Koningin kwam onverwacht in Rotterdam en nam 'n taxi Fabrikanten achten moedwil bij sigaretten-tekorten uitgesloten Madurodam „grootstad'' wat bezoek betreft Vijf schepen in botsing op het Merwedekanaal Ontploffing bij boerderijbrand Hoogvlieger 1 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Willem Lubbers reed „de rit van zijn leven" Taxi-chauffeur Willem Lubbers uit Rotterdam denkt er hard over zich voortaan „hofleverancier" te noemen, want gisteren heeft hij ge heel onverwacht de rit van zijn le ven gemaakt en Koningin Juliana, die geheel onverwacht op de Rot terdamse helicoptere-haven was ge land, door de Maasstad gereden. Willem stond op zijn standplaats bij de nieuwe luchthaven, die zich reeds geheel in het duister gehuld had, op een vrachtje te wachten, toen er een heer naar hem toe kwam, die hem verzocht naar het hek van de luchthaven te rijden. Daar aangekomen ontdekte hij een klein gezelschap mensen, dat van zijn auto gebruik wilde maken. Tot zijn grote verrassing zag hij plotse ling, dat de Koningin zich in het ge zelschap bevond en ook zijn taxi binnenstapte. Willem was finaal de kluts kwijt en wist slechts een stamelend „Dag Majesteit" uit te brengen. Dood ze nuwachtig reed hij door Rotterdam en bracht zijn hoge klanten naar het gebouw van de Koninklijke Roei en Zeilvereniging ,.De Maas". Bijna bekeurd. De reden van dit onverwachte be zoek was, dat de koningin zich op haar tocht door het rampgebied ver laat had en de piloot van het hef- schroefvliegtuig het niet verant woord achtte in de duisternis verder te vliegen. Hij verzocht de Koningin te mogen landen op het reeds verlaten vlieg veldje van Rotterdam, hetgeen toe gestaan verd. Zo stond de koningin even later in de diepe duisternis van een uitge storven vlieghaventje en het perso neel, dat reeds naar huis was, had de hekken rond het veld van ste vige nachtsloten voorzien. De Koningin bleek het avontuur zichtbaar te kunnen waarderen en keek goedgemutst toe, toen twee heren uit het gezelschap^ met ge weld een der sloten forceerden, ten einde de weg naar buiten vrij te ma ken. Op dit moment deed een hoofd-in- specteur van de Rotterdamse politie in de buurt van het vliegveld een dienstwandelingetje en toen hij eni ge personen bezig zag met de ver nieling der sloten, snelde hij met het beruchte boekie voorwaarts ten einde zijn plicht e doen. Onnodig te vermelden, dat het boekje met record-snelheid weer in zijn zak verdween en op dit moment kwam Willem Lubbers langs rij den, waardoor-de Koningin de kans kreeg haar merkwaardige reis voort te zetten. Autoriteiten in actie. De hoofd-inspecteur was niet de enige, die de Koningin opgemerkt had en voordat de Koningin bij de luchthaven kon wegrijden, kwamen al heel wat mensen toelopen. „Waar komen al die mensen van daan?" vroeg de Koningin ver baasd. „Wij hebben toch maar één Konin gin!" antwoordde de inspecteur met een buiging, terwijl hij eerbiedig plaats maakte om de Koningin naar de taxi te laten gaan. Toen Willem Lubbers wegreed, rende de hoofd-inspecteur naar de dichtsbijzijnde telefooncel en belde vandaaruit het hoofdbureau op. Dit had tot gevolg dat de commissaris met een auto-brigade bij het ge bouw van De Maas" present was, toen Willem daaar met zijn Konink lijke klante arriveerde. Hij kreeg de som, die zijn me ter aangaf, nog een gulden fooi en pas later kwam Willem tot de ont dekking, dat hij de Koningin nooit had mogen laten betalen en dat de afscheidsgroet van de Koningin „Vriendelijk bedankt, chauffeur", al een beloning op zich betekende. Kort na de rit door Rotterdam, ar riveerde de gewaarschuwde hofauto uit Soestdijk en kon de Koningin met eigen vevroer haar reis vervol gen. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.000 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor huisvrouw. 9.35 Orkest concert koorzang. 10.00 Kamermuz. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor 12.00 Angelus. 12.03 Gra- mofoonmuz. 12.30 Land- en tuin bouw mededelingen. 12.33 Lichte muz 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath nieuws. 13.20 Gram. 13," Pianoduo en soliste. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Omroeporkest. 14.45 Meisjeskoor. 15.00 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Voor'de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Gram. 18.00 Pianovoor dracht. 18.30 Klanken uit Groot Rot terdam. 18.25 Act 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring toelichting. 19.30 Gram. 20.05 gewone man. 20.30 Lichte muz. 21.00 ,.Zo zijn wij, Kempenaars", caus. 21.15 Concertgebouworkest. 22.05 Gram. 22.45 „Kanttekeningen bij de Litur gische Beweging", caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 nr. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA. 19 30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Gram 9.35 Waterstanden. 9.40 V. d. kleuters. VPRO: 1Q.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Kamerkoor. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Metropole orkest. 12.30 Land en tuinbouw mededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Dansmuz. 14,00 Kookpraatje 14.20 Cello en piano. 14.50 Voordracht en muz. 15.10 Pianorecital. 15.30 Strijk orkest. VARA: 16.00 Gram. 16.25 Haarlems Orkestvereniging, koor en sol. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Ha- waiianmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli- citaites. 18.45 „Opleiding en arbeids voorwaarden van apothekersassi stenten", caus. 19.00 Koorzang. 19.15 Radio-reiswijzer. VPRO: 19.30 „Wat geloven wij Vrijzinnige Protestan ten", caus. 19 45 „Op bezoek bij an deren", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht en muz. 20.30 ,,De Verenigde Naties", caus. 20.40 „Verdraagzaamheid", caus. VARA: 21.00 Gram met comm, 21.45 Europa zingt: Denemarken. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Gevar. muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avond wijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Nieuwe staatslening zwaar overtekend Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van het op 12 Augustus 1953 op de 3 1/2 Nederlandse Staatslening 1953 Ingeschreven be drag 18 wordt toegewezen. Voorts beloopt de toewijzing in deze lening aan de rijksfondsen en instellingen circa zestig millioen. Het ligt in het voornemen, met de rijksfondsen en instellingen een aan vullende lening onder dezelfde voor waarden aan te gaan ter grootte van 140 millioen. KWESTIE VAN EEN NIEUWE R. K. AMBACHTSSCHOOL WEER IN DE ALKMAARSE RAAD. B. en W. van Alkmaar hebben hun gemeenteraad voorgesteld gunstig te beschikken op een hernieuwd ver zoek van de stichting R. K. Ambachts school „St. Willibrord" tot het ver strekken van een noodzakelijkheids verklaring nopens een R. K. Am bachtsschool in die stad. Zoals bekend is een dergelijk voor stel in 1951 al eens door de raad van de hand gewezen. B. en W. stuitten ditmaal op verzet van de twee wet houders van de P. v. d. A. die van oordeel zijn dat een uitgebreider on derzoek moet worden ingesteld dan tot nu toe is geschied. Veertien van de zeventien naburige colleges van B. en W. die in deze aangelegenheid zijn geraadpleegd hebben zich met het Alkmaarse college accoord ver klaard. Teleurgestelde „Drietand-militairen" beantwoord Hinderlijke eigenschap van 't werk van mensen Tijdens de goed geslaagde oefe ning „Drietand", die de vorige week de paraatheid van onze troepen ge test en over de gehele Ijjn in orde bevonden heeft, werden aan de deel nemende militairen noodrantsoenen verschaft en een niet onbelangrijk onderdeel van deze noodrantsoenen was het tinnetje sigaretten, dat op ieder vijf militairen verstrekt werd. Iedereen, die militair geweest is, weet, hoe belangrijk sigaretten in 't leger zijn; een nachtwacht wordt lang en een dag in de stelling einde loos, wanneer dit genotsproduct ont breekt of in onvoldoende mate aan wezig is. Zo vonden verschillende militairen het maar uiterst matig, toen zij bij de opening en verdeling van hun blikje tot de ontdekking kwamen, dat er minder dan 50 sigaretten ver pakt waren. t Natuurlijk werd dit manco onmid dellijk gemeld; men ging zich kwaad maken en verdiepen in de meest duistere vermoedens. De fabrikanten hadden gezwendeld; de inpaksters waren oneerlijk; de leger-autoritei- ten De tabaksfabrikanten leden zicht baar onder deze onheuse beschuldi gingen en hebben nu een technische verklaring de wereld ingezonden, waaruit zonneklaar blijkt, dat zij er echt niets aan hebben kunnen doen. De blikjes sigaretten worden hier in Nederland met de hand gevuld, omdat er zo weinig blikjes gekocht worden, dat de machinale vulling te duur zou worden. Daar een machine onfeilbaar afgesteld kan worden en een mens de hinderlijke eigenschap heeft, dat hij fouten kan maken tij dens zijn werk, is het te begrijpen, dat er in sommige tinnetjes trots de veelvuldig genomen steekproeven enkele sigaretten te weinig aan wezig waren. De fabrikanten tekenen hierbij aan, dat vergissingen aan de andere kant ook mogelijk en waarschijnlijk zijn geweest; er zullen tijdens „Drietand" ook groepen militairen geweest zijn, die meer dan 50 sigaretten in hun tinnetje hebben gevonden, maar dat vertelt niemand natuurlijk. Bij de vulling van doosjes siga retten is een vergissing uitgesloten, want dit geschiedt machinaal en doosjes met een te grote of te kleine inhoud worden „uitgestoten". Naast de betuigingen van deelne ming aan de militairen, die het met een rokertje minder hebben moeten stellen, verklaren de fabrikanten dan ook beslist, dat van enige opzet, waar dan ook, geen sprake geweest kan zijn. De geruchten, dat naar aanleiding in de tekorten tegen diensten of personen een strafvervolging inge steld zou worden, moeten dus als volkomen uit de lucht gegrepen en onjuist beschouwd worden. Reeds 300.000 dit jaar Getooid met de ambtsketen heeft vanmorgen de 16-jarige Anneke Mulder als gemeente-secretaresse van Madurodam met een niet ge heel onvoorbereid vlot speechje in het Engels de 300.000ste bezoeker van haar gemeente in dit jaar ver welkomd. Met de vijf bij elkaar nog geen 80 jaar tellende gemeenteraads leden van het stadje ook voor de rest van het college, incluis de loco burgemeester is het vacantie vormde zij een comité van ontvangst voor de heer en mevrouw W. H. Ree ves uit Londen, die een 14-daagse vacantie in ons land doorbrengen en in hun programma een bezoek aan de miniatuurstad hadden opgenomen, DIENSTPLICHTIGEN 3 maanden tussen oproep en opkomst Er wordt naar gestreefd op zo kort mogelijke termijn de vertraging in het verzenden van oproepingen aan dienstplichtigen, die moeten opkomen voor de eerste oefening, zo spoedig mogelijk op te heffen en de verzending van deze oproepingen weer evenals voorheen, drie mean- den vóór de datum van opkomst te doen plaats hebben. Dit heeft de minister van Oorlog medegedeeld naar aanleiding van vragen, die het Tweede Kamerlid Roosjen had ge steld. Op de vraag van de heer Roosjen over verzoeken om uitstel heeft de minister geantwoord, dat, hoewel het beoordelen van verzoeken om uitstel van eerste oefening op kor te termyn een zware belasting bete kent voor de desbetreffende afdeling van het ministerie van Oorlog, zulks echter niet tot gevolg heeft dat deze verzoeken niet met die nauwkeu righeid worden behandeld, welke voor de behartiging van de belan gen van dé dienstplichtigen nood zakelijk is te achten. Bij een gecompliceerde aanvaring op het Merwedekanaal ter hoogte van de Ouddiemerlaan ongeveer 2000 meter van de Zeeburgersluis zijn drie schepen zwaar en twee licht beschadigd. De „De Tijd zal het leren" uit Gouda, begon onmiddellijk na de botsing te zinken en is aan de grond gezet. Een met zand geladen motorschip de „Labor Vincit" liep een gat op bij de machinekamer maar kon door pompen drijvende blijven. Een aak, de „Adrienne", werd eveneens lek gestoten. Het tankschip „Velsen" kreeg enkele zware deuken aan de boeg, evenals de deze tanker slepende sleepboot „Holland". Even voor de aanvaring voer de „Holland" met de „Velsen" het Merwedekanaal op naar de Rijn. De „Tijd zal het leren" ging in dezelfde richting naast de tanker. Varend in de richting Amsterdam naderden op dat ogenblik de met zand gela den „Labor Vincet", een sleepboot met twee aken en een andere boot, de „Alpha 2", welke laatste tussen de zandschuit en de „Tijd zal het le ren" doorvoer. Tegelijkertijd moest de schipper van het laatste schip uitwijken voor een groot aantal zwemmers, die op deze plaats voor en tussen de sche pen krioelden. De „Tijd zal het le ren" kwam daardoor in aanraking Heren in het verkeer krrgen een sigaar! De weggebruikers, die heer in het verkeer zijn, ondervonden gisteren in Hilversum een ongebruikelijke sen satie. Zij werden tot stoppen ge maand door de voorzitter van de plaatselijke vereniging van veilig verkeer, die vergezeld was van zijn secretaris. In tegenstelling met de gewoonte, dat de zondaren tegen de verkeers regels werden aangehouden om een bekeuring in ontvangst te nemen, hielden deze heren vandaag die weg gebruikers aan, die zich stipt aan de verkeersregels hielden of beter nog, de hoffelijkheid in acht namen. Zij controleerden dit door telkens enige tijd per auto achter een andere wa gen aan te rijden. Zo waren dan gisteren de zondaren in Hilversum -niet „de sigaar", doch kregen de heren in het verkeer een echte sigaar. Er zouden misschien ook bonbons hebben moeten zijn voor de dames, die zo goed rijden, dat ze nooit „op de bon" gaan, doch die ontbraken. VLIEG ER EENS UIT! En kom zonder tanden en kiezèn terug De Belgische tandartsen zijn he vig verbolgen en hebben gisteren een officieel communiqué de wereld in gezonden, waarin zij onomwonden him hart luchten over de practijken van sommige Nederlandse tandartsen. Volgens dit communiqué zyn er Nederlandse tandartsen, die Belgische klanten met kiespijn naar ons lage landje lokken om daar een „prettig dagje" te hebben. De pret bestaat dan hierin, dat deze lijders gratis per touringcar uit België gehaald wor den om in Nederland al hun tanden en kiezen kwijt te raken en des avonds met een gebit, dat niet door moeder natuur, maar door een tech nisch laboratorium is geleverd, naar hun vaderland terug te keren. De Belgische tandartsen zijn over deze gang van zaken daarom zo ver gramd, omdat deze behandeling me disch niet verantwoord is, naar zij beweren. De Nederlandse tandartsen, die deze methode toepassen laten zich leiden door commerciële motieven en zien de medische gevolgen over 't hoofd, zo verklaren de Belgen. Zij besluiten het communiqué met er op te wijzen, dat door deze han delsoverwegingen de roeping van de medicus met „voeten getreden met de tanker, week vervolgens naar bakboord uit en werd toen aan stuurboordzijde geramd door 't band schip. Ook de sleepboot „Holland" was uitgeweken voor de zwemmers en kwam daardoor eveneens in bot sing met „De Tijd zal het leren". Door de zwaai die het laatste schip maakte kwam toen ten slotte een der aken, die naaar Amsterdam werden gesleept in de verdrukking. Ook deze boot, de „Adrienne", werd lek gestoten. De aan de grond gezette „De tijd zal het leren". 141 ton, afkomstig uit Gouda, was geladen met honderd ton stukgoed, waaronder een lading fineer. Het zandschip „Labor Vin cet" en de aak zijn enkele honder den meters naar de Zeeburgersluis toe voor anker gegaan. De Rijkspo litie te Water stelt een onderzoek in naar de toedracht van de aanva ring. nadat zij van een Londens reisbureau daarover hadden gehoord. Behalve een gastvrije ontvangst konden zij een miniatuurvaasje met tulpen en 'n exemplaar van 't boek „Birdseye vieuw of the Netherlands" in ont vangst nemen en mocht de Engelse gast eigenaar van een damescon fectiefabriek in de Britse hoofdstad met zijn echtgenote handtekenin gen zetten in het gastenboek, waar in twee weken geleden ook de Ja panse kroonprins heeft getekend. „KIND EN SPEL" TROK 32.500 BEZOEKERS. De tentoonstelling „Kind en Spel" in het stedelijk museum „Het Prin senhof" te Delft heeft 32.500 bezoe kers getrokken. Van morgen af is het museum gesloten voor de inrichting van de oude kunst- en antiekbouw welke op 18 Augustus wordt ge opend. APELDOORNS BURGEMEESTER VERKOCHT KAARTJES. Burgemeester mr. A. L. des Tom be van Apeldoorn heeft gisteravond op „Berg en Bos in Droomlicht" de vijftigduizendste bezoeker verwel komd. De eerste burger had voor de ze gelegenheid in de kassa plaats ge nomen om zelf onder het aanbieden van gelukwensen het vijftigduizend ste kaartje te verkopen. De koopster was mevrouw A. M. Batenburg Scholten, die voor deze keer het avondsprookje via de grote poort mocht betreden. BURGEMEESTER VAN MEPPEL KEERT TERUG. De burgemeester van Meppel, die gedurende een jaar werkzaam is ge weest als bestuursexpert in Para guay in het kader van de technische hulpverlening van de Verenigde Na ties, wordt op 25 Augustus in Neder land terug verwacht. Mr. A. Kleijn was adviseur van het gouvernement van Paraguay, in het bijzonder voor het in dat land gevestigd instituut voor agrarische hervormingen. Hij gaf adviezen voor een betere oiga- nisatie van de landelijke gemeenten. Groenten voor de weck Er blijkt nog steeds onenigheid te bestaan over de vraag, of groenten, die met kunstmest geteeld zijn, ge schikt zijn voor de weck of niet. Bij informaties te Wageningen, waar een speciale afd. zich met deze vraag bezighoudt, bleek ons, dat tot op heden niet is vastgesteld, dat met kunstmest geteelde producten minder geschikt zouden zijn. Men verwacht daar ook'niet, dat deze ontdekking in de toekomst zal worden gedaan. Moeilijkheden schijnen zich slechts voor te doen bij houders van volks tuintjes enz. die teveel stikstof ge bruiken. Bij beroepstuinders, die degelijk thuis zijn in de bemestings leer, behoeft men dergelijke ondes kundigheden derhalve niet te ver wachten. De producten, die via de veiling in de handel komen,- zijn dus wel geschikt voor de weck. Binnen kort hopen wij of deze kwestie nader te kunnen terugkomen n.a.v. een schriftelijke vraag, die wij aan de Wageningse deskundigen hebben voorgelegd. DRIE GEWONDEN boerderij van VRAGEN INZAKE VELSER AFFAIRE. De heer J. Reijers, lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U., heeft de minister van Justitie schriftelijk gevraagd of hij bereid is het rapport van de commissie-Versteegh over de Veiser affaire aan de Eerste Kamer ter kennisneming over te leggen. Ook vraagt hij of de minister reeds, op grond van de uit het rapport gepubliceerde feiten, zuiverings- en (of) strafmaatregelen tegen de voor malige hoofdinspecteur van politie te Velsen heeft genomen. De heer Reijers zou voorts graag willen weten of van die voormalige politie-ambtenaar rekening en ver antwoording is gevorderd over de besteding van de ƒ330.000,— en an dere bedragen door hem van derden ontvangen voor zijn illegale kas. Is het waar, zo vraagt de heer verder, dat de in het rapport genoem de politie-ambtenaar en anderen gebruik hebben gemaakt van hun positie bij de POD en PRA om auto's voor spotprijzen te kopen bij het Bureau onroerende goederen en die auto's weer te verhuren aan de POD voor 100,per maand netto? Tenslotte vraagt de heer Reijers of de minister bereid is in het belang van het recht en de eer der bona fide illegaliteit het door de commis- sie-Versteegh gisrapporteerdiï justi tioneel te laten Onderzoeken - en het resultaat daarvan aan de Eer ste Kamer mee te delen. DE NIEUWE BELGISCHE HALVE- FRANK EN DE NEDERLANDSE KWARTJESAUTOMATEN. Kwartjes-automaten voor sigaret ten en snoepgoed in de Belgisch Nederlandse grensstreek zijn de laat ste tijd herhaaldelijk „leeg gehaald" met behulp van de kort geleden in België in omloop gebrachte nieuwe muntstukjes van een halve frank. Een der drie Nederlandse fabrika ten van automaten verklaarde in een onderhoud met een A.N.P.-verslag- gever, dat alleen op automaten van buitenlands fabrikaat en op slecht gerevideerde vooroorlogse Nederland se automaten het bovengenoemde trucje kan worden toegepast. Inder daad gaven bij een proef met het Belgische muntstukje op een aantal van de automaten alle de halve frank terug. De bovengenoemde fabrikant die zelf ongeveer 300 automaten aan winke liers in het Zuiden van ons land heeft geleverd, had echter nog geen enkele klacht ontvangen. De schade, die de winkeliers met automaten welke gevoelig zijn voor het bedrog, ondervinden, is aanzien lijk, want een pakje sigaretten dat 75 cent kost wordt op deze wijze voor iets meer dan elf cent verkregen. Overigens is het trucje geenszins nieuw, want zolang er automaten zijn heeft het publiek met allerlei bin nen- en buitenlandse muntstukjes gepoogd, en soms ook met succes, artikelen beneden de officiële prijs te verkrijgen. Een honderden meters hoog staan de vlieger heeft Dinsdagmiddag en kele uren lang aan de rand van de hoofdstad gevaar opgeleverd voor het luchtverkeer. Nadat de piloten de verkeerstoren van Schiphol op het hel blinkende vliegertje attent hadden gemaakt, werd de politie in de arm genomen om de drieste vliegeraar op te sporen. Langs de Bosbaan en in het Amster damse Bos werd een nauwkeurig maar tevergeefs onderzoek ingesteld. Later op de middag werd echter de tot een 400 meter geklommen vlieger door de onbekende ingehaald. (Tel.). De grote kist sigaren was door een wordt", hetgeen het Belgische straf- particulier aan de vereniging veilig I recht met een vervolging zou beant- verkeer ter beschikking gesteld. j woorden. Tijdens het blussen van een brand in een boerderij in de gemeente Voorst heeft zich gistermiddag een ontploffing voorgedaan waarbij drie personen werden gewond. Een van hen, de brandweerman Stelder uit Deventer, werd ernstig door scher ven getroffen. H. is ongeoomen in het St. Josephziekenhuis te Deven ter. De twee andere gewonden, de jeug dige Kamphuis uit Gorssel, die het zwemmen in de IJsel had gestaakt om naar de brand te gaan kijken en een politieman uit Voorst, werden ter plaatse door de E.H.B.O.-dienst uit Wilp verbonden, waarna zij naar huis konden gaan. De brand was ontstaan in een graanberg en was overgeslagen naar de boerderij „Het Nieuwe Slijkhuis" van de weduwe Hengeveld op de Wilpse Klei. De brandweren van Voorst, Deventer en Apeldoorn moes ten te hulp komen om het vuur te bestrijden. Men slaagde er in h'st woonhuis te behouden, al brandde het dak daarvan af. Het vee en het meubilair uit het voorhuis bleven gespaard. Men vermoedt dat de oorzaak van de ontploffing is geweest dat in of nabij de boerderij een niet-ontplofte granaat in de grond heeft gezeten. TWEE BOERDERIJEN VERBRAND. Woensdag zijn in Nieuw-Zwinde- ren twee grote boerderijen van de landbouwers S. Boer en H. Oosting in vlammen opgegaan. Het rieten dak van de boerderij van de heer B. vatte vlam, toen een loodgieter aan het solderen was. In een oogwenk stond de boerderij, waarin grote hoeveelheden rogge, haver, landbouwwerktuigen, enz., in lichterlaaie. De vlammen sloegen door de harde Z.O.-wind binnen De brandweren uit Emmen en Oosterhesselen stonden vrijwel mach teloos. De schade die op ƒ150.000 wordt geschat, wordt door verzeke ring gedekt. DOOR TREIN GEGREPEN Op een onbewaakte overweg onder Driebergen-Rijsenburg is een man, die niet met de situatie ter plaatse bekend was, door een electrische trein gegrepen. De man, vader van vier kinderen, werd op slag gedood. UIT ZOLDERRAAM GEVALLEN. De 74-jarige J. W. B., die ziek v/as en ten huize van zyn schoon zoon E. A. in de Tuinstraat te Har derwijk werd verpleegd, is Dinsdag avond in een onbewaakt ogenblik door het openstaande zolderraam gevallen en ter plaatse overleden. JONGEN VERDRONKEN. In het riviertje De Wildt bij de Lobiths brug te Elten is gistermor gen het elfjarig jongetje G. H. uit Elten te water geraakt en verdron ken, toen hij een bal achterna holde, die hij Dinsdag op zijn verjaardag gekregen had. Zijn drie zusjes zagen hoe een veertienjarig broertje ver geefse moeite deed om de knaap te redden. Hij moest zijn pogingen op geven, omdat het slachtoffertje te zwaar voor hem werd. MEISJE DOOR AUTO GEDOOD. Woensdagmorgen om halftwaalf is op de Heemsteedse Dreef het 4-jarig dochtertje van de familie J. M. H. uit de César Francklaan door een auto overreden en op slag gedood. Het meisje wandelde met enige andere kinderen onder toezicht van een dame. Plotseling stak het de rijweg over, waarna het werd over reden. PISTOOL IN DE BRIEVENBUS Een postbode in Den Haag vond Dinsdagmiddag een pistool tussen de brieven in een brievenbus'aan de Vos in Tuinstraat. Het wapen was niet gefrankeerd, m'aar wel geladen en er bevonden zich zes patronen in het magazijn. „LOON BETALEN OF FAILLISSE MENT" Veertig arbeiders die werkzaam zijn bij de bouw van de zgn. Lentse lus in de autosnelweg Nijmegen Arnhem hebben het werk neerge legd, omdat de uitvoerder van het werk H. v. d. B. uit Nijmegen, in ge breke is gebleven bij de uitbetaling van de lonen en vacantiebonnen. Na overleg tussen de R.K. bouw vakarbeidersbond „St. Jozeph" en de Alg .Ned. Bouwvakarbeidersbond is besloten om de aannemer een ulti matum te stellen, dat hedenmiddag om 12 uur afloopt. Wanneer vóór dit tijdstip de ach terstallige lonen en vacantiebonnen niet zijn uitbetaald zal het faillisse ment van de aannemer worden aan- KIND VIEL UIT RAAM. 'n Jongetje van 2 j. viel te A'dam in de Columbusstraat uit het open raam van de tweede verdieping op straat en liep een schedelbasis-fractuur op. De moeder was in de keuken bezig. De toestand van het kind is zorg wekkend. SiQpVyf; ^en moet stoppen en 1 J voorrang geven aan het verkeer op de andere weg.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5