^e\c<2ia4eCoii4am i RUIM VIER MILLIOEN FRANSEN WERKEN VANDAAG NIET Mad+ Dupont heeft last van de stakingen Het kwik steeg m A DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 I /^k M 44ste JAARGANG No. 12965 Directeur: c M. v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN g,ng me* m sfafeing j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47" p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BLUFTE MALENKOF? "WOLGENS MALENKOF kent Rus- land het geheim van de water stofbom en heeft Amerika niet lan ger het monopolie van dit verschrik kelijke wapen, dat nog duizend maal erger moet zijn dan de atoombom. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles heeft gisteren juist te kennen gegeven, dat hij aan deze bewering van Malenkof weinig geloof hecht, omdat er geen enkele aanwijzing was, dat er op het grondgebied van de Sovjet-Unie ooit een waterstofbom was ontploft. Men zal zich herinneren, dat het president Truman was, die het eerst onthulde, dat Rusland atoombommen bezat, omdat de ontploffing op Russisch grondgebied was geconstateerd. Men heeft dus bepaalde registratie-appa raten, die in staat zijn een dergelijke explosie te verklikken en het 0 uitblijven van de registratie van een zo geweldige ont ploffing als de waterstofbom moet ontketenen, is inderdaad een aanwij zing, dat in de Sovjet-Unie nog geen H-bom tot explosie is gebracht. Maar kan men dan toch zeggen, een H.-bom te bezitten? Het is niet waarschijnlijk, want het geheim van de waterstofbom schuilt niet in de samenstelling, maar in de wijze van fabricage en gebruik. Men weet ook in Moskou heel goed waar uit een waterstofbom bestaat, maar het zijn juist de practische moeilijk heden, die overwonnen moeten wor den. En als men denkt ze onder de knie te hebben, moet de oplossing eerst in de practijk beproefd zijn, wil men zeker weten dat alles klopt. Zolang dat niet het geval is, kan men niet volhouden, de zaak te beheer sen, zeker niet bij een dergelijke materie. Maar als dat juist is, berust Ma- lenkofs mededeling voornamelijk op bluf. Hij heeft een bepaalde indruk willen vestigen, en wel van stoere vertrouwenswekkende kracht bij de eigen onderdanen en van vreesaan jagende macht bij het buitenland. Dat schijnt inderdaad de bedoeling te zijn geweest, want Malenkof heeft op zijn mededeling laten volgen, dat deze nu maar eens een eind moest maken aan de onzin van het geklets over de Russische zwakte. Dat „geklets" over de Russische zwakte eensdeels veroorzaakt door het gekraak in het communistische systeem en de concessies om alge hele instorting te voorkomen, ander deels veroorzaakt door de val van Beria en de reeks zuiveringen, welke daarop gevolgd is en nog volgen zal dat „geklets" over zwakte en in nerlijke gespletenheid zit de Russen blijkbaar geducht dwars en het zit hun vooral daarom zo dwars omdat zij zelf het beste weten hoe waar dat „geklets" is. Maar als zij tot elke prijs zo graag de indruk willen wekken, dat zij zo krachtig zijn, dan ligt het voor de hand, dat zij van plan zijn op de con ferenties, welke in het verschiet lig gen hun politiek van krachtpatserij en intimidatie voort te zetten, on danks de tijdelijk zo hoopvolle koers- wending, welke bij stukje en beetje alweer ongedaan wordt gemaakt. Daartegenover is de enig mogelijke contra-politiek, zich sterk maken in eenheid, een sterkte, welke niet op bluf berust maar op werkelijkheid. Wegens de staking van het perso neel van de Parijse bussen werden auto's van het leger en van de poli tie in dienst gesteld van het vervoer. Reizigers in de Franse hoofdstad klimmen in een tot „autobus" her schapen vrachtauto. TELEFOTO, Ongehoorde krachtproef met de regering Het publiek neemt het gemoedelijk op Het aantal Fransen, dat staakt voor hogere lonen en als protest tegen de bezuinigingsdecreten betreffende het overheidspersoneel, is Donderdag tot vier millioen gestegen. De toestand is thans zo, dat het merendeel van de 350.000 sporwegmen- scn, 150.000 van de 220 000 P.T.T.-em ployé's, de helft van de 250.000 mijn werkers, het merendeel van de 130.000 arbeiders in de gas- en electrici- teitsbedrijven en het personeel in openbare dienst het werk voor onbe paalde tijd heeft neergelegd. Woensdagavond zijn ook de mijntechnici in staking gegaan. Iu Parijs gaat het personeel van de ondergrondse en de busdiensten de tweede dag van een 48-uurstaking in, terwijl de ambtenaren een derge lijke staking juist zijn begonnen. Het onder communistische leiding staan de algemene vakverbond C. G. T. gaf zijn leden in overheidsdienst order, voor onbepaalde tijd niet op het werk te verschijnen. De werknemers bij begrafenisondernemingen, doodgravers, enz. nemen sinds Woensdag aan een staking deel, die 48 uur zal duren. OOK IN PARTICULIER BEDRIJF. PARLEMENT NOG NIET BIJEEN. Bank- en beursemployé's en het ad- ministratierf personeel van verze keringsmaatschappijen en dagbladen hebben, evenals een millioen arbei ders in de metaalindustrie en dui zenden textielarbeiders en winkelbe dienden, het werk voor 24 uur neer gelegd. Stekingen van korte duurt worden voorts gemeld bij provinciale trans portbedrijven, vlootarsenalen, bouw maatschappijen en onder zeelieden in Marseille, Nantes en Duinker ken. In laatstgenoemde plaats sta ken de havenarbeiders voor onbe paalde tijd. Bij de Air France hiel den Woensdag het kantoorpersoneel en een aantel leden van het grond- pei'soneel een 24-uurstaking. De kantooremployé's van de scheepvaartmaatschappij „Compag nie Generale Transatlantique" zullen Donderdag en Vrijdag niet op het werk verschijnen. Hun collega's van de „Messageries Maritimes" komen alleen Donderdag niet. Het hogere PTT-personeel beëin digde zijn steking Woensdagavond, terwijl de vakorganisaties van het hogere personeel bij de gas- en elec- triciteitsbedrijven, de mijnen, de banken, de verzekeringsmaatschap pijen en bij de Air France besloten, geen stakingsacties te steunen. Het opmerkelijkste aspect van de stakingsbebeweging is, dat zij volko men rustig verloopt. Niettegenstaan de de ongemakken is het publiek snel geneigd grappen te maken en de si tuatie van de humoristische zijde te bekijken. De regering tracht de voedsel- voorzening in de grote steden, van waaruit reeds storingen worden gemeld, te verzekeren. In één cen trum, waar honderden stuks vee zijn gestrand in treinen, is men over gegaan tot het slachten van de die ren. Intussen worden op de voedsel- markt te Parijs de gevolgen van de stakingen reeds merkbaar, Woens dag waren er tekorten aan kalfs vlees, eieren en sommige fruit- en groentensoorten, tengevolge van de spoorwegstakingen. Er is echter voldoende voorraad aan ander voed sel in Parijs aanwezig, om voorlo pig in de behoefte van de bevolking te voorzien. Voor kalfsvlees, perzi ken, tomaten, druiven en eieren lo pen de prijzen reeds op. De voorzitter van de Nationale Ver gadering Herriot had Woensdagmid dag 97 telegrafische verzoeken ont vangen van leden van de vergade ring, tot terugroeping van het par lement. Minstens 209 afgevaardigden moe ten echter een dergelijk verzoek tot hem richten, voordat hij tot die maat regel kan overgaan. De stakingen bij de posterijen maken het verzenden van deze verzoeken 'echter vrijwel onmogelijk. Desondanks zijn waarnemers van mening, dat de druk op de regering in de loop van de eerstvolgende da gen zo «zwaar worden, dat het terug roepen van het parlement onvermij delijk wordt. Radio-rede van Laniel De Franse eerste minister, Laniel, heeft Woensdagavond in een radio toespraak tot het Franse volk ver klaard, dat de Franse regering niet kan toegeven aan de door middel van stakingen uitgeoefende druk, en het parlement niet zal terugroepen. „Ik zeg „neen" ten aanzien van de staking. Ik zeg „neen" ten aanzien van de druk op de regering", zo zei- de de premier, „maar dit betekent niet, dat wij „neen" moeten zeggen ten aanzien van wettige aanspra ken, wanneer het werk weer is her vat". Laniël verklaarde volledig begrip te hebben voor de moeilijkheden van de arbeiders met kleine lonen. De regering wist, dat hieraan iete moet worden gedaan. Hij zeide te weten, dat er redenen zijn voor de stakin gen, maar dit betekende niet, dat zij niet ongerijmd waren. De stakingen dienen slechts de zaak der extremis ten, der vijanden van het bewind. „Indien wij de tijd krijgen datgene te doen, waartoe het parlement ons heeft gemachtigd, zijn wij er zeker van, dat wij werkgelegenheid voor iedereen zullen kunnen scheppen", aldus de eerste miinster. Hij waar schuwde zijn toehoorders voor de gevolgen van de staking op de Franse economie en zei, dat de buitenlandse toeristen er door worden wegge jaagd. Laniel verklaarde voorts, dat de regering zal blijven regeren, „zelfs als dit de vijanden van het bewind niet bevalt". Franse waarnemers zagen in de zinsnede betreffende de „wettige aanspraken" een aanduiding, dat de regering bereid zou zijn in de nabije toekomst met de vakverenigingen besprekingen te voeren over de lo nen, ofschoon de regering aanvan kelijk van plan was de lonen ten minste tot het einde van dit jaar „be vroren" te houden. Puzzles voor reisbureaux De stekingen in Frankrijk hebben ook de Nederlandse reisbureau's veel extra werkzaamheden bezorgd. Tal loos zijn de vragen, die men de em- ployé's stelt over het wel of niet doorgaan van geprojecteerde reizen naar Frankrijk. Omdat het postver keer volkomen is uitgevallen en het telefoonverkeer met grote moeilijk heden heeft te kampen, is het voor de reisbureau's moeilijk een overzicht te verkrijgen van de gevolgen der stakingen voor het toeristisch ver keer. Reisbureau's, die reizen organise ren met eigen autocars, ondervinden weinig last. Reserveringen van hotels in Frankrijk leveren evenwel grote moeilijkheden op, omdat het post verkeer is uitgeschakeld. Andere reisbureau's, die individuele en groepsreizen per trein- organiseren, ondervinden de meeste last van de vervoersmoeilijkheden in Frankrijk. Men stelt alles in- het werk om de toeristen zoveel mogelijk te helpen iroor menig reisbureau zal deze hulp een schadepost opleveren. Zo is een groep van vierhonderd landgenoten, die een vacantie heeft doorgebracht in Golfe Juan in de Franse Rivièra, nog niet in ons land teruggekeerd. De groep had Dins dagochtend hier moeten arriveren. Alleen de zon staakt niet Madame Marie Dupont (in het Ne derlands mevrouw Jansen) die een typische huisvrouw vertegenwoor digt van het door stakingen verlam de Parijs, hééft in haar gezin heden ten dage met de volgende problemen te kampen; van haar kinderen, die op het platteland met vacantie zijn, heeft zij al een week niets vernomen omdat de post staakt. Zij kan ook niet opbellen, want er worden alleen maar telefoonverbindingen gegeven voor zeer dringende gevallen, zoals een overlijden of ernstige ziekte. Zij kan geen geld meer van de post spaarbank halen en denkt er nu maar over, haar eigen vacantie tot een la tere datum uit te stellen. Bovendien was dit vacantiepro- bleem toch al nijpend geworden, als gevolg van de spoorwegstaking. Zij kan zelfs geen bezoek brengen aan haar zieke moeder even buiten Pa rijs, omdat er geen bussen of me tro's meer lopen. Haar moeder kan niet in een ziekenhuis in de binnen stad worden opgenomen, Want daar is ze niet ziek genoeg voor en daar om valt zij onder het veto van de vakbond der transportarbeiders. Haar man, die bij de post werkt, heeft al :en week lang geen loon naar huis gebracht en de portemonnaie raakt ;eg. De druk van het gas is aan- enlijk verminderd. Zo kwam het, dat haar man een koud middagmaal kreeg opgediend toen hij van het .posten" voor de post terugkwam, hetgeen niet zeer bevorderlijk was voor zijn humeur in het bijzonder en de huiselijke vrede in het alge meen. De vuilnisman komt niet en de geur uit de overvolle emmer stijgt evenredig met de warmte van de dag. Zij is de stad in geweest om kaarsen te kopen, voor het geval er 's avonds geen electrische stroom is, maar de meeste winkels waren „we gens vacantie gesloten". Daarna heeft ze alle emmers kruiken en kan nen met water gevuld, als de water leiding soms ook mocht uitvallen. De Nationale Loterij heeft deze week haar trekking overgeslagen en ma dame Dupont wordt gekweld door de mogelijkheid, dat het grote lot wel eens op haar had kunnen vallen. Zij had het er gisteravond verschrikke lijk warm van. Maar dat kwam niet van de staking, Het was de hittegolf, zonder meer, want de zon staakte niet. Eng. luchtmacht in de Londen-Christchurch-race Voor de luchtrace van Londen naar Christchurch in Nieuw Zeeland, welke in October zal plaats vinden, heeft de Engelse luchtmacht ingeschreven met drie Canberras P.R. 3. De bemanningen en reserve bemanningen van deze vliegtuigen zijn reeds druk aan het oefenen. Hier zien we van links naar rechts: Wing commander L. M. Hodges (leider van de vlucht) en zijn navigator R. Currie, luitenant-vlieger R. L. F. Burton en zijn navi gator, luitenant-vlieger D. H. Gannon, luitenant-vlieger R. MacAlistair Firze en zijn navigator, luitenant-vlieger T. E. Dunne. De beide laatstge noemden zijn leden van de reserve reserve bemanning. De aardbevingen in Griekenland De Griekse regering heeft Woens dagavond de Amerikaanse ambassa de te Athene verzocht om hefschroef- vliegtuigen en een hospitaalschip, voor het evacueren van de gewonden uit het door de aardbevingen getrof fen gebied. De ambassade heeft de Amerikaanse zesde vloot in de Mid dellandse Zee en het 58ste reddings eskader van de luchtmacht in Tripo li gewaarschuwd. Volgens ooggetuigen, die een vlieg tocht over de eilanden hebben ge maakt, ziet het gehele gebied er uit als een zwaar vernield slagveld. De stad Zakinthos stond geheel in brand en de wegen leken wel door bombardementen te zijn verwoest. De 1600 meter hoge berg Aenos op het eiland Cephalonia is in tweeën gespleten. Het eerste schip met vluchtelingen en gewonden van de eilanden Cepha lonia en Zante, die de afglopen da gen door aardbevingen zijn getrof fen, is Woensdag in Piraeus aange komen. De evacué's deelden mede, dat de De groep verblijft nu met 400 andere Nederlanders, die Maandag op het nippertje Zuid-Frankrijk per trein hebben bereikt, in het grote bunga lowkamp in Golfe Juan. Er zijn stap pen gedaan om deze toeristen via Italië, Zwitserland en Duitsland naar ons land terug te brengen. Van het aantal individuele reizi gers, dat is blijven steken, heeft men geen overzicht. Het staat wel vast, dat het er velen zijn. Inmiddels zijn de reisbureau's druk in de weer om reisbiljetten van toeristen, die naar Zwitserland, Italië, enz. zouden ver trekken en via Frankrijk zouden rei zen, te veranderen. Deze mensen moeten nu via Duitsland reizen. De zakken met post voor Frankrijk stapelen zich inmiddels op. Sinds Zondag is geen post naar Frankrijk verzonden en uiteraard ook niet van daar ontvangen. Ook het telefoon verkeer heeft met grote moeilijk heden te kampen. Alleen dringende en ijlgesprekken worden nog aange nomen. Extra-trein via Duitsland naar Bazel In tegenstelling tot voorafgaande berichten, blijkt dat als gevolg van de stakingen in Frankrijk ook de treinen van Nederland via Luxem burg, Oost-Frankrijk naar Bazel en terug in Frankrijk niet volgens de normale dienstregeling worden ge reden. Deze treinen komen zelfs niet verder dan Luxemburg. De N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft daarom behalve de trein D 133 die om 21.18 uur uit Amsterdam vertrekt en via Luxemburg en Oost- Frankrijk om 10.30 uur in Bazel moet aankomen, maar van wege de staking niet verder dan Luxemburg rijdt een extra-trein ingelegd, die om 21.37 uur uit Amsterdam ver trekt en via Eindhoven, Venlo, Kal den kirchen en Keulen naar Bazel rijdt. Deze trein rijdt voorlopig al leen op Vrijdag 14 Augustus. De N.S. hebben aan de Zwitserse spoorwegen het materiaal van deze trein zo spoedig mogelijk terugge vraagd, zodat op een door de Zwit serse spoorwegen te bepalen vertrek tijd deze trein als extra-trein van Ba zel via Duitsland naar Nederland te rugkeert. Deze maatregel wordt na tuurlijk ingetrokken indien de Fran se spoorwegstaking op Vrijdag 14 Augustus zou worden beëindigd. bewon.ers trachtten met alle moge lijke middelen de geteisterde eilan den te verlaten en zelfs met kleine scheepjes willen pogen het vaste land te bereiken. De stad Argostoli is in de nacht van Woensdag op Donderdag door brand totaal verwoest. De brandspui ten waren door de aardschokken vernield of bedolven. Korreltje Er zijn meer miskende domkoppen dan miskende geniën. HOE wordt het weer? Het warme weer heeft gisteren in verscheidene Europese landen re cords gebroken. In het Noorden van Engeland wees de thermometer hier en daar 34 graden, de hooeste tem peratuur sinds 1837. In Frankrijk liep het kwik op tot 35 graden. Bel- gia noteerde de warmste dag van het jaar: in Brussel was het bisteren 32 traden in de schaduw. In ons land zijn de hoogset thermometer- standen cemeld uit Eindhoven en Twente. Het kwik liep daar op tot 32 graden. Deze temperaturen zijn overigens nog maar laag vergeleken bij die in Noord-Afrika. In 4 stations in de Sa hara meldde nren temperaturen van 49 graden. 1 (Geldig var. Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). GEMATIGDE TEMPERATUREN Vanavond kans op enkele verspreide onweersbuien. Overi gens droog weer met verander- l lijke bewolking. Matige tot X zwakke wind tussen West en t Zuid. Gematigde temperaturen. Het weer in Europa De weerstanden van hedenoch tend 7 uur luiden: HELSINKI licht bew. 21 C. OSLO zwaar bew. 22 AMSTERDAM licht bew. 31 EDINBURGH zwaar bew. 24 LONDEN geheel bew. 32 LUXEMBURG onbewolkt. 30 PARIJS licht bew. 34 BORDEAUX nevel 36 NICE onbewolkt 29 GENEVE onbewolkt 32 ZURICH mist 30 28, LOCARNO zwaar bew. BERLIJN onbewolkt 27 FRANKFORT onbewolkt. 32 MUNCHEN nevel 27 WENEN nevel 27 INNSBRUCK licht bew.' 27 ROME onbewolkt

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1