Op Flakkee zullen de dijken vóór 15 October gedicht zijn VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel kunt U blussen in de kiem. Nëem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmid dellijk! Geen wonder dat U voor .en na mensen ontmoet die steevast Ren nies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. (Advertentie). Gistermiddag om ca 1 uur is op het IJsélmeer brand uitgebroken in de roef"van het motorscheepje Nieuwe Zore", groot 120 ton, dat geladen was niéP tarwe bestemd voor Wormer- veer. Door noodseinen te geven wist de schipper E. Boertien de aandacht te-trekken van de toevallig in de na bijheid zijnde tankmotorboot Esso Nederland 58, kapitein H. Weinrich. Deze kon door inschakeling van zijn brondpomp de brand beperken tot de roef, die echter grotendeels uit brandde. „Wat zal ik tot Uw verontschuldiging zeggen, Maria (Gebed van de H» Franciscus van Sales) Wees gegroet, allerzoetste Maagd Maria, Moeder van God. Gij zijt ook mijn Moeder en Meesteres; daarom vraag ik U mij aan te nemen als Uw zoon en dienaar, want ik wil geen andere Moeder en Mees teres meer dan U. Ik bid U dan, mijn goede, schone en zoete Moeder, mij te willen troosten in al mijn angsten en noden, zowel naar de geest als naar het lichaam. Wees indachtig, zoete Maagd, dat gij mijn Moeder zijt en dat ik Uw zoon ben, dat gij zeer machtig zijt en ik niet meer dan een arm en zwak schepsel. Daarom smeek ik U, zoete Moeder, mij te besturen en te ver dedigen op al mijn wegen en bij al mijn handelingen; want ik ben, helaas, een povere bedelaar, die Uw heilige bescherming zeer van node heeft. Welaan dan, zeer heilige Maagd, mijn zoete Moeder,' bewaar en bevrijd mijn lichaam en ziel van alle kwaad en gevaar, en doe mij, bid ik U, deel hebben aan Uw goederen en Uw deugden, vooral aan Uw heilige ootmoed, Uw heerlijke zuiverheid en Uw brandende liefde. Zeg niet, heerlijke Maagd, dat gij het niet kunt; want Uw beminde Zoon heeft U alle macht gegeven, zowel in de hemel als op aarde. En zeg evenmin, dat het Uw plicht niet is; want gij zijt de gemeen schappelijke Moeder van alle arme stervelingen en in het bijzonder de mijne. Als gij het niet zoudt kunnen, zou ik U verontschuldigen en zeggen: Het is waar, dat zij mijn Moeder is en mij liefheeft als haar kind, maar zij is arm en vermag mij niets te geven. En als gij mijn Moeder niet waart, zou ik moeten berusten en zeggen: Weliswaar is zij rijk genoeg om mij te hulp te komen, maar omdat zij, helaas, mijn Moeder niet is, bemint zij mij niet. Nu gij echter, zeer zoete Maagd, zowel mijn Moeder zijt als een zeer grote macht bezit, wat zal ik tot Uw verontschuldiging zeggen, als gij mijn nood niet lenigt en mij Uw hulp en bijstand onthoudt? Zie, Moeder, hoe gij wel gedwongen zijt mij te geven wat ik U vraag. Wees verheerlijkt boven de hemelen en de aarde, roemrijke Maagd en mijn zeer verheven Moeder, Maria, en om wille van de glorie van Uw Zoon neem mij aan tot Uw kind, zonder acht te slaan op mijn ellende en mijn zonden. Bevrijd mijn ziel en mijn lichaam van alle kwaad, en schenk mij Uw deugden, vooral die van de nederigheid. Verrijk mij met alle gaven, goederen en genaden, welke behagen aan de allerheiligste Drievuldigheid, Vader, Zoon en Heilige Geest. Amen. (Vertaling uit „Groot Gebedenboek") Van chaos naar orde Flakkee groeit snel naar het her stel. Ongeveer 1500 droge en natte dijkwerkers onder directie van 155 ingenieurs en medewerkers van de provinciale waterstaat van Zuid- Bolland zien de vijftiende October met een gerust hart naderbij komen. Dan zullen de nieuwe dijkvakken, te zamen 22 kilometer lang, de aansla gen van de normale najaarsstormen kunnen keren. De kosten van dit enorme werk en aan dat van d- binnendijken, die door de stormvloed van Februari over 70 km. deerlijk gehavend wer den, zullen dit jaar omstreeks zestig millioen gulden bedragen. In het ko mende jaar zal v. d. definitieve afwer king nog een bedrag van twintig tot dertig millioen nodig zijn. Succes schijnt verzekerd. Drie grote stroomgaten en tal van gaten in binnendijken werden op Flakkee voor half April reeds ge dicht. De Zuidelijke zeedijk echter tussen Sluishaven en Herkingen bleek zo wrak, dat al spoedig besloten werd een nieuwe dijk te leggen. Dit moest, over een traject van bijna 18 kilometer, voor de winter geschie den. Nadat de bestaande zeekeringen Op Maandag 17 Augustus a.s. be gint wederom een cursus voor om scholing van aspirant-emigranten in de landarbeid ditmaal in het Zuiden van ons land Het omscholingscentrum zal onder dak vinden in de volkshogeschool „Geerlingshof" bij Houtheni (Lim burg). De directeur van de volks hogeschool is de heer A. Erens. Voor de theoretische scholing van de aspirant-emigranten die geplaatst worden op de „Geerlingshof" is een vorm van samenwerking gevonden tussen het ministerie voor de land bouw, en de Kath. Emigratie-stich ting Limburg. Verdere omscholingscentra zijn gevestigd te Midden-Beemster, Ben- nekem, Biesbosch, Texel, Anna Pau- lownapolder, Slikken A (Gr.), Kerk Avezaat en twee in de Noord Oost- Polder. Er is nog een cursus voor Groningen in voorbereiding. Aan de cursussen zijn voor de as pirant-emigranten geen' kosten ver bonden, aangezien zij voor hun prac- tische scholing tewerk worden ge steld bij landbouwers in de omge ving van de centra en hiervoor een vergoeding krijgen, gebaseerd op de A. O. voor de landbouw. De instelling van de cursussen is een initiatief van het commissariaat voor de emigratie. Het cursuswerk wordt gecontroleerd door ambtenaren van de Nederlandse Emigratiedienst. De aanmelding voor de cursussen kan geschieden bij de aanmeldings kantoren van de maatschappelijke organisaties en bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux. 1 op drie meter, boven nieuw Am sterdams peil, veilig dus tegen zo merstormen, waren gebracht, is aan het leggen der nieuwe dijken begon nen. Het moet al bijzonder slecht weer worden, wil men er niet slagen deze dijken voor de winter veilig te hebben. Per dag 200 meter dijk. De grootste zandzuiger van Europa, de Ahoy, ligt voor de zuidkust van Flakkee. Het vermogen van deze zuiger is zeer groot. Het opgezogen zand wordt in bakken voor de wal gevaren en vandaar met perszui gers tussen kaden gespoten. Op die manier is het mogelijk per werk dag 200 meter dijk gereed te krij gen. Aan de bekleding met asfalt en klei wordt ooi? zeer snel, met de modernste machinerieën, gewertk. De vernielde 70 km. binnendijk van de polder is grotendeels her steld. Hard gewerkt. De werken rond Stellendam, in de kop var Goeree, worden onder lei ding van de rijkswaterstaat uitge voerd. Ook hier vordert men goed. In de getroffen gemeenten van Goeree-Flakkee is door de bevol king en de hulpploegen uit allerlëi landen klaarblijkelijk zeer hard ge werkt. Van de afschuwelijke, stin kende puinhopen uit April, toen het land droogv'el, is niets meer te be speuren. Het werk aan de beschadig de huizen is met energie aangepakt. Wegen er straten zijn reeds aan zienlijk beter dan enige maanden,ge- leden. Met de regen komt het gips. Het landbouwherstel, dat in vroeg drooggevallen polders reeds in het voorjaar kon worden aangepakt, ligt, op het graven van drainageslo- ten na, thans stil. Tegen het najaar, als de regens komen zal het eiland gehuld worden i» wolken van grauw witte gips, die over de verzilte ak kers en weiden za worden gestrooid om het chloor uit het zeezout te bin den. Dat de herstelwerkzaamheden op alle mogelijke manieren te baat worden genomen om gelijktijdig verbeteringen aan te brengen, onder vindt men te Oude Tonge waar de haven een nieuwe, waterkerende sluis met twee vloeddeuren krijgt. Deze sluis zal zowel de waterlozing, de waterkering als het verkeer te water ten goede komen. Flakkee groeit snel naar het her stel. Toch zal het nog enige jaren moeten duren, voordat de vernielde dopsgedeelten weer zullen zijn op gebouwd de verwoeste hoeven in oude luister zullen zijn herrezen en de gronden hun oude vruchtbaarheid weer zullen hebben herkregen. JONGEN DOOR AUTO GEDOOD. In de Van Alkemadelaan nabjj de Pompstationweg te 's Gravenhage is gistermiddag de 13-jarige G. C. v. V. uit Den Haag bij het oversteken door een personenauto aangereden. De jongen overleed ter plaatse. GEEF U Ntl OP: HUIDEKOPERSTRAAT 20 - AMSTERDAM (Advertentie) FAILLISSEMENTEN STERK AFGENOMEN Het aantal faillissementen in ons land heeft in Juli j.l. in vergelij king met de voorgaande maand een belangrijke vermindering onder gaan. Uitgesproken werden n.l. 122 faillissementen tegen 152 in Juni. In Juli 1952 beliep het aantal faillisse menten 134. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn nu in totaal 982 faillisse menten uitgesproken, tegen 1122 in de overeenkomstige periode van 1952. Volgens een opgave van Van der Graaf en Co's Bureaux voor de Handel bedroeg het aantal faillisse menten in de provincie Noord Hol land (excl. Amsterdam) 17 (v.m. 18; v.j. 17); Amsterdam 14 (32; 20); Zuid Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 19 (18; 14); Den Haag 9 (11; 16); Rotterdam 13 (8; 16) Utrecht 2 (8; 8); Gelderland 10 (12; 8); Noord Brabant 15 (17; 17); Lim burg 5 (7; 2); Zeeland 1 (1; 2); Friesland 5 (8; 4); Groningeh 6 (6; 0); Drente 1 (0; 1); en Overijsel 5 (6; 9). WEINIG VERLOREN ARBEIDSDAGEN. In Juli zjjn door werkstakingen en uitsluitingen slechts 322 arbeids dagen verloren gegaan, 'tegen 1309 in Juni, 7111 in Mei en 1848 in Juli 1952; aldus het CBS. Er kwamen in de afgelopen maand 6 (v.m. 6; v.j. 5) geschillen voor, waarbij gemiddeld 350 (1088; 992) werknemers betrokken waren. VERZENDING ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (17 Aug.), Ned. Nw Guinea: m.s. „Wil lem Ruys" (17 Aug.), Ned. Antillen: m.s. „Sarpedon" (17 Aug., Suriname: Twee arbeiders zwaargewond Bij afbraak Bezuidenhoutkerk Twee zwaargewonde arbeidèrs en een lichtgewonde, dat is de droevige balans van een ongeluk op de bouw val der katholieke kerk aan het Be- zuidenhout in Den Haag, welke bij de Britse luchtaanval van 1944 ge heel is uitgebrand en thans wordt afgebroken. Het ongeluk gebeurde, toen men gistermiddag bij het slopen van een muur op een anker stiet, dat zich bijzonder moeilijk liet verwijderen. Toen dit obstakel eindelijk meegaf, hield de tien meter hoge muur het niet langer en stortte in met hevig geraas, de werklieden die zich er op bevonden, in zijn val meeslepend. De 31-jarige K. Lulofs en de 32- jarige P. Laarman werden bedolven onder het puin, waartussen zij be klemd raakten. Lulofs liep een bek kenfractuur op, van Laarman werd het rechterbeen verbrijzeld. Nadat hun kameraden en haastig toege schoten voorbijgangers de mannen onder de zware brokstukken hadden bevrijd, zijn zij ter verpleging ver voerd naar het Joannes de Deo zie kenhuis in het Westeinde. De 49-jarige arbeider N. Borsboom, die aan de lier stond, kreeg een klap van de slinger, waardoor hij met in wendige kneuzingen naar zijn huis moest worden vërvoerd. De chauf feur van een zandauto, die op het werk stond en ook onder het puin werd bedolven, kwam met de schrik vrij. Alle drie de slachtoffers zijn Hagenaars. Kniptang verdwijnt naar het geschiedenisboekje Wanneer de voortekenen niet be driegen zullen zeer binnenkort alle kniptangen uit de Nederlandse auto bussen verdwenen zijn en plaats hebben moeten maken voor kleine m.s. „Nestor" (19 Aug?)^ Unie van machientjes, die in een oogwenk de Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: „m.s. ingewikkelde biljetten van de ver- Arundel Castle" (15 Aug.), Canada: s.s. „Maasdam" (15 Aug.) en m.s. „Noordam" (20 Aug.), Zuid-Ameri- ka: s.s. „Higland Chieftain" (18 Aug.) s.s. „Presidente Peron" (15 Aug.), Australië: via Engeland (15 Aug.), Nieuw-Zeeland: via Engeland (15 Aug.). Ervaringen van Emigranten Vraaggesprek (per radio) met Leids emigratie-ambtenaar Een vraaggesprek tussen de heer H. A. van Luyk van het Commis sariaat voor de Emigratie en de heer Egberts van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden in de radioru-briek „Verklaring en Toe lichting" van de Regeringsvoor lichtingsdienst. U weet misschien, dat er in ons land meer dan 300 aanmeldingskan toren voor emigranten zijn, zowel van de gewestelijke arbeidsbureau's als van de particuliere emigratie orga nisaties. U weet, dat u bij deze kan toren alle mogelijke inlichtingen kunt krijgen en natuurlijk, dat u zich er kunt aanmelden voor emigratie, maar daarmee is de taak van deze kantoren nog niet beëindigd. Voor 'n groot deel hebben zij het buitenge woon belangrijke werk van voorbe reiding in handen. Dat wil dus zeg gen, dat zij de emigrant voorlichting geven over land en volk, over kli maat en levensgewoonten, dat zij hem gereed maken voor de grote reis, ook wat de taal betreft. Dan geldt vooral voor de confessionele organisaties nog, dat zij bovendien eel aandacht schenken aan de gees telijke voorbereiding. Er komt dus heus wel het een en ander kijken bij de werkzaamheden aan de aanmel dingskantoren en het zal u niet ver wonderen, dat er tussen de emigran ten en de mensen van die kantoren een band groeit, die met het ver trek van de emigrant niet plotseling wordt verbroken. In vele gevallen blijven de geëmigreerden dan ook in correspondentie met hun eigen aanmeldingskantoor. In andere gevallen gaat op de duur dit contact wel eens verloren en het is typerend voor de belangstelling, die van de zijde der aanmeldingskan toren voor het lot van de geëmi greerden wordt getoond, dat bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden onlangs een poging is gedaan om als nog het nodige aan de weet te ko men over het wel en wee van een aantal van onze landgenoten in de vreemde. Deze poging strekte zich uit over de emigranten, die in 1950 via het Leidse Arbeidsbureau zijn vertrok ken naar verschillende windstreken en die dus al een paar jaar in het nieuwe land gevestigd zijn. Naar het resultaat van het onderzoek zal ik eens informeren bij de heer Egberts emigratie-ambtenaar van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Leiden. v. L.: Meneer Egberts, hoe bent u tot dit onderzoek gekomen? E.: In de zomer van 1952 kreeg ik de indruk, dat veel mensen, die met emigratieplannen rondliepen, afgeschrikt werden door de on gunstige berichten die toen, spe ciaal over Australië, de ronde de den. Het leek mij daarom belang wekkend om eens een onderzoek in te stellen naar de bevindingen van de vanuit mijn rayon vertrok ken emigranten, om op die ma nier aan de weet te komen hoe het met onze mensen daarginds nu werkelijk gaat. Ik besloot af te zien van rechtstreeks contact, om dat ik niet van alle emigranten de adressen had. Daarom heb ik een lijstje vragen opgesteld en dat toegezonden aan de naaste familie leden in Nederland, met het ver zoek, om mijn vragen zo volledig mogelijk te beantwoorden. v. L.: En wilde het nogal vlotten met de medewerking? E.: Jazeker, ik kan niet anders zeg gen, dan dat de medewerking bui tengewoon prettig is geweest. Niet alleen werden de vragen volledig en uitvoerig -beantwoord, maar vaak kreeg ik ook nog brieven en foto's van geëmigreerde familie leden te zien. Van de 230 vragen lijsten ontving ik er ongeveer 200 terug. Vaak bleek in de overige gevallen de achtergebleven fami lie intussen ook te zijn geëmi greerd. v. L.: En het resultaat van Uw on derzoek? Kiuvt U daar al iets over vertellen? E.: Ja, Ik heb uit de binnengekomen gegevens een goed beeld gekregen van hoe de betrokken emigranten het maken. Van de diverse landen zijn de resultaten uiteraard ver schillend, maar over het geheel genomen is gebleken, dat van 92 van de onderzochte gevallen de emigratie als geslaagd kan worden beschouwd, dat ongeveer 5% nog bezig is om het gestelde doel te bereiken en dat bij slechts 3 moet worden gesproken vam een minder geslaagde emigratie; v. L.: Een ander voornaam punt is of de emigranten in hun nieuwe vaderland nog hetzelfde beroep uitoefenen als in Nederland. Bent U hier iets over te weten geko men? "E.: Bij mijn antwoord op deze vraag zou ik onderscheid willen maken tussen degenen, die met een werk geversverklaring op zak vertrok ken of gebonden waren aan een contract en degenen, die niet van tevoren wisten of zij in hun eigen beroep terecht zouden kunnen. Vooral onder de laatste categorie bleken vrijveel veranderingen van beroep voor te komen. Ik durf te zeggen, dat ongeveer 50 van de onderzochte gevallen nog werkzaam is in zijn eigen beroep. En wat ook heel interessant is: ongeveer 13 van de emigranten was er in geslaagd om een eigen bedrijf te beginnen. v. L.: Zijn er verder nog bijzonder heden uit de reacties naar voren gekomen? E.: Nou, een bijzonderheid kun je het eigenlijk niet meer noemen, maar ik wil er toch graag op wij zen, dat uit de ontvangen brieven duidelijk viel op te maken, dat vooral in de aanloopperiode, die voor de één langer duurde, dan voor de ander, de emigranten veel moeilijkheden moesten overwin nen. Mensen, die nu dus al twee jaar in him nieuwe vaderland wo nen, schrijven thans nog dat het hun spijt, dat zij vóór hun ver trek niet meer zorg hebben be steed aan het leren van de En gelse taal. Verder bleek, dat zij, die zich na verloop van- tijd zelf standig hadden kunnen vestigen, er in de meeste gevallen een streng systeem van sparen op na hielden, waardoor zij zich een tijdlang vrijwillig vele dingen hadden ontzegd. v. L.: Zuinigheid met vlijt bouwt huizen als kastelen. Hoe staat het eigenlijk met de huisvesting. Heeft Uw onderzoek daarover iets aan het licht gebracht? I j.: De emigranten, die hun toekomst niet in- de grote steden zochten, zijn in het algemeen vrij vlug ge slaagd om geschikte huisvesting te vinden. Soms kregen zij onder dak door kennissen of door be middeling van him werkgever, maar vaak ook hebben zij hun woning zelf gebouwd. Daar komt natuurlijk wat handigheid bij te pas. Ook bleek mij, dat over het al gemeen het vinden van geschikte huisvesting in de steden veel moeilijker is, en de huishuur in de steden bovendien belangrijk hoger, dan op het platteland. Ook de vestigingsmogelijkheden ble ken buiten de grote steden in het algemeen veel ruimer te zijn. L.: Meneer Egberts, ik dank U zeer voor deze mededelingen en dit onderzoek naar de ervaringen van ruim 200 emigranten, die in 1950 uit het rayon Leiden naar verschillende landen zijn ver trokken, bevestigt weer wat wij eigenlijk al wisten, in de eerste plaats: dat het percentage ge slaagden onder de Nederlandse emigranten buitengewoon hoog is. Meer dan 90 geslaagden bete kent in vergelijking met de erva ringen met buitenlandse emigran ten inderdaad een zeer hoog cij fer, waarvoor men in het buiten land dan> ook de grootste bewon dering heeft. Daarmee zeg ik niets teveel. Verder blijkt uit dit onderzoek op nieuw, dat goede voorbereiding, vooral ook wat de taal betreft, voor elke emigrant absoluut een vereiste is. En tenslotte, dat alle begin moei lijk is, en dat de weg naar het succes geplaveid is met hard ploeteren en met de grootst mogelijke spaarzaam heid. I eiste gaatjes zullen voorzien. De uitvinding, Almexmachine ge naamd, is uit Zweden afkomstig en betekent voor de conductricen een grote verlichting bij hun dagtaak. Tot nu toe moesten deze dames, vooral in het Zuiden van het land, tientallen knipjes per biljet zetten om de reizigers een paar kilometer verder te helpen en de grootste el lende kwam 's avonds, wanneer de bus op stal stond en de meisjes op het kantoor moesten afrekenen. Met de tot nu toe gebruikte formiilieren kostte deze afrekening ongeveer twee uren. Met het nieuwe machientje is alles veel eenvoudiger. Het biljet ver dwijnt in een sleufje, er worden een paar knopjes ingedrukt, een han deltje slaat op en neer en het Ver voer biljet komt klaar voor gebruik uit het toestelletje gegleden. Komt de conductrice 's avonds ver moeid op het kantoor aan, dan be hoeft zij slechts het totaal op haar machientje aan te slaan en in een paar seconden weet zij en het kan toor welk bedrag op tafel gebracht moet worden. Op de lijnen van de Zuid-Ooster busonderneming zijn de machientjes reeds in gebruik en de voldoening is zo groot, dat verwacht wordt, dat spoedig andere maatschap pijen tot de aanschaffing van deze nieuwe apparaten zullen overgaan. GELDERLAND KOOPT VOOR 360 PRENTBRIEFKAARTEN Ged. Staten van Gelderland heb ben een bedrag van 360 gereser veerd voor de aankoop van een ver zameling van plm. 4600 Gelderse prentbriefkaarten, die, naar het oor deel van deskundigen, topografisch waardevo* kunnen worden geacht. De collectie i bijna uitsluitend be staande uit niet meer in de handel zijnde kaarten) zal, naar G. S. ver wachten, het begin kunnen vormen van een modern vervolg op de oude verzameling, welke onder de naam „Topografische atlas van Gelderland" berust in het Arnhemse gemeente museum. De vraag, hoe dit vervolg kar. worden uitgebreid en beheerd, nog in studie.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 10