augustus worden be slist. Op een vraag, welke spelers voor het F.I.F.A.-elftal in aanmerking komen, antwoordde de heer Lotsy, dat de commissie verscheidene namen heeft genoteerd, maar dat in dit stadium het De successen van de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk heb ben ook de belangstelling voor de baan- sport, die de laatste tijd kwijnende was, een geduchte stimulans gegeven, getui ge de ongeveer 30.000 toeschouwers, die de wedstrijden om de Grote Prijs van Amsterdam in het olympisch stadion hebben bijgewoond. Vorige jaren trokken de wedstrijden om de Grote Prijs slechts enkele dui zenden bezoekers. Maar zeer waarschijnlijk zijn van die tienduizenden van Donderdagavond er ook heel wat gekomen om Wout Wagtmans achter grote motoren te zien rijden. En zij zijn niet teleurgesteld. Wel kon Wout niet naar de eerste of tweede prijs reiken, maar de winnaar, do Duitser Lohmann kreeg ook geen kans om Wagtmans, de baby in het ge zelschap met zijn 23 lentes, een lap te bezorgen De wedstrijd over een uur was eigen lijk al na een kwartier beslist, toen Lohmann de kop van Wagtmans over nam. Wagtmans had niet lang op de eerste plaats gereden, want hij had die precies een minuut eerder op Bijster, die na een duel met Pronk wat ver moeid was, veroverd. Lohmann werd daarna niet meer be dreigd, ook niet door wereldkampioen Verschueren, die na 25 minuten van de vijfde naar de tweede plaats reed en zich daar nestelde. Slechts om de der de. vierde en vijfde plaats werd ver woed gestreden tussen Lemoine, Wagt mans en Pronk. Bijster, de koppelgenoot van Jan Derksen, die op glorieuze wijze de sprint wedstrijd won, had zijn materiaal slecht verzorgd. Vier maal moest de Haarlemmer van fiets verwisselen, om dat zijn zadel het begaf. Hij raakte elf ronden achter en verspeelde daarmee tevens de prachtige kans op het win nen van de Grote Prijs. De sprinters, waarbij Harris ontbrak, reden vijftien ritten k deux. Derksen was in grootse vorm en versloeg al zijn tegenstanders. Zijn zelfvertrouwen had geen grenzen en hij waagde het er zelfs op tegen van Vliet de kop te ne men. De Woerdenaar kon zijn voorde lige lancering niet uitbuiten en kwam enkele centimeters te kort. Tweede in de sprintmatch werd van Vliet, die de overige ritten won. We reldkampioen Plattner bracht het niet verder dan de derde plaats door over winningen op Mockridge, Gosselin en Bellenger. Van dit drietal viel Bellen- ger het meeste tegen. Hij verloor al zijn ritten, ook van Mockridge, die in de andere ritten blijk had gegeven zijn hoofd er niet bij te hebben. De manier bijvoorbeeld waarop hij van van Vliet verloor, was beschamend. Bij het in gaan van de laatste bocht gaf de Austra liër van Vliet een prachtige kans om onderdoor te gaan, waarvan de Neder lander dankbaar gebruik maakte. Nog voor het uitkomen van de bocht was Mockridge al een geslagen man. Zijn rit tegen Bellenger won Mock ridge van kop. Omdat de koppels DerksenBijster en PlattnerWagtmans in het totaal klassement elk met 7 punten eindigden, moesten de sprinters in een extra rit beslissen, wie de derde prijs zou krij gen. Derksen was ook nu ongenaakbaar en liet Plattner ruim een lengte achter zich. De winnaars van de Grote Prijs, van Vliet en Lohmann. kregen de bloemen en de erelinten uit handen van wet houder W. Steinmetz. DE RONDE VAN ST. BAVO Zondag a.s. organiseert de Swift - Combinatie voor de zesde keer de Ronde van „St. Bavo" te Noordwijker- hout. De wedstrijd, welke over een af stand gaat van 100 km, is open voor amateurs. Reeds vele bekende renners schreven in o.a. A. v. 't Hof (Sassen- heim), P. Peters (Haarlem), H. de Vos, P Kooyman (Den Haag), F. Versluis (Waddinxveen), M. Bravenboer (Rot terdam), E. v. 't Oever (Lisse), W. Vreeswijk (Alphen), R. Wallet (Lei- muiden) e.a. Vooraf ryden de Swift- leden een wedstrijd over 30 km. DE RONDE VAN KROATIë De vijfde etappe van de Ronde van Kroatië, van Nova Gorica naar Bied (162 km) is gewonnen door Bonny (Zwits.) voor Maurice van Kerkhove (B.), Reitz (Did.), Petrovic (Z. SI.) en Santa (Triëst). In het algemeen klas sement leidt Petrovic voor Reitz. van spelers onmogelijk is. Nie mand weet immers hoe de vorm van deze spelers zal zijn tegen het einde van September? Wel was de heer Lot sy bereid mede te delen, dat men spe lers uit Oostenrijk, Zuidslavië, Honga rije, Spanje, Italië, Tsjechoslowakije en Frankrijk op het oog heeft en dat noch spelers van Zweden, noch die van De nemarken of Zwitserland voor een keuze in aanmerking zouden komen. Maar in de komende maanden kan de situatie wel geheel anders zijn en het is begrijpelijk, dat men zo lang moge lijk wil wachten met de samenstelling, teneinde ervan verzekerd te zijn, dat ook de beste spelers van het ogenblik zullen aantreden. Noch in het F.I.F.A.- elftal, noch in het Engelse elftal zullen Schotten, Ieren of spelers uit Wales meespelen. Dat is onderling overeen gekomen. Men voert nog besprekingen met de F.A. over het invallersprobleem. Enge- doelverdediger gedurende de gehele land staat op het standpunt, dat de wedstrijd kan worden vervangen en een veldspeler tot aan de rust. Wij wil len wat meer vrijheid in dezen. U.V.S. SPEELDE IN DUITSLAND UVS speelde tijdens een trip naar Duitsland tegen S.V. „Zweckel" in Glad- beek. Zweckel, een mijnwerkersploeg, speelde in de Landesliga, de klasse, die direct na de Duitse hoofdklasse de Oberliga volgt. De gastheren hadden hoge verwach tingen van hun eerste internationaal contact, vooral waar zij in de laatste jaren ongeslagen waren gebleven. De wedstrijd werd in een tropische tempe ratuur gespeeld, waaraan vreemd genoeg de blauwwitten zich het best aanpasten. Zweckel nam na de aftrap het spel in handen en haar snelle bui tenspelers stichtten in de niet op volle sterkte spelende Leidse verdediging uitgezonderd stopper J. Devilee her haaldelijk verwarring. Bij één van die aanvallen, snelde de linksbuiten voor bij P. Onderwater en kogelde onder luid gejuich van de 2000 toeschouwers van buiten het strafschopgebied langs de verbaasde doelverdediger van Duyl. Na dit doelpunt echter vonden de Lei- denaars het juiste tegenspel en de half- spelers N. Logeman en J. de Wolf en binnenspelers J. v. d. Blom en T. Kan tebeen, namen bezit van het midden veld, van waaruit zy met lengtepassen de basis legden voor verrassende aan vallen van midvoor en buitenspelers, die dankbaar gebruik maakten van de minder goede dekking der gastheren, hetgeen resulteerde in goede doelpun ten van J. Verkuylen (2 x) en C. v. d. Zeeuw. Rust 13. Na de rust zakte door de grote hitte het tempo van het spel. De blauwwit ten lieten het initiatief aan Zweckel, dat het tot 23 bracht en daarna tracht te het spel te forceren. Bij de Leide- naars kwam echter op het juiste mo ment het team-work tot zijn recht en het was T. Kantebeen, die met een hard schot en een prachtige kopbal uit een hoekschop van C. Verhoogt een einde maakte aan de illusies van de Duitsers. Tenslotte was het C. v. d. Zeeuw, die de stand op 26 bracht. Daarmede was een einde gekomen aan een zee* sportieve wedstrijd, waarin UVS zich door beter ploegverband, steunend op een goede techniek, de meerdere toonde over de Duitse ploeg, wier spel meer individueel technisch gericht was.- BEKERTOURNOOI V.N.L. Op de Zondagen 16, 23 en 30 Aug. organiseert VNL voor de tweede maal haar bekertournooi, op het terrein Delftse Jaagpad. Deelnemende verenigingen zijn: St. Bernardus (bekerhoudster), Docos 2, SVLV 2 en VNL 1. Voor a.s. Zondag luidt het program ma: 12 uur: VNL 1Docos 2; 2 uur: SVLV 2St. Bernardus 1. Het tournooi wordt in een halve com petitie gespeeld.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7