Nederland begint hulp-acties voor 't getroffen Griekenland Wie geeft ons zo'n handige snorkel-vulpenhouder Verliefde verpleegstertjes wachten U op Zondagmorgen voor de kerkdeur Dc treinverbinding met Zwitserland Tropenliefde VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Evenals tijdens de voor Nederland zo rampzalige eerste week van Fe bruari, werd de wereld deze week ook weer opgeschrikt door een ver schrikkelijke natuurramp, die een klein volk getroffen heeft en die een land naar de definitieve verwoesting dreigt te voeren. Griekenland, waar een reeks aardbevingen van steden ruïnes en van eilandjes dorre vlakten gemaakt heeft, betreurt momenteel reeds honder den doden, terwijl het aantal gewonden nog niet te schatten is. Meer dan 100.000 mensen verkeren in grote nood. Had men in Nederland na de eerste verschrikkelijke rampdagen een vrij goed overzicht van de ramp en had men hier binnen de week de toe stand onder controle, in Griekenland brengt iedere dag nieuwe rampen en de losgeslagen natuurkracht, die daar zoals de laatste berichten luiden hele steden in zee doet verzinken, maakt de bevolking radeloos van angst. Een wilde paniek heeft zich van de bewoners der getroffen ge bieden meester gemaakt en wanhopig poogt men het vege lijf te redden door het getroffen vaderland te ontvluchten. Amerikaanse en Engelse schepen zijn reeds te hulp geschoten en pogen de meest bedreigde bevolkingsgroepen te evacueren en deze hulpacties zuilen de komende dagen ongetwijfeld uitgebreid worden. Dan zullen duizenden mensen, beroofd van alle aardse bezittingen en dikwijls geestelijk en lichamelijk gewond, in de opvangcentra uitzien naar de naastenliefde uit de niet getroffen landen. Nederland, dat in de donkere ramptijd op zo'n grootse wijze heeft mogen ervaren, hoe groot de liefde van vreemden kan zijn, is onmiddellijk na het bekend worden van de Griekse ramp een hulp-actie begonnen. Onder leiding van de „Care-mission" in Den Haag zullen inzameiacties gehouden worden, die voorlopig gesteund kunnen worden door het storten van bedragen op gironummer 512679 met vermelding: Hulp aan Grie kenland. Voorts heeft de Kath. E. H. B. O. besloten het tiende deel van haar ver pleegstertjes-actie, die a.s. Zondag gehouden wordt, ter beschikking van het hulp-comité te stellen en daarom heeft zij de collectanten (trices) toe stemming gegeven reeds morgen na de H. Missen met de actie te starten, zodat de opbrengst zo hoog mogelijk zal zijn. Tevens wordt verwacht, dat de katholieken, nu deze actie zo'n speciale bijbetekenis heeft gekregen, meer zullen geven, dan het verwachte dubbeltje. Over verdere hulp-acties ten behoeve van Griekenland is momenteel nog niets bekend, maar de gelegenheid om de wereld te laten zien, dat Nederland niet alleen liefde kan ontvangen, maar ook wederliefde kan schenken, is thans geopend: Zondag a.s. op de kerkpleinen en vanaf van daag op gironummer 512679 Den Haag. NIEUWTJES OP DE JAARBEURS De medische afdeling heeft op de jaarsbeurs een aanzienlijk groter omvang dan voorgaande jaren en is voor het eerst op het terrein aan de Croeselaan ondergebracht, waar zij een groot deel van de Bernhardhal in beslag neemt. Op het Vreeburg zal daarom het landenpaviljoen, waar de medische afdeling reeds gehuis vest was, ditmaal ontbreken. Wel zal Philips met zijn eigen trein op het buitenterrein van 't Vreeburg staan. Hierdoor kreeg de jaarbeurs-leiding gelegenheid aan een meermalen uit gesproken wens tegemoet te komen door de verschillende informatie diensten op één plaats, t.w. in de na bijheid van de ingang van de jaar beurs op het Vreeburg bijeen te brengen. De standzaal is nu hiervoor ingericht. Ook nu zullen de deelne mers op beide terreinen weer met tal van nieuwe artikelen ter beurze verschijnen. Uiteraard zal dit ook het geval zijn in de medische afdeling, waar verschillende vernieuwingen en ver beteringen in de ziekenhuisappara- tuur, onder meer op het gebied van intern-transport van patiënten, ge demonstreerd zullen worden. Vernieuwingen treft men ook aan op het gebied van schoolm'eublair waar losse sets van tafeltjes en stoe len tal van toepassingen mogelijk maken. Bij de technische groep wordt een nieuw communicatiesysteem gede monstreerd. Door te schrijven via een zwakstroomkabeltje kunnen met de hand geschreven brieven foutloos per draad worden doorgezonden. De zwart op wit vastgelegde berichten, schetsen e-d. schakelen misverstan den uit. Het is mogelijk het systeem op een gewone schrijfmachine te monteren. Een toverpan, naar Amerikaans voorbeeld, voor gepofte mais, en een electrische briefopener zijn andere nieuwigheden. Zo ook een Duits verwarmingsap paraat, waarmede warme lucht door het vertrek wordt geblazen, doch dat ook als ventilator, luchtververser en haardroger gebruikt kan worden. Het apparaat heeft een thermostaat, zodat de temperatuur geregeld zal worden. Op de efficiency-afdeling worden de eerste modellen getoond van de z.g. snorkelvulpenhoiider, die gevuld kan worden zonder dat de pen in de inkt gedoopt behoeft te worden. Met een draai aan de snor- kelvulbuis is de houder gevuld. Een uit Neurenberg geïmporteer de electrische speelgoedauto heeft twee versnellingen, een vrij loop en een achteruit. Hij loopt op een vier en half volt batterij-motor gedurende 50 speeluren achtereen. Op dezelfde afdeling wordt een baby-trapeze getoond, die, aan de bo venrand van de box gespannen, voor de baby afwisselingsmogelijkheden biedt. Een horloge, aangepast aan de be hoeften van het hedendaagse leven, is een Spirofix Zwitsers uurwerk met een nieuw regelsysteem, dat een maximale stabiliteit geeft aan de prc- cisiegang, terwijl er geen gevaar is voor vasthaken van de spiraal. Voor de huisvrouw wordt een zil ver- en zilverpleet-relgigingsmiddel gebracht, waarbij het uitpoetsen niet meer nodig is. Alleen inwrijven is voldoende om na enkele seconden de voorwerpen weer blinkend nieuw terug te zien. Ook voor meubelen is er een middel dat zonder het uitwrij ven dezelfde resultaten biedt. Voor het eerst zal ook op de beurs wor den getoond een geruisloze gordijn rail en er zijn natuurlijk de laatsr.e toepassingen van het nieuwe mate riaal „plastic" te vinden, tot kanarie- kooien en babybadjes van pkitio toe. NIEUW MARIABEELD AAN NIJMEGENS RAADHUIS A.s. Zaterdagmiddag zal aan de hoekgevel van het gerestaureerde raadhuis te Nijmegen in alle een voud het nieuwe Mariabeeld worden onthuld. Het oude beeld is tijdens het bombardement vernield. Het nieuwe monument is gemaakt door de beeldhouwer Albert Termote uit Utrecht. Vele Nijmeegse burgers en de overheid hebben tezamen de no dige middelen bijeengebracht. PETROLEUMTOESTEL VIEL: BOERDERIJ UITGEBRAND De boerderij van de heer T. Pie- tersma is met de gehele inboedel ver woest door een brand die was ver oorzaakt door het omvallen van een brandend petroleumtoestel. De brandweer was spoedig aanwe zig maar kon tegen de vlammen niets meer uitrichten. Verzekering dekt de schade. Regeling terugbetaling lening van België? Volgens het Belgische blad „Le Soir" worden Belgisch-Nederlandse besprekingen gevoerd over de terug betaling van de lening van 1900 mil- lioen francs, die België na de bevrij ding aan Nederland verstrekt heeft. Men bestudeert volgens het blad de modaliteit van deze terugbetaling met het oog op het aandeel, dat de banken in Nederland daarin zouden hebben. In Belgische welingelichte kringen wordt vernomen, dat het Belgische ministerie van Financiën in October een nieuwe binnenlandse lening zal uitgeven. Volgens de „Echo de la Bourse" zou die lening een looptijd van vyftien jaar hebben, 4,5 procent rente dragen en iets beneden pari worden uitgegeven. Van de zijde der Nederlandse rege ring wordt vernomen, dat inderdaad van Belgische zijde besprekingen hierover zijn ingeleid. Geen post voor Frankrijk De directeur-géneraal der PTT ver zoekt dringend tot nader order geen briefpost en postpakketten voor Frankrijk ter post te bezorgen. Verzending van post naar Frank rijk per trein is niet meer mogelijk en post per vliegtuig kan in Parijs niet meer worden gelost. Ten einde ophoping op de Nederlandse kanto ren en stagnatie in de dienst te voor komen, is het gewenst voorlopig geen post naar Frankrijk te ver zenden. OPHEFFING GEVRAAGD VOOR VISUM AAN DUITSERS Gedeputeerde Staten van Limburg hebben namens de Staten bij de mi nister-president aangedrongen op spoedige regeling van de kwestie met betrekking tot de afschaffing van visa in het verkeer Nederland Duitsland en omgekeerd. Nu de vi sumplicht van Nederlanders voor reizen naar Duitsland is afgeschaft en als gevolg daarvan de trek naar Duitsland is toegenomen, zouden grote economische voordelen verlo ren gaan, als ten aanzien van Duit sers in Nederland de visumplicht blijft gehandhaafd. HERHALINGSOEFENINGEN VOOR ZEEMACHT. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat in 1953 voor herhalingsoefenin gen in werkelijke dienst komen de gewone dienstplichtigen der zee macht, bestemd voor het personeel van de marine-mijnen wachtdienst, voor zoveel zij door de minister van Marine worden aangewezen. Het verblijf in werkelijke dienst van de gewone dienstplichtigen duurt ten hoogste negen dagen. 100-JARIGE IN POORTVLIET In het gehucht Strijenham, onder de gemeénte Poortvliet, op het eiland Tholen, viert mevrouw Helena Cor- nela Grijs, die ruim een kwart eeuw weduwe is van de heer Willem Kop- penhol, gisteren onder grote belang stelling haar honderdste verjaardag. De jarige, die bij haar dochter in woont, geniet een goede gezondheid. Zij is nog helder van geest, alleen het gezicht is wat minder goed. De 100-jarige moest gedurende haar leven drie maal evacueren we- een watersnood. De laatste maal op 1 Februari j.l., doch dit heeft haar gezondheid blijkbaar geen schade gedaan. WORDT ROMANTISCH EN RIJK en terwijl zij hem en juist als de opgewon met ogen, waarin een te- den lezer(es) bij de op dere, schuchtere, maar een na laatste bladzijde de diepgewortelde liefde zekerheid meent te hefo- blonk, aanzag en aan hun ben, dat alle hoop voor het voeten zich de snodaard kronkelde, die zo lang ge poogd had hun het grote door zielesmart verteerde paartje verkeken is. moet de arme romanschrijver geluk te ontnemen, fluis- voor een verbluffende wen- terde hij: „Ik houd van je, ding zorgen, zodat de roe- al van de eerste seconde, rende slotscène nog net dat ik je zag, maar ik dacht onder op de laatste pagina dat je van een ander hield een plaatsje kan krijgen. Over 8 dagen kunt U al len volledig op de hoogte en (snik, snik) ik ben zo erg ongelukkig geweest" e— Zij wilde iets zeggen, maar Zyn met de moeilijkheden, tranen maakten haar het waarmede een goede spreken onmogelijk. Toen nam hij haar in zijn ar men en de eerste kus be zegelde een eeuwig ver bond Dit is het ware einde van een rechtgeaarde ro man en wanneer de laat ste bladzijde een dergelij ke passage niet bevat, dan is de schrijver een prut ser, het boek een lor en iedereen hoogst verbol gen. mancier te kampen heeft, want de R.K. E.H.B.O. heeft in samenwerking Neem ze mee naar huis het is hun enige kans pje, de knorrige schoonva- Wederom zal het kerkplein der of de doortrapte bezet zijn door naar ro- schurk; U hebt alleen maar mantiek snakkende men de twee gelieven in de ga- sen, maar ditmaal zullen ten te houden hetgeen het soldaatjes zijn, die overigens soms ook nog allemaal een oogje hebben een heel karwij kan zijn! op een van de verpleeg- Zondag a.s. zullen dui- stertjes. Wanneer U nu zenden (papieren) ver- „geluk in de liefde" hebt, pleegstertjes voor de kerk Dassen een of meerdere sol- op U staan te wachten. Zij daatjes bij de verpleegster- brengen hun eigen gereed- tjes, die U Zondag a.s. zult schap, zoals plakband, kopen. Hoe U dat te weten pleister en meerdere inge- zult komen, kunnen wij U wikkelde zaken, mee. Laat echt nog niet vertellen; het deze verliefde meisjes nu is een geheim tussen de niet tevergeefs op het R.K. E.H.B.O., Nat. Kath. kerkplein staan U bent Thuisfront en de K.R.O. toch zelf ook jong, of al- Dezelfde avond, dus Zon- thans geweest maar dagavond 23 Augustus, zal in een speciale K.R.O.-uit- zending verteld worden, hoe U kunt zien of Uw verpleegstertje en Uw sol daatje op elkaar verliefd met het Nat. Kath. Thuis- Maar hebt U wel eens front iedere Nederlander in bedacht hoe enorm moei- staat gesteld de komende lijk het is om een roman week een eigen roman te te schrijven. De auteur schrijven, moet op de eerste tien bladzijden de heldin en haar ridder, een goede vriend en afgunstige vrij ster, een verbolgen Pa en begrijpende Ma, een door trapte schurk en een leuk oua oompje ten tonele voe ren. Dezen moeten elkaar dan per ongeluk of expres allemaal tegenwerken, zodat de twee gelieven Slaagt U als romancier, dan bent U op slag rijk, want wanneer U kans ziet de heldin en de verliefde jongeling bij elkaar te brengen, wachten U vele duizenden guldens. Alles is feitelijk heel iedere bladzijde verder van eenvoudig. U hebt niets te elkaar verwijderd worden maken met het oude oom- daiatje op zijn. En wanneer op die grote avond een van Uw ver pleegstertjes een soldaatje neem hen mee naar huis; naast haar op de tafel met zij smeken U hier om, hét ogen, waarin een tedere, is werkelijk hun enige schuchtere doch diepge- kans. Voor een dubbeltje wortelde liefde blinkt, zal maar U kunt best een aanzien, behoeft U heie kwartje geven; de roman- maal met te wachten, tot- tielc is dit dik waard! dat de traantjes van geluk willen zij U al gezelschap in haar ogen zijn geam- houden en U mag voor veerd en het soldaatje iets deze ene keer met zo- moois gaat zeggen, maair veel meisjes op stap gaan dan hebt U slechts hard als U zelf wilt! naar de telefoon te rennen De aardige verpleegster- om de K.R.O. te vertellen, tjes geeft U thuis een vei- dat U de gelukkige win- lig plaatsje, waar zij een naar(es) bent van een der week lang kunnen popelen vele prijzen, die voor de van verlangen en verwach- geslaagde romans zijn uit- ting. Dan komt de grote geloofd, dag, Zondag 23 Augustus. KRONUS. U pv J I van Hoek van Holland naar Bazel Alles Via Lfuitsland laten rijden voor de talrijke reizigers J met bestemming Zwitserland die op die dag met de dagboot uit Enge land worden verwacht en die de ge bruikelijke route via Frankrijk ten gevolge van de staking niet kunnen gebruiken. Deze extratrein vertrekt om 20.45 uur van Hoek van Holland, om 21.15 uur van Rotterdam D. P., om 23.14 uur van Eindhoven en om 0.06 uur van Venlo. Van trein D 133 die normaal om 21.28 van Amster dam C. S. via Luxemburg naar Ba zel vertrekt, doch die in verband met de staking tijdelijk slechts tot Lu- ximburg rijdt, zullen enige rijtui gen te Eindhoven aan deze extra- trein naar Bazel worden gekoppeld, zodat de reizigers met bestemming Bazel alleen op Zaterdag 15 Augus tus gebruik kunnen maken van trein D 133. NESB ZET COLPORTAGE MET ALARM" VOORT. De algemeen leider van de Natio naal Europese Sociale Beweging, Paul van Tienen, heeft in een com muniqué medegedeeld, dat zijn partij zich niet beschouwt als een voort zetting van de NSB. Zoals men weet zijn Zaterdag jl. vier colporteurs, die te Amsterdam met „Alarm", het or gaan van de NESB, colporteerden, aangehouden. Later werden zij vrij gelaten. De werkleider voor Neder land, mr. J. Wolthuis, heeft alle plaatselijke functionarissen opdracht gegeven de colportage van „Alarm" onverminderd voort te zetten. Wegens de onzekerheid die bestaat ten aanzien van de treinenloop be zuiden Luxemburg van trein D 35 van Den Haag (vertrek 9 uur) via Luxemburg en Oost-Frankrijk naar Bazel, wordt reizigers die voorne mens- zijn op Zaterdag 15 Augstus ajs. met deze trein naar 2azel te rei zen aangeraden zich tijdig naar het station Rotterdam D. P. te begeven, van welk station zij om 7.02 uur hun reis kunnen vervolgen met de Lore- ley Expresse (trein D-164) naar Ba zel. Deze trein zal met enige rijtui gen worden versterkt. Pogingen worden in het werk ge steld om de deelnemers aan de vijf daagse treinreis naar Parijs Maandag j.l. naar de Franse hoofd stad zijn vertrokken en die Vrijdag a.s. naar ons land moeten terugkeren met autobussen van Parijs naar Mons te brengen en hen van deze plaats af per trein naar Nederland te ver voeren. Zaterdag 15 Augustus zullen de Ned. Spoorwegen een extra trein UTRECHTS INDUSTRIE-TERREIN AAN DE LAGE WEIDE De gemeenteraad van Utrecht heeft een bedrag van f 4.077.000, (ruim vier millioen gulden) gevo teerd voor de aanleg van het eerste gedeelte van het complex industrie terreinen aan de Lageweide met ha vens, inundatiekade, wegen, spoor verbinding, enz. Dit eerste gedeelte van de industriewijk Lageweide, dat door een inundatiekade zal worden omgeven, omvat een gebied van rond 92 ha. Het aangrenzende gedeelte van het Amsterdam-Rijnkanaal zal worden verbreed van 72 tot 96 meter, terwijl in het plan voor de toekomst reke ning wordt gehouden met een verbre ding tot 112 meter. Het project om vat twee insteekhavens. Auto slipte in eier-struif Gisteravond om ongeveer acht uur zijn op de Rijksstraatweg onder de gemeente Muiden twee auto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij twee personen werden gewond, van wie één ernstig. De wagens werden zwaar beschadigd. Enige tijd tevoren was van een vrachtauto een aantal eieren op de weg gevallen, die tot struif waren gereden. Dientengevolge was de weg ter plaatse glibberig. Een uit Amster dam komende personenwagen, be stuurd door de heer D, kwam nret grote snelheid aanrijden. De heer D. remde niet vlug genoeg en gleed naar de linkerkant van de weg.Op dat moment naderde een vrachtwagen uit de tegenovergestelde richting. De wagens reden op elkaar in. De heer D. en zijn echtgenote wer den uit de auto geslingerd, waarbij mevrouw D, ernstige verwondingen opliep. Zij werd naar het ziekenhuis in Naarden vervoerd. De heer D. werd licht gewond. De bestuurder van de vrachtwagen bekwam geen letsel. Nationaal Katholiek Thuisfront heeft voor zijn soldaatjes reeds de beschikking over 20.000 collectanten, doch nog 10.000 zijn er nodig om de straatcollecte van Zaterdag 22 Augus tus en de collecte na de H. H. Mis sen op Zondag 23 Augustus tot een succes te maken. Degenen, die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, kunnen zich liefst zo spoedig moge lijk wenden tot Nationaal Katho liek Thuisfront, Gedempte Burgwal 14 te Den Haag, tel. 11.41.11 of tot de plaatselijke afdelingen van Katho liek Thuisfront. Om elke stagnering in de actie te voorkomen mobiliseert Katholiek Thuisfront eveneens een leger van 2000 Katholiek Thuisfront-vriend en met auto's en motoren en scooters, die op Zondag 23 Augustus paraat zullen moeten staan om als koeriers op te treden bij het aanvullen of af halen van de voorraden soldaatjes. Degenen, die hieraan hun Zondag ochtend willen besteden, moeten zich per omgaande opgeven bij het hier- bovengenoemde adres. Veertig centrale posten zorgen ver der voor het contact. Bij duizenden tegelijk verlaten op het ogenblik de soldaatjes het hoofdkwartier te Den Haag. Nog slechts twee of drie dagen en de gehele voorraad is ver spreid over de afdelingen van Katho liek Thuisfront en de andere con tactadressen in de ruim 1400 paro chies, die Nederland telt, waar de verpleegstertjes van de E.H.B.O. reeds op hen wachten. NEDERLANDER IN BELGIë VERONGELUKT. De 19-jarige Jacob de Hooge uit Rotterdam, is gisteravond op de weg tussen Antwerpen en Breda^ te Brasschaat, door een auto gegrepen toen hij van zijn fiets stapte om de weg te vragen. In het ziekenhuis is hij overleden. ACTEUR PAUL KEMP OVERLEDEN De bekende Duitse filmacteur Paul Kemp is Donderdagmiddag op de leeftijd van 57 jaar in Bad Godes- berg overleden Kemp heeft in meer dan 100 films een rol vervuld. Hy stierf onyerwacht aan acute blinde darmontsteking. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 50) Een ogenblik bleef hij luisteren naar het geraas der stemmen hoog boven hem. Ansokol was dronken en hy hoopte en berekende, dat ze zon der een aanvoerder niet zouden we ten wat te doen. Dit was in ieder ge val tijd gewonnen. Ook zou de ach tervolging er lelijk onder lijden, daar er nu geen vast omlijnd plan moge lijk zou zijn. Anders waren de kan sen voor het drietal uiterst gering geweest. Ha, de geluiden kwamen al dichterbij. In het gloeien der toort sen, die hier en daar werden meege dragen kwam het huis zwaar uit het donker naar voren, Men zocht klaar blijkelijk naar een of ander spoor der vluchtelingen. Er viel geen seconde meer te verliezen en hij haastte zich naar de brug. Onder hem raasde de rivier. Ze botste tegen de reusachtig blokken op en vormde met haar vele stroomversnellingen een ware maal stroom der doods. Indien de brug een maal was neergehaald zou niemand 't kunnen wagen de overkant te berei ken. Voorzichtig betrad hij het smal le gangetje, dat nog langzaam heen en weer slingerde na de lichte druk der meisjesvoeten. Terwijl hij voort liep sneed z,n scherpe jungleirres hier en daar diepe kepen in de rot ting, de de stammen verbond. Aan de andere kant bleef hij even stil staan om alles nog eens nauwkeurig op te nemen. Ah, juist! Indien het ogenblik gekomen was, zou een slag hier en een jaap daar de brug in el kaar doen storten. Dan zou ze niets meer zijn dan een klomp verwarde rotting en splinters bamboe, scherp als een scheermes. Hij verborg zich zelf in de diepe schaduw van het overhangend rots blok en haalde zijn vertrouwde kris Si Gajah te voorschijn. „Mijn vriend en bondgenoot", sprak hij, terwijl hij het vlijmscherpe lem met bezag, „vergeving. Nog nooit te voren heb ik je verzocht om zo'n lage daad te voltrekken. Nooit te voren ben jij in iets anders gedrongen dan in het warme vlees van onze vijan den .Nooit heb jij andere vloeistof over je koude lijk voelen stromen dan het ziedende mensenbloed. Nu, oude jongen, twee scherpe en goed geplaat- ste slagen op de balken van de brug en als we het juiste ogenblik hebben gevonden, zullen twee of drie, of misschien vijf van die honden voor onze ogen verdrinken. Het blijven in ieder geval onze zelfde slachtoffers, als indien we zq samen het hoofd van de romp hadden geslagen. Vergeving, Si Gajah. ik vraag je vergeving". Hij stak de kris weer voorzichtig in de schede en leunde nu op zijn speer. Zijn scherpe ogen beloerden de rivier. HOOFDSTUK XH. Een rode gloed uit een half dozijn rubbertoortsen, zette het toneel tegen over het oude opperhoofd in een fan tastische belichting, waarin de door- eenwriemelende mannen als duivels in de hel aandeden: Hij zag zijn ach tervolgers als honden het kleine pla teau boven de rivier af snuffelen. Boven het voortdurende razen van het water hoorde hij plotseling een heldere doordringende kreet, een der leiders had triomfantelijk te kennen gegeven, dat thij bij het licht der laaggehouden toortsen sporen op de brug had ontdekt. Hij wist maar al te goed, dat op het gepolijste brugdek de natte afdruk van zijn voeten duide lijk zichtbaar moest zijn. De eerste de beste nieuweling had dit herkennings teken niet mogen missen. Hij zag ze in het maanlicht turen naar de schaduwkant waar hij zich verbor gen had en kon hun gedachten lezen. De nog hangende brug deed hen aarzelen. Indien Pulangga langs deze kant gevlucht was, waarom had hij dan niet met enkele vlugge slagen deze doortocht voor hen afgesneden? Of meende hij werkelijk dat ze de afdrukken van zijn voetzolen niet herkennen zouden? De mannen liepen heen en weer. Hij trachtte vergeefs hen te tellen. „Twintig, vijf en twintig, nee, ik zie er geen kans toe", sprak hij in zich zelf. „Maar er zijn er in ieder geval genoeg". Even gebeurde er niets. Nog duur de de aarzeling voort. De jonge An sokol deed en'kele stappen op de blan ke brug. De speer hield hij in de handen en langzaam ging hij zijn mannen voor naar het duister van de overkant. Stap voor stap kroop hij nader. Tel kens zag hij scherp naar het gevaar, dat hij overal vermoedde en toch ner gens zeker wist. Pulangga zat ineen gehurkt te wachten en mat de tijd die hij hun nog kon laten. Toen Ansokol het midden van de zwaaiende brug had bereikt, klon ken de zware, voortdurende klan ken van de oorlogskreten van't grij ze opperhoofd: „Aiaiaiai! Kom op, kinde ren! Kom je vader maar begroeten! Kom ook Si Gajah begroeten! Hier wachten we al op jullie: hij en ik. Aan het werk Si Gajah, nee aan het spel, want het oude spel uit onze jonge jaren gaat weer beginnen". Het troepje op de brug hield plot seling in, toen zij de wilde kreet hoorden, die telkens opklonk van achter de rots, waar Pulangga zich verborgen had. Hij stond hen op te wachten. Zij vreesden hem. Stuk voor stuk moesten ze op hem inrennen. Wat kansen hadden zij indien ze een voor een het moesten opnemen tegen dat verschrikkelijke zwaard: Achter hen klonk een juichkreet ten ant woord. Ja, die daar achter gebleven waren in volle veiligheid, konden gemakkelijk juichen en joelen! Wat moesten de brutaalsten, die in de eerste linie stonden nu beginnen! Te rugtrekken en ontvangen worden door de schimpscheuten en verwen singen van hun broeders, die het ge vaar "niet voor ogen hadden gezien. Voor lafaards worden uitgemaakt? Of naar voren stormen dood en noodlot tegemoet? Ansokol's gezicht was een en al woede. Hij omklemde vaster zijn speer en deed enkele passen naar voren op de gladde vloer van ron de bamboestammen. Hij, de zoon van een opperhoofd, mocht hij terugtrek ken? Het was een spel op leven en doodmaar wie heeft ooit de uit slag gekend, voor de dobbelstenen tot rust waren gekomen? De ouderen winnen het niet altijd, al hebben zij de ondervinding op hun hand. En was hij, Ansokol, niet berucht om zijn moed en wreedheid? Weer striemde Pulangga's wilde, langgerekte, uitdagende kreet de rot sen. Toen zag .Ansokol vlak voor zich een donkere gestalte zich vaag tegen het duister van de rotswand afteke nen. „Daar is hij, daar heb je de verra der", gilde hij. Het verschijnen van het oude op perhoofd werkte als een rode lap op een dolle stier. Angst, voorzichtig heid weken en met een dolle ren vloog de woedende Ansokol op de verrader af, (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6