Nederlanders trainden te Bagsvaerd Houtloods in Lemmer in brand HET ZINGENDE NIJLPAARD Tropenliefde DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN KOPENHAGEN, Woensdagavond (Van een speciale ANP-verslaggever) De Nederlandse ploegen hebben de zeer korte tijd, die zij nog voor de wed strijden om de Europese roeikampioen- schappen hebben, niet ongebruikt laten voorbij gaan. Zowel vanmorgen als vanmiddag zijn alle ploegen op het wa ter geweest, nadat zij eerst op hun ge mak hadden^ genoten van de prachtige omgeving van de. baan. Uiteraard waren zij niet al te vroeg uit de veren, gezien het feit, dat zij eerst ver na 1 uur Dinsdagnacht te bed lagen. Maar toen het zonnetje al krach tig begon te worden, en zijn stralen onder een vrij stompe hoek van het water terugkaatsten, verschenen de oranjeshirts in de boten. En toen be merkten de dragers en draagsters er van ook, dat de baan, hoe mooi ook uit het oogpunt van natuurschoon, nog lang niet eenvoudig was. De vlagge tjes, die de banen markeren, hangen slechts om de 500 meter en dit vereist van de stuurlieden, vooral in baan vier en vijf de grootste oplettendheid, baan een en twee liggen vlak langs de wal, SFORTV LIEGEN DÉ ZWITSERSE RONDVLUCHT Op de laatste dag van de Zwitserse rondvlucht werd de regelmatigheids- proef van Kloten naar Samedan ge wonnen door onze landgenoot Burger hout met een totaal van 443 punten voor de Engelsman Hamp (442 pnt.). De derde en vierde plaats werden be zet door Reece (G. Br.) en Jene (Luxemburg) beiden met 439 punten, terwijl de Nederlander Kries met 437 punten op de vijfde plaats beslag legde. In de doellanding in Sion werden vijf deelnemers ex aequo op de eerste plaats geklasseerd namelijk Kries (Ned.), Kraemer (Lux.), Oberman (Ned), Thomi (Zwitserland) en Corfu (Zwitserland), ieder met 200 punten. In de doellandingsvlucht met afge zette motor te Locarno gehouden ein digden drie deelnemers ex aequo op de eerste plaats: Genin (Frankr.), Cassini (It.) en Byars (G. Br.) ieder met 500 punten. Oberman en de Duitser Boot bezetten ex aequo de derde plaats, ieder met 450 pnt. In het eindklassement van de doel- landingsvluchten eindigde Oberman als eerste met een totaal van 800 punten. Genin (Fr.) werd tweede (750) voor Arnaud (Fr.) en Bott (Duitsl.) met ieder 700 punten. Burgerhout klasseerde zich met 1685 punten eerste in het eindklassement van de regelmatigheidsvluchten. De Belg Goemans verzekerde zich met 1661 pnt. van de tweede plaats en Les Forgettes (Fr.) legde beslag op de der de plaats (1655 pnt.). Het algemeen klassement luidt: 1. Byars (G. Br.) met Hornest-Moth 3376 pnt.; 2. Genin (Fr.) met Bonanza 3305 pnt.; 3. Arnaud (Fr.) met Cruiser 3260 pnt.; 4. Goemans (Belg.) met Pacer 3209 pnt.; 5 Thomi (Zwitserland) met KZ-VLL 3204 pnt.; 6. Oberman (Ned.) met Ercoupe 3194 pnt.; 9. Kries (Ned.) met Fairchild 3098 pnt.; 11. Burgerhout (Ned.) met Stinson 3015 pnt.; 14. Uges (Ned.) met Mid-Sokol 2868 pnt.; 17. van Hulsen (Ned.) met Ercoupe 2693 pnt.; 23. Schuller (Ned.) met Autocrat 2287 pnt. PAARDENSPORT COURES OP DUINDIGT De uitslagen van de te Duindigt ge houden draverijen luiden: Woudesteinprijs, 2500 m.: 1. Nannie (W. H. Geersen) 1.28.1; 2. Putzelinde (A R. Nottelman) 1.27.1: 3. Quick P (J. M. v. d. Berg) 1.29.2. Toto: w. 2.10, pl. 1.10, ƒ1.10, ƒ1.50; gek. ƒ4; cov. 2.10. Woudesteinprijs, 2500 m.: 1. Nannie Gregor (Th. van Bijnen) 1.31.9; 2. Qua- trieme Poulain (J. M. v. d. Berg) 1.32.6. Tot.: w. ƒ1.60. Clingendaalprijs, 1300 m.: 1. Sunny Boy (W. H. Geersen) 1.37.8; 2. Sun shine (J. T. de Graaf) 1.40.6; 3. Sam my Mars (Joop Ham) 1.40.7. Toto: w. ƒ1.30. pl. ƒ1.20, ƒ1.80; gek. ƒ2.00; cov. 2.20. Houtrustprys, 2100 m.: 1. Oosting's Oogappel (F. J. Eerenberg) 1.25.4; 2. Neerlandia H (H. Oldebeuving) 1.24.9; 3 Octavianus K (C. L. van Wegen) 126.4. Toto: w. ƒ7.10, pl. ƒ1.80, ƒ1.60, ƒ1.40; gek. ƒ9.40; cov. ƒ14.30. Duindigtprijs, 2100 m.: 1. Lady Zora (J. Wagenaar Jr.) 1.24.4; 2. Ou Bonni B (J. de Vlieger) 1.23.5; 3. Pearl Spen cer (W. H. Geersen) 1.25.7. Toto: w. ƒ11, pl. ƒ2.80, 4.70, ƒ2; gek. ƒ3.60; cov. ƒ5.60 en ƒ1.80, ƒ2.70. De resultaten van de rennen waren: Plato-prijs, 1000 m.: 1. Maharadja (G. W. Groos) 1.05.4; 2. Douce France (F. Delbrassinne)3. Samson (H. J. v. d. Kraats). Toto: w. ƒ2, pl. ƒ1.40, ƒ1.70; gek ƒ4.50; cov. ƒ3. DÏogenesprijs, 1600 m. (handicap A): 1. Aquavit (L. Rance) 1.46.8; 2. Leone (H. J. v. d. Kraats); 3. Flying Gal (C. Th. Sterk). Toto: w. 4.40, pl. 1.50, ƒ1.20; gek. ƒ2.50; cov. ƒ5.90. Totale omzet totalisator: 32.452. maar de twee buitenste banen grenzen aan een breed stuk water, waarop men zich moeilijk kan oriënteren. Vooral de ongestuurde nummers zullen hier van ongetwijfeld moeilijkheden onder vinden en Van Mesdag en Agnes Reu ter keken na het eerste baantje dan ook nogal bedenkelijk. Maar na enige .oefening ging het sturen al aanmerke lijk beter, al blijkt toch wel, dat de ploegen, die hier reeds een aantal da gen zijn, beter ingesteld zijn op deze handicap, dan de Nederlanders, die maar één dag om te oefenen hebben. De stemming onder de Nederlandse equipes is uitstekend. De dames voelen zich hier veel beter thuis dan destijds in Macon en het komt de sfeer in het meisjeskamp aanmerkelijk ten goede. Het is hier, zo zeide een bestuurslid van de Nederlandse Roeibond, veel ge noeglijker dan in Macon en het blijkt, dat men internationaal veel beter in gesteld raakt op de problemen, die het organiseren van dameswedstrijden in groot verband met zich mee brengt. Het contact met de Engelsen was gauw gelegd en Van Mesdag had spoe dig zijn oude rivaal en vriend Tony Fox te pakken, die hij reeds Donder dag in zijn heat zal ontmoeten. Het zal voor de Nederlandse skiffeur uiteraard een harde strijd worden, maar daar achter schuilt de geruststelling, dat men bij het huidige lotingssschema niet di rect uitgeschakeld is, maar minstens nog een kans krijgt om zich te plaat sen voor de finale. Het contact met landen zoals Rusland, Polen, Roemenië etc. ging de Hollanders, gezien de taal moeilijkheden, minder goed af. Overi gens hebben zij niet al te veel gelegen heid om praatjes te houden, want deze laatste dagen vergen veel van de con centratie en bovendien eiste op deze dag de training alle aandacht. Verder was er nog een goede reden niet al te intiem te worden, want vol gens de Denen zou er in de Russische equipe influenza zijn uitgebroken. En dit gerucht heeft reeds tot gevolg ge had, dat men elkaar wederzijds op het land niet al te na kwam. Wat er waar is van dit gerucht hebben wij niet kun nen constateren. Wel weten wij, dat er Dinsdag nog geen sprake van was en waar de oorsprong ervan ligt, is waar schijnlijk ook niet na te gaan. Vooral ook, omdat, zoals reeds gezegd, de taal moeilijkheden niet bevorderlijk zijn voor meer dan een oppervlakkige toe nadering In het voorbijgaan zij vermeld, dat do Russen een vrouwelijke arts bij zich hebben, die er op toeziet, dat zij niet te veel eten van het zware en over vloedige Deense voedsel. De reactie van de Nedèrlandse ploeg op het bericht, dat volgend jaar de kampioenschappen in Nederland zullen worden gehouden, was, naar bij een latere peiling bleek, nogal gemengd. Was men verheugd over de eer, die ons land te beurt was gevallen en over het feit, dat in eigen omgeving geroeid kan worden, anderzijds betreurde men het, dat men volgend jaar een aardig roei- reisje zou moeten missen. Waaruit al weer volgt, dat het moeilijk is het iedereen naar de zin te maken. De kampioenschappen voor 1954 in Nederland Als voorzitter van de bond, die het volgend jaar de Europese roeikam- pioenschappen organiseert, werd mr. H. Bruyn, voorzitter van de Neder landse Roeibond. gekozen tot vice-pre sident van de F.I.S.A. Zoals bekend, had Portugal zich teruggetrokken als candidaat voor de kampioenschappen voor 1954 en had Roemenië zich Woens dagmorgen candidaat gesteld. De Ne derlandse afvaardiging was reeds met het plan naar Kopenhagen gekomen om de organisatie van de eerste Europese roeikampioenschappen voor damesploe- gen toegewezen te krijgen. Toen be kend werd, dat Portugal zich had te ruggetrokken stelde Nederland zich in de middagvergadering tevens candidaat voor de herenkampioenschappen. Na een lange discussie werd tenslotte ge stemd tussen Roemenië en Nederland, waarbij Nederland 30 stemmen ver kreeg tegen Roemenië 16, zodat vol gend jaar zowel de dames- als de he renkampioenschappen in Nederland zullen worden gehouden. Mr. Bruyn toonde zich uiteraard zeer verheugd over dit onverwachte succes, waarvan men tot vandaag geen vermoeden had. Toen op het lunchuur de zitting ver daagd werd staken de Nederlandse ge delegeerden onmiddellijk de hoofden bij elkaar en werd besloten in de mid dagvergadering de Nederlandse candi- datuur te stellen. De landen achter het ijzeren gordijn stemden voor Roemenië, doch de overige bleken geporteerd te zijn voor Nederland. In het Nederland se kamp was de stemming over de toe wijzing van de kampioenschappen aan Nederland zeer enthousiast en ook de roeiers, zowel de dames als de heren, gaven onomwonden van hun vreugde blijk. WATERPOLO SLEUTELSTAD—ROBBEN Hedenavond speelt het eerste zeven tal van de Sleutelstad een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de Robben uit Hilversum. Aanvang te half acht. Voor af wordt een wedstrijd gespeeld tussen twee dames zeventallen. SCHAKEN Zaterdag 15 Augustus a.s. begint te Leningrad de tweekamp om het we reldkampioenschap dames tussen Lud- milla Rudenko uit Leningrad, houdster van de titel, en Elizaveta Bykova uit Moskou. De wedstrijd gaat over 14 par tijen, en in geval van een draw zal mej. Rudenko de titel behouden. Deze tweekamp zal de afsluiting vor men van een driejarige strijd, welke begonnen is met voorwedstrijden in verschillende landen en voortgezet werd met een candidatentoumooi, waaraan 16 speelsters hebben deelgenomen. Zo als bekend won Elizaveta Bykova dit laatste tournooi, waarmee ze het recht verwierf voor de titel uit te komen te gen de wereldkampioene. Afgaande op de huidige vorm van de beide speelsters kan men een spannen de en gelijkopgaande strijd verwach ten. Het laatste, in 1952 gehouden, tour nooi om het Russische dameskampioen schap eindigde met de zege van mej. Rudenko. Maar Elizaveta Bykova had slechts punt achterstand, en ze had haar partij tegen mej. Rudenko gewon nen. De data voor deze kampioenschappen zullen later worden vastgesteld. Het congres heeft voorts de Zwitser Gaston Mullegg met algemene stemmen herkozen als president. De aanvraag cm toelating tot het lidmaatschap van Oost-Duitsland werd afgewezen op grond van de overweging, dat in elk land slechts één bond door de interna tionale federatie erkend kan worden. Alleen indien het I.O.C. zijn stand punt in deze zou wijzigen zou ook de F.I.S.A. een andere houding WIELRENNEN Gisteravond zijn in het Utrechtse stadion wielerwedstrijden gehouden, waaraan ook enkele Tour de France renners deelnamen. De uitslagen luiden: Wedstrijden achter handelsmotoren: lste manche over 15 km: 1. N. Koch, 14 min. 18 sec.; 2. Wagtmans; 3. van Est; 4. A. Voorting; 5. van Breenen 2 ronden achter; 6. G. Voorting 3 ron den achter. 2e manche over 20 km: 1. Wagtmans 19 min. 12 sec.; 2. G, Voorting; 3. N. Koch; 4. van Est; 5. A. Voorting; 6. van Breenen 4 ronden achter. 3e manche over 25 km: 1. G. Voor ting 23 min. 58 sec.; 2. N. Koch; 3. Wagtmans; 4. van Est; 5. A. Voorting; 6. van Breenen. Totaal: 1. N. Koch (Utrecht) 6 pun ten; 2. Wagtmans (Breda) 6 punten; 3 G. Voorting (Rozendaal) 9 punten; 4 van Est (St. Willibrord) 11 punten; 5 A. Voorting (Haarlem) 14 punten; 6. van Breenen (Amsterdam) 17 pun ten. VAN VLIET WON TE ZURICH Op de Oerlikonbaan te Zürich waren 7000 toeschouwers getuige van een in ternationale sprintwedstrijd voor profs, welke door onze landgenoot Arie van Vliet werd gewonnen voor Harris (En geland) en Plattner (Zwitserland). De rit om de vierde, vijfde en zesde plaats werd gewonnen door de Italiaan Sacchi, gevolgd door de Australiër Bardsley en zijn landgenoot Patterson. Om de zevende en achtste plaats werd gereden door de Nederlander Derksen en de Zwitser von Bueren. Derksen ging als eerste over de eind streep. Een stayerswedstrijd over 60 km werd gewonnen door de Belg Ver- schueren in 51 min. 15 sec. (een nieuw baanrecord, het oude stond met 52 min. 13,8 op naam van de Zwitser Bes- sön). DE RONDE VAN KROATIë De vierde etappe van de Ronde van Kroatië, van Kopar naar Nova Gorica over 116 kilometer is gewonnen door de Zuidslaviër Petrovic. Hij reed de afstand in 3 uur 27 min. 14 sec. Reitz (Did) kwam in 3 uur 28 min. 27 sec. op de tweede plaats en van der Linde (Belg.) werd in 3 uur 33 min. 44 sec. derde. In het algemeen klassement heeft Petrovic met 15 uur 40 min. 25 sec. de leiding. De Nederlander van der Wey- den staat vierde met 15 uur 47 min. 7 sec. België bezet de eerste plaats in het ploegenklassement. De Nederlandse ploeg staat vierde. AUTOMOBILISME Gistermiddag zijn op het circuit van Zandvoort in het bijzijn van leden van de sportcommissie van de K.N.A.C. en de K.N.M.V. proeven genomen om de toestand van het wegdek, waarop in Mei jJ. een nieuwe slijtlaag is gelegd, 1 bij zeer heet weer na te gaan. Er ver- schenen vier gewone personenauto's en 1 een sportwagen op de baan, die met grote snelheid de bochten namen, plot seling afremden, kris-kras over het cir cuit reden, kortom de gekste capriolen maakten. Slippartijen bleven daarbij uit. Over het verloop der proeven, waar mee ruim twee uur heen ging, zullen de bestuurders van de auto's rapport uitbrengen aan de sportcommissies van K.N.A.C. en K.N.M.V., die zich er na der over zullen beraden. VOETBAL BORUSSIA DORTMUND SPARRING PARTNER VOOR ORANJE ELF Naar de Duitse Voetbalbond mede deelt zal Borussia Dortmund, een der afdelingskampioenen, op uitnodiging van de K.N.V.B. op 9 September te Rotterdam een wedstrijd spelen tegen het voorlopig Nederlands elftal. Deze wedstrijd is bedoeld als oefe ning voor de wedstrijd, welke het Ne derlands elftal op 27 September te Oslo tegen Noorwegen speelt. RESERVE ELFTALLEN BELGIë—NEDERLAND De Kon. Belgische Voetbalbond pu bliceert het internationaal programma voor het seizoen 1953'54. Hieruit blijkt, dat het Nederlands B-elftal op 25 October in België tegen België B zal uitkomen, terwijl op 4 April de return- wedstrijd in Nederland zal plaats vin den. Vijf woningen door het vuur vernield Een grote houten loods, een wagen- makerij en vijf woningen zijn een prooi der vlammen geworden bij een omvangrijke brand, welke Woens dagmiddag Lemmer in opschudding heeft gebracht. Waarschijnlijk door met vuur spe lende kinderen is de brand om onge veer vier uur ontstaan in de kisten en vatenfabriek van de N.V. Hal- bertsma te Grouw. Het vuur greep zeer snel om zich heen en een grote loods van tien bij tien meter, waarin juist een flinke hoeveelheid pas aangevoerd hout was opgeslagen, was in een minimum van tijd tot de grond toe afgebrand. De windrichting was zodanig, dat de rest van de fabriek geen gevaar liep, maar wel een aangrenzend straatje van zeven woningen, gele- ZWEMMEN De Amerikaan Glen Burlingame heeft voor de derde maal vergeefs gepoogd het Kanaal over te zwemmen. Bij Cap Gris Nez te water gegaan, moest hij na ruim 12 uur zwemmen opgeven. Op het ogenblik, dat hij aan boord van de volgboot gehesen werd, was hij onge veer 3 kilometer van de Engelse kust verwijderd. gen aan het vaarwater De Rien. Eer men er in geslaagd was de inboe del in veiligheid te stellen, hadden een paar huizen reeds vlam gevat en het ene na het andere ging in vlam men op. Slechts de smederij van de heer H. v d. Wolf kon men geheel behouden, terwijl de woning van de heer D. C. Han gedeeltelijk werd ge red. Men kon evenwel niet verhinde- I ren, dat vijf woningen geheel af- I brandden, bewoond door twee per sonen, die van de heer J. Beima, be woond door één persoon, die van de heer D. Winter, bewoond door vier personen, die van de heer H. v d. Bijl, bewoond door drie personen, en die van de heer K. Verbeek, eveneens bewoond door drie perso nen. Ook de wagenmakerij van de heer Wierda ging in vlammen op, terwijl een garage volkomen werd vernield. Vijf gezinnen zijn dakloos geworden. In het huis van de heer Verbeek logeerde ook nog een gezin van zes personen. Alle bewoners van dit huis waren tijdens de brand afwezig. De woningen van de directeur en van de boekhouder der fabriek leden schade. Men vreesde zelfs enige tijd voor de aan de overzijde van de vaart staande huizen, maar gelukkig was de wind niet krachtig. STRRT OP Z'N DOOIE GEMRK ONDER 'N k'OLOS- SRLE STEEN.DIE RRN EEN DWRRS- HOUT HRNOTSI- DON/R BE CR C/PT N/ETS VRNZÜN KRIMTE EN SNELT TOE. Wee 'Nee.' Verdorie, nee zeg ik! Utt mUn buurt! Teruqü 71.van Irie van knolraap. van speeksel van...U... G... van...j hier en qunderXMaar wat is er lock 't is toch ver*aan de hand, Lambiek? (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 49) Er was eer. schijnsel in de lucht het eerste teken van het witte licht dat de maan spoedig over de aarde zou uitstorten. Ze moesten zich haasten, wilden ze de dichtbegroeide jungle bereiken, voordat de nachtkoningin boven de heuvels zou verrijzen. Een lichtere, buigende schaduw in het donker en het schuifelen van bladeren langs haar voeten, waren voor Stella het teken, dat men het slingerpad had bereikt, dat naar de rivier voerde. Hoe herinnerde ze zich nog, met welk een wanhoop ze zich eindelijk langs dit pad had laten mee sleuren. Later waren daar de kwellin gen van oververmoeidheid, stukge lopen voeten bij gekomen. Elke stap naar boven, elke decime ter die men vorderde tegen de steile waarboven het huis stond, dat haar gevangenis zou worden, had ze de smarten doorstaan, die zich alleen maar laten beschrijven door onder vinding. Ze had soms het gevoel dat haar longen zouden barsten, als ze weer naar adem zocht. Maar als ze even stil hield om wat op streek te komen wachtten haar nieuwe ver schrikkingen. Eenmaal had een der grijzende kerels zijn klauwen naar haar uitgestoken. Ze hadden haar ge duwd en gesleurd en meer dan de koorts in de opgereten voeten, brand den de plekken, waar die bruine han den haar hadden gevat. Ze stootte haar voet tegen een dwars over het pad liggende tak en dit bracht haar weer tot de werke lijkheid terug. Het verleden was nu voorbij en ze moest haar geest geheel instellen op wat komen ging. Haar ware taak was nu eerst begonnen. Het zou al haar doorzettingsvermogen en haar wilskracht kosten om tot het beslissende einde vol te houden. Driekwart van de lange tocht naar beneden waren reeds afgelegd, toen Simuk inhield, haar een enkel woord fluisterde, dat ze echter niet begreep, en toen naar iets zocht onder een struik opzij van het pad. Vanuit die schuilplaats sleepte ze Stella's rijlaar zen te voorschijn, die ze in Ansokol's kamer had zien liggen. Ze begreep, dat ze goed van pas zouden komen om sneller te kunnen lopen en de achtervolgers dus zekerder te kunnen vermijden. Daarbij had ze wel gezien, dat elke stap, die Stella met haar on- beschoeide, verwonde voeten, moest doen, een kwelling op zich betekende, Er was heel wat moed en omzichtig heid voor nodig geweest om het juis te ogenblik af te wachten en toen vastberaden haar kans te nemen. Maar ze was er in geslaagd om de laarzen hier te verstoppen, waar nie mand ze ooit zou vinden. Zwijgend reikte ze de laarzen aan Stella over en toen, sleurde ze haar zonder vorm van proces naar een dichte schaduw, gevormd door de wijduitgespreide, takken van een reusachtige boom stam. Terwijl ze beiden gebukt af wachtten wat er gebeuren ging, loer de Simuk naar het pad en luisterde. Langzamerhand drongen ook tot Stel la's oren de geluiden van naderende voetstappen door. Was haar vlucht nu reeds ontdekt, of was het een wille keurige voorbijgangers? Ste?!a drukte haar kinean in de grond en bad met al de vurigheid van haar hart, dat dit gevaar voorbij mocht gaan. Verheel je, als ze nu werden ontdekt! Een vaag bemerkbare gestalte strompelde plotseling in een lichtplek. Vader, het is vader", fluisterde Simuk en ze stapte onmiddellijk naar het pad. Stella's hart bonsde van t >or a toen ze Simuk zo kalm naar dip vreemde inboorling zag stappen. Was dit wer kelijk veiiaad, dat ze al d.v tijd bad gevreesd, of wellicht nog eer andere boodschapper van Desmond? Nee nee, dat kon niet. Want hij kwam van de verkeerde kant, indien zij nu ten minste op het goede pad was, dat haar naar huis zou brengen. Hij kwam van het huis, het toneel van al haar ellen de, het verblijf van haar vijanden. Wat kon hij voor iemand zijn? Neen, het was niet mogelijk, dat ze zo spoe dig weer teruggesleept zou worden naar dat levende graf, d^.t ze nog geen uur geleden had verlaten. Simuk keerde zich naar haar en wenkte haar naderbij te komen. Met onwillige be wegingen gaf ze hieraan geroor. Even later stond ze vi.-or de oude man, die in niets van deanderen verscnilde. On derzoekend zocht ze op zijn gezicht naar de waarheid. Hij lachte haar vriendelijk toe en sprak toen, met.een angstige blik over zijn schouder naar het huis, dat in het zacht aanzwellend licht duidelijk zichtbaar was, tegen Simuk: „Mijn dochter, tot nu toe is alles in orde, maar ik vrees, dat ze achter docht koesteren. Ansokol is dronken en verbazend kwaadaardig. Hij wilde met iedereen vechten. Hij wauwelde zo maar wat, maar telkens ging het toch over de missy. Hij zei, dat hij haar wilde zien en dat ze met hem moest drinken op de gezondheid van zijn vader. Ik vermoed, dat het niet lang zal duren of ze zullen alles heb ben ontdekt. Je moet dus zo snel je kunt voortmaken. Ik zal wat achter blijven voor een eventuele vervolging. Laat je door niets inhouden, mijn dochter. De Toean wacht bij de Pe- nataran op je. Ah", hield hij plotse ling op, toen vanuit het huis een dof stemmenrumoer tot hen doordrong. „Ze hebben het al in de gaten! Vlucht, dochter, vlucht". „En u dan, vader", antwoordde Si muk, toen alle drie zich omwendden en zo snel ze konden de heuvel af renden. „Ze zullen toch wel we,ten, dat gij ons geholpen hebt". „Dochter, ik ben oud, maar in heel mijn lange leven heb ik nog nooit een eed gebroken. Verleden nacht heeft mijn hart even geweifeld, maar jü, dochter, hebt mij weer op het rechte pad gebracht. Ik heb de Toean, mijn broeder, trouw beloofd, tot in den dood. Dat herinner je je nog wel, Simuk, want het was door jouw toe doen en je hebt er goed aan gedaan. Sampei mati, Breng die woorden aan de Toean over, als de laatste groet van zijn broeder Pulangga. Ga nu beiden weg en haast je". Hij duwde ze zacht naar beneden en bleef ze nakijken, tot dat de meis jes het zachte wiegen van de hang brug onder haar voeten voelden. In het witte licht van de maan schenen de schaduwen een scherper omlij ning te hebben gekregen. De brug zelf stond als het begin van een spinneweb tegen de voort- kolkende stroom, totdat halverwege het water, de schaduw van de steile overkant als een zwarte fluwelen gor dijn over dit lichtspel viel. De rest bleef dan ook in het donker gehuld. „Vaarwel, mijn dochter, vaarwel broeder, vaarwel mijn zuster", mom pelde het oude opperhoofd, toen de twee meisjes door de duisternis wer den opgeslurpt. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6