a9& v^4^iócooi4/ïcl/iw [chaos "71 Koningin heeft watersnood- slachtoffers nog niet vergeten In Frankrijk is het een grote chaos EEN IJZEREN RING GELEGD RONDOM BERLIJN AARDBEVING OP GRIEKSE EILANDEN mm WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 if 1 "1 fl| 44ste JAARGANG No. 12964 d™ C. M v.^mehsveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN in Parijs j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. s Papengracht 32, Tel* 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Per helicopter en in jeep door rampgebied In 't kort is reeds gemeld, dat H.M. de Koningin gisteren per he licopter een bezoek heeft gebracht aan de overstroomde gebieden. De Koningin werd begroet door de Commissaris der Koningin m Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, het gemeentebestuur en ver tegenwoordigers van Rijkswater staat. In het gerestaureerde K.L.M.- gebouw op het vliegveld was een eenvoudige ontvangst door het ge meentebestuur. Grote belangstelling was er van de zijde van de burgerij en de badgasten. Twintig minuten na haar aan komst te Haamstede vertrok Hare Majesteit per auto naar Burghsluis. Een boot ging vandaar via Schelp- hoek en de Flauwersinlaag, waar onlangs een dijkval is voorgekomen, naar Zierikzee. In Zierikzee kwam H.M. de Ko ningin om kwart voor een aan met het Rijkswaterstaatsvaartuig „Bree- zand", aan boord waarvan de lunch was gebruikt. Hare Majesteit werd in Zierikzee verwelkomd door de loco-burgemeester, de heer R. Ger- ritse. Per auto reed zij door de stad en van de Weststraat af nam zij een kijkje over het overstroomde land. Om ongeveer twee uur vertrok de Koningin per jeep van de Rijks waterstaat om door de droge corri dor, via Dreischor, Brouwershaven, Scharendijk en Re-nesse weer naar Haamstede te gaan. Van Brouwershaven begaf de Ko ningin zich per jeep naar Scharen dijk. Om dit plaatsje van ongveer 200 woningen is pas een nooddijkje aangelegd, waardoor het weer droog gelegd kan worden. De meeste in woners zijn nog geëvacueerd. Hare Majesteit bracht een kort bezoek aan de woning van een teruggekeerd gezin. Via Renesse reed zij weer naar het vliegveld in Haamstede. Na haar ver trek uit Haamstede bezocht de vor stin per helicopter nog Rilland-Bath, Waarde en Kruiningen. onofficieel karakter. Op uitdrukke lijk verzoek van Hare Majesteit werd niet gevlagd. Laarzen aan. In Brouwershaven, waar de Ko ningin omstreeks drie uur aan kwam, werd zij verwelkomd door burgemeester Van Leeuwen. Grote belangstelling toonde Hare Majesteit vöOr de uit 1380 daterende Hervorm de kerk, die bij hoog water nog in twee meter water staat, en waar van een steunbeer al scheuren gaat vertonerf. Een dertig leden tellend kamp van de oecumenische jeugd raad is nu bezig een kistdam rond om de kerk aan te leggen. Een van de leiders van dit kamp is een pre dikant uit St. Louis in de Verenigde Staten en verder zijn er o.a. Ameri kanen, Engelsen, Denen, Spanjaar den, Duitsers en Nederlanders. Zij zijn ondergebracht in de pastorie. De Koningin maakte in gezelschap van de burgemeester en met laar zen aan een wandeling rond de kerk. om dit historisch monument goed te kunnen bezichtigen. Alle deelne mers aan het kamp van de oecume nische jeugdraad werden aan Hare Majesteit voorgesteld. Te Kruiningen arriveerden H.M. de Koningin en de Commissaris der Koningin in Zeeland te ongeveer 18.30 uur. Hare Majesteit liet zich op haar tocht te voet door het zwaar geteisterde dorp inlichten door de beide maatschappelijke werksters en de loco-burgemeester. Overal in het dorp waren de Opruimings- en her- stelploegen bezig de straten weer begaanbaar te maken. Ook bezichtig de vorstin in enige woningen het werk van de vrouwelijke hulpdien sten, die de woningen een grondige beurt geven en het laatste slik ver wijderden. Daarna werd Hare Majesteit ont vangen op de bovenverdieping van het gemeentehuis, waar zij de thee gebruikte. Om kwart voor acht ver trok zij per helicopter, hartelijk uit geleide gedaan door geheel Krui ningen,, weer naar Soestdijk. Omstreeks vijf minuten voor zes Nadat de Koningin om kwart voor arriveerde de Koningin in het dorp J acht van Kruiningen was vertrok- Waarde. Omstuwd door een groot ken, is zij op de „Helipórt" te Rot- aantal mensen begaf de Koninginterdam geland, daar het te donker zich naar de woningen van enige in-1 werd om per helicopter naar Soest- woners, die in het bezit zijn van een dijk door te vliegen. Zij heeft ge- eremedaillle verbonden aan de orde dineerd bij de Kon Roei- en Zeil- van Oranje-Nassau. Omstreeks tien! vereniging „De Maas", waarna zij over zes vertrok Koningin Juliana per auto de reis naar Soestdijk heeft naar Kruiningen. Het bezoek had een voortgezet. Hier zien we Koningin Juliana, die zojuist uit de helicopter is gestapt, welke landde op de Rijksweg bij Ril land Bath en waar honderden zich hadden opgesteld om H. M. te be groeten. Parijs is van de buitenujereld afgesloten Gestrande reizigers slapen in spoorwagons De toestand in stakend Frankrijk is één grote chaos. Het spoorwegver keer staat vrijwel stil en duizenden vacantiegangers, waarvan er velen op de terugreis waren uit Spanje, Italië en Zwitserland, zijn gestrand. De Parijse stations zijn verlaten; vele reizigers overnachten in de stil staande wagons. Naar bepaalde centra in de provincies zijn speciale busdiensten en vliegtuigverbindingen ingesteld. De Franse regering heeft alle maatregelen genomen ter verzekering van het functionneren van onontbeerlijke openbare diensten, aldus is Dinsdagmiddag vernomen na een vergadering van het Franse kabinet. Het socialistische vakverbond „Force Ouvrière" heeft zijn ledén in de gas- en electriciteitsbedrijven verzocht, het werk neer te leggen. Vijf PTT-ambtenaren, die Maandagavond opdracht hadden gekregen het werk te hervatten, doch die niet waren verschenen, zijn Dinsdagoch tend gearresteerd. De Franse minister-president, Joseph Laniel, zal Woensdagmiddag een radiorede tot het Franses volk houden. GEEN VERBINDING MET PARIJS. De treinen van Amsterdam naar Parijs lopen slechts tot Frans-Belgi sche grens. De treinen, die van Pa rijs naar Amsterdam moeten rijden, lopen slechts van Brussel af. We gens de verwarring in de materiecl- omloop, die door staking is teweeg gebracht, hebben de treinen niet hun normale samenstelling. De treinen van Nederland via Brussel. Luxem burg door Oost-Frankrijk naar Ba zel en terug lopen tot nu toe echter volgens de normale dienstregeling. De socialistische vakbond „Force Óuvrière" heeft zijn bij openbare diensten en in ziekenhuizen werk zame leden opgedragen het werk voor onbepaalde tijd neer te leggen. Voorts is aan de socialistische vak bondsleden, werkzaam bij banken en verzekeringsbedrijven, in handels zaken, bij instellingen van openbaar welzijn, scheepvaartmaatschappijen, en drukkerijen en in vrije beroepen, opgedragen het werk, met ingang van Donderdag a.s., voor 24 uur neer te leggen. Het betreft hier een algemene waarschuwingsstaking. Het onafhankelijke verbond van rijksambtenaren heeft Dinsdagmid dag aan alle andere vakbonden voor gesteld, een algemene staking af te kondigen van 48 uur bij wijze van protest der arbeiders tegen de „anti sociale politiek van de regering". Het verbond eist de onmiddellijke bijeenroeping van het parlement en is bereid de strijd met alle andere vakcentralen te hervatten als bin nen een bepaalde tijd de doelen van Tegen voedseluitreiking De Oostduitse regering heeft Ber lijn in een kring van 60 km. afgeslo ten met sterk gewapende troepen om de voedselhulp definitief te ver hinderen. Daarenboven heeft zij de uitdeling van in beslag genomen voedselpakketten stopgezet. Alle voetgangers, fietsers, automo bilisten en alle treinen worden wan neer zij deze controlecirkel bereiken, onderworpen aan een nauwkeurig onderzoek. Personen die meer dan één persoonsbewijs bij zich hebben, worden gestraft met ongeveer 140 gulden boete. Speciale politietroepen rijden mee met de treinen. Niette genstaande deze maatregelen blijft De aankomst van H. M. op de Rijks weg bij Rilland Bath, waar het hef- schroefvliegtuig van de „Sabena", waarmede Zij de reis maakte, was geland. Vrouwen in Zeeuwse kleder dracht begroetten de Koningin. de- stroom naar West-Berlijn aanhou den. De communistische pers deelde gisteren mee: „De solidariteitsactie op het Plein van de Academie (be doeld wordt de distributie van in be slag genomen voedsel) welke vele duizenden Westberlijnse werklozen en gepensionneerden uitkomst bracht, kan thans worden opgeheven. Grote groepen van de bevolking in de de mocratische republiek en in de de mocratische sector van Berlijn erken nen thans het bedrog van de Ame rikaanse voedseluitreiking die, enkel de plannen dient van Amerikaanse en Duitse oorlogsmillionnairs, die met nieuwe provocaties de ondergang willen bewerken van de arbeiders en de boeren van de democratische republiek". In feite hebben hoogstens enige honderden in Oost-Berlijn de in be slag genomen voedselpakketten ont vangen. Er werd niet gevraagd naar persoonsbewijzen en velen hebben hun eigen in beslag genomen pakket ten op deze wijze teruggekregen. Hoeveel pakketten in beslag genomen werden is niet bekend. Maar in de staatswinkels over de gehele Oost- zóne zijn op het ogenblik Westber lijnse artikelen te krijgen. De prijzen zijn echter voor de ge wone man te hoog. Een blikje met anderhalf pond vlees kost ongeveer acht gulden. De kooplust daalde aan vankelijk omdat de communistische pers dit soort voedsel gebrandmerkt had als „geverfd Amerikaans voed sel dat met bacteriën besmet is". Ook was meegedeeld en gemeld dat het in een bepaald gebied kinderver lamming veroorzaakt. Zo werd de vorige week nog geschreven, dat de blikjes vet. „apenvet" bevatten. De bond van vrije juristen deelde in Westberlijn mede dat vijf rech ters in de Russische zóne gratifica ties van 100 gulden hebben ontvan gen omdat zij deelnemers aan de Ju- ni-opstand voorbeeldig hadden ge straft. Zij werden uitgereikt op last van „rode" Hilde Benjamin. Engeland zal 500 ton kleding naar West-Berlijn zenden ten behoeve van Oostduitse vluchtelingen en voor 250 kinderen van vluchtelingen een vliegtocht naar West-Duitsland om daar een vacantie door te brengen bekostigen, aldus is Dins dag door het Britse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. De kleding was aanvankelijk bij eengebracht ten behoeve van slacht offers van de overstromingen in het begin van dit jaar in het Oosten van Engeland. de algemene staking niet bereikt mochten zijn. De Franse socialistische partij heeft haar 105 afgevaardigden Dinsdag avond opgedragen de voorzitter der Franse Nationale Vergadering, Edou- ard Herriot, telegrafisch te verzoeken de volksvertegenwoordiging bijeen te roepen. De communistische partij heeft haar 101 afgevaardigden Dinsdag de zelfde opdracht gegeven. Tezamen zijn beide partijen door 206 afgevaardigden in de Nationale Vergadering vertegenwoordigd. De volksvertegenwoordiging moet weer bijeen komen, indien 209 afgevaar digden dit wensen. Politieke waarnemers te Parijs zijn van oordeel, dat premier Laniel zal moeten aftreden, als de linksgeoriën teerde afgevaardigden er in slagen hem te dwingen, het parlement bij een te roepen. OOK GEEN LOTJE UIT DE LOTERIJ. De leiding der Franse Nationale loterij, een der meest stabiele Fran se instellingen, heeft medegedeeld, dat er deze week, als gevolg van de algemene toestand in Frankrijk, geen trekking zal plaats vinden. REIZIGERS MIJDEN FRANKRIJK. Vooraanstaande Britse reisbureaux zijn Dinsdag begonnen hun reizen naar het vasteland te wijzigen, waar bij de door de staking getroffen Franse havens en spoorwegcentra worden vermeden. Ongeveer 1.300 Britse vacantiegangers, die via Bou logne naar Zwitserland, Oostenrijk en Italië zouden zijn gereisd, zullen J thans over Ostende, Brussel, Aken en Keulen naar de Zwitserse grens stad Bazel reizen. De Britse spoorwegen raden va cantiegangers aan zich niet naar Frankrijk te begeven, indien zij ver der willen reizen dan de Franse ha vens. Vijf grote passagiersschepen, waar onder de 44.356 ton metende „Ile de France" en de 53.329 ton grote „Uni ted States", zijn Dinsdag met ruim twee duizend passagiers, die Parijs als bestemming hadden, in de haven van Le Havre aangekomen. De passagiers zijn met ruim veer tig autobussen naar de Franse hoofd stad vervoerd. Elke passagier had een pakket ontvangen, waarin zich een tevoren geheel klaargemaakt di ner, met inbegrip van champagne, bevond. Het personeel van de Parijse on dergrondse spoorweg en van de bus diensten is, met ingang van Woens dagochtend, voor 24 uur in staking gegaan. Ook is er vandaag geen gas en geen electriciteit in Parijs, daar ook dit personeel in staking is. FRANSE WIJNBOEREN ZETTEN ACTIE VOORT. De wijnboeren in het Zuidwesten van Frankrijk hebben Woensdag ge dreigd Vrijdag opnieuw de wegen in Zuidwest-Frankrijk te zullen ver sperren, van 's morgens zes tot 's avonds zes uur, als hun eisen niet worden ingewilligd. Reeds tweemaal tevoren hebben de wijnboeren wegen versperd om in williging van deze eisen het op kopen van overtollige voorraden door de regering tegen een door.de boeren bepaalde prijs af te dwin gen. Tevens is Woensdag verklaard, dat Zondag alle parlementsleden, burge meesters en gemeenteraadsleden in deze streek een protest-optocht naar de regionale prefecturen zullen hou den en daarna hun ontslag zullen aanbieden. Honderden doden De gisteren reeds gemelde aardbe ving in het gebied van de Jonische Zee (Griekenland) heeft tot dusverre ongeveer 400 mensenlevens gekost. Verscheidene steden en dorpen werden geheel verwoest. De aardbe ving was de derde in drie dagen tijds in de Griekse eilandengroep. Zondag werd in bijna geheel Grie kenland de eerste aardschok ge voeld. Op he eiland Ithaca werden Weehonderd huizen verwoest. Gisteren hadden twee nieuwe aard bevingen plaats. De rampzalige ge volgen daarvan zijn nog niet te over zien, daar de telefoonverbindingen zijn verbroken en de havens door ruïnes zijn geblokkeerd. De politie van het eiland Cephalonia meldde, dat er 100 doden en 250 gewonden waren. Grote schade zou ook zijn aangericht op de eilanden Ithaca en Zante. De kapitein van een Grieks schip seinde gistermiddag, dat het stadje Sami op Cephalonia voor de helft verwoest is en dringend hulp' nodig heeft. De inwoners van Ithaca en Zante verkeren in paniekstemming en leven in tenten. Volgens de eer ste berichten zouden er drieduizend daklozen zijn. De hoofdstad van Cep halonia, Argostoli, zou bijna geheel zijn verwoest, evenals Port Ithaca, een stad van 8400 inwoners op het eiland Ithaca. Gisteravond werd vanaf het schip „Alfios" per radio geseind, dat de stad Sami geheel verwoest is. Er zouden minstens 150 doden en een zeer groot aantal gewonden zijn. Het ligt in de bedoeling van de K. L.M. op de lijndiensten ParijsAm sterdam naar behoefte viermotorige toestellen in te schakelen. Deze maatregel overweegt men teneinde de vervoerscapaciteit te kunnen ver hogen zolang de staking van het Franse vervoerspersoneel voort duurt. Gewoonlijk wordt deze lijn dienst met tweemotorige toestellen uitgevoerd. Van Parijs vliegen dage lijks. drie K.L.M.-toestellen naar Amsterdam. GEVECHT MET DAROEL ISLAM In het regentschap Bogor is een gevecht geleverd tussen een eenheid van het Indonesische leger en een bende van 150 marr van de Daroel Islam. De bende werd door het leger verrast, toen zij de kampong Tjiba- rengkok binnenviel, en op de vlucht gedreven. Tien bendeleden werden gedood en dertig gewond. Het leger leed geen verliezen. HOE wordt weer.' (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK ONWEER. Warm tot zeer warm weer met plaatselijk onweer. Overwegend matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. 13 Aug.: zon op 5.20 en onder 20.09; maan op 9.33 en onder 20.52 uur. Warm met kans op onweer Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur voltrokken zich belangrijke wijzigingen in de luchtdrukverdeling boven West- Europa, die tot gevolg hadden, dat Zuidoostelijke winden zeer warme lucht vanuit Frankrijk naar ons land voerden. Zag het er Maandag nog naar uit, dat de fronten van een Oceaandepressie ons land vandaag dicht zouden naderen, gisteren werd het reeds duidelijk, dat dit niet het geval zou zijn. Een gebied van hoge druk, dat Maandag nog boven de Golf vani Biscaye lag, trok vrij snel naar de Noordzee en vervolgens naar Noord-Duitsland en nam nog in be tekenis toe. Hierdoor ontwikkelde zich boven West-Europa een Zuid oostelijke luchtstroming, die ener zijds de invloed van de Oceaan depressie nog op grote afstand hield en anderzijds zeer warme lucht naar ons land transporteerde. Gisteren kwamen in Frankrijk en ini Zuid- west-Duitsland reeds op vele plaat sen maximumtemperaturen van meer dan 30 graden voor, in Zuid-Frank rijk steeg het kwik op enkele plaat sen zelfs tot ruim 35 graden. Het is te verwachten dat het zeer warme weer tot morgen zal aanhou den, maar de onweerskansen nemen zienderogen toe, zodat mogelijk reeds in de loop van de dag enige afkoe ling zal optreden. De algemene lucht drukverdeling blijft echter zodanig dat ook na morgen nog warm weer verwacht mag worden, zij het dan' wat minder warm dan vandaag. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 21 C. STOCKHOLM licht bew. 24 OSLO nevel 23 KOPENHAGEN onbewolkt 22 AMSTERDAM half bew. 22 EDINBURGH zwaar bw. 22 LONDEN onbewolkt 28 LUXEMBURG onbewolkt 28 PARIJS half bew. 32 BORDEAUX onbewolkt 29 GRENOBLE onbewolkt 29 NICE onbewolkt 28 GENEVE nevel. 30 ZURICH nevel 28 LOCARNO onbewolkt 27 BERLIJN onbewolkt 27 MUNCHEN nevel 26 WENEN onbewolkt 27 INNSBRUCK nevel 30 ROME onbewolkt 33 Korreltje Offers doen alleen pijn als onze liefde niet groot genoeg is.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1