S)e CéidóeSotvfccmt De chaos in Frankrijk wordt met de dag groter Telkens nieuwe 24-uurstakingen De regering geeft de strijd niet op De aardbevingsramp op de Jonische eilanden Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12966 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.— p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 REVOLUTIE- FEEST PR ZIJN VAN die gebeurtenissen, welke het ganse wereldbestel binnenste-buiten keren en ons doen twijfelen aan de duurzaamheid der dingen, die ons dierbaar zijn. Welvaart en vrede en vele genie tingen voor allen zouden stellig de aarde ten deel vallen, indien de mensheid inzag, dat liefde orde schept, maar haat de orde ver scheurt. Wanneer er niet telkens weer zulke onmetelijke sommen be steed moesten worden aan de bewa pening-tot-de-tanden, zou ieder huis houden op aarde kunnen beschik ken over een ijskast, een televisie toestel, een volkswagen en nog veel meer van zulke geriefelijkheden. In dien haat in liefde verkeerde zou met de tegenwoordige hulpmiddelen, wel haast een aards paradijs geschapen kunnen worden. Dit doel voor ogen, Jcan iedereen accoord gaan ook ai gelooft hij aan God noch gebod met het Christelijk streven de we reldorde te grondvesten op de on derlinge liefde. Daarover zijn allen het eens, ook humanisten en com munisten, Mormonen en Brahmanen. Van een dergelijk humanistisch Christendom kan iedereen volge ling zijn. Wanneer het Christendom niets anders verkondigde en ve len, ook van zo ingewijden, menen dat het niets anders verkondigt dan dat men goed moet zijn voor zijn medemensen, zou het een voor ieder aanvaardbare wijsbegeerte zijn, waarbij men uit eeuwen-oude erva ring alleen aan de practische toepas selijkheid ervan zou kunnen twijfe len. R/IAAR het Christendom zelf be- derft die eensgezindheid (in theorie) met niet alleen die liefde- léer te verkondigen, maar het ge hele wereldbestel, ijskasteir, televi sietoestellen en volkswagens inbe grepen, binnenste-buiten te keren met revolutionnaire stellingen voor te dragen, zó opstandig van aard als de Opstandig zelve, zó gedurfd van opzet, dat het erg ongemakkelijk wordt Christen te zijn en zó gewaagd, v/at de toekomst betreft, dat de zorgvuldige belegger van industrie- aandelen er het bedenkelijk hoofd bij schudt. Of meent ge, dat toen drie jaar geleden de wereldvader der 'Christenheid met klem en nadruk "verzekerde, dat het stoffelijk omhul sel van Maria, de dochter van Joa chim en Anna, spoorloos van de aar de was verdwenen en deze begena digde vrouwe „elders" haar mense lijk leven in verheerlijkte staat voortzette meent ge, dat zulk een goddelijke roof, indien waar, niet onze opvattingen over een gelukkige wereldbeschouwing danig binnenste buiten en onderste-boven zet? De wereld heeft eenvoudig verbaasd ge staan, dat midden in de moderne tijd, welke aan niet veel meer gelooft dan aan lichaamscultuur en techni sche gemakken, in Rome als stellige waarheid, als onherroepelijk dogma werd verkondigd, dat het lichaam van Maria, met haar ziel vereend, van deze aarde verdwenen is en in de heerlijkheid des hemels is opge nomen. Hoe dat is geschied, is een probleem; dat het is geschied is voor het nederig geloof geen probleem, want de Kerk, die door de Geest wordt binnengeleid in alle, ook 8e meest verborgen waarheid, heeft Maria's wegvoering ten hemel als onloochenbaar feit bevestigd. Al zou men nauwkeurig weten, waar het ingeslapen lichaam van. Maria was neergelegd, men zou het er evenmin vinden als in de tuin van Jozef van Arimatnea het gemarteld lichaam van haar Zoon. Het is weg. Evenals het lichaam van Christus weg is. liyiEN zal toegeven, dat de Kerk met dergelijke fantastische dogma's te verkondigen, bij haar wereldbe schouwing van een ander standpunt moet uitgaan, dan de ogenschijn lijk gemakkelijke leer, dat we goed voor elkaar moeten zijn, om wel vaart en vrede te bereiken. Zij mis kent noch onderschat de grote waar den van welvaart en vrede. Zij jaagt met alle beschikbaar jachttuig de liefde van de samenleving na. Maar het is met haar ais met dat wilde jachtlied uit de Schotse Hooglanden: „my heart is in the Highlands, my heart is niet here mijn hart is in het hoogland, mijn hart is niet hier". Zo als het opgejaagde hert „dorst naar de waterbronnen", zo dorst haar hart naar de voleinding van de tijd, wel ke voltooiing van de schepping in luidt Zij aanvaardt deze onvoltooide schepping, onze aarde, onze samenle- ving zeer realistisch als een feitelijk heid, waarin we het leven zo dragelijk mogelijk moeten maken, maar zij ontveinst zich niet, dat de hoogmoed van 't menselijk geslacht een, steeds voortwoekerend, bederf heeft ge bracht, waarbij de zelfbewuste haat steeds de Overhand tracht te krij gen op de nederige liefde. De gehele -schepping is van haar standpunt be zien, „in barensnood" in een staat van wording, in een tijdelijke kluis tering van zondigheid, waardoor het uitzicht op Gods heilsplan vertroe beld wordt. pVAT goddelijk heilsplan, door de Zoon van God en de Zoon der mens geopenbaard, door Zijn De stakingsactie in Frankrijk is nog steeds niet aan het luwen; integen deel de chaos wordt mei de dag groter. De arbeiders hebben het beroep van premier Laniel om de massale staking te beëindigen zonder meer naast zich neer gelegd. Hun antwoord bestond uit nieuwe opwekkingen om het werk te staken. De onweerstaanbare vloedgolf van stakingen waarbij nu vier millioen arbeiders in staatsdienst en particuliere bedrij ven zijn betrokken, springt van de ene bedrijfstak over naar de andere, waardoor vrijwel elke sector van de samenleving is getroffen. Zodra de termijn voor de ene staking is verstreken geven de vakbonden het parool voor een nieuwe. De regering heeft gisteren ingegrepen om de dreigende verlamming van de openbare diensten te keren. Het kabinet-Laniel kondigde aan dat de arbeiders die weigeren de vorderingsbevelen op te volgen op staande voet vervolgd zullen worden. STRATEGIE DER REGERING. De regering maakt met overleg van haar wapen gebruik. Zij richt het volle gewicht van de wet op de hand having van de openbare orde op zorgvuldig uitgekozen krachten, die sleutelposities bezetten, in plaats van het onmogelijke te proberen door de vordering op grote aantallen toe te passen. Men verwacht dat de uit werking van deze maatregelen niet voor het begin van de volgende week voelbaai zal zijn. Er bestaat een klei ne kans dat de sympathie van het publiek op den duur zal overhellen naar de kant van wet en orde. Een opvallend kenmerk van de be weging is, dat de communisten zich op de achtergrond houden. Zij schij nen te beseffen, dat zij de staking niet aan de gang kunnen houden als de socialisten en katholieken er mee ophouden. Deze houding van de com- Narriman krijgt niets De Egyptische regering heeft het verzoek van ex-koningin Narriman om een toelage afgewezen, omdat ex-koning Faroek een volledige bruidsschat van 10.000 Egyptische ponden 100.000 gulden) betaalde en het huwelijkscontract geen extra toelage beloofde, aldus heeft een Egyptische regeringsswoordvoerder te Cairo meegedeeld. Narriman zal echter wel haar gar derobe, die in verscheidene paleizen in Cairo en Alexandrië was achter gebleven, toen het koninklijk paar in ballingschap ging, terugkrijgen. De 19-jarige ex-koningin had zoals gemeld de regering om een maandelijkse toelage gevraagd, aan gezien haar financiële positie een „dergelijke bijstand noodzakelijk maakte". Kerk aan de neerslachtige wereld voorgehouden voorziet een eeuwig- geiukkige wereld, waarin wat ster felijk is, met onsterfelijkheid zal wor den bekleed, wat bederfelijk is, met onbederfelijkheid zal worden overto gen. Naar de nieuwe wereld, welke in een oogwenk gewrocht wordt bjj de voleinding van de tijd, naar de nieuwe wereld van de wederkomst des Heren hunkert de „Bruid van Christus", de Kerk. Zij weet, dat haar Verlosser met lichaam en ziel van d£ aarde is verdwenen, om de her schepping der schepping voor te be reiden. De onsterfelijkheid en onbe derfelijkheid, de vergeestelijking, de verheerlijking van Zijn zondeloos be staan is de voorbode en tevens het onderpand der herschepping. Zij weet ook, en drie jaar geleden is het met kracht van volstrekt onaardse overtuiging verkondigd, dat de Vrou we, wie de ongehoorde uitverkie zing ten deel viel de Moeder van haar God te worden, „om de eer des He ren" onmiddellijk in deze herschep ping is opgenomen en, van «zonde gevrijwaard, aan de sterfelijkheid van het zondig bederf werd onttrok ken. De Zoon en zijn Moeder, in hun j verheerlijkte menselijke natuur „er- gens" verwijlend, zijn de voorboden der steeds meer naderende herschep ping. Indien we trachten te door gronden, waar zij verwijlen, stuiten wij Op het menselijk onvermogen te doorgronden, waar wij zelf op 't ogenblik verwijlen, omdat de diep ste oorsprong en plaats reeds der met het stoffelijk oog zichtbare schep ping ons ten enenmale ontgaat. Als dus de kennis van ons eigen zijn ons danig in de steek laat, behoeven we het niet vreemd te vinden dat de kennis van andere zijns-vormen ver re boven ons klein begrip ligt. PR zijn van die gebeurtenisen, wel- ke het ganse wereldbestel bin nenste-buiten keren' en deze be schouwing had ten doel, duidelijk te maken, dat de ten-hemel-opneming van de Moeder des Heren een ge beurtenis is geweest, die een revolu tie in de schepping aankondigt, wel ke ieder Christenhart met de grootst mogelijke blijdschap mag vervullen. Daarom is het morgen groot feest! munisten geeft aan de reusachtige stakingsbeweging een vrij rustig ka rakter. Er zijn geen berichten over gewelddaden en zowel de stakers als de politie gedragen zich alsof het een vacantie gold. Onderwijl breidt de staking zich hand over hand uit. De krantendruk kers hebben besloten Zondag voor 24 uur in staking te gaan. Werkba zen en machinsten volgen hun voor beeld vandaag, tegelijk met de ar beiders in de defensiebedrijven van de staat. Het personeel van de bussen en metro in Parijs heeft haar actie weer verlengd. De bonden hebben ontdekt, dat de wet de regering niet toestaat arbeiders te vorderen, die slechts 24 uur staken, vandaar dat de stakingen nu van dag tot dag ver lengd worden. Met behulp van honderden leger auto's en particuliere wagens wordt het vervoer in Parijs en de grote provinciale steden zo goed en zo kwaad als het gaat onderhouden. Soldaten, politie-agenten en vrijwil ligers helpen post ophalen en rond brengen. Veroordeelden zijn uit hun cellen gehaald om het vuilnis, dat in de brandende zon op de straten ligt te rotten, weg te ruimen. Het Rode Kruis regelt begrafenis sen. Winkeliers en caféhouders ve gen hun eigen straatjes en kantoor personeel van de luchtvaartmaat schappijen draagt bagage voor pas sagiers. Zakenlieden krijgen met de dag meer last van de stilstand in het openbare leven. De handel kan niet werken zonder telefoon en telegraaf en zeker niet zonder post. De Kamers van Koophandel pro beren brieven mee te geven met in ternationale besteldiensten. De dou ane klaart geen goederen in of uit. De regering doet al het mogelijke om de voedselvoorziening van Parijs en de andere grote steden te verzeke ren met behulp van auto's. Er zijn echter grote hoeveelheden bederfe lijke waren in de provincie blijven steken. Angst verlamt de bevolking Als gevolg van de aardbevingen, die de Ionische eilanden hebben ge teisterd en die op de drie eilanden Cephalonia, Zante en Ithaka nog steeds aanhouden, zijn tot nu toe tenminste vierhonderd personen om het leven gekomen. Er zijn ruim twee duizend gewonden en meer dan drie duizend daklozen. Een groot aantal slachtoffers moet nog onder het puin 'iggen. De commandant van de Britse tor- pedobootjager „Daring" meldt uit de Cephaloniaanse havenstand Argistoli, dat aldaar bijna vijftig duizend men sen geen eten ot drinken hebben. De stad zelf is geheel verwoest. Er waren daar 250 slachtoffers, die door ;de oorlogsbodems zijn weggevoerd. Nog steeds lever) de mensen op de geteisterde eilanden in een paniek. Dag en nacht verwachten zij nieuwe rampen. Voortduiend is de grond onder hun voeten in beweging. Het is aan de voortdurende waakzaam heid van de mensen te danken, dat er niet meer doden vallen bij de nieuwe aardschokken. Niemand wordt meer in zijn slaap verrast, want nie mand durft meei te slapen. Niemand wordt bedolven noder het puin van zijn huis omdat niemand meer zijn huis durft binnen te gaan. De hulpverlening lijdt ernstig on der deze geestesgesteldheid van de bevolking. De grote gebouwen die zijn blijven staan, zoals scholen en openbare gebouwen, zijn ingericht als centra van hulpverlening of als nood hospitalen. Maar men krijgt de be volking er niet binnen. De mensen wagen zich in geen eikel gebouw. Zij wagen zich zelfs niet in de ste den. In grote groepen staan zij op de wegen met elkaar te praten en hoewel z- hard hulp nodig hebben, zijn zij niet te bewegen die te gaan halen. In verscheidene Griekse kranten wordt de vrees tot uitdrukking ge- AARDBEVING IN GRIEKENLAND men weet niet hoeveel slachtoffers daar zijn gevallen. Evenals in de dagen na de over stromingramp in Nederland wordt er op grote schaal internationale hulp geboden. Het is niet mogelijk om een overzicht te geven van hetgeen er allemaal wordt gezonden, maar een paar voorbeelden willen wij noe men. Israël heeft verscheiden oorlogs schepen van zijn kleine marine ge zonden. De Britse en Amerikaanse Middellandse Zeevloten zijn in hun geheel ingezet en versterkingen zijn onderweg.-Het Amerikaanse leger in Duitsland zendt per vliegtuig bloed- plasma. Het Amerikaanse Roode Kruis heeft reeds geld gezonden en het internationale Roode Kruis is begonnen met het zenden van dekens en tenten voor de duizenden daklo zen. Evenals in Februari worden er in tal van landen inzamelingen ge houden ten bate van de slachtof fers. De dood in de ijskast Een tragische ontdekking deed een ouderpaar ir: het stadje Proc tor in de Amerikaanse staat Arkan sas, toen het gisteren in de ijskast hun vijf kinderen, van 2 tot 9 jaar, dood aantrof. Vermoedelijk zijn de kinderen in de ijskast gekropen, waarna de deur achter hen in het slot viel. BERICHT. Morgen, Feest van Maria ten Hemelopneming zal de Leidse Cou rant niet verschijnen en zijn onze kantoren gesloten. DE DIRECTIE. Houden de Verenigde Naties krijgsgevangenen achter De a.s. politieke conferentie De Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties Henry Cabot Lodge heeft Donderdagavond ver klaard, dat slechts landen, wier troe pen aan de strijd op Korea hebben deelgenomen, de Ver. Naties dienen te vertegenwoordigen op de politieke bracht dat het aantal doden zal stij- I conferentie over Korea. Lodge voeg- gen tot duizend of meer. Zeer veel de er evenwel aan toe, dat nog geen dorpjes en gehuchten zijn geheel j definitieve overeenkomst was geslo- van de buitenwereld afgesloten en Een beeld van de verwoesting, welke werd aangericht in Vathi op het eiland Ithaca. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 ïur). WARMER. ten op een Donderdag gehouden hij- eenkomst van de 16 geallieerde lan den, die troepen in Korea hebben. De Amerikaanse minister voor het leger, Stevens, heeft Donderdagavond verklaard, dat ongeveer 250 Chinese communistische krijgsgevangenen, die beschuldigd worden van misdaden ir geallieerde kampen in Korea, mis> schien vastgehouden zullen worden, totdat alle andere krijgsgevangenen zijn uitgeleverd. Stevens zeide, dat de maatregel misschien zou worden genomen, naar aanleiding van de verklaringen der communisten, dat zij het recht heb ben de wegens misdrijven veroor deelde geallieerde krijgsgevangenen vast te houden. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft inmiddels de Verenigde Staten er van beschudigd, dat zij „in het geheim tenminste 120 Chinese krijgsgevangenen vasthouden op het eiland Tsjedjoe. Volgens terug gekeerde Chinese gevangenen zouden de betrokkenen „met klem geëist hebben, dat zij naar huis worden gezonden". Het merendeel van hen zou door de Amerikanen in de ge vangenis zijn geworpen. LUCHTMACHTOEFENING BOVEN ENGELAND. Bijna 2.000 vliegtuigen van de Britse, Amerikaanse, Canadese, Bel gische en Nederlandse luchtmacht zullen deelnemen aan de grootste luchtmachtoefening die ooit in Groot- Brittanië is gehouden. Er zullen 6.000 tot 7.000 vluchten worden gemaakt. De oefening begint vanavond en zal 105 uur duren. Er zal worden verondersteld, dat aanvallende bom menwerpers atoombommen uitwer pen. De sirenes zullen luchtalarm maken. Droog, vrij zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke wind. 15 Aug.: zon op 5.23 en onder 20.05; maan op 11.53 en onder 21.20 uur. 16 Aug.: zon op 5.25 en onder 20.03; maan op 13.05 en onder 21.39 uur. 17 Aug.: zon op 5.27 en onder 20.01; maan op 14.19 en onder 22.04 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI van Vrijdagochtend 7 uur luiden: max. temp. gisteren HELSINKI onbewolkt OSLO licht bew. KOPENHAGEN half bew. AMSTERDAM licht bew. EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS 24 C. 23 BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. half bew. nevel zwaar bew. half bew. nevel nevel licht bew. licht bew. onbewolkt (Advertentie) Korreltje Zwakken zeggen: „ik moet"; ster ken: „het moet".

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1